Bij Callantsoog's trekpleister. Raadsoverzicht. Callanisoog Julianadorp. Wieringen Schagen Texel /v^arineberichten. HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1936 Gemeenteraad. lot STS^ korporaal-telegrafist. De „Sirenes" in stil water. Cal lantsoog in montere stemming en in afwachting van den Zondag. Noor- scbe vriendschap en Hollandsch bier. (Eigen berichtgeving.) Catlantsoog, Vrijdagmiddag. In Noord-Holland loopen vele wegen, maar op geen enkele van die paden tusschen de landerijen, waarlangs de koeien grazen en de rozige varkenskinderen knorren is het zoo druk «is op die welke naar Callantsoog voeren. Want op Callantsoog, gewoonlijk bekend door zijn natuurpark het Zwanenwater, ligt een schip. Het schip, met z'n neus op een pier en met e kiel ind het zan. Het is de „Sirenes". Toen de bevolking Maandag in de avond bladen las dat er een schuit aan den kust zat kon zij nauwelijks haar lust bedwingen om maar direct in een auto te klauteren of per fiets, indien het dicht genoeg in de nabijheid was. naar het dorp te trekken. Maar nu, Donderdag en Vrijdag, nu de herfstzon over de stoppelvelden scheert en deze in late koestering met haar warmte streelt, nu komen ze los. En ze trekken naar dat aardige dorpje, daar onder de duinen: Callantsoog. Met z'n roode en z'n miniatuur-winkeltjes. Callantsoog, met z'n middeleeuwsch houten kerkje, waarop fier een gouden haan staat te pralen. Reeds bij Groote Keeten ziet men de masten en de zwarte pijp van de onfortuinlijke „Sirenes" over de duinen heen priemen. En de menschen stappen af en ze kijken door kijkers en beklagen de arme Nooren. Opgewekt Callantsoog. Maar in Callantsoog klagen ze niet. Integen deel, men is opgewekt en op de meeste ge zichten straalt een zonnige lach. En geen wonder: pecunia non olet, en of het geld, dat op het dorp door deze schipbreuk in het laadje komt eigenlijk geld is, dat voor anderen een leelijke strop beteekent, men profiteert ervan. En wie zal ze ongelijk geven? Aan het strand ligt de „Sirenes" en ze ligt als in een machtige vijver nu van helder blauw water. De zon staat hoog aan een wol- kenlooze hemel en zet schip en zee in een vroolijken glans. Of beter gezegd: poogt dit te doen, want op het schip kan men den toestand bezwaarlijk vroolijk noemen... Het ligt daar, zwart en rood, en uit de pijp kronkelt nog steeds een sliert donkere rook. Nog zijn de vuren aan. Op den achtergrond ligt de Utrecht van de bergingsfirma Wijsmuller. Zij ligt er als een een waakhond en in zeker opzicht is zi) dat ook. Verder op de blauwe, rlmpellooze zee schuiven wat bottertjes. Op het strand staan de oude Callantsoogera en in hun hart zal spijt zijn, dat ze het ver. maarde juttersbedrtjf niet meer mogen uit-, voeren. De strandjutterij, die eens de kusten van Holland berucht maakte. Voorts zijn er een aantal vreemdelingen, die per auto of bus naar Callantsoog gekomen zijn. Met monocles staan ze de Sirenes van kiel tot mastpuntje op te nemen en ze vinden het alles machtig inte- ressant. Een paar schoolklassen uit een nabije stad zijn ook present en de kinderen vragen hon derd uit. Op het schip zelf is weinig te beleven. Hier en daar hangen de 5 Nooren, die aan boord gebleven zijn over de reeling en snauwen elkaar in hun raar taaltje wat toe. Voorts trekken ze aan Hollandsche sigaretten en spugen op internationale wijze in het water. De wacht is op hoog water. Wat de ligging van de „Sirenes" betreft zijn de meeningen nog steeds verdeeld, hoe wel het duidelijk is dat de positie van het schip belangrijk gunstiger is dan die van de Kerkplein indertijd. Er zijn een tweetal ankers uitgebracht, die er voor zullen hebben te zorgen dat de positie geen kans krijgt ongunstiger te wor den en de bergingsfirma's Doeksen en Wijs muller vertrouwen na niet al te langen tijd de Noor weer in zijn element te brengen. Intusschen blijft het afwachten op de eerste gelegenheid die flink wat water aan de wal brengt, zoodat men met eenige kans op suc ces kan gaan sleepen. Noorsche jongens en Hollandsch bier. Vrijdagmiddag is het grootste gedeelte der bemanning vertrokken. Een partij naar Rot terdam en een kleinere naar Antwerpen. Ze zullen daar weer trachten aan te monsteren. We hebben ze nog even gezien, de kleine kereltjes, die in hun Paasch-best in het café Van Piet de Haan zaten. Waarschijnlijk smaakte hun het Hollandsche bier uitmun tend, want bijna ieder had een flesch voor zich staan. Sommigen hebben reeds vriendschaps- of andere banden met de dames gesloten en een enkele offreert zelfs een glaasje Voorburg... Een autobus staat' voor, die ze weg zal brengen. Weg van dit vriendelijk Noord- hollandsche dorpje, met zijn roode daken en aardige meisjes. En Callantsoog weet niet wat het over komt. Men had het zomerseizoen reeds voor gesloten gehouden en zie; daar komt me die Bchuit. En alles leeft op. Hier en daar heeft men geïmproviseerde wegwijzers neergezet, met erop: „naar de Sirenes". Vlak voor het schip heeft men een tent gezet, waar het eeuwige roomijs te koop geboden wordt, terwijl voorts in het dorp op alle mogelijke plaatsen gelegenheid is ge komen te parkeeren, en ansichtkaarten aan te schaffen. En ze verwachten nog veel, de Callants- oogers, en enkelen zeiden ons dat er a.s. Zondag een extra trein uit Amsterdam zal komen, alléén met Sirenes-gangers. En zoo is het te begrjjpen dat men inslaat en dat men lacht in zijn vuistje over het kostelijke „na-seizoentje". Het kan voor Cal lantsoog nog het heele jaar goed maken. Als ze er maar lang genoeg blijft liggen. En dat juist is nu dubieus! benoeming tijdelijk onderwijzer Tot tijdelijk onderwijzer aan de O.L School alhier is door Burgemeester en Wethouders benoemd de onderwijzer-wachtgelder, de heer J. Elion uit Den Helder. TOEWIJZING DIENSTPLICHTIGEN LICHTING 1937. De dienstplichtigen der lichting 1937 zijn als volgt toegewezen: J. A. Noordstrand, aan het 3e Half. Regt., H Regt. Huzaren, 2e ploeg, W. Raven, aan het 21e Regt. Infanterie le ploeg. politie. Gevonden: eenige portemonnaies met inhoud predikbeurt. Ned. Herv. Gem. 's Avonds 8 uur, Ds. M. van Wichen. (Zang) Evangelisatiegebouw „Ster der Hope". 's Morgens 10.30 uur, samenkomst met verschillende sprekers. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gemeente. Geen dienst. Zendingsgebouw „De Ster der Hope". 's Avonds 7.30 uur, de heer P. Boon, van Breezand. ONDERWIJS. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de Chr. Nat. School te Den Oever is benoemd de heer H. R. Koornstra, INLIJVING DIENSTPLICHTIGEN. B. de Jong, A. Kok en J. Landolt, allen dienstplichtigen uit deze gemeente van de lichting 1937, moeten op 5 October a.s. te Amersfoort bij het 21e Regiment Infanterie onder de wapenen komen voor dan duur van 51/, maand. K. N. Smit bij de Schoolcomp. van het Re giment Kust Art. te Den Helder op 2 Nov. a.s, eveneens voor 51/, maand. BURGERLIJKE STAND. van 4 t.m. 10 Sept. 1936. GeborenZita, d. v. P. C. Lont en Tr. Klein. GehuwdA. Schmitt en A. G. Lont. REQUEST VAN D. E. T. V. AAN MINISTER DECKERS. Het bestuur van de Visschersvereeniging D.E.T.V. alhier, heeft het volgende request aan Z. E. den Minister van Landbouw en Visscherij gezonden: Excellentie, Geeft met verschuldigde eerbied te kennen, de visschersvereeniging D.E.V.T., gevestigd te Wieringen, waarvan de statuten Koninklijk goedgekeurd zijn, dat de kreukelvisscherrj aan den Noordkant van den Afsluitdijk HollandFriesland is ver pacht, dat deze verpachting de vereeniging ten zeerste verbaasd heeft, daar de visscherij altijd vrij is geweest en ook in de Visscherij wet 1931 is vastgelegd, dat de Waddenzee, waar toe ook de Noordzijde van den Afsluitdijk behoort, altijd vrij zou blijven, dat het rapen en visschen van kreukels wordt gedaan door de armste en werklooze vlsschers van Wieringen en deze thans 70 ct. per H.L. kreukelspacht aan den pachter moeten betalen, terwijl het een zeer slecht loonend bedrijf is en daardoor voor deze menschen groote bezwaren met zich brengt, dat verreweg het grootste gedeelte van deze visschers belanghebbenden zijn in den zin der Zuiderzeesteunwet en trachten met een kleine bijverdienste in hun noodzakelijk levensonder houd te voorzien, dat door het verpachten eventueel van de visscherjj zoowel op de Waddenzee als op het IJselmeer het den bona-fide visscher onmoge lijk zou worden gemaakt met kans op eenig succes hun bedrijf langer uit te oefenen. Redenen, waarom de visschersvereeniging voornoemd, Uwe Excellentie beleefd doch dringend verzoekt het daarheen te willen leiden, dat de verpachting van de kreukel- visscherij aan de Noordzijde van den Afsluit dijk in dien zin wordt gewijzigd of ingetrok ken, dat deze visscherij weer als vroeger, geheel vrij mag worden uitgeoefend en maat regelen te treffen, dat de visscherij op de Waddenzee en IJsselmeer, in het belang van de visschers, ook in de toekomst niet zal wor den belast met drukkende verpachtingsvoor- waarden. 't Welk doende enz. Namens de Visschersvereeniging D.E.T.V. get. J. TIJSEN, Voorzitter, get. Jb. LON r, Secretaris. POLITIE. Gevonden: een overhemd, een koperen driedelig kokertje, inhoudende kleingeld en een bril in étui. Verloren: een blauw taschje met in houd. InUV'-ingen bij den gemeer.tebode te Hippo- lytushoof. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. (Hippolytushoef). 's Morgens 10.30 uur, Ds. van Beek Ned. Herv. GeL.',. (Westerland). 's Avonds 7.30 uur, Ds. van Beek Ned. Herv. Gem. (Den Oever). Geen dienst Evangelisatie (Ned. Herv. Gem., H.Hoef). 's Middags 4.30 uur. de heer O. Deen. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem. Den Oever) 'sMorgens 10 uur, de heer O. Deen. Doopsgezinde Gemeente Hippolytushoef. 's Morgens 10.30 uur, Ds. H. W. Meihuizen Ger. Kerk (Beltstraat). Hippolytushoef. 'sMorgens 10 uur, leesdienst. 's Middags 2.30 uur, Cand. v. Eerden. Geref. Kerk. (Den Oever). 's Morgens 10 uur, Cand. J. van Eerden s Middags 5 uur, leesdienst. >l\rkto verzicht. De aanvoer van vette koeien was Donderdag j.1. weer heel goed, hoogste noteering van de beste en zwaarste koe was hoogop 30 ets. In massa f 262.50. De handel in kalf- en gelde- koeien was matig. Graskalveren voor de slacht tot f 35.—, voor de fok tot f 45.—, een bui tengewoon kalf werd verkocht voor f 71. Nuchtere kalveren iets minder, handel goed. In vette koeien was niet veel te doen. Handel in veulens en paarden goed. Oude slachtscha pen f 18—30, handel stug, duur. Jonge vette schapen handel matig, hoogste noteering f 27. Lammeren voor de slacht f 914, voor de weide f 6—12, handel zeer matig. Magere schapen noteering f 12—19, handel matig. Bokken- en geitenhandel goed. Vette varkens handel vlug, 21»/, ets. Biggen zeer matige handel. Op de kippenmarkt handel goed. burgerlijke stand van 310 September 1936. ONDERTROUWD: A. Hoogschager en J. C. Wismeijer; S. J. Plukker en V. M. Schotten. GETROUWD: J. P. Vogelzang en C. Mole naar. OVERLEDEN: J. de Nijs, 48 j. POLITIE. Gevonden: een damesrijwiel, een porte- monnaie met inhoud, een heerenrijwiel. Verloren: een dop van een autowiel, een rijwielbelastingmerk, twee rijwiel buitenban den en een pakje waarin een pet, 2 paar sok ken en een das, een shawl blauw met wit. DE NATIONALE FEESTDAG. Ter gelegenheid van den nationalen feest dag worden heden te Den Burg groote volks spelen georganiseerd. O.a. heeft des middags een groote ringrijderij met paard en wagen plaats, waarna ringsteken op fietsen voor heeren volgt. Des avonds heeft de zoo zeer gewilde strijd om den man, benevens kinder wagenrace voor dames plaats. Om 8.30 u. volgt een fakkeloptocht en défilé voor den burgemeester, waaraan vermoede lijk alle op Texel bestaande vereenigingen of corporaties zullen deelnemen. Route van den optocht is: Groeneplaats, Binnenburg, Hoogerstraat, Gravenstraat, Warmoesstraat, Weverstraat, Waalderstraat, Wilhelminastraat, Schildereinde, Weverstraat, Parkstraat, Groeneplaats. op Donderdag 10 Sept. 1936. Voorzitter de heer Mr. A. F. Kamp, secre taris de heer C. Jonker. Tegenwoordig alle leden. De Voorzitter doet na opening der vergade ring voorlezing van een schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken, houdende mededeeling van de verloving van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana met Prins Bernhard von Lippe-Biesterfeld. De Voorzitter zegt, dat de uitgestrektheid onzer gemeente en de verspreide ligging der dorpen het niet gemakkelijk maakt bij èln plotselinge tijding als deze op een plaats te zamen te komen en uiting te geven aan 'de vreugde waarmede het verheugende bericht door de bevolking ontvangen is. Sprefeer heeft daarin gemeend, aangezien deze verga dering aanstaande was, deze gelegenheid te kunnen afwachten om van die vreugde uiting te geven. Spreker stelt voor aan H. M. de Koningin en aan H.K.H. Prinses juliana na mens den Raad telegrafische gelukwenschen aan te bieden. Deze woorden worden door de vergadering staande aangehoord en met applaus beant woord. Zonder hoofdelijke stemming wordt tot de verzending der telegrammen besloten. Notulen. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en onveranderd vastgesteld Overplaatsing Hoofd der School. De Voorzitter doet mededeeling van een in gekomen verzoek van den heer S. Zuidema om te worden overgeplaatst als Hoofd van de O. L. school te Oosterend naar de O.L. school te De Koog en stelt voor de behandeling van dit verzoek aan de agenda tot te voegen, waartoe besloten wordt. Voorlezing volgt van het advies van den Inspecteur in overeenstemming waarmede B. en W. voorstellen tot een overplaatsing te besluiten met ingang van den datum door B. en W. te bepalen. Zonder hoofdelijke stemming wordt, daartoe besloten. De Voorzitter schorst hierop de vergade ring in verband met een plotseling opge komen verhindering. Na de heropening volgt voorlezing van de volgende Ingekomen stukken. Berichten van de dames C. H. L. Grolle en C. M. Mulder van de aanneming hunner benoeming tot onderwijzeres resp. aan de scholen te de Cocksdorp en de Koog, die beiden met 1 October a.s. in functie zullen treden. Een adres van inwoners van de Koog hou dende het verzoek, aldaar een rioleering aan te brengen, welk adres om advies in handen wordt gesteld van B. en W. Gemeente-rekening. Overeenkomstig het advies der Commissie van onderzoek wordt met algemeene stemmen besloten tot voorloopige vaststelling van de rekening van inkomsten en uitgaven der ge meente over het jaar 1935, sluitende wat den gewonen dienst betreft met een batig saldo van 5.830.18 en wat den kapitaaldienst be treft met een batig slot van 15.198, 47. De beide wethouders onthouden zich van stemmen. Rekening Weeshuis. Zonder hoofdelijke stemming wordt goed keuring verleend aan de rekening van inkom sten en uitgaven van het Algemeen Wees huis over 1935, sluitende na aftrek van de achterstallige inkomsten van vorige jaren ad 1069.35, met een nadeelig saldo van 843.22 en wat den Kapitaaldienst betreft met een nadeelig kasslot van 1035.73. zulks in over eenstemming met het advies, na onderzoek en bekomen inlichtingen uitgebracht door de Commissie van onderzoek. Rekening Armbestuur. De betrokken raadscommissie adviseert na I ingesteld onderzoek en bekomen inlichtingen tot goedkeuring van de rekening van het Al gemeen Armbestuur over 1935. sluitende met den gewonen dienst, betreft met een nadee lig saldo van 720.61 en wat den kapitaal- dienst aangaat met een voordeelig kassaldo van 1000. Bouwtoezicht. B. en W. stellen voor eischen vast te stel len met betrekking tot het westelijk gedeelte van hethofswegje, opdat zij aan den Jb. Kik kert vergunning kunnen verleenen voor het hetbouwen van een woning aan den voet van het boschje, wien zij een vergunning tot het bouwen van een woning boven den zandkuil bij Doolhof geweigerd hebben. Zonder hoofdelijke stemming wordt de voordracht aangenomen. Verhuring grond. Overeenkomstig het bij monde van den Voorzitter gedaan voorstel worden B. en W. gemachtigd tot verhuring voor den tijd van een jaar bij vooruitbetaling, onder de plaat selijke voorwaarden van perceelen grond te Eierland en wel 2.25 ha aan de Wit voor 95.1.50 ha aan L. Kok voor 6.en 1.65 ha aan C. de Wit voor 55.zijnde bij openbare inschrijving de hoogste bieders. Verkoop gronden. B. en W. stellen voor een perceel grond, groot 324 M2.„ gelegen aan den Brink te De Koof, te verkoopen aan den heer W. Bur ger voor 810.—, onder de in het ontwerp besluit opgenomen voorwaarden en hun een crediet van 160.te verleenen voor den aanleg van een riool, waarop het verkochte terrein zal kunnen worden aangesloten. Na wijziging op voorstel van den heer Van der Vis indien zin, dat de lasten van 1 Jan. 1937 af voor rekening van den kooper komen, wordt de voordracht zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Verkoop grond. In verband met een voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel grond, gelegen aan den Brink te De Koog, aan den heer S. van der Vis, vraagt de heer Epe schorsing der vergadering. Na heropening besluit de Raad zonder hoofdelijke stemming tot verkoop van den grond, groot 385 M2. voor de som van 1050.overeenkomstig het overgelegde ontontwerp-besluit. Voorschot landarbeiderswet. De landarbeider Jan Witte Jbz. te Oude- schild, heeft een aanvrage ingediend om een bedrag van 2540.te zijner beschikking te stellen voor de verkrijging van een plaatsje aan den Koogerweg, waarvan de kosten van verkrijging op 3000.- zijn geraamd. Zonder hoofdelijke stemming wordt op voor stel van B. en W. tot de inwilliging der aan vrage besloten. Werken te Oudeschild. B. en W. stellen den Raad voor bij toeken ning van subsidie uit het werkloosheidssub- sidiefonds in de op 30.000.geraamde arbeidsloonen en bij verleening van de noo- dige medewerking van derden, hen te mach tigen tot de uitvoering van de volgende wer ken. a. het onder het door den Rijkswaterstaat gewenschte profiel brengen van de binnen- talude de Rijkszeewering voor Oudeschild, het voor zooveel noodig afdekken daarvan met klei en inzaaien met graszaad. b. het verleggen van een gedeelte bestra- toing nabij de R.K. kerk te Oosterend. c. het maken van een 4-tal betonnen trap pen en het verplaatsen van grenspalen in de nieuwe grensscheiding. Voor deze werken ontvangt de gemeente van het Rijk: a. een bedrag van 4500. b. in eigendom het gronddepot voor de R.K. school met ondergrond. Hierdoor komt de Gemeente in de gelegen heid: a. slooten om den havendijk te dempen en te rioleeren, en b. een poel achter de Oliesloot te dempen, welk terrein zich daarna uitstekend zal lee- nen voor sportveld (achter en met behoud van de bestaande boomenrij langs de Dorp straat te Oudeschild een rijwielpad te maken. B. en W. wijzen er op, dat een en ander alleen mogelijk zal zijn als de betrokken par ticulieren de Gemeente in de gelegenheid stel len, strookjes grond annex den dijk, aan het Rijk in eigendom over te dragen. Verkoop van grond. B. en W. stellen, mede in verband met een voorstel tot verkoop van grond, voor, met den heer C. Maas een overeenkomst aan te gaan, waarbij ten laste van een hem toebehoorend perceel en ten behoeve van een perceel der gemeente, gelegen aan den Minister Ruysweg, de erfdienstbaarheid wordt gevestigd van niet te mogen kampeeren of soortgelijke hande lingen of daarmede in verband staande te verrichten, zulks tegen betaling door de ge meente van een bedrag ad 10..per jaar, zoolang op het lijdend erf geen gebouwen zijn gezet of daarvan bouwterrein is verkocht. Zonder hoofdelijke stemming wordt daartoe besloten, waartoe eveneens zonder hoofdelijke stemming wordt besloten tot den verkoop voor 1.80 per M2 van 1082 M2 grnd, gelegen aan den genoemden weg aan den heer Mr. C. H. Muntz te Rotterdam, onder de bepalingen opgenomen in het door B en W overgelegde ontwerp-besluit. Raming werkloosheidslasten. De voorzitter doet mededeeling van een schrijven van Gedeputeerde Staten, waarin wordt medegedeeld dat naar het oordeel der Commissie van Overleg, inzake op de ge- meentebegrootingen de uitgaven voor werk loosheid over 1936 verlaagd behooren te wor den van 104.000 tot 95000. De voorzitter licht toe, dat over het tijdvak 12 September31 December dit jaar bij vast stelling van deze begrootingswijziging nog 19300 beschikbaar zal blijven, terwijl in 1935 over hetzelfde tijdvak 22100 is uitgegeven. Wodrt de besparing door invoering uit de steunregeling geraamd op 10 dan zal het door de Commissie genoemde bedrag voldoen de kunnen worden genoemd, als eenige zeker heid bestond, dat de werkloosheid geen grootere afmetingen zal aannemen. B. en W achten het daarom noodig de werkverschaffing die heden in beperkte mate weder is opengesteld, voorshands nog zooveel mogelqk te blijven beperken, opdat straks zy, die in het vrije be^f 'minder moeite dupe worden van hen k te vinden, getroosten bij particu ie WOrdt hierop Zonder hoofdelijke stemming rzitter overeenkomstig het voorstel van den voor Met een officieele mededeelmg^n d^en Mi nister over de vcriovwgderiDg Dinsdag- Juliana, ving de raad snrak daarna (zie middag aan. °nz?b"r^™rden waaruit zijn raadsverslag) enkele w0 vorstenhuis bi- groote genegenheid voor o vooral bleek zonder op den voorgrond „PVestied op de dat, toen de aandacht werfge^es.Ug, mededeeling van H. uitsluitend verbintenis tot stand is sluiten door wederzijdsche genegenhei 6 ons van harte by den wenschvanclenvo aan, dat onze Prinses het /roo'f..ghnweHjk mogen verkrijgen, dat in een derg U W<De vergadering heeft, ondanks een betrek- de raadsleden waren 't over 't algemeeni vrfl froed met elkander eens; er kwamen echter voornamelijk bij de ingekomenstukkenenkele zaken in behandeling, die veel tijd vorderde. Ook ging de raad tweemaal tot vrij langdurige geheime zitting over, vooral de laatste maal hadden de heeren den tijd: we moesten toen bijna een uur in de wachtkamer vertoeven. Het voornaamste punt dat in deze vergader g aan de orde kwam, was wel het plan voor verbetering van den treurigen toestand waarin waterloop etc. achter Oudeschild verkeeren; deze zaak hangt al vele jaren, 't was indertijd al een stokpaardje van het raadslid Boon. 't Zal misschien nog wel eenigen tijd duren voor men met de werkzaamheden een aanvang kan maken, doch het gemeentebestuur heeft hiermee de eerste stappen gedaan en de dor pelingen zullen in dit geval hun medewerking volop verleenen, als nu ook maar Waterstaat en Financiën snel afwerken, zal de zaak weldra zijn beloop krijgen. Teekenend voor de minder goede financieele omstandigheden waarin onze geheele gemeente verkeert, waren in deze vergadering wel de cijfers, die over de verschillende rekeningen werden gegeven; de gemeente-rekening sluit o.a. al met een nadeelig slot van f 5830.18; kapitaaldienst nadeelig saldo f 15198,47, de nebening van het Alg. Armbestuur heeft een nadeelig saldo van f 720.01, de kap.dienst geeft daar een voord, saldo aan van f 1000. De rek. van het Alg. Weeshuis geeft een nad, saldo aan van f 834,22, en dit na aftrek van f 1069,35 van ontvangsten van achterstallige gelden. Geen wonder dat de raadsleden sterk hun afkeuring te kennen gaven over het oor deel van de Comm. v. Onderz. van Gem. Begr. dat de post werkloozen voorz. enz. wel ver minderd kon worden van f 104.000 tot f 95.000. Er zal aan deze zaak vermoedelijk wel wei nig te doen zijn't is echter voor onze werk loozen te betreuren dat het Gem. Bestuur tot uiterste bezuiniging wordt gedwongen met gevolg nog scherper toezicht 0p mogelijk te werk stellen bij particulieren. Bij de rondvraag verzocht de heer Henkes nog om aansluiting by het protest dat in verschillende plaatsen van ons land opgaat tegen de nieuwe verslechtering van den toe stand voor de werkloozen. De Burgem. toonde met enkele cijfers aan dat de te nemen maat regelen voor Texel zoo goed als geheel geen gevolgen hebben, 't zou zooals terecht werd opgemerkt wel een heel eigenaardigen indruk maken als men zich zou aansluiten bij een protest terwijl kon worden aangetoond dat vrijwel niemand in de gemeente schade had ondervonden. Dat onze Texelsche badplaats de Koog zich in steeds sneller tempo gaat uitbreiden bleek in deze raadszitting opnieuw, er werden n.1. weder drie perceeltjes bouwterrein verkocht. De heer De Lugt maakte tijdens den raad nog een kleine opmerking over dc rommeligen toestand van de dorpstraat te De Koog tijdens het badseizoen waarop de Voorz. mededeelde dat er voor dit dorp een nieuwe regeling komt. Of de adressanten, die om rioleering te De Koog hebben gevraagd spoedig hun zin zullen krijgen kunnen wij niet mededeelen omdat hierover vermoedelijk in de geheime zitting 't een en ander is besproken. De groote kosten zal hier wel een ernstig struikelblok zijn. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. Den Burg, v.m. 10 u., Ds. Visser Oosterend, v.m. 10 uur, Ds. Kok. Waal, v.m. 10.30 uur, Ds. van' 't Hooft. H. Doop. Den Hoorn, v.m. 10.30 u., Ds. Moen H. Doop. De Cocksdorp, v.m. 10.30 uur, de heer Luther Ramp. Coll. Noodl. Kerken en pers. Oudeschild, v.m. 10 uur, Ds. Scholte Doopsgezinde Gemeente. Den Burg, v.m. 10 u., Ds. Vis. Geref. Kerk. Den Burg, (Gebouw Fanfare) v.m. 10 uur, Cand Wouda, van Oranjewoud, n.m. 7.30 uur, Ds. v.d. Leer Oosterend. v.m. 10 u., Ds. v.d. Leer n.m. 3 uur, Cand. Wouda. Gereformeerde Kerk (H.V.) Oosterend, v.m. 10 u. en n.m. 3 uur, Preeklezen. BURGERLIJKE STAND. van 4 tot en met 11 September 1936 ONDERTROUWD: G. S. Philipse en A. J. van Ssmbeek. GETROUWD: K. H. O. Linnhose en J. C. Oele; A. N. Plaatsman en I. Boggia; A. v. d. Meer en F. Sjonger. GEBORENGeene. OVERLEDEN: C. Bakker, oud 77 jaar echtgenoote van C. Troost. Gevonden voorwerpen: 1 blauwe ceintuur, 1 kinderjasje. Oosterend. EEN HOOGE PRIJS. Door de heeren Gebrs. Koning te Oosterend werd een geregistreerde oudere ram verkocht voor i lou.— OVERGANG ZAAK. De smederij van de heer J. Omis is onder hands verkocht aan de heer Rentenaar. De eigenaar zal vanaf 1 November de zaak drijven. De radio-centrale, door den heer Omisjiitge- voerd, is tevens door den heer Rentenaar overgenomen. VALK GEVANGEN. Door den heer J. Brouwer te Oosterend is een valk gevonden. De vogel had een klein wondje aan een der vleugels en is aan het Tex. museum ten geschenke gegeven waar rinses Juliana een muziekavond gegeven werden ™rSChi"ende Vaderlandsche liederen werden ten gehoore gebracht. Een driewerf hoera werd geroepen ter eere van het S £ftgestokerUlende PerSOaeQ haddeü Vla^en Den Hoorn. JUBILARIS. Naar wij vernemen zal het 0p i 0ct a s 12'/, jaar geleden zyn, dat de heer p* Riteco te Den Hoorn, zyn functie als tf' B' school aldaar aanvaardde. heer R. ook in t particuliere leven*' onbekende is, zal deze dag voor hem We& onopgemerkt voorbygaan. »u« Overplaatsingen. Sergt. maj. d. marns. J. B. C. Ruiter van Afd. Marns. R'dam naar G. S. S„ 9 Sept 5 van G. S. S, naar Kaz. W.oord 11 Sept. 19^n Sergt. maj. d. marns. J. Ales, van Kaz Wii lemsoord naar Afd. Marns R'dam, i2 Se t Schipper J. Dikkers van Wachtschip W.0 naar Kaz. A'dam, 26 Oct. 1936. 01 Mai. telegrafist J. Labruyere van Wacht schip W.oord naar O.Z.D., 23 Nev. i936 l" Maj.-monteur P. C. de Ruiter van Wacht- schip W.oord naar O.Z.D., 12 Oct. 1936. Sergt. montur J. W. Klapmeyer van Wacht- schip W.oord naar O.Z.D., 9 Nov. 1936. Sergt. monteur J. H. Isbrücker van Wacht, schip W.oord naar O.Z.D., 11 Nov. 1936. Sergeant macht. M. J. Merison van van Speyk naar O.Z.D., 14 October 1936. Maj. vltmr. (H) J. H. te Boekhorst van De Kooy, datum bevolen overplaatsing naar het vliegkamp de Mok gewijzigd in 21 Sept. Sergt. vltmr. (H) E. G. Duin van De Mok datum bevolen overplaatsing naar het vlieg kamp „de Kooy" gewijzigd in 23 Sept. i936 Korpl. vltmr. (M) P. Kroes van De Kcoy naar de Mok, 10 September 1936. Korpl. d. marns. J. S. de Jong van Zwem- bass. naar G.S.S., 7 Sept. 1936. Korpls. macht. N. J. Breeker, J. Kasten, K. L. Dunharden, A. J. Beszelzen van van gpeyk naar O.Z.D., 12 October 1936. Korpl. monteur J. J. H. Walbeek van Wachtschip W.oord naar O.Z.D., 12 Oct. '36. Korpl. macht. H. G. Prevoo van v. Speyk naar O.Z.D., 12 Oct. 1936. Korpl. d. marns. A. P. Overduin van de Kooy naar Afd. Marns. R'dam, 9 Sept. 1936. Korpl. d. marns. R. Dellebeke van Afd. Marns. R'dam naar de Kooy, 9 Sept. 1936. Marn. le kl. H. M. J. Ooft van Afd. marns. R'dam naar Wachtschip W'oord, 5 Nov. '36. Matroos le kl. C. Dingemanse van Wacht schip W.oord naar Wachtschip Vlissingen, 12 September. Matroos le klasse T. A. Fièvez van O.Z.D. naar Wachtschip W.oord, 11 September 1938. Marn. le kl. A. J. Heil van Afd. marns. R'dam naar Wachtschip W.oord, 11 September Marn. le klasse G. M. H. Blok van Afd. marns. R'dam naar Kaz. A'dam, 11 Sept. 1936 Schoenmaker A. F. Mees, van Schorpioen naar Hertog Hendrik, 7 September. Schoenmaker G. A. de Werk van Hertog Hendrik naar Schorpioen, 7 September. Stoker olieman C. Donders van v. Speyk naar O.Z.D., 12 October 1936. Bevordering, Stoker der 2e kl. D. Brouwer, 1 Sept. 1936 tot stoker der le kl. Stoker der 2e kl. J. J. Arnts, 1 Aug. 1936 tot Stoker der le kl. Marn. der 3e kl. J. van Doorne, 29 Aug. '36 tot Tamboer der 3e kl. Matroos der 3e kl. N. H. v. Draanen, 1 Sept, tot matroos der 2e kl. Aangenomen in den Zeedienst. Matrozen der 2e kl. J. M. v. Noort en F. L van Esveld, 7 Augustus 1936. Matrozen der 2e kl. W.Lijffijt en L. Roden huis, 3 Juli 1936. Matroos der 2e kl. T. Witte, 29 Augustus '36 Met ontslag uit den Zeedienst. Matr. der 3e kl. L. Fritz, 16 Sept. 1936. Leerl. ond. off. vlieger K. Snelter, 29 Aug* Overleden. Kwartiermeester A. Mul, 5 September 1936. Her-aangenomen in den Zeedienst. Korp. telegrafist W. van Wensveen, 2 Sept, Thuisvaren ingetrokken van: Korp. bottelier G. van Schagen, 26 Aug. 1936 per m.s. Baloeran van Tg. Priok. Matroos der 2e kl. D. R. Hammer, 16 Sept, 1936 per m.s. „Sibajak" van Tg. Priok. Aangewezen voor thuisvaren: Marn. der le kl. H. Flantua en Korp. bott. G. van Schagen, 19 Aug. 1936 per m.s. „M. v. St. Aldegonde" van Tg. Priok. Thuisvaren Ondervolgende schepelingen zijn den 30en Augustus 1936 per m.s. „J. P. Coen" in Neder» land uit Oost-Indië teruggekeerd. Schippers W. L. Osendarp, J. Dikkers, Maj. telegr. J. Labrujere, Sergt. torpedom. J. H. Valkenburg, Maj. monteur P. C. de Ruiter, Sergt. monteur J. W. Klapmeyer, Maj. vltmr, (M) E. Noordink, Sergt. schrijver E. N. Meyer, Sergt. hofmeester B. van der Put, Sergeant kok G. J. Streeder, Korpl. macht. N. J. Bree ker, Korpls. macht. J. Kasten, K. L. Dunhar den, E. H. Menses, A. J. Beszelzen, Stoker olieman C. Donders, Korpl. monteur J. J. H« Walbeek, Sergt. vltmr. (M) L. A. Mens, Ma* troos le kl. J. J. Kasteel, Korpl. macht. H. G, Prevoo. Ondervolgende schepelingen zijn den len September 1936 per m.s. „Indrapoera" in Nederland uit Oost-Indië teruggekeerd. Adj. o.o. macht. B. C. de Bruin, Sergt. macht. C. J. Merison, Opper vltmr. (M) Jt van Gorkum, Sergt. vltmr. (M) H. J. P. Wolf gang, Maj. vltmr. (H) N. Dhont, Sergt. vltmr, (H) D. Meyers, Sergt. monteur J. H. Isbrüc ker, Seinersmaat F. J. du Buy, Matrozen 3e kl. J. de Regt en L. Fritz. Ondervolgende schepelingen zijn den 2den September 1936 per m.s. „Venezuela" in Nederland uit West-Indië teruggekeerd: Kwartiermeester A. Schoonhoven, Matroos le kl. J. van Hal, Marn. le kl. E. M. J, Ooft, Bevordering. Met 25 Juli 1936: Majoor-torpedomaker L. L. Ellerman tot opper-torpedomaker. Sergeant-torpedomaker W. Verkerk tot majoor-torpedomaker. Met 1 Augustus 1936: Matrozen der le kl. C. J. Verhagen, P. J- van Munster, M. L. de Keizer T Meijer tot Vliegtuigmakersmaats (M) C. T. Snijder, l^'r k'en tot' korporaal-vliegtuigma- Matroos-bottelier L. J. Peeks tot korpo raal-bottelier. Marinier le kl. J. van der Eist tot korpo raal-bottelier. Mariniers le kl. P. A. Stokhof, P. Walra ven tot korporaal-hofmeester. Marinier le kl. H. J. Hofstra tot korporaal kok. Met 18 Augustus 1936: Sergeant der marns. J. Ales tot sergeant majoor der mariniers. Met 25 September 1936: Sergeant-schrijver S. Janse tot majoor" schrijver, -

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 14