Groote belangstelling in alle steden van ons land. Sport HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1936 Hoe men in Detmold over het huwelijk van Prins Benno denkt. Prinses en prins weer voor het venster. Te Amsterdam. De radiorede van prins Leopold van Lippe-Biesterfeld. „Er waren twee Koningskinderen" Heden den dag van nationaal gedenken. Het jonge paar zal de paleizen van wijlen de Koninginin-Moeder betrekken. Dinsdag wordt de Prins aan de Staten-Generaal voorgesteld. Prins Bernard naar Het Loo. Een taart voor het verloofde paar. De Prins aan d'e Leidsche meisjesstudenten voorgesteld. De Donderdag te 's-Gravenhage Danktelegram van de Prinses aan Indië. Heden alle scholen vrij. Voortreffelijk ontvangst van de radio-toespraken in Indië. De plechtigheid van de opening der Staten-Generaal wordt uitgezonden. De competitie-indeeling van den N.H.V.B. Waar blijft 't K.N.V.B.-programma? Atfiletick Jioïjbal n Marktberichten. De feestvreugde in ons land duurt voort Groote eer voor het huis van Lippe-Biesterfeld. In aansluiting aan wat wij reeds hebben gemeld over Lippe en de hoofdplaats Detmold, laten wij hier volgen het relaas van een ver slaggever van het Nieuwsblad van het Noor den, die de vaderstad van den Prins heeft be zocht. Het bericht van de verloving heeft op de bewoners van het vroegere vorstendom, thans de vrijstaat Lippe, een bijzonder gunstigen in druk gemaakt. eMn is algemeen van oordeel, dat het een groote eer is, dat de naam Lippe aan een der oudste vorstenhuizen van Europa zal worden verbonden. De verlovingstijding veroorzaakte ook op het stamslot der familie te Detmold niet min der dan een sensatie. Alleen prins Leopold, het hoofd der familie, is op de hoogte van de komende gebeurtenis geweest. Maar verder was niemand op het slot in kennis gesteld van de op handen zijnde verloving. Het be richt was oorzaak van een groote opschud ding onder alle slotbewoners, van hoog tot laag, aldus vertelde ons de eerste kamerheer, met wien we een kort onderhoud hadden. Men achtte deze verloving, aldus drukte hrj zich uit, van „welterschütternder Bedeutung". Ne derland toch is een land van beteekenis en zijn vorstenhuis staat in zeer hoog aanzien. Dat een Prins uit het Huis van Lippe de eer waardig wordt gekeurd om te worden op genomen in een koningshuis is een gebeurte nis, waaraan men in de residentie van Lippe de allergrootste beteekenis hecht. Het is een onderscheiding voor de vorstelijke familie, al dus drukte de hofdignitaris zich uit, haast te hoog om waar te zijn. Het Huis van Lippe- Biesterfeld is er op buitengewone wijze door üi aanzien gestegen. Onmiddellijk, nadat het officieele bericht van de verloving was verschenen, heeft prins Leopold een telegram van gelukwensch aan het jonge paar gericht. Men verwacht in hof kringen te Detmold, dat Prinses Juliana en Prins Bernhard over niet te langen tijd een bezoek zullen brengen aan het slot te Det mold. Dit schrijft de traditie namelijk voor en daarna zal prins Leopold als het hoofd der familie van Lippe-Biesterfeld een bezoek bij H. M. de Koningin afleggen. Hoe men den Prins karakteriseerde. Aan het Hof te Detmold spreekt men nog altijd met de allergrootste waardeering over den ontslapen broeder van den vorst, den vader van den toekomstigen prins-gemaal der Nederlanden. Hij was een buitengewoon in nemend man, een echte officier, maar tevens iemand, die een groote belangstelling had voor allerlei dingen, welke voor het land van beteekenis waren, zooals de landbouw waar voor hij zich zeer in het bijzonder interes seerde. Zijn zoon, de verloofde van Prinses Juliana, is in veel dingen zijn evenbeeld. Hij is iemand met een bewonderenswaardig karakter en bovenal een jonge man, die over een zeer groote ontwikkeling en een helder verstand beschikt. Het heeft in Detmold steeds de aan dacht getrokken, dat Prins Bernard' zoo en orm veelzijdig is. Zijn scherp inzicht dwingt de grootste bewondering af. Men steekt het in Detmold niet onder stoelen en banken, dat het juist aan de voortreffelijke eigenschappen van den Prins te danken is, dat hij is uitver koren voor een zoo uitzonderlijke positie als die van prins-gemaal. Men spreekt er openlijk over, dat men er vast van overtuigd is, dat H. M. de Koningin een man voor Haar dochter heeft gewenscht, die over voortreffelijke eigen schappen zou beschikken. Van Prinses Juliana weet men, dat Zij een jonge vrouw is, die allen voor zich inneemt door haar eenvoud en hartelijkheid. Gelukwenschen. De Koningin heeft Donderdagavond 6 uur ten paleize Noordeinde ontvangen de voorzit ters van de Eerste Kamer en van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, den voorzitter van den ministerraad en de ministers, den vice-president van den Raad van State, den commissaris der Koningin in Zuid-Holland, den goeverneur der residentie, den directeur van het kabinet der Koningin en den burge meester van 's-Gravenhage, ten einde hen in de gelegenheid te stellen, hun gelukwenschen aan te bieden aan H. M., Prinses Juliana en Prins Bernard van Lippe-Biesterfeld. Het was den geheelen middag in de buurt van het paleis zeer druk. Duizenden stonden te wachten, in de hoop de Prinses en den Prins te zien. De audiëntie duurde tot ruim half zeven. Toen zag men de ministers en de overige ge- noodigden vertrekken. Eenigen uit het publiek zagen een glimp van Prinses Juliana voor een der ramen van de bovencorridor. Toen barstte een gejuich los, dat overging in luid gejubel en gezang, dat minuten lang aanhield. Men riep om de Prinsees en den Prins. Zij lieten zich echter niet zien en menigeen, die uren had staan te wachten, meende reeds, dat hij weg moest gaan zonder Prinses Juliana of Prins Bernard gezien te hebben, toen een lakei voor een der venters verscheen en dit hoog open schoof. Toen was het publiek niet meer te houden. Men begreep, dat het verloofde paar zich we derom zou vertoonen om de menigte te danken voor alle hulde en bewijzen van aanhankelijk heid. Een inderdaad, enkele seconden later ver schenen Prinses Juliana en Prins Bernard lachend en wuivend voor het venster en dank ten vriendelijk voor de hartelijke ovatie. Even later vertoonde ook de Koningin zich. De rijksbestuurders van Hongarije, Horthy, heeft een telegram van gelukwensch gezonden aan de Koningin in verband met de verloving van de Prinses. Tienduizenden betoogen wederom voor het paleis. Donderdagavond, thans reeds voor de derde maal, zijn tienduizenden Hagenaars bij het Ko ninklijk paleis aan het Noordeinde samenge stroomd om de vorstelijke personen toe te juichen. Tot half negen had de politie de toe gangswegen in de onmiddellijke nabijheid af gezet gehouden. Toen werd de druk te groot en stormde men van de trottoir naar voren, tot dicht voor het paleis. Vele vrouwen en ook kinderen werden onder den voet geloopen en uit de massa naar buiten gedragen. Leden van het Roode Kruis waren aanwezig om hulp te verleenen. Tegen negen uur vertoonden Prinses Juliana met Prins Bernard zich voor een der verlichte ramen aan de voorzijde. Een oorverdoovend gejuich barstte los. Aan het hoera-geroep en het zwaaien met de handen kwam schier geen einde. Ook vertoonde het paar zich voor de ramen van den linkerzijvleugel. Met ongeken de geestdrift en enthousiasme jubelde de me nigte. Gearmd namen de Prinses en haar ver loofde deze huldebetuiging in ontvangst, ter wijl zij vriendelijk terugwuifden. Enkele oogenblikken vertoonden zich ook de Koningin én de moeder en de broeder van Prins Bernard voor een der ramen. Gejubel en gejuich steeg opnieuw üit de menigte op. Daarna trachtte de politie de betoogers te bewegen, naar huis te gaan. De reactie was echter het zingen van het lied: „we gaan nog niet naar huis". Nog eenmaal verscheen het jonge paar voor het venster. Toen trokken de vorstelijke personen zich terug. Prins Bernard bleef nog even alleen staan. Daarna sloot hij het 'ordijn. De lichten werden gedoofd en de ramen gesloten. In de massa kwam eenige beweging. Lang zaam, heel langzaam verspreidde zich de me nigte. Het bleef evenwel in de buurt van het paleis tot laat in den avond zeer druk. Het avondfeest in het rosarium in het Vondelpark. Opnieuw een geestdriftige vreugde uiting der Amsterdamsche burgerij. Het avondfeest op de rozententoonstelling van het comité Practische Werken Amsterdam in het Vondelpark van Donderdagavond is op nieuw geworden een grootsche uiting van de hartelijke vreugde, waarmede de burgerij der hoofdstad zich in het geluk van Prinses Juliana en haar toekomstigen gemaal, verheugt. Het heele donkere park, slechts flauw door straatlantaarns verlicht, was volgestroomd met een ontzaglijke menschenmenigte, die buiten de matten omheining van de tentoon stelling waren komen luisteren naar de muziek en den zang van de honderden zangers en zangeressen van een groot aantal koren, die zich vereenigd hadden onder leiding van Hu- bert Cuypers, en de muziek van Verkade's harmonie-corps, waarover de heer Piet Zwa gers van het Concertgebouw-orkest den diri- geerstaf voerde. De voorzitter van het comité, de heer J. A. Josephus Jitta was de eerste spreker. Na zijn rede werd voorlezing gedaan van het telegram van gelukwensch aan het verloofde paar, dat nog dezen nacht naar het paleis Noord-einde gezonden zou worden. Het luidt als volgt: Duizenden Amsterdammers, zangers en luis teraars, vereenigd in het Vondelpark in het door werkloozen gestichte Rosarium, te mid den der rozen, die ook het wapen der van Lippe-Biesterfeld's sieren, brengen vol vreugde over uw groot geluk u beiden hun innigsten heilwensch. Het woord was dan aan Prof. Mr. C. P. M. Romme, lid van den gemeenteraad, die wilde spreken namens de jongere generatie. Het eerste, zoo zeide hij, wat mij van het hart moet, is de innige en oprechte blijdschap om dat een voudige woord, dat onze Prinses gisteren voor ons allen heeft willen zeggen „Ik ben heel ge lukkig, dat wij elkander in den loop van dit jaar in alle stilte heel goed hebben leeren ken nen... geleidelijk aan zijn wij het samen „eens" geworden, en wel „zeer eens". Ziet, te groote en vaste plaats heeft Juliaantje zich onder ons Nederlanders veroverd, dan dat wij bij deze gebeurtenis niet allereerst blij zouden zijn om haar blijdschap gelukkig met haar geluk. In Amsterdam, de hoofdstad van het Rijk, klopt het hart van Nederland. In het hart van Nederland klopt de liefde voor Oranje, Oranje en Amsterdam, zij blijven één tot in het verre nageslacht. Leve de onverbreekbare band tus- schen Amsterdam en Oranje! (Groote geest drift). De heer Jan ter Haar Jr. heeft vervolgens een twee-minuten-speech gehouden, waarna het geheele publiek met piano-begeleiding van Hubert Cuypers de liederen Merck toch hoe sterk, Wilt heden nu treden en andere natio nale liederen heeft gezongen. Tegen half tien verscheen een verlicht vlieg tuig van de K.L.M. aan den donkeren hemel boven het Rosarium en werden duizenden rozen boven het feestvierende publiek op het tentoonstellingsterein en in het park uitge strooid. Prins Leopold van Lippe-Biesterfeld, de oom van Prins Bernhard, heeft Donderdag op zijn slot te Detmold de volgende woorden voor de microfoon van de A.R.V.O. gesproken: Als hoofd van het huis van Lippe is het mjj een bijzondere vreugde, om door de radio als eerste de hartelijkste geluk- en zegen- wenschen voor het jonge bruidspaar namens mij en mijn vrouw uit te spreken. Wij zijn dankbaar voor het groote vertrou wen en de vriendelijkheid, waarmede een lid van ons huis in Nederland is ontvangen en wij deelen in de vreugde over de verloving van Kroonprinses Juliana met Prins Berhard Leopold, mijn petekind. Wij hopen, dat deze verbintenis Nederland en het Koninklijke Huis tot den rijksten zegen moge strekken. Mooie uitzending naar Indië. Donderdagmiddag heeft de Phohi een spe ciale uitzending naar Indië verzorgd in ver band met de verloving van Prinses Juliana en Prins Bernhard van Lippe. De heer D. Hans sprak tot de Indische luisteraars met het onderwerp: „Er waren twee Koningskinderen." Hij verklaarde dankbaar te zijn, een her denkingswoord te mogen spreken temidden van het feestgewoel, dat bruist en davert door de straten. Zóó had hij in zijn lange journalistieke loopbaan het volk van den Haag nog nooit gezien behalve misschien bij de geboorte van de Prinses. Er waren twee koningskinderen, die kregen elkaar zoo lief en een jubelstorm is over Holland geslagen. Een buitenlandsch journalist seinde dezer dagen naar zijn blad: „Het Nederlandsche volk is thans het gelukkigste ter wereld." Nederlanders in Indië zei spr., denkt niet dat gij thans ver af zijt van ons. Neen, wij voelen als het ware uw harte-klop, wij hooren uw stem, wij vernemen uw geest drift en uw vreugde uit de vele telegrammen, die ons bereiken, en zoo zijt gij bij ons en leeft en staat gij in ons midden. Het is één volk, één stam, één dynastie. De jubel gaat over de lage landen, en het is zei spr. tenslotte of de geest van den grooten Zwijger zweeft over ons juichen de volk en met liefde en welgevallen neerziet op zijn jongste nazaat; het is, of uit den schemer der historie de lichtende figuur nader komt van de stammoeder der dynastie, Juliana van Stolberg, en zich met een edelen glimlach zegenend heenbuigt over haar naamgenoot, over het jonge paar. Het Neder landsche volk hier en in de tropen viert thans feest in geestelijke verbondenheid met alle vroegere generaties, die ons land heb ben groot gemaakt en zich in lief en leed schaarden om den troon van Oranje. Een feestgroet uit een jubelend moeder land bracht spr. aan de Nederlanders in de Indiën. t -f In verband met de verloving van Prinses, Juliana met Prins Bernard van Lippe- Biesterfeld heeft het Kabinet besloten, dat heden de departementen van algemeen bestuur en de andere rijksbureaux in het land gesloten zullen zijn. Teneinde dezen dag op zoo algemeen mogelijke wijze te doen worden tot een Dag van nationaal gedenken, drukt de minister- rt president namens den raad van ministers de hoop uit, dat andere autoriteiten en particuliere instellingen op gelijke wijze als het rijk de gelegenheid zullen willen openen tot algemeene deelneming aan de uitingen van blijdschap en dankbaarheid, die in het gansche volk tot uiting zijn ge komen. Heden zijn alle werklooze arbeiders vrij gesteld van het stempelen, terwijl eveneens de werkverschaffingen gesloten zijn. De paleizen van wijlen de Koningin-Moeder aan het Lange Voorhout te Den Haag en te Soestdijk, waarvan de behuizing geheel intact is gebleven en het personeel nog ter beschik king is, zullen door het jonge paar in gebruik worden genomen. Bij de opening van de Kamers zal Prins Bernard officeel aan de Staten-Generaal worden voorgesteld. De vertrekken van wijlen Prins Hendrik op Het Loo, welke nog nagenoeg onveranderd zijn gebleven, worden ter beschikking van Prins Bernard gesteld. Van de Haagsche huishoudschool. De leerlingen van de huishoudschool aan de Laan van Meerdervoort in Den Haag hébben zich Donderdagochtend in optocht naar het Paleis Noordeinde begeven, teneinde aan het jongverloofde vorstenpaar een verlovings taart aan te bieden. De leerlingen die deze taart droegen aan het hoofd van den stoet waren gekleed in blauwe werkkleeding, met wit voorschoot en witten band om het hoofd. Wij hebben in het Donderdagblad gemeld, dat de Leidsche meisjesstudenten, die naar Den Haag zijn gegaan om Prinses Juliana te huldigen, H. K. H. niet thuis hadden getrof fen. Naar nader meegedeeld wordt, is echter de ware toedracht van deze ovatie van oud- clubgenooten van de Prinses als volgt ge weest: Dadelijk verscheen bjj het gezang de Prin ses voor een raam van den eenen zijvleugel en nam wuivende de ovatie in ontvangst. Nadat de meisjes allën de lijsten hadden geteekend en op het punt stonden te vertrek ken werden zy opeens weer in de groote hall van het paleis geroepen, waar de Pririses haar aanstaand echtgenoot aan hen voorstelde. Het bestuur wenschte het jonge paar per soonlijk geluk. Nadat de Prinses nog eenige woorden ge sproken had, werd nogmaals het V.V.S..L-lied gezongen. De deuren van het paleis waren gedurende deze ontvangst gesloten. De rust was Donderdagochtend vroeg nog niet teruggekeerd voor het paleis aan het Noordeinde. Honderden menschen stonden langs en op de trottoirs tegenover het paleis. De stroom van hen, die de felicitatieregisters kwamen teekenen, gaat onafgebroken door. Hoewel er in de groote hal van het paleis geen bloemstukken staan, ruikt men toch in de buurt van het paleis een doordringenden bloemengeur. De vertrekken staan vol met prachtige bloemenmanden, zoo vertelde men, en van buiten af is zelfs te zien, dat enkele groote bloemstukken op de marmeren trap pen zijn opgesteld. Onder hen, die Donderdagochtend de regis ters kwamen teekenen, was jhr. mr. de Geer, minister van staat, tal van leden van het corps diplomatique, Kamerleden, enz. Een aardig moment was, toen de 95-jarige heer 1^ Fuente, het paleis binnenging. Hij is nog zeer goed ter been en verklaarde, niet zonder trots, den tijd zich nog te kunnen her inneren, dat er lanciers te paard voor het paleis van Koning Willem H stonden. Om 10 uur betrad een deputatie van de Nederlandsche padvinders en van het Neder landsche padvindstersgilde, vertegenwoordigd door kolonel Diemont en mevrouw van den Boschde Jong, het paleis, om een bloemstuk aan te bieden. Aan deze deputatie viel de eer te beurt, door prinses Juliana en Prins Bernard te worden ontvangen. Vanwege het Haagsch comité voor volks feesten zal Maandagavond op het Malieveld een groot vuurwerk worden afgestoken. De gouverneur-generaal heeft het volgende telegram uit Den Haag ontvangen: „Betuig u en ingezetenen van Ned.-Indië, mede na mens Prins Bernard, oprechten dank voor zeer gewaardeerde gelukwenschen. Juliana" In verband met het feit, dat de dag van heden als nationale feestdag wordt be schouwd, is het de wensch der regeering, dat dien dag alle scholen in ons land gesloten zullen zijn. Ontelbare telegrammen en bloem stukken. Overstelpend groot is het aantal telegram men en bloemstukken, welke ten paleize zijn binnengekomen, ter gelegenheid van de ver loving van Prinses Juliana. Onder de talooze telegrammen zijn geluk wenschen van letterlijk alle staatshoofden en vorstenhuizen. Het aantal bloemstukken is nauwelijsk te schatten, maar bedraagt op het oogenblik 300 a 500. Plechtige dienst in de Moskeeën in Indië. Aneta meldt uit Batavia: De plechtige diensten in de Moskeeën wa ren gisteren, den geheiligden dag voor de Mohammedanen, gewijd aan het heug.ijke feit van de verloving van Prinses Juliana en ver richt ter afsmeking van Allah's zegen voor het geluk en welzijn van de Prinses. In de hoofdmoskee te Batavia, heeft de resident den dienst bijgewoond. Prins Bernard niet bjj de opening van de Staten-Generaal. Naar verluidt, rijdt prins Bernard niet in den stoet bij de opening van de Staten- Generaal mede, maar wel 's middags bij den rijtoer door de Residentie. De ontvangst van de radio-toespraken van de Koningin, Prinses Juliana en Prins Ber nard, op 9 September is, naar Aneta uit Batavia meldt, in Ned.-Indië voor zoover bekend overal voortreffelijk ontvangen. De toespraken hebben alom ontroering en geest drift gewekt en de vreugde veor de verloving is, zoo mogelijk, hierdoor nog toegenomen. FEESTMAALTIJD VOOR DE ARMEN. Het Leger des Heils heeft voor vandaag, den nationalen feestdag voor Ned.-Indië aan de ruim 3000 verpleegden in zijn 50 tehuizen een feestmaaltijd, in verband met de verlo ving van Prinses Juliana bereid. GEEN BEZOEK AAN DE JAARBEURS. Uit beste bron wordt de N. R. Crt. verze kert, dat het bericht omtrent een a.s. bezoek van het verloofde prinselijke paar aan de Jaarbeurs van allen grond ontbloot is. Van de plechtigheid van de opening van de nieuwe zitting der Staten-Generaal zal de A.V.R.O. aanstaanden Dinsdag wederom een radio-verslag uitzenden. De heer D. Hans zal als hoofd-reporter fungeeren; ditmaal zal ook op een enkel punt van den weg, dien de stoet volgt, een verslaggever worden geplaatst. Ook de Troonrede, door H. M. de Koningin uit te spreken, wordt wederom uitgezonden. Het ver slag wordt doorgegeven naar de beide Indiën. 's Avonds 10 uur zal de heer D. Hans, even eens voor de microfoon van de A.V.R.O. een overzicht geven van den inhoud van de mil- lioenen-nota. In drie afdeelingen van de vijf, die de KNVB kent, wordt morgen een aanvang gemaakt met het seizoen 1936'37. Slechts in de af deelingen I en n, in de eerste waarvan, zoo als men weet, onze clubs ondergebracht zijn, heerscht morgen nog volslagen rust, waar door al direct een volle Zondag verloren gaat! Gezegd dient te werden, dat het oorspronke lijke plan was om ook in het Westen op 13 September te beginnen, doch de leiding is toen op vrij groot verzet van de clubs gestuit. Van eerste klassers natuurlijk, waarvan er enkele betrokken zijn bij den cricketwedstrijd NederlandKent, en bjj de finale om den Zilveren Bal, die morgen gespeeld worden. We zouden ons kunnen voorstellen, dat de KNVB, hiermede rekening houdende, de eerste klasse-wedstrijden afgelast zou hebben. Maar waarom geen wedstrijden voor de lagere klas sen vastgesteld werden, is ons een raadsel. Zeker is het, dat dit geen gelukkig begin voor onzen grooten Bond is. De clubs die de velden in de Zaan en omgeving kennen zouden maar wat graag 1 of 2 uitwedstrijden in de droge maand September, nu de velden tenminste nog goed zijn, spelen.' Hoe het ook zij, we zijn hier morgen ver stoken van competitievoetbal. Dit jaar wor den de liefhebbers wel heel erg op den proef gesteld, daar ook het programma voor de volgende week Zondag nog niet bekend is! Andere jaren wisten we dat enkele weken van te voren, nu weten 't niet eerder dan begin volgende week. De voetballers popelen van on geduld en^ie supporters niet minder, maar er moet nog een paar dagen gewacht worden! Het programma voor a.s. Zondag. Zooals gezegd begint in 3 afdeelingen morgen de competitie wél. De eerste klassers in die districten hebben dan de volgende wed strijden te spelen: AFDEELING III. Ie klasse. PECNEC (nieuwe eerste klasser). EnschedeWageningen. Go AheadEnschedesche Boys. HeraclesZAC. AGOVVTubantia. AFDEELING IV. Ie klasse. BleyerheideNAC. PSVNOAD. BWRoermond. MVVEindhoven. LONGAJuliana. AFDEELING V. Ie klasse. VeloeitasVeendam. HoogezandBe Quick. AchillesSneek. GVAV—Friesland. LeeuwardenHSC is de eerste uitgestelde wedstrijd van het nieuwe seizoen. te klasse D. Atlas I, Helder 3, HRC 4, Held. Boys 1, JVC 1. Oudesluis 1, Petten 1, Schoorl 1, Wie- ringerwaard 1, Zeemacht 1. 2e klasse F. BKC 2, Helder 4, Helder 5, HRC 5, Oude- schild 1, MLD 1, Succes 2, Texel 2, Water vogels 2. 3e klasse F. Atlas 2, BKC 3, De Cocksdorp 1, Helder 6, HRC 6, JVC 2, Succes 3, Zeemacht 2. 4e klasse G, Helder 7, Held. Boys 2, HRC 7 (voorl.), Oosterend 1, Texel 3, Tex. Boys 2, Water vogels 3. 4e klasse H. BKC 4, Call.oog 1, Dirkshorn 2, N. Niedorp 3, Oudesluis 2, Schagen 3, W.waard 2, Succes 4, Petten 2. Jun. A. Alc. V. a, Helder a, KFC a, OSV a, ZFC a, Zilvermeeuwen a, ZVV a. Adsp. R. Helder A, Helder b, HRC a, HRC b, Scha gen a, Succes a. Adsp. S. Atlas a, Helder c, Helder d, HRC c, HRC d, JVC a, Succes b. Adsp. T. Call. a, Helder e, Helder f (voorl.), HRC e, Succes c (voorl.). Adsp. U. De Cocksdorp a, Texel a, Texel b, Tex. Boys a. HET VOORLOOPIG PROGRAMMA VOOR 20 SEPTEMBER LUIDT: le klasse D. Atlas 1Helder 3, 10 uur. HRC 4Held. Boys 1, 10 uur. JVC 1Oudesluis 1, 2 uur. Petten 1Zeemacht 1. Schoorl 1Wieringerwaard 1. 2e klasse F. Helder 5—BKC 2, 10 uur. Oudeschild 1Texel 2, 2 uur. MLD 1,Watervogels 2, 2 uur. HRC 5Succes 2, 10 uur. 3e klasse F. De Cocksdorp 1Atlas 2, 2 uur. Succes 3HRC 6, 10 uur. Zeemacht 2JVC 2, 2 uur. 4e klasse G. Tex. Boys 1—Texel 3, 2 uur. Watervogels 3Oosterend 1, 12.30 uur. Held. Boys 2Tex. Boys 2, 12.30 uur. 4e klasse H. BKC 4Dirkshorn 2, 2 uur. N. Niedorp 3Callantsoog 1. Oudesluis 2Schage.n 3. Wieringerwaard 2Succes 4, 1.30. Jun. A. Alc V. a—ZVV a, 10 uur. OSV a—KFC a, 12 uur. ZFC aZilvermeeuwen a, 12 uur. Adsp. R. Helder a—HRC b, 12 uur. HRC aHelder b, 12 uur. Adsp. S. Atlas a—Helder c, 12 uur. HRC cSucces b, 12 uur. JVC aHelder d, 12.aO uur. 7^ Adsp. T. Callantsoog aHRC e, 2 uur. Adsp. U. De Cocksdorp a—Texel b, 12.30 uur. Texel aTex. Boys a, 12 uur. REGELING PROMOTIE- EN DEGRADATIE WEDSTRIJDEN. Ie klasse D. No. laatst van de 1ste klasse Afd. D speelt met de nos. 1 en 2 van 2 F een heele compe titie om 2 plaatsen in de 1ste klasse. Ingeval de kampioen van 1 D niet promo veert naar den KNVB, wordt slechts om één plaats in de 1ste klasse gespeeld. BKC-nieuws. Zondag 13 September hebben op 't Succes- voetballen. Voor Zondag luidt het programma: Half elf: BKC 2—Oudesluis 1. Een uur: BKC 3Callantsoog 1. Drie uur: BKC 1Helder 2. SUCCES-NIEUWS. Zondag 12 September hebben op 't Succes terrein de volgende wedstrijden plaats: V.m. 9.30 uur: Succes b—Succes c. V.m. 10.45 uur: Succes aOudesluis a. N.m. 2 uur: Succes 2Succes 3. (S. 3 speelt in witte shirt). BELANGRIJKE ATHLETIEK- WEDSTRIJDEN IN WIERINGERWAARD. De kampioenschappen van het KNGV worden er morgen verwerkt. Het is ons bekend, dat het ijverige bestuur van de G.V. en A.V. Olympia al dikwijls ernstige pogingen in het werk heeft gesteld om de organisatie van de KNGV-kampioen- schappen in handen te krijgen. Tenslotte is dat gelukt en morgen zal het landelijke Wieringewaard in het middelpunt van de athletiekbelangstelling staan. Op het mooie Sportpark aldaar zullen n.1. de kampioen schappen van de Nederlandsche Gymnastiek Bond verwerkt worden. Het chronologisch ov. rzicht vermeldt, dat om kwart voor elf des morgens aangevangen zal worden, o.m. met de series 100 meter hardloopen, en dat om half zes de prijsuit reiking zal plaats hebben. In dit tijdsbestek waarin nog een pauze van ongeveer 1% uur gecalculeerd is, hoopt men het lijvige pro gramma afgewerkt te hebben. We zijn be nieuwd of dat wel gelukken zal! Onder de .deelnemers vinden we natuurljjk ook onze eigij sportmenschen. Zoo zal Pro Patria door een kleine-, waaronder ook een estafette ploeg, vertegenwoordigd worden en natuurlijk komt e organiseerende vereeniging zelf met een flinke vertegenwoordiging, waaronder de meervoudige kampioen Klaas Schenk Jz., voor den dag. Hopen we, dat de westrijden door goed weer begunstigd zullen woren en dat zij inderdaad zullen mogen dienen tot propaganda van een der mooiste sporten, die wij kennen: de athle- tiek! ELTO-NIEUWS. EEN ZWARE OPGAAF VOOR ZONDAG. Elto I vangt haar competitie aan met eetf thuiswedstrijd tegen De Wester, die even als onze stadgenooten, dit jaar hun debuut maken in de derde klas N.K.B. Wy hebben de ploeg nog niet aan het werk gezien, maar naar men ons meedeelde be schikken deze Amsterdammers over een uit stekende pleeg Doch, wij hebben het volle vertrouwen, uat de Eltoërs zich hun plaats in de derde klas zullen waardig toonen en dus hun uiterste best zullen doen om de punten in Den Helder te houden. Veel succes Elto! Volledigheidshalve laten we hier de namen der clubs uit Ille klasse D, N.-Holland volgen n.m. Groen Geel (Wormerveer), Z.K.V. 2 (Zaandam), Oosterpark 2 (A'dam), D.T.V. 3 A'dam), Togo (Adam), De Wester (A'dam); en Elto (Den Helder). De match vangt aan om 2 uur op het terrein op de Javastraat. Elerveiling Schagen. SCHAGEN, 10 Sept. 1936. Aangevoerd 42000 kippeneieren, waarvan de prijzen als volgt: 58—60 kg 3.65—3.90; 60—62 kg 3.70—4.00; 62—65 kg 3.75—4.05. 1500 Eendeneieren 2.402.50, alles pel! 100 stuks. Eierveiling Den Helder. DEN HELDER, 10 September 1936. Aan gevoerd kippeneieren, waarvan de prijzen als volgt: 55—57 kg 3.20—3.40; 58—60 kg 3.30 —3.60; 61—63 kg 3.40—3.80; 61—63 kg 3.403.80; 6470 kg 3.503.90; Kleiné eieren 2.002.45; Eendeneieren 2.102.30^ alles per 100 stuks. De Graanmarkt. ALKMAAR, 11 September 1936. Op de heden gehouden Graanmarkt waren in totaal 2262 hl's aangevoerd, waarvan soort en prijzen als volgt: 98 hl. Voertarwe 5.75— 6.25; 25 hl. Rogge 8; 496 hl. gerst chev. 5.60—6.25; 544 hl. haver 5.75—6.60; 111 hl. boonen, w.o.: paarde 6, bruine 1017, citroen 1416, duiven 8.75 en tuinboonen 1011; 6 hl. mosterdzaad: rood 1114.50) 37 hl. karwijzaad 1921; 944 hl. erwten, w.o.: kleine groene 7.5010, groote groene 1420, grauwe 1326, vale 1421 en platte erwten 2323.50. Handel goed. De Kaasmarkt. ALKMAAR, 11 Sept. 1936. Op de heden gehouden kaasmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: Fabriekskaas: Kleine 17.50. Boe renkaas: Kleine 17.50 en Commissie 21, Alles met rijksmerk. Totaal 70 stapels, wegen de 145000 kg. Handel stug. BROEK OP LANGENDIJK, 11 Sept. 1936 Aanvoer en prijzen waren heden als volgtj 31000 kg Aardappelen: Eigenheimers 1.50 1.80, Sch. muizen 1.201.90, BI. eigenhei mers 1.702.20, Drielingen 1.802.30| Blauwe 22.10, Bonken 2.102.20, Beve landers ƒ1.60; 15000 kg. Uien: gele nep 3.70 4.10, gele drielingen 1.101.20, gele uien 1.402.10; 7000 kg. Slaboonen 36; 130 kg. Snijboonen 35.30; 12000 kg. Bie- aen 0.50—1.90; 1400 kg. Peen 0.70—1.30; 30000 kg Roode kool 12; 25000 kg. Gele kool 11.20; 51000 kg Vroege witte kool 0.700.80 en 85 kg. Groene kool 1.80, alles per 100 kg. 1160 stuks Andijvie 0.60; 3600 stuks Bloemkool le s. 5.609.40, 2e s. 2.50—3.70. (Ongecorrigeerd

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 15