Radio-programma Op en om het Binnenhof. GtiMENGD NIEUWS HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1036 Twee nieuwe slagschepen voor de Amerikaansche marine. Handen af van Afrika". China en Japan. Moordaanslag door een krankzinnige? In den kelder gevallen. De brandstichting te Meghen. f 80.000 aan gewetensgeld. Geheime bijeenkomst der Vuurkruisen uiteengejaagd. De kinderverlamming in Zweden. Meer motorrijtuigen, minder verkeersongelukken Een Amerikaan in Mexico bestolen en vermoord. De marine-eofeningen. De minister van marine Claude Swanson, heeft Woensdag te Washington medegedeeld, dat plannen zijn uitgewerkt voor den bouw van twee nieuwe slagschepen, welke bewa pend zullen worden met kanonnen van 14, 16 of „mogelok" 20 duim, hetgeen zal afhangen van een Internationale overeenkomst dien aangaande. Men wacht slechts op de goedkeuring door president Roosevelt om tot den bouw te kun nen overgaan. Voorts werd medegedeeld, dat de manoeu vres van de Amerikaansche vloot in 1937 in Mei en begin Juni zullen worden gehouden in de wateren van Hawaii en het Noordelijk deel van den Stillen Oceaan. Mede verklaarde de minister, dat het voor stel van Japan om 15,590 ton aan duikbooten ook na den sloopingsleeftijd in dienst te hou den een schending was van het vlootverdrag van Londen. Komt het daartoe, zeide de mi nister, dan is het mogelijk, dat de Ver. Sta ten een zeker aantal torpedojagers, die an ders buiten dienst gesteld zouden zijn, aan zal houden. Tenslotte zei de minister nog, dat hg een tegenstander was van het stationneeren van een Amerikaansch eskader in de Europeesche wateren. VOELDE ZICH ELLENDIG. Rede van een Zuid-Afrikaanseh minister. In een rede te Dar es Salaam heeft de Zuid- Afrikaansche minister Hofmeyer Donderdag gezegd dat Afrikaansche mandaten of kolo niën geen artikelen zijn van ruilhandel noch pionnen op het Europeesche schaakbord die door de spelers van een ander werelddeel naar believen kunnen verzet worden. Zuid-Afrika heeft een groot belang in het mandaatsgebied van Tanganyika en als Baldwin in het Lager huis gezegd heeft dat de grens van Engeland aan den Rijn lag, dan zeggen wij dat de grens van Zuid-Afrika aan de grenslijn tus- schen Abessinië en Kenya ligt. De eenige toets volgens welke een mandaatsgebied be oordeeld kan worden is die of dé mandataris het mandaat volgens de belangen van zijn bevolking heeft uitgevoerd. Daarom zeggen wjj tot Europa: „Handen af van Afrika". Als er iets moet gebeuren of veranderd wor den zal het Afrikaansche volk dat zelf uit voeren, want dat volk, of blank of zwart, of bruin, voelt zich in de levensbelangen die zijn bestaan raken, volkomen één en eensgezind. Het dept. van oorlog te Tokio heeft een venklaring gepubliceerd, welke het uitvloeisel is van een conferentie, gehouden in het dept. van buitenlandsche zaken. Deze verklaring bevat o.m. het volgende: Er is besloten, dat dj incidenten, die den laatsten tijd in China zijn voorgevallen tot uitgangspunt zullen worden gemaakt van een vriendschappelijke opheldering tusschen de beide landen China en Japan. China moet dan echter van zyn kant oprecht besloten zijn, mede te werken aan de staking der diepge wortelde ant^-Japansche politiek, die de eenige hinderpaal vormt voor vriendschap en verzoening. In politieke kringen te Tokio wordt aan deze openhartige doch verzoenende uitlating een groote beteekenis toegekend, en men ge looft, dat zij den weg opent voor een ver betering, Indien China een streep wil halen door het verleden en de aangeboden hand wil aannemen. In sommige politieke kringen en ook in en kele bladen te Tokio wordt echter gewezen op de moeilijke positie waarin de regeering te Nanking zich met het oog op de binnen- landsche toestanden bevindt, en die haar ai zou zij zelf ook van goeden wille zijn de handen bindt. Binnenland Woensdagavond reed de 18-jarige mej. B. de Goey, uit Ammerzoden per rijwiel uit Den Bosch naar Ammerzoden. Op den Rijksweg Den BoschUtrecht, onder de gemeente Em- pel, sprong een onbekende op haar toe en liep: „Halt, rijkspolitie". Toen het meisje was afgestapt, viel de on bekende haar met een mes aan onder de woorden: „Ik snijd jou den nek afHet meisje bekwam verschillende messteken onder den rechterarm. Kort daarna werd het meisje gevonden door twee jongelieden uit Ammer- zode, die een wielrijder waren tegengekomen, die hun toeriep; „opzij, ik ga de politie halen, want er is een aanslag gebeurd." De jongelieden hielden een passeerenden auto aan, die de politie te Orthen ging waar schuwen. Spoedig was dr. De Ridder uit Hedel ter plaatse, die het meisje In zijn auto meenam en thuis verbond, waarna hij het meisje, dat niet levensgevaarlijk getroffen bleek, naar haar ouders te Ammerzoden heeft gebracht. De marechaussee uit Den Bosch heeft den geheelen nacht een onderzoek ingesteld, zy heeft met een politiehond de polders afge zocht, doch zonder resultaat. Van den dader heeft men geen signalement. Men vermoedt, dat h(j niet toerekenbaar is. De 77-jarige mevrouw Lodewijks, uit Apel doorn, die sedert eenige dagen onderdak had gekregen in het tehuis voor meisjes aan de Landstraat te Bussum, heeft Woensdagnacht omstreeks 12 uur. toen zy een andere deur *ocht, bij vergissing de kelderdeur geopend en is van de trap gevallen. Zij kreeg zware Inwendige kneuzingen en is naar het Diaco- nessenhms gebracht, waar zij Donderdag- Ochtend is overleden. Nu rheumatisehe pijnen verdwenen en goede humeur teruggekeerd. Gekweld te worden door spit, jicht of rheumatisehe pijnen, daar is zelfs het beste humeur niet tegen bestand, zonder Kruschen Salts tenminste! Hier is een bekentenis, die voor zichzelf spreekt. „Voordat ik Uw merkwaardig Kruschen Salts nam, voelde ik mij oud en ellendig. Ik had aanvallen van spit In mijn rug, rheumatisehe pijn in mijn beenen, knieën en één arm, en zenuw-rheumatiek van mijn rechterschouder langs mijn geheele arm tot aan mijn vingertoppen toe. Een paar maanden geleden begon ik met 's ochtends in mijn eerste kop thee Kruschen Salts te nemen. Spit en rheumatisehe pijn zijn nu aan banden gelegd, en ik blaak van gezondheid. Mijn vrouw zegt dat ik geheel verjongd ben, en onlangs werd nog bjj een oud-leerlingen diner van mijn school door verscheidene „veteranen" ln hun toespraken opgemerkt, hoe goed ik er uitzag. Voor menschen op mijn leeftijd (60) is Kruschen Salts een zegen." A. B. te W Rheumatisehe pijnen ontstaan maar al te dikwijls door onvoldoende verwijdering van afvalstoffen uit het lichaam, waardoor scha delijke stoffen als urinezuur gelegenheid krij gen zich op te hoopen. De zes minerale zouten waaruit Kruschen Salts bestaat, sporen de afvoerorganen, lever, nieren en ingewanden, op geheel natuurlijke wijze aan tot actievere werking, zoodat de gevaarlijke afvalstoffen snel en afdoende worden weggevoerd. Het bloed wordt hierdoor gezuiverd, Uw rheuma tisehe pijnen zullen langzaam maar zeker geheel ophouden, om niet meer terug te keeren. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten 0.40, 0.70 en 1.60 per flacon, omzet belasting inbegrepen. Let op, dat op het eti ket op de flesch, zoowel als op de buitenver pakking de naam Rowntree Handels Maat schappij, Amsterdam, voorkomt. (Adv.) De ultlokker wederom tot 7 jaar veroordeeld. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft Donderdag uitspraak gedaan in de zaak tegen J. F. B., hotelhouder te Veghel, die door de rechtbank was veroordeeld tot 7 jaar gevan- vangenisstraf, terzake dat hij in het voorjaar 1933 te Meghen door een of meer leden der familie de B. te Oss 100 te geven, heeft uit gelokt, dat in den nacht van 7 op 8 Juni 1933 te Meghen P. W. de B. en G. de B. opzette lijk brand hebben gesticht in verd.'s woning met bakkerij en schuur, waardoor het gebouw geheel is afgebrand, terwijl daardoor levens gevaar te duchten was voor de zich in dat huis bevindende G. v. d. B. en J. M. v. d. R. en gemeen gevaar voor de in de nabijheid staande gebouwen en inboedel. Het Hof heeft verd. opnieuw tot 7 jaar gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis, veroor deeld. Buitenland Van geplaagd belastingbetaler. Een belastingbetaler, geplaagd door zijn ge weten als gevolg van belastingontduiking, heeft anoniem aan de belastingadministratie in Engeland 10.000 pond sterling toegezonden om de ontduiking, die hem plaagde en hem de zielsrust ontnam, weer goed te maken. Het is het hoogste bedrag aan gewetens- geld, in Engeland ooit ingekomen van één enkelen belastingfraudeur. Het record stond op 5000 pond sterling en er was ook een bedrag geweest van 3000 pond sterling, maar de ervaring leert, dat gewetensprikken maar uiterst zelden gevoeld worden voor bedragen boven 1 pond sterling. Een zonderling had eenigen tijd geleden wat gewetensgeld ge delgd door een zending van twee baren goud. 66 deelnemers garresteerd. Naar het D. N. B. uit Parijs meldt, heeft de Parijsehe politie Woensdag ee t geheime bij eenkomst van de Vuurkruisen uiteengejaagd, waarbjj 66 menschen gevangen zijn genomen. Op een hunner werd een revolver gevonden. De epidemie breidt zich uit. Het aantal gevallen van kinderverlamming Is dezen nazomer aanmerkelijk grooter dan vorige jaren. Volgens de nu gepubliceerde ge gevens van den rijks-geneeskundigen dienst zijn er in Augustus ruim 750 nieuwe gevallen geconstateerd, waarvan circa een derde deel in de eerste helft van de maand, en rapporten uit verschillende districten wijzen er op, dat ook in de eerste week van deze maand de ziekte zich nog verder uitgebreid heeft. Over het percentage gevallen met doodelijken af loop zijn nog geen algemeene cijfers bekend, maar men rekent over het algemeen met circa tien procent. Het meest verbreid is de ziekte evenals vorige jaren in Bohuslan, aan de Westkust benoorden Gothenburg, terwijl men verder in Midden-Zweden verschillende ern stige centra heeft. Het eiland Gotland is de eenige provincie, waar tot nog toe geen ge vallen geconstateerd zijn. Ten einde besmet ting zooveel mogelijk tegen te gaan, zijn op verscheidene plaatsen vergaderingen verboden, scholen gesloten en dienstplichtigen, die onder de wapenen moesten komen, voorloopig daar van vrijgesteld. Bij de beoordeeling en de bestudeering van de resultaten der statistieken van verkeers ongelukken in ons land bestaat veelvuldig be hoefte aan vergelijkingen met de gelijksoor tige gegevens in het buitenland. Weliswaar worden statistische gegevens over de ongevallen van het verkeer op den weg in vele landen verzameld, maar deze blij ken in het algemeen moeilijk vergelijkbaar te zijn, omdat zij niet op dezelfde grondslagen berusten en dus bezwaarlijk een basis van vergelijking kunnen opleveren. Zeker is, dat het aantal dooden en gewon den geenszins toeneemt in dezelfde verhou ding als het motorverkeer. Mede kan uit de kennisneming van die beschikbare gegevens worden afgeleid, dat in tal van landen met toenemend motorverkeer het aantal slachL offers van ongelukken op den weg vermin dert. In Engeland bijvoorbeeld van 1934 op 1935 7 pet. meer motorrijtuigen en 10 pet. minder dooden en 5 pet. minder gewonden; in Frankrijk 5 pet. meer motorrijtuigen en 7 pet. minder dooden. In Zwitserland 2)4 pet. meer motorische vervoermiddelen en 3% pet. minder dooden en 7)4 pet. minder gewonden. Wel wordt geconstateerd, dat het door de cri sis verminderde verkeer bedoeld wordt blijkbaar de verkeersdichtheid, waar omtrent de meeste landen niet zulke goede gegevens beschikbaar hebben als thans in Nederland een rol speelt, maar dat toch de verbetering van het wegennet en en betere regeling van het verkeer vooral voor de voetgangers in de steden, zoomede de voortgezette verkeersvei- tegheidspropaganda aanzienlijk tot de hoogere veiligheid hebben bijgedragen. Uit de in April j.1. uitgegeven voorloopige bekendmaking van de uitkomsten der ver keersongelukken op de wegen in Nederland over 1935 is op te maken, dat het aantal on gelukken hier te landen van 1934 op 1935 eveneens is afgenomen en wel met rond 4 pet Het aantal motorrijtuigen slonk in dat jaar ook n.1. met 2 pet Een Amerikaan uit New York, zekere John Roger, is in Mexico vermoord, toen hij 1000 dollar overbracht aan de werklieden van een Amerikaansche houaankoopmaatschappij. De officier en de soldaat die hem begeleiden, zijn zoek. Wcekkroniek De allesoverweldigende vreugde in verband met Prinses Juliana s verloving. De senaat bijeen. - Het weercorpservontwerp aan' genomen. Interpellatie-De la Bella over de wijzigingen in de steunregeling voor de werkloozen. Den Haag, 10 Sept. '36. Wat een week! Wat een emoties! De dave rende vreugde om de verloving van Prinses Juliana met den reeds alom beminden Prins Bernhard heeft alles op zijn kop gezet...... De belangstelling voor politiek, voor de daag- sche dingen des levens is plotseling wegge vaagd, althans hier in de Hofstad is men dol van uitgelatenheid, de straten en pleinen rondom de historische gebouwen van het Bin nenhof zien telkens zwart van de met Oranje- strikken getooide feestelijk gestemde Hage naars, die trachten een „glimp" op te vangen van het verloofde paar, en als hun dat ge lukt, door zich als haringen in een ton te doen persen tusschen de duizendkoppige me nigte vóór het Paleis in het Noordeinde, dan gillen en brullen zij hun enthousiasme, hun overkropt gemoed uit, weten zij van geen ophouden, dringen zij, politiecordon's ten spijt, heftig zwaaiend met zakdoeken, hoeden, petten en wandelstokken, naar voren! Het begon op den historischen Dinsdag van deze week, en dag aan dag, avond aan avond stroomen de massa's Paleis-waarts.Zater dag zal een hoogtepunt worden, is er overal feest in de stad, staat een grootsche huldi ging van het jonge verloofde paar op het programma... En dan... Prinsjesdag! De oude Residentie wordt met recht „bedreigd" door een ver pletterende lawine van uit het gansche land naar hier komende Nederlanders. Want niet alleen, dat men Koningin en Prinses nog eens extra wil toejuichen, maar gelijk bekend werd de a.s. Gemaal van onze Kroonprinses zal tevens den rit in de gouden koets naar de Ridderzaal meemaken, om aan de leden der Staten-Generaal te worden voorgesteld Wie wil geen getuige zyn van deze nog enkele dagen geleden ongedachte gebeurtenis De Troon, in de laatste jaren zoo eenzaam geworden met zijn eene fauteuil naast den zetel der Koningin, zal nu stralen van nieuwe hoop, van hernieuwd leven rond den alouden Oranjestam. En in de historische zaal zal de geestdrift koken en bruischen! Buiten, op Binnenhof, Vijverberg, Voor hout, Noordeinde? Men moet bevreesd zyn, dat de oude muren der hier staande huizen zullen scheuren van de daverende toejuichin gen der eindelooze menigte... De nu nu reeds onder vlaggendoek bedolven stad zal op Prinsjesdag-1936 een aanblik op leveren, zooals Nederland maar hoogst-zelden te aanschouwen geeft, daar kan men zeker van zijn! Temidden der woelige feestdrukte in de city der stad vergaderde deze week de Se naat. Zelfs moet zij nog één dag vóór de sluiting bijeenkomen, om de interpellatie-De la Bella (S.D.) af te doen. President De Vos zal zeker niet gedacht hebben, toen hij kort geleden vaststelde, dat de Senaat nog op Dinsdagavond 8 uur dezer bijeen diende te komen, dat hij dan juist in de gelegenheid zou zijn, uiting te geven aan de vreugde der Kamer vanwege het plotse ling „uit de lucht gevallen" verlovingsbe- richt! Natuurlijk maakte hij van de gelegen heid gebruik. En minister Colijn sloot zich van harte bij de plechtige woorden des praeses aan. De agenda bevatte verschillende belang rijke zaken. Maar veel animo om met de Regeering uitvoerig van gedachten te wisse len was er aanvankelijk niet. Zoo kon de nieuwe bestuursregeling aangaande Indische buitengewesten zonder debat worden aan vaard. En als de heer Van Vessem (N.S.B.) niet de eerste spreker was geweest by het ontwerp tegen vorming van particuliere weercorpsen, waardoor hij de anderen min of meer „uit hun tent" lokte, dan was mis schien ook deze zaak zonder veel omhaal be klonken geworden. De N.S.B.er zag in het gebodene niet an ders dan een gelegenheidswetgeving tegen de nationaal-socialisten, vooral, wijl B.V.L. en Burgerwachten, z.i. „partijlegers", blijven be staan. Minister Van Schaik zette nog eens uit een, dat B.V.L. en Burgerwachten organen zijn, die in de hand der Overheid berusten, en slechts dienen om het wettig gezag te schragen. Ieder loyaal Staatsburger kan er lid van zijn. Echter moet worden voorkomen, dat particulieren politiediensten gaan verrich ten. Duitschland met zyn S.S. en S.A., oor spronkelijk „onschuldige" organen, heeft be wezen, waartoe dat leidt! Daarom moet wet telijk opgetreden kunnen worden tegen eigen gereid gedoe. De heer Van Vessem bleek het daarmee wel eens, doch dan begeerde hjj ook dat B.V.L. en Burgerwachten verdwynen. Als dat geschiedt, stemde hy voor het gebodene, anders tegen. En vanzelfsprekend hapte de bewindsman niet in dit voor hem niet bijster aanlokkelijke aas! Zoodat ten slotte de heer Van Vessem rijn (eenzame!) tegenstem liet aanteekenen. Was het maar zoo. dat met het heugelijke gebeuren ln het Koninklijke Gezin de crisis nood kon worden uitgebannen! Helaas is dat niet aldus, blijven de huidige economische en sociale zorgen nijpend drukken, al wordt de hóóp steeds levendiger en niet zonder reden! dat de feestelijke stemming in het land teverts een doorzetting beteekent van de reeds hier en daar gebleken opleving. Intusschen vraagt het diep-ernstige werk- loozen-vraagstuk nog immer aller aandacht, en vooral in den laatsten tijd werd veel be roering gewekt door de nieuwe maatregelen van minister Slingenberg uitmakende Ka- binetspolitiek, gelijk Z.Exc. in den Senaat verzekerde welke het geldelijke steun bedrag van een groote groep der gesteunden min of meer doet afnemen ten bate van een andere groep, die het meest aan steunver- hooging behoefte heeft (grootste gezinnen). Naar de bewindsman reeds herhaaldelijk be toogde, wenscht de Regeering op de wijzigin gen „niets te verdienen", m.a.w., zij laat het totale steunbedrag ongemoeid, begeert alleen rechtvaardiger verdeeling der beschikbare baten. Dé heer De la Belle (S.D.) hield een inter pellatie over deze aangelegenheid en de hoofd zaak van zijn ruim twee uren durend en met vele cijfers en feiten gelardeerd betoog kwam hier op neer, dat hij zeker erkende de waarde der beoogde verbeteringen, maar dat ten eerste slechts een kleine groep ervan beter zal worden en ten tweede de anderen geen cent, maar dan ook geen enkele cent kunnen missen, al is het dan voor een goed doel. De minister wees er in zijn antwoord op, dat de verlaging, welke hoogstens 1 kan bedragen, goed zal worden gemaakt door allerlei com pensaties, als daar zijn huurverlaging, ver strekking van goedkoop vleesch en goed- koope groenten, alsook bijzonder laaggeprijsde vetten. In zijn repliek deed de interpellant uit komen, dat het doorwerken van deze maat regelen veel te lang duurt, en intusschen de beknibbelde werklooze niet kan rondkomen. Mr. Drooglever Fortuyn, Rotterdam's bur gemeester, die zeker ook wel gerechtigd was, een duit in 't zakje te doen, bleek bezorgd ten aanzien van dat „overbruggen" van het tekort. Zoo wees hij op het feit, dat werk loozen aan huurcontracten kunnen vastzitten en dus wel gedwongen kunnen worden, nog een poos de oude, te hooge huur te blijven betalen. Er was dus mede buiten Socialistische krin gen weinig echte ingenomenheid met de maatregelen. Of dat zal toenemen, zal het verdere debat wel leeren. Het is echter de vraag, of die opmerking aangaande huurcontracten wel hout snijdt, want de minister had in zijn rede reeds een wetsontwerp aangekondigd, waardoor ver hinderd zal worden, dat een eigenaar, die een redelijke huurdaling weigert, zich rechtsbij stand kan verleenen als hij door dwang het onredelijke hooge bedrag wil innen of tot uitzetting wil overgaan. Wat „redelijk" is hangt van allerlei (plaatselijke) omstandig heden af. Behalve dan de aankondiging van genoemd wetsontwerp bracht de ministerieele rede weinig nieuws. Zij strekte slechts tot het aannemelijk maken der ontworpen regeling. Natuurlijk stelde Z.Exc. de voordeelen van een en ander duidelijk in het licht; naast de hierboven reeds genoemde komen de stan- daardloonen voor jeugdige werkloozen, uit breiding van en een minder straffe rouleering bij de werkverschaffing. Nog eens etaleerde de bewindsman de vijf richtlijnen, waarlangs de Regeering haar werkloozen-politiek voert; De Rijksgelden zijn beperkt, er moet een ethisch minimum zijn, ook een rechtvaardige verdeeling der middelen. Voorts behoort er afslaand te zijn tusschen loon en steun en de steun mag het normale bedrijfsleven niet be lemmeren. De- heer De la Bella had ook scherper cri- tiek doen hooren over het vaststellen der z.g. standaardloonen en de minister zei ervan, dat door den langen duur der werkloosheid vele werkloozen niet meer terug zullen keeren in hun positie van voorheen. Z.Exc. betreurde dat mét den interpellant en betwistte, dat de Regeering 't zoo inziet, omdat zij twijfelen zou aan haar economische politiek. Neen, ook bij de sterkste opleving zal door de voortgeschreden mechanisatie en de bevol kingstoename een deel der arbeiders buiten werk blijven. Een voorbeeld: In het Amsterdamsche dia mant-bedrijf zyn circa 2500 werkloozen, ter wijl een 17 1800 werk hebben. Er komt wel licht in dat bedrijf spoedig opleving, ver wachtte Z.Exc. (en terecht), edoch, een groot deel der werkloozen zal niet genoeg geschikt heid bezitten voor de intusschen toegepaste nieuwere werkwijze. De Regeering kan de zulken niet meer als volkomen vaklui be schouwen. Z.Exc. erkende, dat de standaard- loon-kwestie een pijnlijk gedeelte van zjjn maatregelen beteekent. Nu wat aangaat de afschaffing van den huurbijslag: De interpellant had Z.Exc. ver weten, dat hij indertijd in de Tweede Kamer beloofde, niet met nadere steunwijzigingen te komen, vóór het vaste lasten ontwerp was aangenomen. En nu kwam de minister toch met een nieuw schema! Ja, zei de bewinds man, maar het ontwerp werd verworpen_ Dat is eeen reden, vónd naderhand de heer De la BeUa^ oni nu maar ineens met zoo'n veran dering te komen, integendeel. Z Exc. verzekerde echter, niet verder hebben kunnen wachten, het vraagstuk achtte hij voor de geheele arbeidende klasse te be langrijk. De huurbijslag had ten grondslag, de groote gezinnen te helpen. In Amsterdam be taalde men 100 pet. bijslag. Doch de regeling bracht verstarring van het huurpeil mee da ling van huur van arbeiderswoningen bleef uit In Den Haag blijkt eindelijk een geringe daling, endaar werd dan ook sinds byna een jaar de huurbijslag afgeschaft! De bijslag (2/3) remde den lust om voor huurverlaging te ijveren, niet alleen bij den werklooze. Vele gemeenten zijn immers huis eigenaar! Daarbij: practisch hadden de groote gezinnen aan den bijslag meestal niets, want zy kwamen reeds gauw aan het maximum, en dan kan er geen bijslag meer by. Alleen de allerkleinste gezinnen profiteerden van den maatregel. Aangezien 2/3 der gesteunden huurbijslag geniet, is het vraagstuk óók voor de werken den van groot belang. Voorts wees de mi nister erop, dat de huurbijslag het huizen kapitaal beschermt, terwijl alle bezittingen dalen. Ten hoogste zal de korting neer mogen ko men op 1.—, gelijk reeds gezegd. „Maar 't is niet zeker, dat het levenspeil daardoor daalt", aldus Z.Exc. De huurverlaging en de verbeterde distributie vergoeden veel. In Am sterdam gaat het om 21000 gezinnen, die minder huur moeten gaan verwonen, iets, van groot belang voor de woningmarkt al daar! De Regeering wil de gemeenten opdra gen in deze leiding te geven. Als de eigenaar de huur verlaagt, kan hij de huur by de ge meente komen halen; hij krygt dus „vast heid". De heer De la Bella vond die regeling voor den huiseigenaar een te mooi buiten kansje; voor een paar kwartjes huurverla ging krijgt hij dan ineens overheidsgerantie ten aanzien van geregelde huurbetaling! De minister ging voort en zei, dat de Re geering wenscht, dat iedere huurverlaging ten volle den werklooze ten goede komt. Aange nomen, dat de huurdaling 0.50 beteekent, houdt de werklooze, die het maximale bedrag h 1.moest derven, nog een „gat" van 0.50 op zijn begrooting over, aldus rekende de bewindsman verder. Welnu, dan komt de goedkoope distributie. Ter sprake kwam de IJmuidensche gehakt- kwestie, en Z.Exc. wees erop, dat een fabri kant aldaar een voorstel had gedaan voor het inblikken van vleesch. De Regeering ging er_ op in, maar een deel van den gemaakten voorraad bleek door een manco in de fabri- kage onbruikbaar. De Regeering behoeft daarvoor natuurlijk geen cent te betalen. An dere vleeschfabrikanten kwamen opdagen, verkregen eveneens vergunning, en nu zijn 15 fabrieken aan den gang. Vier millioen blikjes liggen reeds gereed.. Een gezin met 3 kinde ren krijgt meteen 2 ko gehakt (winkelprijs 1.40) voor 65 cent Voordeel 0.75. Goedkoope margarine en dito bak- en braadvet zal mede beschikbaar komen. Zoo zal men 750 gram margarine (winkelprijs 75 cent) voor 33 cent kunnen krijgen. Aldus heeft de werklooze reeds ruim één gulden voordeel, tegenover de vijftig cent achteruit gang door afschaffing van den huurbijslag. Voorts zullen nog verduurzaamde groenten beschikbaar worden gesteld, wat ook den groententelers steun biedt. De minister leg. de er nadruk op, dat z.i. de Regeering het levenspeil van den werklooze niet omlaag brengt door haar maatregelen, wat beteeken- de, dat de minister geen termen kon vinden, zijn maatregelen in te trekken. Z.Exc. stond er borg voor, dat gezorgd zal worden voor verlaging tot een redelijk peil en voor een waardevolle distributie, ten bate van de ge zondheid der werkloozen, iets, waaromtrent de interpelalnt ook bezorgdheid had geuit. Zooals te verwachten was, bleek de inter pellant „zeer onvoldaan" over het ministe rieele antwoord. Hy betwistte, dat de werk looze nu niets zou voelen voor huurverlaging. Enkele dubbeltjes per week spelen op zijn budget wel degelijk een groote rol! Het systeem van den minister achtte de heer De la Bella onmogelijk, wijl „de man die het be treft, niet betalen kan". De Senator kwam ten slotte met twee moties. Zij betroffen res pectievelijk den maatregel omtrent den huur» bijslag en die aangaande de standaardloonen, vragend van de Regeering „nadere overwe ging van een en ander. Het zal niet vaak gebeurd zyn, dat de Se naat één dag voor de sluiting der Staten- Generaal nog vergadert. Ditmaal zal zulks geschieden. Parlementariër, ZONDAG 13 SEPTEMBER. Hilversum I, 1875 m. 8.55 VARA, 10.00 VPRO, 12.00 AVRO, 5.00 VARA, 8.00 AVRO. 8.55 Gramofoonplaten. 9.00 Postduivenber. 9.05 Tuinbouwpraatje. 9.30 Gramofoonplaten. 9.45 „Van staat en maatschappij". 10.00 Gramofoonplaten. 10.05 „Als straks de kachels weer gaan branden", causerie. 10.20 Gramofoonplaten, 10.30 Ned. Herv. Kerkdienst. 12.00 Filmpraatje. 12.30 Omroeporkest. 1.10 Schilderijbespreking. I.30 Omroeporkest. 2.00 Literaire causerie. 2.30 Omroeporkest. 3.00 Residentie-orkest en solist. In de pauze: Orgelspel. 4.30 Gramofoonplaten (Om 4.45 Sportnieuws ANP). 5.05 Arb. Zangvereen. „Palvu" en gram.pl. 5.30 Sportpraatje. 5.50 Sportnieuws ANP, 6.00 Viool en orgel. 6.30 Gramofoonplaten. 7.00 De Flierefluiters en solisten. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Residentie-orkest en solist. 9.00 Gramofoonplaten. 9.15 Pianoduetten. 9.30 Radio-journaal. 9.45 Kovacs Lajos' orkest, en solisen. II.00 Berichten ANP. 11.1012.00 Dansmuziek. Hilversum H. 301 m. 8.30 NCRV, 9.30 KRO, 5.00 NCRV, 7.45 11.00 KRO. 8.30 Morgenwijding m.m.v. alt en orgel. 9.30 Gramofoonplaten. 10.00 Hoogmis. 11.45 Gramofoonplaten. 12.15 KRO-Orkest. (Om 1.00 Middenstands praatje). 2.00 Godsd. onderricht voor ouderen. 2.30 KRO-orkest. 3.15 „De band tusschen koloniën en Moeder land". 3.35 KRO-Melodisten en zang, 4.15 Ziekenlof. 5.00 Gewyde muziek. 5.50 Geref. Kerk. Hierna gewijde muziek, 7.45 Gramofoonplaten. 7.50 Causerie over de R.K Universiteit, 8.10 Berichten ANP. 8.20 Bonte Avond. 10.30 Berichten ANP. 10.35 Gramofoonplaten. 10.4011.00 Epiloog. MAANDAG 14 SEPTEMBER. Hilversum I, 1875 m. Algemeen Programma, VARA. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding VPRO, 10.15 Voordracht. 10.35 Gramofoonplaten. 11.00 Vervolg voordracht. 11.20 Orgelspel. 12.00 Gramofoonplaten. 12.301.45 De Flierefluiters en solist, 2.00 Gramofoonplaten. 2.45 Piano-duetten. 3.00 Voordracht. 3.30 De „Flowers Harmony Five", 4.30 Voor de kinderen. 5.05 Gramofoonplaten. 5.30 Ensemble „Melody Circle" en soliste, 6.30 Muzikale causerie. 7.10 Causerie over Paddestoelen. 7.30 Orgelspel. 7.50 Gramofoonplaten. 8.00 SOS-Berlchten. Berichten ANft jj 8.10 Gramofoonplaten. 9.00 De Bohemiana, verzorgd door de 9.40 Voordracht. 10.00 Berichten ANP, 10.05 VARA-orkest. 11.0012.00 Gramofoonplaten. Hilversum H, 301 m. N CR V-uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11.00 Chr. lectuur. 11.3012.00 en 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Orgelconcert. 2.00 Voor de scholen. 2.35 Causerie over kamerplanten. 3.153.45 Gramofoonplaten. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Gramofoonplaten. 5.30 Fluit- en harp-reciial, 6.30 Vragenuur. 7.00 Berichten. 7.15 Vragenuur. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Chr. Zangvereen. „Immanuel". 9.00 Het Parlement vanuit de hoogte. 9.30 Gramofoonplaten. 9.55 Berichten ANP. 10.00 Het Nederlandsch Sextet. 11.0012.00 Gramofoonplaten. Schriftlezing, DINSDAG 15 SEPTEMBER. Hilversum I. 1875 m. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 9.00 Omroeporkest. 10.00 Morgenwijding. Gramofoonplaten. 10.30 Omroeporkest. 11.00 Huish. wenken. 11.30 Kovacs Lajos' orkest, 12.30 Opening Staten-Generaal. Troonrede) door H. M. de Koningin. I.45 Gramofoonplaten. 2.00 Accordeon-concert. 2.20 Omroeporkest. 3.00 Ver .olg van 2.00. 3.15 Omroeporkest en solist, 4.00 Zang en piano. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Kovacs Lajos' orkest en gramofoonpl, 6.45 Dansmuziek. m 7.80 Viool en piano. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Herhaling Troonrec.©. Hierna Orgelspél, 8.30 Taptoe. 9.10 Gramofoonplaten. 9.15 Radio-tooneel. 9.45 Orgelspel. 10.00 Bespreking van de Millioenennota. 10.30 Gramofoonplaten. II.00 Berichten ANP. 11.1012.00 Hongaarsch Ensemble bJenö"\ 4 Hilversum II, 301 m. KRO-uitzending. 4.00—5.10 HIRO. 8 009.15 en 10.00 Gramofoonplaten, 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 KRO-Melodisten. 12.45 Opening der Staten-Generaal, TrooiM rede door H.M. de Koningin, 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Gramofoonplaten, 3.10 KRO-orkest. 4.00 HIRO. 5.10 KRO-orkest. 5.45 Gelukwenschen. 6.00 Gramofoonplaten, 6.20 KRO-Orkest. 7.00 Berichten. 7.15 Religieuse causerie. 7.35 Sporthalfuurtje. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.10 Gevar. programma m.m.v. de KRO-M®« lodisten, solist en voordracht, 9.20 Sportpraatje. 9.45 KRO-Symphonie-Orkest, 10.30 Berichten ANP. 10.35 Gramofoonplaten. 10.50 Vervolg Symphonie-00ncer^ 11.3012.00 Gramofoonplaten

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2