Callantsoog beleeft zijn gouden Zondag. zaki Gemeenteraad Uit het politierapport GEMENGD NIEUWS Hevige brand op Urk HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 15 SEPTEMBER 1936 De nationale Feestdag in de Molenstraat. Binnenland Door een auto meegesleurd en gedood. Ernstig auto-ongeluk op den weg NijmegenWychen. Ook een nachtwaker. Ernstig motorongeluk bij Wassenaar Door auto overreden en gedood. Twee ongelukken te Amsterdam Auto tegen een boom gereden. Kofferdiefstal op het Noorderstation te Brussel. SS S"w"iOT dr°8»' Buitenland Visschersvaartuig in zee gezonken. Een afschuwelijke vondst. Ouders vinden het lijk van hun eenig kind in een koffer. Auto in een ravijn. Troepentrein door bandieten overvallen. Brand in de Opéra te Parijs. Elf menschen verbrand. straten waren hier het voorbeeld van. Hel behoeven jnaar een paar lampions te zgn, wat guirlandes en oranjelinten. Des avonds, als de zon onderging en de schemering over de drukke stad de optocht, waaronder U elders ln dit bla ^^n dfduirenden die op de been gekomen waren in het centrum terugkeerden, gingen ze na'uurlijk déar kijken, waar dit de moeite waari was. Velen bleven m de nenstad ook velen namen een lqjKje bfi v m de Molenstraat, waar onder leiding vL' den heer S. Makelaar een alleraardigst straatfeest georganiseerd was. Daar waren schilden en vlaggen en daar was het pierement, dat speelde, honderd wijsjes en nog meer En de Jantjes, met hun stijve braniekragen nakien de meisjes op en samen danste men op het Molenstraatsche parket fox-trotten en Eneelsche walsen. En de maan zeilde over Den Helder en knip oogde tegen de oranje en roode «J gezamenlijk keken ze terneer op die TOoltike menschenkinderen, die op dezen nationalen Zaterdag hun zorgen vergaten en al hun jeugd en levensdurf er uit gooiden. Het bleef druk op de straten tot heel laat toe. Zelfs om over twaalven keerden nog velen huiswaarts, zingend en joelend, en met spijt vervuld dat den dag voorbij was CONCERT O KAN JE HA KM O.ME KAPEL. 4 de Zomerconcert van de Oranje Harmonie- kapel Dir. J. J. W. Hertaworm, te geven in 't J ulianapark, op Vrijdag 20 September, van 8.30 tot 10 uur. Programma» 1. Wij allen danken God. 2. Marsch. Met Paradevlaggen H. L. Blankenburg 3. Ouvert. Nabuchodonosor Verdi 4. Hollandsche schoolpotpourri F. Jakma 5. Hongaarsche dansen 5 en 6 Joh. Brams (Op verzoek.) 6 Le Souvenir. Solo voor Trombone. H. Charles (Solist de. heer J. Kamp.) 7. Frülingserwachen (Romanze) E. Bach 8. Feestklanken potpourri J. Kessela 9. Finale. No. 4 en 8 ter herdenking van de verloving van Princes Juliana. HELDERSCHE HENGELAARS VIEREN FEEST. De Hengelsport-vereenlging „Den Helder" herdenkt haar 2-jarig be staan. Zaterdagavond was in méér dan een op zicht een avond van beteekenis. In de eerste natuurlijk de gebeurtenissen buiten, waar mu ziek was en een optocht van grootsche allure. Voorts vierde in Mus is Sacrum de plaatse lijke Hengelsportvereeniging haar 2-jarig be staan tn het was tevens de eerste vergade ring, die van het „winter-seizoen" Het is inderdaad een „propaganda-feest- avond" geworden. Musis Sacrum was gevuld tot de laatste stoel en toen we, binnenko mende, die honderden zagen, reeds in de beste stemming gebracht door de Al Round Musi- cians, wisten wij dat de avond zou slagen. Hetgeen uitkwam. Groeit Het was de heer Bakker, die eenige wel komstwoorden sprak en hierin tevens rele veerde het vele werk, dat in het afgeloopen jaar door de vereeniging gepresteerd is. Bij dit alles is gelukkig sprake van groot succes, want telde men het eerste jaar een aantal leden ten bedrage van 45, thans is dit aan gegroeid tot niet minder dan 250. Van voor spoedigheid gesproken...! Voorts dankte de heer Bakker allen, die hadden bijgedragen tot het slagen van dezen avond, in het bijzonder de feestcommissie. De praeses dier commissie, de heer Goed hart, sprak eveneens nog enkele woorden en vestigde de aandacht der aanwezigen op het feit, dat dit jaar door de Hengelsportver eeniging voor niet minder dan f 200.aan visch in de wateren bij Den Helder uitgezet werd, hetgeen van het grootste belang is, zoo wel voor de hengelaars der vereeniging als voor de broodvisschers. Spreker zegt den velen dank, die behulp zaam weren bij het organiseeren van den feest avond en dankte speciaal de gevers van de steunbonprij zen en de directie van Musis Sacrum. Het was een aardig idee hierna het Wil helmus te zingen, hetgeen gevolgd werd door een spontaan drievoudig hoezee. Het programma. En hierna ving het meer feestelijk geteinte gedeelte van den avond aan met het door de dames Kooyker en Timmers en den heer Blok gezongen feestlied, waarvan de aanwezigen op uitbundige wijze het refrein meezongen. Dan verschijnt de heer Den Brasem, de voor drager der vereeniging, voor het voetlicht, ter declamatie van 't Vischclub Journaal „Het Mopperpotje" en waarin, priecles als verleden jaar, vele wederwaardigheden van de heeren hengelaars op rijm vermeld worden, Vanzelf sprekend, dat men den arbeid des heeren Brasem ten zeerste waardeerde. Op waarlijk groteske wijze brachten de dames Kooyker en Timmers hierna ten toneele de volksche zang-en-dans-schets getiteld „Twee Toffe Jongens". Ze vermochten de reeds hoog gespannen stemming slechts te stimuleeren. Een apart woord van erkenning voor den pianist, den heer Dol, die op vaardige wijze de muzik ale beeleiding voor zijn rekening nam Endan komt Mellorini.r dankbaar en ten deele ook een zeer geslaagd nummer. Niemand minder dan Mellorini goochelaar, magiër en beoefenaar van zwarte kuust tracteerde ons op tal van uitingen van zijn vernuft en velen onzer hebben met plezier deze vingervlugge gadegeslagen, zooals hij daar onvoorbereid optrad. Ook zijn buikspreek-act was kostelijk en leidde in de zaal tot ware ovaties van enthousi asme. Na dit nummer deelen bestuur en feest commissie mede, dat men besloten heeft ter gelegenheid der Vorstelijke verloving het vol gende telegram aan Prinses Juliana en Prins Bernhard te verzenden: „De Hengelsportvereeniging „Den Helder" in f eestvergadering in „Musis Sacrum" bijeen biedt U beiden hare eerbiedige gelukwenschen aan". Enthousiast werd na mededeeling van dit telegram door de aanwezigen het Wilhelmus gezongen. Na de pauze werd overgegaan tot de uit reiking der prijzen van het concours (zoowel voor de heeren als de dames) en werd nog ten gehoore gebracht een één-acter „Het Gouden Baarsje en waarin zg het op bedekte wijze, reclame gemaakt wordt voor het henge laars-Ideaal. Het is een aardig stukje ge- schreven door den heer Ph. Polak en het werd verdienstelijk door de leden gespeeld. Het programma werd besloten met een steunbonnenuitkeering, en waarop de geluk- E£L „C» V6"?kt "e6" met een selectie prgzen. die er zijn mocht. Toen begon het bal en tot laat in den nacht Zaterdagmorgen een wandeling door de stad. Veel vlaggen fier wapperend in de Holland sche wind Troepen menschen, die links en rechts aangeleund door hun kroost, stadwaarts togen, om toch wat te zien. In ieder geval was het een fleurig gezicht al die wapperende kleuren in de lucht en het vrooljjk meege dragen oranje aan de menschen. En zooals vaak met dergelgke dagen, was het weer ons ook genegen en deed de zon al haar best om er zoo vriendelijk mogelijk uit te zien. Het gelukte >""«r bijzonder, want veel mantels en jassen werden tliuisgelaten. Zoo mijmerend was ik de Koningstraat en Spoorstraat doorgegaan, toen ik een weg versperring zag. Zou er een waterleiding of iets dergelijks gesprongen zijn Maar nee. De Molenstraat werd aangetooid door haar bewoners, onder leiding van den heer Make laar. Vele handen waren bezig slingers en lampions te bevestigen. De schilden met de wapens van het Koninklijk Huis en het huis Lippe Biesterveld waren reeds bevestigd en menig moedertje stond van uit haar deur met innig welbehagen te kijken naar de versiering van héér straat. Het geheel bood dan ook een feesteljjken aanblik en 't bleek, dat de bewoners dadelijk de handen in elkaar hadden geslagen. Een paar kleine kinderen, bezig elkaar uit te leggen hoe een lampion aan het stokje te houden, moest ik even op de plaat vastleggen. Ginder weer een paar anderen, die bedrijvig de grooten van alles aangeven en het ook al heerlijk vinden te mogen helpen bij de ver siering van hun straat. Toen ik de straat doorgewandeld was, waren nog steeds rappe handen bezig veranderingen en verbeteringen aan te brengen en niets dan uitgelaten gezichten kwam ik er tegen. 's Avonds 10 uur. Natuurlijk nog even Molenstraatwaarts. Van verre hoor ik al mu ziek. Dichterbij komend meen ik een orgel te hooren. Wat heeft de Molenstaat nu? Ik ver haast mijn schreden en weldra sta ik in de Molenstraat. Overal kleurige ballons en lam pions, die het geheel een bijna sprookjes achtig voorkomen geven. Tussen de donkere boomen, die oranje lichtjes een weinig door den wind heen en weer bewogen. Vroolijke uitgelaten jonge menschen zingend en jui chend; oudere menschen met een stralend gezicht, big kijkend naar hun straat, Wat is het toch een mooie straat! Ongeveer midden in de straat staat het orgel. Het orgel, dat steeds vroolijke wijsjes laat hooren, waarop de jonge menschen dansen. Ja, in de Molen straat werd gedanst. Het orgel onvermoeibaar, maar de uitgelaten dansera eveneens. Bij een bekend deuntje werd er mee geneuried. Wat is het toch heerlijk al die vroolijke gezichten te zien. Dat hebben de bewoners van de Molenstraat wel op een zeer orgineele wijze weten klaar te spelen. Hulde hoor voor al wat g(j daar voor gedaan hebt. Werkelijk, gij hebt het voor velen tot een onvergeteljjken dag gemaakt. B. T. K. (of vroeg in den morgen bleef men nog zéér feestelijk bijeen. Velen zien reeds uit naar den dag dat de baby 3 jaar wordt Beroep van J. Gorter tegen de weigering van een bouwvergunning. In de Raadsvergadering van 26 Augustus j.1. werd de beslissing verdaagd omtrent het door J. Gorter ingestelde beroep tegen de wei gering van een vergunning voor het verbou wen van zijn perceel Parallelweg 1, omdat het ter zake Ingestelde onderzoek nog niet was beëindigd. Inmiddels is, overeenkomstig langhebbende door B. en W. gehoord. Na deze bespreking is nog nader overwogen of be de voorschriften der bouwverordening, de be trokkene, door het stellen van bepaalde eischen, geholpen kon worden. Dit is echter niet mogelijk gebleken. B. en W. advlseeren afwijzend op het be roep te beschikken. TWEE BOKKEN. Sinds eenige dagen zijn een tweetal bokken die hem „gesmeerd" waren, ondergebracht bij de families H. Emmelot, de Wetstraat 16 en Rlemstra, Schoolstraat L Wie dus zijn bok mist, weet waar hij hem kan halen. MOTORRIJDER GESLIPT OP DEN RIJKSWEG. Zaterdagmiddag circa half vier is een motor rijder, rijdende in de richting Den Helder tus- schen de Kooy en het Shell-Pompstation ge slipt. Tengevolge hiervan werd een wielrijder, die zich juist ter plaatse bevond aangereden en aan het hoofd gewond. De motor werd vrij ernstig beschadigd. Per particuliere auto is de eigenaar naar Den Helder gebracht. SUNUGHT ZEEP IN PRIJS VERLAAGD. Eenige dagen geleden heeft in nagenoeg alle bladen in Nederland een advertentie gestaan betreffende een der bekendste Nederlandsche zeepsoorten, die sinds jaar en dag door de huisvrouw gebruikt wordt: de Sunlightzeep. Het is van belang er de aandacht op te vestigen, dat, hetgeen de Sunlightfabrieken thans aankondigen inderdaad belangrijke voor- deelen voor de huishouding meebrengen. Deze zeep namelijk ls zwaarder in gewicht geworden en tevens in prijs verlaagd. Behalve deze verlaging blijven de bekende geschenkenbons gehandhaafd. SIEMENS BRENGT DE NIEUWE TELEFUNKEN-SERIE IN DEN HANDEL, „Een wereld vol muziek." Onze lezers zullen ongetwijfeld kennis ge nomen hebben van de advertentie, welke in ons blad van Zaterdag opgenomen werd. Een advertentie van den heer P. J. van Os in de Koningstraat en waarin deze de hierboven genoemde nieuwe Telefunken-serie annonceert* Er is hier sprake van iets bijzonders. Stond kst Telefunken-toestel reeds gedurende een lange reeks van jaren als zeer gunstig bekend, met deze nieuwe serie hoopt men een ideaal te bereiken. Een Ideaal, zoowel wat betreft de selectivi teit. als smakelijke uitvoering en eenvoudige bediening. De slogan „Een wereld vol muziek" wil men volgens het prospectus, waar makeh en daar de wereld nog steeds groote behoefte heeft aan waarlijk goede toestellen, die de muziek zoo natuurgetrouw mogelijk weergeven is men overtuigd te zullen slagen. In het bijzonder mogen wij noemen de kast, welke van inderdaad voorname allure is. De bediening, we zeiden het reeds, is kin derlijk eenvoudig en de prijzen.,., wel, ze zijn laag, maar daarover kan de heer van Os U beter inlichten. Hij demonstreert de toe stellen meteen even voor U. Wij vestigen tenslotte de aandacht op de brochures van deze nieuwste Siemens, die zijn weg wel zal vinden I Diefstal rgwielbeiaotingplaatje. Door een marineschepeling werd aangifte gedaan van vermissing van een rijwielplaatje van zijn rijwiel, hetwelk hij aan de Buiten haven had geplaatst. Het looze visschertje. Door een bewoner van de Achterstraat werd aangifte gedaan van vermissing van een hen gel.0 welke in een steeg naast zijn woning stond. Rijwieldiefstal. Door een marineschepeling werd aangifte gedaan van vermissing van zijn rijwiel, het welk hij in de 2e Sc hagend warsstraat had geplaatst. Mishandeling. Door een tweetal bewoners van de Gladio- lenstraat werd aangifte gedaan, dat zij zijn mishandeld door een in die omgeving wonen de vrouw. Alweer een fiets gestolen. Door een bewoner van de Binnenhaven werd aangifte gedaan van de vermissing van zgn rijwiel, hetwelk hjj ln de Sternstraat had geplaatst. Duizenden bezoekers zijn gekomen. Ontelbare bussen, auto's, fietsen en tandems. Prachtig zomerweer en enorme kwantiteiten roomijs en gerookte visch. Een ideaal na-seizoen. (Eigen berichtgeving). Callantsoog, dat pittoresk achter de dicht begroeide Noordhollandsche duinen verscholen dorpje, heeft een wonder beleefd: niet min der dan Vrouwe Fortuna zelve is in de af geloopen week gearriveerd en zij heeft er voorloopig haar domicilie gevestigd. Dinsdagmorgen, toen de wilde Westerstorm de Sirenes op het strand smeet, hield zij haar joyeuse incomste. Stroomden reeds de eerste dagen honder den naar het dorp, de Zondag heeft een record geslagen en wel een dusdanig, dat Callantsoog het niet spoedig vergeten zal. Alle verwachtingen, en zij waren al hoog gespannen, werden verre overtroffen en het is de moeite waard deze eenvoudige luyden ge zien te hebben, zoo opgetogen, zoo verrukt over dit „magnifieke na-seizoentje", zooals ze het zelf noemen. En wie zou het hun misgunnen? Niet in de laatste plaats is ook Callantsoog door de ontwrichting in het vaderlandsche badwezen getroffen en hoewel het hier niet opvallend slecht was, het haalde niet bij vorige jaren. En nuwie weet maakt men niet een paar maanden mee, die alles nog goed maken I De enorme drukte. Het is de moeite waard de wegen en weg jes te zien, die naar het roodgedakte dorp voeren. Het is er op sommige punten zonder meer levensgevaarlijk om te fietsen. Van heinde en ver komen ze getogen: per fiets, per auto, per bus, per tandem. Vooral bus sen profiteeren van den Noor en we zagen Zondag vehikels, die alle teekenen droegen, dat de eigenaars ze reeds lang opgeborgen hadden, maar nu weer min of meer opge knapt, in dienst gesteld hebben. En ze zitten vol. Tot zelfs de krukjes naast de chauffeurs toe. We zagen er uit IJmuiden, uit Zandvoort, uit Amsterdam. Voorts kwamen uit de omstreken complete vereenigingen, sommigen met muziek voor op. Wandelaars tenslotte bjj honderden. En dat alles werd bovendien begunstigd door ideaal zomerweer, zoodat er waarlijk niets meer te wenschen overbleef. Als een kermis. En overal rinkelt het geld: zjj het op de on telbare parkeerplaatsen, of in de winkels, waar de laatste fotografische opnamen voor een dubbeltje aan den man worden gebracht De café's noteeren omzetten, zooals men in jaren niet meegemaakt heeft en er zgn zelfs kleine jongens, die zich aanbieden om U den koristen weg naar den Noor te wijzen. Op het strand zelf is het een ware kermis. De groote strandtent heeft haar poorten weer geopend en zelfs een band geëngageerd, die met keiharde syncopations de passanten bin nen haar muren tracht te lokken. Men kon dien Zondagmiddag over de hoof den loopen. Het was zwart van het volk, dat er niet genoeg van kon krijgen van dat inderdaad lmponeerende tafreel. Hoog ligt de Sirenes daar op het strand, en bjj laagwater kan men met opoffering van een paar natte voeten er om heen loopen. Utt de zwarte pijp, met het aardige anker-embleem der maat schappij, kronkelt nog een dunnen sliert rook. De vuren zijn niet gedoofd. In de ruitjes van de brug speelt de zon en tracht aan de schip- brekelingen nog een cachet van vroolijkheid te geven. Hetgeen haar ten deele lukt De Noren, er zgn er nog een vijftal over gebleven, de rest is Vrijdag naar Rotterdam en Antwerpen vertrokken, staan over de ree- ling geleund en staren naar de ontzaglijke belangstelling. Ze begrijpen niet goed, waar al dat volk vandaan komt Maar er zijn anderen, die het wel doen» dat zijn de verkoopers van geel roomijs, dat door de dorstige menigte verslonden wordt Telkens komen er Callantsooger knapen aan met nieuwen voorraad. Behalve ijs zgn er tentjes waar versche bokking verhandeld wordt en haring en pa ling. Het is een compleet feest! En steeds maar weer brengen de bussen nieuwe scharen volk aan. tot laat in den middag, als de zon schuil gaat achter scha penwolkjes en de meeuwen gijj-zwieren over de Sirenes, het goudschip voor Callantsoog. Noorsche herinnering. Men vindt het jammer, dat de kleine ke reltjes weg zijn. Ze zetten de boel aardig op stelten en verteerden ook zoo het een en an der. En men hoort dat ze altijd bier en cog- nao tezamen bestelden en daar een cocktail van mixten. En ook, dat ze een enkelen avond wel eens zwaaiend de meisjes van het dorp verlieten, waarschijnlijk omdat het een sterke cocktail was We vernamen ook, dat er pogingen in het werk gesteld waren om van den kapitein de goedkeuring te verkrijgen om de schuit te laten bezichtigen raison van een dubbeltje. De opbrengst zou dan ten goede komen ge deeltelijk aan de vereeniging voor vreemde lingenverkeer, gedeeltelijk aan de oude red ders. Door duistere redenen is van dit schoone plan tot heden nog niets gekomen. Maar overigens was het hier Zondag een feestdag zonder een enkele schaduw. Volle café's, glunderende autoverhuurders. In het midden van het dorp staat een tijdelijke bios cooptent en behalve dat men er voorstellingen geeft van „De Jantjes" en „Het miesje met de blauwe hoed" wordt er ieder uur een jour naal gedraaid met de opnamen van de Sire nes. En ook hier is het druk. Buiten hoort men de storm bulderen En al deze menschen zullen het verhaal van de gestrande Noor verder vertellen en in de komende dagen verwacht Callantsoog de duizenden, die het schouwspel nog niet za gen. Ge wordt er vriendelijk ontvangen, maar pas op, dat ge niet zegt, dat u zoo juist uit goede bron vernam, dat de Sirenes nog deze week vlotgebracht zal worden. Want men zou U deze tijding zwaar aanrekenen! En hoewel we eenerzgds natuurlijk voor de maatschappij hopen, dat de kwestie niet ai te lang zal duren, aan den anderen kant gunnen we deze vriendelijke Callantsoogers graag hun buitenkans. Ze hebben er hard genoeg voor geploeterd. Wat de positie van het schip betreft, zoo als gezegd, ligt dit bij laag water nagenoeg droog. Door de bergingsmaatschappijen Wijsmuller en Doeksen zijn thans een 4-tal pompen op getuigd, waarmede men water in en uit de ruimen kan brengen. Intotaal zullen zeven pompen opgesteld worden. Voorts werden Zondag de ankers nog eens extra stijf aan gezet enwacht men af. Bijzonderheden betreffende de vlotbrenging en wanneer deze zal plaats hebben, zijn nog niet bekend. Onze correspondent schrijft nog: De afgeloopen Zondag was voor Callantsoog een hoogtijdag wat het aantal bezoekers be trof. Ware deze belangstelling voor onze bad plaats met haar mooie strand geweest, zeker zou dit tot groote tevredenheid aanleiding zijn geweest. Nu echter gold deze belangstelling de gestrande „Sirenes". Duizenden en nog eens duizenden bewogen zich strandwaarts. Het dorpsplein geleek één groot parkeerterrein. Naar schatting werden ongeveer 600 auto's, waarbij zelfs uit Groningen en Utrecht, gepar keerd. De fietserstroom scheen bijna geen eind te nemen. Als onze inlichtingen juist zijn, wer den er ongeveer 3500 fietsen gestald. Verder kwamen tal van bussen met bezoekers. Naar schatting bezochten 7 8000 „Sirenes"-gangers het dorp. In het bioscooptheater draaide 's mid dags van 35 uur een kwartier-programma, waarin de stranding van het kolenschip was opgenomen. Vanzelfsprekend was het bezoek groot. Callantsoog prijst zich gelukkig en hoopt op den volgenden Zondag, maarreeds Maan dag was men druk bezig met het vlot maken van de boot. Met eigen schroef maalde de „Sirenes" een groot gat. Een sleepboot trok, doch volgens onze waarneming heeft het schip zich geen centimeter verplaatst. De hardnekki ge geruchten gaan, dat de boot heden of uiter lijk Woensdagnamiddag met hoog water vlot zal komen. We zullen afwachten. Zondagochtend, te omstreeks tien uur, is op het kruispunt van den Cubaarderweg en den rijksweg naar Bolsward de 20-jarige land bouwer Gaastra op de fiets aangereden door een auto, welke op weg was naar Marssum. De jongeman werd een aantal meters meege sleurd en bleek op slag te zijn gedood. De wielrijder kwam van eerstgenoemden weg een zijweg en had den auto, die van rechts kwam, moeten laten passeeren. Waarschijnlijk heeft hij den wagen niet zien aankomen, doordat het uitzicht ter plaatse belemmerd wordt door een boerderij. Plotse ling kwam luj vlak voor den auto, welke een vrij groote vaart had. De chauffeur heeft door krachtig remmen en omgooien van het stuur nog getracht, een aanrijding te voorkomen. In den auto bevond zich een gezelschap kaatsers uit Bolsward. De wagen is aanvankelijk door de politie in beslag genomen, doch later weer vrij gege ven. Het stoffelijk overschot is naar de wo ning van den verongelukte overgebracht. Op den weg NijmegenWychen is Zater dagavond een auto, bestuurd door mevrouw Tiggelaar uit Arnhem, met groote vaart op een melkwagen gereden, vermoedelijk door dat de bestuurder van de wijs werd gebracht door het ongedimde licht van een tegenligger. De botsing was zoo hevig, dat de auto aan een zijde werd opengescheurd. Mevr. Tigge laar werd zeer ernstig aan het hoofd gewond. Zij werd vervoerd naar het Canisius zieken huis te Nijmegen. De melkwagen was omgeslagen en grooten- deels vernield. Het zoontje van den landbou wer Alberts, dat op den wagen zat, werd eveneens vrij ernstig gewond en in het Cani- sius-ziekenhuis opgenomen. Het parket te Arnhem heeft een onderzoek ingesteld. Men speurt naar den automobilist, die zjjn lichten niet gedimd heeft Zondag is mevr. Tiggelaar in het St. Ca nisius-ziekenhuis overleden. Maréchaussées der brigade te Venlo, die, op nachtelijke surveillance waren, hebben Zondag onder het gehucht Vorst te Velden (L.) om streeks 4 uur in den morgen een wielrijder aangehouden. De politiemannen, die zich verdekt hadden opgesteld, sommeerden den wielrijder om halt te houden. Deze voldeed daaraan niet doch sloeg op de vlucht. De maréchaussées, die thans argrwaan koesterden zetten den vluchteling achterna. Na een vrij langdurige jacht slaagden zg er in den fietser in te halen. Bij onderzek bleek het een controleur van een te Venlo gevestigden particulieren nachtvei ligheidsdienst te zijn, die. toen hij werd aan geroepen uit angst op de vlucht was geslagen. De controleur verontschuldigde zich: Je kunt nooit weten, door wie je 's nachts wordt aangehouden. Eén doode. Zaterdagmorgen omstreeks half twaalf is op den rijksstraatweg nabij de Rust en Vreug- delaan te Wassenaar de heer M. uit Leiden, doordat hij met zijn motorfiets slipte over een olievlek, over den kop geslagen. Hg zoowel als zijn duopassagier, de ongeveer 18-jarige J. de Bruin uit Leiden maakten een hevigen val. Een motorrijder, de heer T. uit Rijswgk, die vlak achter de slippende motor reed, kon niet meer bijtgds uitwijken en reed op de ge vallenen in. De beide motorbestuurders M. en T. kregen slechts lichte verwondingen. De Bruin evenwel bleek op slag te zijn gedood. Het lijk is naar het politiebureau gebracht. Na afloop van de feestelijkheden ter ge legenheid van den nationalen feestdag is, in den nacht van Zaterdag op Zondag, de 46- jarige ongehuwde R. van der Eist te Voorst door een auto, bestuurd door A. K. uit Zut- phen, aangereden. In bewusteloozen toestand is de man naar het Ziekenhuis te Zutphen overgebracht, waar hij kort na aankomst is overleden. De autobestuurder is, na aanvankelijk in arrest te zijn gesteld, vrij gelaten. Volgens zgn verklaring zou van der Eist tegen den auto zgn aangeloopen. De auto is in beslag genomen. Kinderen van en 8 jaar het slachtoffer. In het perceel Wagenaarstraat 115 te Am sterdam is gisterenochtend te ongeveer half elf een l1/,-jarig meisje van de tweede ver dieping op straat gevallen. Met inwendige kneuzingen is het kind in het O. L. Vrouwe gasthuis opgenomen. Omtrent de toedracht tot dit ongeluk is gebleken, dat de kleine op een krukje voor het geopende raam stond, onder toezicht van een vrouw. Deze heeft het kind een oogenblik alleen gelaten, met het noodlottige gevolg, dat het zijn evenwicht verloor en op straat viel. Een dergelijk ODgeluk is des middags ge beurd op de Ceintuurbaan. Daar was een 3-jarig jongetje het slachtoffer. Hij was op de tweede verdieping in een onbewaakt oogen blik op het hekje van het balcon geklommen, waarbij hij het evenwicht verloor en omlaag stortte. Ook dit kind liep inwendige kneu zingen op; het is naar het Ned. Israëlietisch ziekenhuis vervoerd. Eén doode. Zaterdagmiddag reed een personenauto op den Heerenweg tusschen de Kerklaan en de Koedieflaan te Hillegom met een vaart van ongeveer 35 K.M. in de richting Haarlem, toen, waarschijnlijk doordat de chauffeur omkeek, de auto naar rechts zwenkte en tegen een boom reed. In de auto zaten vijf menschen, onder wie de eigenaar van het voertuig, de 73-jarige O. J. van Z. te Breukelen. Deze liep een hersenschudding en een schedel- basisfractuur op. Op advies van dr. Tombrock is het slachtoffer naar het groote gasthuis te Haarlem overgebracht, waar hg kort na aan komst is overleden. De andere inzittenden had den vrijwel geen verwondingen opgeloopen, alleen had een klein meisje eenige kneuzingen aan het gezicht gekregen. De auto was van voren geheel ingedrukt. Het voertuig is in beslag genomen. Het Tweede Kamerlid Kupers het slachtoffer. Vermoedelijk heeft een gewone treindief zgn slag geslagen. Naar de „Libre Belgique", een Brusselsch dagblad, meldt, is de heer Kupers, lid der Tweede Kamer en voorzitter van het Neder- landsch Verbond van Vakvereenigingen, die met den Parijschen trein naar Amsterdam reisde, op het Noorderstation te Brussel van een koffer beroofd, welke vrjj belangrijke documenten bevatte. De heer Kupers zeide niet te gelooven, dat aan deze ontvreemding politieke beteekenis moet worden toegekend, doch te meenen, dat men hier met een gewonen treindief te doen zou hebben gehad. De trein was zeer slecht bezet en de coupé, die de heer Kupers had uitgezocht, was leeg. De door hem ondervraagde reizigers hadden van den diefstal niets bemerkt. De heer Ku pers uitte de hoop, dat de dief, bemerkende, dat de inhoud van den koffer voor hem waar deloos is, het gestolene zou retourneeren. De stukken waren voor den heer Kupers vrij belangrijk, zoodat het verlies zeer onaan genaam voor hem is. Zaterdagavond 12 uur werd door voorbij gangers geconstateerd, dat brand was uitge broken in de opslagplaatsen van de uitvoer ders der Zuiderzeewerken, de firma Bakker en Co. uit Gorinchem. In deze bergplaats bevon den zich duizenden bossen rijshout en stroo voor de zinkstukken. Direct stond het gebouw in lichte laaie. De geweldige vuurzee kleurde de lucht rood en deed een zwaren vonkenregen neerdalen. Brandende stukken hout vielen op en tusschen e woningen, zoodat onder de bewoners een paniekstemming ontstond. Burgemeester Gravestein was ter plaatse aanwezig. Spoedig arriveerden de brandspuiten. De stoomspuit kon direct met twee stralen water geven, zoodat het vuur met vier stralen werd aangetast. Een andere spuit hield de overige gebouwen en het hout nat. Na ongeveer een kwartier minderde het vuur iets. De naastbijgelegen perceelen waren «middel, ontruimd, n.1. die van de fa. Wed e Boer, Metz, en Amerikaansche Petroleum MLL. waar benzine en petroleum opgeslagen te&en°ver het brandende gebouw la- ergens andp8 tUrf' die verharde en ZhI u meerde- De netten van enkele De hevige brand duurde tot ongeveer 4 uur. Een dikke rook hing over het eiland en be moeilijkte niet alleen het blusschingswerk, doch veroorzaakte tevens, dat twee blus- schende personen den havenkant misten en te water geraakten. Met moeite werden zij op het droge gebracht. Naar de oorzaak wordt een onderzoek in gesteld. BOTSING TUSSCHEN TRAM EN VRACHTAUTO. Op het Damrak te Amsterdam. Gisteravond tegen zeven uur, heeft op het Damrak tegenover het Victoria-hotel te Am sterdam. een hevige botsing plaats gehad tusschen een vrachtauto en een tramwagen van lijn 5. De klap, die tot ver in den omtrek werd gehoord, was zoo hevig, dat de vrachtauto ge heel ondersteboven werd geworpen, met het gevolg, dat de chauffeur met zijn boigt in da wrakstukken bekneld geraakte en een bestel ler, die in den auto zat, op straat terecht kwam en een gedeelte van de lading, waar onder een potkacheltje, op het lichaam kreeg. Beiden waren spoedig bevrijd, waarna zij naar het Binnengasthuis zgn getransporteerd. Hun verwondingen bleken niet van ernstigea aard, zoodat zij, na verbonden te zijn, naar huis konden gaan. Van de ravage kreeg de tramwagen ook zijn deel. Van het balkon zijn vier ruiten gebroken, ook een aantal stijlen is afgeknapt. De passa giers en de conducteur bleven ongedeerd. Da bestuurder was echter zoo overstuur, dat h(J zijn dienst niet verder kon waarnemen. EEN SLANG IN PLAATS VAN EEN PALING De Durgerdammer visscher A. Bouhuya heeft Vrijdagmiddag in het Buiten-IJ bij den vuurtoren aan den walkant bij de aalfuiken een slang gevangen, lang 82 c.M. KOEIEN DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. Tijdens een hevig onweer werden Zondag middag twee koeien van den landbouwer G. Pruissen te Sleeuwijk door den bliksem ga- dood. De 16 opvarenden zijn gered. Zondagavond zijn te Huil door den stoom- treiler Exquimaux 16 Nederlandsche visschers aan land gezet, behoorende tot de beman ning van het motorvisschersvaartuig Thor uit Vlaardingen, dat Vrijdagnacht op 40 mijl van de kust van Northumberland met de Esqui- maux in botsing is gekomen. Menschenlevens zijn niet te betreuren. Eenige leden der bemanning van de Thor waren op het oogenblik van de botsing op het andere schip overgesprongen. De overige leden hadden zich in de reddingboot begeven en waren daarna opgepikt. De Thor was op sleeptouw genomen, doch twee- of driemaal brak de tros en na 1 uur des morgens heeft men het schip niet meer gezien. De Esqui- maux had nog het daglicht afgewacht, doch van het schip was geen spoor meer te beken nen, zoodat het vaartuig waarschijnlijk gezon ken is. De opvarenden van de Thor zijn alles kwijt. De politie in Yorkshire stelt een onderzoek in naar den dood van een 16-jarig meisje, Irene Hart, een eenig kind, wier lijk door haar vader is gevonden in een koffer op haar slaap kamer. Irene was dienstmeisje geweest in Rother- ham en eenige dagen geleden thuis gekomen. Zaterdag was de stiefmoeder van het meisje gaan winkelen. Toen zij terug kwam, miste zij Irene, die thuis was gebleven. Ongerust ging de vrouw haar man, een mijnwerker, die terug moest keeren van zgn werk, tegemoet om hem van de vermissing van het meisje op de hoogte te stellen. Hart stelde bij zijn thuis komst dadelijk een onderzoek in. Toen hg in een van de koffers op haar slaapkamer keek of zg soms kleeren meegenomen had, vond hij daarin het lgk van zijn dochtertje, dat tenger van bouw was, als het ware opgevouwen. De politie heeft dadelijk sectie op het lijk laten verrichten, waarbij gebleken moet zijn, dat het meisje geworgd is. De politie verzoekt in verband met dezen moord de opsporing van den vader van Harts vrouw, een man van 67 jaar, die tot voor vier jaar, toen zijn vrouw gestorven is, te Rother- ham heeft gewoond. Op den straatweg over den grooten St. Bern hard is Zondagavond een ernstig auto-ongeluk geschied. Een dalwaarts rijdende personen auto vloog nabij het dorp Liddes uit de bocht en stortte in een 250 meter diepen afgrond. Daarbij kwamen drie der inzittenden, inwoners van Martigny, om het leven, terwijl de chauf feur slechts zgn arm brak. Het ongeluk is het gevolg van stuurbreuk. Bij een nachtelijken aanval van Koreaan- sche bandieten op een Japansche troepentrein lingtsjeng (Oost-Mantsjoekwo) zijn 25 Japan- in de nabijheid der steenkolenmijn van Moe- sche officieren en minderen gedood en 65 ge wond. De schade bedraagt een millioen francs. Zaterdagnacht is in het gebouw van de Opéra te Parijs brand uitgebroken in de ruim ten achter het tooneel. Tegen 1 uur des nachts waren de eerste rookwolken zichtbaar. Do brandweer werd spoedig gewaarschuwd en be- gaf zich direct naar de plaats des onheils- Tegen 3 uur was de brand gebluscht. Men schat de schade op een millioen francs. In een wijk van Kattowitz (Polen) zijn gisterennacht elf menschen, van wie vief vrouwen, verbrand in een schuur, waar dak- loozen hun toevlucht gezocht hadden. Men vreesde, dat er nog enkele slachtoffers meef zouden blijken te zijn.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 6