Abonneert 11 op dit blad e nieuwe prijzen HELDERS ADVERTENTIEBLAD BINNENLAND Texel Bij LOUW DEKKER OPLAAG 9700 EX. NIEUWE BESSEN I Tieleman's Wijnhandel I Te San Sebastian. Het werk der coördinatie-commissie Generaal Mola vol verwacntingen. Een filmisch straattafereeltje HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG i7 SEPTEMBER 1936 Madrid en Valencia met bommen bestookt. Hoofdstad steeds dichter benaderd. Het vertrek der 2000 Iersche vrijwilligers De troonrede in Indië uitstekend gehoord. Het vrije vervoer bij de spoorwegen Door een vrachtauto overreden en gedood. Visscherijberichten Wat voor weer vandaag? Haven van Nieuwediep. Stoomvaartberichten, (GOUDETIKET OF BRUINETIKET) bus van 1 Kg. 1. 1.65 bus van lh Kg. 0.85 bus van lU Kg. 0.45 zakje van 1 ons 0.16 KON. FABRIEK VAN CACAO EN CHOCOLADE C J. VAN HOUTEN ZOON N.V. - WEESP AANDEELEN N.V. ZEEBAD HUISDUINEN. Vacantiefonds voor de Bouwvakken. Bij ZWAGERMAN koopt u kwaliteit. EMMASTRAAT 61. AFDEELING UITGEVERIJ EN BOEKHANDEL N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ VOORHEEN C. DE BOER Jr. Wordt door iedereen in Den Helder en Huisduinen gelezen Uitstekende publiciteitswaarde. Itritsch tankschip gebombardeerd. Naar Reuter te Gibraltar ons meldt, is het jjritsche tankschip British Engineer door Spaansche vliegtuigen gebombardeerd, toen j,et Tarifa in westelijke richting passeerde. Ofschoon de bommen in de nabijheid van het schip ontploften, werd het zelf niet getroffen. Vluchtelingen keeren naar Irun terug De diverse overheden, zooals deze door de rechtsche partijen te Behohia, Irun en Fonta- rabie zijn samengesteld, hebben besloten de rechten van de bewoners, die zich genood zaakt hebben dezien de stad te verlaten, te erkennen. Vele bewoners, die naar Saint Jean de Lux waren gevlucht, zijn in verband met deze maatregelen naar Irun teruggekeerd. Naar een bijzondere correspondent van Reuter meldt, gaat het leven te San Sebastian weer zijn gewonen gang. Luit. kolonel Vigon, oud-gouverneur van den infante Don Juan, is benoemd tot militair commandant. Hij heeft zijn intrek genomen in het paleis van Ortega. Remon Siërra Bustamente, oud-advo caat en oud-journalist, is tot burgerlijk gou verneur benoemd. Zal Portugal toch zyn medewer king verleenen Men koestert thans gegronde hoop, de medewerking van Portugal te verkrijgen bij den arbeid van de commissie voor de niet- inmenging, en verwacht dat Portugal zich binnenkort in de commissie zal doen verte genwoordigen. Vermoedelijk zal groot-Brit- tannië aan de regeering te Lissabon verzoe ken de wettelijke maatregelen mee te deelen, welke zij genomen heeft om het wapen embargo ten uitvoer te leggen. Men verwacht, dat de commissie ook haar bevoegdheid zal bepalen voor gevallen, dat de overeenkomst van niet-inmenging geschonden wordt. De vertegenwoordiger van het Duitsche Nieuwsbureau heeft een onderhoud gehad met generaal Mola in diens hoofdkwartier te Val- ladolid. De generaal memoreerde de wapen feiten van de laatste dagen, hoe de rechtsche troepen in de afgeloopen weken de linie Irun- San Sebastian hebben veroverd, van het Westen uit Asturië zijn binnengedrongen en naar het Zuiden de verbinding met het leger van generaal Franco tot stand hebben ge bracht. Mola verklaarde verder over voldoende geld, wapens, munitie en manschappen te be schikken. De vrijwilligerscorpsen zijn thans geheel georganiseerd en ingelijfd bij de ge regelde troepen. De discipline is uitstekend en de moed van manschappen en officieren is zeer groot. Madrid blijft natuurlijk het hoofd doel van den veldtocht en Mola verwachtte, dat de stad binnen enkele weken genomen zal worden. Het schijnt, dat men niet meer voor nemens is de stad geheel in te sluiten om te voorkomen, dat de stad door de anarchisten geheel zal worden vernield en in de hoop den tegenstand van de regeering te verzwakken door een gelegenheid tot vluchten open te laten. Men rekent erop, dat na het innemen van Madrid de Junta door de groote mogend heden erkend zal worden als de wettige re geering in Spanje. Als de stad gevallen is, zal met kracht worden opgetreden tegen de anarchisten, die zich genesteld hebben tusschen Madrid en de oostkust en zal tegen Catalonië worden op getrokken. Lerroux spreekt zich uit voor de rechtsche party. De Spaansche oud-minister-president Ler roux, heeft zich in een brief aan Vicente Siërra, lid der radicale party, uitgesproken ten gunste van de rechtschen. Hij zegt niet te aarzelen, wanneer hij moet kiezen tusschen een dictatuur van het leger, die een nationaal herstel beoogt, en de anarchie, die het volk ontwricht. Duitsche bombardements- en jacht vliegtuigen. Een correspondent van de New York Times bericht aan zijn blad, hoe hij erin geslaagd is door te dringen tot de vliegtuigbasis der opstandelingen te Caceres. Volgens den cor respondent is deze basis geheel door Duit sche vliegers georganiseerd. Deze schromen niet hun identiteit prijs te geven en dragen zelfs geen Spaansche uniform. Er zouden 10 bombardements-vliegtuigen zijn, en 7 Duit sche jachtvliegtuigen, die door Duitsche pi loten worden bestuurd. (Hoewel de New York Times een ernstig blad is, meenen wjj dit bericht onder voor behoud te moeten publiceeren, teekent de Red. van de N. R. Crt. hierbij aan). Men schrijft uit Barcelona aan de N.R.Crt: Huizen, die door de bewoners verlaten zijn en waarin ze niet binnen een bepaalden tijd terugkeeren, worden leeggehaald. Men be schouwt de eigenaars als deserteurs en fas cisten en hun bezittingen worden in beslag genomen, de meubels gebracht naar hospita len en andere inrichtingen, nu dienstbaar gemaakt aan het volk. Herhaaldelijk ziet men voor de huizen een grooten vrachtwagen stilhouden, bezet door gewapenden en dan begint de ontruiming. Er zijn huizen van vier of vijf verdiepingen, waar geen stuk meer staat. Gezeten op een caféterras heb ik zoo n verhuizing eens in oogenschouw genomen. Het betrof een niet erg hoog gelegen zoo genaamde „principal" verdieping, waar ik van mijn plaats af nog makkelijk naar binnen kon kijken. Wanneer men deze scène op het witte doek had vertoond met Stan Laurel en Oliver Hardy als verhuizers, dan zou de_ zaal gebruld hebben van het lachen. Ik ver sta dezen gooi-smij t-en-vernielhumor niet zoo goed, niet op de film en niet in de werkelijk heid zooals die zich hier vertoonde. De meeste meubels werden keurig naar beneden geheschen. De piano brachten ze heel voor zichtig naar voren, het hout beschermd door lappen en doeken. Na heel veel moeite kregen ze het instrument op den rand van de bal- conballustrade. Iedereen verwachtte dat ze er nu touwen omheen zouden slaan. Met moeite hielden ze het gevaarte in bedwang. Plotseling trokken ze er de dekens af, ga- Naar de zender Granada mededeelt is Va lencia opnieuw door vliegtuigen van de op standelingen gebombardeerd. Eenige bom men vielen op een kazerne en veroorzaakten aanzienlijke schade. Een Duitscher werd ge arresteerd, verdacht van spionnage. De correspondent van de „Diario de No- ticias bericht, dat de rechtsche troepen ver der naar Madrid oprukken. Het zuidelijke leger is nog slechts 8.7 km van de hoofdstad verwijderd. Enkele departementsgebouwen te Madrid zijn opnieuw gebombardeerd. Uit Andorra wordt gemeld, dat in Sêo de Urgel in Katalonië een militaire opstand zou zijn uitgebroken. Ontslagen soldaten zouden de kazernes bezet hebben en zich van wapens voorzien hebben. Het zou hun bedoeling zijn de stad van anarchisten te zuiveren. ven het een zetje en onder een luid „Olé"- geroep, viel de piano te pletter op straat. Zoo verging het ook groote vazen, wandbor den, spiegels, kristallen kronen en haast al wat breekbaar was. Eerst kwamen ze er voorzichtig mee aanloopen, roepend: „opge past, opgepast!" en dan smeten ze het op straat. Een der mannen kwam als dame ver kleed beneden en ging zoo tot groot vermaak van zijn makker bij het hijschtouw staan. Kussens, beddegoed, gordijnen werden op straat gegooid, gevonden speelgoed vast on derling verdeeld. Een bond een paar castag netten aan den loop van zijn geweer, een an der woei zich koelte toe met een grooten waaier van struisveeren. Nogmaals: op het witte doek zou deze scène vele menschen ver maakt hebben. Ook nu hadden de mannen vele lachers op hun hand, maar ik wist het zoo recht niet of hier te lachen of te huilen viel. Bezorgdheid in Engeland. De Star meldt, dat het a.s. vertrek van 2000 Iersche vrijwilligers naar Spanje met generaal O'Duffy aan het hoofd, ernstige bezorgdheid in Whitehall heeft verwekt. In den Iersohen Vrijstaat, zoo schrijft het blad, neemt men de grootste stilzwijgendheid in acht ten aanzien van het vertrek dezer mannen, die in Spanje de rechtsche troepen zullen versterken. Er zou een aanleiding in kunnen liggen tot inter nationale verwikkelingen. De Star herinnert er verder aan, dat de aanwerving georgani seerd was door graaf Arellano, een lid van het huis van ex-koning Alfonso. Ieren be schouwen de expeditie als een waren religieu zen kruistocht. Een flink aantal van de deel nemers zijn oud-frontstrijders. Dr. KARL BURESCH. f Oostenrijksch bondskanselier van 19S1 tot 1932. De vroegere Oostenrijksche bondskanselier dr. Karl Buresch is gistermiddag na een korte ziekte onverwacht overleden. Van Juni 1931 to Mei 1932 was hij bondskanselier. De troonrede en tevens de reportage van de plechtigheid, welke de omroepvereenigin- gen hebben uitgezonden, is in Indië uitste kend ontvangen. De particuliere omroepvereenigingen in In dië hebben op verzoek de uitzendingen door gekregen via den Rijks-eenzijbandzender, ter wijl d' Nirom eveneens hoofdzakelijk van dezen zender heeft gebruik gemaakt. Evenals de doorzending der radiotoespraken van de vorstelijke familie op Woensdag 9 September hebben de rjjkstelefoniezenders ook thans een feillooze overbrenging naar In dië tot stand gebracht. Een proces van gepensionneerden over de aangebrachte verslechteringen? Het hoofdbestuur van den Bond van gepen sionneerden by de Ned. Spoor- en Tramwegen heeft in een vergadering in beginsel besloten, op de eerstkomende algemeene vergadering in October voor te stellen, tegen de aangebrachte verslechteringen in het vrije vervoer van de ge pensionneerden te gaan procedeeren. Dinsdagavond is op den Stationsweg naby de pont te Velsen een 70-jarige blinde man, Jurg geheeten, verpleegde in het oude mannenhuis, terwijl hij door een jongen over den Straat weg werd geleid, door een vrachtauto over reden. De man werd met ernstige kneuzingen naar het Anthoniusziekenhuis overgebracht, waar hy kort na aankomst is overleden. 12 Sept. Aangebracht door korders: Tongen Per k£ f Slips Schol I P- klst Schol II Schar Door garnalenvisschers: Levende garnalen P 14 Sept. Aangebracht door korders: Schol I P- kist f Schol II f. H Door garnalenvisschers: Gekookte garnalen per kg 1.10—0.90 0.83—0.58 7.85—4.75 3.90—2.35 2.60—2.10 lit 1.35 8.00—7.60 4.804.10 0.15 RECTIFICATIE. In het overzicht van den Raad der gemeente Texel, hebben wy per abuis vermeld, dat de gemeente-rekening 1935, een nadeelig saldo had. Dit moet zyn een voordeelig saldo (zie raads- verslag in hetzelfde nummer). Medegedeeld door het Komnkiyic Meteorologisch Instituut. Naar waarneming verricht ln den morgen van 17 September. Laagste barometerstand 754 te Jan Mayen. Hoogste barometerstand 781.2 Sarna. Verwachting: Meest matige O. tot Z.O. wind, licht be wolkt, droog, weinig verandering in tempe ratuur. Barometerstand te Helder 768.6. Temperatuur van het zeewater 16.6°. 16 Sept. 1936. Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Londen het Eng. s.s. „Roek". 17 Sept. 1936. Aangekomen van Londen en vertrokken naar Harlingen het Eng. s.s. „Leeuwarden". Stoomv. Maatsch. Nederland. Johan de Witt, u., 15 Sept. v. Algiers. Johan v. Oldenbarnevelt, u., 14 Sept. V. Sin gapore. Chr. Huijgens, t., 16 Sept. v. Colombo. Marnix v. St. Aldegonde, t., 17 Sept. te A'dam verwacht. Poelau Tello, u., 16 Sept. te Port Said. Simaloer, u., 13 Sept. te Belawan. Kon. Ned. Stoomboot MaatscliappQ. Ajax, pass. 16 Sept. Dungeness. Astrea, 13 Sept. te New York. Aurora, pass. 15 Sept. Gibraltar. Baarn, u., 14 Sept. v. Christobal. Bacchus, 15 Sept. v. Danzig, Barneveld, 15 Sept. te A'dam. Bontekoe, 14 Sept. v. Mombassa. Boskoop, t., 13 Sept. v. Arica. Calypso, 15 Sept. v. Beyrouth. Costa Rica, 14 Sept. te A'dam. Euterpe, 16 Sept. te Bordeaux. Fauna, pass. 16 Sept. Gibraltar. Hebe, 15 Sept. te Stettin. Hermes, 15 Sept. te Piraeus. Houtman, 14 Sept. te Baavia. Irene, 15 Sept. te Kopenhagen. Mars, 16 Sept. te Genua. Nereus, 15 Sept. te Gothenburg. Roggeveen, 15 Sept. te Kothsichang. Simon Bolivar, 14 Sept. v. Barbados. Stuyvesant, 13 Sept. te New York. Swartenhondt, 15 Sept. te Port Natal. Trajanus, 15 Sept. v. Civita Vecchia. Triton, 16 Sept. te Istanboul. Van Rees, 14 Sept. v. Batavia. HollandAmerika Lyn. Breedyk, 15 Sept. te Chester. Damsterdyk, 15 Sept. te Los Angeles, Delfdyk, 15 Sept. te Seattle. Edam, 15 Sept. te R'dam. Lochgoil, 12 Sept. te Seattle. Maasdam, pass. 14 Sept. Lizard. Veendam, 15 Sept. te New York. JavaNew York Lyn. City of Khios, 14 Sept. te Singapore. Maron, 14 Sept. v. Singapore. Talisse, 15 Sept. v. New York. Tanimbar, 15 Sept. v. S. Vincent, Silver JavaPacific Lyn, Bengalen, 13 Sept. v. Penang. Kota Agoeng, 15 Sept. v. San Francisco. Mapia, 13 Sept. te Lorenzo Marqués. Salawati, 12 Sept. v. Port Alberni. Saparoea, 13 Sept. te Portland (O.). Silveray, 13 Sept. v. Bombay. Silverguava, 13 Sept. v. Belawan. Rotterdamsche Lloyd. Baloeran, t., 15 Sept. v. Marseile. Bibajak, 16 Sept. v. Batavia. Blitar, t., 16 Sept. te Marseille, Djambi, 15 Sept. v. Hamburg. Kota Baroe, u., pass. 14 Sept. Kaap del Arml. Modjokerto, t., 16 Sept. v. Singapore. Slamat, 15 Sept. te R'aam. RotterdamZuid-Amerika Lyn. Alchiba, t., 14 Sept. v. Montevideo. Alcyone, 15 Sept. te R'dam. Aldabi, u., 15 Sept. v. St. Vincent. Alphacca, 15 Sept. te B. Ayres. Stoomvaart-My. Oceaan. Aeneas, 15 Sept. v. Kobe. Antenor, 15 Sept. te Glasgow. Diomed, 15 Sept. v. Manilla. Hector, pass. 15 Sept. Perim. Menestheus, 16 Sept. v. Singapore. Polydorus, 15 Sept. v. Colombo. Titan, 15 Sept. v. Port Said. HollandAfrika Lyn, Bloemfontein, u., pass. 14 Sept. Ouessant. Boschfontein, t., 15 Sept. v. Tanger. Jagersfontein, 16 Sept. v. Beira. Meliskerk, 13 Sept. te A'dam. Randfontein, u., 15 Sept. v. Aden. HollandBritech-Indië Lyn. Hoogkerk, t., 14 Sept. te Madras. JavaChinaJapan Lyn. Tjibadak, 14 Sept. v. Hongkong. Tjikarang, 13 Sept. te Shanghai. Tjisaroea, 13 Sept. te Hongkong. HollandO.-Azië Lyn. Gaasterkerk, u., 16 Sept. v. Shanghai. Grootekerk, t., 14 Sept. te Manilla. Kon. Paketv. Maatschappij. Bontekoe, 13 Sept. v. Zanzibar. Lematang, 13 Sept. v. Singapore. N. Zeeland, 14 Sept. v. Batavia. Ombilin, 13 Sept. te Batavia. Roggeveen, 13 Sept. v. Saigon. Swartenhondt, 13 Sept. v. Lorenzo Marqués. Kon. Holl. Lloyd. Eemland, t„ 14 Sept. v. Bahia. Zaanland, t., 12 Sept. v. Las Palmas. HollandWest-Afrika Lyn. Reggestroom, u., 12 Sept. te Nigeria. Emzetco Lijn. Jonge Jacobus, pass. 15 Sept. Ouessant. HollandAustralië Lyn. Nykerk, 14 Sept. te Hamburg. Heden werden wij verblijd met de geboorte van een Zoon, die wij DIRK noemden. KEES MAKELAAR. MARIJKE MAKELAAR Ybes. Den Helder, 16 Sept. 1936. Marine - Hospitaal, Burger- Afdeeling. Verloofd: ALY BLOM en BERTUS SIMONSE. Den Helder, 20 Sept. 1936. Binnenhaven 135. Parallelweg 45. Thuis: Zondag 20 Sept., van 46 u., Binnenhaven 135. Ondertrouwd: R. J. KEIJSER en M. DEKKER. Den Helder, 16 Sept. 1936. Janzenstraat 7. Vlamingstraat 76. A. C. SCHILTHUIZEN en W. SLUIMER, hebben de eer U kennis te geven van hun voorgenomen huwelijk waarvan de voltrek king nader zal worden bekend gemaakt. Den Helder, 16 Sept. 1936. Ontvangdagen Den Helder, 20 September Nieuwstraat 25. IJmuiden, 27 September Bloemstraat 136. Ondergeteekenden betuigen hiermede hun hartelijlcen dank aan de Weled. Zeergei. Heeren Drs. v. Driel en Swateks, en aan de Zusters van het Marine- Hospitaal, voor de zorgvuldige en liefdevolle verpleging tij dens de ziekte en bij het over lijden aan hun geliefde Vrouw en Moeder bewezen. Ook aan den heer Hollander en de heeren dragers van „De Laatste Eer", voor de nette uit voering der teraardebestelling. Jn. LUGTIG en Kinderen, Julianadorp. Langs dezen weg betuigen wij onzen hartelijken dank aan Zuster Vermeulen en haar personeel, Rusthuis, Dijkstraat 21, voor de zorgzame behande ling, tijdens haar verblijf en overlijden aldaar aan onze Moeder bewezen. Uit aller naam, F. J. DE LA FONTEIJNE. De aandeelen nos. 406, 407, 408 zyn verloren geraakt en als on geldig verklaard. In de plaats hier van zyn duplicatiën afgegeven. Den Helder, 16 September 1936. De Directie der N.V. Zeebad Huisduinen H. C. M. NYPELS. Het bestuur der N. A. P. B., afd. Den Helder, maakt belang hebbenden bekend, dat door bedanken van haar Corres pondent, den heer W. BOER- DIJK, de bonnen voortaan verkrijgbaar zijn bij den nieu wen Correspondent, den heer J. BOOT, Stakman Bossestraat 60. Door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst is het faillissement van P. DRIJVER, wonende te Den Helder, geëin digd. Alkmaar, 15 September 1936. Kantoor Breedstraat 10. Mr. G. A. DE LANGE, Curator. dagelijks: versche Tong, Tarbot, Griet, Schol, Schelvisch, Leng, Poon, Zoutevisch, enz. Al onze visch wordt electrisch gekoeld. Beleefd aanbevelend. Zuster PIETERS, gedipl. zieken- en kraamverpleegster verhuisd naar Zuidstr. 63. kaasjes per liter fles f 2.65 per V2 litoi* 'les f f.35 Koningstraat 85, Tel. 492 - Filiaal Sluisdijkstraat 39, Tel. 162 Volvette Ed Oude 40-j- Mei 40-f Belegen 40 f- f 1.10 f 1.10 f 1.10 98 79 en 65 ct. De kop van Noord- olland Daar komt de eldersche Courant Uw advertentie ookl BOEKEN NIEUW: H. G. van Grol, Archivaris van Vlissingenj „Het beheer van het Zeeuwsche Zeewezen 1577-1578". Boek over de eerste jaren van de Zeeuwsche Marine. 240 bladz„ 2 afbeeldingen, kaartje, fraai gebonden f 3.90 Nog enkele laatste exemplaren van „De eerste schipvaart der Hollanders naar Oost-lndië, 1595— 1597", door J. C. Mollema. Spannend beschreven. Keurig gebonden f 6.— Van de beroemde uitgave „Michiel Adriaansz. De Ruyler"» door Prof. Blok, hebben wij nog eenige goed» koope drukken beschikbaar Dit beroemde standaardwerk zal z'n waarde altijd behouden. Prijs slechts f 5.90, gebonden. Deze week zag het licht een brochure van M. A. Cagelingt „Het economisch mogelijke en defensief nood» zakelijke". Een beschouwing over de voor defensie bestemde uitgaven. 20 bladz. 30 ct, Zeer goedkoope advertentie tarieven. „Loss e" advertenties 8 ct. per regel, bij contract lager. Herplaatsingen uit Helderscha Courant 5 cent per regel.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 7