Abonneert U op dit blad Radio-program ma binnenland gemengd nieuws Oost-lndié HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 24 SEPTEMBER Eenhoofdige leiding bij onze luchtmacht in Indië. Bloedig drama te Semarang- De mogelijkheden voor Nederlanders in Canada. De extra-uitkeering aan werkloozen. Ceen nieuwe en sterkere sleepboot te IJmuiden. De Koninklijke familie op het Loo. De Koninklijke familie in Utrecht. Koninklijk bezoek aan Rotterdam. Viering verloving van Prinses Juliana op Hr. Ms. J. v. Brakel. Het afbetalingsstelsel. Jongeman door brigadier doodgeschoten. Doodeluk ongeluk bij de legermanoeuvres. Gasvergiftiging te Hoorn. Ernstige fraude te Vlissingen ontdekt. Haarlem's burgemeester tot f 2500 boete veroordeeld. De Sirenes in dok. VERDRONKEN. Soerabaja.. In een baai aan de Zuidkust van Java is de 20-jarige heer Van Duinen, em ployé van de onderneming Bandeallt. die sedert kort uit Nederland was. tijdens het visschen verdronken. (Aneta) De voordeelen van vereeniging tot één Koninklijke Luchtmacht. Wij lezen in de N.R.Crt. Onze correspondent te Batavia schrijft ons als vervolg op zyn brief over de behandeling in den Volksraad van het voorstel tot uitbreiding van de Indische weermacht, nog het volgende over een der technische zyden van deze uitbrei- ding. Het belangrijkste deel van de aanvullende begrooting van oorlog is bestemd voor de aan schaffing van nieuw materieel voor de mili taire luchtvaartaf deeling waarvoor niet minder dan 3.300.000 is uitgetrokken. Dit bedrag is. zooals bekend, voor een groot deel bestemd voor de aanschaffing van Glenn Martin bom menwerpers, die over een ver reikende actie radius beschikken. Volgens de defensie-grondslagen van 1927, welke nog steeds als leidraad dienen, is de verdediging van de Buitengewesten, behalve van de plaatsen van opslag en verwerking van zware (stook) olie: Tarakan en Balikpapan, opgedragen aan de vloot. Het is toch echter zeker niet aan te nemen, dat de ver reikende Glenn Martin bommenwerpen ook niet voor de verdediging van andere plaatsen in den Archipel, buiten de oliehavens, gebruikt zouden worden. Het gevaar dreigt dan echter, dat deze ver dediging niet uit één centraal punt wordt voor bereid, daar immers die verdediging tot de taak van de marine behoort, die daartoe be halve over haar schepen eveneens over vlieg- tui beschikt aan het marine-vliegkamp Moro- Krembangan (Soerabaja). Hieruit dreigt een rivaliteit te ontstaan tus- schen de militaire luchtvaartafdeellng met haar landvliegtuigen en de marine luchtvaartafdee- ling met haar watervliegtuigen, welke rivaliteit alleen kan worden voorkomen door beide lucht- vaartafdeelingen te vereenigen tot een Ko ninklijke Luchtmacht naar het voorbeeld van de Engelsche Royal Airforce, waardoor tevens allerlei bezuinigingen zouden kunnen worden verkregen, met name wat de personeelsbezet ting en de opleiding betreft. Men kan nu wel de defensiegrondslagen ge weld aandoen door, zooals generaal Boerstra in den Volksraad heeft betoogd, er den nadruk op te leggen, dat in 1927 alleen „voor het tegenwoordige" Tarakan en Balikpapan als bij zonder kwetsbare punten zijn aangegeven, zoo dat de urgentie van de verdediging van an dere deelen der Buitengewesten in de toekomst daardoor geenszins uitgesloten wordt, maar men zal moeten toegeven, dat deze redeneering gezocht is en dat veel effectlever resultaat wordt bereikt en tevens de efficiency wordt ge diend door de militaire en de marine lucht- vaartafdeelingen onder éénhoofdige leiding te plaatsen. De scheiding en de strijd tusschen landvlieg tuigen en watervliegtuigen zouden daarmee kunnen worden opgelost, daar dan inderdaad by de keuze van nieuwe vliegtuigen nog alleen het motief zou gelden: de aanschaffing van het beste type vliegtuig voor het doel, waar voor het bestemd zal zijn. Zou minister Colijn, die de twee departemen ten van koloniën en defensie beheert, ln deze niet zijn machtwoord kunnen laten gelden, on danks de mislukking van een overeenkomstige in Nederland ondernomen poging? Europeaan vermoordt zyn vrouw. Vrijdag 11 September heeft zich te Sema- rang een bloedig drama afgespeeld ln de kam pong Demangbanjoe. Mevrouw S., een 24-jarige Europeesche Vrouw, aldus de Ind. Crt., werd door haar man na een hoogloopende woordenwisseling met een keukenmes bewerkt. Het slachtoffer is bjjna onmiddellijk na de misdaad aan de be komen verwondingen overleden. Er bestond reeds geruimen tijd een slechte verhouding tusschen man en vrouw. Wegens haar slechte gezondheid moest de vrouw, on geveer twee maanden geleden, in het zieken huis worden opgenomen. Toen zij, hersteld, weer in de echtelijke woning terugkeerde. Werd de verhouding er niet beter op. Dien Vrijdag ging een hoogloopende ruzie aan de misdaad vooraf. De moeder van S. werd attent gemaakt op de ruzie, liep naar het huis en verzocht haar schoonzoon de deur, die van binnen gesloten was, te openen. Aan dit verzoek werd gehoor gegeven. De vrouw heeft van die gelegenheid gebruik gemaakt om te vluchten, met de bedoeling naar het huis van haar ouders te gaan. De echtgenoot, slechts gekleed in een onderbroekje en een borstrok, ging haar onmiddellijk achterna. In zijn hand had hij een keukenmes, waarmee hij haar blijkbaar reeds in de woning had ver wond. Ondgeveer halverwege de ouderlijke woning struikelde de vrouw, waardoor de man haar kon grijpen. Met het mes bracht hij haar verscheidene steken in het lichaam toe. Op het hulpgeroep van de schoonmoeder, snelde de schoonvader toe. Er ontstond een worste ling. De schoonzoon werd tegen den grond gesmeten, stond op en vluchtte. Op een stoel werd de verslagene door de familieleden naar de ouderlijke woning ge bracht. waar zij onmiddellijk na aankomst overleed. De moordenaar was werkzaam by een groote maatschappij te Semarang. Hij had een aardig inkomen en kon er, met zijn gezin, gemakkelijk van komen. De echtelijke twisten sproten hoogstwaarschijnlijk voort uit de ver regaande jalouzie van den man. Hij wa- bovendien zeer nerveus. Er hadden Zoo vaak ruzies plaats, dat de buren dit niet Tneer ernstig opnamen. De man heeft, nadat hij zijn afschuwelijke daad volvoerd had. geen teeken van berouw gegeven. Hij is, in de kleeding waarin hij was, baar de politie gegaan om zichzelf aan té geven. Ook bij die aangifte was hij uiterst kalm. Dr. v. d. Sleen heeft verscheidene Neder- landsche nederzettingen in Canada bezocht De Nederlandsche kolonisten hebben daar over het algemeen een gelukkig bestaan ge vonden. Er is echter nog ruimte voor velen en de Nederlanders staan bij het gouverne ment goed aangeschreven. Met de hulp van onze regeering zou daar voor menig "boerengezin een plaats gevonden kunnen worden. Vooral jongelui zou dr. v. d. Sleen willen aanraden in Canada een landbouw school af te loopen om er zich dan, wan neer zij de plaatselijke toestanden in den landbouw kennen, blijvend te vestigen. De algemeene toestand is daar in het land bouwbedrijf zoo geheel anders dan bij ons, dat voorstudie in Canada of als boerenknecht of op een der scholen zeer wenschelijk is. De kans bestaat, dat Canada ook voor zijn zich snel uitbreidenden mijnbouw binnenkort an dere ongeschoolde krachten zal kunnen ge bruiken, maar dat zal nog wel anderhalf of twee jaar duren. In verband met de verloving van Prinses Juliana. De minister van sociale zaken deelt mede, dat de regeering heeft besloten, de extra-uitkeering van 2.50, welke in ver band met de verloving van de Prinses door de gemeente-besturen aan ondersteunde en bij een werkverschaffing geplaatste arbeiders is verstrekt, geheel voor reke ning van het Rijk te nemen. Ter voorkoming van misverstand wordt er de aandacht op gevestigd, dat de kosten van eventueels aan armlastigen verstrekte extra- uitkeeringen, even als de gewone kosten van armenzorg, ten laste der gemeente komen. Voorts heeft de regeering besloten, de extra-uitkeering van 2.50 eveneens te verstrekken aan die dienstplichtigen, die op dit oogenblik voor herhalingsoefeningen in werkelijken dienst zijn en die zoowel in de laatste week voor als in de eerste week na de herhalingsoefeningen in de steun regeling waren of zullen zijn opgenomen en bij de werkverschaffing waren en zul len zijn geplaatst. De extra-uitkeering zal aan deze menschen worden verstrekt over de week, volgende op hun terugkeer van herhalingsoefeningen. Aanschaffing van een zeesleepboot met sterk vermogen wordt ln de be trokken kringen te Amsterdam noch practisch noch oeconomlsch gemoti veerd geacht. De vraag of het wenschelijk of noodzakelijk moet worden geacht, dat IJmuiden weer de beschikking krijgt over een zeesleepboot met sterk vermogen, die in gevallen, waarin aan een tengevolge van vliegend stormweer bij de Nederlandsche kust in moeilijkheden verkee- rend schip hulp moet worden vreleend, onmid dellijk zee zal kunnen kiezen, wordt in kringen van te IJmuiden werkzaam zijnde deskundigen naar een verslaggever van het A.N.P. uit een onderzoek ter plaatse heeft kunnen vast stellen en waarover bereids het een en ander is gepubliceerd bevestigend beantwoord. Echter is ook een onderzoek ingesteld naar de meening hieromtrent in de betrokken kringen te Amsterdam. Ten aanzien van abnormaal stormweer zei men te Amsterdam, dat er in de heele wereld geen kuststrook is, welke zoo goed met sleep- bootposten bezet is als de Nederlandsche kust, zoodat de eventueeie bouw of de aankoop van een zeesleepboot, met het speciale doel deze te IJmuiden te stationneeren, ongemotiveerd wordt geacht. De lengte van de Nederlandsche kuststrook werd gezegd bedraagt onge veer zeventig mijl en op welk punt daarvan ook een schip in nood komt te verkeeren kan er te allen tijde, dank zij het bestaan van sleepboot- posten te Hoek van Holland, Den Helder, zoo mede Noordelijker nog op Terschelling, binnen den tijd waarin het contact met het zich in moeilijkheden bevindende schip tot stand dient te zijn gebracht, sleepboothulp ter plaatse zijn. Wel gaf men toe, dat de aanwezigheid van een sterke zeesleepboot te IJmuiden de situatie nog beter zou doen zijn, doch men deed daarbij uit komen, dat in dat geval zich onmiddellijk de oeconomische zijde naar voren zou dringen, aangezien de sleepbootoutillage in het algemeen een zeer duur technisch apparaat is en dus de aanschaffing van een sterke zeesleepboot met standplaats IJmuiden oeconomisch niet verant woord zou zrjn. Bovendien vinden zoo voeg de men hier aan toe de te berde gebrachte argumenten mede rechtvaardiging in het feit, dat elk schip, dat van IJmuiden uit zee kiest, dadelijk om de Noord of om de Zuid koerst, zoodat, mocht het in ongereede raken, zoowel de sleepbootkapiteins in Den Helder als te Hoek van Holland op hun post zijn. Het argu ment. dat een schip reeds dadelijk op de pieren zou kunnen loopen, is aldus de zegslieden allerminst steekhoudend. In een dergelijk geval toch zou afgezien van mogelijke tech nische storingen sprake zijn van een vol komen gebrek aan goed zeemanschap bij den gezagvoerder of den loods terwijl practisch gesproken, een uitstel van enkele uren, vóór sleepbootassistentie ter plaatse is, weinig be- teekent en mede alleen als een theoretisch be lang kan worden beschouwd, dat zich niet in de practrjk kan doen gelden. Ten slotte werd zulks naar aanleiding van een vraag van den verslaggever opgemerkt dat de ouderdom van een zeesleepboot, mits het onderhoud niets te wenschen overlaat, voor een actieve hulpverleening van weinig of geen beteekenis is. Do belangstelling bij het Koninklijk Paleis het Loo blijft levendig. Dinsdagmiddag maakte de Koningin een fietstocht in het Koninklijk park, terwijl Prin ses Juliana en Prins Bernard met leden van de hofhouding tennisspeelden. Om 5 uur werd de auto van den secretaris van Prins Bernard, jhr. ir. W. RöeU. voor het paleis gereden. Prinses Juliana en Prins Ber nard namen achterin plaats en de heer RöeU zette zich aan het stuur met zijn verloofde naast zich. De Koningin deed het gezelschap op het bordes uitgeleide en begroette ook de belangstellenden voor het paleis. Toen de auto de Paleislaan inreed, stormde het pubUek er juichend op af. Parkwachters waren niet in staat de menigte terug te hou den. In vrij snelle vaart verdween de auto in de richting Amersfoort. De bestemming van den tocht was Sperwershof te 's-Grave- land. De Koningin is gisteravond om half aoht per auto van het paleis het Loo via de Paleislaan en den Amersfoortschenweg naar Utrecht ver trokken, om vandaar per trein naar het ter rein van de legermanoeuvres in Noord-Brabant te reizen. Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn gisteravond uit 's-Gravenland, waar zij eer gisteravond waren aangekomen, vertrokken. Ruim negen uur zijn de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bemhard met gevolg van het Centraal Station te Utrecht per extra trein naar Riel vertrokken ter bijwoning van de legeroefeningen. Tien minuten voor negen kwam de Konin gin aan, luide en hartelijk toegejuicht door de opdringende menigte, welk gejuich langzamer hand ophield toen de Koningin, die op vrien delijke wijze voor het huldbetoon dankte, de wachtkamer was binnengetreden en de deuren daarvan gesloten werden. Ook op Haar doortocht door de stad was Hare Majesteit op verschillende plaatsen levendig begroet. Zeven minuten na de Koningin kwamen Prinses Juliana en Prins Bernard, eveneens in een gesloten auto, aan. Met een geweldig enthousiasme werd het verloofde paar op het Stationsplein ontvangen. Slechts met groote moeite konden de politiemannen, door elkaar de hand te geven, het publiek in de rij hou den. De geestdrift steeg ten top toen Prins en Prinses uit den auto stapten en het bordes betraden. Prinses Juliana en Prins Bernhard keerden zich naar het publiek en beantwoord den lachend de geestdriftige begroetingen. Wuivende schreden zy voort naar de wacht kamer, waar, zooals gemeld, de Koningin reeds vertoefde. Het publiek was nu niet meer te houden en een deel ervan gelukte het ook, voor de wachtkamer te komen. De Prinses en de Prins kwamen daarop in de wachtkamer voor het raam. Ook op het perron het Koninklijke salon- rijtuig stond tegenover de wachtkamer was er een massa publiek, dat een donderend hoera deed hooren toen de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard de wachtkamer verlieten en in het spoorwegrijtuig stapten. Prinses en Prins bleven voor de ramen staan de Koningin hield zich een weinig op den achter grond en het publiek was onvermoeid in zijn toejuichingen. Met groote geestdrift werd het Wilhelmus gezongen, gevolgd door het lang zullen zy leven. Onder geweldig gejuich van de menigte vertrok de trein. Op weg naar de manoeuvres. Het was in de nloop van gisteravond bekend geworden, dat de Koningin met den trein uit Utrecht van 20.10 uur te Tilburg zou passee- ren, op weg naar de manoeuvres. Op genoemd tijdstip hadden zich vrij veel belangstellenden bij het station verzameld, doch er werden slechts weinig personen tot de perrons toegelaten. Toen de trein het station binnenreed, zag het weinig talrijke publiek voor een der ramen van het koninklijk rijtuig Prinses Juliana en Prins Bernard. Onmiddellijk ging een hoeratje op. De menschen, die zich op het tweede perron bevonden, verbraken de afzetting en liepen door tot vlak voor de ramen, waarachter zich Prin ses Juliana en Prins Bernard bevonden, die vriendelijk het publiek toewuifden. Er maakte zich een groot enthousiasme van de aanwezi gen meester, het Wilhelmus en nog eenlge andere vaderlandsche liederen werden aange heven. In de weinige minuten, die noodig waren om den trein te rangeeren, was een ge weldige geestdrift ontstaan. De aankomst te Riel. Gisteravond om half elf precies stoomde de extra-trein het station Riel binnen. Heel Riel was uitgeloopen ten einde zoo mogelijk iets van de Koningin te zien. Prinses Juliana en Prins Bernard zaten samen voor een der ramen van het salonrijtuig in een druk gesprek gewik keld. Van de Koningin was niets te zien. DRUKTE BIJ DEN DIENST DER TELEGRAFIE. Bjj de verloving van Prinses Juliana. P.T.T. nieuws meldt: Van Dinsdag 8 tot en met Vrijdag 11 Sep tember zijn 3405 telegrammen aan het Ko ninklijk paleis bezorgd, waarvan het meeren- deel op luxe formulieren werd afgeleverd. Een dier telegrammen bevatte niet minder dan 8000 woorden, het was afkomstig uit Amster dam, waar de bezoekers van de herdenkings bijeenkomst in het Vondelpark allen hun handteekening op het telegramformulier plaatsten. Zegt het metchampignons. De champignonkweeker Woltman te Rijs- wijk-Wateringen heeft dezer dagen een bloe men- en champignonhulde aan Prinses Juliana en Prins Bernard gezonden. De hagelwitte champignons deden het uitstekend tusschen de fijn genuanceerde Westlandsche anjers. Op 9 October. Het ligt in het voornemen van H. M. de Koningin om, vergezeld van Prinses Juliana en van Prins Bernard, in den middag van 9 October een bezoek te brengen aan Rotter dam. PRINS BERNARD BIJ EEN BANK. Naar gemeld wordt, zal Prins Bernard eer lang eenigen tfld de werkzaamheden van een bankinstelling te Amsterdam, waarschijnlijk de Nederlandsche Handelmaatschappij, gaan volgen. Ook op zee is de verloving van Prinses Juliana met Prins Bernard niet onopgemerkt voorbijgegaan. Op uitnoodigig van den com mandant van Hr. Ms. Politiekruiser „Jan van Brakel" waren verschillende motorloggers Zaterdag 12 September in de Engelsche haven Scarborougn binnengeloopenn en vereenigde men zich 's avonds aan boord van de „Jan van Brakel", waar de verloving feestelijk werd geleverd. Er heerschte een opgewekte stemming en de commandant bleek een uit stekend gastheer te zijn. Alle schepen hadden de vlag in top hetgeen in deze vreemde ha ven prettig aandeed. Den volgenden dag ver trokken de schepen weder naar de visscherij. ADRES VAN BOND V. MOB. INV. AAN TWEEDE KAMER. Naar aanleiding van het feit, dat de Regee ring voorstelt de post op de Rijksbegrooting be treffende de Mobilisatieslachtoffers, weer met 30.000.te verminderen (reeds eerder is de post van 800.000.met 40.000.vermin derd), heeft het Bestuur van de Bond van Mo bilisatie-Invaliden en van hunne Nabestaanden te Drachten een adres tot de Tweede Kamer gericht. Hierin voert het aan, dat de voorstel ling van de Regeering, dat de voorgestelde ver mindering geen schade zou toebrengen aan de betrokken slachtoffers, niet juist is en aan ern stige bedenkingen onderhevig. Z(j verwijst in haar toelichting naar het feit, dat de oorspronkelijke post reeds bij lange na niet toereikend was, wanneer de wet op richti- ge wijze werd uitgevoerd. Dit meent het Bestuur met de uitkomst van het onderzoek en het rapport van de Commis- sie-Aalberse te kunnen aantoonen. Zij herinnert er aan, dat de toenmalige Minister ter wille van de financieele gevolgen het rapport-Aalberse niet wenschte uit te voeren. Voorts wijst zij er op, dat in den loop der jaren honderden bona fide mobilisatie-slacht offers onrechtmatig zijn afgewezen, zonder dat belanghebbenden hiertegen in beroep kunnen gaan, daar een beroepsinstantie ontbreekt en de Minister belanghebbenden of hunne doktoren inzage van zeer belangrijke stukken (zooals de afkeuringsrapporten) onthoudt. In haar conclusie protesteert zij dan ook ern stig tegen de voorgestelde vermindering en vraagt zij de Kamer maatregelen te treffen de stelselmatige verslechteringen tegen te gaan, hetgeen haars inziens alleen door wetswijziging kan worden bereikt. Bij Kon. besluit is bepaald, dat de wet van 23 April 1936 tot wettelijke regeling van de overeenkomst van koop en verkoop op afbe taling, en de wet op het afbetalingsbedrijf (wet van 23 April 1936), in werking zullen treden op 1 Oct. a.s. NEDERLAND EN ITALIË. Naar aanleiding van het standpunt der Ne derlandsche regeering en de werkzaamheid van mr. Limburg in de verificatiecommissie, die een onderzoek heeft ingesteld naar de gel digheid der Abessijnsche volmachten, schrijft Gayda: „Wij noemen Nederland onder de sta ten, ten opzichte waarvan Italië het zich tot taak zal stellen, de traditioneele betrekkingen te herzien." I936 Binnenland Te Broek op Langendyk. Maandagnacht keerden eenige Jongelui, die de kermis te Zuid-Scharwoude bezocht hadden, vandaar naar hun woonplaats Broek op Langendijk terug. Voor de wo ning van den brigadier der Rijkspolitie B. te Broek op Langendijk gekomen, heb ben de jongelui dezen uit zijn woning ge lokt ten einde hem een afstraffing te ge ven naar aanleiding van een vermeende of bestaande veete. Toen de brigadier een maal bulten was, is hij door de jongelie den aangevallen. De brigadier, die zich krachtig verweer de, loste daarbij tweemaal een schot in de lucht, waarna hij, toen dit niet bleek te helpen, het wapen in de richting van zijn aanvallers afvuurde. De 25-jarige M. Kooi werd daarbij doodelijk getroffen. Het was een heel donkere nacht en men heeft daardoor niet alles precies kunnen zien gebeuren. Toen het eerste waarschuwingsschot werd gelost, werd er luid geroepen: Moordenaar, lafaard en meer dergelijke scheldwoorden. Even later zag men iets aan den kant van de sloot bewegen. Men kon niet zien wat het was en waar het vandaan kwam. De veld wachter schoot er op en later bleek dit het slachtoffer te zijn. De brigadier had de man nen bij zijn woning vandaan gedreven maar een van hen was blijkbaar den anderen kant uitgegaan en was in een bootje, dat aan den wal gemeerd lag, gevallen. Toen hij daaruit wilde klimmen, heeft de brigadier op hem ge schoten. Een ander had even tevoren van boven uit het raam van de woning van den brigadier hooren roepen: „Daar in het bootje zit er ook nog een." De aanleiding tot deze treurige geschiede nis is vermoedelijk geweest de kermis te Zuid- Scharwoude. Daar was het nogal rumoerig en er was ook gevochten. Op het sluitingsuur van 2 uur waren de café's gesloten. De briga dier, die nog pas kort daar is gevestigd, is tamelijk streng wat de wettelijke bepalingen van het sluitingsuur betreft. Dit zette kwaad bloed bij de mannen, waarbij nog kwam, dat ook Zondag reeds een schermutseling met den brigadier had plaats gehad. Na het gebeurde op de kermis zijn de man nen per fiets naar Broek op Langendijk ge trokken en hebben daar bij v. d. B. aange beld. Den eersten keer kregen zij geen ge hoor, den tweeden keer kwam de brigadier naar buiten en verjoeg hen met den gummi stok. De mannen werden aangemaand door te loopen, waarbij de brigadier gezegd moet hebben: Als je niet doorloopt, schiet ik. Een paar maal werd in de lucht geschoten. In de gemeente heerscht groote verslagen heid en de deernis met de getroffen familie is groot. Het slachtoffer stond gunstig be kend en zou met het gebeurde op de kermis niets te maken hebben gehad. Gisterenochtend zijn zijn kameraden, die in arrest waren gesteld, naar Alkmaar overge bracht voor een nader verhoor door den rechter-commissaris. Een arrestatie te Amsterdam. In verband met de tragische gebeurtenis te Broek op Langendijk, heeft de Amsterdam- sche recherche te Amsterdam een der tot het VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1936. Hilversum I, 1875 m. 8.00 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 8.00 VPRO. 11.00 VARA. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voordracht en gramofoonplaten. 12.00 Kovacs Lajos' orkest, en gramofoonpL, 2.00 The Continental Five. 2.50 Modepraatje. 3.10 Dansmuziek. 4.00 „De Flierfluiters", m.m.v. solist. 5.03 Voor de kinderen. 5.30 „Melody Circle". 6.30 Orgelspel. 7.00 Causerie over de ontwikkeling van het moderne dagbladbedrijf. 7.20 Gramofoonplaten. 8.00 Nieuwsberichten V.P.G. 8.05 „Mensch en maatsohappy', causerie. 8.30 Viool en piano. 9.00 Causerie over vaderlandsliefde. 9.30 Gramofoonplaten. 10.00 Lezing. 10.30 Gramofoonplaten, 10.40 Avondwijding. 11.00 Berichten ANP. 11.05 Jazzmuziek (Gr.pl.). 11.3512.00 Gramofoonplaten. Hilversum H. 301 m. Algemeen programma, verzorgd door de NCRV. 20.00—21.30 VARA. 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgenwijding. 11.0012.00 Zang en piano, 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Ensemble v. d. Horst, 2.00 Gramofoonplaten. 2.30 Chr. lectuur. 3.003.45 Vioolrecital. 4.00 Orgel en saxofoon. 5.00 Voordracht en gramofoonplaten. 6.30 Causerie over bloembollen. 7.00 Berichten. 7.15 Literair halfuur. 7.45 PTT-kwartiertje. 8.00 Herh. SOS-Berichten. 8.03 Berichten ANP. 8.10 VARA-orkest. 8.55 Radiotooneel. 9.30 Orgelconcert. (Om 10.00 Berichten ANP). 10.3011.30 Gramofoonplaten. Schrifltezing ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1936. Hilversum I. 1875 m. V ARA-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 VARA-Groot-orkest, VARA-tooneel en orgel. 12.001.45 Gramofoonplaten. 2.00 Filmpraatje. 2.15 „Melody Circle". 2.40 „De laatste brief van groote figuren", 3.00 Vervolg concert. 3.40 Esperanto-uitzending. 4.00 „De Flierfluiters" en zang, 5.05 Gramofoonplaten. 5.40 Literaire lezing. 6.00 Orgelspel. 6.30 VARA-orkest en gramofoonplaten. 7.45 Zang met pianobegeleiding. 8.00 Herh. SOS-berichten, 8.03 Berichten ANP en Berichten. 8.15 Gramofoonplaten. 9.15 „VARA-Maandrevue", m.m.v. solisten en V AR A-Theater-orkest. 9.50 Gramofoonplaten. 10.00 Berichten ANP. 10.05 VARA-Groot-orkest. 11.0012.00 Gramofoonplaten. Hilversum H, 301 m. KRO-uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gramofoonplaten. o2cn°^KROéMel0di3ten en gramofoonplaten, 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Gramofoonplaten. 3.00 Kinderuur. 4.00 KRO-orkest en gramofonplaten. 5.45 Voor Kath. padvinders. 6.20 Journ. weekoverzicht. 6.45 Gramofoonplaten. 6.50 Inleiding a.s. Esperanto-cursus 7.00 Berichten. 7.15 „De Medische Sportkeuring". 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen 8.10 Overpeinzing en gramofoonplaten. s.30 Omroep-oproep door 8.35 KRO-orkest, KRO-Trou'badours, gramo- foonp aten en conférencier. Om 9.00 Film praatje. 1 10.30 Berichten ANP. 10.35 De KRO-Meeuwen. 11.1512.00 Gramofoonplaten. „ezelschap behoorende schippersknechts, de 28-jarige D. K.. gearresteerd. De burgemeester van Broek op Langendijk had arrestatie van K. verzocht, omdat hy werd verdacht van openlijke geweldpleging in vereeniging tegen een ambtenaar en vrij ge makkelijk heeft de Amsterdamsche recher che den verdachte kunnen vinden. Des ochtends vroeg was K., zooals ge woonlijk met een schuit met groenten naar Amsterdam getrokken, waar hij zijn waren moest afleveren op de Handelskade. Daar is K. door de recherche gearresteerd en vervol gens naar Alkmaar op transport gesteld om te worden verhoord. By de legeroefeningen in westelijk Noord- Brabant heeft gisterochtend een zeer ernstig ongeluk plaats gehad. Een korporaal van het 14de regiment infanterie beging de onvoor zichtigheid voor den vuurmond van een in de buurt van Nispen in stelling gebrachten en met losse munitie geladen mortier te gaan staan, juist op het oogenblik, dat deze werd afgeschoten. De soldaat kreeg de volle lading in het lichaam en werd op slag gedood. Het lijk is overgebracht naar het militaire hospitaal te Breda. In opdracht van den audi teur-militair stelt de koninklijke marechaus see een onderzoek naar de toedracht in. Het slachtoffer, C. Duizing, uit Berken bosch (N.-Br.) is 33 jaar oud en laat een vrouw en drie kinderen achter. Nader vernemen wij: Dit bericht behoeft rectificatie. Er was n.1. geen sprake van onvoorzichtigheid van de zijde van den getroffene. Een colonne infanterie moest zich langs een in stelling gaand stuk 6 veld begeven. De commandant van deze colon ne had aan den stukcommandant gevraagd, of hij voor het stuk mocht passeeren, omdat er achter geen ruimte was. Toen de colonne byn& gepasseerd was, schijnt een van de bedienings manschappen over het aftrektouw van den vuurmond gestruikeld te zijn, waarbij het losse schot afging. De lading trof den ongelukkige op één na den achtersten man van de colonne in den rug. Hij werd deerlijk gewond en over leed na enkele oogenblikken. Zijn kameraden waren, zooals men zich begrijpen kan, zeer on der den indruk van het gebeurde. Gistermorgen is op het Gerritsland te Hoorn een ernstig geval van gasvergiftiging ontdekt by het oude echtpaar Hokkeling. Toen de zoon de ouderlijke woning betrad, stond het huisje vol gas en waren de beide oudjes buiten bewustzijn. Het bleek, dat het gaskraantje van een theelichtje openstond; het kleine vlammetje was waarschijnlijk reeds den vorigen avond uitgewaaid. Dr, Romeyn was spoedig ter plaatse en gelastte onmiddellijk overbrenging naar het zieken huis, waar de levensgeesten met het zuur stofapparaat konden worden opgewekt. De toestand van de slachtoffers is evenwel nog ernstig. By het gewest Zeeland van den B(j- zonderen vrywilligen landstorm. Reeds eenigen tijd liepen te Vlissingen ge ruchten, dat er fraude zou zijn gepleegd by het gewest Zeeland van den Bijzonderen vrij- willigen landstorm. -Het vermoeden is thans gerezen, dat de heer P. G. L., oud-wethouder, die betrokken zou zijn bij de malversaties by het Plaatselijke Crisis-comité en Maatschap pelijk Hulpbetoon, zich ook op ander terrein aan fraude zou hebben schuldig gemaakt. Hy zou n.1. secretaris van het gewest Zeeland van den Bijzonderen vrijwilligen landstorm jaren lang hebben geknoeid met blanco kwitanties, die hem ter hand waren gesteld, terwijl het ook enkele malen zou zijn voorgekomen, dat hy onder kwitanties valsche handteekeningen heeft gezet. De administratie, door hem ge voerd, verkeert in groote wanorde, zoodat het onderzoek, dat de justitie thans instelt, wel geruimen tijd zal vorderen. Het is op het oogenblik met geen mogelyk- heid te benaderen, voor welke bedragen de B.V.L. kan zijn benadeeld. Te meer gaat dit onderzoek met moeilijkheden gepaard, daar de B.V.L. in Zeeland ongeveer 80 af deelingen telt, waarvan de administratie stuk voor stuk wordt onderzocht. Bij den heer L. is de vorige week huiszoe king gedaan, waarbij eenige bescheiden op last van de justitie in beslag zijn genomen. Ook bij het hoofdbestuur van den B.V.L, in Den Haag en op het departement van Bin- nenlandsche zaken zijn stukken in beslag ge nomen. Men krijgt den indruk, dat het hier een soortgelijk geval van fraude betreft, als die, welke eenigen tijd geleden in Zuid-Limburg bij dezelfde organisatie is ontdekt. Wegens veroorzaken van dood schuld. Het gerechtshof te Amsterdam heeft arrest gewezen in de strafzaak tegen den burge meester van Haarlem, den heer C. Maar schalk, die wegens veroorzaken van dood door schuld door de rechtbank te Haarlem was veroordeeld tot 2500 gulden boete, subs. 50 dagen hechtenis en bovendien de intrek king van het rijbewijs voor den tijd van een jaar. De procureur-generaal had bevestiging van het vonnis gerequireerd. Het gerechtshof bevestigde het vonnis der rechtbank en veroordeelde verdachte tot 2500 gulden boete subs. 50 dagen hechtenis. Het Hof gelaste echter niet de intrekking van het rijbewijs, zoodat deze bijkomstige straf ver valt Het Noorsche s.s. „Sirenes" ligt thans in dok bij de Ned. Dokmaatschappij. Toen het dok leeggeloopen was, bleek dat de kiel, hoewel zij diep in het aznd vastge werkt is geweest, en bij het slepen over de zandplaten geschuurd en gestooten heeft, be trekkelijk weinig geleden had. Het schip heeft trouwens op de reis naar Amsterdam geen water gemaakt.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2