De Heldersche Courant HET PRINSESSEBOEK EERSTE EISCH: ACTUALITEIT Wie zich nu opgeeft, ontvangt de krant "tot 8 October gratis "rC., -„op O- Stadsnieuws W©iINISP^€SCIMIi INOJINI^DJ. TWEEDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1936 Stemmen van abonné's. Bij het bericht van de verschijning van ons dagblad. De groote vlucht der Heldersche Courant. Ministerieel bezoek aan Den Helder. Een verzoek aan de buurt- comité's. Groote plannen der Heldersche City. Zoo juist verschenen: Prijs 25 cent. Sleepdienst No. 2 te water gelaten. DAGBLAD Wij wisten, dat het bericht van het verschijnen van onze Courant als dagblad, door onze abonné's met groote instemming zou worden ontvangen. Men heeft het, evenals wij, al lang als een gemis gevoeld, dat men z'n nieuws slechts driemaal in de week kreeg. Onze tijd staat in het teeken van „snelheid". Dag en nacht golven de berichten door den aether en worden ze ook in de huiskamer opgevangen, doch deze vluchtige indrukken wil men vastgelegd zien, wil men rustig lezen en overdenken uit zijn eigen krant. Welnu, nog enkele dagen, dan brengt De Heldersche Courant U het wereldnieuws dagelijks; op het uur van verschijnen zullen de laatste berichten uit Tokio en Washington, uit Berlijn en Londen, nog opgenomen worden. We zullen met tal van berichten de groote pers voor kunnen zijn, zoo schreven wij Dinsdag, wij zullen ons aanpassen aan den eisch van den tijd: het nieuws snel en volledig door te geven. nH< Onze redactie krijgt met ingang van 1 October de beschik king over een Telex-machine; deze machine, een wonder van techniek, geeft dag en nacht, de nieuwsberichten, uit alle deelen van de wereld, door. Op het Alg. Ned. Persbureau te Amsterdam worden deze binnen- en buiten- landsche berichten ontvangen en een van de redacteuren tikt ze op een machine, die we het best met een schrijf machine zouden kunnen vergelijken. Terwijl de redacteur tikt, worden op de dagbladbureaux machines, die op deze machine correspondeeren, in werking gesteld en wordt het nieuws neergeschreven in machineschrift. Uit dezelfde bron, waaruit dus de groote bladen putten, zal van 1 October af ook de Heldersche Courant van nieuws worden voorzien. Actualiteit en volledigheid, in onze binnen- en buiten- landsche berichtgeving, dat zal ons streven zijn. Maar niet minder zal onze plaatselijke berichtgeving verzorgd worden. Onze krant moét nog meer dan tot nu het geval was, de weerspiegeling zijn van het leven onzer stad in al zijn uitingen, terwijl aan de berichtgeving uit den naasten omtrek, alle aandacht zal worden besteed. De Heldersche Courant zal worden het meest actueele blad in Hollands Noorderkwartier. De Heldersche Courant zal worden het goedkoopste blad in Hollands Noorderkwartier. De Heldersche Courant moet worden de huisvriend van alle gezinnen in Den Helder en omgeving. sJjftfi ft: .B: Eenige abonné's gaven op spontane wijze uiting aan hun warme instemming op de aan kondiging dat onze krant als dagblad zal ver schijnen. Zoo schreef een abonné uit Haarlem! Geachte Heeren: Directie en Redactie der Heldersche Courant. Met groot genoegen las ik, dat de Held. C,t mefingi 1 O*. zult mogen hebben en dat de Heid. Ct zo mogelijk, een nog grootere belangstelling dan tot dusverre zal mogen hebben in en Oost en West en in wijde omgeving. En aan den dichtader van den heer Ph. B. Polak ontsproot de volgende ontboezeming. 't Vliegende Blaadje was een aardig krantje! Klein van formaat 't ging hl die dagen zoo. Dat voor Helderschen en Nieuwediepers Werd uitgegeven door Berkhout Co. Het gaf de nieuwtjes, die men toen verlangde. Men was goed „bij" al ging het met zoo snel, Vooral wat in de eigen plaats gebeurde Dat was toen hoofdzaak - dat begrijpt U wel. 't Werd populair - men kreeg Met als gevolg: uitbreiding van formaat; Het nieuws kwam sneller onder lezerSr En 't aantal abonné's groeit metterdaad. De naam was voor den omvang niet meer pftssend Al leefd' hij voort bij menig ouden klant; De firma heeft haar keus toen laten vallen, Nog heel bescheiden, op: „Kleine Courant". Maar ook die naam zou weldra niet meer voegen. Men las het blad nu zelfs in Tropen-land! Het was alom bekend bij de Marine Als Juttertje of Heldersche Courant. Die tweede naam is officieel geworden. De Jutter is als bij-blad wei-bekend; En drie maal in de week was dan het hoofd blad In ieder huis in onze stad present. Van heden is 't een „vliegend blad" geworden! Den Helder is nu ook zijn dag-blad rijk; Een „groote vlucht", die eerbied af komt dwingen! En die van ondernemings-geest geeft blijk. Wees welkom! Helder's dagblad, in ons midden! Dat uit het „Vleigend Blaadje" is gegroeid. Wjj wenschen Uitgeefster en Redactie: Dat het als dag-blad welig bloeit, Het is met dankbaarheid, dat wij van deze uitingen melding maken, juist het feit, dat, nog vóór ons dagblad de wereld ingezonden is, spontane reacties van onze abonné's komen, bewijst ons temeer, dat we op den goeden weg zijn. Een abonné van Wieringen schrijft: Hartelijk gefeliciteerd met de uitbreiding der Heldersche Courant en hoop, dat het „Juttertje" ook nog eens moge groeien tot „Jutter". Een lezer uit Den Haag: Met veel genoegen nam ik kennis van het bericht in Uw blad, dat de „H. C." met ingang van 1 Oct. a.s. dagelijks gaat verschijnen. Van harte wensch ik U geluk met deze zeer belangrijke uitbreiding! Van tal van kanten ontvingen wjj monde ling de spontane instemming met het initia tief. Moge ons doel: De Heldersche Courant in ieder gezin in Den Helder en omgeving, spoedig werkelijkheid zijn. Nu reeds boekten wij nieuwe abonné's, die van heden af, de Heldersche Courant als trouwe gast thuis wenschten. Wie volgt? Licht op voor alle voertuigen. 19.23 uur 19.20 uur Donderdag 24 Sept. Vrijdag 25 BLOEMPJESDAG. A.s. Zaterdag zal hier ter stede ten be hoeve van de Vereeniging tot Verspreiding der Heilige Schrift, gevestigd Keizergracht 470 te Amsterdam, een bloempjesdag worden gehouden. Minister Oud bezoekt Den Helder. Naar wij vernemen heeft de minister van Financiën, de heer Oud, evenals vorige jaren, gisteren een bezoek aan Den Helder gebracht, en wel voor het houden van een Inspectiereis. Het was de trein van half 11, die Dinsdag avond 'slands Kassier naar hier bracht. De minister was in gezelschap van den directeur- generaal mr. dr. Sinninghe Damsté en den ad ministrateur van het departement, den heer H. Postma. Het gezelschap nam zijn intrek in hotel Den Burg. S Den Woensdag werd gebruikt tot het houden van de inspectiereis, die gemaakt werd aan boord van het jacht „Vooruitgang" uit Harlin- gen. O.a. werd hierbij Texel bezocht. Om 4 uur vertrok het hooge gezelschap weder naar Den Haag. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER. Van 15—22 Sept. 1936. Nieuwe zaken: Den Helder: Wed. J. M. J. Wiebesv. d. Hout, Sluis- djjkstraat 76, tabak, sigaren en sigaret ten; overgegaan aan P. Kalis. Opheffingen! Den Helder: D. Bruin, Walvischstraat 42, slagersbedrjjf. TOONKUNST. Dir. A. J. Leewens. Afgescheiden van het instudeeren der „Schöpfung" van Haydn, welker uitvoering eind van dit, of begin van het volgend jaar kan worden tegemoet gezien en waarvoor be reids onderhandelingen met solisten en orkest worden gevoerd, heeft het bestuur het initia tief genomen daarnaast ook de „Matthaus Passion" van Bach wederom in studie te nemen. Het ligt in de bedoeling van den directeur de repetities, welke eiken Maandagavond in het gebouw U.S.O. tegenover de H.B.S. worden gehouden, aan het beoefenen van beide werken te wijden. DOOR EEN SERRE GEVALLEN.. Gisterenmiddag was een schilder in de Sta tionstraat, aan het werk boven een serre van de woning van den heer v. D. De man stond daarvoor op een plank, die gelegd was tusschen twee ladders. Op een gegeven moment is de plank daartusschen uitgeschoten, met gevolg, dat de schilder door het serredak viel. Als door een wonder kwam de man er zonder verwon dingen af. Slechts een flinke scheur in zijn overall was het teeken van den ongelukkigen val met gelukkigen afloop. Voorstel tot samenwerking. Zelf standigheid blijft gehandhaafd. Nog ongeveer een 12-tal weken scheiden ons van den dag, dat de beide, den laatsten tijd zooveel bejubelde „Koningskinderen" het hu welijk zullen ingaan, en het is buitengewoon verblijdend te zien, op welk een waarlijk op vallend spontane wijze ook Neêrlands eerste marineplaats in deze onvergetelijke dagen mee leefde. Temeer is het verblijdend, nu blijkt, dat men reeds van verscheidene kanten actie begint te voeren om ook van de komende feestweek (want tot een dergelijk evenement zal deze Oranje-gebeurtenis van den eersten rang onge twijfeld uitgroeien) inderdaad iets bijzonders te maken. Behalve dat de beide plaatselijke Oranjever- eenigingen voor 100 procent hun activiteit zul len ontplooien, was daar de recente bijeen komst der City-bewoners, van wier plannen reeds nu gezegd kan worden, dat ze zéér be loftevol zijn. Wij vernemen thans, dat zich naast de Oranjevereenigingen en naast de City- mensehen eveneens aan het weren zijn, niet minder dan een20-tal buurt- comité's. Deze zijn alle bezig met het inzamelen van contanten, met het maken van versierings plannen en met hun verderen bijkomstigen arbeid. En het zijn ook deze comité's, hier nog niet genoemd, naar wie onze oprechte waardeering uitgaat. Er wordt zonneklaar uit bewezen, dat het streven naar een nationaal feest inderdaad spontaan is. Dat hier niet machinaal de plan nen van eenige voorstanders opgevolgd wor den, doch dat de gehééle stad zulks wenscht. Wij vinden dat dubbel-prettig! 20 Buurt-comité's zijn aldus actief bezig en men mag verwachten, dat zich dit getal in de komende weken nog zal verdubbelen. Hoewel dat op zichzelf allemaal zeer verblij dend is, zouden wij hier toch willen wijzen op een factor, die men in zijn voortvarendheid voorbijzag en welke niettegenstaande van groot belang is. Al deze buurtvereenigingen bezitten namelijk hun eigen comité en ieder comité werkt op zijn beurt weer apart. Wij zouden nu de laatsten willen advisee- ren zich in verbinding te stellen met een der Oranjevereenigingen, daar deze het ten slotte zijn, die bij de feestelijkheden de eigenlijke kern vormen. Tenslotte is het van het grootste belang, dat er één centrale organisatie is, die weet wat er gebeuren gaat en haar plannen en werkzaamheden dienaangaande kan rege len. Met nadruk zij evenwel opgemerkt, dat het hier geadviseerde contact met de Oran jevereenigingen in geen geval beteekent het prijsgeven der zelfstandigheid van de comi té's onderling. Integendeel, zij zullen deze uit den aard der zaak geheel behouden. Wij vertrouwen, dat de „buurtschappen" het juiste van deze zienswijze zullen inzien en zich (liefst zoo spoedig mogelijk) in verbinding stel len met genoemde vereenigingen. Het kan niet anders, of het geheel moet in niet geringe mate de voordeelen hiervan onder vinden en Den Helder zal op een Oranjefeest kunnen terugzien, zooals de huidige generatie nog niet aanschouwde! Bewoners van Koning- Spoor- en Keizerstraat beleggen een vergade ring in Musis Sacrum, ter bespreking plannen van een feestweek. In het Advertentieblad van gisteren namen wij een uitvoerig verslag op betreffende bovenstaande vergadering. Voor hen, die genoemd verslag nog niet lazen, geven wij nog het volgende uittreksel. Gezien het feit dat men redelijkerwijze kan verwachten dat over een 12-tal weken het vorstelijk huwelijk gesloten zal worden, was door een 11-tal heeren, die de contactcom missie vormden van de reeds bestaande K(eizerstraat) S(poorstraat) K(oningstraat) Ver. deze vergadering uitgeschreven. Het was de heer H. W. Zegel, voorzitter der comm., die de leiding in handen had. Voor de zeer vlot verloopen bijeenkomst, die een druk bezoek, zoowel van particulieren als winkeliers ten deel viel, werden diverse plannen naar voren gebracht. Zoo zal getracht worden in verband met de verlichting een regeling te treffen, terwijl er eveneens ver zocht werd te zijner tijd werk te maken van gevelversiering. De commissies werden bij acclamatie be noemd en de heer Zegel deelde mede, dat zoo spoedig er iets definitiefs vast zou staan er wederom een vergadering belegd wordt. De commissies. Wij laten hier de samenstelling der onder scheiden commissies volgen, zooals die be noemd zijn. Kerncommissie H. W. Zegel. G. Borchelt. G. Mensing. Verlichtingscommissie G. van Baaren. M. van Dijk. J. Pronk. Financiëele comimssie: J. F. van Wijngaarden. J. J. van der Plaat. B. Puinbroek. Versieringscommissie J. Pronk. G. Borchelt. S. van Amersfoort, L. Elte. G. van Baaren. L. Coltof. J. B. Polak. „De eerlijke vinder beloond" 1 Een kellner te Lage Zwaluwe vindt op een stoel op zijn caféterras een dames- taschje met geld. Hij brengt het aan zijn 1 patroon, die constateert, dat er 2000 in zit, benevens een cheque van 350. Na eenige uren komt de dame haar taschje halen. Als zij met een kort bedankje wil weggaan, maakt de kellner haar erop attent, dat hij de vinder is. Korzelig zoekt ze in haar tasch, en diept er een kwartje uit op. „De kellner", besluit het dagbladbericht, „was te verbouwereerd om deze belooning te weigeren". Een heer, per ingezonden stuk, direct op zijn achterste beenen! 1 Tegen den ironischen titel: „De eerlijke vinder beloond" moet hij ernstig protes- teeren. De kellner „heeft niets meer dan 1 zijn plicht gedaan", hij heeft „zich schul- dig gemaakt aan fooitjesjacht en bedela- rij", en als de dame haar blijdschap wilde toonen, „had zij beter een gift geschon- aan het Crisiscomité". Ziedaar een zalig onderwerp om elkaar over in de haren te vliegen. Want de redactie en het ingezonden stuk hebben natuurlijk op hun manier allebei gelijk, en zijn er prettiger dingen om over te bek- vechten dan die, waar evenveel vóór als tégen is te zeggen? Er zijn heele arsenalen vol argumenten; pro en contra het fooienstelsel, en pro- en contra belooning van beroeps-eerlijkheid. Wie het langste praat, heeft gelijk. En wie het eerste misselijk wordt van het herhalen van almaar dezelfde argumen ten, trekt aan 't kortste eind. Zoo gaat het in de wereld. De kwestie is, dat de zaak nóóit defi- tief is op te lossen. Iedereen moet eerlijk zijn. Accoord. Maar het is niettemin een paedagogische waarheid, dat deugd be loond moet worden, en dat zelfs men- schen, die niet eerlijk zijn, daar eerder toe brengt, indien men er een kleine pre mie op stelt. Gooit u het onderwerp eens in de con versatie. Succes verzekerd! Maar waar schuwt u uw gasten vooral, dat om half 12, de laatste tram gaat, want ze praten er met verhitte koppen over door tot het ochtendblad door de brievenbus ritselt. Fooien, daarover bestaat geen twijfel, zijn een even dwaze als afschuwelijke in stelling. In sommige landen is dit inge zien envindt men „dus" voor fooien 10 of 15 op zijn rekening genoteerd. De fooien hebben dan den naam „bediening" gekregen, wat beter klinkt, maar de zaak niet logischer maakt. Want de winkelier rekent ook geen 10 ten behoeve van zijn bediende. De meeste menschen betalen met sid derende hand en hebben het vage gevoel, dat hun fooi wel te klein zal worden ge vonden. Somsten onrechte. Maar ze geven daarom toch niet méér; immers, het is nóg onaangenamer gevoel, mis schien royaler te zijn geweest dan nood zakelijk was! Zoo zijn de menschen. Maar hoe een vernederend, antipathieke en penibele instelling het fooienstelsel ook is, wij zullen het in deze maatschappij niet kwijtraken. Tenzij we allemaal èrg ruim in ons geld komen te zitten, alle maal, zonder uitzondering, en de eerlijk heid net zoo'n algemeen menschelijke be hoefte wordt als slapen, eten en drinken. En zoover zijn we nog niet. Men vroeg eens aan iemand, die zichzelf als volkomen eerlijk en rechtvaardig beschouwde, wat hij zou doen, indien hij wist, dat hij met één slag 10 millioen gulden zou rijk wor den, eenvoudig door op een knopje te drukken, waardoor een arme, onbekende, Chineesche zwerver, ergens in Mantsjoe- kwo, gedood werd. Hij was zoo eerlijk... te vragen of er eigenlijk niet veel te veel Chineezen op de wereld waren. Zoolang de eerlijksten onder ons zóó zijn, is het misschien maar practischer, de deugd een beetje aantrekkelijker te ma ken. En overigens (om tot het punt van uit gang terug te keeren)wat kan het Crisiscomité met een kwartje beginnen? mmminui» I) II door NOR HEERKENS. Een levensbeschrijving met interessante bijzonderheden van H. K. H. Prinses Juliana en Prins Bernhard. Pers- en propaganda-commissie: G. Borghelt. S. Koning. Ph. Polak. Het principe der finantieele commissie is om de gelden te ontvangen via een we- kelijksche donatie, welke donatie aldus een 12-tal weken achtereenvolgens ge stort kan worden. Diegenen, die het prettiger vinden een directe storting te doen zijn hier uit den aard der zaak geheel vrij in. En:... hoe hooger het bedrag, des te grooter wordt 't feest. Uit Koning-, Spoor- en Keizerstraat heeft men afzonderlijk een tweetal heeren benoemd, die reeds op het pad gaan ter bespreking met lederen City-bewoner af zonderlijk over zijn of haar bijdrage. Voor de Spoorstraat zijn het de heeren W. Bierenbroodspot en J. Postma, voor de Keizerstraat J. Pronk en S. Kannewasser en voor de Koningstraat M. van Dijk en G. Gunthert. Ook verschaffen deze straat-gedeputeerden U iedere gewenschte informatie over alles, de plannen betreffende. LEZING OVER ZWEEFVLIEGEN. Van de Heldersche Zweef vliegclub verne men wij, dat er op Vrijdag a.s. een lezing wordt gehouden over de theorie en praktijk van het zweefvliegen door den heer Beets, officier M.S.D. 2e kl. De lezing wordt gehouden in „Dennen heuvel", 's avonds om 8 uur. De lezing is voor een ieder toegankelijk. RUMOER OP HET „MARINIERSPLEIN". 71-jarige slaat bij zijn buurman de zaken kort en klein. En gaat van daag naar Alkmaar. Er is een gezegde, dat het heeft over „hoe ouder, hoe gekker" en dit is wel speciaal hier van toepassing. Een 71-jarig heerschap, heeft Dinsdag en Woensdag den euvelen moed be zeten in de Vijzelstraat, en meer in het wel bekende „Marineirsplein" bij een buurman den boel kort en klein te slaan. Reeds eenige dagen kon S., die bekend staat als een uitermate lastig heerschap, het niet meer met zijn buurman vinden, die aan de geheele affaire niet de minste schuld heeft. Dinsdagmiddag Heeft onze vriend, die alleen in zijn woning leeft, de daad bij zijn vele woorden gevoegd Hij begon met de voor ruiten van 's buurmans huis in te slaan, daarna de achterruiten en besloot zijn activi teit dien dag door met een bijl vla de glas- looze ramen ook den inventaris te bewerken En wel dusdanig, dat er van het huisraad weinig meer in complete conditie overbleef. Ook aan schelden en vloeken was geen ge brek. Na Woensdag door onbehoorlijk optreden het Hoofdbureau van Politie uitgezet te zijn, voltooide dit wonderbaarlijke heerschap zijn vernielzucht met ook bij een anderen buur de ramen stuk te rammen. En wederom was er aan belangstelling op het „Mariniersplein" geen gebrek. Men vond het evenwel toen welletjes en Justitia ontfermde zich definitief over den woesteling. Hij werd aangehouden, vervolgens opgebor gen en gaat vandaag op transport naar Alk maar ter voorgeleiding voor den Officier van Justitie. Waarmede de rust, maar wij hopen per manent, op het Mariniersplein" is weerge keerd. UITSLAG OPENBARE VERKOOPING. De uitslag van den door Notaris J. W. J. Schreuder op Woensdag 23 September 1936, in het lokaal „Musis Sacrum" gehouden ver- kooping is als volgt: Het huis en erf aan de Middenstraat no. 77, groot 68 ca. Kooper J. H. Glas voor 753. Het huis en erf aan de Artilleriestraat no, 28, groot 2 a 30 ca. Kooper C. van Doorn voor 535. Het huis met schuur en erf aan den Ruygh- weg no. 229, groot 5 a 15 ca. Kooper C. Tay- lor q.q. voor 3160. Het huis en erf aan de Vijzelstraat no. 79, groot 75 ca; het huis en erf aan de Vijzel straat no. 81, naast het vorige perceel, groot 85 ca; het huis en erf aan de Vijzelstraat no. 83, groot 58 ca; het huis en erf aan de Vij zelstraat no. 85, naast het vorige perceel, groot 72 ca. Kooper P. Kraakman voor 339, Het huis en erf aan de L. van Berkstraat no. 11, groot 79 ca. Kooper J. C. v. d. Plas q.q. voor 365 Het woon- en winkelhuis en erf aan de Gravenstraat no. 87. groot 88 ca. Uit de hand verkocht. Het huis en erf aan de Brandkraansteeg no. 4, groot 65 ca. Kooper L. Braat 780. Het huis en erf aan de Blomsteeg no. 3, groot 72 ca, en het huis en erf aan de Blom dwarsstraat no. 4, naast het vorige perceel, groot 82 ca. Kooper P. Kraakman 494: Het huis en erf aan de Schagenstraat no, 54, groot 80 ca. Kooper L. Braat 1060. Het huis en erf aan de Schagenstraat no. 56, naast het vorige perceel, groot 77 ca, Kooper S. Moorman q.q. 1020. Het huis en erf aan de Schagenstraat no. 62, groot 79 ca, en het huis en erf aan do Schagenstraat no. 64, naast het vorige per ceel, groot 79 ca. Kooper A. Lastdrager 2134.—. Het huis en erf aan de Schagenstraat no, 93, groot 75 ca. Kooper L. Braat 990. Hedenmorgen op de Rijkswerf, Hedenmorgen is op de Rijkswerf de 2e sleepboot van een drietal- dat door de Werf te Willemsoord gebouwd wordt, van Stapel geloopen. De tewaterlating. Hoewel men deze tewaterlating geen offi cieel cachet had willen geven, waren toch te 10 uur een aantal belangstellenden aanwezig. Zoo was daar de directeur der Werf, Ir. S. Visman, de hoofdingenieur, de heer de Klerk en Ir. de Groot. Voorts een aantal officieren en ambtenaren. Het is, ondanks dat de sleepdienst II een klein vaartuig is, een in verhouding zelfde drukte als men dan kan zien bij het van de helling loopen van grootere schepen. Ook hier worden blokken en stutten weggeslagen en is het een nerveus heen en weer geloop van hen,

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 5