De Burgeroorlog in Spanje. Een nieuw incident in China. DE STROOPER. ^•ZSTJïS:»p—* v"Je l™8 GEMENGD NIEUWS De postvluchten van en naar Indië FEUILLETON. HEI nPRSl-HF. COURANT VAN DONDERDE SEPTEMBER 19. Ex-minister Alonso Geëxecuteerd Zeekriiesraad Willemsoord Kolonel Yague heeft het dorpje Maqueda veroverd. Visscherij Eenige successen van de regeeringstroepen. Schip met 400 personen vermist. Buitenland Generaal Franco Ernstig spoorwegongeluk nabij Lourdes. Een stoomtrein rijdt een electrischen trein achterop. Veertien dooden en dertig gewonden. Een technische zeldzaamheid. Luchtvaart Stoomvaartberichten. Wat voor weer vandaag? DOOR PETER BARON. <fie de laatste hand aan de werkzaamheden K*ïrt voor uen precies»*»* S^SSSZ. Ben delende ^we^g en dL gaat het prachtig naar oeneden. recht staniig en met een aardigvaartje. Diep boort de neus zich mh^ element ■chuimende voor trekt de boo enkele me- Dan richt zg zich op en hg*. ters van de helling af. stil. elkaar de Aan den wal drukken de heeren "Ai o.t werd. heeft een waterver^s^T de Het machinevermogen Jff"* de b^edte T^7°Pm!>Bt^née gemiddelde diepgang ^vo^Taf-het voorschip U ^iaal - gemaakt, dat de sleepboot zich uitstekend za eigenen voor het ijsbreken. Hk aan den De sleepboot II zal waarschynly Havendienst toegevoegd worden. MISLS SACKl'M-Nlfd WS- Sedert eenige maanden heeft dam. het „Cabaret der Onbekende aparte bekoring verkregen ™or hetmt^ gaande publiek Amateurt op Kunst vinden daar gelegenheid hun gaven p gebied te debuteeren. A.s. Zondag 27 September. amateurs op muzikaal- en ten gelegenheid tijdens de tooneele te verschijnen. Fraaie p -> de belooning zijn. voor bizondere pr^taües. Dien avond zullen tevens twee typisch internationale nieuwigheden worden gedemonstreerd, n.1. een trot en een „twist" Tango. Voor nadere bizonderheden verwij**1 wj naai de in dit blad voorkomende advertentie. COKKESPON DEN TIE. W. B. Uw ingezonden stuk thuis in onze krant, daarmee moe}J^ in Amsterdam. Wij kunnen moeihjk bw°rde of het juist is. wat u schrijft. Wel bekend, dat het restaurant een rasec landsche chef en kellners heeft. Red. Held. Courant. I od een vraag, wie den regeeringstroepen vloed op de besomming deze den man een waarschuwing zal kurnien schommeling is er steeds geweest, zyn in de toekomst dergelijke gen n. e. we hopen, dat spoedig weer herstel zal uit te halen. voldoende. terwijl optreden. Plotseling toch kan er weer grooter /in cHio-ir»<r nok dadelnk in~ j ,Jn. zoodat-de ook daan moeten worden. treeut. Mr. Mulder, brengt Mr. Franken allereerst een compliment voor zgnte week ruim 10.000 pond hooger dan in de daar verleend 'had. De generaal eindigde ajn ver- diger der Japansche vloot heeft het bevel ge geven het leven der landgenooten tot ^oSo^rdrt11-incident door extra ediUes bekend gemaakt. In poUtieke krtngen klaringen met de mededeeling 1 nieuw men> volge™ D.N.B.. dat de 1ju1ujlu lc 1,„,zaotio tradwol door deze kwestie gedwongen zal het Spanje te willen opbouwen, waarbij regeering land als voorbeeld zou dienen. i ®.,„n maatregelen te nemen, waarvan Aan het front van Talavera zet kolonel worden maa^s ni Yague zijn opmarsch voort. De rechtsche troepen zgn erin geslaagd de stad Torryos, De aalaanvoer te Enkhuizen was de vorige ™e^. d^'hkr^ÏchtergeTatem Generaal Franco is te Talavera aangekomen. geval eigenlijk weinig misdadigs aangetrof fen wordt. Inderdaad: de man is veel te roe keloos met zijn contanten geweest en kwam daardoor in de geldelijke misère. Hg moest het een met het ander stoppen en toen een bakkersrekening op zekeren dag betaald moest worden, ging de fiets er aan. Daartegenover staat, dat verd. geen mo ment van plan geweest is genoemd vehikel niet te betalen. Dat zou hij later gedaan heb ben. Van benadeelen was dus geen sprake, wel van het lichtvaardig omspringen met an dermans goederen. Deze man. aldus pleiter, moet aan banden gelegd worden, doch maakt eveneens aan spraak op alle-vormen van clementie, gezien ook het rapport van den reclasseeringsambte- naar, den heer Bos. Uitspraak- 1 week voorwaardelijk, met een proeftijd van 1 jaar (geen bijzondere voor waarden). De volgende zaak is minder voor publicatie een besomming van «OW 185 en de vatbaar en betrof een eerbaarheids-zaak van snurrevaadvisschers van 300 tot 500. den matroos le kl. L. de R. Vonnis: 14 dagen gev. met aftrek voor arrest. ken was aan het meer geschikte weer in deze Ook werd ruim 900 pond bot aangevoerd. Deze was, naar de N. R. Crt. meldt, van uit stekende kwaliteit De prijs was van 13 tot 23 cent per pond. Tegen den zuidelijken kant van den afsluit dijk, dus in het LJselmeer werd veel dikke paling gevangen, hetgeen onze meening be vestigt, dat er met deze maan wel belangrijke vangsten zijn te verwachten. Ook in de Wad denzee, bij den afsluitdijk kwamen goede vangsten voor. Deze dikke aalsoort was tame lijk hoog in prijs. Flinke besommingen kwa men voor; er waren visschers. die tot 600 besomden. De Urker noordzeevloot had de vorige week ongeveer de volgende besommingen. Die visch- ten tusschen IJmuiden en Scheveningen kwa men tot bedragen van 70 tot 80; zij die vischten van Texel tot Terschelling hadden einde voor beide landen nog niet te overzien is Algemeen is men zeer opgewonden over het geval en men is van meening dat hier sprake is van een bewusten overval op Japan sche landingstroepen. Ook te Sjanghai heeft de moord op den Japanschen matroos en het verwonden van zijn twee kameraden groot opzien gebaard. Het bestuur van de internationale nederzet ting heeft een compagnie van het vrijwilli gerscorps gemobiliseerd, alsmede de byzon- Ongeblinddoekt voor het vuur- dgre poiitie. De Japansche vloot. Uit Tokio meldt D.N.B., dat de minister van marine niet zal deelnemen aan de ma noeuvres aangezien de toestand zich heeft toegespitst en hij daarom op zijn post moet ztjn- Het China-smaldeel van de Japansche vloot is gereed om bij verdere ontwikkeling van den toestand onmiddellijk in te grijpen. De toe stand wordt als zeer ernstig beschouwd. Zitting van Woensdag 28 September 1936. Het baatje en de sleutel. Het was de zeemilicien-matroos 3e kl. F. L„ die terecht stond terzake diefstal, c.q. ver duistering van respectievelijk een baatje en een sleutel, welke hij in de maand Juni van dit jaar ten nadeele van een collega in de wacht gesleept had. Hoewel de Fiscaal eenige verzachtende tac- toren aanmerkte bleef het feit toch een tot tweemaal toe gepleegde diefstal en vorderde hy 8 weken vrijheidsintrekking, zij bet met aftrek van het voorarrest. Mr. Veldman, die de verdediging voerde, vestigde er met nadruk de aandacht op, dat het in dit geval zeer zeker geen ernstig ver grijp betrof, alhoewel men natuurlijk aan de andere zijde het gebeurde moeilyk kan gaan vergoelijken. Wat bijv. het baatje betrof, dit had de eigenaar op slordige wijze laten slingeren, eoodat verd. volgens zijn zeggen in de ver onderstelling verkeerde, dat er geen prijs meer op gesteld werd. Het is deze omstandigheid, die zijn excuses zeer aannemelijk maken. Wat den persoon van bekl. betreft, Mr. Veld man noemt hem zeer oppervlakkig; hij heeft absoluut niet nagedacht over de gevolgen van zijn daden. Summa summarum verzoekt pleiter be klaagde zooveel straf te geven, als juist het voorarrest bedragen heeft. Uitspraak: 7 weken hechtenis, met aftrek van het voorarrest. De vloek der huurkoop. Nummero twee die ten tooneele kwam was de korporaal torpedist P. S., wien ten laste gelegd was: verduistering. De man had bjj een plaatselijk rijwielhandelaar een fiets op afbe taling gekocht, zal al wat in geldelijke pena rie, en, toen zijn beeren het hem op zekeren dag te lastig maakten, verkocht hij het rijwiel en... kwam automatisch in contact met Justitia. De Fiscaal zegt, dat deze man op onbenul lige wijze met zijn geld omgaat, terwijl de Slapend op wacht. Het was de marinier le kl. J. H., die ten slotte terecht stond terzake het slapen op wacht. Het feit had zich toegedragen in de „Stad, die Sterft", Hellevoetsluis, alwaar J. bij het mijnenmagazijn op post had gestaan. Hij was I zich toen niet erg lekker gaan gevoelen, had plaatsgenomen op den grond en Morpheus deed de rest. 1 De Fiscaal vorderde 3 weken. De schuldige vond een warm verdediger in den kapitein der mariniers van Gijn, die uit voerig de waarlijk uitstekende antecedenten van zijn inferieur opsomde; het bleek dat J. een model zeesoldaat is, die in dienst een uit stekende reputatie geniet. Het door hem op gegeven excuus kan men dan ook, gezien zijn onkreukbare eerlijkheid, direct aanvaarden. De heer van Gijn verzoekt hier geen gevan genisstraf op te leggen aangezien dit te depri- meerend op verd. zal werken. Een boete van bijv. 50.— lijkt hem veel beter. Indien dit niet mogelijk zal zijn verzoekt verd. een voor waardelijke straf. De Fiscaal wijst er op zijn beurt weer op, dat de man zijn plicht geschonden heeft. Dit is een ernstig feit. Plicht gaat altijd, en in I het bijzonder bij militairen vóór, ook onge- acht de gevolgen en spr. voelt er niets voor hier alleen maar een geldelijke straf op te leggen. Hij persisteert bij zijn eisch. Uitspraak: 4 weken voorwaardelijk met een proeftijd van 1 jaar. De versch-haringvisscherij brengt nog steeds goede besommingen aan de vaartuigen, die zich daarmee bezig houden. Deze week kwam een trawler binnen, die ruim 3500 besomming maakte. En omdat de reizen uit den aard der zaak met versche haring kort zijn, is dit een zeer bevredigend resultaat. Over de krijgsverrichtingen van kolonel Yague weet een vertegenwoordiger van Havas te melden, dat de rechtsche troepen er Maan dag in zijn geslaagd de plaats Maqueda, ge legen op 33 K.M. van Toledo en op 75 K.M. van Madrid te veroveren. De verovering van deze plaats, ondanks den heftigen tegenstand geboden door de regeeringstroepen, is voor kolonel Yague van groote beteekenis. Maqueda ligt op een knooppunt van wegen, waardoor de weg MadridToledo thans voor de recht sche troepen open ligt. Volgens mededeelingen van de radio-club te Teneriffe zullen de rechtsche troepen, nu zij Maqueda hebben veroverd, binnen enkele dagen de voorsteden van Madrid kunnen be reiken. De radioclub deelt verder mede, dat het bestuur der Spaansche anarchistenorga nisatie Largo Caballero heeft verzocht af te Een bewijs, dat het met de visscherij iets treden. De anarchisten zouden een commis- beter gaat, blijkt wel uit het meer in de sie willen samenstellen tot nationalisatie van vaart brengen van trawlers. I de industrie. Verder zouden alle mannen van Schreven we dezer dagen, dat het aantal j 17 tot 45 jaar moeten worden gemobiliseerd, ongeveer 70 was, hetwelk toen aan de vis- peleton. De Spaansche oud-minister Salazar Alonso, die onder beschuldiging den opstand der natio nalisten te hebben bevorderd, ter dood is ver oordeeld, is gisterochtend om 6 uur op het binnenplein der z.g. modelgevangenis gefusil leerd. De veroordeelde gedroeg zich ten overstaan van het vuurpeleton zeer moedig. Hij weigerde zich te laten blinddoeken en keek de soldaten, toen zij het geweer op hem aanlegden, rustig in het gelaat. Salazar Alonso had gisteren nog een laatste beroep op den ministerraad gedaan, doch deze heeft het tegen hem gewezen vonnis be krachtigd. Van de zyde der regeering wordt gemeld, dat vierhonderd man der regeeringstroepen een aanval op de resten van het Alcazar hebben gedaan. Vroeg in den middag zijn de opstan delingen, die zich verschanst hadden in de eet zaal en de keukens, tot weerloosheid gebracht. De minister-president heeft zich naar Toledo begeven om de regeeringstroepen geluk te wenschen. Uit Gibraltar meldt Reuter, dat het Spaan sche schip Genoveva sedert 2 September wordt vermist. Het schip heeft 400 personen aan boord, waaronder verscheidene vluchte lingen. Het schip verliet 2 September de ha ven van Santander op weg naar Valencia. Alle pogingen van de draadlooze stations en de kustwacht om het schip te vinden zijn ver- geefsch gebleven. Een nieuw Japansch-Chineesch inci dent, dat ernstige gevolgen kan hebben, heeft te Sjanghai plaats gehad. In de internationale concessie is een Japansche marinier door een schot gedood, twee mariniers werden gewond. In het geheel werden acht schoten gelost, men heeft een Chinees gearresteerd. Omtrent het jongste incident in de betrek kingen tusschen China en Japan wordt nader 4p Talavera Semeld> dat Dinsdagavond omstreeks acht uur drie matrozen van de Japansche marine De troepen van generaal Mola, die van San op den Woosung Road wandelden nabij het scherrj deelnam, thans is dit aantal trawlers al overschreden. In het begin dezer week werden er weer twee voor de reis uitgerust. Uit de grootere aanvoeren van paling op Wieringen blijkt wel, dat de „looptijd" van deze visch is aangebroken. Nu met de donkere maan het weer wat roezemoezig was, zullen de vangsten vermoe delijk wel beduidend hooger zijn. Door verandering in de stroomen in de Waddenzee en het verzanden (of verdwijnen) van de Wierwaarden zijn daar de vangsten over het algemeen veel minder dan vroeger, is vergemakkelijkt. Men is van oordeel, dat doch zoo om en bij de uitwateringsluizen kun-1 Deval den laatsten hinderpaal voor de op- nen nu en dan groote vangsten voorkomen, j standelingen vormt bij hun opmarsch naar De prijs van de aal kon wel beter, maar1 Bilbao. deze wordt sterk beïnvloed door den weinigen De luchtmacht van generaal Mola gaat in- export die er nog is en door de flinke vang- tusschen voort proclamaties boven Bilbao en sten van aal en paling in het IJselmeer. i Santander uit te werpen, waarin de bewoners panners, voorzien van de noodige documenten, Toch blijft deze najaarsteelt altijd nog van worden gemaand zich over te geven. kunnen alleen de versperringen passeeren. veel belang. j Dinsdag is vanuit. Huesca een tegenaanval Ook het station Tiendongan, het eerste op Sebastiaan in de richting Bilbao optrekken, zijn er gisteren in geslaagd Zumaya, het hoofd kwartier der regeeringstroepen, te veroveren. Zumaya ligt op een afstand van 37 km van San Sebastiaan en vormt een belangrijk strate gisch punt. De rechtsche troepen hebben zich verder meester gemaakt van de plaatsjes Arrona en Estona, waardoor de verovering van het kustplaatsje Deva thans aanzienlijk Japansche consulaat-generaal in de interna tionale concessie. Plotseling werden zy door een aantal Chineezen beschoten. Een van de Japanners werd gedood, de beide anderen ernstig gewond. Een der daders kon worden gegrepen, de anderen slaagden erin te ont komen. Een Japansch iandingsdetachement bezette snel de omgeving van den moord. De Japansche wijk te Sjanghai schijnt in staat van beleg te verkeeren. Wachtposten beietten het verkeer en de Japansche kolonie is gemobiliseerd. Ook buiten Hongkioe heb ben de Japanners nog eenige wijken afgeslo ten. Op den hoek van iedere straat staan tanks gereed en motorrijders patroilleeren. Ja- De tongprijzen toonen eenigen teruggang, j ondernomen, gericht op de steden Tierz, Lo- ofschoon ze niet laag genoemd kunnen wor-porzano en Tardiesta. de spoorlijn van Sjanghai naar Woesoeng, is door de Japanners bezet. De vertegenwoor- Een stoomtrein rijdt een electri schen trein achterop. Veertien doo den en dertig gewonden. Gistermiddag omstreeks 2 uur is bjj het station Ossun, op vier kilometer afstand van Lourdes gelegen, een ernstig spoorwegongeluk gebeurd. De sneltrein van Lourdes naar Avignon moest bij Ossun, naar men meent, snelheid verminderen, omdat de stroomtoevoer afnam. Op dat oogenblik werd hij achterop gereden door een boemeltrein, eveneens ko mende van Lourdes. De locomotief van den boemeltrein deed den bagagewagen van den sneltrein ontsporen en boorde zich vervolgens in den wagon derde klasse, die voor dezen bagagewagen reed. De botsing kwam zeer ernstig aan en al spoedig hoorde men de luide kreten van ge wonde reizigers. Er was zeer spoedig medi sche hulp aanwezig, zoodat men direct kon beginnen de gewonde reizigers uit de over blijfselen van den wagon te bevrijden en te verzorgen. Er bleken veertien dooden te zijn, terwijl dertig gewonden naar de ziekenhuizen te Lourdes en Tarbes gebracht moesten wor den. Autoriteiten uit deze beide plaatsen regelden de hulpverleening, die, doordat zij zoo spoedig kon geschieden, ernstiger gevol gen nog heeft kunnen voorkomen. De conducteur van den trein die op den electrischen trein is ingereden, is in verze kerde bewaring gesteld. Zijn bevoegdheden zijn hem ontnomen. Dezer dagen zijn de kleine voorwielen van een locomotief van de London Midland lijn tusschen Birmingham en Leicester ontspoord en ongeveer 800 m. op de dwarsliggers door gereden zonder dat de groote wielen ontspoor den. De bogies sprongen toen weer op de rails en de trein kwam zonder eenig ongeluk te Leicester aan. Ook niemand van de passagiers ie gewond. De trein reed op het moment dat de voorwielen de rails verlieten met een snel heid van 80 K.M. DE EERSTE DC 8 OP WEG NAAR NEDERLAND. De eerste Douglas DC 3 voor de KLM, is uit Santa Monica vertrokken, waar de fabrie ken van Douglas gevestigd zijn, op weg naar New York. Djalak" (heenreis) vertrok 23 Sept. van Amsterdam en arriveerde dienzelfden dag te Rietvink" (heenreis) vertrok 23 Sept. van Rangoon en arriveerde dienzelfden dag te ^Kwak" (terugreis) vertrok 23 Sept. van Bagdad en arriveerde dienzelfden dag te Athperkoetoet" (terugreis) vertrok 23 Sept. van Batavia en arriveerde dienzelfden dag te Medan. de duitsche proefvluchten over den atlantischen oceaan. De Do 18 Aeolus te Horta (Azoren) teruggekeerd. De Dornier-vliegboot Do 18 Aeolus, die op 11 September van Horta (Azoren) via de Bermuda-eilanden naar New-York is gevlogen, is gistermidag in de haven van Horta ge daald. De vliegboot was eergisteravond b* New-York door middel van de katapult inrichting van het vliegboot-depotschip Schwabenland voor de reis van West naar Oost over den Atlantischen Oceaan „afge schoten". De Aeolus heeft den afstand van ongeveer 4000 km zonder tusschenlanding in 17 uur en 50 minuten afgelegd, d. i. met een gemiddelde uursnelheid van ongeveer 225 km. De vliegtocht valt binnen het kader van de proefvluchten, welke de Deutsche Luft Hansa onderneemt, teneinde tot een regelmatig lucht- postverkeer met de Ver. Staten te komen. Stoomv. Maatsch. Nederland. Chr. Huygens, t„ pass. 21 Sept. Perim. Johan de Witt, u„ 23 Sept. v. Suez. Moena, t„ pass. 22 Sept. Perim. Poelau Bras, t„ 23 Sept. v. Batavia Poelau Laut, t„ pass. 23 Sept. Ouessant. Poelau Roebiah, u„ 23 Sept. te Antwerpen. Tarakan, 22 Sept. te Sabang. m Tawali, 21 Sept. van Padang. Kon. Ned. Stoomboot Maatschappy. Alkmaar, t„ 18 Sept. v. Corral. Atlas, 20 Spet. te New York. Aurora, 22 Sept. te A'dam. Bennekom, 22 Sept. te Amsterdam. Berenice, 22 Sept. v. Kopenhagen. Ceres, 22 Sept. v. Algiers. Euterpe, 23 Sept. te A'dam. Hebe, 21 Sept. te A'dam. Flora, 20 Sept. te New York. Ino, 18 Sept. te Balba. Irene, 22 Sept. v. Danzig. Oberon, 22 Sept. v. Lissabon. Odysseus, 22 September te Stettin. Orion, 22 Sept. v. Palermo. Perseus, 22 Sept. te Oporto. Saturnus, pass. 23 Sept. Gibraltar. Telamon, 21 Sept. te Guantanamo. Trajanus, 22 Sept. v. Valencia. Venezuela, u., pass. 20 Sept. Ouessant. Venus, 23 Sept. te Valencia. Vesta, 21 Sept. v. Algiers. Rotterdamsche Lloyd. Baloeran, 21 Sept. te R'dam. Blitar, t„ pass. 22 Sept. Ouessant, Dempo, u„ 22 Sept. te Singapore. Djambi, u., pass. 23 Sept, Pantellaria. Kertosono, t„ 23 Sept. v. Port Said. Kota Baroe, u„ pass. 21 Sept. Perim. Sibajak, t„ 23 Sept. v. Colombo Soekaboemi, u„ pass. 22 Sept. Finisterre. RotterdamZuid-Amerika Lijn. Alchiba, t„ 21 Sept. v. Rio Janeiro. Alcyone, pass. 21 Sept. Quessant. Alpherat, 22 fc-ept. te Hamburg. Medegedeeld door het Koninklyk Meteorologisch Instituut. Naar waarneming verricht in den morgen van 24 September. Hoogste barometerstand 769.3 te Seydisfjord, Laagste barometerstand 744.7 te Vardö. Verwachting Zwakke tot matige wind uit O. tot Z. rich tingen, half tot zwaar bewolkt of betrokken. Aanvankelyk nog droog, later toenemend^ kans op regen of onweer. Aanvankelijk: zachter. Barometerstand te Den Helder 765.0. Temperatuur van het zeewater 16.4°. Vandaag deerde dat den heer Hesse niet. Hij wachtte op het telefoontje, dat de komst van den mynheer uit Morcovië zou aankondi gen en was genegen de tekortkomingen van zijn echtgenoote door de vingers te zien. Ge lukkig legde mevrouw Hesse den zucht van verlichting, die haar heer en gemaal ontsnapte toen de telefoon rinkelde, verkeerd uit. Ze griste de telefoon btjna van hem weg en kirde een klagelijk „hallo" in de spreekbuis. Mijnheer Hesse wachtte geduldig, terwijl ztj luisterde, en op zijn beurt verklaarde hij de verzaligde Uitdrukking van haar gezicht verkeerd door te meenen, dat ze in verband stond met de komst van den geheimen Morcoviaanschen gezant. Met één slag werden zijn illusies verstoord. „Zeker, ik zal er in tien minuten ztjn," lispelde mevrouw Hesse. „Bh... dag... tot dalyk." Zij plaatste den hoorn weer op het toestel en wendde zich tot den heer Hesse. „Dat was die van Raith. Zij Is er eindelijk toe gekomen. Zal ik er maar heengaan en haar wat helpen? Er is zoo veel te beredderen zij wil me niet graag storen maar in het belang van de liefdadigheid zal ik maar gaan? Zeg het nou zelf eens!" Mevr. Hesse was natuurlijk al vast besloten en verdween in de slaapkamer om uit te maken welke van de onlangs aangeschafte Parijsche Tiwelijkheden haar het minst kleedde. En en zij dat gedaan had, hulde zij zich daarin om haar debuut te maken bij „die van Raith", zonder op het teleurgestelde uiterlijk van haar echtvriend te letten. „Maar liefste," pleitte mynheer Hesse. En hield toen op. Hij was van plan geweest, in het midden te brengen, dat als hy veertig duizend pond uitgaf om haar een geschenk te geven haar tegenwoordigheid bij de aan komst daarvan niet misplaatst zou zijn. Geluk kig besefte hij nog Juist op tyd, dat bij afwezig, heid van zyn vrouw allerlei gezellige mogelijk heden voor hem openstonden. Mevrouw Hesse was geheelonthoudster en haar echtgenoot ook, uit principe... van zijn vrouw; dit was een fortuintje, dat hij zich niet mocht laten ontsnappen. Zich voelend als iemand, die juist van den rand van een gapenden afgrond is weggetrok ken, zag hij zijn vrouw weggaan en drentelde toen op zijn gemak naar het balcon van hun suite, vanwaar hij neerkeek in Piccadilly, niet, omdat zijn vrouw ook werkelijk het hotel verliet. Terwijl hy zijn auto stond na te kijken, viel hem een opmerking in, die vroeger op den dag door mynheer Sachs, den juweelenexpert, ge maakt was en daarna niet lang meer uit de gedachten van den millionnair was geweest. Letterlijk had de Pool gezegd: „Mynheer Hesse, u neemt een groot risico op u. Zegt het u dan zoo weinig, dat de kolonel terug is en dat hij leeft van het stelen van kostbare steenen?" Een eigenaardige waarschuwing, en volgens mijnheer Hesse's meening volkomen onge grond. Toch werd hy er door geïnteresseerd. Mynheer Hesse stak een sigaret op en trachtte den lucifer op den achterband van een voorbyrijdenden wagen te gooien. Dat lukte hem. Inderdaad lukte hem altijd alles. Bij welke plezierige overpeinzing hy zijn schouders ophaalde en zyn gedachten verge noegd liet verwijlen bq de vraag, wat hy den kolonel of een anderen gemeen boef, die hem in den weg kwam, zou doen. Zyn leven lang had hjj vele boeven gekend. In sommige gevallen waren hun belangen ook de zyne geweest, ln andere aan de zyne tegen strijdig. Maar dat verschil had geen invloed gehad op de resultaten. Mijnheer Hesse ge bruikte hen, zooals hij likdoormiddeltjes ge bruikte; alleen omdat hij ze noodig had. Die inval vermaakte rem een poosje. In wachten was mijnheer Hesse echter niet sterk. Na tien minuten ging hij zitten en nam de telefoon op. Hij gaf een nummer, wachtte een paar seconden, en legde toen zijn sigaret weg als voorbereiding om te gaan spreken. „Hallo, Berkeley's Bank? Verbind me met den directeur. U spreekt met J. Benton Hess. Dank u." Dat laatste was een toegift, maar mynheer Hesse voelde zioh ook erg opgeruimd, en toen de directeur eindelijk antwoordde, was zijn manier van dien naar den overmoedigen kant. „Hallo, met den directeur? Prachtig. Met Hesse. Hoor eens, er is toch geen bezwaar tegen dat zaakje vanmiddag, hè? Nee? Goed... Ja, ik weet wel, het is nogal een groote order, maar dat is nou eenmaal mijn gebrek... Zeker, betaal hem in tenners, geeft hem niets klein... Ja, hij heeft groote haast, hij moet om vier uur dertig naar Morcovië terug om een nieuwen oorlog aan den gang te maken of zooiets. Misschien kom ik wel even mee naar de bank, als vlot in zijn werk gaat. Hrj bewijst mij een grooten dienst en ik wil hem prompt betalen. Dat is mijn motto: Be taal, doe je schulden vlug af. Daardoor ben ik geworden, wat ik ben. Maar nou zonder gekheid, ben je getrouwd De directeur was getrouwd, hij bekende het droefgeestig en Hesse betuigde zijn deel neming. .Erg genoeg. Ik denk, dat ons vrouwvolk van hetzelfde kaliber is. Mijn schatje is uit uit organiseeren vandaag, nu denk ik het er eens van te nemen. Dat komt me wel toe en ik betaal ervoor... Zeker, ik kom zoo gauw als d'Essinger er Is. Goeie!" Hij legde den hoorn weer op het toestel en draaide zich om, toen iemand op de buiten deur van de suite klopte. Hy deed open en stond tegenover den langen, mageren kellner, die hen altijd bij hun maaltyden bediende, maar dezen keer een telegram bracht. „Juist voor u aangekomen, mynheer, de chef stuurt me ermee naar boven." De heer Hesse nam de enveloppe, scheurde ze open en las de boodschap, die ze bevatte. Ze bracht hem eenigszins in verwarring. Als onbewust van de tegenwoordigheid van den kellner liep hy de kamer weer in en frommel de het telegram ineens, terwijl hij ging zitten. Een half uur later, toen mynheer Sachs werd aangedien, zat hy nog altijd op dezelfde plaats op het telegram te turen. Hy scheen er zooveel belang in te stellen, dat hij al het andere vergat en de woordenrijke veront-1 schuldiging van den glimlachenden kleinen Pool klaarblijkelijk niet eens hoorde. Niet, dat mijnheer Sachs daardoor afgeschrikt werd. Zijn bewegelijk figuurtje trilde letterlijk van overmatige spijt en hij straalde zelfvernede ring uit. „U vergeeft me, dat ik zoo voorbarig ben?" vroeg hij bezorgd. „Ik vertrouw, dat ik u niet derangeer? Ik had gehoopt, dat we deze zaak met ja, dat is het woord, met prompt heid zouden kunnen afdoen, vooropgezet na tuurlijk, dat ik niet zoo ongelukkig ben, u te storen. Ik wou gaarne naar de „Polish Players" gaan vanmiddag. Ze geven „Le Cygne". Hebt u dat al eens gezien? Niet? Het is magnifiek. Houdt u ook van de „Polish Players"? Maar die doet dat niet! Pardon, ik stoor u toch niet in uw overpeinzingen?" De heer Hesse gromde Iets en duwde den bezoeker het telegram onder het kleine neusje. „Lees dat." noodigde hij beknopt uit. De heer Sachs nam het beleefd aangeboden telegram aan en las op treurigen toon: „Als u die bracelet een dag kunt houden, is zij van u. De kolonel." Hij las het nog eens en viel met bewon derenswaardige voorzichtigheid in den dichtstbystaanden stoel neer. „Maar dat is monsterachtig, mijnheer. Het is ongelooflijk! Ziet u wel, dat het precies is als ik dacht?" „We zullen zien!" snauwde mijnheer Hesse. „En a!s de kolonel die bracelet te pakken krijgt, nou, dan zullen we nóg eens zien. Parkeer je chassis en wacht." Mijnheer Sachs was niet overtiugd. „Ze vertellen vreemde dingen van dien man. Hij is een genie in zyn soort, in de soort die zich een ander gezicht kan maken ver mommen is het barbaarsche Engelsche woord, meen ik. Een taal van onpleizierige geluiden, dat Engelsch, en van onpleizierige lui. Deze man is een Engelschman en een ge vaarlijke. Laat u dit een waarschuwing zijn, mynheer Hesse. Het was wel goed, als dit telegram onder de aandacht van de niet al te brillante maal wel taaie heeren van Scotland Yard gebracht werd." „Hoor eens. ik heb de Yard niet noodig. De boef, die J. B. H. voor den gek wil houden, slaat de plank mis. Neen, mijnheer, de vent, die mij ook maar het minste of geringste kan ontrooven, zoolang ik gezond en sterk ben, heeft de broek nog niet aan!" Mijnheer Sachs bekeek met een uitdruk king van twijfel in zyn oogen zijn elegant ge schoeide voeten. „Ik ontken geen oogenblik uw welbekende intelligentie. Maar ik raad u toch aan, voor zichtig te zijn." Hy keek op zijn horloge „Ik hoop, dat de baron niet zoo onbeleefd zal zijn, te laat te komen. Ik heb er erg naar verlangd, de Polish Players te zien. Kent u hun werk misschien?" Hij bracht de toppen van zijn vingers aan de lippen: „Zij zijn zoo magnifiek! Wonder lijk! Zoo'n vuur! Zoo'n hartstocht!" Mijnheer Hesse vond, dat de beste wyze van aanval de verdediging was en paste die toe. Hij begon te vertellen. Toen het de tyd was voor de komst van den baron en mijn heer Hesse de derde voordracht van zijn levensgeschiedenis besloet, had mynheer Sachs zich in alles geschikt en voelde een sterke neiging om in slaap te vaUen. De aankomst van den waardigen gezant van Morcovië was een opluchting voor de beide wachtende mannen. Zich bewust van de opwinding, die zyn binnentreden moest ver oorzaken, stelde hy zich beleefd vóór den hoteldirecteur, die hem had aangediend, op een boog zoo diep als de ronding van zijn buik maar toeliet. ,,U bent mooi op tijd," zei de heer Hesse vroolijk, terwijl hij zrjn gast naar een stoel geleidde. De gezant streek met zijn mollige witte hand over zijn vette haren. „Als al tyd, mijnheer," zei hy met een diepe zucht Hij zete een zwart koffertje voor zich op de tafel en knikte tegen mynheer Sachs. De baron was een beetje onzeker van den maat- schappelijken stand van den Pool, en ofschoon hijzelf zich van onderen af had opgewerkt tot vertrouweling van den keizer, dacht h(j, dat de meerderheid van zyn medeschepselen niet zoo gelukkig was geweest. „In dit geval," vervolgde hij in een vlot Engelsch met een vreemd accent, „is het van belang, dat ik den grootst mogelijken spoed in acht neem. Ik had het ongeluk, door mijn keizerlijken meester teruggeroepen te wor den." Hy sprak die woorden op een eerbiedigen toon uit, maar het antwoord van zy'n gast heer was niet zoo eerbiedig. „Michaël begon een tochtje te voelen, hè?, Wat dat jongmensch moest doen, baron, dat is: aartshertog Boris het land uitschoppen, of anders hem er een met een zandzak verkoo- pen. Boris heeft er al sinds jaren lang naar gehunkerd, den troon als leunstoel te gebrui ken." „Zijne Majesteit mobiliseert," antwoordde d Essinger, „en ik geloof, dat hij ongeveer zulke voornemens heeft als u bedoelt. Tenge volge daarvan ben ik nu hier om het laatste stuk te verkoopen van de bijna ongeëvenaarde koninklijke verzameling, de bracelet, door vorst Michaëi's vader aan zijn zalige gema lin geschonken." De baron zuchtte. De verkoop van de kroonjuweelen ging hem aan het hart. En inderdaad beschouwde hy de transactie als een persoonlijk verlies. De baron bezat de hebbelijkheid, zich zoo nu en dan een kleinig heid ervan toe te eigenen en dan een half

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 6