Abonneert II op dit blad HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1936 Jongen in kokend asphalt gezakt. __de week. IN FESTEN EN FANTASIEËN GEMENGD NIEUWS Buitenland Visscherij Voor den Politierechter te Alkmaar. Engelsche meisjes over haar Amerikaansche ervaringen. Slechts 3 dagen burgemeester. Van 20 M. hoogte gevallen. Arrondissements rechtbank te Alkmaar. BUITENLAND Het incident met den Duitschen kruiser Leipzig bijgelegd. De doodslag te Meppel. De oude Ulaan, hij wordt 90 jaar. Kind verdronken. Oost>Indië Auto in ravijn gestort. Algemeen weermacht-comité in Ned.-Indië. Het vliegen met menschelijke spierkracht. EEN EENMANS-LUCHTLIJN Tijdschriften en Weekbladen Ingezonden IO heeft willen wachten, men ia teleurgesteld. Ie B„ Ie en 2e te Amsterdam 3e den lip Maar hier constateeren we met de hand op het allen in voorarrest. Kippendiefstal te Uitgeest hart, dat het met zoo is. We schrijven deze Interlocutoir vonnis. Onderzoek met volledig recensie met een glimlach nazwevend op het en hervatting op 29 Sept. as gelaat bij de herinneringen, die van deze jolige Okke P. en Jan A. v. K.. Helder, beiden gedetineerd diefstal van een damestasch. inh., 95 in vereeniging. ie acht maanden en 2e 4 maanden gevangenisstraf. Jolanthe-geschiedenis opborrelen. We zien weer dat prachtige lokaalspoortje een kostbare vracht in den vorm van van-de-markt-terug- keerende-boeren en derzei ver levende have. waaronder de gouden, vette, glanzende Jolan- the met zich voerend, puffend en hggend door de van gezondheid blakende weiden aan ons voorbij trekken. Van de eerste meter af zitten g die er uitziet als een schelvisch, die 7 we in het milieu, dat FröUch heeft trachten te dagen op warme stoof geëtaleerd is ge- Een ges joch te Helde rx-he timmerman, die niks afsloeg dan vliegen en klappen. Een nog jeugdige Heldersche timmerman had en bracht evenmin den Hitlergroet, die in Juli tot het incident met eenige journalisten had aanleiding gegeven. De Raadsrapporteur Eden dankte Beek (Polen) voor diens met succes bekroonde be moeiingen om het incident met den Duitschen kruiser Leipzig, welks commandant op bevel geweigerd had. den hoogen commissaris van den Volkenbond te Dantzig. Les ter, het ge bruikelijke bezoek te brengen, bij te leggen Op voorstel van Eden heeft de Volkenbonds- Donderdagmiddag 5 uur is aan den Moer dijk een tienjarige jongen in een put geraakt, waarin het asphaltbeton voor de deklaag van den achterlijk onder Zevenbergen wordt ge reedgemaakt. Het asphalt wordt eerst op vrij groote hitte gebracht en dan met beton ge mengd. De jongen zakte tot den hals in de warme ding te brengen tot den omvang en de be- teekenis van de zoo groote Nederland- sche en Ned.-Indische belangen en met de Internationale positie van het rijk der Nederlanden. Deze petitionnementen zijn in alle Indische dagbladen op de front-pagina afgedrukt. De inzameling van de handteekeningen ge schiedt door geheel Ned.-Indië en wel door mmm Voetbal, stereo-film en Cafetaria. Terzelfder tijd dat we gewoon zijn een Chanson d'Adieu op den lieven zomer te I dichten wordt ieder jaar, en wel speciaal in raad verder acte genomen van de verklaringHij kon «^f^door^lmgsJoegescho- van gewestelijke en plaatselijke co- Helder_ ,de Koning aller hedendaagsche schilderen: van het leven in het „boerenland" midden tusschen „rasechte" prachtige boeren En dat is het waarom we zoo verheugd zijn deze rolprent gezien te hebben. Vanwege haar prachtige serie tafereelen, die zoo uit het wer kelijke leven van den boer geknipt zijn Daar is een zoo consequente schildering, dat de lief hebber er van smult. Vervolgens zijn er de vrouwelijke zoowel als mannelijke types, die het gegeven dragen. Ja, waarlijk types zijn het, zoo raak weergegeven, zoo echt, zoo overtui gend, dat zij niet overtroffen zouden kunnen worden door de boeren, boerenzoons en -doch ters, die in het werkelijke leven rondloopen. We denken den ouden boer, aan zijn beide dochters, zijn knecht, aan den vurigen mo lenaarszoon, zijn zy allen niet kostelijk Om van de vreemdelingen in dit milieu, den nieu wen meester en den nieuwen veldwachter maar niet te spreken! Eigenlijk niet juist, om uitzon deringen te maken, want elk een die in deze amusante film een opdracht te vervullen had, hetzij groot of klein, is geknipt voor zijn werk. Zelden of nooit hebben we een zoo volmaakte „cast" gezien. En om de film tot een compleet succes te maken, is daar het geestige scenario, dat mede verantwoordelijk is voor den voort- durenden lach, die nu weer latent dan weer gul is. doch geen moment van het gelaat ver dwijnt. Ja, wij kunnen niet anders dan ons aansluiten bij de zeer vleiende oordeelen, die weest, werd door de gewapende macht aange voerd en hoorde weldra den officier zijn zonde register voordragen, hetwelk bleek te bestaan uit diverse diefstallen door hem gedurende de maanden April en Mei ten uitvoer gebracht van de Duitsche regeering. dat deze geenszins de bedoeling had op een wijze, die onvereenig- baar is met het statuut van de Vrije Stad te Dantzig te handelen. De Raad heeft voorts nogmaals zijn volle vertrouwen in Lester uitgesproken en ver klaard, volkomen voldaan te zijn over de wijze waarop Lester te Dantzig zijn hooge ambt 'I over dit Tobis-product geveld zijn, die echte, J dus ook nu noodzakelijk. gezonde humor en rake milieu-schildering wil, Dr Bromberg ging natuurlijk niet hij vergete Tivoll deze week niet! accoord met dit requisitoir. Gevangenisstraf Als tweede film wordt vertoond de „Moord trof geen (jo^ maar leiding had Pietje noo- In het Casino", een geweldig spannende sen- dig H„ hoQrt thuis in een asyl, niet in de satiefilm, waarin op geraffineerde wijze men- gevangenis. Verdacht, die sterk staat onder schen naar het leven gestaan wordt en waarin den invloed van anderen, had geen voordeel op even verbluffende wijze de dader gevonden van de diefstallen genoten. Een dergelijk I pseudoloog ('n pracht-synoniem voor leuge naar) kon niet als een ernstige misdadiger worden aangemerkt, voor hem achtte pleiter een voorw. straf juist geplaatst. by onderscheidene Heldersche ingezetenen. Zoo uitoefent had hg bij Heerkens gegapt een etui met gero Met het uitspreken van de hoop, dat de be- ziiveren lepels en vorken, bij Bregman bus- trokken regeeringen alles zullen doen om den groenten en dergelijke delicatesse, bij Groen terugkeer van dergelijke incidenten te belet wapenstokken en patroonhulzen en 8 pop uitten. verklaarde de Raad het incident voor ge- een kasregister, bij Fey 'n fototoestel en ten sloten, slotte kwam mej. Oudkerk in aanmerking voor een collectie wollen jumpers en... Ho resco referens: eenige directoirtjes! Het spel letje was heel aardig aan den gang, maar toen klonken de woorden: Mene Thekel, pha- res en marcheerde de vroolrjke timmerman de bak in. Door een openhartige bekentenis trachtte hij het College gunstig te stemmen en mijn heer Wiggers bleek ook niet heelemaal afkee- rig voor een voorw. veroordeeling. Maar de officier had er absoluut geen tabak van. We gelooven dat deze magistraat al dat gesol met die voorw. straffen ronduit gezegd de keel begint uit te hangen. Mr. v. d. Feen releveerde, dat verdachte den heer Wiggers ook al een rad voor de oogen had gedraaid, 'n Onvoorwaardelijke straf van 10 maanden, uit te brommen in de bijz. strafge vangenis te Scheveningen, acht de officier ten hulp worden gered. Nadat hem de klee- ren met moeite van het lichaam waren ver- .mHe(.'comité zamelt ook persoonlijke bijdra- wijderd, bleek dat alleen zrjn bloote knieën en we)ke de bed0eling hebben getuige nis af te leggen van den ernst waarmede de handen met brandwonden waren overdekt. wordt. Een interessant programma! De haringhandelaren hebben te Vlaar- dingen hun jaarvergadering gehouden. Of schoon men over de uitkomsten van dit be- De stille compagnon van Piet verscheen hierna op do Bühne. Een 30-jarige bankwerker J. H. B., moei zaam op een stokje leunend en die er nog miserabeler uitzag dan zijn vriend de timmer- dryf niet in de wolken was, leek ons er in j man, stoofde nu diens warme plaatsje op het de besprekingen toch dit door te schemeren, j zondaarsbankje weer wat op en bleek te zijn dat men meer tevreden was dan het vorige j de stille vennoot, die de gestolen goederen jaar. Op zichzelf is dit al als een gunstig hiervoren genoemd, had verstopt met het doel verschijnsel te beschouwen. een en ander in „ping ping", zooals Lou Bandy De afname naar Duitschland was minder zou zeggen, om te zetten. Van de negosie was geworden, terwijl men zeer klaagde over de gelukkig niet veel terecht gekomen, maar de langzame afdoening der betalingen, die soms wel vier maanden duurden. Wel gaf de Re geering daarop een voorschot van 75 doch het totaal bedrag hetwelk daarvoor ter beschikking was gesteld, achtte men te ge ring. België daarentegen was een grootere klant geworden, die wel lage pryzen gaf, zoodat er niet zooveel van over schoot, maar die waar schijnlijk toch nog wel wat voordeel gaf. Naar Amerika bleef de export op hetzelfde peil. Het stapelen in koelhuizen, zoodat men in de wintermaanden over zeer goede koelhuis maatjes beschikte, bleek zeer gunstig op den binnenlandschen afzet te werken. Dit laatste lijkt ons juist het meest ver heugende in hetgeen op deze vergadering is behandeld, omdat er duidelijk uit blykt welke mogelijkheden er met koelhuisbehandeling zijn te bereiken. Niet slechts voor haring, maar ook voor andersoortige visch. Het wordt in dit opzicht al weer een oud liedje, waarop we echter telkens weer zullen blijven wijzen. Immers men kan daarmee van visch (tot op zekere hoogte) een stapelvisch (naken, waardoor de basis wordt gelegd voor eenige stabiliteit in de prijzen. Tenslotte zou het dan kunnen worden voor komen, dat de visschers genoodzaakt was, bij grooten aanvoer, om zijn visch tegen te lagen prijs van de hand te doen. Dat hierbij nog veel moeilijkheden zijn op te ruimen, mag geen reden zijn om aan de uitvoerbaarheid ervan te twijfelen. Opslag is mogelijk en dat voorloopig het voornaamste, waarop kan worden voortgebouwd. De aalvangsten in het IJselmeer namen weer toe en de prijzen liepen ondanks dat wat omhoog. Dat lijkt ons een gelukkig ver schijnsel. Naar de oorzaken hiervan zullen we niet peuren, want dat is een bijkomstig iets, dat altijd veel ondoorgrondelijks in zich bergt. Hoofdzaak is, dat de prijs omhoog liep. De vangsten van versche haring blijven goede besommingen opleveren aan de schepen die zich hiermee bezig houden, of schoon de prijs op zichzelf niet hoog kan worden genoemd. Een visscher in het Kinselmeer te Dunger- dam ving dezer dagen in zjjn hoekwant een paling van vier pond. Een buitengewoon beestje dus, dat echter aan smakelijkheid misschien wel iets te wenschen zal over laten, maar allicht is er een consument voor gevonden, die speciaal op dikke paling is ge steld is. B linke bankwerker kreeg nu ook een welver diende veeg uit de pan van meneer de offi cier, maar bleek diens gunst toch niet geheel en al verspeeld te hebben, zoodat de officier hier aan de hand van 's Heeren Wiggers gun stig rapport geen bezwaar maakte een voorw. straf van 8 maanden met 3 proefjaren op te leggen, bijz. voorwaarden te requireeren. Mr. Kammenga, van het kantoor Mr. Schenkeveld, vond hier gesneden koek en had niet anders te doen dan zich na 'n toepasselijk speechje uit het handboek der weiwilendheid te refereeren aan dit gunstig requisitoir. Niets meer aan de orde zijde werd de zit ting dichtgetimmerd. A.s. week uitspraken. Onze Rijksadvocaat, op het gestoelte der eere gezeten. Het was Maandag weer de dag van glorie voor mr. Seylhouwer, rijksadvocaat binnen het ressort van het gerechtshof te Amsterdam, die dus ook ex officia is aangewezen de Alk- maarsche rechtbank te bedienen. Ook op deze zitting kwam de loyale op vatting van den rijksadvocaat weer naar voren Desondanks gelukte het hem toch nog het respectabele bedrag van 688 bij elkander te kloppen. De poet is wel eens dikker geweest, maar men moet niet vergeten, dat de overgang van de rijwielbelastingovertreding naar de fis cale berechting een flinke klap heeft gegeven. Politiezaken 21 September. Behandeling van belastingzaken. Joh. Adr.Z., werkman, Den Helder, art. 14, Motor-, Rijwielbelastingwet, 2 mnd. gev. Jan. Hend. M., veehandelaar, Texel (Den Hoorn), art. 5 op het geslacht, 20 boete of 10 dagen. Hubr. J. van B., garagehouder, Oudeschild, art. 17, Motor-, en rijwielbelastingwet 20 of 10 dagen. W. C. v. d. H., reiziger, Den Helder, art 17 der motor-, en rijwielbelastingwet, 12 of 3 dagen. Martinus L., aardappelenkoopman, Wierin- gen, art. 17 motor- en rtjwielbelastingwet 7.50 boete of 7 dagen. Corn. Vader, Vrachtrijder, Julianadorp, Den Helder, art. 17 der motor- en rtjwielbelasting wet, 50 boete of 10 dagen. 24 Engelsche meisjes, dochters van leden van een Rotaryclub, zijn een maand lang op reis geweest in de Ver. Staten. Te New York terug gekeerd hebben deze meisjes, die mor gen met de Queen Mary naar Engeland te- rugkeeren, haar meening gezegd over ver schillende dingen. Een van haar voornaamste ervaringen was geweest, dat de Amerikanen niet genoeg eten. Van 12 uur 's middags tot 7 uur 's avonds is een lange tijd om door te komen zonder iets substantieels te nuttigen. Ze waren vol erkentelijkheid voor de gastvrijheid der Ame rikanen, maar zij waren de slaatjes en vreemdsoortige Amerikaansche kostjes (b.v. peren met mayonaisesaus en ham hem met aardbeienjam) erg beu. De Amerikaansche torenhuizen hadden wei- ngi indruk op haar gemaakt. Wel waren ze getroffen geweest door het gebrek aan rein heid in de treinen. Veel vermaak hadden zij geschept in nachtgelegenheden en cabarets, die zij erg leuk hadden gevonden. Maar de manier, waarop de Amerikaansche studenten met hen hadden gedanst, hadden zij onaange naam gevonden. Zij hielden niet van dansen wang-aan-wang. Dus nu weten de Amerika nen, wat zij voortaan zullen moeten verande ren en verbeteren, om weer in de gratie te komen bij Engelsche meisjes. CRIMINALITEIT EN SEXE. De wetenschap bemoeit zich met alles. Zoo houdt ze zich bezig met de bestudeering van den aanleg tot criminaliteit bij kinderen. Uit het onderzoek is gebleken, dat een jongen spoediger een misdadiger wordt dan een meisje, maar eenmaal in het verkeerde kamp, is de jongen ook makkelijker te ber keeren tot het goede dan een meisje. Deze uit spraak is gegeven door dr. Walter O. Beek, hoogleeraar in de psychologie te Boston. Na een onderhoud met den loco-burge meester is Maandagavond de nieuwe burge meester van Gulpen, mr. E. J. C. Mares, een wandeling naar Schin op Geul gaan maken. Spoedig daarna, omstreeks 6 uur, werd hij door een voorbijkomende fietser gevonden met het hoofd op het prikkeldraad bij de Gronzen- poort. De burgemeester bleek overleden te zyn. Mr. Mares was eerst Zaterdag j.1. als bur gemeester geïnstalleerd. Hij was 28 jaar oud. Dinsdagmiddag half twee stapte de 19- jarige Jacobs "uit Eygelshoven, in dienst van de aannemersfirma Mijnlief uit Nijmegen, op het dak van de centrale van de dakplaten op de plafondplaten, die veel dunner zijn. De jongen zakte er door en viel van 20 M. hoogte op de fundamenten voor de turbines. Hij was bijna op slag dood. DE MOORD IN DEN GROOTEN IJ-POLDER. Op 13 October voortzetting voor het Hof. Het Gerechtshof zal op Dinsdag 13 October de behandeling voortzetten van de strafzaak tegen den arbeider, die ervan wordt verdacht in den Grooten IJpolder den boerenknecht G. Verhoeven te hebben doodgeschoten. De rechtbank had hem wegens doodslag tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Na een uitvoerig getuigenverhoor wees het Hof een interlocutoir arrest, waarbij een nieuw onderzoek naar verschillende punten werd gelast. onderteekenaars zijn bezield. Binnenland. Zitting Dinsdag 22 September. Uitspraken vorige zitting. Pieter B., Berkhout, in hechtenis, zedenmis drijf, art. 248 Bis. Willem C.. Warmenhuizen. Ged. zedemisdrijf art. 247, 1 dag gev. met 1 dag aftrek en ter beschikking gesteld. Frederik S„ Alkmaar. Gedtineerd. Zedemis- drmjf, art. 249, 8 maanden gev. met 2 mnd. voorarrest aftrek. Joh. D„ zwervend en Anth. Herm. M„ Alk maar. beide gedetineerd, rijwieldiefstal in ver- eeniging, de eerste een jaar gev. en de tweede -een jaar en 6 mnd. In de openbare vergadering behandelde de Volkenbondsraad het bekende incident te Dantzig met den Duitschen kruiser Leipzig, verder nogmaals het moeilijke vraagstuk van de huisvesting der Assyriërs uit Irak, alsmede de werkzaamheden van de Volkenbondscom missie voor intellectueele samenwerking, van het oeconomisch- en van het financieele Vol kenbondscomité. Bij de behandeling van het Dantzigsche in cident verscheen de Dantzigsche senaatspre sident Greiser niet aan de raadstafel. Hij was in Dantzig gebleven, doch de senaat van Dant- Een nader onderzoek. Gisteren heeft voor de rechtbank terechtge staan mej. E. V. uit Meppel, thans gedetineerd, wegens doodslag op mevr. Rebecca Stern— Chottei te Meppel, bij wie zij als dienstbode in betrekking was. Het gebeurde op een Zondagmorgen. De heer Stern, echtgenoot van het slachtoffer, was op reis. Mevrouw Stern lag te bed. Zy ontbood het meisje bij haar op de slaapkamer en liet haar schilderyen verhangen. Van haar bed uit gaf zij telkens instructies. Daarbjj moet het meisje tenslotte zoo in woede zijn ontstoken, dat zij met een hamer op mevr. Stern is toe gevlogen en haar verscheidene keeren met dit voorwerp op het hoofd heeft geslagen. Vervolgens is het meisje de deur uitgegaan en is met haar vriendinnetje gaan wandelen alsof er niets was gebeurd. Mevr. Stem was bewusteloos geraakt en werd later, badend in haar bloed, gevonden. De politie stond voor eeti raadsel, daar men er geen oogenblik aan dacht, dat het meisje de daad gepleegd zou hebben. By haar eerste verhoor ontkende zij iets van de zaak te weten. De aanwezigheid van eenig bloed in haar schort verklaarde zij door te zeggen, dat zy zich had gesneden. Des avonds echter viel zij door de mand, toen ook in haar schoenen bloed werd aangetroffen. Zij bekende toen volledig. Mevr. Stem is in den nacht van 4 op 5 Mei aan de gevolgen overleden. Dr. A. G. Audier bracht zijn rapport uit over den geestestoestand van verdachte, waarbij hij tot de conclusie kwam, dat verdachte niet toe rekenbaar was op het moment, dat zij de daad uitvoerde. Het was nJ. niet de eerste keer, dat zij een aanval deed. De rechtbank trok zich in raadkamer terug. Na heropening deelde de president mede, dat de rechtbank een nader onderzoek noodzakelijk 1 achtte. Heden Zaterdag 26 September, wordt de eenige Ulaan uit den oorlog van 1870 die nog leeft, negentig jaar. Dit is de heer H. F. C. Habermann te Hoogwoud. ^J0nPr Van 16 Jaar kwam hÜ reeds naar t^i.1 n keerde hÜ naar Duitschland zyn dienstplicht te vervullen in zjjn geboorteland Hannover. Zoo kwam bij bij de Uianen en in het jaar 1870 moest hij ten hhTtiTa m °P 16 AuSnstus 1870 vocht hjj mede bij Mars La Tour, en onderscheidde zich zoo, dat hij tot onderofficier werd be- e°e™d-. T?'ee daSen ^ter maakte hij den slag BEGRAFENIS VAN HET SLACHTOFFER VAN DE SCHIETPARTIJ. Gistermiddag is te Broek op Langendijk, onder zeer groote belangstelling van de zijde van het publiek ter aarde besteld het stoffelijk overschot van het slachtoffer van de nachte lijke schietpartij van Maandag j.1. Een groote schare dorpsgenooten en ook velen uit andere omliggende dorpen hadden zich voor de ingang van de begraafplaats op gesteld. Bij de geopende groeve voerde, nadat de kist hierin was neer gelaten, burgemeester P. Slot A.Bzn. het eerst het woord. Spr. meende namens al de medeburgers te spreken ials hij zijn innige deelneming uitsprak met het jverlies, dat de familie heeft getroffen. De Iburgemeester verzekerde, dat allen hebben [meegeleefd en hoopte dat de familie troost jmoge vinden in hun geloof. Ds. Donner, die hiema sprak betuigde zijn deelneming. Een familielid heeft voor de ondervonden belangstelling dank gezegd, waarna de menigte zeer onder den indruk den dooden- akker heeft verlaten. DE ZAAK-NIJENRODE. Behandeling in het begin van November. Naar de Nw. Rott. Crt. verneemt, zal de strafzaak tegen den heer O. van N., die door de rechtbank van de hem ten laste gelegde oplichting van verzekeringsmaatschappijen is vrijgesproken, door het gerechtshof naar alle waarschijnlijkheid worden behandeld op 3 en 5 November a.s. Deze zaak is herhaaldelijk uitgesteld wegens ziekte van den verd. en later van den hoofdgetuige Koning. Donderdagavond is het 2-jarig dochtertje van de familie van der Wielen te Berghem in een onbewaakt oogenblik in een teil met wa ter gevallen. Toen men het ongeluk bemerkte, waren de levensgeesten reeds geweken. zig had toch niet verstek laten gaan. De amb- Wouter v d p aiu„ tenaar. die president Greiser steeds naar Ge- van inlichtingn Trt nèV* Ple°&dp te vergezellen, was ook van- Vonnis: Voorlichtingsrapport gewensaT p^ts^SecMe TT laadStafel - auuscne Gerardus M.. Pleter Corn. R. en Wouter Li. zoïï^ E morden gespeeid. bfoedbadT^J1166 6n °P 2 September het onderscheiden D' °P S'agVeld Werd Hedenmiddag om half twee zal ter eere van dezen oud-stryder, die na den oorlog weer I °ay„^ ertand kwam en daar op 40-jarigen leeftijd met een Nederlandsche huwde, door. de Westduitsche Rundfunk een Ulanenmarsch SERGEANT-VLIEGER VEROORDEELD. Het ongeluk met De Kriel. Bandoeng. De Krijgsraad heeft den sergeant vlieger K. (die met het sportvliegtuig De Kriel eenige maanden geleden tegen een hoogspan ning-kabel vloog, waardoor het vliegtuig neer stortte en een vrouwelijke passagier werd ge dood) veroordeeld tot zes maanden hechtenis. Twee dooden en een zwaar gewonde. Menado. By Kota Mobagoe is een auto in een ravijn van circa 30 meter diepte gestort. Hierbij zijn de inzittenden, de technische leider van de veldpolitie te Menado, J. K. L. Carstens en de opzichter van de Landschaps- werken te Belangmondow, de heer Rombouts, gedood. De radja van Belangmondow is zwaar, een politieoppasser licht gewond. Aneta meldt uit Batavia: In Ned.-Indië is een algemeen weermacht- comité gevormd. Hierin hebben zitting verschillende leidende figuren uit de Europeesche, Inheemsche en Chineesche samenleving, zoodat de geheele Indische burgerij hierin is vertegenwoordigd; leiders van politieke partijen hebben in het comité echter geen zitting. Het comité is voornemens tot de Staten- Generaal en den Volksraad petitionne menten te richten, waarin met klem wordt aangedrongen om maatregelen te nemen, ten einde de Indische weermacht, zoo spoedig mogelijk in redelijke verhou- Voortzetting van de proeven in Duitschland. Ongeveer een jaar geleden hebben wij ge meld over de proeven op een vliegveld bij Frankfort aan de Main met een soort zweef- vleigtuig, voorzien van een mechanisme met luchtschroef, waardoor het mogelijk was met menschelijke spierkracht te vliegen. Deze proeven worden thans voortgezet. De zweefvlieger Hoffman, die tevens een goed wielrenner is, heeft met een door mensche lijke spierkracht voortbewogen zweefvlieg tuig, een constructie van de ingenieurs Hess ier en Villinger, eenige vluchten gedaan. De eerste vlucht met het toestel, dat 50 kilo weegt, duurde 26 sec., waarbij Hoffman 320 meter heeft afgelegd. Bij de tweede vlucht legde hij 390 meter af in 34.2 sec. en bereikte een hoogte van 4 meter. Verleden jaar heeft Hoffmann met een zelfde soort vliegtuig, ofschoon minder vol maakt 195 meter afgelegd. Tot dusver zijn met dit vliegtuig 150 vluchten gedaan. De Vereenigde Staten hebben iets nieuws, een éénmansluchtlijn! Deze is door toevallige omstandigheden tot stand gekomen. Een zakenman, Louis Root, was een echte natuurliefhebber en besteedde al zijn vrijen tijd aan het buitenleven op een villa, die ver van New York lag. Door het reizen verloor hij veel tijd, zoodat hij besloot, zich een vlieg tuig aan te schaffen. Toen hij dit eenmaal had, kwam hij op het idee, hiermede een dienst te gaan exploitee- ren. Hij zette de gedachte om in een daad, en de dienst werd inderdaad een succes. Vijf ochtenden in de week brengt de met een Wright-motor uitgeruste Stinson, die plaats biedt aan vijf personen, verschillende forensen naar hun kantoren, en levert ze des avonds weer af. Hampton Air Service Inc. (want de „maat schappij" heeft intusschen een naam gekre gen) kan in de afgeloopen zomermaanden te rugzien op een gemiddeld bedrag van 1500 dollar per maand aan inkomsten. De piloot is tegelijk directeur en propaganda-chef van zijn onderneming, en hij ziet blijkbaar kans, om al deze functies op een practische wyze te vereenigen. Taxi-diensten worden eveneens veelvuldig verricht. In de maanden Juni- September 1935 werden 151 vluchten ge maakt, gedurende welke 257 passagiers wer den vervoerd. De „maatschappij" is voor nemens in 1937 een vliegtuig aan te schaf fen dat plaats zal bieden aan twaalf passa giers. INDISCH SPORTVLIEGER VLIEGT NAAR EUROPA. Gisterenmorgen is de Soerabajasche sport vlieger, de heer Beek, vergezeld van zijn zoon, met een De Havilland Moth vertrokken voor een vliegtocht naar Europa. Bij het vertrek van Morokrembangan waren vele belangstellenden aanwezig. De heer Beek heeft het voornemen den tocht in kalm tempo te volbrengen. „De Watersport", geïll. tijdschrift voor zeil-, roei- en motorbootsport. 15 Sept. '36. Uitg. Drukk. „De Hofstad", Scheepmakersstraat 13, Den Haag. Van den inhoud van dit steeds actueel periodiek noemen wij, behalve het vereenigingsnieuws een goed geschreven gedicht van Eldert van Elk „Herfst", en voorts een serie buitengewoon gelukte foto's en leerzame artikelen over enkele technische onderwerpen. „Maatschappij Belangen". Tijdschrift van de Nederl. Mij. voor Nijverheid en Handel. Uitg. Johan Enschede, Haarlem. Van het in dit September-nummer behan delde noemen wij: „Industrie en toegepast natuur-wetenschappelijk onderzoek", het een en ander uit het verslag van de algemeene rekenkamer, en een artikel naar aanleiding van de vorstelijke verloving. Wg ontvingen het Reelasseerings-Jaarver slag 1935 van het Leger des Heils (St. Wil- liam Boot) (Prins Hendrikkade 49/51, Am sterdam C.), dat ditmaal wel een zeer ver zorgden indruk maakt. Behalve een aantal interne mededeelingen zijn daar belangrijke gegevens inzake celbezoek, het Voorlichtings- werk, psychopatenzorg, en het werk van ont slagen gevangenen. Uit alles blijkt zeer hel der de belangrijke plaats die deze Reclassee- ring in Nederland inneemt. Een nieuw periodiek voor den kruidenier. Wederom wordt een nieuw periodiek op onze tafel gedeponeerd, getiteld „Raad en Daad" (uitg. Scheepmakerstraat 1, Den Haag) en ten bate van kruideniers. Het prospectus zegt o.a.: „Zooals U uit het inleidende artikel van den hoofdredacteur zult kunnen zien, stellen wy ons ten doel de positie van den zelfstandi gen kruidenier te versterken. Wij gaan van de gedachte uit, dat een flinke, degelijke mid denstandszakenman het nog best kan opne men tegen het groot-distributietfedrijf, mits die zelfstandige middenstander behoorlijk is onderlegd en alles doet, om op de hoogte van zijn tijd te blijven." Het eerste nummer maakte een gunstigen indruk. Het ziet er typografisch netjes uit, een aardig formaat, en geestig blauw-gekleur- de illustraties. De Inhoud, voor het grootste deel goed geschreven, is natuurlijk in het bij zonder voor kruideniers bedoeld. Koningen: Koning Voetbal, binnengehaald, met al de traditioneele geestdrift, die met zulks gepaard pleegt te gaan. Gelukkig; Hy is er weer en met Hem krijgt het grootste gedeelte der Jutterij-inwoners weer zijn praat-stof terug. Weer zal mijn melkboer my Maandagsmorgens in vuur en vlam mede- deelen, dat „Helder" verloren heeft, omdat de linksbinnen „vuil" getrapt geworden was en hij zal mij en passant eenige centimers van m'n maat ontstelen. En m'n bakker zal my, al even enthousiast, besproeien met z'n sput-> terend speeksel en zeggen dat de scheids rechter bij Racing weer dien afsijtbal niet gezien had en mijn „halfje-wit" zal de klein ste „halft" zijn. Voorts zullen de nimmer eindigende gesprekken weer aanvangen bij do Postkantoorfietsenbewaardersclub, bij de kruiers-loge aan het spoor, bij de Spoorstraat- sche pantoffelparade en het Prins Hendrik- laancollege. En op den Middenweg zullen we weer het grootsche schouwspel kunnen zien van de in rijen van 8 gerecruteerde voetbal- veldgangers, en het gebrul zal wijd over Den Helder klinken, daar waar het leder in de doelen vliegt. En dat 9 maanden lang! Den Helder heeft deze week kennis mogen maken met de Stereo-film. Het was een sensatie en ofschoon ik het ding niet minder dan 3 maal heb mogen zien afdraaien, moet ik hier bekennen, dat evenzoovele malen mjj de mond opengevallen is. Het is allemaal zeer realistisch en als men met eenig inzicht in deze materie behept is, zal het U klaar zijn, welk een waarlijk funeste gevolgen deze Stereo-manie in de toekomst wel zal moeten hebben. Nietwaar, nog eenige weken en ge zult het beleven, al lurkende aan Uw Ritmeestertje, dat Mae West, volumineus en rond zich van het doek spoedt en plaats neemt op Uw van verbouwereerdheid sidderende knie. Of dat Marleentje, Greta of Joan het op het wit-en- zwarte doek te eenzaam en te kil zullen gaan vinden en zich al dan niet vamp-achtig op Uw schoot neervleien. Het gaat gebeuren! Voor jongelui met film-fan-hebbelijkheden zit hierin een bron van veel genot en onze filmdiva's zullen méér nog dan tot nu toe tot onze alledaagsche kennissen gaan behooren. Donkere wolken intusschen pakken zich samen boven de hoofden van eerzame vrijge zellen, wien het zal kunnen gebeuren dat zy zich plotseling in het bezit zien van de Cana- deesche Vijfling, en last not least boven de hoofden der Filmcommissieheeren, die van nu af aan alle plezanterieën van het celloloid AAN DEN LIJVE moeten meemaken. Van de glicerinetraan tot de happy-ending kus. Zullen zjj, en met name tegen de laatste, bestand blijken te zijn... Een enkel woord tenslotte nog over ons eerste Cafetaria, dat zich aan de boorden van het Heldersche Kanaal verheft. Nog wel niet van grootsche allure, maar dan toch een echt cafetaria. Hoe langer hoe meer blijkt het streven te zijn ook de Heldersche jong-getrouwde vrouwtjes niet meer de beproevingen van het zelf-eten-koken te laten lijden. Voor een habbekras kan men zijn maag thans overladen met een kwantum voedsel, copieus en goed koop. Zoodat we besluiten kunnen met te consta teeren dat zelfs de eterij in d'aloude Jutter- veste vernederd wordt tot een machinaal inladen van spijzen. Ook hier het begin tot mechanisatie van een der schoonste en meest ideëele werkzaam heden des mans: het eten. Waar gaan we heen... Den Helder, 22 Sept. 1936. Beleefd verzoek plaatsing voor het na volgende: Laat de Driekleur wapperen. Hoewel ter gelegenheid van de verloving onzer Prinses de beide Oranje-vereenigingen de burgery hebben aangemoedigd de vlag uit te steken, is het mjj opgevallen, dat in een plaats als hier, zoo weinig wordt gevlagd. We mogen toch veronderstellen, dat in een stad als deze, waar ieder eet uit den pot van Egypte, met andere woorden minstens 2/3 van het Rijk bikt, en velen een dik pensioen genieten, dat men dan ook toch nog moed over kan houden om op nationale feestdagen te vlaggen. Vele burgers die trouw gezworen hebben op het drie-voudig snoen „God, Nederland en Oranje", zijn te zuinig om zich een vlag aan te schaffen, die min stens tot het huisraad van eiken Nederlan der moet behooren. Laat uw liefde voor ons Vorstenhuis geen ijdele klank zijn, al is uw vlag nog zoo klein, ons doel dat moet het zelfde zijn. Velen die dit lezen zeggen bij zich zelf, ja, dat is waar, het is ook mijn plicht op deze wijze uiting te geven aan mijn ge voelens. Is dat zoo, laat het dan niet bij een praatje, zoo duur zijn ze niet. Laat ieder maar gerust zien, hoe ge over de zaak denkt, valsche schaamte moet een echte Vaderlan der niet hebben, alleen als gij het niet meent, doe het dan niet, maar zoo ja, laat de drie kleur maar wapperen. Onze Regeeringsgetrouwe burgerij kan zich' het beste manifesteeren, door op alle natio nale feestdagen te vlaggen. Elke hoogtijdag de vlag uit, en als hij 31 April waait, laat hem op 1 en 2 Mei ook maar door wapperen, 't eet geen brood, en 't staat fleurig in do straat. .Laat ik mogen hopen, Redactie, dat ik met deze weinige regelen de gemoederen eens flink wakker heb geschud. Ik ben geen zakenman, die vlaggen aan den man wil brengen. Redactie vriendelyk bedankt voor de plaat sing. Uw dw. dn. Oranje-klant.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 10