De Heldersche Courant dagblad 0 TT Een eerezaak. Stadsnieuws De voor de deur staande veranderingen „DE GEZONDE APOTHEEK" Predikbeurten DERDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1936 HEDEN GEOPEND: KEIZERSTRAAT 69 Stemmen van onze abonné's. Twee vletten stranden op den Dijk. S. COLT OF, Kanaalweg Z^BCilMINIDEyWi Uit het politie-rapport Bioscoopnieuws. JM. PI AFDRUKJES, alleen het allerbeste KEIZERSTRAAT 113 TEL. 450 WIJ KOOPEN 9 Het spreekt vanzelf dat de overgang van de Heldersche Courant, van driemaal in de week verschijnend nieuwsblad, tot dagelijksche nieuws bron, ons heel wat technische zorgen heeft gekost. Onze abonné's zullen straks een krant krijgen, die hun niet alleen dagelijks het meest actueele nieuws brengt ze zullen ook een blad in huis ontvangen, dat, wat het uiterlijk betreft, belangrijk van het bestaande orgaan afwijkt. Daar is allereerst het formaat. De nieuwe krant zal iets kleiner zijn dan de bestaande. Dit is een gevolg van een eisch die de techniek ons op het oogenblik stelt; de mogelijkheid is evenwel geenszins uitgesloten dat dit in de toekomst veranderd wordt. Ook onze indeeling zal een weinig anders worden. De voorpagina zal, behalve voor het buitenlandsch overzicht, dat men nu dagelijks krijgt en dat daardoor belangrijk actueeler zal zijn, uitsluitend bestemd worden voor de meest actueele berichten die dagelijks binnenkomen. De opmaak van de krant zal door sprekende koppen, door hier en daar meer vetgedrukte letter voor de sprekende deelen, zich aanpassen bij een moderne krant. Ook zullen nog eenige veranderingen plaats hebben en zal b.v. 't Juttertje in het vervolg uitsluitend bestemd worden voor onze lezeressen en voor de kinderen. Het formaat van de Jutter zal voor- loopig ook anders worden. De andere Juttercopie zal in de gewone krant een plaatsje vinden en zoo zullen waarschijnlijk Donderdag of Vrijdag de Indische brieven, de dam-, de schaak- en bridgerubriek worden opgenomen. Natuurlijk zullen onze lezers, evenals wijzelf, even aan deze verandering moeten wennen, maar wij zijn er van verzekerd, dat een en ander een verbetering is, een belangrijke verbetering en dat onze lezers, ook zij die misschien eerst wat onwennig tegenover het nieuwe staan, met enthousiasme zullen verklaren, dat de Heldersche Courant in actualiteit de vergelijking met ieder blad glansrijk kan doorstaan. De Heldersche Courant dagblad, het klinkt ons als muziek. De Heldersche Courant in ieder gezin, in Den Helder en omgeving, 't is toekomstmuziek, maar wij hooren de klanken er van reeds naderbij komen en wij zullen trachten onze krant zoo actueel te maken, dat men de Heldersche Courant niet meer wil missen. HELDERSCHE ZWEEFVLIEGCLUB. Interessante lezing van den heer Beets over het zweefvliegen. Gisterenavond gaf de heer Beets, officier M.S.D. 2e kl., voor de Heldersche zweefvlieg- club een lezing met lichtbeelden over het al meer en meer in de belangstelling komende zweefvliegen. Wanneer de leek in sport- of andere geïllustreerde tijdschriften de afbeel dingen ziet van de ranke, lichtgebouwde zweefvliegtuigen, vraagt hij zich onwillekeurig af, hoe het mogelijk is, dat een dergelijk motorloos vliegtuig zich soms uren lang in het 1 luchtruim kan bewegen. Het was op dit onder werp, dat de lezing van den spreker van dezen avond gebaseerd was. De waarnemend voorzitter, de heer Muller, heette in een kort openingswoord de talrijke aanwezigen, in 't bijzonder kapitein Doorman, van harte welkom. Door aftreden van den voorzitter zag de heer Muller zich genood zaakt tevens de verkiezing van een nieuwen voorzitter aan de orde te brengen. Bij acclamatie werd hiervoor door de leden de heer ter Horst gekozen. De nieuwbe noemde voorzitter neemt dan het woord en geeft een korte uiteenzetting van den stand van zaken der Heldersche Zweefvliegclub. Het big kt dan, dat de voornaamste reden, dat er zoolang gewacht is met den aanvang der practische lessen, komt, doordat de papieren, die naar Den Haag opgestuurd zijn, nog steeds niet werden terugontvangen. Het bestuur, zoo vervolgt de voorzitter, SPECIAALZAAK IN DROPS, BONBONS ETC. Zondag 27 September 1936 12J4-JARIG PRIESTERFEEST VAN DEN VLOOT AALMOEZENIER. 14 December 1936 zal het 12% jaar geleden zijn, dat de Zeereerw. heer majoor H. Bangert de H. Priesterwijding ontving; een feestdag, welke niet ongemerkt mag voorbijgaan, schrijft het comité, dat samengesteld is om een waar dig feest voor te bereiden, waarvoor uiteraard allereerst op de medewerking en steun van alle katholieke militairen wordt gerekend. Overtuigd als het comité, dat ook vele bur gers van beide parochies te Den Helder gaarne zullen mededoen om den Z.Eerw. Vlootaalmoe- zenier een onvergetelijken feestdag te bezor gen, stelt het hen daartoe in de gelegenheid. Eventueele bijdragen te storten op gironum mer 262460, L. A. C. M. Doorman, Timorlaan 4 Den Helder. Tot ons genoegen vernamen we uit de Hel dersche Courant, dat dit dagblad gaat worden. Wij feliciteeren U hiermede e*i zullen 1 October twee gulden vijftig gireeren in plaats van stelt zich voor de inwijding van het lestoestel twee gulden, zooals gebruikelijk was. Wij op feestelijke wijze te vieren. Tevens zal de hopen op spoedige bestelling in A'dam-West, heer Tol, de cursusleider, dan eenige demon-1 opdat wij dit als onze courant kunnen be- I straties met het toestel geven. Na dan nogschouwen, die ons het dagelijksch wereld even te hebben uitgeweid over verschillende gebeuren brengt, belangen, die op de club betrekking hebben, Op- en ondergang van Zon en tijd van hoog- en laag water Zomertijd. Zon Sept. op: ond.: Hoogwater Laagwater Z 27 6.55 18.46 4.10 17.20 10.45 23.00 M 28 6.57 18.44 5.30 18.35 12.05 0.10 D 29 6.58 18.41 6.35 19.30 0.10 W 30 7.00 18.39 7.20 20.15 1.10 14.05 D 1 7.02 18.37 8.15 20.50 2.05 14.45 V 2 7.03 18.34 8.50 21.30 2.50 15.25 z 3 7.05 18.32 9.35 22.10 3.35 16.05 Lichten op voor alle voertuigen Zaterdag 26 Sept, Zondag 27 Maandag 28 I 19.18 19.16 19.14 Gisteren slaagden aan het Instituut „Mercurius" alhier voor het diploma Machine- schrijven de dames J. Koelemey, T. Zwolsman en A. Boerdijk, allen leerlingen van boven genoemd instituut. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmor- morgen is alleen geopend de apotheek der firma SmeetsSnel, Weststraat. Van Maandag 28 Sept. tot 5 Oct. wordt avond- en Zondagdienst waargenomen door A. P. Hoolmans, Spoorstraat. STEDELIJK MUZIEKCORPS. Dir.: Joh. F. Pala. 5e Zomerconcert op Woensdag 30 September а.s. des avonds van 8 tot 9.30 uur, in de muziektent Julianapark, ter sluiting van het zomerseizoen. Programma. 1 Per aspera ad Astra, Bravour Marsch, Urbach. 2. Flore et Zephyr, Ouverture, F. J. Schweinsberg. 3. Lanneriana, Wals, Jos. Kessels. 4a. Cavatine. Raff. 4b. Das Herz am Rhein, Lied, W. Hill. 5. Ballet d'Isoline, in 5 deelen. Adré Messager, arr. Ch. Eustace. Soirée D'Automne, L. Langlois. 7. Nederlandsche Marsch, Joh. F. Pala. OPENING VAN HET TOONEELSEIZOEN. In Casino. Ter opening van het Winterseizoen zal het De Boerv. Rijk-ensemble op Zondag 4 October in Casino een opvoering geven van Heyermans' prachtige werk „Allerzielen", waarmee dit gezelschap een tournee maakt en de grootste plaatsen van ons land bezoekt. Onze populaire actrice Esther de Boer-v. Rijk en de niet minder bekende Willem van der Veer zullen de hoofdrollen vervullen, Verzoek om steun der Oranje- vereenigingen. Het zal onze lezers ongetwijfeld opgeval len zijn, dat er, en dan met name de laatste dagen, een beweging in de stad gaande is, die zich ten doel stelt van het aanstaande huwelijksfeest, dat tusschen onze Prinses en Prins Bernhard gesloten zal worden, iets bij zonders te maken. Een streven, dat velen aangenaam getroffen zal hebben en dat zich van hoog tot laag heeft gedemonstreerd. Reeds eenige malen hebben wij er in dit verband op gewezen, dat het over eenige maan den uit den aard der zaak de beide Oranje verenigingen (de Christelijke en de Alge- meene) zullen zijn, die de eigenlijke kern, het uitgangspunt, van de te houden festivi teiten vormen, doch het is daarnaast even begrijpelijk, dat dit van deze organisaties geen geringe financiëele offers zal vergen, offers, die ongetwijfeld haar draagkracht ver te boven gaan. Het was op grond van deze overwegin gen, dat de besturen zich middels een rondschrijven tot de geheele Heldersche bevolking hebben gewend en deze het verzoek deden haar daadwerkelijken steun aan de Oranje-plannen te geven. Men heeft genoemde circulaire gisteren ont vangen en eveneens de separaatgaande invul kaart, waarop men zijn (of hèiar) naam be nevens een zekere donatie kan invullen. Daar het hier een bijzonder feest betreft zou men het eveneens op hoogen prijs stellen, indien zij, die zich niet als lid of donateur kunnen opgeven, de vereenigingen met een bedrag-ineens willen verblijden. Iedere bijdrage, hoe gering zij ook mocht zijn, wordt in dank geaccepteerd. Gaarne spreken wij de hoop uit, dat de da mes en heeren, die de kaarten komen ophalen, niet teleurgesteld zullen worden; integendeel, dat men zijn bijdrage zal offeren, zoo groot mogelijk en... zoo spontaan mogelijk. Met nadruk wijzen wij er op, dat het hier voor de Jutterij tenslotte een eerezaak be treft. Beseft zij dat, dan twijfelen wij er niet aan, of de organisaties zullen in de gelegenheid gesteld worden van de komende feestweek een week te maken, Oranje en... Den Helder waardig. VEREEMGING „HET HOOGELAND". Men schrijft ons; Gaarne verwijzen wij de lezers naar de advertentie in dit nummer betreffende den filmavond van de vereeniging „Het Hooge- land". Vertoond zal worden de prachtige film „Door de branding", opgeluisterd door gram- mofoonmuziek en zang. Beter dan voorheen is in deze film op zeer duidelijke en treffende wijze het reddings- en opheffingswerk der Vereeniging in beeld ge bracht. Bovendien zal extra worden vertoond een geluidsfilm. Ook de kindervoorstelling zal zonder twijfel in den smaak vallen. Er worden alleraardigste geluids-teeken- films vertoond. De 111). 116 en de assistentie- brengende HD. 77. Gisteravond, omstreeks half negen, werd de aandacht van enkele personen, welke zich toe valligerwijze op den dijk bevonden, getrokken door een garnalenvlet, de HD. 116, waarvan de beide inzittenden, vlak onder de kust, on geveer een 25-tal meters, bezig waren met visschen. Op een gegeven moment bemerkten zij na melijk, dat er iets op het scheepje niet in orde moest zijn, hetgeen inderdaad juist was. De motor was afgeslagen en de beide man nen wisten niets anders te doen dan zoo spoe dig mogelijk het anker uit te gooien. Daar het een vrij sterke Noordenwind was, had de vlet, die juist tusschen de beide rijen keien inlag, het zwaar te verduren en werd herhaaldelijk duchtig heen en weer gesmeten. Eenige personen, die het ongeval vanaf den wal gadesloegen, waren inmiddels reeds naar de Buitenhaven getogen en vonden assistentie bjj den heer Kramer, die direct zijn motorvlet, de HD. 77, gereedmaakte en uitvoer. Reeds te kwart voor negen was men aan wezig, daar waar de HD. 116 nog steeds op haar anker lag te rijen en poogde men mid dels een lijn de onfortuinlijke garnalenvisscher in ruimer zee te brengen. Aanvankelijk scheen dit te gelukken, daar de ljjn goed overkwam en men verbinding kreeg. Van het wegsleepen kwam helaas niet Veel terecht, aangezien de verbindingslijn te kort bleek en op een gegeven moment in de vin van de te hulp gesnelde vlet kwam, welke hierdoor eveneens tot hulpeloosheid gedoemd werd. Het pleit was hierna spoedig beslist: de HD. 116 sloeg even later op den dijk, om bijna direct daarna gevolgd te worden door de even eens „motorloos" geworden HD. 77. De HD. 116, toebehoorende aan schipper P. de Wit, bleek later op den avond, toen beide scheepjes met de takel op de steenen ge trokken waren, op verscheidene plaatsen be schadigd te zijn. Zoo had zij o.a. haar roer verspeeld, terwijl de vin geheel verbogen was. De belangstelling was, ondanks het late uur, vrij groot. V~;l LAGGEN STOKKEN WIMPELS LIJNEN ORANJE naast Casino - Telefoon 400 Stokken van 2.10 tot 6 meter lengte gééft de voorzitter het woord aan den spreker. De heer Beets geeft in het kort een histo risch overzicht van het vliegen. Zelfs de wereldberoemde schilder Leonardo da Vinei, heeft zich met dit probleem bezig gehouden. In 1783 werd de praktijk getoetst aan de theo rie en steeg de eerste ballon, gevuld met warme lucht, de hoogte in. De mensch had voor een oogenblik de aantrekkingskracht van de aarde overwonnen. Roberts is het, die de ballon met waterstof vult, waardoor het gevaar van brand, dat bij de eerste ballon een van de heel zwakke punten was, is uitge schakeld. De eerste stappen zijn gedaan en de ontwikkeling van de ballon tot bestuurbare ballon en tenslotte tot luchtschip en vlieg machine is slechts een kwestie van tijd. De mensch is er echter op uit om steeds iets nieuws te bedenken. Dat de gedachte aan een vliegende mensch ontstond is dan ook niet te verwonderen. Lilienthal zag zelfs kans om door middel van vleugels, vanaf een hoogte omlaag te zweven. Zijn proeven hadden ech ter tot gevolg, dat hij in 1896 dood viel. Nadat het vliegtuig zich had ontwikkeld tot een betrouwbaar vervoermiddel ging men zich toeleggen op het zweefvliegen. Het doel hiervan is de prestatievlucht, dat is om het zoover te brengen, dat men lange afstanden kan zweven. Drie punten zijn hiervoor van belang. Ten eerste een goed toestel, ten tweede het beheerschen van dit toestel en ten derde de wetenschap van de mogelijkheden, die het zweefvliegen biedt. Het geheim van het suc ces bij het zweefvliegen ligt in het verstande- lijk doorgronden van de vele mogelijkheden, die bij het zweefvliegen in aanmerking die nen genomen te worden. De heer Beets geeft dan een uitvoerige beschrijving, verlucht met tal van lantaarnplaatjes van het statische zweefvliegen, d.i. het glijvliegen door opstij gende winden. Ten eerste krijgen we dan het starten van af een bergtop. De winden worden door den dwergtop gedwongen tot opstijging en van dezen opstijgenden luchtstroom maakt de zweefvlieger gebruik om zijn toestel in de lucht te houden, 't Is echter niet zoo eenvoudig als het lijkt, want de vliegenier moet reke ning houden met het voorland, dat voor den berg ligt. Wanneer dit n.1. heuvelachtig is, ontstaan er draaiwinden, terwijl, indien het voorland vlak is, maar de berghelling te schuin, op den top van den berg een draai wind ontstaat, die den onnadenkenden vlieger onherroepelijk ten ondergang doemt. In ons vlakke landje van de zee, moet de zweef vlieger met andere factoren rekening houden. Hier zijn het de thermische stijgwinden, waar mee dezelfde resultaten bereikt worden als met den opstijgenden wind tegen de berg helling. Deze thermische stijgwind ontstaat door de verwarming van de aarde door de zon. De aarde geeft haar warmte af aan de luchtlaag, die erboven ligt. Deze stijgt op, totdat zij op een hoogte komt, waar het koe- er is en deze warme lucht condenseert. Door deze condensatie komt weer warmte vrij, waardoor de opstijging voortgezet wordt. Het overgaan van de lucht tot waterdamp heeft tengevolge, dat een wolk gevormd wordt. Voor de zweefvlieger is het zich bevinden on der een dergelijke wolk, de z.g. Cumuluswolk, een ideale plaats.. Hier toch is een krachtige opstijging, wat de eerste vereischte is voor het zweven. Wanneer echter de opstijging van deze ge condenseerde lucht doorgevoerd wordt, wordt de afkoeling tenslotte zoo groot, dat de wolk „in stukken valt" en weer naar omlaag gaat, waardoor de waterdamp door de warmte, die op lagere hoogte heerscht overgaat in lucht, die koeler is dan de omringende lucht, waar door een valwind ontstaat. De zweefvlieger, die zich hierin bevindt, ziet zich genoodzaakt te dalen. Een ander soort opstijging vindt plaats voor het front van een onweersbui. Een onweersbui, waarvan het front ettelijke kilometers kan beslaan, rolt n.1. over het land, perst de lucht, die zich ervoor bevindt, samen, waardoor een krachtige opwaartsche wind ontstaat. Tal van plaatsjes geven een duidelijk beeld van deze voor den zweef vlieger belangrijke factoren. Tot slot van deze buitengewoon interes sante lezing geeft de heer Beets dan op het doek nog eenige modellen van zweefvlieg tuigen te zien, w.o. ook het model, dat de Heldersche zweefvliegclub hoopt te bouwen. Aan het eind van zijn lezing stelt de spre ker de mogelijkheid open voor het doen van vragen, waarna de voorzitter den heer Beets bedankt voor zijn leerrijke uiteenzetting en de hoop uitspreekt, dat het enthousiasme voor deze sport nog aangewakkerd mag zijn. CURSUS AUTO-TECHNIEK. LEVERINGEN. De levering van de voor het stookseizoen 1936/'37 voor het Garnizoen te Den Helder benoodigde brandstoffen is opgedragen aan de N.V. Vereenigde Brandstoffenhandel te Alkmaar. „DE GEZONDE APOTHEEK". Hedenmiddag 2 uur wordt in het perceel Keizerstraat no. 69, geopend een zaak, die naar de beloftevolle benaming luistert van „De Gezonde Apotheek". Genoemde winkel is een speciaal-zaak en dan met name in zoute pinda's en een ontel baar aantal drops-soorten. Voorts zal de huisvrouw hier kunnen gaan inslaan bonbons, de populaire „guillotjes", allerlei soorten en smaken drop, en niet te vergeten subsubes. Eveneens is verkrijgbaar de echte Fransche anijs. De winkel maakt den indruk van de bekende Katjang-zaken in de groote steden en bezit, mede door de nieuwe celletox-be- kleeding, een opmerkelijk frisch interieur. SALON POLMAN. Wij verwijzen naar de in dit nummer op genomen advertentie der dames-kapsalon Polman (Koningdwarsstraat), waarin bekend gemaakt wordt het aanbrengen van een permanent-wave zonder eenige warmte. Zonnescherm beschadigd. Door een bewoner van de Koningstraat werd aangifte gedaan, dat een aan zijn woning bevestigd zonnescherm door een auto is be schadigd. Dief aangehouden. Door de politie werd alhier op verzoek van de politie te 's-Gravenhage een persoon, die verdacht werd van diefstal met braak, aan gehouden en naar Den Haag overgebracht. Beleediging. Door een bewoner van de L. van Berkstraat werd klacht gedaan, dat zijn vrouw door een anderen bewoner dier straat wordt beleedigd. RIALTO-THEATER. „Desire", een zeer sterke Dietrich- film. Mariene Dietrich: Blauwe Engel, chanson- nière, vamp, mannenverleidster en schoone vrouw is een der raadselen der hedendaagsche film en ongetwijfeld zal zij gedoemd zijn tot de raadselen te blijven behooren indien het huidig bioscooppubliek deze merkwaardige vrouw nog maar steeds in één adem wil blijven noemen met haar grootste tegenstelling: Garbo. Dietrichhet zal wel eveneens haar lot zijn tot het einde vereenzelvigd, te moeten wor den met de fameuze Blauwe Engel, die meer fameus was om het type, dat zij er in uitbeeld de, dan om de cinematografische kwaliteiten van genoemde film. Dietrich, dat is tempo, Dietrich, dat is het leven gedemonstreerd in al de alledaagsche en tevens in al de heimelijke vreugden er van; Dietrich, dat is de vrouw, schoon als een engel doch wier dunne lippen gelijkertijd gedachten oproepen aan een giftige bloem. „Desire", is een film, gemaakt door Frank Borzage en zij is prachtig. En dat om tal van redenen. Ten eerste weet Borzage zoowel met de „vrouw" Dietrich te werken als met het door ons geliefde „type" en, let wel, dat zijn beide verschillende creaties. In deze film speelt zij, hoe zou het anders kunnen, de vrouw „met-het-verleden", de vrouw, die het kwade bedreef, doch dit inzag toen op een goeden dag de Spaansche maan en de romantiek plotseling de liefde brachten. Haar tegenspeler is Cary Cooper, de Ameri- kaansche he-man, de' man, waarvan wij voor eenige weken nog mochten schrijven, dat het filmspelen hem even licht afgaat als een ander het schrijven van een brief. Zij beiden werden in de handen van Borzage een eenheid, waarvan men zwart op wit ander half uur achtereen genieten kan. En dat in meer dan één opzicht. Wij verwijzen naar een in dit nummer op- genomen advertentie, waarin mededeeling FILM S, alle soorten wordt gedaan van den Cursus in Auto-techniek, welke van a.s. Donderdag af In de Ambachts school zal worden gehouden. Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk. WeststraatJi 's Morgens 10.30 u., Ds. M. A. G. Vorstman van Anna Paulowna. Westerkerk, (Helden der Zeeplein). 's Morgens 10 uur, Ds. C. A. ter Linden van Amsterdam. Doopsbediening. Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar, 's Avonds 5.30 uur, Ds. Meijnen Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk). 's Morgens 10 uur Ds. Meijnen. s Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur, Ds. N. v. d. Kraats. Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur, Voorber. H. Avondmaal 's Middags 5 uur, de heer J. Rebel Herst. Evang. Luth Gem. (Weezenstr.). 's Morgens 10.30 uur, Ds. W. J. F. Meiners Doopsgez. Gem. Geen dienst. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur, in de Westerkerk, Ds. C. A. ter Linden. Doopsbediening 's Avonds ZES uur, in gebouw Palmstraat, Ds. L. W. Erdman, van IJmuiden. Gebouw Middenstraat 117. 's Avonds 8 u„ Evangelisatie-samenkomst Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76). 's Morgens 10 uur, kerkdienst. Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat: Zondagmiddag 4 uur, straatprediking Molenplein Verschillende sprekers, 's Morgens 10.30 uur en 's avonds 8 uur samenkomsten met verschillende sprekers Leger des Heiis. 10 uur v.m. Heiligings-Samenkomst 3.30 Openluchtsamenkomst. 8 uur n.m. Verlossings-Samenkomst. Donderdagav. 8 u., Heiligings-samenkomst Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat. Niet ontvangen Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en Samenkomsten. s avonds 5 uur HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. 's Morgens 9.30 uur, Ds. M. van Wlchen oud goud en zilver tegen de hoogste waarde. Fa. Beemsterboer. Want allereerst is daar een beeldmontage, zoo scherp, zoo volkomen harmonisch in toom gehouden als men nog steeds, ondanks den technischen vooruitgang der cinematografie, zelden ziet. Alles in dit werk verloopt even vlot. Geen enkele maal blijft het rhythme stooten of staat de handeling stil. Maar het is meer. Het is een oergezonde ge schiedenis geworden van twee jonge menschen, die elkaar vinden, doch die in zeven dagen dat gene meemaken, wat niet ieder mensch toege staan is te beleven. Het is weer de kracht van de film, dat deze menschen gewone dingen tot elkaar zeggen. Dingen die U en ik ook zouden kunnen zeggen en die precies weten, dat de romantiek maar het vernis is dat om dit leven van zakelijkheid en vele moeiten heen zit. Het is een merkwaardige film: ten eer ste omdat men kans zag hier een principe tot de laatste meter celluloid vol te houden en ten tweede omdat zij, wij zeggen het nogmaals, zoo oer- en oergezond is. Ondanks de gangster-achtige intermezzi, on danks, ja, ondanks, Mariene en ook ondanks het feit dat het gebeurde in Spanje Men neme kennis van deze film. Zij is een der be3te die Dietrich ons gegeven heeft. TIV OLI-THE ATER. „Krach um Jolanthe". Er is gisteravond een lang door ons gekoes- terden wensch in vervulling gegaan. Och, zelfs een journalist, heeft zoo zrjn kleine wenschen en meestal zijn zij gemakkelijk in te willigen. Dat blijkt ook weer uit dit geval: we hebben „Krach" (Nederlandsche vertaling: Spek takel!) om „Jolanthe" gezien. En we hebben, alleen maar wat lang moeten wachten, vóór we Jolanthe, dat driemaal bekroonde zwijn, te zien kregen, dat is al. Die wensch was geboren uit een aantal goede recenties, die we destijds bij haar verschijnen in onze lage landen over Jolanthe in diverse bladen gelezen hebben. En wat zelden gebeurt: de recensies klopten op elkaar, klopten als een bus, n.1. in hun uniforme hulde, die gebracht werd aan Jolanthe, aan haar geestelijken vader, aan den regisseur Carl Frölich en aan de spelers, die rond het ge noemde zwijn gegroepeerd waren. Dikwijls als een wensch vervuld is, dan begrijpt men niet, dat men zoo lang op de vervulling er van CITY-VERSIERING. De Keizer-, Spoor- en Koningstraat, Die willen met elkaar Een feest-versiering maken voor Het Prinselijke Paar. De werk-commissies zijn benoemd En gingen aan den slag; Maar zulk een feest-versiering eisch t Een taam'lrjk hoog bedrag. „Geen geld, geen Zitsers" is ook hier Een woordje op zijn pas; Je kan pas in gaan koopen uit Een goed-gespekte kas. Er moet voor-uit worden besteld. De kans is anders groot: Dat met het mooiste matriaaï Een and're stad gaat schoot. Dus elke buurt-bewoner met Een waar „Oranje-geest", Die voelt voor een versiering op Het Prins'lijk Huw'lijksfeest; Die geeft zich, aan het comité, Op als „contribuant"! Dan komt een pracht-versiering in „DE CITY" straks tot stand. PHILIP B. POLAK, J

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 13