Abonneert U op dit blad DE WEEK. Breezand. Zijpe Texel Anna Paulowna. Wieringen Schagen Wieringerwaard. Julianadorp. Callantsoog HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 26 SEPTEMBER 19^6 Arrondissements- Visscherij rechtbank te Alkmaar. Voor den Politierechter te Alkmaar. IN FESTEN EN FANTASIEËN Oost-Indië Auto in ravijn gestort. Algemeen weermacht-comité Ned.-Indië. in IO werkverschaffing bebosching toegezegd tot en met 31 Oc- PRED1KBEC ItT. heeft willen wachten, men is teleurgesteld, sidie voor de Maar hier constateeren we met de hand op het LutUekduin hart dat het niet zoo ia. We schrijven deze tober as. recensie met een glimlach nazwevend op het, eelaat bh de herinneringen, die van deze jolige Hor*»" Jolanthe-geschiedenis opborrelen. We zien weer EvangeUsat.egebouw „Ster der pe dat prachtige lokaalspoortje een kostbare Morvens 10.30 uu^e heer H7. Kraak, vracht in den vorm van van-de-markt-terug- derzelver levende have. keerende- boeren en waaronder de gouden, vette, glanzende Jolan- the met zich voerend, puffend en hijgend door de van gezondheid Wakende weiden aan ons voorbij trekken. Van de eerste meter af zitten we in het milieu, dat Frölich heeft trachten te schilderen: van bet leven in het „boerenland midden tusschen „rasechte" prachtige boeren. En dat is het waarom we zoo verheugd zijn deze rolprent gezien te hebben. Vanwege haar prachtige serie tafereelen, die zoo uit het wer kelijke leven van den boer geknipt zijn. Daar is een zoo consequente schildering, dat de lief hebber er van smult. Vervolgens zijn er de vrouwelijke zoowel als mannelijke types, die het gegeven dragen. Ja, waarlijk types zijn het. zoo raak weergegeven, zoo echt. zoo overtui gend dat zij niet overtroffen zouden kunnen worden door de boeren, boerenzoons en -doch ters, die in het werkelijke leven rondloopen. we •s Morgens 10.30 uur, van Den Helder. 's Middags 12 uur, Zondagsschoo 1 POLITIE. Gevonden: een heerenrijwiel. Verloren; een hooiwagenbint, 2 monnai's. OPENBARE VERGADERING. Namens de Sociaal Democratische Arbei derspartij spreekt op 14 October a s. in Thea- I ter Royal te Schagen Koos Vorrink. De heer Dekker heeft deze op uitmuntende wijze gehouden. Wanneer men een dergelijke lezing goed volgt, blijkt het gevaar van be- porte- smetting van dier op mensch niet zoo gering. De verschillende ziekten bij runderen en an dere dieren werden op uitvoerige wijze toe gelicht. Ook werden de ziekten zooals Malta koorts, Vlekziekte, Hondsdolheid. Mond- en Klauwzeer, PokkeD, Schurftziekte en Vleesch- vergiftiging door den spreker uiteengezet. PREEKBEURT. Evangelisatie tNed. Herv. Gem.) Zaterdag 5.30 uur, Zondag: 's Morgens 10 uur en 's middags 3.30 uur, de heer P. Boon. DE Eerste-steenlegging. VEREEN'IGING VAN ZIJPE CALLANTSOOG. Bij het Gemeentebestuur van Zijpe EN OVERGEPLAATST. VERGADERIXG GEMEENTERAAD Op Woensdag 30 Sept. a.s. 3 uur nam. Van de agenda noemen we: Het besluit tot aanvulling van de gemeen- Bij beschikking van den minister van finan- ciën is de ontvanger der directe belastingen is be- enz- F- van der Weide verplaats van het kan- ricfat ontvang*ên"dat Gedeputeerde" Staten van toor Texel naar het kantoor Appingedam. Noordholland geen termen hebben gevonden een voorstel van wet, strekkende tot vereeni- ging van de gemeenten Zijpe en Callantsoog in te dienen. WERKVERSCH AFFIX G. De centrale werkverschaffing van Staats- boschbeheer, die gedurende de zomermaanden was stopgezet, wordt met ingang van Maan dag, 28 September a.s. heropend voor de werk- rJenken aan den ouden boer, aan zijn beide schappelijke regeling tusschen de gemeenten dochters, aan zijn knecht, aan den vurigen mo- Den Helder, Texel. Anna Paulowna. Wieringen loozen, afkomstig ui e g - lenaarszóon. zijn zij allen niet kostelijk? Om en callantsoog nopens het instellen van een van de vreemdelingen in dit milieu, den nieu- j geneeskundig schooltoezicht is door Ged. Sta- wen meester en den nieuwen veldwachter maar len goedgekeurd. niet te spreken! Eigenlijk niet juist, om uitzon- De verordening tot aanvulling der bouwver- deringen te maken, want elk een die in deze ordening is eveneens goedgekeurd, amusante film een opdracht te vervullen had, Voorstel tot vaststelling van een nieuwe hetzij groot of klein, is geknipt voor zijn werk. verordening op de heffing van schoolgeld voor Zelden of nooit hebben we een zoo volmaakte het gewoon lager onderwijs en het vervolg- „cast" gezien. En om de film tot een compleet onderwrjs. succes te maken, is daar het geestige scenario, Verzoek om ontslag van Mej. J. C. ter dat mede verantwoordelijk is voor den voort- j Brugge als onderwijzeres aan de o.l. school 1 durenden lach, die nu weer latent dan weer gul is, doch geen moment van het gelaat ver dwijnt. Ja, wfl kunnen niet anders dan ons aansluiten bij de zeer vleiende oordeelen. die over dit Tobis-product geveld zijn, die echte, gezonde humor en rake milieu-schildering wil, hij vergete Tivoli deze week niet! POLITIE. Onbeheerd aangetroffen, een rijwiel. Verloren een kosteloos uitgereikt rijwiel- plaatje. Xnl. gem. bode Benoeming van een onderwijzeres aan de o.l. school 1. Voordracht: 1. A. Kater. 2. A. Hoestra. 3. M. de Lange. Benoeming personeel vervolgonderwijs. Voorstel om het bloembollenbedrijf op „Cérès" wederom voor één jaar te verhuren Als tweede film wordt vertoond de „Moord j aan j. a. van Rijn onder dezelfde voorwaar- in het Casino", een geweldig spannende sen-<jen satlefilm, waarin op geraffineerde wijze men- Voorstel tot aanvulling van de verordening schen naar het leven gestaan wordt en waarin regelende de eischen van benoembaarheid en op even verbluffende wijze de dader gevonden de bezoldglng van de veldwachters dezer ge wordt. Een interessant programma! De haringhandelaren hebben te Vlaar- dingen hun jaarvergadering gehouden. Of schoon men over de uitkomsten van dit be drijf niet in de wolken was, leek ons er in de besprekingen toch dit door te schemeren, dat men meer tevreden was dan het vorige jaar. Op zichzelf is dit al als een gunstig ve- schijnsel te beschouwen. De afname naar Duitschland was minder geworden, terwijl men zeer klaagde over de langzame afdoening der betalingen, die soms wel vier maanden duurden. Wel gaf de Re geering daarop een voorschot van 75 doch het totaal bedrag hetwelk daarvoor ter beschikking was gesteld, achtte men te ge ring. België daarentegen was een grootere klant geworden, die wel lage prijzen gaf, zoodat er niet zooveel van over schoot, maar die waar schijnlijk toch nog wel wat voordeel gal. Naar Amerika bleef de export op hetzelfde peil. Het stapelen in koelhuizen, zoodat men in de wintermaanden over zeer goede koelhuis maatjes beschikte, bleek zeer gunstig op den binnenlandschen afzet te werken. Dit laatste lijkt ons juist het meest ver heugende in hetgeen op deze vergadering is behandeld, omdat er duidelijk uit blijkt welke mogelijkheden er met koelhuisbehandeling zijn te bereiken. Niet slechts voor haring, maar ook voor andersoortige visch. Het wordt In dit opzicht al weer een oud liedje, waarop we echter telkens weer zullen blijven wijzen. Immers men kan daarmee van visch (tot op zekere hoogte) een stapelvisch maken, waardoor de basis wordt gelegd voor eenige stabiliteit in de prijzen. Tenslotte zou het dan kunnen worden voor komen, dat de visschers genoodzaakt was, bij grooten aanvoer, om zijn visch tegen te lagen prijs van de hand te doen. Dat hierbij nog veel moeilijkheden zijn op te ruimen, mag geen reden zijn om aan de uitvoerbaarheid ervan te twijfelen. Opslag is mogelijk ei\ dat voorloopig het voornaamste, waarop kan worden voortgebouwd. De aalvangsten in het IJselmeer namen weer toe en de prijzen liepen ondanks dat wat omhoog. Dat lijkt ons een gelukkig ver schijnsel. Naar de oorzaken hiervan zullen we niet peuren, want dat is een bijkomstig iets, dat altijd veel ondoorgrondelijks in zich bergt. Hoofdzaak is, dat de prijs omhoog liep. De vangsten van versche haring blijven goede besommingen opleveren aan de schepen die zich hiermee bezig houden, of schoon de prijs op zichzelf niet hoog kan worden genoemd. meen te. Voorstel om aan H. M. de Koningin ont heffing te vragen van de verplichting om de ambten en betrekkingen in dienst der ge meente aan te wijzen, welke met uitsluiting van andere gegadigden slechts kunnen wor den vervuld door militairen of gewezen mili tairen. Aanbieding van de gemeentebegrooting voor 1937. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gemeente. 's Avonds 7.30 uur, Ds. H. A. Enklaar van Den Helder Ger. Kerk. 's Morgens 10 uur, Leesdienst. 'a Middags 2.30 uur, Ds. Meijnen, van Den Helder. MARKTOVERZICHT. De handel in vette koeien was Donderdag j.1. niet zoo vlug, maar toch goed. Tentoon stellingen die deze week in andere plaatsen gehouden werden, laten zich direct gevoelen. Hoogste noteering 30 ets. Er was dezen dag extra best vee aangevoerd. De handel in kalf- koeien was stil, in geldekoeien matig. Gras kalveren voor de slacht f 2540, voor den fok tot f 60, handel matig. Met de nuchtere kal veren was het zeer kalm, iets minder in prij zen. Handel in paarden goed, wat verkocht werd is duur verkocht. Oude slachtschapen f 1626, handel stug; jonge vette schapen f 18—26, handel matig. Lammeren gemiddeld f 1015, voor de slacht werd zoo goed als niets verkocht, 1 koppel is verkocht voor den fok voor f 17, zeldzaam beste. Handel in magere schapen, tot f21, matig. Rammen ge- middelde handelf 1520, handel kalm. Bokken Herv. Gem. (Hippolytushoef). HET WIERINGER MUSEUM. Zonderlinge omzwerving van een altaar-steen. Voor ongeveer een halve eeuw terug werd de kerk te Oosterland gerestaureerd. De hiermede belaste aannemer moest hierbij o.m. de noord-deur dichtmetselen en de daar voor liggende zerk (vervaardigd uit zand steen, groot ongeveer 0.80 bij 1 m.) verwijde ren. De steen verhuisde naar een in aan bouw zijnde boerderij in Elft, waar dezelfde aannemer bedoelde steen voor de achterdeur legde. Vorig jaar moest deze boerderij in verband met den aanleg van een betonweg worden afgebroken en andermaal moest de steen worden opgenomen. Nu kwam hij terecht bij de garage van den heer O. J. Bosker. Dezer dagen moest hij met het oog op de expositie van landbouwvoort- brengeselen in deze garage (de landbouwten toonstelling) wederom van plaats veranderen. De steen werd nu tegen den muur van de oudheid-kamer geplaatst. De heer Bosker be keek hem nog eens nauwkeuriger en ont dekte onder het zwamgroen, waarmede de steen bedekt was een beeldhouwwerk, be staande uit een geharnaste menschengedaante en nog een gedaante half dier, half mensch, benevens een lauwertak, één en ander om geven door een lint met inscriptie. Voor zoover deze inscriptie nog te onder kennen was, vond men (in het Latijn) „Schutspatroon Michael". Wat bleek nu? Dat men hier de altaarsteen uit de 12e of 13e eeuw had gevonden uit het koor der kerk van Oosterland, welke kerk vóór de Hervorming gewijd is geweest aan St. Michael. Het koor is in 1810 wegens bouwvalligheid gesloopt geworden. De beeltenis beteekende de over winning van den aartsengel Michael op den Satan. Zie zoo, die zal voor 't nageslacht be waard blijven. Nu nog de steen boven de deur van de kerk van Stroe, gesloopt in 1867 (helaas), nog opgespoord. Wie kan hier inlichtingen geven? De heer O. J. Bosker houdt zich gaarne aanbevolen. S PREDIKBEURTEN. en geiten weinig in te doen. Vette varkens, handel matig, tot 20'/, ct. Biggen en schram men, trekkende handel. Op de kippenmarkt handel zeer gewoon. HARDDRAVERIJ SCHAGEN. Voor de op Dinsdag 29 September e.k. te houden bekende harddraverij op de Gedempte Gracht te Schagen, zijn de volgende paarden reeds ingeschrevenen: Vitesse SW., Quita, Loblied, Siem Claudy, Senator Brewer, Fanfare, Marie P., Our Uhlan B, Fatina, X. Smiling, Lady Bond, Yledizoon, Robert E. Lee, Ulpia H, Rose Morgan, Our Dream, Clara Bascom, Noma B, Xuthus, Zoo Doorlooper, Glossy Silk, Johanna M, Sister Bond. Zooala blijkt, loopt ook mede de kampioen van Nederland en Noordholland 1936, Xuthus. De afstanden van deze handicap draverjj zijn weer 290, 285 en 280 m., t. w. op de baan 290 m loopen de buitenlandsche dravers, ter wijl de baan 285 m bestemd is voor de paar den, die sinds 1930 meer dan 5000 hebben gewonnen. 's Avonds 7.30 uur, Ds. van Beek Evangelisatie (Ned. Herv. Gem., H.Hoef). 'sMorgens 10 uur, de heer O. Deen. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem. Den Oever) 's Middags 2.30 uur, de heer O. Deen. Doopsgezinde Gemeente Hippolytushoef. 's Morgens 10.30 uur, Ds. H. W. Meihuizen Doopsgezinde Gemeente Den Oever (Kapel), 's Avonds 7.30 uur, Ds. H. W. Meihuizen Ger. Kerk (Beltstraat). Hippolytushoef. 'sMorgens 10 uur, leesdienst. 's Middags 2.30 uur, Cand. v. Eerden. Geref. Kerk. (Den Oever). 's Morgens 10 uur. Cand. J. van Eerden Een visscher in het Kinselmeer te Dunger- had Donderdag 24 Sept. in het Café „Het dam ving dezer dagen in zijn hoekwant een °ude SIot" te Schagen de verkooping plaats paling van vier pond. Een buitengewoon van 2 PerceeIen weiland aan den Burghorner- weg te Schagen, groot 2.36.20 ha, eigendom 'a Middags 5 uur, leesdienst. ALG VERG. BOND VAN BOERINNEN. VERKOOPING. De Bond v. Boerinnen e.a. Plattelandsvrou- Ten overstaan van de notarissen C L van ™fn ..W^Mrd hleld ten huize van v. d. den Bertrh te Snhaeer, n o van i Woude zijn algemeene ledenvergadering. Op den Bergh te Schagen en C. Onnen te Utrecht, de agenda werd o.m. vermeld, na de pauze beestje dus, dat echter aan smakelijkheid misschien wel iets te wenschen zal over laten, maar allicht is er een consument voor gevonden, die speciaal op dikke paling is ge steld is. K B een lezing door den veearts, den heer N. Dekker, van 't Zand, met als gekozen onder werp „Besmettingsgevaar van dier op mensch". Ruim 50 dames waren aanwezig, toen depre- van Mevr. W. van der Graaf te Utrecht. Koo- s'dente' mevr- VisserBakker de bijeenkomst per werd de heer P. Raat te Schagen voor °Pende- Hierna yolgde voorlezing der notulen 3401.18. door mej. C. Grin, welke onder dankzegging PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gemeente. 'sMorgens 11 uur, Ds. M. van Wichen Zendingsgebouw „De Ster der Hope". 's Morgens 10.30 uur en 's avonds 7.30 uur (n.m. 3 uur, Openlucht) de Heer Donker en de Heer de Waal Malefijt. bouwvergunning. Door B. en W. dezer gemeente is vergun- hing verleend, tot het bouwen van een woning kan den heer J. Vos Azn. 1 LKI.F.NGIXG WERKVERSCHAFFING. Door den Minister van Sociale Zaken is sub- De twee perceelen in eenzelfde verkooping aangeboden, gelegen aan den Oudendijk te Schagen. groot 1.62.60 ha, en eigendom van den heer W. den Adel te Weesp, werden op gehouden. BOUWEN. Aan de firma Blaauboer en Van der Hoven, aannemers alhier, is de bouw opgedragen van een woonhuis in het bochtje aan de Kleine Sluis te Anna Paulowna, voor rekening van Mevrouw de Wed. Van Gijn. Naar wjj vernemen, zal door den heer H. Volten te Schagen op de Nieuwe Laagzijde een garage met bovenwoning en daarachter gelegen steenhouwerswerkplaats worden ge bouwd. Hiervoor is door hem aangekocht het pand van wijlen Mej. T. Ruiter aldaar. burgerlijke stand van 1724 September 1936. GEBOREN: Maria Neeltje, d. v. K. Wit en M. Bakker. GETROUWD: A. Hoogschagen en J. E Wismeijer. OVERLEDEN: Geertje Meeldijk, 79 1. wed. van t. Dekker. werden goedgekeurd. Het winterprogramma wordt voorloopig vastgesteld. In OctoberDemonstratie van leerbewerking. In Nov. Strjjbos In Dec. na St. Nicolaas is het plan om nog een St. Nic.- avond te formeeren. In Januari: een avond met den heer Muntinga als spreker. Ook zal met de Holl. Maatschappij v. Landbouw in samenwerking een avond worden georgani seerd met als spreker den heer H. ten Kate Hoedemaker. Op de Algemeene Vergadering van het Pro vinciaal bestuur, welke op 14 October zal worden gehouden in Alkmaar, zal het candi- datuur van mevr. Waiboer—van Elteren alhier worden gesteund, verder zal Dr. de Vries op de Algemeene Vergadering te Arnhem een lezing houden over Tandverzorging. De cur sus ziekenverpleging zal begin October aan- det de, bedoeling in October Doopsgezinde Gemeente, de Zuivelfabriek De Volharding met de dames te bezichtigen. Oosterend, v.m. 10 u. Ds. Vis. Door mevr. Saai—Velthman wordt rapport Den Hoorn, v.m. 10.30 uur, Ds. uitgebracht namens de Commissie van Fi DOOR EEN HOND GEBETEN. Het dochtertje van den heer G. Vlaming te Oosterend werd zoodanig door een hond aan een der armen gebeten, dat het zich onder geneeskundige hulp moest stellen. VISSCHERIJ. Door vele bewoners van Oosterend en om geving wordt thans gezocht naar kreukels. Daar de prijs vrij hoog is, kunnen vele per sonen hiermede nog een dagloon verdienen. SERENADE. Donderdagavond heeft de Muziekvereeni- ging „Excelsior" te Oosterend een serenade gebracht aan het echtpaar P. Vlaming, dat zijn 40-jarig huwelijksfeest Vierde. OVERGEPLAATST. Bij beschikking van den Minister van Fi nanciën is de heer F. van der Weide, ontvan ger der directe belastingen te Texel, ais zoo danig overgeplaatst naar Appingedam. De heer Van der Weide is gedurende een lange reeks van jaren hier werkzaam geweest en heeft zich in dien tijd door zijn buitenge wone welwillendheid doen kennen. Zijn heen gaan zal door zeer velen worden betreurd. DE BALLÊRO-WEEK. Allerwege worden reeds voorbereidselen ge maakt voor de verkoopweek, die volgende week te Den Burg zal plaats hebben. De éta lages in de verschillende winkels worden extra verzorgd, zoodat alle winkeliers stellig hun beste beentje zullen voorzetten, en het wel de moeite zal zijn eens een rondgang door Den Burg te maken. Maandagmorgen neemt de verkoopweek. direct een aanvang, zoodat men dan reeds direct bij iederen contanten verkoop bonnen voor het Balléro-spel kan bekomen. WINKELS TOT 9 UUR OPEN. Gedurende de verkoopweek, die hier gehou den wordt, in de volgende week, zullen de zaken in deze gemeente geopend mogen zijn tot des avonds 9 uur. Het sluitingsuur voor den Zaterdag blijft natuurlijk 10 uur. Oosterend. DE VERLOVING VAN PRINSES JULIANA. Woensdagavond had in Hötel „Het Wapen van Amsterdam" de uitgeschreven vergade ring plaats voor het houden van feesten te Oosterend ter gelegenheid van het huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana. Besloten werd viermaal met een bus langs de huizen te gaan, om giften voor dat doel in te zamelen. Voor degenen, die tegen deze wijze van inzamelen bezwaren mochten hebben, zal gelegenheid gegeven worden op een lijst te teekenen. Tot voorzitter van het comité, dat voor dit doel isgevormd, werd de heer H. P. Bolt, Hoofd der Schooi met den Bijbel, benoemd. BAZAR TEN BATE VAN HET PASTORIE FONDS TE OOSTEREND. Donderdagmiddag werd bovenstaande bazar, die gehouden werd ten bate van het pastorie fonds der Geref. Kerk H.V., geopend door den Weleerw. Heer Kok, predikant bij de Geref. Kerk H.V. te Oosterend. Spr. betuigde zijn ingenomenheid, dezen bazar te mogen openen, en bracht dank aan allen, die aan de tot standkoming ervan medegewerkt hadden, zooals Chr. Jongens-, Meisjes- en Vrouwenver- eeniging. Inzonderheid werd dank gebracht voor dit doel heeft gedaan, en aan den heer aan Mevr. T. VlamingKooger, die zeer veel M. Vlaming, die een zelf gemaakt theemeubel gratis beschikbaar stelde. Reeds direct viel den bazar een zeer druk bezoek ten deel. Van de verschillende attrac ties werd een druk gebruik gemaakt, evenals van de theetent, die door de firma Van Nelle was ingericht en aangeboden aan het comité. De ontvangsten zullen stellig ruim zijn. Verloot werd: le. een rollade, voor dit doel door de fa. Gebrs. Brouwer geschonken, welke ten deel viel aan den heer L. Dijker, 2e. een schilderij, dat gewonnen werd door den heer P. v. d. Slikke, en verder een drietal taarten, waarvan de dames, Mej. Michielsen, Mej. Bui- tema en de heer C. P. Burger de gelukkige winnaars waren. BURGERLIJKE STAND Van 19 t.m. 25 Sept. 1936. GEBOREN: Jan, z. v. C. van Heerwaar den en M. Witte; Anna Margaretha, d. v. W. J. Terwindt en N. Weijdt. OVERLEDEN; Adriano van Fraassen, 83 j., gehuwd met Willem Krijnsen; Meinoutje Slot, 77 jaar, wed. v. Pieter Kalis. Politie. Gevonden: 1 blauwe alpinopet. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. Den Burg. v.m. 10 u., Ds. Visser Oosterend, v.m. 10 uur, Ds. Kok. Waal, v.m. 10 uur, Ds. van 't Hooft. Den Hoorn, v.m. 10.30 u., Ds. Moen n.m. 3 uur, Ringvergadering C.J.M.V. Spreker S. de Jong, van Enkhuizen. De Co ksdorp, v.m. 10.30 uur, Ds. Salm Maandcollecte Oudeschild, v.m. 10 uur, Ds. Scholte nancien. Ontvangsten waren in totaal Uitgaven Geref. Kerk. Smidts. Voor de van den Batig saldo pauze volgt nog een voorlichting gehouden kookcursus door mevr. f 266.07 Den Burg, (Gebouw Fanfare) 245.13 v.m. 10 uur, Ds. van der Leer n.m. 3 uur, Cand. Zwaan f 20.94 Oosterend, v.m. 10 uur, Cand. Zwaan n.m. 3 uur, Ds. v. d. Leer. Zitting Dinsdag 22 September. Uitspraken vorige zitting. Pieter B., Berkhout, in hechtenis, zedenmis drijf, art. 248 Bis. Willem C„ Warmenhuizen. Ged. zedemisdrijf art. 247, 1 dag gev. met 1 dag aftrek en ter beschikking gesteld. Frederik S., Alkmaar. Gedtineerd. Zedemis drijf, art. 249. 8 maanden gev. met 2 mnd. voorarrest aftrek. Joh. D., zwervend en Anth. Herm. M., Alk maar, beide gedetineerd, rijwieldiefstal in ver- eeniging, de eerste een jaar gev. en de tweede een jaar en 6 mnd. Wouter v. d. P., Alkmaar. Het verschaffen van inlichtingn art. 233 strafrecht. Tusschen- vonnis: Voorlichtingsrapport gewenscht. Gerardus M.. Pieter Corn. R. en Wouter de B., le en 2e te Amsterdam, 3e den lip, allen in voorarrest. Kippendiefstal te Uitgeest Interlocutoir vonnis. Onderzoek niet volledig en hervatting op 29 Sept. a.s. Okke P. en Jan A. v. K., Helder, beiden gedetineerd diefstal van een damestasch, inh., f 95 in vereeniging. le acht maanden en 2e 4 maanden gevangenisstraf. Een gesjochte Heldersche timmerman, die niks afsloeg dan vliegen en klappen. Een nog jeugdige Heldersche timmerman Piet B., die er uitziet als een schelvisch, die 7 dagen op een warme stoof geëtaleerd is ge weest, werd door de gewapende macht aange voerd en hoorde weldra den officier zijn zonde register voordragen, hetwelk bleek te bestaan uit diverse diefstallen door hem gedurende de maanden April en Mei ten uitvoer gebracht bij onderscheidene Heldersche ingezetenen. Zoo had hij bg Heerkens gegapt een etui met gero zilveren lepels en vorken, bij Bregman bus groenten en dergelijke delicatesse, bij Groen wapenstokken en patroonhulzen en 8 pop uit een kasregister, bij Fey 'n fototoestel en ten slotte kwam mej. Oudkerk in aanmerking voor een collectie wollen jumpers en... Ho resco referens: eenige directoirtjes! Het spel letje was heel aardig aan den gang, maar toen klonken de woorden: Mene Thekel, pha- res en marcheerde de vroolijke timmerman de bak in. Door een openhartige bekentenis trachtte hij het College gunstig te stemmen en mijn heer Wiggers bleek ook niet heelemaal afkee- rig voor een voorw. veroordeeling. Maar de officier had er absoluut geen tabak van. We gelooven dat deze magistraat al dat gesol met die voorw. straffen ronduit gezegd de keel begint uit te hangen. Mr. v. d. Feen releveerde, dat verdachte den heer Wiggers ook al een rad voor de oogen had gedraaid, 'n Onvoorwaardelijke straf van 10 maanden, uit te brommen in de bijz. strafge vangenis te Scheveningen, acht de officier dus ook nu noodzakelijk. Mr. Dr. Bromberg ging natuurlijk niet accoord mèt dit requisitoir. Gevangenisstraf trof geen doel, maar leiding had Pietje noo- dig. Hij hoort thuis in een asyl, niet in de gevangenis. Verdacht, die sterk staat onder den invloed van anderen, had geen voordeel van de diefstallen genoten. Een dergelijk pseudoloog ('n pracht-synoniem voor leuge naar) kon niet als een ernstige misdadiger worden aangemerkt, voor hem achtte pleiter een .voorw. straf juist geplaatst. De stille compagnon van Piet verscheen hierna op de Bühne. Een 30-jarige bankwerker J. H. B., moei zaam op een stokje leunend en die er nog miserabeler uitzag dan zijn vriend de timmer man, stoofde nu diens warme plaatsje op het zondaarsbankje weer wat op en bleek te zijn de stille vennoot, die de gestolen goederen hiervoren genoemd, had verstopt met het doel een en ander in „ping ping", zooals Lou Bandy zou zeggen, om te zetten. Van de negosie was gelukkig niet veel terecht gekomen, maar de linke bankwerker kreeg nu ook een welver diende veeg uit de pan van meneer de offi cier, maar bleek diens gunst toch niet geheel en al verspeeld te hebben, zoodat de officier hier aan de hand van 's Heeren Wiggers gun stig rapport geen bezwaar maakte een voorw. straf van 8 maanden met 3 proefjaren op te leggen, bijz. voorwaarden te requireeren. Mr. Kammenga, van het kantoor Mr. Schenkeveld, vond hier gesneden koek en had niet anders te doen dan zich na 'n toepasselijk speechje uit het handboek der welwilendheid te refereeren aan dit gunstig requisitoir. Niets meer aan de orde zijde werd de zit ting dichtgetimmerd. A.s. week uitspraken. Onze Rijksadvocaat, op het gestoelte der eere gezeten. Het was Maandag weer de dag van glorie voor mr. Seylhouwer, rijksadvocaat binnen het ressort van het gerechtshof te Amsterdam, die dus ook ex officis is aangewezen de Alk- maarsche rechtbank te bedienen. Ook op deze zitting kwam de loyale op vatting van den rijksadvocaat weer naar voren Desondanks gelukte het hem toch nog het respectabele bedrag van 688 bij elkander te kloppen. De poet is wel eens dikker geweest, maar men moet niet vergeten, dat de overgang van de rijwieibelastingovertreding naar de fis cale berechting een flinke klap heeft gegeven. Politiezaken 21 September. Behandeling van belastingzaken. Joh. Adr. Z., werkman, Den Helder, art. 14 Motor-, Rijwielbelastingwet, 2 mnd. gev. Jan. Hend. M., veehandelaar, Texel (Den Hoorn), art. 5 op het geslacht, 20 boete of 10 dagen. Hubr. J. van B., garagehouder, Oudeschild, art. 17, Motor-, en rijwielbelastingwet, 20 of 10 dagen. W. C. v. d. H.. reiziger, Den Helder, art. 17 der motor-, en rijwielbelastingwet, 12 of 3 dagen. Martinus L., aardappelenkoopman, Wierin gen, art. 17 motor- en rgwielbelastingwet 7.50 boete of 7 dagen. Corn. Vader, Vrachtrijder, Julianadorp, Den Helder, art. 17 der motor- en rtjwielbelasting- wet, 50 boete of 10 daeren Voetbal, stereo-film en Cafetaria. Terzelfder tgd dat we gewoon zijn een Chanson d'Adieu op den lieven zomer te dichten wordt ieder jaar, en wel speciaal in Den Helder, de Koning aller hedendaagsche Koningen: Koning Voetbal, binnengehaald, met al de traditioneele geestdrift, die met zulks gepaard pleegt te gaan. Gelukkig; Hij is er weer en met Hem krijgt het grootste gedeelte der Jutterij-inwoners weer zijn praat-stof terug. Weer zal mijn melkboer mg Maandagsmorgens in vuur en vlam mede- deelen, dat „Helder" verloren heeft, omdat de linksbinnen „vuil" getrapt geworden was en hij zal mij en passant eenige centimers van m'n maat ontstelen. En m'n bakker zal mij, al even enthousiast, besproeien met z'n sput terend speeksel en zeggen dat de scheids rechter bij Racing weer dien afsijtbal niet gezien had en mijn „halfje-wit" zal de klein ste „halft" zgn. Voorts zullen de nimmer eindigende gesprekken weer aanvangen bij de Postkantoorfietsenbewaardersclub, bij de kruiers-ioge aan het spoor, bij de Spoorstraat- sche pantoffelparade en het Prins Hendrik- laancollege. En op den Middenweg zullen we weer het grootsche schouwspel kunnen zien van de in rijen van 8 gerecruteerde voetbal- veldgangers, en het gebrul zal wijd over Den Helder klinken, daar waar het leder in de doelen vliegt. En dat 9 maanden lang! Den Helder heeft deze week kennis mogen maken met de Stereo-film. Het was een sensatie en ofschoon ik het ding niet minder dan 3 maal heb mogen zien afdraaien, moet ik hier bekennen, dat evenzoovele malen mjj de mond opengevallen is. Het is allemaal zeer realistisch en als men met eenig inzicht in deze materie behept is, zal het U klaar zgn, welk een waarlijk funeste gevolgen deze Stereo-manie in da toekomst wel zal moeten hebben. Nietwaar, nog eenige weken en ge zult het beleven, al lurkende aan Uw Ritmeestertje, dat Mae West, volumineus en rond zich van het doek spoedt en plaats neemt op Uw van verbouwereerdheid sidderende knie. Of dat Marleentje, Greta of Joan het op het wit-en- zwarte doek te eenzaam en te kil zullen gaan vinden en zich al dan niet vamp-achtig op Uw schoot neervleien. Het gaat gebeuren! Voor jongelui met film-fan-hebbelijkheden zit hierin een bron van veel genot en onze filmdiva's zullen méér nog dan tot nu toe tot onze alledaagsche kennissen gaan behooren. Donkere wolken intusschen pakken zich samen boven de hoofden van eerzame vrijge zellen, wien het zal kunnen gebeuren dat zij zich plotseling in het bezit zien van de Cana- deesche Vijfling, en last not least boven de hoofden der Filmcommissieheeren, die van nu af aan alle plezanterieën van het celloloid AAN DEN LIJVE moeten meemaken. Van de glicerinetraan tot de happy-ending kus. Zullen zij, en met name tegen de laatste, bestand blijken te zijn... Een enkel woord tenslotte nog over ons eerste Cafetaria, dat zich aan de boorden van het Heldersche Kanaal verheft. Nog wel niet van grootsche allure, maar dan toch een echt cafetaria. Hoe langer hoe meer blijkt het streven te zgn ook de Heldersche jong-getrouwde vrouwtjes niet meer de beproevingen van het zelf-eten-koken te laten lijden. Voor een habbekras kan men zijn maag thans overladen met een kwantum voedsel, copieus en goed koop. Zoodat we besluiten kunnen met te consta teeren dat zelfs de eterij in d'aloude Jutter, veste vernederd wordt tot een machinaal inladen van spijzen. Ook hier het begin tot mechanisatie van een der schoonste en meest ideëele werkzaam heden des mans: het eten. Waar gaan we heen... SERGEANT-VLIEGER VEROORDEELD. Het ongeluk met De Kriek Bandoeng. De Krijgsraad heeft den sergeant vlieger K. (die met het sportvliegtuig De Kriel eenige maanden geleden tegen een hoogspan ning-kabel vloog, waardoor het vliegtuig neer stortte en een vrouwelijke passagier werd ge dood) veroordeeld tot zes maanden hechtenis. Twee dooden en een zwaar gewonde. Menado. Bg Kota Mobagoe is een auto in een ravgn van circa 30 meter diepte gestort Hierbij zgn de inzittenden, de technische •leider van de veldpolitie te Menado, J. K. I* Carstens en de opzichter van de Landschaps- werken te Belangmondow, de heer Rombouts, gedood. De radja van Belangmondow is zwaar, een politieoppasser licht gewond. MetselaarKaan. Na de pauze kwam de lezing. I Gereformeerde Kerk (H.V.) Oosterend, v.m. 10 u. en n.m. 3 u., Ds. Kok Aneta meldt uit Batavia: In Ned.-Indië is een algemeen weermacht comité gevormd. Hierin hebben zitting verschillende leidende figuren uit de Europeesche, Inheemsche en Chineesche samenleving, zoodat de geheele Indische burgerij hierin is vertegenwoordigd! leiders van politieke partijen hebben in het comité echter geen zitting. Het comité is voornemens tot de Staten- Generaal en den Volksraad petitionne menten te richten, waarin met klem wordt aangedrongen om maatregelen te nemen, ten einde de Indische weermacht, zoo spoedig mogelijk in redelijke verhou- j ding te brengen tot den omvang en de be- i teekenis van de zoo groote Nederland- 1 sche en Ned.-Indische belangen en met de Internationale positie van het rijk der Nederlanden. Deze petitionnementen zijn in alle Indische j dagbladen op de front-pagina afgedrukt. De inzameling van de handteekeningen ge schiedt door geheel Ned.-Indië en wel door middel van gewestelijke en plaatselijke co- mité's. Het comité zamelt ook persoonlijke bijdra gen in, welke de bedoeling hebben getuige nis af te leggen van den ernst waarmede da onderteekenaars zijn bezield.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 14