fe^VRCUWENM/^C ITülS T JUTTFRTJE ZATERDAG 26 SEPTEMBFR m6 PAG. 3 De kunst van theezetten Practische wenken. Het theezetten behoort tot de dagelijk- sche plichten der huisvrouw en toch kan men niet altijd zeggen, dat iedere huis vrouw zoodanig thee weet te zetten, dat men werkelijk kan spreken van „een heer lijk kopje thee". Wij hebben het trouwens allen wel eens ondervonden, dat wij toch werkelijke goede thee betrekken en we niet voldaan zijn over den smaak. Wat is de hoofdgedachten bij het thee zetten? Deze, n.1. een afgietsel te berei den, waarbij aroma en smaak en tevens de opwekkende eigenschappen aan de thee ontrokken worden en zich in het water oplossen. Het aroma dankt thee aan de „thee-olie", een aetherische stof, die nei ging heeft te vervliegen, zoodra dit even mogelijk is. Om zulks te verhinderen moe ten wij enkele voorzorgsmaatregelen ne men. In de eerste plaats wordt thee nimmer in een zak, doch in een goed sluitende bus bewaard. Verder moet men er op letten, dat de theepot een deksel heeft, die er precies op past, zoodat de dampen van het aftreksel, waarin zich de aromatische stoffen bevinden, niet kunnen ontsnappen, doch in de kan blijven. Deze eigenschap maakt het ook noodig de duur van het trekken zooveel mogelijk te beperken. Aangezien thee-olie bij een verwarming van 60° C. vervliegt, is het dan ook geen wonder, dat thee, die 10 minuten of lan ger op een lichtje staat te trekken, veel van het aroma verloren heeft. Nog min der kan men verwachten, dat thee, die meermalen opgeschonken is, of opge warmd wordt, smakelijk kan zijn. De smaak van de thee wordt verkre gen door het looizuur, een min of meer bitteren stof, die zich in heet water op lost en in samenwerking met de opge wekte extractstoffen van de thee, deze een machtigen smaak verleent. De practijk leert echter, dat wij de beste thee krij gen, indien wij deze noch te lang noch door groote verhitting laten trekken, niet laten koken, noch opwarmen. Melk, die het looizuur bindt en de overmatig wrage smaak vermindert, is niet bij machte, een overmaat van genoemde stof te neutrali seeren en inplaats van het bittere brouw sel een smakelijke geurende drank te bieden. Bij voorkeur wordt een porseleinen kan gebruikt om thee te zetten, daar sommige metalen potten zich met het looizuur van de thee verbinden en de smaak niet gun stig beïnvloeden. Ieder, die reeds meer malen thee zette in een metalen theepot, zal opgemerkt hebben, welk een eigen aardige kleur deze aanneemt, nadat ze even getrokken heeft. Het is dan ook zeer begrijpelijk, dat het theezetten in een emaille kan, waarvan enkele splinters inwendig zijn afgespron gen, niet meer mogelijk is, omdat men niet meer een goed aftreksel kan ver krijgen. „Moeten metalen theepotten dan onver- biddellijk verdwijnen?" hooren wij onze lezeressen reeds vragen. In theorie wel, doch de practijk leert ons, dat men b.v. in een zilveren pot zeer smakkelijk thee kan bereiden, omdat het beschermende laagje, dat zich van binnen heeft gevormd, voor komt, dat de thee onmiddellijk in aan raking komt met het metaal. Van niet te onderschatten belang is het regelmatig schoonmaken van den binnen kant van de pot. Steenen potten, die aan slag vertoonen, maakt men schoon door er een lepel zout in te doen en met de vochtige kopjeskwast langs de randen te gaan. Voor zoover men nog een nikkelen theepot gebruikt, wordt deze op een lage pit uitgekookt, met water en een weinig soda, terwijl verschillende metalen potten met een zacht schuurmiddel en een voch tig lapje van binnen worden gereinigd; voor de tuit heeft men verschillende bor steltjes. De juiste hoeveelheid precies aan te ge ven voor het zetten van thee is niet mo gelijk, omdat de een van sterke, de ander van slappe thee houdt. Verder moet reke ning gehouden worden met het aantal .per sonen. Men geeft wel eens aan één thee lepel per persoon en één voor de pot. De groote van de theescheppen is al even ver schillend als die van koffieloodjes, zoodat wij deze ook niet precies aan kunnen geven. Velen verkiezen de z.g. theeballen, die altijd de juiste maat aangeven en die door verschillende firma's in den handel worden gebracht. Tenslotte nog even over de juiste wijze van theezetten, waarvoor eerst de pot met kokend water wordt omgespoeld, daarna giet men zóóveel water op de thee, totdat ze juist onderstaat, plaatst ze op een waxinelichtje of onder de muts, wat nog beter is, gedurende 5 minuten. Vul de pot bij met kokend water en schenk daarna onmiddellijk thee. Zondag. Toast met eieren en garnalen. Kalfsbiefstuk. Doperwten. Aardappelen. Griesmeel met vruchtensaus. Maandag Rosbeef. Andijvie. Aardappelen. Appelsneeuw. Dinsdag Gevulde tomaten. Ommelet met kaas. Spinazie. Aardappelen. Woensdag Biefstuk. Prinsesseboonen. Aardappelen. V ruchtenpudding. Donderdag (Kalfsgehakt). Gestoofde paddestoelen met Aardappelpurée. Rödgröd. Vrijdag Vischkoekjes. Gemengde sla met eieren. Gebakken appelen. Bananen. Zaterdag Schotel van aardappelen, Varkensvleesch en uien. Gestoofde peertjes. Appelsneeuw. 4 groote appelen, ongeveer kg, sap van een citroen, 100 gram suiker, 1/8 liter witte- of bessenwijn, 2 eieren, eventueel een lepel rum, enkele schuimjes. De appels worden geschild, in stukjes gesneden, van de klokhuizen ontdaan, daarna met zéér weinig water tot een dikke compóte gekookt en de suiker er in opgelost, daarna door een paardeharen zeef wrijven en de appelmoes weer in een pan op het vuur plaatsen, er 2 geklopte eierdooiers bijvoegen, die vermengd zijn met de gezeefde citroensap en de wijn en daarna roerende tot op kookpunt bren gen en met de garde kloppen, totdat de massa grootendeels afgekoeld is en er het zeer stijgeklopte wit der eieren en een lepel rum of een klein fleschje essence on geveer 7% k 10 cent) doorroeren. In een kristallen schaal overbrengen en garnee- ren met kleine schuimjes of met schuimp jes geslagen room. Gevulde tomaten. 500 gram middelmatig groote tomaten, 1 eetlepel peterselie, 150 gram koud kalfs- of varkensvleesch of ham; peper, zout, 1 kleine uit, paneermeel, boter, kerry of pa prika, 1 ei. De tomaten worden met een vochtigen doek schoongemaakt, het kopje wordt af gesneden en de tomaat voorzichtig met een theelepeltje uitgehold. De buitenkant mag niet breken. Het vleesch wordt fijn gehakt of gemalen en vermengd met de tomatenpurée, de peterselie, fijn gesnip perd uitje, peper, zout, en kerry of papri ka, daarna wordt alles ongeveer 5 minu ten in een steelpannetje verwarmd en het geklopte ei er over gegoten, nog even roe rende verwarmen, totdat dit gestolten is en de tomaten met het mengsel vullen, het kapje er op leggen, en met een stukje bo ter, nadat het met paneermeel bestrooid is, ongeveer 15 a 20 minuten in een vuur vaste schotel in een warme oven plaatsen. Gestoofde paddestoelen met witte saus. 500 gram paddestoelen, 75 gram boter, citroensap, zout. De paddestoelen komen ook in ons land meer en meer in trek. Wie, ze eenmaal gegeten heeft, komt er steeds op terug. Meestal worden de thans in ons land ge kweekte paddestoelen zoodanig afgele verd, dat men slechts een weinig van het onderdeel afsnijdt en de mooie witte exem plaren daarna in warm water afborstelt. We doen ze daarna in een pannetje en stoven ze met het aanhangende water en de boter, sap van een halve citroen en zout zachtjes gaar, 20 minuten. Groote exemplaren worden in de lengte doorge sneden. Het ontstane vocht wordt nu in een steelpannetje gedaan en nu wordt de saus gemaakt, door er 25 gram boter btj te voegen, deze te verwarmen met de vloeistof en twee eetlepels bloem, lang zaam twee kopjes water bijvoegen, zout en noot naar smaak, eenige minuten door laten koken en de champignons bijvoegen, die in het midden van den rand aard appelpurée worden opgediend. Schotel van aardappelen, Varkensvleesch en uien. 400 gram koud varkensvleesch, 3 uien, L. bouillon of water met 2 bouillonblok jes, 1 kg aardappelen, 1 theelepel kerry, 3 zure appelen, peper en zout, 100 gram ma chinaal gesneden spek. De "aardappelen worden geschild en in plakjes verdeeld van een halve cm dik, terwijl het varkensvleesch in nette blokjes wordt verdeeld evenals de appel, waaruit het klokhuis is weggenomen. De uien wor den schoongemaakt en in zeer dunne plak ken verdeeld. Men kan deze schotel het best ineens in een niet te kleine vuurvaste schotel klaar maken, omdat men het gerecht dan tege lijk hierin opdient. Bezit men deze niet, dan stooft men alles in een pan, doch bij het overbrengen in een schaal gaan de in grediënten dan meer door elkander, het geen niet zooveel oogt. Men doet eerst een laag plakjes aardappel in een schotel, daarna vleesch, spek, uien, appelen en her haalt de verschillende lagen, totdat alle ingrediënten verdeeld zijn en de laatste laag uit aardappelen bestaat. Hierover heen giet men de bouillon, waardoor nog kerry, zout en peper zjjn gemengd en plaatst de schotel in den oven of op een asbestplaatje, in een goed afgesloten pan op een kleine pit om geheel gaar te wor den (ongeveer 3 kwartier 1 uur). 'n Goed poetsmiddel is asch van ver brand papier, ook geeft sigarenasch aan zilver een mooien glans. Indien de kacheloven te warm is, moet men er een kommetje met koud water in plaatsen; het vermindert de warmte en maakt het gebak minder droeg. Soms kan men volstaan met de overdeur iets open te zetten. Eikenhouten meubels kan men het best afstoffen met een doek, waarop men uiterst weinig boenwas, liefst dunne, zelf gemaakte, heeft uitgestreken. Zóó weinig echter, dat men bij het afnemen geen stre pen op de meubels krijgt. Houtwerk, dat geverfd is, neemt men af met een voch tigen, doch volstrekt geen natten stof doek. Men neemt op deze wijze de stof veel beter mee, dan wanneer men een droge doek gebruikt. Wil men de boenwasdoek wasschen, dan neemt men heet water, waaraan men een weinig terpentijnolie hoeft toegevoegd. Flesschen en glazen, waarin melk ge weest is, moet men eerst met koud water om wasschen, daarna, wanneer de melk verwijderd is, wascht men ze in warm water. Indien vet bij braden erg spat, heeft men de kans, dat gelaat, en handen met brand- plekken komen, die onaangenaam en pijn lijk aandoen. Men kan dit voorkomen door een weinig zout in het vet te strooien. SCHOONHEIDSVERZORGIN G IN DE OUDHEID. Uit oude schrifturen blijkt, hoezeer de vrouwen in de oudste tijden zich ook on ledig hielden met de verzorging van haar uiterlijk schoon. Om een mooie teint en zachte huid te krijgen, legden zij 's avonds voordat zij zich ter ruste begaven, een soort dikke brij op het gelaat van brood en ezelinnen-melk, waardoor zich een soort korst vormde. De arme schoone be hield dit „masker" tot den volgenden morgen en daarna werd het afgewasschen met lauwe ezelinnenmelk. Oogleden en wimpers werden met anti monium geverft en een interessante bleeke teint werd verkregen, door het opleggen van krijt, terwijl de wangen zacht rood gekleurd werden met vermiljoen. Overleveringen melden, dat de Grieksche schoonen de wenkbrauwen met roet zwart maakten en om grooter te lijken werden er kurkzolen in hare sandalen en schoenen gelegd! Men spreekt thans zoovaak over het dwaze „opmaken" der moderne vrouw, doch reeds in de vroegste oudheid heeft de zucht om door het uiterlijk te behagen reeds bestaan. HET GEBRUIKEN VAN RIETJES VOOR VERSCHILLENDE DRANKEN. Vooral in de warme jaargetijden wordt er in allerlei gelegenheden veelal limonade, ijs, koffie en dergelijke dranken gebruikt. Het drinken met rietjes heeft reeds sedert jaren zeer toegenomen en in dan ook aan genaam, doordat de koude vloeistof niet onmiddellijk met de tanden in aanraking komt en het glazuur gespaard wordt. Een eerste vereischte is echter, dat deze rietjes volkomen kiemvrij zijn. Een groote ver betering is reeds, dat zij in papieren huis jes gegeven worden, zoodat de bedienende kellner of dienster ze niet onmiddellijk met de handen behoeft aan te raken. Desinfec- teeren van deze rietjes voordat zij in den handel komen, is zeer zeker gewenscht, aangezien ze anders een bron van gevaar lijke ziektekiemen kunnen zijn en wel door bepaalde schimmels, die zich in de koren aren kunnen bevinden. Het is een verkeerde gewoonte van kinderen om als zij buiten langs korenvelden wandelen, stroohalmen te plukken en in den mond te nemen. De rietjes, die men in openbare gelegenheden bij limonade krijgt en van huisjes voorzien zijn, hebben een lichte kleur, die verkregen wordt door het desinfecteeren. Hebben zij echter de goudgele natuurkleur behouden, dan is het beter ze niet te gebruiken. In Zweden is men op de goede gedachten gekomen om voor bepaalde liefdadige doel einden z.g. „zonne lucifers" te verkoopen. Men heeft voor dit doel een overeenkomst aangegaan met Zweedsche lucifersfabri kanten, die doosjes of pakken lucifers een bijzondere verpakking geven. Deze zijn een weinig hooger in prijs als de normale pak ken en de meerdere opbrengst, die de fa brikant ontvangt, dient tot steun van een fonds voor onverzorgde weduwen en weezen. Men offert in Zweden gaarne kleine be dragen voor dit doel, en aangezien de koo- per de kleine meerdere uitgave nauwelijks voelt, is de afname zeer groot. Vele klein tjes maken één groote en de resultaten van den verkoop dezer „zonne-lucifers" brengt flinke bedragen in de kas van het fonds. HOE BEHANDELT MEN ZIJDEN KOUSEN? Zijden kousen houden zich lang goed. mits men ze goed behandelt en ieder paar, vóór dat men ze gaat dragen eenige mi nuten (ongeveer vijf) in koud water laat staan. De kleur houdt zich beter, en het weefsel wordt soepeler, en biedt meerdere weerstand. Kousen moeten na het wasschen en spoelen drijfnat opgehangen worden aan de teen; hierdoor zullen ze zich beter naar het been gaan voegen en mogen ook niet in te felle zon drogen. Men wascht ze .het

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 19