Modepraatje PAG. 4 ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1936 'T JUTTERTJP best in vlokkenzeep, waarvoor men heet water neemt en de vlokken flink kloppende in laat smelten, daarna giet men er koud water bij, zoodat het sop goed lauw is. Kousen mogen nimmer gewreven, doch moeten steeds gedrukt worden, daarna worden ze enkele malen in koud sop ge spoeld. Minderwaardige vlokken grijpen de weefsels steeds zeer aan en daarom is het noodzakelijk goede zeep voor het sopje te gebruiken. DE MODERNE HANDTASSCHEN. Voor- en nadeelen. Wij hebben thans allen zulke heerlijke groote handtasschen, waar alles en nog wat ingestopt kan worden. Niet alleen de benoodigdheden, die iedere vrouw steeds bij de hand wil hebben, niet alleen sleu tels en portemonnaie, kammetje, e.d. och, neen de moderne handtasschen bieden ruimte voor nog veel meer! Iedere vrouw weet ze naar waarde te schatten, zoowel de huisvrouw, die 's mor gens hare inkoopen gaat doen, als het meisje, dat naar haar school, kantoor of winkel gaat. Het practische is de trek- sluiting, want sssst en de tasch is volko men afgesloten. Alles wat men voor het overblijfuurtje mee wil nemen, vindt ruimschoots een plaats, de boterhammen, een boek of hand werk of andere dingen, die men mee wil nemen. Trouwens hoeveel gemak heeft de huis vrouw van die groote tasschen, alle moge lijke pakjes vinden berging. Heel wat an ders toch, dan de vroegere tasschen, die slechts ruimte boden voor het allernoodig- ste, niet waar? Maar nu Rtss! de tasch is open en met een Sssst! gesloten, waardoor de mogelijkheid iets te verliezen vrijwel uitgesloten is! Doch zooals alles heeft ook de medaille een keerzijde en kan men niet altijd zeg gen, dat zoo'n volgepropte tasch er mooi uitziet, trouwens na één of meerdere maanden in gebruik geweest te zijn heeft de vorm zéér geleden. Nog een ander na deel is er aan zoo'n volgepropte tasch ver bonden, n.1. dat men op een gegeven oogenblik nooit vindt, wat men noodig heeft, hetgeen soms bepaald tot een cata- strophe lijdt. Men heeft op een gegeven ooogenblik z'h zakdoek noodig. Ssst, de tasch is open en een zoeken en woelen om het ge- wenschte doekje op te diepen vangt aan. We halen een notitieboekje van den bo dem af naar boven, een sleutel, een poe derdoos, zonder resultaat, duwen de pak jes een voor een op zij, nog geen resultaat. Voelen op den bodem iets dat doet hopen, dat het verloren schaap eindelijk terecht is, doch neen, het blijkt een lapje stof te zijn, waar wij een passende garneering bij moesten koopen! We vinden alles, behalve den zakdoek! We waren toch zoo vast overtuigd, dat hij onder in den tasch moest zitten, maar, vinden hem niet. Geen andere weg is nu te bewandelen, dan even een manufacturenwinkel binnen te wippen en een zakdoek te koopen! Hebt gij allen deze of soortgelijke er varingen niet eens opgedaan, lezeressen, die in het bezit van zoo'n practische groote handtasch, die het voordeel heeft zoo enorm veel te kunnen bergen? Zeker er zijn kleine nadeelen aan verbonden, doch daarom is het aan te bevelen, om porte monnaie, zakdoek, sleutels, notitieboekje, bij elkander te doen in een klein plat taschje, waardoor het wanhopig zoeken naar iets, dat men op een gegeven oogen blik noodig heeft, voorkomen wordt. Zelfs het op een gegeven oogenblik onthand zit ten óm een of ander voorwerp zal ons niet verhinderen, van onze reuze handtasschen een dankbaar gebruik te maken. Tenslotte willen wij nog even verklap pen, dat een onzer kennissen, die wij dezer dagen ontmoeten óók zoo'n reuze-tasch had en deze gebruikteom haar hondje in te dragen als het moe werd!! WESPEN. Wespensteken kunnen niet alleen zwellin gen doch ook een zeer onaangename pijn veroorzaken. Een snelwerkend middel om deze te verzachten is om zoodra men be merkt, dat men gestoken is, de angel zoo noodig te verwijderen, de plek vochtig te maken en er een klontje suiker op te leg gen, dat men met een doek stevig op de gewonde plek houdt. De pijn zal spoedig verminderen en de suiker zal een geelach tige kleur aannemen, omdat het gift in de suiker is getrokken. Bloembakken worden in de herst, wan neer de planten uitgebloeid zijn, meermalen in den kelder bewaard of wel men laat ze gevuld met aarde op balcon of in de ven sterbanken staan. Kelders zijn veelal min of meer vochtig en niet geschikt om houten voorwerpen in te bewaren, terwijl zij buiten eveneens aan weer en wind zijn bloot gesteld. Het beste is de bakken te ledigen en een vol gend jaar versche aarde te nemen, tenzij men ze in een groote steenen pot bewaren wil. De binnenkant wordt goed uitgeveegd en men laat het hout geheel en al droog worden, zoo noodig worden ze geverfd al vorens ze worden opgeborgen, b.v. han gende aan krammen op een zolder of berg- kamer. De aanschaffing van nieuwe bloem bakken valt niet mee, daarom moeten ze zoo lang mogeljjk stand gehouden en is een goede behandeling gewenscht. 7KK 1795 haald. Speciaal willen wij de andacht ves tigen op deze aardige, mouw, welke zeer modern is en goed kleedt. Garneering van kleine knoopjes, welke ook in het midden van den rug kunnen worden aangebracht. Smalle ceintuur om het middel van stof met eenvoudige gesp. Patronen in de mate 44, 46, 48, 50. Voor gezette figuren. V.K.K 1818. Prijs per patroon 0.25 plus 0.05 voor adm. en verzendkosten. ONS PATRONEXHOEKJE. Middagjapon. V.K.K. 1795. Prijs per patroon 0.25 plus 0.05 voor adm. en verzendkosten. Deze japon heeft een ongestikte bies langs de puntige halsuitsnijding en groote strik van satijn. De rok is nauw om de heupen aangesloten en wordt naar den on derkant toe wijder. Mouw met lange man chet, waarboven de ruimte wordt inge- maten te ontwerpen, heeft onze coupeuse aan dit verzoek voldaan. Het model heeft geen aan den rok gezet bovendeel, doch heeft aanéén geknipte banen, midden, vóór en achter, terwijl de verkorte rijbanen naar onderen toe klokken en de rok de noodige onderwijdte verleenen. In de taille sluit de japon even aan, terwijl een smalle cein tuur gedragen kan worden, doch niet ver- eischt wordt. Puntige hals-uitsnijding met volant kraag. Rechts mouwen met volants onder den elleboog. Patroonen verkrijgbaar in de ma ten 46, 48, 50, 52. BOX VOOR GOEDKOOPE PATRONEN. Op te zenden aan „Het Practische Mode blad", Postbus 36. Den Haag, giro 203203. NAAM STRAAT: PLAATS: Patroon No. Maat jaar zal duren. De kosten zijn nog niet bc bekend, doch ongetwijfeld heeft Metaxr met het ontwerp, indien het werkelij wordt uitgevoerd, alle gedenkteekens va zijn collega's verre overtroffen. Teneinde aan de talrijke verzoeken tege moet te komen om een japon in de groote „Geen slechte film, maar in enkele ge deelten werd te veel gesproken". „Ja, vooral op die plaatsen, waar wij zaten." HOE LANG ZIJN DE DIENSTTIJDEN IN EUROPA? Parijs: De verlenging van den dienst tijd op dit zeer gewichtig probleem, dat, afgezien van het militaristische stand punt, ook de belastingbetalers aangaat. Groot-Brittannië en Hongarij, beide lan den, waar men de algemeene dienstplicht niet kent, hebben een diensttijd van resp. zeven en twaalf jaar. De diensttijd in Oostenrijk duurt een jaar, in België een tot anderhalf jaar, in Intalië eveneens an derhalf jaar en in Tsjecho-Slowakije twee jaar. Het aangenaamste is de diensttijd in de Scandinavische landen en in Zwitser land, waar hij slechts drie tot zes maan den duurt. IMELKOORLOG IN FRANKRIJK. Parijs: In de buurt van Belfort is vóór eenigen tijd een eigenaardige strijd ont brand, waarin gelukkig wel geen bloed, maar des te meer melk wordt vergoten. Twee groote zuivelfabrieken zijn in con currentiestrijd getreden. Deze strijd nam in de laatste dagen zeer ongewone afme tingen aan. De werknemers van de eene zuivelfabriek posteerden zich op de landwegen en hiel den de auto's aan van den concurrent hunner patroon. De melkbussen worden eenvoudig, en volgens de regelen der kunst, van den wagen afgerold en in de sloten omgekeerd. De andere fabriek liet zich dit niet welgevallen en deed met de wagens van haar concurrent hetzelfde. Tenslotte riepen de fabrieken de hulp der politie in. En thans kan men nabij Bel fort een ongewoon schouwspel zien: melk wagens, die onder politie-geleide langs de buitenwegen rijden! Intusschen heeft deze melkoorlog in totaal 4000 liter melk ge kost! EEN REUZE GEDENKTEEKEN. Athene: Europa's jongste dictator, Ge neraal Metaxas, schijnt dezelfde neigingen te hebben als zijn collega's in andere lan den, die er van houden, kolossale gedenk teekens op te richten. Generaal Metaxas heeft dezer dagen het ontwerp van een architect goedgekeurd, waarbij wordt voor gesteld, in den gevel van den Olympus een reuzen standbeeld van Jupiter uit te bei telen. Het beeld moet een hoogte hebben van 500 meter. Na de plechtige onthulling van het reuzen monument zal de top van den Olympus in de toekomst „Troon van Jupi ter" heeten. Men heeft berekent, dat de bouwtijd vier HET VRIJMAKEN VAN EEN LANGE KLEUR. In veel spellen, vooral by S.A., is het van groot belang dat uit een lange kleur een paar slagen kunnen worden gemaakt, meestal de eenige mogelijkheid om aan het contract te voldoen. De wijze waarop dit vrijmaken moet gebeuren ligt soms voor de hand, b.v. als de hooge kaarten van die kleur zich in handen van speler en/of blinde bevinden, dikwijls zullen echter juist enkele hooge kaarten zich in handen van de tegenpartij bevinden en is de oplossing minder eer voudig. Ziehier een voorbeeld. S. b. 8. H. 10. 6. 2. R. a. 8. 5. K. h. 8. 6. 4. 2. S. 9. 7. N. S. v. 10.6.5.2. H. b. 7. 5. 3. H v. 8. 4. R. v. 10. 9. 6. W' R. 7. 4. K. a. v. 9. Z. K. b. 7. 3 S. a. h. 4. 3. H. a. h. 9. R. h. b. 3. 2. K. 10. 5. Zuid had op dit spel S. geopend, N.'s antwoord was 2 K. en het eindbod 3 S.a. te spelen door Zuid. I West kwam uit met H. 3., uit den blinde H. 10, Oost H. v. en Zuid won de eerste slag met H aas. Niettegenstaande de sterke kaart, is 3 S.A. nog maar niet direct gemaakt en moeten, behalve de azen en heeren van S., H., R. nog minstens een paar slagen in K. en een extra slag in R worden ge maakt, tenzij de K. gunstig verdeeld zit ten en 3 slagen uit die kleur kunnen wor den gemaakt. Dus maar direct geprobeerd: Z. K. 5; W. K 9, N. Als de slag zoover gekomen is, wordt meestal de fout gemaakt: in den blinde moet niet worden overgenomen, en wel om de volgende reden: In het gunstigste geval moet de K. kleur 3 x worden ge speeld alvorens de overblijvende kaarten vrij kunnen zijn; daarna moet in die hand nog een rentrant zijn om aan slag te kun nen komen, anders heeft men aan de vrije kaarten niets. Uit de hand kan nog slechts éénmaal K. worden gespeeld, zoodat ook een rentrant in de hand met de lange kleur aanwezig moet zijn om de K. kleur voor de derde de maal te spelen.. In het voorbeeld kunnen Kh. en R.a. als rentrant dienst doen, men moet deze dan ook zoo lang mogelijk bewaren. Door de 2e slag, dus de K. 9. van West, niet over te nemen, maakt Z. in dit ge val zijn contract, onverschillig hoe verder wordt tegengespeeld. Zuid wint altijd de 3e slag, en speelt weer K. na, waarna, als West het aas inspeelt, de Kleur al vrij is bij het inspelen van de vrouw door W., neemt de blinde over en vervolgt met K., waardoor eveneens de 2 laatste vrij zijn, terwijl de blinde met R.aas nog aan slag kan komen. Zooals reeds gezegd, moet de verdeeling van de ontbrekende kaarten van de be treffende kleur gunstig zijn, maar, op een andere manier is het contract zeker niet te maken. Neemt echter Z. de 2e slag met K. heer, dan is het contract niet te maken, waar mede in de praktijk veel te weinig reke ning wordt gehouden. Datzelfde geldt echter niet alleen voor de speler, doch ook voor de tegenspelers, die het natuurlijk nog moeilijker hebben, omdat zij de kaarten van hun partner niet zien. Hierover een volgende keen, „Ken jij het toppunt van snelheid?" „Nou?' „Zoo hard om een ronde tafel loopen, dat je met je neus tegen je achterhoofd botst!" „Maar ken jij het toppunt van verstrooid heid?" „Nee!" „Als je 'savonds thuis komt, je parapluie in bed leggen en zelf in den standaard gaan staan!"

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 20