PAG. S ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1936 T JUTTERTJE Spaansche anarchie. Indrukken, welke men niet vergeet. TOB NOOTT HOEKJE Hoe rustig en genoeglijk of het sedert 1831 in Spanje geweest is moge blijken uit het volgende, hetgeen wij vinden in de Parijsche ,.Mariana". Ziehier een overzicht van de voornaam ste opstandige bewegingen in Spanje sinds het aftreden van Alfons XIIX; 1931. 12 April. Voor het eerst sinds 1925 al- gemeene verkiezingen. Verpletterende ne derlaag voor de republikeinen. 14 April. De Tweede Republiek uitge roepen. De koning treedt af. Voorloopige regeering onder Zamora. Kolonel Marcia roept in Catalonië de republiek uit. 27 April. Allerstatie van generaal Be- Eenguer. 11 Mei. Monarchistische onlusten te Madrid. 12 Mei. Algemeene werkstaking. De staat van beleg wordt afgekondigd. 14. Mei. De rust is hersteld. 18 Juni. Verkiezingen voor de Cortes. Overwinning der republikeinsch-socialis- tische coalitie. 14 Juli. Opening der constitueerende Cortes. 1932. 21 Januari. Communistische woelingen in Catalonië. Steden en dorpen door 15.000 opstandelingen bezet. 23 Januari De opstand in Catalonië is Onderdrukt. 24 Januari Algemeene werkstaking in Sevilla. 10 Augustus. Militair complot onder leiding van generaal Sanjurjo; onlusten te Madrid en Sevilla. 11 Augustus. Generaal Sanjurjo, door zijn troepen verlaten, vlucht en wordt te Sevilla gearresteerd. Admiraal Majaz en generaal Berenguer zitten te Madrid ge vangen maar zijn meester van den toe stand in Sevilla. 15 Augustus. De opstandige beweging geheel onderdrukt. 1933. 9 Januari. Extremistische elementen verwekken een bloedigen opstand te Bar- fcelona. Een poging tot algemeene werk staking mislukt De opstand wordt on middellijk onderdrukt. 2627 April. Algemeene werkstaking te Barqelona, door dezelfde rechtsehe ex tremisten uitgelokt. Juli. Gedurende de geheele maand ver wekken de uiterst rechtschen onlusten te Madrid. 14 Juli. Aanslag op het bureau der Vrienden van Sowjet-Rusland. 2326 Juli. De uiterst rechtsehe par tijen verwekken onlusten in geheel Spanje; oproeren, die snel onderdrukt worden, bre ken uit te Madrid, Malaga, Oviedo, Jigón, Granada en Sevilla. 1934. 4 October. Zoodra het nieuwe kabinet- Lerroux is gevormd, wordt het parool der algemeene werkstaking uitgegeven. Tal rijke onlusten. 5 October. In Asturië wordt de staat 'van beleg uitgeroepen. 6 October. Catalonië verklaart zich on afhankelijk. Azana vormt te Barcelona een voorloopige regeering. De militaire autoriteiten verzetten zich. In geheel Spanje wordt de staat van beleg uitge roepen. Woelingen en algemeene werk staking in Marokko. Overal oproer en vechtpartijen. 1935. 7 Juli. Companys, president van Cata lonië, en de leden van zijn voorloopige re geering gearresteerd. Bevel aan de stakers om het werk te hervatten. 8 Juli. Uitbreiding der anarcho-syndiea- listische en communistische woelingen. Onderdrukking der beweging in Asturië, die verscheiden weken aanhoudt. Het vreemdelingenlegioen en de Marokkaan- sche tirailleurs worden op de opstande lingen losgelaten. 1936. Februari. Gedurende de geheele maand verwekken de rechtsehe partijen alom in den lande opstanden en woelingen. 12 Juli. Luitenant José de Castello ver moord. 13 Juli De monarchistenleider Calvo Sotelo op zijn beurt te Madrid vermoord. Schietpartij te Sevilla: een doode. 18 Juli. Militaire opstand in Spaansch Marokko. Troepen der opstandelingen ont schepen zich te Cadiz. Eén ding is zeker: onder alle regimes, onder alle omstandigheden blijft er in Spanje een ondergrond van anarchie be staan, die sterker is dan de verschillende regimes en regeeringen, die deze anarchie Üe baas trachten te blijven. Detmold, de „bonbonnière" van Duitschland! door Drs. M. Grüning. Slechts tweemaal bezocht ik het Teuro- burgerwoud en beide malen slechts kort. De weinige uren echter, welke ik te Det mold en op de Grotenburg doorbracht, schonken mij diepe indrukken, welke ik mijn leven lang niet vergeet. Wat een heer lijk landschap en hoe snel wisselen de bonte beelden! Ik kwam van Paderborn, de stad, die ik als een groot openluchtmuseum zou willen beschouwen. Na een korte autorit stond ik bij de Externsteinen. Het standbeeld van Hermann. Hoe wonderlijk spreekt op deze plek in een idyllisch landschap de oorkracht, als het ware optornend uit den schoot der aarde. Hier gaan onze gedachten terug naar het eerste eeuwen van onze tijd rekening, toen het Christendom werd ge bracht aan de primitieve bewoners dezer beboschte bergen, wanneer men het van vroomheid getuigende naieve relief beziet, dat in het harde materiaal der Extern steinen is gebeiteld.. Dan rijden wij Detmold binnen. Ik heb vele steden in verscheidene landen gezien en er waren er schoone onder, maar geen, die den vreemdeling zoo lieflijk, zoo char mant ontvangt als de hoofdstad van Lippe met haar schaduwrijke „allee". Treedt men van deze zijde de stad binnen, dan wordt men plotseling omgeven door de uitbundige vreugde en de teere weemoed der roman tiek, en dit gevoel blijft den vreemdeling bij, zoolang hij dwaalt door de nieuwere zoowel als de oude straten, door de parken van deze precieuse bonbonnière: Detmold! De moderne gebouwen, de goede verkeers wegen, het autoverkeer, de 20e-eeuwsche techniek waren niet in staat de mooie, rustige woonstad te berooven van het stempel van „Anno Dazumal", die juist haar groote trots is. Een van de knusse laantjes van het slotpark. En de Detmolders hebben hiervoor het juiste gevoel, zij houden de traditie in stand. Iets, waarvoor de toerist hun slechts dank verschuldigd kan zijn. Er gaat in onzen haastigen tijd reeds zooveel schoons, zooveel charmants uit oude tijden ver loren, dat wij de rust, de pastorale schoon heid der omgeving van Detmold als een verkwikking voelen voor den grootestads- mensch. En indien dit alles bewaard blijft, zal Detmold ook steeds zijn aantrekkings kracht blijven bewaren. Een geheel andere stemming kwam over mij, toen ik de hel lingen van de Grotenburg beklom en ik mij na korten tijd in den ban voelde van het Duitsche woud, het donkere, stemmige bosch. In zulke bosschen meen ik steeds iets te bespeuren van de volksziel, die ik, Nederlander, eenigszins meen te verstaan uit hetgeen de kunst in dit land ons schenk en waarin de zielsverwantschap met ons volk denk te hebben ontdekt. Al verder klimmend naar den top teeke nen zich nu tegen den hemel de gigan tische omtrekken van het gedenkteeken voor „Hermann" af. Millioenen toeristen hebben reeds op deze plaats gestaan en lieten hun blikken dwalen over den verren omtrek, de beboschte heuvels. Op deze pelk in het Teuroburgerwoud, waar enkele jaren na het begin van onze tijdrekening de eerste steen werd gelegd voor de latere Duitsche saamhorigheid, moet elk kind van Duitschland het hart sneller voelen kloppen. Echter komt ook de vreemdeling, die de geschiedenis kan verstaan, hier onder den indruk der omgeving. Ik zag op naar „Hermann", den grooten en edelen aanvoerder der Germaansche stammen in hun succesrijken strijd tegen de macht der Romeinsche legioenen en naast mij hoorde ik verschillende getallen noemen, die mij een indruk gaven van de geweldige grootte van dit gedenkteeken. Tegelijkertijd echter reeds een andere gigantische gestalte voor mij op: de schep per van dit wonderwerk van vaderlands liefde, Ernst van BandeL Men verhaalde mij de geschiedenis van het gedenkteeken en van den kunstenaar, onafscheidelijk van elkaar, een geheel menschenleven om vattend, een geschiedenis van trouw, door zettingskracht, trots alle zich voordoende moeilijkheden, maar ook van elende, klei neering, vertwijfeling. Welk een triomf echter voor van Bandel, toen in den avond van zijn leven het gedenkteeken daar vol tooid stond! DE EERSTE TAXI'S VOOR ADDIS ABEBA. Rome: Dezer dagen vond op het groote plein voor de St. Pieterskerk de feestelijke uittocht plaats van een honderdtal fonkel nieuwe taxiwagens. Uit het kerkgebouw traden hooge geestelijke en zegenden de nieuwe automobielen. Al deze automobie len waren bestemd om, via Napels, naar Abessinië te worden vervoerd. Een zeven tig-tal wagens gaan naar de hoofdstad, de rest is bestemd voor Asmara. Zoodra de de toestand van de verkeerswegen in de Abessijnsche steden is verbeterd, zullen meerdere wagens naar Oost-Afrika wor den gevoerd. Een Italiaansche autofabrikant is voor nemens in het volgend jaar aan te van gen met den bouw van een nieuwe auto- fabriek, even buiten Djiboeti. Het wachten is echter nog op goede verkeerswegen, waaraan vlijtig wordt gearbeid. INVOERING VAN „REVOLUTIE POSTZEGELS". Athene: De laatste Albaneesche Revo lutie had voor de postzegelverzamelaars het voordeel, dat er uit Albanië nieuwe zegels kwamen met het opschrift „Epire autonome Coryza". Aanvankelijk was men geneigd de zegels voor waardevolle exem plaren te houden, totdat evenwel uitkwam, dat de zegels niet officieel werden uit gegeven. De postzegels zijn absoluut waar deloos, omdat zij nimmer door den staat werden uitgegeven, doch door een druk kerij in omloop werden gebracht, welke firma er intusschen goede zaken mee heeft weten te doen. Den drukker te Korfu, die de zegels in omloop bracht, werd gestraft met een gevangenisstraf van anderhalf jaar, terwijl de drukkerij voor drie maanden moest worden gesloten. Een oud merk. Reiziger: Hebt U het allerlaatste merk vulpenhouders gezien? Het is absoluut onmogelijk, dat de inkt er op welke manier ook, uit kan vloeien. Winkelier: Hm! Ja, ik ken het merk, ik tracht zelf al jaren lang met zo'n vlupen- houder te schrijven. POLEN, DIE VOOR FRANKRIJK STREDEN. Parijs: Bij de kranslegging op het Graf van den Onbekenden Soldaat onder den Are de Triumph zal de blik van den Pool- schen Generalissimus, Ryd2-Smigly, ook wel gevallen zijn op de inscriptie, welke de hooge bogen sieren. Onder deze in scripties, waarin de namen te lezen staan van hen, die keizer Napoleon in zijn strijd tegen den vijand bijstonden, bevinden zich talrijke Poolsche generaals, die aan de zijde van Frankrijk in een glorieuzen Na- poleontisehen oorlog vochten. Bovenaan staat natuurlijk de naam van den Pool- schen nationalen held Maarschalk Ponla- towski, wiens naam ten nauwste verboden is aan den slag nabij Leipzig. Daarnaast leest met de namen van de generaal Dom- browski, Sulkowski, Chlopicki, Kniazie- wicz, Zaionrek allen Poolsche mannen, die onder den adelaar van Keizer Napo leon nabij Abukir, in Spanje en op de slagvelden van Europa onsterfelijk zijn geworden. Dankbaar. Zij: Is U de boer, die mij redde, toen ik door het ijs zakte? Hij: Jawel, maar het heeft heus niets te beteken, ik deed alleen mijn plicht? Zij: Ja, maar wat deed U met mijn an dere schaats? ONTSPANNING. Het vermijden van overspanning. Men hoort meer dan ooit tevoren van overspanning. Die is overspannen en die is overspannen; de redenen daarvoor kun nen verschillend zijn, maar steeds zal men te doen hebben met een te langdurige en te intensieve spanning op één bepaald ge bied, een te langdurige concentratie op steeds hetzelfde werk of hetzelfde pro bleem. Overspanning ontstaat gemakkelijk, wanneer iemand zich voortdurend intens met iets bezig houdt zonder zijn pogingen met succes bekroond te zien. Het vruchtelooze van een dergelijke voortdurende inspaning is buitengewoon vermoeiend. Waneer de toestand van over spanning begint, komen er onaangename symptomen als slapeloosheid, prikkelbaar heid, oververmoeidheid, e.d. Dit zijn allemaal noodseinen van de natuur die te kennen willen geven „houdt op, laat er nu een periode van ont spanning optreden, want ge zijt aan de grens van uw krachten gekomen." Wordt daaraan geen gevolg geveen, dan volgt onherroepelijk het moment van vol komen overspanning, waarop men welbe wust gevoelt: „nu kan ik niet meer". Een overspannen mensch gelijkt op een elastiekje, waar de rek uit is; ook hij heeft zijn veerkracht verloren. De noodige rust en gepaste afleiding zijn meestal het middel om de overspannen mensch weer normaal te doen worden, maar dit kan een tijdroovende geschiede nis worden. In elk geval geldt ook de overspanning, dat het beter is haar te voorkomen dan te genezen. Dit voorkomen kan men het beste door zich aan de volgende punten te houden: le Richt er alles naar in, om met uw werk bij te blijven, zoodat geen achter stand ontstaan kan. 2e. Sluit, tegelijkertijd met de deur van uw werkkamer bij het einde van uw werk tijd, ook het vakje in uw hoofd af, waarin zich alles bevindt, wat met dat werk ver band houdt. Wanneer uw gedachten zich nog in die richting willen voortzetten, zegt dan tot uzelf: „voor vandaag is het ge noeg, nu iets anders", want als ge uw werkuren goed besteedt, dan is het inder daad voor vandaag genoeg. 3. Denkt zooveel mogelijk constructief, d.w.z. indien ge over een probleem denkt, moet dit inhouden dat u zoekt naar een oplossing. Is er schijnbaar geen oplossing tracht dan het probleem een oogenblik te laten rusten; soms brengt de tijd op het meest onverwachte moment een geheel on gezochte oplossing. Wanneer men daaren tegen geforceerd te lang doordenkt, ziet men het gewoonlijk hoe langer hoe don kerder in, en vervalt in de vruchtelooze gedachtengang van den tobber, die zijn energie verspilt aan gedachten als: „wat is het toch naar, wat is alles toch ellendig, ik kom er nooit uit." Een tobber denkt altijd in een kring, de vicieuse cirkel van het pessimisme. 4e. Zorgt voor voldoende en geschikte ontspaning. Wat verstaat men eigenlijk onder ont spanning? Alles, wat in staat is om op aangename wijze de in den geest bestaande spanning op te heffen. Door de concentratie op werk, moeilijk heden of eenig probleem ontstaat span ning, en zoodra men zijn geheele aandacht geeft aan sport, natuurschoon, of eenig spel, wordt die spanning vanzelf opge heven. Er zijn menschen, die er een soort eer in stellen, teveel van zichzelf te eischen en zich aldus stelselmatig in een toestand van overspanning brengen. Dit is dwaas, en allerminst verdienstelijk, want men doet zijn omgeving alleszins een indienst door haar in de toekomst te be laden met de zorg voor een overspanning mensch. Men is het niet aleen aan zich zelf, maar alereerst aan anderen verplicht om te zorgen, naar lichaam en geest zoo frisch en fit mogelijk te blijven. DR. JOS DE COCK.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 24