Rede van Eden in de assemblée. Na een bandjir De Burgeroorlog in Spanje. De opmarsch van kolonel Yague. Devaluatie van den franc BUITENLAND BINNENLAND TWEEDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1936 A. JJritsche regeering is vastbesloten een West-Europeesch verdrag te sluiten. Bolsjewisme en Jodendom Op de puinhopen van het Alcazar. Generaal Mola nadert Bilbao. Huidige toestand aan het Spaansche front. Duitsch militair vliegtuig boven België. Een waarschuwing der Japanners Monentaire overeenkomst Engeland-Frankrijk-Amerika De waardevermindering van den franc. Frankrijk devalueert met 25 tot 33 1/3 procent. Dat SHjttl moet van Uw BofSt Noest-Griep-Broachitis-Asthma """"WIISM Het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Benno. Prins Bernhard zijn kantoorwerk zaamheden begonnen. f 1 Ontwapeningspogingen moeten .hernieuwd worden. Eden heeft gisterenmorgen de algemeen» discussie van den zeventiende Volken bondsver gadering geopend. Hy gaf een eerlijk beeld van den somberen politieken toestand, waarin de wereld zich bevindt en wees op de noodzakelijk heid voor de staten om elkanders politieke regi mes te eerbiedigen. Engeland ls en blijft over eenkomstig zijn nationaal karakter en traditie gen aanhanger van het tegenwoordige stelsel, ^faar men moet voor andere stelsels verdraag- paamheid toonen. Eden achtte den toestand niet hopeloos, wanneer men maar deze regel in ge dachten houdt. Een internationaal mechanisme pm de orde in de wereld te handhaven is noo- dig. De pogingen, die hiertoe zijn gedaan, heb ben tot nu toe slechts een matig succes ge- Jiad, maar zij moeten voortgezet worden. De beschaving moet de belofte, die zy gedaan beeft bij de onderteekening van het Volken bondsverdrag en bij het Pact van Parjja na- bomen of vergaan. De Britsche regeering zal baar politiek blijven gronden op den Volken bond en volledige medewerking geven voor de versterking van het werk van den Volkenbond. Ook acht de Britsche regeering regionale verdragen voor de versterking van de al- gemeene veiligheid in overeenstemming met het Volkenbondsverdrag zeer aanbe velenswaardig. Deze regionale verdragen zouden eerst ter goedkeuring aan den Raad of aan de Volkenbondsvergadering Voorgelegd kunnen worden. De Britscho regeering is vast besloten te trachten om een dergelijk verdrag in West-Europa te Bluiten. Eden wees er verder op, dat zonder de pamenwerking van de voornaamste mogend- beden de Volkenbond geen vol gezag kan ge- pleten. Daarom tracht de Britsche regeering fle vertegenwoordigers van zekere regeeringen pamen te brengen om te zien welke stappen genomen kunnen worden om tot een overeen stemming te komen. De Britsche regeering is verder een voorstander van het scheiden van bet Volkenbondsverdrag van de vredesver dragen. Sprekende over den economischen toestand, yerklaarde Eden, dat hg overtuigd was, dat deze Volkenbondsvergadering stappen zou kwi jlen ondernemen om het economisch herstel te vergemakkelijken. Eden achtte de bestudee- fing van het grondstoffen-probleem rijp voor deze Volkenbondsvergadering. Indien onder Volkenbondsauspiciën een studie van dit pro bleem gemaakt zal worden, beloofde Engeland pijn algeheele medewerking. Het ontwapeningsprobleem. Tenslotte sprak Eden nog over het ontwa- Jpenlngsprobleem. Hij wees er op, dat de meeste yolken hun bewapening vermeerderen ten koste yan hun nationale welvaart. Ook Engeland be- yindt zich onder deze landen en maakt er ook geen geheim van. Het voert op het oogenblik een uitvoerig programma voor de verbetering van zjjn land-, lucht- en zeemacht uit. De En- gelsche regeering achtte dit haar nationale plicht en zal er mede voortgaan totdat de vol ken een internationale overeenstemming heb ben gesloten voor de beperking der bewape- ning. Hij zeide, dat wanneer ontwapening een werkelijkheid zou zijn, dan moet niet alleen een militaire maar ook een moreele ontwapening tot stand bomen. Del Vayo verdedigt zjjn regeering. Verder wees bij op de wenechelijkheid, dat de bestaande conventie voor de publiciteit van de nationale defensie-onkosten, die door een ondercommissie van de ontwapeningsconfe rentie is opgesteld, algemeen worden aange nomen. De Britsche regeering zou zich hierbij aansluiten. Tenslotte deed hij een beroep op de Volkenbondsvergadering om een ernstige poging in het werk te stellen om een verbete ring van de Volkenbondsinstelling en van den wereldtoestand te verkrijgen langs de lijnen, die hij hier had aangegeven. Del Vayo was de eenige andere spreker van dezen morgen. Hij verklaarde, dat de Spaan- sche regeering de zaak van den vrede na streeft, hoe paradoxaal dit ook moge klinken. Hij maakte geen directe toespeling op eeni- gen staat, doch duidde aan, dat hij onmiddel lijk aan het secretariaat van den Volkenbond alle noodige documentatie zou overleggen, waaronder zich ook een copie van zijn nota's bevindt, die hjj aan het non-interventie-comité te Londen gestuurd had en waarin alle details waren gegeven, wat betreft het oorlogs materiaal eian vliegtuigen, die aan de opstan delingen verstrekt zijn. Hij wees er op, dat de Spaansche regeering niet verantwoordelijk is voor den burgeroorlog, die haar opgelegd was door hen, die den wil van het Spaansche volk bestreden. De tegen woordige oorlog lijkt heel veel op den oorlog uit oude tijden van de 16e en 17e eeuw. Toen was het katholicisme tegen protestantisme, thans is het den strijd tusschen democratie en de reglmen van onderdrukking. Htj viel heel fel de non-interventiepolitlek aan, die niet aanvaardbaar is, aangezien zij een regeering die wettig is ingesteld op ge lijken voet stelt met de generaals die tegen deze regeering In opstand komen. Opperrabbijnen doen een beroep op het wereldgeweten. De opperrabbijnen van verschillende ge meenten in de wereld publiceeren een verkla ring ter gelegenheid van den grooten ver zoendag, waarin zij opkomen tegen uitingen aangaande het Jodendom op het jongste nazi congres te Neurenberg. De chef-rabbi of the Britsch Empire (dr. J. H. Hertz) heeft tot den opperrabbijn van Den Haag het verzoek gericht om zich bij dit protest aan te sluiten. Deze voldoet daaraan in de volgende bewoor dingen: De Duitsche machthebbers leidden op het jongste congres te Neurenberg een campagne van fanatieke onteering in tegen de geheele Jodenheid over de wereld. Zij pogen het Jo dendom de moeder der godsdiensten te vereenzelvigen met bolsjewisme, een stelsel, dat getoond heeft elke religie omver te wer pen. Zij willen zeventien millioen Joden, ver spreid over de vier hoeken der aarde, straf baar stellen voor de daden van een handvol menschen in Rusland, die zich volkomen heb ben losgemaakt van de Jodenheid en van hun voorvaderlijk geloof. De beschuldiging van de Duitsche macht hebbers, dat „98 procent van de leiders van de sowjet-en-boeren-republieken Joden zijn" is onwaar. Van de presidenten der verschil lende sowjet republieken en de volkscommis- Eén onzer Indische abonné's schrijft ons 4-d 14 dezer (1) bi) bovenstaande foto, het tolgende: Bandjirkort woord en toch voor deze Jtreek een woord van zoo verstrekkende be- tëekenis. In deze maanden, welke eigenlijk droog zijn en de oogst op Ladang en Sawah nog te velde Staat, klinkt dat woord als de roep van het noodlot in de ooren der bevolking. Angstig ziet men de watermassa naderen, een vloedgolf van modder en hout, alles mee slepend op zijn weg, alles vernielend wat door inenschenhanden is gewrocht, opgebouwd en bewerkt. Zware boomen, door de aardschuivingen naar beneden gekomen, worden met groote Kracht tusschen de steile oevers doorgeperst, beekjes worden rivieren en de lagere strooken Överstroomen. Dood en verderf voor al wat leeft ln de •dvier, en, voor wat zich niet tijdig kan ber den, ook daar buiten. De houtmassa's stapelen zich op voor de briiggen, en vormen houtdammen, van kolos sale afmetingen. De kokende modderrivier brult en loeit en shant zich. verder een weg,, onderdoor* er langs, niets... niets kan dit keeren, en het product van maanden langen arbeid, onder de moeilijkste omstandigheden verricht, gaat in enkele uren verloren. Enkele uren ln angstige spanning, benau wend door de groote machten der natuur, worden doorgemaakt en de rust keert weer. Het water zakt, het hout is voorbij en de bruggen vernield, tientallen meters van hun oorspronkelijke plaats. Ook de rust bij de bevolking is weer terug gekeerd. Rustig, hurkend rooken zij hun strootje, stil kijken ze voor zich heen, niet be grijpend. Ook wij hebben een moment van niet be grijpen, we begrijpen niet de Oostersche gela tenheid, wanneer alles zoo gemakkelijk kan worden opgenomen. De doessoen man denkt niet verder... soe- dah, het is afgeloopen. Voor ons begint weer de strijd tegen de elementen. Vandaag ls het verloren, nu moet het den volgenden keer gewonnen worden, een nieuwe strijd wordt aangebonden, in koortsachtige haast wordt alles opgeruimd en nieuwe mate rialen aangevoerd, terwijl Kromo rustig z'n strootje rookt, niet begrijpend.. M. V. WIJNEN. sarissen zijn op een totaal van negentien slechts twee van Joodsche afkomst. Zij lanceeren verder ongegronde beweringen omtrent de verantwoordelijkheid der Joden heid voor het afgrijselijke bloedbad aan beide kanten tr. het tragische conflict ln Spanje. Deze fantastische en uit de lucht gegrepen beschuldiging is klaarblijkelijk bedoeld om overal de hartstochten van de groote massa op te zweepen tegen den Jood. Israël ls dikwijls vertrapt en was vaak hul peloos, maar het verloor nooit de hoop en het vertrouwen, uit het geloof voortgesproten. „Geen wapen, dat tegen u wordt gesmeed, zal slagen", luidt de belofte van den profeet Jesaja. Israël's ondoordringbaar pantser tegen de nazi-beschuldiging ls vertrouwen ln den God der gerechtigheid. Hij alleen kan de boos aardige plannen verijdelen. Hij alleen kan de harten van hen, die door haat verblind zijn, reinigen en hun oogen openen voor het heilige karakter van de rechtvaardigheid en van de broederschap tusschen de menschenkinderen. De gevechten op de puinhopen van het Alca zar gaan voort. Een correspondent van Reuter geeft de volgende beschrijving van zijn bezoek aan deze plaats: Ik kwam Donderdag tegen den middag te Toledo aan en men vroeg mij of ik de gedeel ten van het gebouw wilde zien, die Dinsdag door de militie waren ingenomen. Wij moesten kruipen tusschen de stukken metselwerk; de muren waren doorboord met groote gaten, ter wijl andere geheel in puin gevallen waren. Halfverbrande balken lagen naast niet ont plofte granaten van 155 millimeter en het ge heel maakte den indruk van de grootst denk bare verwoesting. Het geratel van een machinegeweer uit een venster noopte ons een schuilplaats te zoeken achter een muurtje, van waar de soldaten van het Volksfront het vuur be antwoordden. Men bood mij aan een schot op den vijand te lossen, hetgeen ik afsloeg. Nadat ik tezamen met de militiesoldaten een goed maal genuttigd had, toonde men mij het kerkhof der op standelingen waar de 75 graven ieder door een houten kruis worden aange wezen. Men zeide mg, dat de tegenstan ders uitsluitend ontplofbare kogels ge bruikten. Het Zocodover-plein voor het Alcazar ls geheel verwoest; de straten, die erheen voeren, zijn afgesloten door barricaden van twee meter hoog, onder de dekking waarvan de belegeraars de mitrailleurposten van hun tegenstanders bestoken. Twee vrachtauto's zijn opgesteld aan één zijde van het plein en de kanonnen, van welke zij voorzien zijn, zijn gericht op den eenigen toren die nog gedeel telijk overeind staat en waaruit met tusschen- poozen een geweersalvo wordt afgeschoten. Ik heb van mijn bezoek den indruk overge houden, aldus vervolgt de correspondent van Reuter, dat indien de belegerden de keukens niet hadden moeten prijsgeven met de be langrijke voorraden levensmiddelen (men verzekerde mij er 7000 kilogram graan ge vonden te hebben en een niet minder kost baren voorraad drinkwater), zij het veel en veel langer hadden kunnen volhouden. Nu kan de tegenstand van de laatste verdedigers slechts een kwestie van eenige dagen zyn; mijn zegslieden dachten ten hoogste drie dagen. Deze overgeblevenen worden tusschen de 800 en 1000 geschat. lederen dag vordert kolonel Yague met zijn opmarsch naar Toledo. Met Torrijos als uitgangspunt, hebben zijn troepen thans nieuwe punten bezet in de dorpjes Barcience en Rielves en ondanks aan vallen der regeeringstroepen op Torrijos en hevige bombardementen van deze plaats is de voortgang der rechtsche niet gestuit. Van Toledo scheidt hen nu een moeilijk terrein dat aan hun tegenstanders alle gelegenheid geboden heeft om sterke stellingen in te nemen. Uit Burgos komt het bericht, dat men niet tot den aanval op Toledo wil overgaan, aleer men terdege voorbereid is, want het schijnt, dat de regeeringstroepen op het oogenblik ter plaatse over 10..000 man beschikken met in begrip van de belegeraars van het Alcazar. De regeeringstroepen hebben geprobeerd den vijand ernstige moeilijkheden in den weg te leggen door een dam van de Alberche een zij rivier van de Taag, door te steken met het gevolg, dat de inhoud van een waterreservoir van 10 millioen kubieke meter met donderend geweld ln het dal van de Taag is gestort, dat hier zeer steil is. De Alberche mondt even boven Talavera in de Taag uit en regeerings- vliegtuigen hadden opgemerkt, hoe de vijand op deze plaats groote voorraden oorlogsmate riaal en met name een aantal kanonnen langs de oevers had opgeslagen. Te Madrid, vanwaar dit gemeld wordt, weet men nog niet of groote schade is aangericht, maar men denkt van wel. Intusschen gaat langs de noordkust ook de opmarsch naar Bllbao verder. De rechtsche troepen hebben hun stellingen in het dal van de Deldeva verbeterd en de dorpen Escoriaza San Prudencio, Placencia, Alzola en Deva in genomen. Het heele dal is nu ln hun handen. Madrileensche bladen melden voorts het bom bardement van Valladolid door regeerings- vliegtulgen. Zij lieten op den spoorweg en op een munitiefabriek groote hoeveelheden ont plofbare stoffen en zeer zware bommen vallen en dezelfde vleigtuigen hebben ook Medina del Campo, een belangrijk knooppunt van spoor wegen en een munitiefabriek te Vltoria ge bombardeerd. De troepen van generaal Mola rukken in snelle vaart op in de richting van Bilbao. Zjj hebben thans de dorpen Duranga en Valma- seda, een dertig kilometer van Bilbao gelegen, ingenomen. Binnenkort zal dus met den aan val op Bilbao een begin worden gemaakt. Intusschen schijnt de bevolking van Bilbao, volgens berichten van Reuter uit deze stad, zich weinig te bekommeren om de dreigemen ten van generaal Mola en er niet over te denken zich over te geven. Wat Santander betreft, deze stad is thans uitstekend van levensmiddelen voorzien; de haven is thans, aldus het stadsbestuur, vrij van mijnen. Een eskader van de regeering heeft 40 uur gele den de Middellandsche zee verlaten. Men ver moedt naar de Noordkust van Spanje om de blokkade van Bilbao en Santander te ver breken. De verbindingen tusschen Madrid en Toledo afgesneden? Gistermorgen is gedurende twee uur Bilbao hevig gebombardeerd door acht vliegtuigen der rechtsche strijdkrachten. In de stad brak op verschillende plaatsen brand uit en men denkt, dat er dooden en gewonden zijn. Radio-Sevilla heeft mede gedeeld, dat het den regeeringstroepen voortaan onmogelijk zal zjjn versterkin gen uit Madrid ter verdediging naar Toledo te zenden, omdat hun tegenstan ders alle verbindingswegen bezet hebben. De troepen, die het Alcazar belegeren, zijn volgens een bericht uit dezelfde bron, ge deeltelijk teruggetrokken, om deel te nemen aan de verdediging van Toledo. Thans hebben de belegerden de vrouwen en kinderen weggezonden en daarmee te kennen gegeven, dat zij vast besloten zijn to het einde tegenstand te bieden. Graaf de Merry Telval, die gedurende vele jaren gezant van Spanje te Londen is geweest en die op het oogenblik te Biarritz vertoeft, geeft in de Evening Standard een beschrijving van het lot van vele gevangenen, die zich in handen der regeeringsaanhangers bevinden. Vele leden der Noord-Spaansche aristocratie worden volgens deze mededeelingen, op sche pen gevangen gehouden, voorzien van groote ladingen dynamiet .Zou het aan de rechtsche troepen gelukken Santander of Bilbao in te nemen, dan zal men deze schepen in de lucht laten vliegen. Voor zoover ik weet, zegt graaf de Mery Telval, bevinden zich vijf dergelijke schepen in de havens van Noord-Spanje. Op de schepen moeten de gevangenen zeer zwaren arbeid verrichten en ten deele aan dek in de open lucht slapen. Aan de militaire autoriteiten te Brussel is Donderdag telefonisch meegedeeld, dat kort ma den middag een Duitsch vliegtoestel van iïhet lichte militaire type, dat zich slechts op een zeer geringe hoogte bevond, boven het fort te Waalhem, dat thans gemoderniseerd wordt, heeft gevlogen. Het toestel kwam uit de richting van Mechelen, beschreef een hal ven cirkel rondom het fort en verdween ver volgens in de richting van het Westen. De hoogte waarop het zich bevond wordt op 80 90 meter geschat. Het personeel van het fort, alsmede de arbeiders, die er tijdelijk werkzaam zijn, verzekeren, dat zij het haken kruis op den staart van het vliegtuig zeer duidelijk heben gezien. Naar aanleiding van dit incident wordt te Waalhem verzekerd, dat zich aldaar ongeveer drie maanden ge leden een feit van denzelfden aard heeft voor gedaan. MINISTER-PRESIDENT VAN ZEELAND EN DE POLITIEK. HU wenscht boven de partijen te biyven. Naar aanleiding van de geruchten betref fende het aan minister-president Van Zee land toegeschreven voornemen, binnen niet al te langen tijd, tot de oprichting van een Bel gische Centrumpartij over te gaan, geruchten welke trouwens hun oorsprong vonden in de ministerieele omgeving van den „premier" zelf heeft deze laatste thans aan de Brus- selsche courant Le Soir medegedeeld dat hij geenszins het inzicht heeft zich in den strijd der partijen te werpen. De minister-president logenstrafte verder ten stelligste het ge rucht volgens hetwelk het in zijn bedoeling zou liggen een Centrum-partij van katho lieken, liberalen en socialisten, die zoowel tegen de extremisten van rechts als tegen de extremisten van links gekeerd zou zijn, in het leven te roepen. OPHEFFING VAN HET VOLKENBONDS- TOEZICHT INZAKE OOSTENRIJK MET 1 NOVEMBER A.8. Het belangrijkste onderwerp van deze Raads- bljeenkomst was de behandeling van het rap port van het financieele Volkenbondscomité voor zoover dit betrekking heeft op Oostenrijk. Overeenkomstig het verzoek van de Oosten- rijksche regeering besloot de Volkenbondsraad zonder eenigen tegenstand de posten van vertegenwoordiger van den Volkenbond ln Oostenrijk en van raadsman bij de Oostenrgk- sche nationale bank met Ingang van 1 Novem ber a.s .op te heffen. De Volkenbondsraad aanvaardde het ge vraagde ontslag van mr. Rost van Tonningen tegen I October en besloot gedurende de maand October den post van Volkenbondsver tegenwoordiger in Oostenrijk onbezet te laten. Een Reuter-bericht uit Sjanghai meldt, dat Kawagoe, de Japansche ambassadeur in China, na een conferentie met de Japansche diplomatieke, militaire en vlootfunctionnaris- sen de regeering te Nanking een „waar schuwing" heeft overhandigd, waarin ver klaard wordt, dat „veel strengere maatrege len genomen moeten worden dan tot dusver het geval was, ten einde de anti-Japansche agitatie ln China te onderdrukken." In den afgeloopen nacht werd door de Fransche, Engelsche en Amerikaansche regeering een nagenoeg gelijkluidende nota gepubliceerd, waarin verklaard wordt, dat deze drie landen bereid zijn samen te werken om een toestand te scheppen, waardoor de vrede wordt gewaarborgd en bygedragen wordt om de orde te herstel len in de internationale economische be trekkingen en een politiek zal worden gevolgd, welke er toe zal lelden, dat de welvaart ln de wereld zal worden bevor derd, de levensstandaard zal worden ver- hogd. De Fransche regeering heeft daarom aan de andere regeering medegedeeld, dat zij be sloten heeft tot een aanpassing van haar valuta over te gaan. De drie regeeringen zijn voornemens gebruik te maken van de haar ten dienste staande middelen, om een verstoring op de internationale wisselmarkt te voor komen. Devaluatie. De Fransche officieele verklaring be helst o.a. dat de waarde van den nieuwen franc zal liggen tusscheji 49 en 43 milli gram goud met een gehalte van 0.900 fijn goud. Verder wordt bepaald, dat tot nader order een wlsselkoersstabiliseeringsfonds, dat zal kunnen beschikken over 10 milliard frs., een regelenden invloed zal ultoeffenen op de ver houdingen tusschen den franc en de buiten- landsche valuta's, waarbij de pariteit van den franc tot het goud tusschen de genoemde grenzen zal worden gehandhaafd. De Fransche Regeeringsverklaring, die hedennacht te Parijs ls gepubliceerd, vermeld de, dat aan het parlement zal worden voor gesteld een wet, waarby het gehalte van de Fransche franc wordt tusschen 49 en 43 mg goud, van 900/1005. Voor de devaluatie bevatte de franc 65 mg goud, zoodat de waardevermindering dan wordt Va en de koers gebracht op 100 gram per pond sterling. Het „Algem. Handelsblad" verneemt uit de meest betrouwbare bron, dat het in de bedoeling ligt om aan de Fransche Kamer een wetsontwerp voor te leggen, waarin de regeering wordt gemachtigd om by decreet een devaluatie door te voeren, die zal lig gen tusschen 25 en 33V3 Voorloopig zou het dan in de bedoeling liggen om met behulp van een valuta-ega lisatiefonds den wisselkoers te regelen en eerst later zou dan de definitieve pariteit worden vastgesteld. Het in Frankrijk te vallen besluit zal van geen enkelen invloed zijn op de mone taire politiek van Nederland en Zwitser land zou zich op hetzelfde standpunt stel len, derhalve zijn tot nu toe gevolgde poli tiek voortzetten en niet tot devaluatie overgaan. Er is reden om aan te nemen, dat het publiek hier te lande evenals by vroegere gelegenheden zijn kalmte en gezonde ver stand zal bewaren en niet tot overyide angstmaatregelen zal overgaan. DE TOESTAND TE SJANGHAI WEER NORMAAL. De toestand te Sjanghai is weer meer nor maal. Aan boord van den kruiser Izumo is het stoffelijk overschot van het slachtoffer van het incident over boord gezet met de gebruikelijke eerbewijzen. Alleen werden geen saluutschoten gelost, teneinde de bevolking niet te veront rusten. De schuld van de drie gearresteerde Chineezen is nog niet bewezen. De Chineesche regeering over het incident. De Chineesche regeering heeft thans haar standpunt bepaald omtrent het incident van Sjanghai, waarby een Japansche matroos werd gedood en twee gewond. De regeering verklaart, dat men haar niet de schuld hier van kan geven, aangezien het incident plaats had in de internationale concessie. In verband met de ernst van de kwestie heeft zy evenwel het stadsbestuur opdracht gegeven de Japansche autoriteiten by het onderzoek zooveel mogelgk te steunen. Geen Britsche Inmenging. De Britsche gezant te Tokio heeft een be zoek gebracht aan den Japanschen minister van buitenlandsche zaken Arita. Hy verklaarde, dat alle geruchten omtrent een geheime overeenkomst van Britsche auto riteiten te Hongkong met Tsjlang Kai-sjek inzake Britsche interventie onjuist zyn. De Britsche regeering ls niet voornemens zich te mengen in de Japansch-Chineesche betrek kingen. DE GEVECHTEN IN PALESTINA. In gevechten gedurende de laatste 24 uur zyn een Britsch soldaat en 19 Arabieren ge dood en 2 Britsche officieren en 40 Arabieren werden gewond. Hevig gevecht op den weg van Hebron naar Jeruzalem. Donderdag heeft een hevig gevecht plaats gehad tusschen Britsche politie en militairen en gewapende henden. De stryd duurde tot laat in den avond, en wegens de duisternis was het niet mogelgk te ontdekken welke ver liezen de Arabieren hebben geleden. Een Schotsch luitenant werd gewond. verwijderd worden. Zeker is het dat Gij vannocht minder benauwd zult zijn, indien Gij vandaag Akker's Abdijsiroop neemt. Uw ademhalings organen worden dan bevrijd van de «lijm die daar vastzit. Zonder moeite, zonder pijn wordt Gij dan Uw be- nauwdheid of beklemming de baas. in ongelooflijk korten tijd werkt Ab dijsiroop zuiverend, verzachtend en genezend. Morgen kunt Gij U reeds een ander mensch gevoelen. Door hoar bijzondere samenstelling hèt geneesmiddel bij aandoeningen alsi \fertïëög3ë^iëfWin9 ^5cent 1 I x/orlaande prijzen ƒ1,'Mg n Naar de Tel. meent te weten, zal het j huwelgk tusschen Prinses Juliana en Prins Benno niet eerder dan eind Januari of be- gin Februari 1937 voltrokken worden. DE KONINKLIJKE FAMILIE BIJ DE MANOEUVRES IN BRABANT. Dezer dagen zijn in het Zuidelijk deel vaij ons land groote legeroefeningen gehoudenvan de Koninklgke Nederlandsche Landmacht. Dei oefening was wegens bezuiniging in jaren niet van zoo grooten omvang geweest als nu het geval was. De man oeuvres hebben volkomen aan dei gestelde verwachtingen beantwoord en zeker is het, dat zy van den hoogsten tot den laagsten soldaat een goede oefening geweest zijn. Een bijzonder cachet werd aan de manoeuvres verleend doordat de Koninkiyke familie, dus de Koningin, Prinses Juliana en Benno hen een bezoek waardig gevonden heeft. Dit be* zoek beeft vooral onder de gewone soldaten; een goeden indruk gemaakt en de stemming onder de troepen was dan ook uitstekend. Vooral Prins Benno heeft van zijn belangstel» Ung voor diverse legeronderdeelen blijk ge» geven. Overal waar de Koninklijke gasten verschenen werden zy harteiyk toegejuicht, De Koninkiyke geste werd alom zeer gewaar» deerd. Gisteren is Prins Bernard zyn werkzaam» heden aan de Nederlandsche Handelsmaat- schappij te Amsterdam begonnen. Hij is eS aangekomen met zyn hekenden two-seater, die den heelen ochtend voor den hoofdingang in de vyzelstraat, geparkeerd stond, in des regen, aangegaapt door veel voorbijgangers, die den veel besproken en beschreven wageS spoedig hadden herkend. De Prins zal voorloopig op de directie werk» zaam zijn, doch het ligt in de bedoeling, dat hy zich ook van den gang van zaken in ds andere afdeelingen op de hoogte zal stellen. PRINS BERNARD BIJ DE NEDERLAND» SCHE HANDELMAATSCHAPPIJ. Zooals reeds gemeld, heeft Prins Bernard, zyn werkzaamheden by de Nederlandscha Handelmaatschappy te Amsterdam aangevan» gen. Vrijdagochtend te tien uur arriveerde da Prins in gezelschap van zyn secretaris jhr, Röell op het kantoor van de maatschappy, waar hy door den president-directeur, mr. D, Crena de Iongh, werd verwelkomd. Na de ont» vangst in de directiekamer heeft de hees Crena de Iongh met den Prins een rondgang gemaakt door de verschillende afdeelingen van de Handelmaatschappy, tydens welke de chefs van de afdeelingen aan den Prins werden voorgesteld. Vooral de archief-afdeeling trok de aandacht van den Prins. Donderdag had de directie aan alle leden van het peresoneel mededeeling ge» daan van het feit, dat Prins Bernard, met het doel oeconomische studies te maken, eenigen tyd zou komen werken. De Prins zal van de chefs van de afdeelin» gen alle benoodigde inlichtingen ontvangen. Tevens is meegedeeld, dat, wanneer de Prins zyn werkzaamheden zal hebben aangevangen, het werk normaal zal worden voortgezet. Voor Prins Bernard is op de directie-afdee» ling een speciale werkkamer ingericht. Vrij» dagmiddag om half vgf is de Prins weer ver» trokken. Hy werd afgehaald door zijn secre» taris. Toen hij in zyn auto stapte ging er uit het talrijke publiek, dat zich hg den hoofd» ingang had opgesteld, een luid hoera op. PRINS BERNARD VERLAAT DE HOOFDSTAD. Gisternamiddag half vijf is Prins Bernhard van het Gebouw van de Nederlandsche Han» del-Maatschappy naar Het Loo teruggekeerd. De Prins werd afgehaald door zijn secretaris, Toen hy in zyn auto stapte ging er uit het tal» ryke publiek, dat zich by den hoofdingang had opgesteld, een luid hoera op. PICNICMAND VOOR PRINSES JULIANA EN PRINS BERNARD. Leerlingen en leeraressen van de Rotter» damsche Huishoudschool aan de Graaf Floris» straat werken aan het vervaardigen en in» richten (en t.z.t. vullen) van een picnicmand, welke Prinses Juliana en haar aanstaanden gemaal als huweiyksgeschenk aangeboden zal worden. HET BEZOEK VAN DE KONINGIN AAN SCHIEDAM. Het A.N.P. meldt; In verband met het bezoek, dat de Koningin, vergezeld van de Prinses en Prins Bernard, op 9 October aan Rotterdam zal brengen, zal het jonge paar Hare majesteit niet vergezel» len hy haar bezoek aan den kruiser De Ruytet op Zaterdag 3 October.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 5