GEMENGD NIEUWS HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1936 Ingrijpende wijzigingen van den verkoop door middel van automaten. De R.K. kerk tegen het communisme. Één belastingplaatje voor de tandem. Griekenland als afzetgebied voor Nederland verloren? Voederproeven met gedroogde suikerbieten De jaarlijksche landbouwtentoon stelling te Alkmaar. Stand der groente- en Fruit gewassen. Bloembollenveiling West-Friesland. Buitenland Een gevaarlijke proefneming. Verdachte knoopen. Een deserteur, die 22 jaar vrijwillig opgesloten bleef. Binnenland. Brutale verduistering bij de Stokvisfabrieken te Arnhem De torpedeering van de Berkelstroom door Duitschland. Auto door trein gegrepen. Belangrijke memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. Aan de memorie van antwoord van minis ter Gelissen inzake het ontwerp van wet tot regeling van den verkoop door middel van automaten ontleenen wij het volgende. Bij het optreden van den minister was be treffende het onderhavige ontwerp van wet het voorioopige verslag bereids verschenen, doch beantwoording van de daarin gemaakte opmerkingen had nog niet plaats gevonden. Alvorens de voortzetting van de behandeling te bevorderen, heeft hij er prijs op gesteld, yjrh grondig op de hoogte te stellen van den ontwikkelingsgang van den verkoop door mid del van automaten, welke zich Inmiddels steeds duidelijker heeft afgeteekend. Als ge volg hiervan heeft hjj aanleiding gevonden, mede ook in verband met de daaromtrent in het voorioopige verslag gemaakte opmerkin gen, het wetsontwerp in belangrijke mate te wijzigen. Het was den minister aangenaam te er varen, dat vele leden instemden met de strek king van het wetsontwerp, voor zoover dit be oogt, ontduiking van de bepalingen van de winkelsluitingswet tegen te gaan en' het ver schaffen van rust aan den middenstand te bevorderen. Inderdaad kan een zoodanige aan vulling van de winkelsluitingswet bezwaar lijk worden gemist, wil het met die wet be oogde doel worden bereikt. Het verbod van bijvullen. De minister kan het standpunt van de leden, die de noodzakelijkheid van een bijvulverbod betwijfelen, niet deelen. Afgezien van het feit, dat een dergelijk verbod door den midden stand zelf in het algemeen wordt begeerd, zoodat een beroep op de belangen van den middenstand als argumenten tegen dit ver bod kwalijk opgaat, wordt zonder een zoo danig verbod de rust van den winkelier niet voldoende gewaarborgd. De ondervinding heeft geleerd, dat bij vele automaten het bijvullen zich niet heeft beperkt tot een enkelen keer en dat voornamelijk bij de z.g. loket-automa ten het bijvullen veelvuldig plaats heeft. Dat in zulke gevallen de rust van den winkelier ten zeerste in het gedrang komt, is dan ook buiten twijfel De meening, dat automaten in café'S wel zouden mogen worden bijgevuld en die, behoorende bij winkels, niet, berust klaarblij- kelijk op een misverstand. In haar algemeen heid is deze opmerking althans zeker niet juist. De regeling betreffende het bijvullen van automaten past zich in het algemeen aan bij die van de winkelsluitingswet betreffende het geopend zijn van de winkels, in den zin, dat gedurende den tijd, dat een winkel voor het publiek geopend is, de bij dezen winkel behoorende verkoopsautomaten met dezelfde waren, voor den verkoop waarvan de win kel geopend is, mogen worden bijgevuld. Ten aanzien van verkoopsautomaten, behoorende bij café's en andere dergelijke inrichtingen be- teekent dit, dat deze gedurende den tijd, dat de gewone winkels in het algemeen gesloten zijn, slechts zullen mogen worden bijgevuld met die waren, welke in het café of de in richting uitsluitend voor het verbruik ter plaatse verkocht mogen worden. Zooals uit het nieuw voorgesteld artikel 6 van het ont werp zal blijken, wordt ook bij de daarin voor ziene beperkte bijvulmogelijkheld deze gelijk stelling gehandhaafd. Voorgestelde wijzigingen. De voornaamste wijzigingen worden als volgt toegelicht: De vrijstelling van de verkoopsautomaten van de regeling der Winkelsluitingswet als ge volg waarvan de wankel, waarin een verkoop automaat geplaatst is, te allen tijde, dus ook gedurende den z.g. gesloten tijd, geopend mag zijn voor den verkoop door middel van dezen automaat, heeft tot ontduiking van bovengenoemde wet geleid en groote moeilijk heden met betrekking tot de contröle op de naleving daarvan met zich medegebracht. Doordat de Winkelsluitingswet van toepas sing zal zijn op alle in winkels geplaatste automaten, is de noodzakelijkheid vervallen, in het ontwerp bepalingen op te nemen, be trekking hebbende op het bijvullen en de plaatsing van deze automaten, hetgeen een belangrijke vereenvoudiging met zich mede brengt. Daar behalve de gewone winkels ook café's, restaurants en hotels onder het begrip wdnkel van de Winkelsluitingswet vallen en deze ten aanzien van dergelijke inrichtingen dus even eens van toepassing is, zal ook de verkoop door middel van binnen deze inrichtingen geplaatste automaten zich hebben te richten haar hetgeen de Winkelsluitingswet bepaalt. Verkoop van rookartikelen voor gebruik ter plaatse ln „gesloten" tijd In café's. Het valt niet te ontkennen, dat de mindere exploitatie-mogelijkheid van verkoopautoma ten, die voor de café's en restaurants zal voortvloeien uit de hiervoren aangeduide wij- zigingen, voor deze inrichtingen niet zonder bezwaar is. In het bijzonder geldt dit ten aan zien van de omstandigheid, dat door de toe passelijkheid van de winkelsluitingswet op den verkoop door middel van binnen deze inrich tingen staande verkoopautomaten, daardoor in het vervolg in den z.g. „gesloten" ttjd ook geen tabaksartikelen meer zullen mogen wor den verkocht, zooals tot dusverre. Beperkte mogelijkheid tot bijvullen. Tenslotte kan dan nog gewezen wor« den op de reeds besproken wijziging^ waardoor het mogelijk zal zijn verkoop- automaten en sluitingstijd der winkels op beperkte schaal bij te vullen met aan spoedig bederf onderhevige eetwaren. Het ontwerp laat bijvulling op Zondag twee keer en op werkdagen een keer geduren de een korte periode toe.. Met het bovenstaande zijn de belangrijkste Wijzigingen, die bij de nota van wijziging ln g®1 .,^'et3ontwerp werden- aangebracht, aaa- Een stelselmatige actie in alle lan den. Gaat uit van het I aticaan, dat de richtlijnen heeft aangegeven. As. Zondag in Joegoslavië. De actie der R.K. Kerk tegen het commu nisme. die einde Augustus met den herder lijken brief ter zake van het Duitsche epis copaat is begonnen en j.L Zondag ook in de Ver Staten is ingezet, gaat uit van het V ati caan. De Paus heeft in zijn jongste gesprek ken met de Fransche. Oostenrijksche en Hon- gaarsche bisschoppen de pricipieele lijnen van de actie aangegeven, maar aan de bisschoppen zelf is het overgelaten voor hun uitspraken den juisten vorm en den geschikten tijd te kiezen. In elk geval moeten zij eischen, dat de r.-katholieken in het aangezicht van het dreigende communistische gevaar alle partij politieke twisten staken. De Paus, zoo wordt verder gemeld, zal na zijn terugkeer uit zijn zomerresidentie Castel Condolfo den strijd te gen het communisme met de krachtigste mid delen doorzetten, zelfs wanneer hij in som mige landen op verzet stuiten zou. Naar Reuter uit Belgrado seint, zal daar Zondag in alle r.-k. kerken een herderlijke brief van den bisschop van Agram tegen het communisme worden voorgelezen, des mid dags zullen in de kerken godsdienstoefeningen worden gehouden met gebeden voor de ver korting van het lijden in Spanje en voor de overwinning van de verdedigers van de cul tuur. By ontbreken echter dubbele boete. Wij vestigen er de aandacht op, dat voor een tanden slechts één rijwielbelastingplaatje noodig is. Ontbreekt het belastingplaatje ech ter, dan worden beide berijders van het rijwiel bekeurd en is dus een dubbele boete verschul digd. Tegenslag voor onze zuivel. Het A. N. P. meldt: De Nederlandsche zuivelproducten, in het bij zonder zij, die met Grieksche klanten contrac ten hebben aangegaan ten aanzien van de levering van gecondenseerde melk en melkpoe der, hebben door de nieuwste maatregelen, wel ke de Grieksche regeering te dien aanzien heeft getroffen, een belangrijk afzetgebied voor hun producten vrijwel geheel verloren. De Grieksche regeering heeft deze maand besloten, dat de invoer van gecondenseerde melk en melkpoeder alleen aan de landen is toegestaan, ten opzichte waarvan Griekenland een actieve handelsbelang heeft en dan nog slechts op compensatiebasis. Voor Nederland komt deze maatregel neer op een invoerverbod. Immers: Griekenland heeft ten opzichte van ons land geen actieve handels balans en bovendien, al ware zulks wel het ge val, dan zou het nog zeer moeilijk blijken te zijn, toestemming tot particuliere compensatie te krijgen. De invoer in Griekenland van gecondenseer de melk bedroeg 1.110.000 kg., waarvan Ne derland 970.000 kg. invoerde. Thans werd de invoer van dit product van hoogerhand op 600.000 kg. bepaald. Een belangrijk afzetgebied voor onze zuivel producten zal verloren gaan, wanneer voor deze moeilijkheden geen oplossing gevonden wordt. Wij ontvingen een overzicht van de voeder- proeven van het vee met gedroogde suiker bieten, welke proeven onder leiding van den rykveeteelconsulent voor Zuid-Holland, Ir. P. Verhoeven in den afgeloopen winter bij een tweetal veehouders zijn genoemen. De samenstelling der gedroogde suikerble ten was volgens het onderzoek door het Proefstation te Wageningeni Eiwitachtige stoffen 4,2 Verteerbare eiwitachtige stoffen 3,6 Werkelijk eiwit 2,4 Verteerbaar werkelijk eiwit 1,8 Vetachtige stoffen 1,1 Suiker 66,2 Ruwe celstof 4,6 Aschbestanddeelen 2,9 Zetmeelachtige stoffen (suiker Inbegrepen) 81 Vocht 5,8 Rantsoen X. De voedering per dag en per dier (koeien die 1012 1 melk gaven) bestond uit: 7 kg hooi van matige kwaliteit, 6 kg kuil- gras, 22% kg gedroogde suikerbieten, 0.75 kg maismeel, 0.75 palmpltmeel, 0.25 kg grond- ntoen, 1 kg sojaschroot De veehouder, ide het meel droog voerde, deelde als zyn ervaring mede: „Aanvankelijk was ik wat huiverig om 2 kg gedroogde suikerbieten droog te voeren, maar het ging uitstekend. Als ik de melk productie van vorig jaar vergelijk met nu dan kom ik tot de conclusie, dat ik nu van 3 koeien minder nog 100 1 melk per week meer heb. Ik weet niet of het van de suiker bleten komt, doch Ik blijf opvallend best met mjn melkhoeveelheid op hetzelfde niveau. Mijn indruk is, dat gedroogde suikerbieten een best voer zijn, die met graagt# gegeten worden!" Rantsoen IX. De voedering per dag en per dier (droog staande drachtige koeien en koeien die 5 1 melk gaven) bestond uit 8 kg hooi, stroo naar behoefte, 1% kg gedroogde suikerbieten, 1 kg gemengd meel met 18 V.Z.E. De veehouder die het meel als brei voerde was eveneens best tevreden. De dieren aten het zonder uitzondering met smaak, zoowel droog als in breivorm, aange mengd met ander meel. Hoewel het aantal proefnemingen te gering is om vaste conclusies te trekken, is wel ge bleken dat de gedroogde suikerbieten in de praktijk goed voldeden en graag werden op genomen. De zakken waren practisch en men kreeg den indruk, dat de houdbaarheid van het product goed was. Deskundigen achten het niet onmogelijk, dat gedroogde suikerbieten ook met succes aan varkens zullen kunnen worden gevoerd, terwijl zij bij do voeding van werkpaarden in tijden van zwaren arbeid, ook met succes ge» bruilct zullen kunnen worden, Onder begunstiging van prachtig weer heeft gisteren de Afd. Alkmaar van de Hol- landsche Maatschappij van Landbouw haar 55ste jaarlijksche tentoonstelling gehouden. Bekroningen. Van de bekroningen vermelden wij de vol gende: Vette schapen, geboren in 1935 (10 stuks), le prijs Jan Borst te Alkmaar. Over- houders (geen rammen) geb. in 1936 (tien stuks) le prijs W. J. Koning te Zuid-Schermer. Fokrammen, geb. in 1933 of vroeger, le prijs gebr. Hogetoorn te N. Beemster, Fok rammen, geb. in 1934, le prijs M. Kant te Winkel. Fokrammen, geb. in 1935, le prijs J. Helder Jzn. te Berkhout. Ram lammeren, drietallen, medaille toege kend C. Stapel Pzn., te Hoogkarspel. Ooien met haar in 1936 geboren lammeren w.o. ten minste één ooilam, le prijs Gebr. Hogetoorn te N. Beemster. Ooien met haar in 1936 geb. ramlammeren, le prijs Wed. Hm. Langedijk te Abbekerk. Ooien (viertallen geb. in 1934 of vroeger, le prijs N. D. Kaan te Wieringer- waard. Ooien (viertallen) geb. in 1935, le prijs Gebr. Hogetoorn te N. Beemster. Ooilammeren (viertallen van 1 vaderdier) geb. in 1936, le prijs Jn. Wagemaker te Abbekerk. Beeren: geb. in 1934 of vroeger: le prijs Varkensfokver. Spierdijk. Beeren geb. na 30 Sept. 1935 doch niet jonger dan zes maanden: le prijs P. Rol Czn. te Starnmeer. Drachtige zeugen, geb. voor 1 Sept. 1934, le prijs A. P. Borst te Heerhugowaard, le prijs B. S. Borst te Heerhugowaard. Drachtige zeugen, geb. tusschen 31 Aug 1934 en 1 Jan. 1936, le prijs S. Laan Pzn. te Kwadijk. Zeugen, geb. voor 1934 met biggen, le prijs C. Muis Kzn. te Heiloo. Zeugen geb. tusschen 31 Augustus 1934 en 1 September 1935 met biggen, le prijs J. Spaan te West Graftdijk. Jonge fokvarkens, geb. na 1 Januari 1936, le prijs J. Portegys Szn. te 't Zand. Groenteteeltgewassen. Andijvie staat er goed tot zeer goed voor. Bloemkool. Tengevolge van de in dit gewas optredende draaihartigheid zijn de vooruit zichten in Zuidholland en de Zuidhollandsche eilanden matig, terwijl in Noordholland in de laatste weken een aanmerkelijke verbetering waargenomen wordt en de stand daar goed genoemd kan worden. Boerenkool ontwikelt een goed tot zeer goed gewas. Roode kool. De vooruitzichten zijn zeer matig tengevolge van het optreden van draai hartigheid, waarvan dit gewas zich het minst herstelt: ook komt plaatselijk aantasting door rupsen voor. Witte en savoye kool vertoont een matigen tot goeden stand, welke sinds de vorige be richtgeving vooruitgegaan is. Spruitkool staat er goed voor. Schorseneeren hebben zich goed ontwikkeld. Uien. De stand is goed, met uitzondering van den Langedijk en omgeving, alsmede in West-Friesland, waar de oogstverwachüng matig tot goed* is. Witlof. De vooruitzichten voor dit gewasi. zijn goed tot zeer goed. GROOTE JUBILEUMTENTOONSTELLING VAN BLOEMEN EN PLANTEN. Lenté in Januari. Uitgaande van de Centrale Aalsmeersche Veiling te Aalsmeer, zal ter gelegenheid van haar 26-jarig bestaan, van 611 Januari 1937 een groote jubileumtentoonstelling van bloemen en planten worden gehouden. Het gebouw dezer veiling, ontworpen door den Amsterdamschen architect J. F. Staal, zal bij deze gelegenheid in een lusthof wor den herschapen, waaruit de winter verbannen wordt door een blijde lentelach van de kin deren uit Flora's rijk. Van het gebouw, dat zich zoo bij uitstek voor het houden van bloemententoonstellingen leent en dat een oppervlakte van meer dan een Hectare beslaat, zal verreweg het groot ste gedeelte als expositieruimte beschikbaar zijn. Deze tentoonstelling wordt derhalve de grootste in de reeks van Aalsmeersche ten toonstellingen, die zoowel in Nederland als buiten onze landsgrenzen groote vermaard heid wisten te verwerven. VERGOEDING VOOR DENATURATIE VAN AARDAPPELEN OOGST 1936. Van bevoegde zijde vernemen wy, dat met ingang van Maandag a.s. vergoeding zal wor den verleend voor het denatureeren van aard appelen van den oogst 1936 met uitzonde ring van vroege aardappelen en fabrieksaard appelen welke zijn geteeld en worden ge denatureerd met inachtneming van de dien aangaande gestelde voorschriften. Het bedrag der denaturatievergoeding ia voor denaturatie in het tijdvak van 28 Sept. tot 1 December 1936 f 0.70 per 100 kg, van 1 December 1936 tot 1 Maart 1937 0.80 per 100 kg en van 1 Maart tot en met 15 Juli 1937, 0.90 per 100 kg, met dien verstande, dat voor aardappelen der rubriek A welke in het tijdvak van 1 Febr. tot en met 15 Juli 1937 gedenatureerd zullen worden en behoudens nadere wijziging dezer rubriek, 1.50 per 100 kg zal worden uitbetaald. In de rubriek A zullen worden ingedeeld de volgende rassen van den kleigrond, voor zoo ver de aardappelen voldoen aan nader te stel len eischen: Bevelanders Bonte Star (Bonte Roode Star)' Blauwe Eigenheimers Eigenheimers Furore Noordeling Roode Star Westeinder Blauwe Zeeuwsche Blauwe Zeeuwsche Bonte De denaturatie kan geschieden zoowel doof georganiseerden bij een der Provinciale Land» bouw-Crisis-Organisaties, als door handelaren bij de Nederlandsche Akkerbouwcentrale als georganiseerde aangesloten. De aanvragen om denaturatie moeten op dezelfde wijze als vorig jaar door georgani seerden bij een L.C.O. geschieden aan die L.C.O., en door handelaren, die uitsluitend bij de Nederlandsche Akkerbouwcentrale zy'n ge organiseerd, aan deze Centrale. Om voor steun in aanmerking te komen, mogen in de partij niet voorkomen aardap pelen, welke kunnen vallen door een opening van 35 mm vierkantsmaat, terwijl ook nat- rotte knollen moeten zijn verwijderd. Ook zullen van steun worden uitgesloten partijen aardappelen, die naar het oordeel van genoemde Centrale zoodanig door ziekte zijn aangetast, dat zij niet meer voor veevoeder geschikt kunnen worden geacht, en partijen, dei stukken bevatten, welke op andere wijze dan bij het rooien of omwerken of wel door vreterjj van Insecten zijn ontstaan. Te Bovenkarspel heeft de bekende bloem- bollenveilingsvereeniging West-Friesland Don derdag haar 12e groote veiling van leverbare bloembollen gehouden. Aangevoerd werden tulpenbollen (waarvan de aanvoer nu sterk afneemt) hyacinten, narcissen en irissen. Over 2 weken zal de eerste groote veiling van gla- diolissen worden gehouden. De aanvoer van tulpen omvatte 319 nummers, die van plant- geod 811 nummers. We noteerden nog de volgende prijzen: mr, v. d. Hoef, zift 111, 1.051.10; couleur car- dinal, 12op, 1.451.55; dezelfde, 1112, 0.951; murillo, 1112, 1.401.45; crocus, geel, 0.55; yellow Queen, 67, 0.65; wedgwood, 89, 0.80; dezelfde, 910, 0.450.50; gene raal de Wet, 13op, 33.15; peach blossom, 1112, 1.20—1.35; lill, crosecum, 16op, 3.10; crocus Maximiliaan, blauw, 1.051.15; couleur cardinal, 12op, 1.451.55; hyacinth 1'Inno- cence, 17—18, 4.25; dezelfde, 15—16, 3; Vict. d'Oliveira, 12op, 1.301.40; copland, 1011, 0.800.90; bartigon, 1112 1.10; Prins van Oostenrijk, 1112, 2.752.85; grand duc, 12op 2.752.90; blauwe druifjes 9op, 0.110.12; dezelfde, 69, 0.07; imperator, 9op, 0.600.70; bartigon 1011, 0.800.85; brillant star, 12op, 1.80; dezelfde, 1117, 1.60; dezelfde, 1011, 1.301.40. De prijzen voor tulpen en hyicinthen per 100, narcissen per kg. ALLE „DOORGEDRAAIDE" GROENTE INGEBLIKT. Voor zoover zy daartoe geschikt bleek. Op de vragen van mevrouw Bakker-Nort betreffende het aan werkloozen uitreiken van groenten, welke op de veilingen de minimum prijzen niet kunnen opbrengen heeft de mi nister van Sociale Zaken geantwoord: Inderdaad zijn den laatsten tijd nog en niet alleen te Venlo, doch ook wel op andere vellingen groenten vernietigd moeten wor den. De minister is van oordeel, dat vernietiging van groenten, voor zoover mogelijk, dient te worden voorkomen. Zijnerzijds werden daar voor dan ook reeds voor eenigen tijd maat regelen genomen. De minister besloot voor eenigen tijd om de groente, die doordraaide en niet in de groentedistributie kon worden opgenomen, voor zoover deze daarvoor geschikt was, te doen inblikken, daartoe in staat gesteld door den minister van Landbouw en Visscherij, die deze groente ter beschikking van den Minis ter stelde. Practisch kan worden gezegd, dat alle groente, die in den laatsten tijd „doordraaide" en voor conserveering geschikt was, voor de distributie bestemd is geworden. LEVERINGSPLICHT VAN AANDEEL HOUDERS VAN COÖPERATIEVE AARDAPPELMEELFABRIEKEN. Van bevoegde zyde wordt ons medegdeeld, dat terzake van de levering van aardappelen door aandeelhouders van coöperatieve aard appelmeelfabrieken in een ministeriëele be schikking voorzieningen zullen worden ge troffen, in dier voege dat niet voor steun in aanmerking komen, fabrieken, welke boete heffen van aandeelhouders, die voor tenmin ste 42 aan hun statuairen leveringsplicht hebben voldaan. STEUNVERGOEDING VELDBOONEN. De Nederlandsche Akkerbouw Centrale maatk bekend, dat de steunvergoeding voor veldboonen, welke werden gedorscht in het tijdvak van 31 Augustus tot en met 9 Sept. 1936, 3.per 100 kg zal bedragen. Voor in het tijdvak van 10 September tot en met 16 September 1936 gedorschte veld boonen zal deze steunvergoeding 3.25 per 100 kg bedragen. STEUNVERGOEDING ERWTEN. De Nederlandsche Akkerbouw Centrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten van de kwalitsklasse O, gede natureerd in het tijdvak van 7 September 1936 tot en met 12 September 1936 2.60 per 100 kg zal bedragen. Voor in datzelfde tijdvak gedenatureerde groene erwten van de laagste klasse en voor andere erwten zal die steunvergoeding 2.10 per 100 kg bedragen. CONSUMPTIE MELK. De Nederlandsche Zuivelcentrale maakt be kend, dat van 27 September t.m. 3 October de prijs van consumptiemelk op regeerings- contract, voor het taxegedeelte is 6(4 cent, eventueel verhoogd met premie, of vermin derd met afdracht voor de kwaliteit- De re- geeringsminimumprijs voor overmelk ls vast gesteld op 4.50 cent. Afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxemelk cent. DE HEFFING OP BOTER. De heffing op boter en de vervoervergun- ning voor buitenlandsche boter is voor de week van 28 September tot 3 October vast gesteld op 85 cent per kg. LANDELIJK COMITÉ VAN ACTIE TEGEN DEN NADELIGEN INVLOED DER GRAAN RECHTEN OP DE PLUIMVEEHOUDERIJ. Groenekan, 25 September 1936. Wij ontvingen van het Comité van Actie tegen den nadeeligen invloed der graanrechten op de pluimveehouderij, een exemplaar van een geschrift van Mr. H. W. J. Sannes, één der Comité-leden en voorzitter der Algemeene Nederlandsche Pluimveeteelt Vereeniging over de vraag: Kregen de Pluimveehouders de Graanrechten terug, waarin deze vraag ont kennend wordt beantwoord, BOTERNOTEERING 53 CENTS. Een stuiver gedaald. De Leeuwarden commissie-noteering voor boter is vastgesteld op 53 centen per kilo. (Vorige week 58 centen). Kopenhagen noteerde Donderdag 2.10 Kr. of circa 70 centen (vorige week 2.18 Kr, of 7§ oenten). HANDELSOVEREENKOMST TUSSCHEN zuid-slavië en nederland. Tusschen Zuid-Slavië en Nederland is een handelsovereenkomst tot stand g^omen. die de tot dusver voor Zuid-Slavië bestaande pas sieve handelsbalans in evenwicht moet bren gen. prijzen voor eieren naar duitschland. De verkoopprijzen voor kippeneieren naar Duitschland zyn voor de periode van 25 Sep tot 29 Sept. vastgesteld op: C-klasse, Sev"c 52—53 kg B-klasse, gewicht 57—58 kg 4.10; A-klasse, gewicht boven 65 kg. 4.40, S-klasse, gewicht boven 65 kg 4.70, alles per 100. Minimumprijzen voor eendeneieren zijn naar groote: 2.40, 2.45, 2.55 en 2.60 p. 100 st. Eén doode, één gewonde. Twee medische studenten te Gent waren sedert eenigen tijd bezig met proeven om ontplofbare stoffen door middel van korte radiogolven tot ontploffing te brengen. Zij experimenteerden in een laboratorium, o.a. met een stof, die een Gentsch uitvinder voor hen had bereid. Dezer dagen nu is de proef, waarvan de studenten het groote gevaar ver moedelijk niet hebben beseft, zoo goed ge slaagd, dat door de ontstane ontploffing het laboratoriumgebouw vrijwel werd vernield. De brandweer heeft twee uur lang moeten zwoegen voor zij de lichamen van de studen ten onder het puin vandaan had gehaald. Eén der studenten, Lebrun genaamd, bleek zoo zwaar gewond, dat hij kort daarop is bezwe ken. De ander is slechts licht gekwetst. Te Weenen, zoo meldt de Times, is een geldsmokkelaar gearresteerd, die voor dui zenden schillings waarde Oostenryksch geld over de grens kreeg op zeer merkwaardige wijze. Hij vouwde bankbiljetten van 100 of 1000 schilling zóó klein op, dat hy ze wrin gen kon in kleine metalen doosjes, die hij zelf maakte. Hij bekleedde deze doosjes met leer, bevestigde ze op karton, en zond ze ais „knoopen" over de grens naar een medeplich tige in Zürich. Dit bedrijf zou jaren lang door hebben kunnen gaan, als een postbeambte het niet vreemd had gevonden, dat deze „monsters zonder waarde" altijd aangeteekend werden verzonden. De laatste zending van 120 „knoopen" werd nauwkeurig onderzocht en zoo kwam een bedrag van 26.400 schilling aan bankbiljetten te voorschijn (ongeveer Ned. 7000). De geldsmokkelaar is tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld, en moet 5000 schilling boete betalen. De 26.400 schilling zijn geconfiskeerd. In een nog geen 90 inwoners tellend dorp bij Vesoul is een deserteur 22 jaar onder het ouderlijke dak gebleven uit vrees voor ontdek king. In het begin van den oorlog was hij naar het front gezonden en na een maand met een lichte wond geëvacueerd. Genezen is hij er niet teruggekeerd. Hij gold voor deser teur en was geheel in het vergeetboek geraakt Nu trok hij de aandacht van de buren, die wilde weten, met wien zijn vader ruzie maakte. Toen bleek voor het eerst, dat het huis een derde persoon herbergde. Zyn ouders hadden er genoeg van hem altijd bij zich te zien. Hij komt voor den krijgsraad, die hem wel vrij zal spreken. Indien hij drie jaar gewacht had zou de zaak verjaard zijn. Bijzonderheden. De hoofdinspecteur van politie te Arnhem heeft aan de pers eenige mededeelingen ge daan omtrent de belangrijke verduisteringen, welke sedert geruimen tijd gepleegd werden b|j de Kon, Metaalwarenfabrieken voorheen W. J. Stokvis. Reeds langen t|jd bestond bij de directie het vermoeden omtrent diefstallen, die door magazijnpersoneel zouden worden gepleegd, doch het kon niet gelukken de daders te ont dekken. Doch steeds gingen de diefstallen door, hetgeen bewees, dat zy met groote bru taliteit werden gepleegd. Eenige dagen ge leden nu verzocht een caféhouder uit Rens- woude een installateur aldaar voor hem een waschinstallatie te plaatsen, die hy zelf ge kocht had. Het bleek den installateur, dat de waschinstalaties afkomstig was van de fa brieken van Stokvis en daar het de ge woonte is voor het plaatsen van installaties van de fabriek een provisie aan de installa teurs te geven, wendde de installateur zich tot den vertegenwoordiger van de Stokvis- fabrieken om deze provisie te krijgen. B(j onderzoek, dat hierop volgde, bleek, dat er door Stokvis geen wasch installatie nsnr Renswoude was verkocht, maar dat de café houder deze betrokken had van een vracht rijder uit Enkhuizen. Nadat de politie in de zaak was gemoeid, werd op dit spoor verder gewerkt. Al spoedig kwam aan het licht, dat de vrachtrijder de installatie had gekocht voor een zeer gering bedrag van een lid van het personeel van het magazijn van Stokvis, wat natuurlijk tot diens arrestatie leidde. Reeds dadelijk by het verhoor van den eersten verdachte kwam zoo veel bezwarend materiaal los, dat overgegaan kon worden tot verdere arrestaties. Op het oogenbllk zyn dan ook in het huis van bewaring te Arnhem opgesloten twee vrachtrijders uit Enkhuizen en zeven leden van het personeel van Stokvis, van wie één eenigen tijd geleden was ontslagen wegens opheffing van de afdeeling waar hy werkte, en vier Arnhemsche installateurs. De vracht rijders en installateurs zuUen terecht moeten staan wegens heling. Omtrent de wijze, waarop de verduisteringen werden gepleegd, kan worden medegedeeld, dat deze loopen over verscheidene jaren en een zeer belangd rijk bedrag betreffen. Over het algemeen werk gewerkt met valsche bons. Installateurs die materiaal noodig hadden, konden dit, na op het kantoor een bon te hebben gekregen, direct uit de magazijnen betrekken. Meer malen werd nu meer afgegeven dan de bons aangeven en dat meerdere werd op admint- stratiekaarten valschelijk geboekt, zoodat de voorraad bleef kloppen. Was er een meer be trouwbare contróle geweest, dan zou dit na tuurlijk niet lang hebben kunnen plaats vinden. De diefstallen werden eveneens vergemak kelijkt, omdat de magazijnmeester er bij be- troken was, zoodat het personeel vry spel had. Het schijnt, dat er aanvankelijk een complot bestond, waarbij drie leden van het maga zijnpersoneel, namelijk de magazijnchef, de souschef en een knecht betrokken waren, doch naast dit complot hebben verscheidene leden van het personeel van het magazijn on afhankelijk van elkaar gestolen. Dit laatste betrof echter allerlei kleine artikelen, die uit het magazijn onder jassen werden meege nomen. Groote stukken als waschtafels, bad kamerinstallaties en closetpotten en derge lijke werden door de drie bovengenoemden gestolen. In totaal heeft de politie bij Arn hemsche installateurs op het oogenblik 17 complete waschtafelinstallaties in beslag ge nomen. Naturlijk zijn er veel gestolen, maar het is natuurlijk heel moeilijk deze te achter halen, omdat er verscheidene in den loop der jaren bij cliënten van de installateurs werden geplaatst. Het onderzoek is echter nog gaande en daar steeds weer nieuwe feiten aan het licht komen en nieuwe namen worden genoemd, zullen vermoedelijk nog meer arrestaties volgen. In 1916 is het stoomschip De Berkelstroom; van de n.v. Hollandsche Stoomboot Maat schappij te Amsterdam door een Duitsche duikboot getorpedeerd, voor welk feit Duitschland tot een schadevergoeding van 570.000 mark werd veroordeeld. Dit bedrag is indertijd door de Nederlandsche regeering namens de Hollandsche Stoombootmaat schappij geïnd. Pas in 1912 heeft de re geering dit bedrag aangeboden aan de maat schappij, maar toen was de gedeprecieerde mark practisch niets meer waard, zoodat de maatschappij hiermede geen genoegen nam. De maatschappij stelde toen een vordering in tegen den staat van 160.000, in verband met den koers van 1919. De rechtbank heeft toen een bedrag van 15.000 toegewezen. Van beide zijden is men in hooger beroep gegaan en Donderdag zijn voor het gerechts hof de pleidooien in deze zaak gehouden. Prof. Molster zette uiteen, dat de Neder landsche regeering slecht optrad bij wijze van bemiddeling. De staat zegt ook, het geld ont vangen te hebben, maar de Duitsche regee ring verklaarde het bedrag schuldig te zijn aan de maatschappij. Het geld kwam dus direct in het vermogen van de maatschappij, al was het Nederlandsche gezantschap te Berlijn tusschenpersoon. De Duitsche regee ring zou nooit genoegen hebben genomen met een quitteering, waarbij niet de ontvangst ge meld werd van het bedrag namens of doop de stoombootmaatschappij. De staat beweert nu niet gekwiteerd te hebben voor de eische- res; maar al zou dat waar zijn, dan nog raakt dit de betrekking tusschen vertegenwoordigde en vertegenwoordiger niet. In Februari 1931 ontving de maatschappij pas bericht van de regeering, dat het be drag ontvangen was en ter beschikking stond van de maatschappij,, voor deze nalatigheid is de staat aansprakelijk.. De maatschappij leed namelijk groot verlies door de daling van de mark. De regeering zou het bedrag per chèque ontvangen hebben. Waarom heeft zij deze chèque niet onmiddellijk geïncasseerd of ter beschikking gesteld van de maatschappij Welke rechtsnormen moeten hier nu worden toegepast? De staat stelt niet-ontvankelyk- heid, onder meer op grond, dat de grondslag van de vordering niet beheerscht wordt door het Burgerlijk Wetboek. Deze stelling bestreed pleiter. De staat is hier als ieder burger opgetreden. Pleiter be toogde verder, dat de lasthebber onmiddellijk de ontvangen chèque had moeten verantwoor den. Nergens staat, dat met die verantwoor ding gewacht moet worden tot er om ge vraagd wordt door den lastgever. Mr. Wolterbeek Muller wees erop, dat toen in 1919 de Hollandsche Stoombootmaatschap pij het verzoek aan de Nederlandsche regee ring deed, de vrede er nog niet was. Het was de bedoeling, dat de regeering hier tegenover een andere regeering zou staan. Van een nor male betrekking tusschen lastgever en last hebber is hier geen sprake. Op 30 Januari 1919 kwam een chèque van de Duitsche re geering aan op het Nederlandsche gezant schap, getrokken op de Duitsche Rijksbank. Veertien maanden later kwam de maatschap pij op deze zaak terug. Zij was de heele kwes tie vergeten geweest. Intusschen bleek, dat aan het gezantschap de chèque zoek was. Het was ook mogelijk, dat het schip gerem placeerd zou worden. Het was dus mogelijk, dat de Hollandsche stoombootmaatschappij opzettelijk de chèque had laten rusten. Nooit is verzocht het bedrag in guldens om te zetten. De staat had dit niet uit eigen be weging kunnen doen, want dan zou hij gespe culeerd hebben. Men wil nu de schade, ont staan door het zakken van de mark schuiven op den staat der Nederlanden. Het hof zal 29 October arrest wijzen. Bestuurder gedood. Op den onbewaakten overweg aan de Molenstraat te Beilen is gisternamiddag een personenauto door den sneltrein, die omstreeks half drie uit Groningen vertrekt, gegrepen, hetgeen den bestuurder van den wagen het leven kostte. De auto kwam uit de richting Beilen; het uitzicht in die richting wordt eenigszins be lemmerd door eenige huizen. De bestuurder van de auto, die langzaam reed, was, toen hij den sneltrein zag naderen, zoo onthutst, dat hij midden op de spoorbaan het voertuig tot stilstand bracht Het gevolg was, dat de auto in de flank werd gegrepen en een eind verder versplinterd in de spoorsloot viel. De besturder, een 41-jarige man uit Winschoten, moet op slag gedood zijn.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 6