Abonneert op dit blad De Burgeroorlog in Spanje. Madrid in oorlogstijd. ïer,rkken om 2iJ° GEMENGD NIEUWS Marktberichten. BUITENLAND HELDERSCHE COURANT VAN MAANDAG 28 SEPTEMBER 1936 De belastingdruk in Neder land 1936 1937. Verdwijnt de wereldbekende, eeuwenoude kaasmarkt te Alkmaar. Huwelijksgeschenk voor de Prinses van de Nederlandsche jeugd. Geen wereldtoonstelling te Amsterdam? De kustvisscherij en de visscherij in het IJselmeer in Augustus 1936. Tuinbouwers voorzichtig met nicotine. De verbroken verloving. Op 't kantje gered. Het bombardement van Bilbao is hevig geweest. Val van Toledo aanstaande? Inneming van Toledo officieel bevestigd. Een provisorisch ministerie van koloniën in Duitschland Een ministerie van koloniën in voor-geboortelijken staat. Frankrijk verklaart zijn trouw aan den Volkenbond. De rede van Eden heeft in Duitschland een gunstigen indruk gemaakt. woningbouw vermindert tot het peil, dat door hem normaal is berekend, het totale aan tal bouwvakarbeiders kleiner zal moeten wor den, tenzij andere oorzaken genoegzaam in tegengestelden zin werken. Statistische gegevens. Het centrale bureau voor de statistiek heeft wederom de nieuwste gegevens op belasting gebied vereenigd tot een publicatie, die onder den naam van belastingdruk in Nederland 19381937 zoo juist het licht heeft gezien. Het gemeenten, waarin geen opeen ten ep de gemeentefondsbelasting rechtstreeks worden geheven, is gedaald van 183 over 19321933 tot 26 over 19361937, terwyl het aantal gemeenten met het hoogst mogelrjk aantal opcenten in dit tijdvak is gestegen van 115 tot 664. Verder blijken verscheidene, gemeenten, die zich met betrekking tot deze belasting voor 19321933 in de eerste, resp. tweede klassa hadden gerangschikt voor volgende jaren naar de tweede, resp. derde klasse te zijn over gegaan. Van 1932—1933 tot 1936—1937 is het aantal gemeenten der eerste klasse 176 klei ner geworden, terwyl het aantal gemeenten der derde klasse 282 grooter ia geworden. Op gemerkt zy, dat door deze verandering van klasse onder overigens gelijke omstandigheden een grooter aantal personen in de gemeente fondsbelasting valt, waardoor een hoogere belastingopbrengst wordt verkregen. Over de jaren 19311932 tot 1936 1937 wordt verder in een grafiek een vergelijking gemaakt tusschen den totalen belastingdruk Voor een inkomen van 5000 in de verschil lende gemeenten. Hieruit blijkt, dat over 1931 1932 en 1932—1933 in de gemeenten met den laagsten druk, gevormd door de in komsten- en gemeentefondsbelasting in hoofd som en opcenten, 4.83 pet. van dit inkomen betaald moet worden en in de gemeente met den hoogsten druk 8.07 pet. Over de jaren 19331934 en 19341935 zijn deze bedragen resp. 5.55 en 8.80 pet. en over 19351936 en 19361937 resp. 6.57 en 9.-9 pet Uit het ver loop der ljjnen, die op de grafiek tusschen deze uitersten getrokken zijn, is duidelijk te zien. dat in den loop dezer jaren een groot aantal gemeenten moest overgaan tot wijzi ging der classificatie en verhooging van het aantal opcenten op de gemeentefondsbelasting, waaruit opnieuw de invloed van de ongunstige tijdsomstandigheden op de financiën der over heidslichamen merkbaar is. Ten slotte komen in de inleiding nog enkele gegevens voor, waarbij de progressie tot uit drukking wordt gebracht, die voor de inkom sten-, gemeentefonds- en verdedigingsbelasting geldt. Zoo betaalt een gehuwde zonder kinde ren bij een inkomen van f 800 ten minste 0.45 en ten hoogste 1.66 pet van dit inkomen aan inkomsten- en gemeentefondsbelasting te zamen, terwijl bij een inkomen van f 500.000 ten minste 35.48 en ten hoogste 43.72 pet. van dit inkomen moet worden betaald. Bij een Vermogen van f 20.000 moet aan vermogens- en verdedigingsbelasting tezamen minstens 0.13 en ten hoogste 0.16 pet van dit vermogen betaald worden, terwijl bij een vermogen van f 12.5 millioen dit het geval is voor resp. 0.86 en 0.93 pet. van dit vermogen. In een Zaterdagmiddag gehouden vergade ring van belanghebbenden is een besluit ge nomen, dat voor de eeuwenoude en wereldbe kende Alkmaarsche kaasmarkt van zeer vèr strekkende gevolgen kan zijn. Men besloot n.1. tot oprichting van een kaasbeurs. De vraag „kaasmarkt of kaasbeurs?" is reeds van betrekkelijk ouden datum, maar zij werd pas klemmend in de huidige crisis, die de kaasprijzen tevens met sprongen deed dalen en de boeren noopte tot het betrachten van allerlei bezuinigingen ook ten aanzien van het aanvoeren ter markt. Wel verlaagde het ge meentebestuur van Alkmaar de marktkosten, maar men oordeelde deze ook daarna nog te hoog, met als gevolg dat de oprichting van een kaasbeurs opnieuw aan de orde werd ge steld. In de voorjaarvergadering van den Bond van Zuivelfabrikanten (de grootste organi satie op dit gebied in deze streek) kwam dit jaar o. a. in bespreking een door ir. G. Kra mer, adj.-secr. v. d. Bond gedaan voorstel, waarin de stichting van een kaasbeurs krach tig werd aanbevolen en de daartegen van de zijde van den handel ingebrachte bezwaren Werden bestreden. De voorstanders van de markt, die zich schaarden achter den secre taris, den heer G. Nobel, bleven ver ln de minderheid. Naar aanleiding van dezen afloop der be sprekingen zocht het bestuur contact met Alkmaar's gemeentebestuur, maar het vond daar begrijpelijkerwijze geen lust tot mede- Werking tot afbraak van de markt Het bonds- bestuur ging echter voort in de door de ver gadering aangewezen richting, voerde bespre kingen met belanghebbenden, enz., met als gevolg, dat tegen Vrjjdag een vergadering van voorstanders van een kaasbeurs werd uit geschreven. Daartoe werden ultgenoodlgd alle by den Bond aangesloten fabrieken, welke zich op bovenbedoelde voorjaarsvergadering hadden uitgesproken vóór een kaasbeurs. On der de pl. m. 20 aanwezige fabrieken bevon den zich niet die, welke desttjds blanco stem den, terwijl ook zy, die geregeld handelen over de beurs te Purmerend, afwezig waren ge bleven De vergadering werd geleid door den voor zitter van meergenoemden bond, den heer H. K. Koster uit Wieringerwaard. die den gang Van zaken tot nu toe uiteenzette. Vervolgens Werd gelegenheid gegeven tot bespreking, waarna tenslotte met één stem tegen en één blanco werd besloten tot het vormen van een commissie, welke tot taak heeft de zaak ver der voor te bereiden. Op welke leest de kaasbeurs zal worden geschoeid is natuurlijk nog niet te zeggen, maar dat zij er komt, is wel zeker, waar schijnlijk reeds over een paar maanden. FELLE REDE VAN Mr. KORTEXHORST CP LANDDAG DER R.-K. STAATSPARTIJ. Dringend verzoek tot de Katho lieken zich te vereenigen. Ongeveer tienduizend personen uit alle dee- len van Limburg waren gisteren in den namid dag met bussen, auto's en treinen samengeko men op het Bekkerveld, waar een groote land dag van de R. K. Staatspartij voor Zuid-Lim- I burg werd gehouden, bedoeld als inzet voor de i komende verkiezingscampagne, tegelijkertijd j om de gelederen der staatspartij in dat deel van het land te versterken en dit vooral ook om ten strijde te trekken tegen dissidentisme en afbrokkeling. De landdag stond onder leiding van den nieuwen voorzitter van den katholieken Lim- burgschen kiezersbond, jhr. mr. Michiels van Kessenich, burgemeester van Beek, die in het bijzonder een woord van welkom richtte tot mgr. Poels, aalmoezenier van den arbeid in Zuid-Limburg, de vele aanwezige geestelijken en genoodigde autoriteiten, terwijl hij onder applaus ook hulde bracht aan den bisschop van Roermond. Er waren drie sprekers, namelijk de voor zitter der R. K. S. F.. het lid der Tweede Kamer mr. C. M. J. F. Goseling en voorts de Kamerleden mr. L. G. Kortenhorst en dr. H. W. E. Moller. Het was voornamelijk mr. Kortenhorst, die scherpe critiek uitte op het kabinet-Colijn. Zijn betoog was in den aanvang gericht op de sociale taak der R. K. Staatspartij tot herstel van den arbeid. Onze partij, zoo zeide spreker, heeft niet alleen door haar beginselen, maar ook door haar daden en door haar toekomst plannen, het recht in dit tijdsgericht een be roep te doen op de katholieken om zich rond haar vaandel te scharen. De partij durft het aan het oordeel van het Nederlandsche volk te verzoeken over de vraag, of zij inderdaad een politiek heeft gevoerd van sociale rechtvaardigheid. Spreker noemde nu een reeks van maat regelen op, genomen o.a. onder aanvoering van mr. Aalberse, wijlen jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck en mgr. Nolens, om de con clusie te trekken, dat de R. K. Staatsparty zich met een gerust geweten aan een on derzoek naar haar sociaal program en haar sociale actie durft te onderwerpen. Het kabinet-Colijn heeft ons doen weten, zoo vervolgde mr. Kortenhorst, dat het schip van staat door de branding in veilig vaarwater is geraakt en dat wij in de toekomst niets anders zouden hebben te doen dan in dezelfde richting voort te gaan. De katholieke fractie kon dit optimisme niet deelen. Noch op het terrein van het evenwicht in de staatsbegrooting, noch op dat van de aan passing van kosten en prijzen, noch op dat der industrialisatie en structuurwijziging, noch dat der handelspolitiek, noch op dat der ordening, doch ten slotte dat der bestrijding van de werkloosheid, is de toestand van ons land sedert 1933, toen het kabinet-Colijn optrad, met schre den vooruitgegaan. In tegenstelling met dr. Colijn van gisteren, waren wij reeds lang van oordeel dat de ver betering van de binnenlandsche conjunctuur mogelijk geweest zou zijn, ook zonder vooraf gaande merkbare verbetering van onze export positie. Het is niet onze schuld, dat door het verloop van den tijd en de tweeslachtige poli tiek van het zittende kabinet de keuze tus schen de verschillende mogelijkheden hoe lan ger hoe geringer is geworden. De keuze, zoo vervolgde de heer Kortenhorst, was gisteravond blijkbaar niet meer: de aan passingspolitiek van het kabinet-Colijn, of iets anders, maar binnenlandsche conjunctuursti- muleering met of zonder behoud van den gou den standaard. Het kabinet koos het laatste en offerde met haar politiek den gulden op. Het kabinet, aldus spreker, en niemand an- derst draag, de volle verantwoordelijkheid voor deze daad en haar gevolgen. Ik wil van deze gelegenheid, zeide spr. verder, nog wel gebruik maken, om te zeggen, dat men devaluatie niet als een ramp moet beschouwen. De eventueele muntcorrectle moet ons niet te zeer ver ontrusten. Mocht men morgen of overmor gen bijvoorbeeld voor het brood of andere levensmiddelen maar een fractie van een cent meer vragen, dan raad ik u aan die betaling te weigeren. De voorzitter der R. K. Staatspartij, de heer Goseling, met gejuich op het podium begroet, zeide, dat na de N. S. B.-meeting op 5 Septem ber te Valkenburg de Roomsch-Katholieke meeting op 6 September het katholieke volk een heel ander geluid heeft laten hooren en getoond heeft, wat het wil. Het is schuldige onkunde, zoo zeide spreker, dus een lichtvaardig oordeel, wanneer men het voorstelt, alsof wi) het werk van de partij en van de kerk vereenzelvigen, dus, dat wij de party canoniseeren. Wy moeten evenwel ver- myden, wat ook maar den schijn zou kunnen wekken dat wy door ons werk de kerk zouden compromitteeren. Zaterdag is ln den Haag een vergadering ge houden van vertegenwoordigers van gymnasia en middelbare scholen van het openbare en het byzondere onderwys. Op eenige scholen was gebleken, dat by de jeugd behoefte bestaat der Prinses een ge schenk aan te bieden by gelegenheid van haar huweiyk. De wenscheiykheid werd nu over wogen van een groote daad van de Nederland sche jeugd en dus te komen tot een landelyke organisatie. Deze commissie zal provinciale commissies in het leven roepen ,om de geheele jeugd te om vatten, d.w.z. de gymnasiale en middelbare scholen, de lagere-, handels- en nyverheids- scholen, enz., zoodat het geheele openbare en byzondere onderwys hierby betrokken wordt. Besloten is, het geschenk te kiezen met goed keuring van het Prinselyke paar en ln overleg met het nationale comité, zoodat het geschenk van de jeugd een onderdeel van het nationale huldebiyk zal kunnen worden. De inzameling van de gelden, die per hoofd laag zullen Worden gehouden, zal plaats heb ben op een te voren vastgestelden dag, op een bepaald uur. De geheele Nederlandsche school jeugd zal dus op een oogenblik een bewijs van haar aanhankelykheid aan het oranjehuis kun nen geven. GASTEN OP HET LOO. De Koningin heeft Zaterdagochtend aan het station te Apeldoorn hertog Adolf, broer van wijlen Prins Hendrik, en zijn echtgenoote van den trein gehaald, die om 8 u. 36 uit Duitsch- land aankwam. Deze hooge gasten zullen eenigen tyd op het paleis het Loo doorbrengen EEN TWEEDE ESKADRON PANTSER WAGENS. By de samenstelling van de begrooting van het departement van defensie is er rekening mede gehouden, dat in den loop van 1937 zal worden overgegaan tot aanschaffing van 12 nieuwe pantserwagens. De regeering kent geen subsidie toe, waardoor de kans bestaat dat de ver- wezeniyking onmogeiyk zal blijken. Nadat de commissie, welke de mogelijkheden van het houden van een tentoonstelling, van groot formaat te Amsterdam in een 6er eerst volgende jaren heeft onderzocht, reeds eenigen tyd geleden de mededeeling van de regeering had ontvangen, dat geen toestemming kon worden gegeven voor een geldlotery en toen in aansluiting daarop aan de regeering had gevraagd een rijksbijdrage van voldoenden om vang te mogen verkrijgen, is thans van de zijde der regeering aan de commissie bericht, dat, daar de regeering meent geen vrijheid te kun nen vinden om een volgend kabinet te binden aan een belangrijke financieele toezegging als die, welke door de commissie was gevraagd, zy niet heeft kunnen besluiten tot het verleenen van een subsidie. Onder deze omstandigheden moet, ernstig rekening worden gehouden met de mogelyk- heid, dat de commissie haar pogingen om tot verwezenlyking van de plannen te komen, zal moeten staken. De afdeeling visscheryen van het departe ment van landbouw en visscherij, deelt het vol gende mede omtrent de kustvisschery en de visscherij in het IJselmeer, waarby de tusschen haakjes geplaatste cyfers betrekking hebben op de maand Augustus 1935. In de Lauwerzee en den Dollart, de Wad denzee en het niet-afgesloten gedeelte van de Zuiderzee en de Zuidhollandsche stroomen en zeegaten werd de visscherij minder druk uit geoefend dan in Augustus 1935. De geldelijke uitkomsten der visscherij in de Lauwerzee en den Dollart waren beter, die in de Waddenzee en het niet afgesloten gedeelte van de Zuiderzee, het IJselmeer en de Zuidhol landsche stroomen en zeegaten daarentegen slechts dan in Augustus 1935. De hoeveelheid en opbrengst der aangevoer de visch bedroeg n.1. volgens voorloopige op gave resp. in de Lauwerzee en den Dollart 1.488.949 (800.641) kg en 19.330 10.519), in de Waddenzee en het niet-afgesloten ge deelte van de Zuiderzee 2.123.010 (2.451.422) kg en 23.971 30.492), in het IJselmeer 387.092 (401.291) kg en 163.786 188.318), in de Zuidhollandsche stroomen en zeegaten 292.827 (264.051) kg en 21.740 26.113). Uit Zeeland werden verzonden 4.974 (18.644) oesters, ter waarde van 207 793) en 3.800.540 241.980) kg mosselen, ter waarde van 91.833 80.920). In het IJselmeer verliep de aalvisscherij met dwarskuil, kwakkuil en kornet over het algemeen zeer bevredigend. De aal was wat dikker van stuk dan in Juli, doch de prijs was niet hoog. De visscherij met aallijnen had een gunstig verloop, terwyl de aalfuikvisscherij betere resultaten opleverde dan in de vorige maand. De vangst van trekpaling was nog niet van veel betegkenis. De botvisscherij met staande netten leverde sommige dagen een tamelijk goed resultaat op. De bot was klein van stuk, doch bracht een tamelijk hoogen prijs op. Met kuil- en kornetten werd weinig bot gevangen. Voorts werd in het IJselmeer nog wat baars, blei, snoekbaars, voorn en winde gevangen, terwijl in de kuilnetten zeer veel jonge spiering werd medegevangen. In de Waddenzee en het niet-afgesloten ge deelte van de Zuiderzee was de botvisschery met hoekwant en peur weinig loonend, evenals de visschery met staande botnetten en bot- schutwant. De aalvangsten waren niet van be- teekenis. De visschery op garnalen, welke ge kookt werd afgeleverd, werd door slechts en kele vaartuigen uitgeoefend, terwyl ook de vis schery op garnalen voor de Amsterdamsche markt weinig te beteekenen had, daar deze markt van IJmuiden uit van levende en veelal grootere garnalen werd voorzien. De visschery op garnalen voor de drogery werd door ver-i scheidene vaartuigen uitgeoefend. In de laatste dagen der maand werden van de perceelen, enkele balen mosselen naar het binnenland ver zonden. Op consumptiemiddelen van de na- tuurbanken werd nog niet gevischt. De vis schery op mosselen voor eendenvoeder werd door elf Wieringer motorvaartuigen voortgezet. In de Lauwerzee verliep der garnalenvis- schery zeer gunstig. Er konden groote hoeveel heden worden gevangen, welke grootendeels gedroogd werd. De aalvisscherij leverde nog slechts weinig op. In den Dollart en de Eems had de garnalen- visschery met staande kuilen een ongunstig verloop. Met de kor werden echter goede vang sten gemaakt. In de Zuidhollandsche stroomen leverde de aal- en botvisschery slechts geringe vangsten I op. Met de ankerkuilen werd goed spiering gevangen, doch deze visschery was toch maar weinig loonend, aangezien de uitvoer naar Frankryk zeer werd belemmerd door de hooge invoerrechten aldaar, terwyl in het binnenland niet dan tegen zeer lage prijzen afzet was te vinden. De garnalenvisschers vischten, wegens gebrek aan voldoenden afzet, op beperkte dag taak. STAATSRAAD RAMBONNET IS ERNSTIG ZIEK. Gisteravond werd zyn toestand zorgwekkend geacht. Naar de Crt. verneemt is de Staatsraad vice-admiraal J. J. Rambonnet, oudminister van Marine, eenige dagen ongesteld. Gister avond werd zyn toestand zorgwekkend ge acht. Aan de padvinders is medegedeeld, dat admiraal Rambonent, die hoofdverkenner van de Ned. Padvinders Vereeniging is, ernstig ziek is. DANKWOORD AAN BURGERIJ VAN APELDOORN. De burgemeester van Apeldoorn, jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufiford heeft het volgende ter kennis van de burgery van Apeldoorn ge bracht „H. K. H. Prinses Juliana en Z. H. Prins Bernhard hebben my gemachtigd aan de Apel- doornsche burgery hun dank over te brengen voor de hartelyke ontvangst, hun op 19 Sept. j.1. bereid. H.K.H. heeft haar bewondering over de straatversiering uitgesproken en my verklaard, dat deze dag hun onvergetelyk zou blyven". Bi.inenland Gevaarlyke tuinbouwbezigheid. Ter bestrijding van plantenziekten wordt in den tuinbouw vry veelvuldig gebruik gemaakt van nicotine. Dit gebruik heeft reeds meermalen meer of minder ernstige gevallen van vergiftiging ver- ooorzaakt by tuinders, die niet zorgzaam ge noeg optraden. Thans heeft zich opnieuw een ernstig geval van vergiftiging voorgedaan by een knecht van den tuinder Scheffers aan den Dijkweg te Honselersdyk. Deze knecht, zekere K. uit Naaldwyk, had des middags geholpen by het verpulveren van nicotine. Toen de jongeman eenige uren deze werk zaamheden had verricht, voelde hy zich onwel worden. Aanvankelijk scheen zyn toestand niet zoo ernstig, doch des avonds kreeg de man het zoo benauwd, dat dr. de Bruyn overbrengen naar het Ziekenhuis in Den Haag noodzake- lyk achtte. Dit geval vestigt opnieuw de aandacht op het gevaar van geen voldoende voorzichtigheid by het verwerken van nicotine. Het gebruik van een masker wordt nood- zakelyk geacht, vooral indien de nicotine in een warenhuis of kas wordt gespoten, waar dus geleidelyk de dampen zich kunnen ont wikkelen. De 22-jarige artiste C. G. K. toog Zaterdag op weg naar de woning van haar vroegeren verloofde, die op den Statensingel te Rotter dam ergens op kamers was. Na aangebeld te hebben vertelde de kostjuffrouw, dht mijn heer niet thuis was, waarop haar de deur voor den neus dichtgeslagen werd. Hier nam de artiste geen genoegen mee. Zij sloeg een ruitje van de deur in, opende deze eigen handig en liep naar de kamer van haar ex- aanstaande-man. Haar woede was blijkbaar zeer groot, want in de kamer nam zij een colbert-jas en broek, die zij geheel stuk scheurde. Toch had zij nog geen animo om heen te gaan en aangezien de kostjuffrouw er niet op gesteld was, dat het meisje bleef wachten, waarschuwde zij de politie. Deze heeft haar toen meegenomen naar het bureau aan de Oostervanstraat. Daar mocht zy wèl wachten.., DIAMANTEN HUWELIJKSFEEST. Zaterdag was het 60 jaar geleden, dat Jan Schutter en Grietje SchutterBerger te Krim pen aan de Lek in het huwelijk traden. 1' Een tweejarig kind van den heer Th. O., te Maasland, geraakte tijdens het spelen bij de ouderlijken woning in een sloot. Eerst na eenigen tijd werd het ongeluk opge merkt en vond men het kind voorover in de sloot liggen. Een ontboden geneesheer paste kunstmatige ademhaling toe. Na ongeveer anderhalf uur hadden deze pogingen succes en konden de levensgeesten weer worden opgewekt. ZIJN HUISHOUDSTER VAN DE TRAP GEGOOID. De politie van het bureau Marnixstraat te Amsterdam heeft een 44-jarigen koopman aan gehouden, die in zijn woning in de de Clercq- straat zyn 36-jarige huishoudster van de trap czou hebben gegooid, waardoor zij verwondingen opliep. Do Boterprijzen. ALKMAAR, 26 September 1936. Op de heden gehouden botermarkt werd betaald voor groot handel 7075 cent en kleinhandel 72%77% cent. Handel goed. Kippeneieren (groothan del) 34.70 en Eendeneieren 2.50. Handel goed. Do Veemarkt. ALKMAAR, 26 Sept. 19361 Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prij- zenn als volgt: 3 Paarden 150250; 3 Melk koeien 170210; 37 Schapen: vette 17 20 en Overhouders 918; 2 Biggen van 10 weken, prijs niet genoteerd en 1 Geit 5. N.V. Alkmaarsche Exportveiling, ALKMAAR, 25 Sept. 1936. Op de heden gehouden veiling werd betaald voor: Aard appelen per 100 kg. 1; Aardbeien per doos 613 cent; Andyvie per 100 st. 0.50—1.50; Appelen per 100 pond 410; Augurken per 100 pond 210; Bloemkool, le s. 46.50, 2e s. 1.502.50; Bieten per 100 kg. 0.60 1.60; Druiven per 100 pond 715; Gele kool per 100 kg 12.20; Groene kool 12.50, Kropsla 0.502.20, Knolselderie 22.80, Komkommers 15 en Meloenen 619 per 100 stuks: Peren per 100 pond 414.50; Prei f 1.504, Peterselie 0.501.20, Raapstelen 0.70, Radys 0.50—1.20, Selderie 0.50—1.20 en Wortelen 24 per 100 bos; Postelein per bakje 1228 cent; Roode kool per 100 kg 1 2.40, Spinazie per bak 1638 cent, Sprui ten 1.504 en Snyboonen 3.50—12 per 100 pond, Enkele Spercieboonen 85 cent en Dubbele Spercieboonen 0.501.45 per zak, Tomaten per 100 pond 1.503 en Uien per 100 pond 11.80. Do Amsterdamsche aardappelprijzen. AMSTERDAM, 26 September 1936. Op de heden gehouden aardappelenmarkt waren de prijzen onveranderd. Aanvoer 206000 kg. NOORDSCHARWOUDE, 26 Sept. 1936. (Noordermarktbond). 25000 kg Aardappelen: Sch. muizen 1.201.80, Blauwe Eigenhei mers 1.402, Drielingen 1.70 en Groote 1—1.90; 29400 kg. Uien: Nep 3.304.70, drieling 6090 cent, uien 0.801.40 en grove uien 1.401.50; 1200 kg. Bieten 0.501.40; 4900 kg. Peen 0.700.90; 8000 kg. Spercie boonen 38.70; 5800 kg. Roode kool 1 1.60; 41500 kg Witte kool 8090 cent en 4400 kg Gele kool 11.50, alles per 100 kg. 36600 str. Andyvie 1.20. BROEK OP LANGENDIJK, 26 Sept. 1936. Aanvoer en prijzen waren heden als volgt: 9000 kg. Aardappelen: Eigenheimers 1.802, Sch. muizen 1, Blauwe Eigenheimers 1.90 2.20, Drielingen 1.201.70, Blauwe 1.60, Bevelanders 1.40—1.50 en Bonken 1.40-L 1.70; 1350 kg. Tomaten: A 3.40—3.50, B. 4, C 3, CC 2.10; 20000 kg. Uien: gele nep 4 —4.80, gele drieling 0.60—1, gele uien 0.80 —1.50, gele grove 1.30—1.70; 1000 kg. Snij- boonen 1.60; 11000 kg.Bieten 0.601.20' 1100 kg. Slaboonen 3.60—8.20; 18000 kg' Roode kool 1—2.30; 24000 kg. Gele kool 1-1 1.10; 82000 kg. Vroege witte kool 0.800.90 alles per 100 kg.; 225 stuks Groene kool 2.50- 7000 stuks Andyvie 50 cent en 1400 stuks Bloemkool le s. 2.70—5.20 en 2e s. ƒ1.50. Reeds is gemeld, dat Bilbao Vrydag hevig is gebombardeerd en dat op verschillende plaatsen brand is uitgebroken. Het Noorder station o.m. staat in brand en men weet nog niet hoe groot het aantal gebouwen is, dat reeds in vlammen is opgegaan. Het staat ech ter vast, dat noch Irun noch San Sebastiaan ooit zoo zwaar zyn gebombardeerd. De actie der vliegtuigen heeft diepen indruk gemaakt op de bevolking en een deel daarvan eischt thans dat eenige gijzelars ter dood worden gebracht. Men vraagt zich af in hoeverre het den Bas- kischen nationalistischen autoriteiten zal ge lukken de orde te handhaven en of zekere extremistische elementen niet zullen overgaan tot repressaillemaatregelen. Hulpbrigades zijn thans bezig een onderzoek in te stellen in de puinhoopen om te zien, o daar geen menschen meer onder zyn begraven. D.N.B. meldt uit Hendayer: De roode troepen rekenen met den spoedigen val van Toledo. De commandeerende generaal aldaar heet zijn hoodkwartier van Toledo naar Madrid verplaatst. De aanval der rechtsche troepen in dezen sector is by San Martin-de- Eglesias begonnen. Sevilla, 27 September. (Reuter/A.N.P) Generaal Queipo de Llano heeft via radio- Sevilla officieel mededeeling gedaan van de bezetting van Toledo en het Alcazar door de rechtsche troepen. Ook het hoofdkwartier van Generaal Mola heeft, naar uit Valladolid wordt gemeld, officieel de bezetting van Toledo en de bevryding van de verdedigers van het Alcazar gemeld. Een vertegenwoordiger van de Parijsche Soir is na een verblijf van zes weken te Madrid per vliegtuig te Parijs teruggekeerd. Men ziet, zoo vertelt hij, geen bedelaars meer op de café-ter rassen, de burgerwachten hebben hun leeren steken afgelegd en de heertjes, die zich vroeger ijdeltuiterig over de trottoirs verspreidden, lig gen op het kerkhof of vechten in het leger van Mola. En de sierlijke loop, waarin de Madri- leensche, heup wiegend, uitmuntte, gaat thans schuil onder het ruwe kleed van de milicienne. En wat het vreemdste is, deze stad, die ge woonlijk om tien uur 's avonds pas recht begon te leven en om vier uur in den ochtend de luiken sloot, gaat twee uur vóór middernacht te bed tegelijk met het dooven van de lan tarens met het oog op nachtelijke luchtaanval len. Maar ze slaapt niet, al waakt ze niet meer in de bars. Ze luistert angstig tot het ochtend krieken naar de officieele auto's, die bij het schrale licht van speciale lampen blijven rijden. Niemand is zich van zijn leven zeker en deze gestadige tegenwoordigheid van den dood ver vult elke minuut met een verwonderlijke inten siteit. De atmosfeer is gespannen. Om zeven uur in den ochtend beginnen de militaire auto's de stad te doorkruisen. Die met de letters U(nion) G(enerale des) T(ravailleurs) vervoe ren de arbeiders. Veel netter zien de miliciens er uit in de met hamer en sikkel gemerkte wapens. Zij dragen een roode ster op de borst. Verder zijn er de rijtuigen met C.N.T. of F.A.I. opgevorderd door de anarchistische vakbonden. In hun midden ziet men altijd vrouwen, de lip pen nog rood geverfd. Op de trottoirs maken de vrouwen al vroeg queue om wat melk en suiker machtig te wor den. Vleesch wordt nog heel weinig gegeten, want het vee komt vooral uit Galicië, dat in handen van de rechtschen is. De bevolking ver genoegt zich zonder morren met visch, ryst en groente. De Madrileensche milicien eet alleen 's avonds thuis, voor het kofiemaal bezoekt hij een van de vele door het volksleger in beslag genomen restaurants. Daar worden hem voor niets rijst, boonen, rapen, een stukje gekookt vleesch, een tros druiven of vijgen en een kop koffie voorgezet. Met zyn 10 peseta's schade loosstelling per dag voelt hy zich niet bekla genswaard. Het blauwe machinistenpak kry'gt hy evenals de stoffen schoenen van den staat Mannen met een hoed tafelen in andere eet huizen. Zy moeten het met kreeft, garnalen, patrijs of gebraad stellen. Deze spijzen zijn min der kostbaar dan een goede biefstuk. In deze lokalen kan men de politieke grootheden van het oogenblik, Indalecio Prieto, Alvarez del Vayo en Gonzalez Pena in arbeiderspak ont moeten. Van drie tot vyf houdt Madrid siësta gelyk vóór den bugeroorlog. De meisjes met de bedelnap voor de Roode Hulp maken het den enkelen voorbijgangers lastig. Als ze een klei nigheid krygen heffen ze de vuist, maar be denkt u hen met een peseta dan beloonen ze u met een breeden glimlach. Tegen zessen begint iedereen in een gespannen toestand te komen. Tusschen zeven en acht worden de kranten den verkoopers uit handen gerukt en bespreekt men in de koffiehuizen het stafbericht. Vervolgens brengen de miliciens twee uurtjes in de bioscoop door. Met de linkerhand houden ze den schouder van een beminde milicienne omvat, terwijl de rechter het geweer vasthoudt. En zelfs in de weeshuizen slapen de kinderen in, het lied van den jongen gardist prevelend. Von Ribbentrop zal omstreeks 10 October deurspost aldaar te aanvaarden. Voor dien tyd is nauweliyks een definitief antwoord op coiSntTe f"014 inZake v'J^mo£enclheden- onferentie te verwachten. Immers Ribben trop moet dat antwoord persoonlijk kracht 0 vo» Ribbiïp^ te Londen voorloopig een huis betrekken, dat van Neville Chamberlain gehuurd is, daar da representatieve verbouwing van de Duitsche ambassade nog niet is voltooid. Interessant is wat er dan zal gebeuren met het bekende bureau von Ribbentrop in de Wilhelmstrasse te Berlyn. Dit bureau, dat veelal als een soort bijministerie van buiten- landsche zaken werd beschouwd, al in dien vorm ophouden te bestaan. Het zal echter geenszins worden opge heven, integendeel, zal het worden uitge- breid, en de gedaante aannemen van een provisorisch of voorbereidend ministerie van koloniën. Onderscheidene specialisten op het gebied van koloniale kwesties, in het byzonder op dat der overzeesche grondstoffen, zullen in dit provisorisch ministerie posten bekleeden. Een van de voornaamste betrekkingen aan deze nieuwe inrichting zal, zegt men, de oecono- mische raadsman des Leiders, Kepler, te ver vullen krijgen. Een en ander wijst er wel op, hoe stellig men hier met de teruggave van althans eenige der koloniën blijft rekenen. De zitting van Zaterdagochtend. In de Zaterdagochtend te half elf geopende Assemble heeft Delbos, de Fransche minister van buitenlandsche zaken, de Vrijdag begon nen algemeene beschouwingen met een rede voortgezet. Yvon Delbos begon met de opmerking, dat de Volkenbondsvergadering reeds vele criti- sche uren gekend heeft, doch dat nooit zoo veel wolken den horizon hadden verduisterd. Vroeger waren het alleen belangentegenstel lingen tusschen de volkeren, thans dreigen andere brandgevaren door de verscherping van de tegenstellingen in gedachten. Boven dien bestaat een crisis van ontmoediging jegens den Volkenbond, zoodat de eerste plicht is het vertrouwen in den Volkenbond te her stellen. De Fransche regeering wil een verklaring van trouw afleggen. De Fransche regeering weigert den Volkenbond te beschouwen als een kunstmatige schepping van diplomaten. De Volkenbond is een onoverwinnelijke kracht in den wil van de volkeren zelf. Dit is een verklaring van trouw, die Delbos de Volken bondsvergadering namens zijn regeering en namens het Fransche volk brengen zal. Delbos sloot zich vervolgens aan by de woorden van Eden over de democratie. Ook het Fransche volk zal zich nimmer zyn demo cratische vrijheden laten ontrooven. Frankryk wil, door democratisch te blijven, verdedigen de vrijheid, de gelijkheid en de broederschap, ook tusschen de volkeren. Frankrijk wil ver dedigen de vrijheid der volkeren om binnen de eigen grenzen den eigen wil te organiseeren zonder gevaar voor buitenlandsche inmenging. Frankrijk wil de gelijkheid der volkeren ver zekeren door ook aan de zwakste het recht toe te kennen zijn stem in het internationale debat te doen hooren. Frankrijk wil werken voor de broederschap der volkeren door nimmer geweld te gebrui ken, waar -zooveel mogelijkheden van ver zoening en arbitrage bestaan. De burgeroorlog in Spanje. In dit verband sprak Delbos over den burger oorlog in Spanje. Indien de Fransche regeering heeft voorgesteld de niet-inmenging, dan heeft zij dit geenszins gedaan in een geest van on verschilligheid, doch de Fransche regeering was zich bewust van de groote gevaren van wed ijverende interventies op het gebied van wapen leveringen, waaruit ongetwyfeld fatale inciden ten zouden zijn voortgesproten. Het Fransche initatief is bovendien door alle landen, welke ook hun regeeringsstelsel is, goedgekeurd. Deze hebben daardoor alle ge toond de gevaren in te zien. Zij moeten thans alle ook dezelfde loyaliteit betrachten in het naleven der op zich genomen verplichtingen. Locarno. Hierna sprak Delbos over Locarno. Het ver drag van Locarno is op 7 Maart door Duitsch land opgezegd. De Fransche regeering had ge hoopt het hierdoor ontstane vraagstuk voor den herfst te kunnen oplossen met de mede werking van alle betrokken regeeringen, opdat te Genève in een zuiverder atmosfeer een nieu we poging zou kunnen worden ondernomen om eindelyk den Europeeschen vrede op vaste grondslagen te vestigen. Dit is niet gelukt. De crisis, die op 7 Maart geopend is, is niet ge ëindigd. De verlenging er van maakt het wel licht nog moeily'ker om ze op te lossen. Herziening van het Handvest. Delbos hoopt, dat de raadpleging die over de Volkenbondshervorming heeft plaats gevonden tusschen de Volkenbondsstaten zal worden aangevuld door de medewerking van die staten, die thans bij de beraadslagingen afwezig zijn, Intusschen stelde hy met genoegen vast, dat vele regeeringen zich hebben aangesloten by het Fransche voorstel om in artikel 11 van het Volkenbondsverdrag op te heffen de noodzake lijkheid, dat de geschil-hebbende partyen zich vereenigen met de aanbevelingen van den Vol kenbondsraad. Delbos verheugde zich ook er over, dat de noodzakelijkheid van regionale pacten, gesloten in den geest van het Volken bondsverdrag, hoe langer hoe meer wordt er kend. De Fransche regeering wil het voorbeeld geven door trouw te blijven aan de pacten, die Frankrijk geteekend heeft. Het oeconomische vraagstuk. Delbos zeide hierna eenige woorden over de oeconomische vraagstukken. Hy bracht, even als gisteren, Eden, hulde aan het werk van het oeconomische Volkenbondscomité. De Fran sche regeering wenscht een oeconomische ont spanning gelijktydig met een politieke ontspan ning. Het wapeningsvraagstuk. De politieke ontspanning en de oeconomische ontspanning zouden echter zeer vergemakke lijkt worden, indien de lasten der wapening werden verminderd. Delbos eindigde daarom zUn rede met eenige beschouwingen over het wapeningsvraagstuk.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2