Buitenlandsch Overzicht. Abonneert U op dit biad De Burgeroorlog in Spanje. DE STROOPER. „Holiandsch Noordpunt" BINNENLAND NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA REIST PER WACO- „Holiandsch Noordpunt" 64ste JAARGANG Waarom de Finsche regeering tot aftreden gedwongen werd. AUTOBUSDIENSTEN haar HOORN, EDAM, AMSTERDAM en GEHEEL WEST-FRIESLAND Hitier spreekt. Protest tegen Neurenbergsche redevoeringen. Rykof van zijn functie ontheven. Reisvereeniging Overzicht van de gevechts stellingen aan beide zijden. FEUILLETON, DOOR 9 PETER BARON. Frankrijk verleent bescherming aan Andorra. Relskasvereeniging REIS-FILM-AVONDEN Prins Bernard en onze militaire luchtvaart. COURANT Abonnement per 3 maanden by vooruitbet: Heldersche Courant 1.50; Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wleringen en Texel 1.65; binnenland 2—, Nederl. Oost- en West-Indlë per zeepost 2.10, Idem per mail en overige anden 8.20. Losse nos. 4 ct; fr. p. p. 6 ct. Weekabonnementen 12 ct Zondagsblad resp. 0.50, 0.70, 0.70, 1.-. Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, 1.50, 1.70. Versehynt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER Uitgave N.V. Drukkerij v/h. C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prys. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) by vooruitbetaling 10 ct per regel, minimum 40 ct.; bij niet-contante betaling 15 ct per regel, minimum 60 ct. (Adres Bureau van dit blad en brieven onder nummer 10 ct per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct Zooals wij gisteren in onze extra-editie gemeld hebben is dezer dagen de regeering van Fin land afgetreden, daar zy by een stemming over een wetsontwerp inzake strafmaatregelen wegens hoogverraad met 1 stem verschil de nederlaag leed. Over deze uitzonderlijke kwestie is het interessant iets naders te we ten. Het aftreden van de regeering-Kivimaki, die bijna vier jaar aan het bewind geweest is, Werd al eenigen tijd verwacht. Bij haar optreden in December 1932 was zü een burgerlijke coalitieregeering, gevormd door conservatieven, agrariërs, liberalen (de partij van den premier Kivim&ki) en Zweed- pche volkspartij. De vorige verkiezingen, in Juli 1933 gehouden voor den 200 leden tel lenden Rijksdag (Finland heeft een éénkamer stelsel) boden een beeld van oneenigheid in het burgerlijke kamp met een daarmede ge paard gaande aanzienlijke zetelwinst voor de sociaal-democraten, die hun vertegenwoordi ging van 66 tot 78 zagen stijgen. De conser vatieven verloren niet minder dan 10 zetels (32 in plaats van 42), hetgeen werd toege schreven aan hun samengaan met de vader- landsche volksbeweging, de opvolgster van de Verboden fascistische getinte Lappo-beweging. Het kabinet-Kivimaki bleef evenwel het Vertrouwen van den staatspresident behouden. De verkiezingen van dezen zomer brachten een nieuwe overwinning voor de sociaal-demo craten, die van 78 op 83 zetels kwamen; de Conservatieven wisten hun zeteltal van 18 op 20 te brengen, de agrarische party bleef op 53 Setels staan, de vaderlandsche volksbeweging behield haar 14 zetels, de Zweedsche party haar 21 zetels. Daarentegen ging de liberale party (die van den premier) met niet min der dan 4 zetels achteruit, zoodat zij er nog slechts 7 overhield. Van een samengaan tusschen de sociaalde mocraten met een der burgerlijke partijen, b.v. met de boeren, is niets gekomen. Dat was de oorzaak, dat de regeering van Kivimaki aan het bewind bleef, daar zy in de praktijk den steun behield van de andere burgerlijke partijen. Dezer dagen gebeurde er evenwel iets dat meer nog eigenlijk dan het votum van Zaterdag de genadeslag voor het kabinet beteekende. De liberale minister van landbouw professor Jutila nam name lijk zijn ontslag op grond van de onthul ling van een geheim rapport van de poli tie over communistische bedrijvigheid in Finland. (De communistische partij is er verboden). J De politie bleek namelijk een lyst te hebben opgemaakt van vereenigingen, welke volgens haar niet van communistische smetten vry waren en op die lijst bleek eveneens voor te komen één jong-democratische vereeniging van liberalen en boeren, waarvan minister Jutila bestuurslid was. Er werd deze week over geïnterpelleerd in den Ryksdag en het schijnt dat het antwoord van den minister van binnenlandsche zaken Puhakka zyn ambt genoot van landbouw niet bevredigd heeft weshalve hy zijn ontslag nam. Het woord is thans aan den staatspresident en men mag benieuwd zijn op welke wyze ht) de reeds zoo lang latent geweest zijnde regeeringscrisis in zyn land zal oplossen. De toestand in het Verre Oosten. J.' •y P Y ftr i Tersuchi Japan's minister van Oorlog. Inlichtingen WACO, Kanaalweg 137, Den Helder - Tel. 773 Ter gelegenheid van de in gebruikneming van een nieuw 91 km lang traject Breslau Bunziau, van den grooten verkeersweg Ber- lflnBreslau, heeft rijkskanselier Hitier ver klaard: Over 15 maanden zal Duitschland niet meer gedwongen zyn benzine in te voeren en over vier jaren zullen alle vraagstukken, welke be trekking hebben op het automobilisme en de rubberfabricatie zyn opgelost. Hitier zette vervolgens de redenen uiteen, welke hem ertoe hebben gebracht den aanleg van autowegen onder de oogen te zien, met name de ontwikkeling van het automobilisme. Vandaag, aldus Hitier, zijn ondanks alle moei lijkheden en ondanks alle pessimistische voor spellingen, duizend km autowegen in dienst genoemen en over vijf jaren zullen de eerste 7500 km gereed zijn. Toespeling op koloniaal gebied. Indien wy duizenden vierk. km koloniën zouden hebben, indien onze bevolking minder dicht zou zyn, indien wij een overmaat van graan en grondstoffen zouden hebben, zouden w(j ons misschien kunnen veroorloven het de mocratische regiem te laten raaskallen en dan iedereen op een wijze als het hem goed dunkt. Maar in een land, waar het aan alles ont breekt, was het noodzakelijk alle kracht bronnen te concentreeren. Wij hebben niets tegen buitenlandsche democratieën, maar in leder geval zal Duitschland een politieken vorm behouden, welke in overeenstemming is met zyn mogelijkheden en behoeften en waar bij men minder zal spreken en meer doen. Minister P. Munch, Denemarken's vertegenwoordiger te Genève. De Alliance Israélite Universeille heeft een verklaring doen publiceeren, waaraan wy het volgende ontleenen: Ofschoon het niet mogelijk is alle lasterlijke aantijgingen te vermelden, waarvan de anti- semietische propaganda zich bedient, kan het centraal comité der Alliance Israélite Univer- selle onmogelijk zonder een verontwaardigd protest de beschuldiging laten voorbijgaan die door een groote mogendheid tegen de joden over de geheele wereld is gericht. In de voorbijgegane eeuwen deed men de woede der lijdende massa's zich tegen de joden keeren: brak er een epidemie los, dan werd den joden ten laste gelegd dat zij bron nen hadden vergiftigd. Thans heet het dat zij de geesten zouden vergiftigen en een wereld revolutie voorbereiden. Zij zouden de meesters van Sowjet-Rusland zyn, zij zouden de ver antwoordelijkheid dragen voor den afschuwe- lyken burgeroorlog in Spanje. Dit is een hoonen van de werkelijkheid. De almachtige heerscher van Rusland, Stalin, is geen jood, en zijn voorganger Lenin was hét evenmin. De joden zyn geenszins de scheppers van het bolsjewisme, waarvan de Duitsche generale staf de overwinning heeft verzekerd door de terugreis van Lenin naar Rusland mogelijk te maken. Tegen de stelselmatige en moorddadige leugen doet de Alliance een beroep op de waarheidsliefde en het rechtsgevoel, die in de vrije landen nog in eere zijn. Gecompromitteerd Het Sowjet-telegraafgentschap meldt, dat by besluit van het centrale uitvoerende comité Rykof ontheven is van zijn functie van volks commissaris van P.T.T., als hoedanig benoemd is Jagoda, de volkscommissaris van binnen- Krugerstraat 104 Dagelijks maal naar Amsterdam f 0.90 p. pers. Retours f 1.60 p. pers. Retours 14 dagen geldig. landsche zaken. Deze is op zyn beurt vervan gen door Nicolaj Iwanowitsj Jezjof, een van de secretarissen van de communistische partij van de Sowjetunie en voorzitter van de party-con- trole-commissie. Men zal wel niet ver van de waarheid af zijn, als men aanneemt, dat de ontheffing van Rykof van zyn functie een uitvloeisel is van de be schuldigingen, welke tydens het proces tegen het Vereenigde Centrum Trotski-Zinowjef door eenige van de beklaagden ook tegen Rykof ge richt zijn. Weliswaar heeft het voorloopige on derzoek op grond van deze beschuldigingen ge leid tot het besluit, dat er geen gegronde rede nen aanwezig waren om het strafrechterlijk onderzoek voort te zetten, maar klaarblijkelijk is Rykof toch voldoende gecompromitteerd ge vonden door de betrekkingen, welke hij met leden van de voormalige opposities was blijven onderhouden, om hem thans te verwijderen van de post, welke hij bekleed heeft, sinds hij met den val van de rechtsche oppositie meege sleept, zijn functie van voorzitter van den raad van volkscommissarissen had moeten prys- geven. De tactiek van Franco. De berichten uit Spanje wyzen er op, dat men daar op militair gebied beslissen de gebeurtenissen tegemoet gaat. De ge disciplineerde troepen der nationalisten, die onder leiding staan van ervaren gene raals en die beschikken over betere artil lerie en een sterkere luchtmacht, toonen steeds meer hun overwicht over de Mad- rileensche militie. Weldra zal de hoofdstad in hun bereik zijn. Overzien we de militaire situatié. Het initia tief is sinds het begin van den burgeroorlog vrijwel steeds aan den kant der nationalisten geweest. De tactiek der generaals was er op gericht een ring om Madrid te leggen en de vijandige streken buiten dien ring te isoleeren. Waar mogelijk trachtte men die buitengewes ten te veroveren. Letten we eerst op die buitengewesten. Ze liggen in het Zuidoosten, het Noordoosten en aan de Noordkust. In het Zuidoosten heeft men Malaga weten te isoleeren, gevaar voor de nationalisten dreigt er van die zijde niet. Aan de Noordkust hebben de generaals Irun en San Sebastian weten te veroveren, langzaam rukken ze van daar naar het Westen op, ze rollen het zeefront der tegenstanders op en zijn daarmee tot Bilbao genaderd. Het zwakste en gevaarlijkste punt voor de nationalisten ligt bij Huesca. De troepen uit Barcelona bedreigen daar n.1. den ring, dien men bezig is rond Madrid te leggen. Indien Huesca zou vallen, zou Saragossa moeilijk te houden zijn en van Saragossa uit zouden de Catalanen wel niet direct, maar toch op den duur het nationalistische front ten Noorden van Madrid kunnen bedreigen. Vandaar de uiterst felle strijd om Huesca, dat ondanks de herhaalde overwinningsberichten van Madrid nog steeds stand heeft gehouden. Thans komen we tot het voornaamste oorlogsterrein, het gebied rond Madrid. De generaals hebben de bergketens, die zich Larry Wade duwde zijn eigen stoel terug en nam de krant. Hy was een slanke jongen jnet donker golvend haar en gekleed in een fcruin pak, dat elders niet de aandacht ge trokken zou hebben, maar dat gunstig tegen Öe kleeren van zfln vrienden afstak. Larry's flas paste bij zijn zakdoekje, terwfll Chorley Eoo weinig kieskeurig was, dat hy geen van fle twee bezat. Gedurende een poosje stilte las Larry het artikel in de Standaard en Chorley ver maakte zich intusschen met pogingen om kringetjes te blazen. Eindelijk wierp Larry de krant neer en zijn oogen glinsterden onvrien delijk. „Zoodat de kolonel het er goed afgebracht heeft?" vroeg hy en hielp zich aan een siga ret uit het doosje, dat op tafel stond. Mijn beer Tompson zag het met bezorgdheid aan, tvant het was zyn doosje. „Reuze-truc!" meende Chorley. „Hoe ko- hien wfl aan ons part?" Larry haalde de schouders op en mijnheer ouipson nam de gelegenheid waar om zijn Pvatting in 't midden te brengen. "De gooser die we 'ebben moeten, is Den- pis Teyst. Die weet natuurlijk heter dan een *nder' waar de kolonel zijn karkas parkeert, h zullle 'ebben al een 'eele poos mot, en Dennis zou niks liever doen dan zijn broer er 2'n duiven schieten." „Dat heb je netjes uitgedrukt, Wal," lachte Larry, „maar ik twijfel er aan, of Dennis weet, waar zjjn broer ergens uithangt." „Dat hoeft hij niet," zei Chorley. „De kolo nel is drie jaren weg geweest en hij weet niet, dat jij Lou kent." Larry streek met zijn blanke hand door zijn haren. „jy denkt, dat hy de bracelet door bemid deling van Lou van de hand wil doen?" „Waarom niet? Lou is de eenige in Lon den, die veilig is," antwoordde de ander. „Hij heeft de prinsertj al twintig jaren lang bedonderd met zijn winkeltje en ze hebben hem nog nooit gesnapt. Bovendien heeft de kolonel vroeger ook altijd zaken met hem gedaan." Larry dacht er over na. „Er is iets van waar, maar mijn ondervinding ls, dat den ko lonel dwars zitten een zeker paspoort naar de hel is." Chorley's lodderige oogen flikkerden. „Ik zou er nog wat voor willen geven, als ik, dat vuile zwijn een hak kan zetten," zei hy boos aardig. „Ik geloof, dat hy er meer van weet, dat ze my toen in den bak gestopt hebben. Als ik daar zeker van was Hy voltooide den zin niet en ging door, met buitengewone handigheid de azen uit het spel kaarten te halen. Mynheer Tompson meende, ook weer wat te moeten zeggen: De kolonel is een gooser, die je niet ge makkelijk 'erkent, al ie je 'm ook. Wat 'y niet weet om zyn ponem te veranderen, 'ebben ze nog niet uitgevonden." De ander knikte instemmend. Chorley had het ondervonden, tot zyn nadeel. Zeker waren er maar weinigen, die den kolonel iets °ver de kunst van vermommen konden leeren. Hy was op dat gebied een meester. En zeker wa ren er ook maar weinigen, die den kolonel herkend zouden hebben in den haveloozen leeglooper, die op dat oogenblik Lou Staam s winkeltje binnen slungelde. Zelfs oude Lou, toen hü uit zijn achterkamertje kwam schul- felen, had geen idee van de identiteit van zyn bezoeker, en Lou's oogen waren onnatuurlijk scherp. Daarenboven had hy eertijds dikwijls zaken met den kolonel gedaan. Vanuit het half-donker van zijn winkeltje loerde hij wei felend naar den nieuwen klant en de kolonel gaf hem dien blik met Interest terug. Zoolang als hy zich kon herinneren, had het kleine Duitsche Joodje hetzelfde vaalgroene pak ge dragen met glimmende metalen knoopen, en het leek aannemelyk, dat de vuile zwarte das om Lou's hals sinds den laatsten keer, dat de kolonel hem had gezien, niet van de plaats was geweest, Evenmin het zwarte kalotje met kwastje. Niemand had Lou ooit zonder dat kalotje gezien; hij had het zelfs op als hy sliep. „Wat is er van je verlangen, hè?" „Dat zul je wel hooren, Lou," antwoordde de kolonel. „Kom mee in de achterkamer." Lou knikte wijs. „Ah zoo, meen je dat? Wat heb je?" De kolonel liep hem voorby naar het kan toortje en ging in den rieten stoel aan de tafel zitten. Na een vragenden blik slofte Lou langzaam achter hem aan en nam achter de tafel plaats. „Heb je wat voor me, hè? Dat is goed. En je weet van de achterkamer? Dat is niet zoo goed. Ik ken je niet." „Ze zyn aan den gang geweest in Plaza, hè?" Lou kneep zijn oogen half dicht „Weet je daar iets van, hè?" „Misschien." De kolonel lel zijn tabakszak op de tafel. „Bekijk dat eens." Lou nam den zak nieuwsgierig op en draaide hem een paar keeren om. Ook min der gevoelige vingers dan de zyne zouden ontdekt hebben, dat er iets meer dan tabak in den buidel was. Maar geen andere vingers gers hadden dat iets er vlugger uit kunnen halen. „Zoo?" mompelde hy. „Ben jy het geweest, mein Freund?" Hy draaide het sieraad om en om en liet langzaam het licht van het raampje over de glanzende steenen glyden. Na een oogenblik haalde hy een vergrootglas uit zyn zak en bekeek de smaragden opmerkzaam. „Wonnerschön," zuchtte hij. „De steenen zyn goed. Feilloos. Weet je, wat dat heet? Ze zyn een gansche hoop waard." De kolonel knikte; achterover liggend in zyn stoel, staarde hy naar het plafond. „Sachs schatte ze op veertigduizend pond," zei hy. „Hoeveel, Lou?" De jood sloeg de handen in elkaar en keek weer naar de smaragden. „Veertig duizend? Dat is een boel geld. Het is te veel. Misschien geef ik vyftien dui zend, misschien twintig duizend, maar veer tig nein, nein. Ik moet ook een kooper vinden ik weet niet eenmaal, of ik dat kan en ik moet ook wat verdienen." De kolonel kende Lou's manier van zaken doen wel. Hy vergenoegde zich met de kamer eens rond te kyken, terwyi de oude jood wat op een blaadje papier krabbelde. De kolonel onderdrukte zyn neiging tot lachen. Lou was bezig uit te rekenen, hoeveel hy kon betalen zonder vrees voor verlies. Toch vergiste hy zich in die veronderstel ling. De kamer was de laatste dertig jaren niet veel veranderd, maar één verandering had ze ten minste ondergaan, en daarvan was de kolonel niet op de hoogte. Naast Lou's knie stond een oude houten papierbak, een vuil versleten ding, dat in jaren niet van zyn plaats was geweest. De kolonel vermoedde niet, dat er geen bodem in was en dat een stuk looden pyp naar den bovensten kelder leidde, uitkomend juist boven de tafel, waar aan Larry en Chorley zaten. Het was een idee van Larry geweest en had zyn uitvoering al twee jaren meer dan gerechtvaardigd. Op dat oogenblik waren Lou's gedachten by den ouden papierbak, en tevens begreep hy, dat hij voorzichtig moest zyn met zyn geschrijf. „Het zyn prachtige steenen," zei hy nog ten Noorden en noordwesten van de hoofd stad uitstrekken, bezet. Alle belangrijke passen zyn daar in hun macht. Van daar uit zyn ze niet verder opgerukt; zy hebben zich tot het defensief bepaald. De gene raals weten, dat de hoofdstad in de ge schiedenis nooit van het Noorden uit, van de Siërra Guadarrama, ingenomen is, maar altyd van het Zuiden uit door de open val lei van de Taag. Van den tyd der Romeinen tot Napoleon is de Zuidelyke weg de beste gebleken voor de verovering van Madrid. Er is op dien weg maar één groote hindernis en dat zyn de ber gen van Toledo, die de provincie van dien naam scheidt van Estramadura. Zijn beste troepen, cavalerie, artillerie en vliegtuigen heeft generaal Franco naar dit punt gedirigeerd. Hevig is daar gevochten, de troepen van Madrid wisten natuurlijk even goed als die van Franco, dat ten Westen van Toledo over het lot van de hoofdstad beslist zou worden. Sinds den val van Maqueda is Toledo on houdbaar geworden. Indien Franco over vol doende reserves beschikt, is militair-strategisch gesproken, de val van Madrid slechts een kwes tie van tijd. Dit is de reden, waarom men thans in den burgeroorlog in Spanje beslissende gebeurte nissen verwacht. Toch zyn er nog verschillende redenen, waar om men in de kringen der nationalisten den val van Madrid eerst over enkele weken verwacht. Franco is een voorzichtig man. Wanneer hij bereid en in staat was 40.000 man op te offe ren, zou hy binnen enkele dagen in de hoofd stad kunnen zijn, zegt men. Hy wil zyn mannen echter sparen, er is ook na den val van Madrid nog veel te doen. Ook rekent Franco er op, dat zijn tegen standers zich zelf zullen verzwakken door on- derlingen strijd. Theoretisch zou men welis waar kunnen verwachten, dat het naderend ge vaar hen nauwer aan elkaar zou verbinden, doch er zyn teekenen, die op een tegengestelde ontwikkeling wijzen. Franco rekent er op, dat het volksfront in Madrid ineenzakt en de conservatieve burger lijke elementen zich aan zijn zyde zullen scha ren. Hy laat de hoofdstad dagelijks door twin tig, dertig vliegtuigen met proclamaties be strooien en al worden die proclamaties door de militie zoo zorgvuldig mogelijk verzameld en is het ten strengste verboden ze te lezen of ln bezit te hebben, toch doen ze hun werk. Voegt men daar nog bij, dat het gebrek aan voedsel zich steeds erger laat gevoelen, dan is het be- grijpelyk, dat Franco's vrienden zeggen: „Laat de vrucht eerst maar verder rotten". Of dat juist gezien is, zullen we eerst later weten. Op het oogenblik kunnen we niet anders doen dan de tactiek van Franco beschryven. Volgens een mededeeling van de Paris Soir zouden de Catalaansche anarchisten hun be dreigingen tegen den consul-generaal van Andorra hebben herhaald. Deze heeft hierop besloten de hulp en bescherming van de Fransche regeering in te roepen. Deze heeft hieraan gevolg gegeven en gistermorgen zijn afdeelingen van de mobiele garde in Andorra aangekomen om de grens tusschen Andorra en Spanje te bewaken. Krugerstraat 104 Den Helder Binnenkort alleen voor leden van de Reiskasvereeniging en Reis- vereeniging INTERESSANTE Vraagt inlichtingen aan het bureau der Vereeniging Krugerstraat 104, alhier. De propaganda-Commissie C. BUYS, Secretaris. GESCHUTFUNDATIES OP MAILBOOTEN, Cunard Line en Britsche admi raliteit. De mailbooten der Cunard Line zullen op kosten der admiraliteit met geschutfundaties van 15.2 cm geschut worden uitgerust. Voorts is in het contract tusschen de admiraliteit en de Cunardline bepaald, dat de stuurinrichting moet worden beschermd, dat zooveel mogelijk seinoefeningen met oorlogsschepen moeten worden gehouden en dat onder de bemanning propaganda dient te worden gemaakt voor in diensttreding by de marine-reserve. Toen Zaterdagmiddag de vliegfeesten op het vliegveld Teuge in vollen gang waren, passeerde op den weg DeventerApeldoorn, die langs het terrein loopt, Prins Bernhard in zijn bekenden Ford. Juist was het militairs esquadrille onder aanvoering van kapitein van Weerden Poelman in de lucht om demonstra ties te geven in het formatie-vliegen. Het esquadrille, bekend onder de benaming „da vyf vingers aan een hand", vloog een ware hoogeschool in haar genre en genoot dan ook veel belangstelling. De Prins stopte onmiddel lijk toen hij de vliegers bemerkte en sloeg van zijn auto uit de evoluties gade. Na eenigen tijd met volle aandacht de kunststukjes van kapitein van Weerden Poelman en zijn man nen gevolgd te hebben, reed de Prins, die ver gezeld was van zijn secretaris, jhr. Roell* verder. PRINSES JULIANA IN DEN HAAG. Prinses Juliana is gistermiddag in den Haag aangekomen en heeft haar intrek genomen in het paleis Noordeinde. EEN VIJFMASTER IN DE AMSTER- DAMSCHE HAVEN. Na tal van jaren heeft de Amsterdamsche haven weer bezoek van een vijfmaster. Het is het motor-zeilschip „Carl Vinnen", varende voor de Baltica Scheepvaart Mij., dat aan de Rietlanden oud ijzer komt laden voor Polen- Het betreft een hoeveelheid van 2400 ton, welke bij de opslagplaats van de N.V. ijzer handel „Hollandia" wordt ingenomen. Het schip is Zondag in de haven aangekomen. DE HERSTELLING VAN DE „SIRENES", Het staat thans vast, dat de „Sirenes", het onlangs by Callantsoog gestrande Noorsche vrachtschip, by de Nederlandsche dokmaat- schappy definitief gerepareerd zal worden. Het herstellingswerk zal elf dagen in beslag nemen, zoodat het schip tegen het eiDde van de volgende week weer in de vaart zal kunnen komen. eens, en frommelde het papiertje langzaam tot een prop. „Hoeveel moet je er voor heb ben?" „Vijf-en-twintig duizend pond," zei de ko lonel koel. Het gezicht van den ouden man toonde zooveel afgrijzen, als hy er maar in kon leggen.. „Vyfentwintig duizend! Waar denk je, dat ik zooveel geld vandaan halen kan? Je denkt, dat ik een bank opgelicht heb, hè? Wees toch verstandig, man, voor die prys vind ik nie- mals een kooper. Deze steenen sind ja doch signaliert.. De politie loert er overal op. Voor dien prys is er geen markt, niemand wil het risico loopen, en als ze het al wilden, waar bleef myn winstje?" De kolonel haalde de schouders op. „Ik ben by jou gekomen, omdat je safe bent, Lou. Maar er zyn er nog meer." Lou dwong zich tot een glimlachje en sloeg een overredenden toon aan. „Je bent hard voor een armen ouden man, die voor zyn kostje moet zorgen," jammerde hy. „Ik sal verzoeken een kooper te finden. Ik kan het geld zelf ja niet opbrengen. Misschien, dat ik het er voor geven kan, maar vyfentwintig duizend, dat is viel, mein lieber Freund viel te viel." Hij onderwierp de steenen aan een nieuw onderzoek. „Je komt er morgen mee terug, hè?" vroeg hy en reikte de smaragden over. „Ik geloof niet, dat ik ze neem. Misschien. Deze stee nen als ze verdeeld worden, verliezen ze hun waarde als niemand het risico loopen wil, koop Ik ze misschien zelf het is viel geld, waar ik het vandaan halen zal, dat weet ik niet." Intusschen had hy het ineengefrompelde papiertje in den bak geworpen en loerde naar zyn bezoeker, toen die opstond om weg te gaan. „Ik heb je dikwijls gezien, George, met een verschillend gezicht, maar ditmaal heb je je zelf overtroffen, hè Ik weet nog, dat je een maal Hy dwaalde af in herinneringen en de ko lonel luisterde gewillig, onbewust van Lou'a plannen. Lou's bedoeling was, tyd te winnen voor de heeren in den kelder. Toevallig zatï Chorley net onder de looden pyp. Zoo kwam; het, dat hy den prop oppikte, maar voordat hy het papiertje had kunnen gladstrijken, viel Larry's hand op zyn arm. „Dank je, dat is voor my bestemd, Chor ley." Larry las. Toen wierp hy Chorley het pa piertje toe en vroeg: „Ga je profeet worden op je ouden dag?" Chorley las langzaam, wat over een net werk van ruitjes gekriebeld stond: „De kolo nel is hier met de smaragden. Een van Julliö moest hem volgen, maar niet vechten in den, winkel." Chorley grinnikte en gaf dit briefje door aan mynheer Tompson: „Neen, daar zal niet gevochten worden in den winkel," zei hy veelbeteekenend. „Wal, jou leelyke tronie kent hij niet, een geluk voor hem en voor ons. Ga jy eens kyken, waar hy heensloft." Mynheer Tompson stond op, zonder op dd smadelyke bejegening te letten. VL Precies een kwartier na het verlaten van Lou Staam's winkel, overkwam den kolonel een onaangenaam ding. Het was nog een ge luk voor hem, dat hij op het punt stond naar beneden te gaan, want daardoor merkte hij, wat hem te wachten stond. Volgens gewoonte keek hy even over de balustrade, voordat hij de trap afging, en zoodoende zag hy, dat eenige bezoekers naar boven kwamen. En hy twyfelde er niet aan, of hun bedoelingen wa ren niet van den vriendeiyksten aard. Zoowel Chorley als Larry bewoog zich met opmerkeiyke stilte, en ze hielden zich dicht tegen den muur, op een manier, die den kolo-

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 1