Los van het fjoud. Radio-programma DAGBLAD Nederland had geen keus meer! GOEDKOOPSTE WFT.ntfRSCHE COURANT VAN DINSDAG 29 SEPTEMBER 1936 Verklaring van groote firma's. De effectenbeurs heden weer geopend. Londen verheugd over de aanpassing van- het goudblok. Nederlandsch clearinginstituut. Tijdelijke stopzetting van eenige PT.T.-diensten. Verklaringvandedrie Nederlandsche middenstandsbonden. de Heldersche Courant van nederland Hoe ontwikkelde zich de huidige toestand De laatste rotspunten in de monetaire stormzee overspoeld. Een historisch overzicht. (Van onzen finan.-econ. medewerker.) Amsterdam. 28 September 1036. Den 25sten Juni 1928 verscheen te Parijs de „loi Monétaire", waarbg Frankrijk tot den gouden standaard terugkeerde, die het land noodgedwongen bij het uitbreken van den wereldoorlog, in den zomer van 1914, haa moeten verlaten. Reeds bijna twee jaar lang was de groote Fransche staatsman. Poincaré bezig geweest den Franschen franc althans de facto te sta- biliseeren, waartoe o.a. Pierpont Morgan hem in staat had gesteld. Op het oogenblik van den zwaarsten druk op het Fransche betaal middel stelde deze Amerikaansche financier een bedrag van éénhonderd millioen Ameri kaansche gouden dollars die waren er toen n0g! ter beschikking van den Franschen minister-president. Deze was daardoor in de gelegenheid gesteld, de aanvallen der inter nationale speculatie op den Franschen franc met succes te verijdelen, waarna de franc een waarde bleef behouden van ongeveer Fr. frs 9,70 voor één Nederlandschen gulden. Wat ongeveer twee jaar lang de facto het geval was geweest, legde Poincaré op 28 Juni 1928 ook in de jure vast: De Fransche franc kreeg een waarde van 0.5895 gram fijn goud, dat is ongeveer één vijfde gedeelte van de waarde van den goudfranc van voor 1 Augus tus 1914. Meer dan acht lange jaren heeft Frankrgk aan die goudwaarde kunnen vasthouden. Noch het loslaten van den gouden standaard in 1931 door Engeland, waarbij de Scandina vische landen zich aansloten, noch het prijs geven van den Amerikaanschen dollar door president Roosevelt in 1933, hebben de Fran sche regeering kunnen bewegen de nieuwe goudpariteit van het aan haar zorgen toe vertrouwde betaalmiddel vaarwel te zeggen. De oorzaak der Fransche devaluatie. Het bleef aan de regeering van het nieuw geboren Fransche volksfront voorbehouden den franc te laten devalueeren tot een nog onbekend peil, gelegen op een waarde van tusschen de 49 en 43 milligram ftjn goud voor den franc. Daarvoor was dan ook alle aanleiding, want in één week tijds moest de Banque de France een hoeveelheid goud van 841 mil lioen goud afstaan. Dat was in de week tus schen 17 en 24 September, maar sindsdien nam de gouduitvoeronrustbarende afmetin gen aan. Op Donderdag, 24 September, na do publicatie van den bankstaat van de Ban que de France, werd 200 millioen frs. aan geel metaal uitgevoerd. Op Vrijdag, 25 September, werd te Cherbourg voor 350 millioen frs. aan goud in baren verladen in den naar New York vertrekkende» mailstoomer. In twee dagen tjjds was do Fransche centrale credletlnstelling dus meer dan een half milllard frs. aan goud armer geworden! Sedert het Fransche volksfront regeer de was de voorraad geel metaal van on geveer 68 milliard fra. tot ongeveer 48 mllliard frs. gedaald. 20 milliard frs. dat is: 2.000.000.000 Nederlandsche guldens was in een hopeloozen strijd voor het bo- houd van de goudwaardê van den franc verloren gegaan. Het was te voorzien, dat dit tempo eerder sneller dan langzamer zou gaan, zoodat aan Blum, Auriol en Labeyrie niets anders restte dan den Franschen franc te laten devaluee ren. Dit te eerder, omdat do nieuwe emissie van schatkistpapier (waarbij de kleinste cou pure 200 Fr. frs. bedroeg met een looptijd van maar 6 maanden) slechts 4 milliard had opgeleverd, terwijl de Fransche schatkist reeds 15 mllliard fr». by do Fransche Bank had onderdak gebracht. Practisch gesproken had de circulatie in Frankrijk daardoor reeds een Inflatie met 11 mllliard ondergaan. Bij een zich in omloop bevindend aantal bank biljetten van 84 milliard frs. is 11 milliard schatkistpapier een factor van beteekenls: In Frankrgk was dus de facto reeds inflatie! Waarom dan ook maar niet ineens de jure tot devaluatie te besluiten? Toen dat besluit, waarvan de regeering te Parijs de regeerin gen te Washington en te Londen reeds van te voren had verwittigd, eenmaal gevailen was, bleven er in de schuimende en kolkende mo netaire stormzee nog maar twee vaste rots punten over: de Nederlandsche gulden en de Zwitsersche franc. Den ""«g en Bern moesten volgen. Aanvankelijk waren de regeeringen te Bern en te 's-Gravenhage voornemens den Zwitser- schen franc en den Nederlandschen gulden op goudpeil te behouden. Zaterdagmorgen ver gaderde te Bem de Zwitsersche bondsraad in tegenwoordigheid van den Nederlandschen gezant Mr. Ridder van Rappard. In diens tegenwoordigheid besloot de Zwitsersche mi nisterraad, dat de belanggen van het Eedge nootschap, dat een touristenland by uitne mendheid is, eischten, dat Zwitserland het Fransche voorbeeld zou volgen. De devaluatie van den Franschen franc met circa 30 pet. van de vroegere goudwaarde, maakte het noodzakelijk ook den Zwitser- schen frank te laten devalueeren. Nadat dit door Ridder van Rappard naar Den Haag was getelefoneerd, vertrok Dr. Coüjn onmiddellijk naar Het Loo, teneinde de Koningin van ad vies te dienen. Teruggekeerd in de residentie riep Colgn den ministeraad bijeen, waar ook Mr. Trip aanwezig was. In gemeenschappelijk overleg is toen besloten den gouduitvoer te verbieden, waarmede Nederland, practisch ge sproken, als laatste land in de wereld ook van den gouden standaard heeft afstand ge daan. Na Engeland, de Vereenigde Staten, Frank rgk en Zwitserland, had Nederland geen keus meer. Coiyn en Trip moesten zij het zeer tegen hun zin volgen, omtat een an dere uitweg niet meer mogelijk was. Zij zijn tot het laatste oogenblik paraat gebleven en als het ware „In 't harrenas gesneuveld". Het bestuur van de Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam heeft bericht ontvangen, dat in de Staatscou rant zal verschijnen het besluit van de regeering, dat, gezien de bevredigende ontwikkeling van gisteren, in afwij king van het aanvankelijk besluit, dat de effectenbeurs op Maandag 28 en Dinsdag 29 September gesloten zou zgn de effectenbeurs op heden zal zijn geopend, zoodat tevens die dag zal worden be schouwd als werkdag als bedoeld in af- deellng V der beursvoorschriften 1914, terwijl op dien dag weder zal worden ge leverd en ontvangen. TELEFONISCHE DRUKTE. Het verbod van gouduitvoer heeft tot gevolg gehad, dat tal van financieele, handels- en industrleele ondernemingen reeds Zondag hier to lande en in het buitenland besprekingen hebben gevoerd, welke ten doel hadden, maat regelen voor te bereiden om een stagnatie in het zakenleven te voorkomen. In dit verband kreeg reeds in den vroegen morgen de rijkstelefoon te Amsterdam een record aantal aanvragen voor gesprekken „e verwerken. Een en ander leidde er toe, dat te Amsterdam reeds van negen uur af extra personeel in dienst moest worden genomen en het tot stand komen van de overtalrijke tele foonverbindingen langeren tyd in beslag nam dan op andere Zondagen het geval ls. Het rykstelegraafkantoor te Amsterdam heeft het in de morgenuren iets drukker ge had dan op andere Zondagochtenden. Van een overweldigende drukte was echter geen sprake, zoodat dan ook geen extra personeel behoefde te worden gerequlreerd. Dr. HIRSCHFELD NAAK DEN HAAG ONTBODEN. De regeering heeft dr. H. H. M. Hirschfeld, directeur-generaal van handel, ngverheid en scheepvaart, die in Duitschland vertoefde voor oeconomische besprekingen, naar Den Haag ontboden, aangezien zij het gewenscht acht de positie van ons land t.o.v. deze onderhan delingen met betrekking tot de gewijzigde monetaire situatie, nader met hem onder het oog te zien. Vooreerst neemt men aan, dat er bg dit overleg geen ingrijpende wijziging in de ge dragslijn bg de bedoelde besprekingen noodig zal blijken te zijn. Betere vooruitzichten De heele Londensche pers jubelde gisteren ochtend over den nieuwen toestand, die ge schapen is door het besluit tot aanpassing van het goudblok. Vérstrekkende gevolgen worden verwacht op oeconomisch zoowel als politiek gebied. Merkwaardig genoeg is er van leed vermaak, dat het goudblok nu ten langen leste toch gedwongen is geworden het Engelsche voorbeeld te volgen, weinig of niets te be speuren. De meeningsverschillen van het ver leden zgn geheel vergeten in de algemeene verheugenis over de vooruitzichten voor de toekomst. Deze stemming spruit niet zoozeer voort uit het oeconomische feit van de aanpas sing dan wel uit de manier, waarop zij tot stand is gekomen. De Engelsch-Fransch- Amerikaansche overeenkomst wordt als het begin van een nieuw tijdperk van internationale samenwerking beschouwd. Men acht het van groot belang, dat Roo sevelt het heeft aangedurfd, nog gedu rende de verkiezingscampagne aan deze overeenkomst zgn fiat te geven en ziet hierin een teeken, dat het Amerikaansche volk begint terug te komen van zgn oeconomische en politieke isolatieneigin gen. In de City werd verleden week nog ver klaard, dat een Amerikaansche medewerking aan een internationale valutaregeling voor het einde van de verkiezingen nauwelijks denk baar was. Een goed ingelichte waarnemer wees er voorts op, dat de samenwerking van de drie groote democratieën op dit punt een groote waarde heeft als een herinnering aan de dictaturen, dat de democratieën nog niet hebben verleerd krachtig te handelen en dat zij, wanneer noodig, hun meeningsverschillen kunnen bijleggen in het belang van het ge- meenebest. Over de binnenlandsche politieke gevolgen voor Frankrgk toont men zich niet al te be zorgd. Kenners van de Fransche politiek zijn van meening, dat de groote spanning in Frankrijk sinds eenige weken voorbij is en dat het gevaar van een binnenlandsch conflict op het oogenblik niet zeer groot is. Of Blum het er zonder kleerscheuren af zal brengen, wordt minder zeker geacht. Wat Duitschland betreft, wordt opgemerkt, j dat de uitdrukkelijke verklaring van officieele zijde, dat Duitschland aan de huidige mark pariteit zal vasthouden, een verdere bevesti- j ging inhoudt van de geruchten over de groei ende spanning tusschen Schacht en de leiders van het regime. De meening werd hier n.1. den laatsten tijd aanzienlijk sterker, dat Schacht sinds zijn bezoek aan Parijs aandringt op een meer internationaal gerichte politiek, die ook nauwere oeconomische en financieele aanslui ting bg het buitenland in zou sluiten. Daar Schacht geacht wordt den steun van het leger te hebben, ziet men in deze hernieuwde span ning tusschen Duitschlands oeconomische en j politieke leiders een factor van de grootste beteekenis voor de politieke ontwikkeling van Duitschland en van Europa als een geheel. Het Nederlandsch Clearinginstituut maakt bekend, dat het krachtens verkregen machti ging van de regeering, in verband met de door haar aangekondigde maatregelen op monetair gebied, met ingang van Maandag 28 Septem ber voorloopig geen stortingen in de verschil lende clearingen aanneemt. Het vorenstaande sluit niet in, dat de vol doening van schulden, welke over de verschil lende clearingen dient te geschieden, intus- schen buiten de clearing om zou mogen plaats vinden. Onderscheidene groote firma's publiceeren de volgende verklaring: Onze firma's, vervuld van den wensch mede te werken tot handhaving van het bestaande prijsniveau, zullen de in hun magazijnen aan wezige goederenvoorraden tegen de tot dusver geldende prijzen verkoopen. In afwachting van het verloop der groot- handelsprijzen zullen zij er naar blijven stre ven, de detailprijzen zoo laag mogelijk te houden. Het A.N.P. meldt: In verband met de omstandigheid, dat voor het oogenblik geen wisselkoers voor den gul den aanwezig is, worden de diensten der post wissels naar het buitenland, der kwitantie- en verrekenzendlngen, der verrekenpakketten, der vrij uit te reiken zendingen en pakketten naar en uit het buitenland tot nader order ge staakt. Uit het buitenland aankomende zendingen en pakketten met verrekeningen zullen om dezelfde redenen voorloopig worden aange houden. De hoofdbesturen van de drie Nederlandsche middenstandsbonden brengen het volgende ter kennis van hun leden: In overleg met regeeringsinstanties meenen de hoofdbesturen hun leden ernstig te moeten waarschuwen tegen het maken van voorbarige gevolgtrekkingen uit de jongste regeerings- maatregelen t.a.v. den gulden. Met name ver zoeken de hoofdbesturen hun leden, niet toe te geven aan angst-stemmingen ten opzichte van inkoopen en prijzen en in het bijzonder niet zonder meer over ta gan tot prgsverhoo- gingen. Met nadruk wijzen de genoemde bestu ren tevens op het gevaar, dit voor den nor malen gang van zaken gelegen ls In het zgn. hamsteren en zij dringen er bg hun leden op aan, niet aan hamsteraars te leveren. De drie Nederlandsche middenstandsbonden Stellen zich voor, omtrent alle nader te nemen maatregelen in voortdurend contact met de betreffende regeeringsinstanties te blijven. Verstopping wordt vlug verholpen door Leo- pillen. Sedert 20 jaar een beproefd, zuiver plantaardig laxeermiddel, dat een milde en prompte uitwerking heeft, Leopillen. In doosjes vanaf 20 ct. Bij alle apothekers en drogisten. (Adv.) Colijn en Trip treffen geen blaam. Komt spoedig een monetaire confe rentie bijeen (Van onzen fin.-econ. correspondent). Amsterdam, 28 September 1936. „Saevis tranquillus in undis", hebben Colijn, Oud, Trip en met hen den Nederlandschen Gulden tot 12 uur in den nacht van Zaterdag, 26 September op Zondag, 27 September, ge staan! Onbewogen temidden der torenhooge monetaire golven van de geheele wereld was Nederland tot middernacht het eenige rots punt, dat nog boven de kokende baren uitstak. Toen kreeg de heer Lievegoed, chef van den Regeeringspersdienst, opdracht het communi qué voor de Zondagochtend-bladen te verzen den en te 0.10 uur wist men in gansch Neder land, dat de Nederlandsche gulden van zyn gouden anker was losgeslagen! Den Nederlandsche regeering was iederen anderen uitweg eenvoudig afgesneden. Want men verhele zich geen oogenblik, dat een em bargo op goud onvermijdelijk tot devaluatie van den gulden zal moeten leiden. Daaraan is geen uitkomen meer mogelijk. Betweters zui len nu wel geneigd zijn hun blaam uit te gieten over Colgn pn Trip, waaraan men reeds min of meer gevolg heeft gegeven, doch het kan niet voldoende getuigd, dat Colijn en Trip niet anders konden handelen en dat zij, gelgk vroede mannen betaamt naar eer en geweten hebben gehandeld. Ware Nederland zich wanhopig aan den gouden standaard blijven vastklampen dan zou heel de internationale speculatie, een troep aasgieren gelijk, zich op de Amsterdamsche geld- en wisselmarkt hebben gestort en scher pe baisse-aanvallen op den gulden hebben on dernomen. De per September 1936 opgemaakte week staat van de Nederlandsche Bank vermeldde nog een goudvoorraad van 123,6 millioen gul den aan gemunt goud en van 584,9 millioen gulden aan goud in baren, samen dus een be drag van 708,5 millioen gulden aan geel metaal. Door dien goudvoorraad was 79,3 van alle direct opeischbare verplichtingen van de Ne derlandsche bank door goud alleen gedekt, terwijl het dekkingspercentage door goud en zilver gezamelijk 81,7 bedroeg. Van die 584,9 millioen gulden goud in baren bevindt zich nog 20,7 millioen gulden als „carmarked bullion" in de kelders van buitenlandsche cen trale credietinstellingen, vermoedelijk hoofd zakelijk te Parijs, benevens waarschijnlijk een veel geringer bedrag in New-York en Londen. Of dat goud in afzienbaren tijd in de kelders van onze vaderlandsche „Old Lady" op de Amsterdamsche oude Turfmarkt zal terecht komen, valt in hooge mate te betwijfelen, maar in ieder geval kan Mr. Trip op dat goud bui tenlandsche valuta te Parijs, eventueel ook te New-York en te Londen, verkrijgen. Nog op Vrijdag, 25 September, is voor circa 10 mil lioen gulden naar New-York verscheept, zoo dat de eerste aderlating na maandenlang van S:'i WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1936. Hilversum I, 1875 m. VARA-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. <9.30 Kookpraatje. T0.00 Morgenwijding. 10.15 Causerie, Gramofoonplaten en voor dracht. 12.00 Gramofoonplaten. 12.151.45 VARA-orkest en gramofoonplaten 2.00 Orgelspel. 2.30 Voor de vrouw. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Melody-Circle en gramofoonplaten. 6.50 Causerie „Zonnestraal roept U," 7.00 Sportuitzending, 7.15 De Roodborstjes. 7.40 Causerie „Sociale verzekering". 8.00 SOS-Berichten. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.15 VARA-orkest. 9.00 Radio-tooneel. 9.30 Gramofoonplaten. 10.00 Berichten ANP. 10.05 De Flierfluiters en solist. (In de pauze: Gramofoonplaten) 11.00 Causerie „Huwelijksverhoudingen". 11.3012.00 Gramofoonplaten. Hilversum n. 301 m. N CRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11.0012.00 Ensemble van der Horst. 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Vervolg van 11.00. 1.15 Orgelspel. 2.00 Gramofoonplaten. 2.15 Sopraan en piano. 3.00 Chr. lectuur. 3.303.45 Gramofoonplaten. 4.00 Trio-concert. 5.00 Kinderuur. 6.00 Landbouwhalfuur. 6.30 Afgestaan. 7.00 Berichten. 7.15 4 October, Dierendag, causerie. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 10-jarig bestaan NederL Oranjevereen. „Het Zuiden" te Rotterdam. 10.25 Berichten ANP. 10.3011.30 Gramofoonplaten. Hierna schriftlezing. gestandigen aanwas van geel metaal te Am sterdam alweer had plaats gevonden. Derhalve was een embargo op goud eisch van dringende noodzakelijkheid. En van goud embargo tot devaluatie is slechts een beschei den stapje. Natuurlijk komt thans by iedereen de vraag op: wat nu? Aleer die vraag zoo goed mogelgk te beantwoorden, dient betoogd, dat, zonder afkondiging van een goudembargo door de Nederlandsche regeering, de goudvoor raad van de Nederlandsche Bank langzaam zou zgn weggeëbt, waarna tenslotte automa tisch toch tot devaluatie van ons betaalmiddel zou moeten zijn besloten. Thans heeft de re geering met rond 700 millioen gulden goud in voorraad de macht nog in eigen handen kun nen houden, die haar anders te eeniger tijd toch zou zgn ontwrongen. Daarom getuigt bet besluit der regeering, zoowel van Juist staatsmansbeleid als van een uitstekend inzicht in de economische, finan- ciëele en monetaire verhoudingen. Wat nu? Voorloopig niets! Maar op den duur kan een internationale conferentie niet meer uitblgven, waarop alle problemen van flnanciëelen en monetalren aard zullen moeten worden behandeld. Of die con ferentie nu te Genève, te Londen, Parijs, Brus sel, desnoods te 's-Gravenhage zal plaats vinden, doet minder ter zake, doch dat die conferentie zal plaatsvinden, en zelfs spoedig zal dienen plaats te vinden, is onvermijdelijk. Op die conferentie tot stabilisatie der ver schillende betaalmiddelen zal de strijd tus schen de landen van het sterlingbloc en die van het goudbloc geen zin meer hebben, om dat het goudbloc er niet meer is. Practisch gesproken is de oude muntpariteit tusschen pond sterling en dollar reeds hersteld, want de laatste koers voor den dollar te Londen wan: pond 1 l-l- is dollar 4.94. De pogingen van de regeering te Moskou, die het pond sterling met geweld omlaag wilde brengen, waartoe de Russische Sovjetregeering een millioen pond sterling op de markt gooide tegen eiken prgs, is volkomen verijdeld. Wel reageerde het pond te New-York van dollar 5.02 tot dollar 4,91, doch een herstel tot dollar 4.94 tot 4.95 is sinds dat oogenblik al weer ingetreden. De goede verstandhouding tusschen Washington en Londen blijkt wel het allerbest uit de verkla ring van Morgenthau, den beheerder der Ame rikaansche schatkist, dat hg de onwrikbare wil van de Amerikaansche, Engelsche en Fransche regeeringen hun gemeenschappelijk valuta programma tot stand te brengen, niet door de regeering van Sovjet-Rusland zal laten ver storen. Desnoods zal Morgenthau er niet voor terugdeinzen het Amerikaansche stabilisatie fonds van 2 milliard dollar in het geding te brengen. De regeering te Moskou zal dus geen roet in het eten kunnen gooien, want dat zou tegenover een onderling eensgezind Amerika, Engeland en Frankrijk veel te duur kosten! De komende economisch-financieele-mone- taire conferentie zal zich naar de wenschen van Washington, Londen en Parijs hebben te schik ken. De drie regeeringen zijn reeds vrijwel overeengekomen, dat een pond sterling zal zijn dollar 4.80 en Fransche franc 100. Wat den Nederlandschen gulden betreft, deze zal ongeveer terecht komen op een koers van 1 pond is Ned. gld. 10, 1 dollar is Ned. gld. 2.10, Fransche fr. 100 is Ned. gld. 10. Dein zullen zich voor alle takken van het vaderlandsche economische leven weer vrijer, breeder en wgder vergezichten openen, evenals de Nederlandsche geldmarkt internationaal ge oriënteerd zal blijven. Wg allen, het Nederlandsche Volk in al zgn geledingen, zal het aan Colgn, Oud en Trip te danken hebben, dat „tout sera pour ie mieux dans ie meilleur des mondes!" Ook in Nederland! MET INGANG VAN 1 OCTOBER HET nel te denken gaf. Niet, dat hy veel tyd met nadenken verloor. Hy maakte zich niet druk over de wijze, waarop zy hem hadden opge spoord, maar vroeg zich wel af, welke reden zy daarvoor konden hebben. Vlug denken had de kolonel zich eigen gemaakt. Het kostte hem maar twee secon den om hun plan te doorzien. En toen was zgn eerste gedachte, te biyven en hen op te wachten, maar hy bezon zich. Chorley óf Larry, dat ging, doch Chorley én Larry, dat was iets anders. Dus trok de kolonel zich langzaam terug in zyn kleine, vervuilde ka mer. Hy sloot de deur achter zich en maakte zich uit de voeten langs de brandtrap. In- tusschen besloot hy. Chorley en Larry in de naaste toekomst een en ander te vertellen, wat hun wel niet erg bevallen zou. Pas toen hy nog slechts een paar treden van den grond was, werd hy mijnheer Tomp- son gewaar, die zich verscholen had ln een portiek aan den overkant. En plotseling ge beurden er verschillende dingen. De kolonel drukte zich tegen den muur en ze vuurden tegelijkertijd. De dubbele knal maakte de echo's van het slopje wakker en twee yie rookwolkjes dreven langzaam omhoog. Myn- heer Tompson's gezicht nam een uitdrukking van verrassing aan, toen hy langs den deur post op den grond zonk, terwgl de revolver hem uit de hand gleed. De kolonel strom pelde met de hand tegen zgn zy gedrukt de laatste twee treden van de brandtrap af en wankelde naar het eind van de steeg. Twee minuten later kwam een slecht gehumeurde groentenhandelaar uit een winkel en vond een troepje nieuwsgierigen, die zyn ongewoon snel wegrijdenden vrachtwagen nakeken. Hg plaatste een paar scherpe opmerkingen over- autobandieten en haastte zich toen den nade renden agent tegemoet, die plotseling kwam opdagen op de geheimzinnige manier, aan zgn sooi t eigen, als de een of andere gebeurtenis de rust der gemeenschap dreigt te verstoren. De groentenhandelaar was met zijn verkla- mg begonnen en had het nummer al opgege ven, toen hg opmerkte, dat de agent naar een schoen tuurde, die bulten een portiek uitstak. In een paar schreden was de agent by myn- heer Tompson, tegelijk met Chorley de Neus en Larry. Dezen hadden hun al te doorzich tige positie boven qp de brandtrap maar op gegeven. De agent, een ernstige jonge man, voelde niets voor het stellen van nuttelooze vragen. Hy knielde naast Wal neer en lichtte zyn hoofd wat op, om te probeeren iets op te vangen van de woorden van den gewonde, „'Ebben ze 'em?" fluisterde mgnheer Tomp son. De agent schudde ontkennend het hoofd. „Neen, maar hy schynt Jou te pakken te hebben. Waar ben je geraakt. Wad?" Mynheer Tompson keek op en herkende een oud vriend. „Long," antwoordde hy zwak. „Het zal met my gedaan zyn. Zie, dat Je 'em krygt, smeris." De „smeris" knikte. „Wie was het?" Mynheer Tompson sloot zgn oogen en zijn adem ging moeilgker. Het was met hem ge daan. De kogel van den kolonel had ze allebei vernield: Wal's long en den eigenaar daarvan. Dat besef spoorde Wal aan tot repliek. „Ik 'eb mgn part binnen, smeris," zei hy langzaam. „Zorg, dat 'y het zgne krijgt. Je bent altgd een toffe knul geweest, deedt je ronden regelmatig, zoodat we het wisten, wanneer je in de buurt zou zgn de gooser, die me dit geleverd heeft, was dezelfde vent als de dief van d'Essinger's smaragden de kolonel." De agent maakte een paar vlugge aantee- keningen en wendde zich toen tot de toe schouwers, die gaandeweg de steeg waren binnengedrongen. „Dokter hier?" vroeg hy. „Neen?" Jg dan ja jy, met die gespikkelde das, maak jg een kussen voor 't hoofd van dien man en zorg, dat hg zich niet beweegt voor ik terug ben. Doe het een beetje handig, zgn eene long is buiten werking gesteld en hy heeft inwen dige bloeding. Ik ben binnen de minuut terug." Hg baande zich een weg tusschen de om standers door en stond na een paar seconden in een telefooncel maatregelen te treffen met betrekking tot een ambulance, den politiedok- ter der divisie en zgn rapport. Dit laatste be vatte het nummer van den auto, waarmee de kolonel gevlucht was. Het zou ongetwijfeld een waardevol spoor geweest zgn, als de ko lonel in een stille straat de nummerplaat met wat slijk niet onleesbaar had gemaakt, waar na hy, voldaan met deze voorzorg, zonder voorzorg, zonder vrees voor ontdekking weer achter het stuur was gaan zitten om den wagen aan te zetten. Het karweitje had echter veel meer krachts inspanning gevergd dan de kolonel verwacht had. Plotseling merkte hij, dat de wond in zgn rij hevig bloedde. Met één hand aan het wiel haalde hg zyn zakdoek te voorschyn, vouwde dien op tot een kussentje en legde dat op de wonde. Toen, met de rechterhand tegen de zgde wgdde hij alle aandacht aan het bestu ren van de auto. Hij had een ag vóór zich om zgn afnemende krachten op een zware proef te stellen. In Reigate aangekomen, ontveinsde hij zich niet, dat het een wonder zou zijn, als hy zijn huis bereikte, voordat hy bezwe ken was. Maar zelfs zulke wonderen gebeuren. Hg liet den wagen achter bg het begin van den overtunnelden toegangsweg tot de stad. En toen liep hg, weliswaar wat onvast, naar het postkantoor. Gelukkig was cp dat vroege middaguur de tunnel verlaten en er waren geen getuigen bg, dat hg den wagen in den steek liet. Maar in de stad moest hg voor zichtig zgn. Waarschgnlijk vermoedde nie mand, wat het hem kostte, gewoon en flink te loopen. Zelfs de juffrouw, die hem de post zegels verkocht, merkte niets aan hem, be halve dat hg erg bleek zag, en dat vergat ze dadelgk weer. Alleen zgn sterke wil hield hem op de been en gaf hem de kracht om in een van de hokjes drie brieven te gaan staag schrijven. Hg maakte ze af zonder er eenige weekheid in te laten sluipen. Toch moest hg even rusten, voordat hg tot het volgende punt van zijn programma kon overgaan. Daarna haalde hij een stuk blauw papier uit rijn zak, nam de pen weer op en dacht een oogenblik na. Toen begon hij te schry- ven, met een bevende hand. De letters waren echter leesbaar. De kolonel stond er een poosje naar te kgken. Het was zyn laatste poging om een wyde kloof te overbruggen. Langzaam maakte hy twee vouwen in het papier, scheurde dit toen langs die vouw lijnen in drie strookjes, en sloot één strookje by eiken brief in een enveloppe in. Na de drie enveloppes dichtgeplakt te hebben, wierp hy ze in de brievenbus. Plotseling voelde hy, dat hg een beetje slin gerde. Dat besef helderde zgn nevelig brein wat op. Hy dwong zich, rechtop te staan en liep flink naar een telefooncel. Hy hield drie gesprekken met verschillende wijken van Lon den: korte gesprekken met denzelfden slot zin: „En in Godsnaam, kom vlug!" De verschillende wgzen, waarop een en an der werd beantwoord, deden hem flauwtjes glimlachen. Maar hg gaf geen nadere verkla ring, en omdat hg nu alle maatregelen ge troffen had. wandelde hy langzaam het post kantoor uit. Het drong wel tot hem door, dat hij het landschap van Surrey waarschgnlijk voor den laatsten keer zag, maar vreemd genoeg gaf hem dat alleen een gevoel van vrede. De we reld, die hij ging verlaten, had weinig voor hem gedaan. En hoewel hg zijn aandeel had genomen, liet het een bitteren smaak na. Buiten op den Londenschen weg wendde hg zich in de richting van Brighton en begon de laatste etappe van zyn tocht. Op hetzelfde oogenblik had sergeant Wood van de Surreysche politiemacht een avon tuur, dat hem oponthoud bezorgde en op zgn bevordering uitliep. Het was sergeant Wood's gewoonte, naar rijn post te fietsen. Juist had hy den groen- uitgeslagen tunnel bereikt, die naar de markt van Reigate leidt, toen hij het onwelkome gesis hoorde, dat een leegloopenden band aan kondigde. Sergeant Wood stapte af en richtte eenige woorden tot een gelukkig niet be staand auditorium: daarin vervloekte hg hart grondig de steenige wegen, de daarvoor ver- antwoordelgke autoriteiten, de banden en de fietsenmakers. Vervolgens herinnerde hg zich dat hy zgn gereedschappentasch aan zgn zoon had geleend, en vervloekte zyn zoon. Dat ge daan hebbende, keek hy rond om hulp te zoe ken. Hy vond hulp, althans dacht hulp te vinden in den vorm van een vrachtauto, die aan den anderen kant van den weg stond. Hy zette zgn fiets tegen den tunnelwand en stapte op den auto af om te trachten, wat solutie en een lapje te krijgen. Hij was al bezig, een verdere aanklacht te gen de autoriteiten ineen te zetten, toen hy bemerkte, dat er niemand in den vrachtauto zat. Sergeant Wood zei: „Vervloekt!" en meende het. Hij begon te overpeinzen of het wel beleefd genoemd kon worden dat niemand ergens, waar parkeeren niet geoorloofd was, een vrachtauto onbeheerd liet staan, als hy, Wood. de hulp van dien iemand juist noodig had. Hg kwam tot de conclusie, dat een der- gelgke handelwijze niet in den haak was, en stond op het punt, naar rijn fiets terug te gaan, toen hij een paar donkere vlekken op het stuurrad van den auto ontdekte. Zooals hg bij latere gelegenheden gewoonlgk ver klaarde, „zgn er vlekken en vlekken". En dit waren ongetwijfeld .vlekken". Om nauwkeu riger te zijn: bloedvlekken. Hg keek peinzend naar den wagen. .En na dat hij zich volkomen zekerheid verschaft had, dat het „vlekken" waren en niet alleen maar vlekken, nam hg zgn notitieboekje en liep om den wagen heen om naar de nummerplaat te kijken. Hij fronste zijn wenkbrauwen, want ze was onleesbaar door een laag slijk. Moest mj zich dus met zijn vondst gelukwenschen Hij was er bij geweest, toen de inspecteur het aan alle posten geseinde signalement van den vermisten truck had ontvangen. Dit was een drietons Ford-truck en er was bloed aan het stuurrad. Hy sloeg de bladen van zyn notitieboekje om en vond de aanteekeningen betreffende Ford-truck No. L O 9721. Hy bukte zich, schrapte het siyk van de nummer plaat af en vond L O 9721. Sergeant Wood keek behoedzaam rond. Dit was een moment om vastberaden maar voorzichtig te handelen. En hy handelde zóó voorzichtig, dat het byna ophield, handelen te zyn. Na tien minuten overlegd te hebben, liet hg zgn eerzuchtigen droom, den kolonel op zyn eigen houtje te arresteeren, varen; hy plaatste zyn fiets ach ter in den auto, ging achter het stuurrad zit« ten en zette koers naar het bureau. Zooals hij aan den inspecteur uitlegde, was het alleen een kwestie van de oogen te ge bruiken, die God je gegeven had, meer niet. De inspecteur stemde dat toe, maar meende, dat sergeant Wood een te veelvuldig gebruik maakte van den mond, dien God hem gege ven had. Een opmerking; die het vertrouwen van Wood in 's menschen humaniteit jegens zijn medemenschen verpletterde. Luisterend naar het telefoongesprek VEin den inspecteur met de Central Branch overpeinsde hg bit ter, dat de Yard al de zaakjes kreeg, waar wat eer aan te behalen was, en dat dit bij zonder geval, als het rechtvaardig toeging, eigenlijk door de Graafschapspolitie behan deld moest worden. Dat zou tenminste een „verdienstelijk man" ook eens een kans ge ven! Diezelfde opmerking maakte hg een uur later tot inspecteur Keating, toen deze kwam aanzetten met superintendant Kaye en twee mannen van de Squad. Keating deed, alsof hg die opmerking niet hoorde, maar zag, dat er nog twee auto's van de Squad stilhielden en nam toen Kaye mee voor een wandelinge tje over de markt. k (Wordt vervólgd}.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2