Gaat II verhuizen? Stadsnieuws *Waaï gaan wc /teen? TWEEDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 29 SEPTEMBER 1936 5 jAan onze adverteerders.! Met het oog op een technische verandering in ons bedrijf, I kannen van Donderdag a.s. j af.'smorgens na half negen j geen advertenties meer: worden aangenomen. Ons kantoor zal echter j dagelijks een half uur j vroeger voor het aannemen j van advertenties geopend j j zijn en men zal dus om j half acht zijn advertentie reeds kunnen bezorgen. DIRECTIE HELDERSCHE COURANT I De commissie van samen werking voor bijzondere nooden. De vermindering van den huurbijslag. Belangrijke ledenvergadering van „Voorzorg" Wij vermaken Uw oude Gordijnen en verleggen Uw Vloerzeilen tegen onze bekende lage prijzen. U kent toch ons devies: Nergens beter, Nergens goedkooper. Het avontuur van 6 „zeilers". De Heldersche Courant Dagblad. Visscherij Licht op voor alle voertuigen. Dinsdag 29 Sept19.11 uur Woensdag 30 19.09 uur Onze vroegere stadgenoot P. Slort is geslaagd voor het candidaats-examen in de geneeskunde. VAKSCHOOL VOOR MEISJES VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Opleiding Huisnaaister. Het diploma werd behaald door mejuffrouw A. Sprengers. Bevorderd van het le naar het 2e leerjaar: mejuffrouw C. Verhagen. DE INDISCHE MAIL. De N.V. Stoomvaart Maatschappij „Neder land bericht, dat het zich op de thuisreis be vindende motorschip „Chr. Huygens" in plaats van Dinsdag 7 uur, eenige uren later te Genua wordt verwacht. In verband daarmede zal de aansluitende boottrein Woensdag 30 September om 12 u 47 te Amsterdam aankomen. STEDELIJK MUZIEKCORPS. Afscheid H. v. Heijst. In de buitengewone repetitie, gehouden Zondagochtend J.I., is na afloop de heer H. v. Heijst, lid en penningmeester van bovenge noemd corps, thans woonachtig te Den Haag, bij zijn afscheid bij monde van den heer L. F. van Loo, Eere-voorzitter, gehuldigd. Genoemde heer schetste in het kort de ver diensten van Van Heijst, gedurende een tijd perk van bijna 25 jaar, waarvan de laatste 9 jaar penningmeester. Hij stelde hem als voorbeeld van plichtsbetrachting voor vele jongeren, roemde zijn accuratesse als schat bewaarder. Als lid zoowel als bestuurder heeft het corps door zijn heengaan een verlies te boeken. Namens Directeur, Bestuur en leden offreerde de heer Van Loo hem een sigaren koker met inscriptie. DE DEVALUATIE. Het Modehuis Herschel verzoekt ons de aandacht te vestigen op zijn advertentie, waarin het mededeelt, dat het zich verplicht voelt mede te werken tot handhaving van het bestaande prijsniveau. Ook de fa. Kannewasser zal in gelijken zin medewerking verleenen. MÖTTLINGER-AVOND. Men schrjjft ons: A.s. Zondagavond te 8 uur zal er weer een bijeenkomst zijn van hen, die symphatiseeren met of belangstellen in den arbeid van de Möttlinger broeders. Één van hen, br. J. Gehring, zal dezen avond leiden en worden vertaald door dr. Sillevis Smitt. Deze soort samenkomsten, welke geregeld velen trekken door haar eenvoudig en gees telijk karakter, zal ook ditmaal zeker weer bezocht worden door hen, die deze geestesge steldheid gaarne in hun eigen leven verwezen lijkt zien. Men zie voor bizonderheden de advertenties ln het Adv.blad van morgen en Held. Crt. van Zaterdag. Gaat haar werkzaamheden beginnen. In vervolge op het reeds eerder opgenomen bericht, houdende mededeeling dat alhier door den Burgemeester een Commissie van Samen werking voor Bijzondere Nooden was ge ïnstalleerd, kan nu worden bekend gemaakt, dat deze Commissie door het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden te 's-Gravenhage in haar gehouden vergadering op 21 September J.L is erkend en werkzaam zal zijn onder den naam: Commissie van Samenwerking voor Bijzondere Nooden in de gemeente Den Helder. De taak en werkwijze der Commissie kan als volgt worden samengevat- In de eerste plaats dient te worden op gemerkt, teneinde misverstand te voor komen, dat de Commissie zich niet zal bezig houden met eenige crediet-verlee- ning of met steun in natura. Evenmin is het zijn taak zich bezig te houden met verleening van geregelden onderstand. Het werk der Commissie zal uitsluitend bestaan uit het verleenen van eenmaligen steun uitkeeringen ineens in die ge vallen, waarin het verleenen van dien steun de kracht van de gewone instellingen van weldadigheid te boven gaat, en wel hoofd zakelijk aan z.g. stille armen, die door bij zondere nooden ln moeilijkheden zijn geko men. De hulpverleening door eenmaligen steun aan bedoelde personen blijft principieel aller eerst de rechtstreeksche taak van de be staande particuliere en kerkelijke instellingen. Kunnen deze alleen de noodige hulp ver strekken, dan is er voor optreden van een ander of nieuw lichaam uit den aard der zaak geen reden. Uitgegaan is echter van de gedachte, dat waarschijnlijk in vele gevallen de bestaande instellingen van weldadigheid financieel niet in staat zullen zijn de noodige hulp-in-eens aan deze nieuwe of stille armen geheel te verstrekken en dat dit slechts zal kunnen geschieden door samenwerking van meerdere zijden. Voor dergelijke gevallen nu is de nieuwe Commissie van Samenwerking bedoeld. De werkwijze der Commissie. Wat de werkwijze der Commissie betreft kan het volgende worden medegedeeld: Na het Inkomen der aanvragen zal worden nagegaan of hulp noodig is, en of het moge lijk is, om met hulp éénmaal te verleenen, den aanvrager werkelijk afdoend is te helpen. Alvorens tot het verleenen van geldelijken steun over te gaan, zal eerst met de betrok ken schuldeischers overleg worden gepleegd en worden getracht eventueel uitstel van be taling te verkrijgen, afbetalingen te vermin deren e.d. Tevens zullen daartoe deskundige leden van het Bestuur aan aanvrager advie zen verstrekken over een beter en oordeelkun diger beheer der zaak en het aanbrengen van bezuinigingen bij de exploitatie e.d., terwijl er tevens pogingen zullen worden aange wend de rente van eventueele schulden ver laagd te krijgen en de aflossing te vermin deren. Indien dit, voor zoover noodig en mogelijk, is geschied, zal, indien blijkt, dat een bedrag dient te worden gefourneerd om de schulden hetzij geheel of voor een bepaald percentage (tegen algeheele kwijting) te betalen, overleg gepleegd worden met de betrokken kerkelijke instelling van weldadigheid om het benoo- digde bedrag bijeen te brengen.^ Het benoodigde bedrag zal worden ver strekt onder beding dat, indien de steunbe hoevende in betere financieele omstandig heden komt het verkeeren, het bedrag moet worden teruggestort. Het zal een ieder duidelijk zijn, dat, ten einde aan de hierboven omschreven taak te kunnen voldoen, de Commissie de beschik king moet hebben over geldmiddelen. In verband hiermede worden alle inwoners dezer gemeente opgewekt wekelijks of maan delijks een bijdrage aan onze Commissie te verleenen of een bedrag te storten op de giro rekening van onze Commissie. Het nummer is 168500. Eventueele toegezegde bijdragen zullen gaarne wekelijks of maandelijks, gelijk zulks vroeger bij het Crisis-Comité is geschied, aan huis worden geïnd. Ten aanzien van de samenstelling der Commissie kan worden bericht, dat deze Is samengesteld uit vertegenwoordigers van de kerkelijke instellingen van weldadigheid ver tegenwoordigers der vakcentrales alhier, ter wijl het Bestuur is samengesteld als volgt: P. A. Smits, Wethouder voor Sociale Zaken en Volksgezondheid, Voorzitter. L. Bandsma, Directeur van den Dienst voor Sociale Zaken, Vice-voorzitter. B. Fels, Commies bij den Dienst voor Sociale Zaken, Chef van het Gem. Bureau voor Maatschappelijk Hulpbetoon, Secretaris, adres: Boerhaavestraat 36. M. A. Grunwald, Lid van de Kamer van Koophandel, Penningmeester. Postgiro nummer 168500. P. S. v. d. Vaart, Wethouder van Financiën, Lid. J. F. v. Wijngaarden, Directeur Middenstands- bank, Lid. Th. Moleman, Pastoor Oud-Katholieke Ge meente, Lid. EEN AVOND VOOR MARINE-PERSONEEL EN BURGERBEVOLKING. De vereeniging van Christelijk Marine personeel zal op Vrijdag 9 October, 's avonds 8 uur, in het Casino, een avond geven voor Marinepersoneel en onze burgerbevolking. Deze eerste avond in dit seizoen belooft een succes te worden, daar reeds voor het gereed zijn der programma's de aanvraag daarnaar groot is. Het programma, dat elders in dit blad is afgedrukt, zal U de overtuiging schenken, dat voor den prijs van 20 cent toch wel iets goeds zal worden geboden. De eventueele baten zijn bestemd voor het Marine Sanatoriumfonds (M.S.F.) Door den Helderschen Bestuurdersbond is het volgende adres aan het College van Bur gemeester en Wethouders gericht: Nu de vermindering van den huurbijslag voor de werkloozen een feit is geworden, is het alleszins te verwachten, dat vele werk loozen niet meer in staat zullen zijn, hun huurbedragen te voldoen. Vele werkloozen zullen, zooals nu reeds te voorzien valt, trachten een goedkoopere wo ning te vinden, die niettemin aan redelijke eischen, in verband met de groote hunner ge zinnen, zal dienen te voldoen. Slagen zij in deze poging niet, hetgeen alleszins te ver wachten is, daar velen dezer werkloozen over het algemeen reeds de goedkoopste woningen bezetten, dan is het te verwachten, dat vele werklooze huurders de eigenaren van de door hen bewoonde perceelen, het huurbedrag zul len aanbieden, verminderd met het bedrag dat zij aan huurbijslag minder ontvangen, zulks geheel in overeenstemming met de bedoeling van den Minister van Sociale Zaken. In dit geval is het niet uitgesloten, dat de eigenaren zich zullen wenden tot het Gem.- bestuur, met het verzoek de verschuldigde huur van het steunbedrag af te houden, waar aan het Gem.-bestuur eerst dan zal kunnen voldoen wanneer de huur met een redelijk be drag is verlaagd. Anderzijds is het mogelijk, dat de eigenaren hun huurders gerechtelijk zullen verplichten de door hen bewoonde perceelen te verlaten, hetgeen bij het niet beschikbaar zijn van goedkoopere woningen tot wel zeer onge- wenschte toestanden zou kunnen leiden. Het wil ons bestuur in deze toch wel zeer gewenscht voorkomen, dat bij al de moeilijk heden, die bij de hierboven genoemde moge lijkheden kunnen ontstaan, het gem.-Bestuur leidinggevend optreedt, hetgeen zou kunnen geschieden door een daarvoor speciaal in te stellen commissie, bestaande uit Leden van het Gemeentebestuur, vertegenwoordigers uit de plaatselijke Vakcentrales en vertegenwoordi gers uit de vereenigingen van huiseigenaren. In de Raadsvergadering van 9 September j.1. is door één der leden van het College van B. en W., op een desbetreffende vraag van een der leden van den Raad, reeds ln instem- menden zin, over het instellen van een der gelijke commissie gesproken. In verband met de urgentie van het één en ander heeft ons bestuur hierbij de eer, Uw College beleefd te verzoeken, een spoedige in stelling van een door ons bedoelde commissie, zooals deze reeds in verschillende gemeenten bestaat, in welwillende overweging te nemen. Bestuursvoorstel tot omvorming van het „Breukepotje" ln een algemeen fonds voor ziekenhulsverpleging aan vaard. Drukbezochte vergadering. Gisteravond heeft in het gebouw van den R.K. Volksbond een ledenvergadering plaats gevonden van het „Fonds voor Ziekenhuis- en Specialistenbehandeling „Voorzorg", in den volksmond meer popu lair bekend als het „Breukenpotje". Dat voor deze vergadering meer dan gewone belangstelling bleek te bestaan was niet te verwonderen, aangezien als nummero 3 van de agenda vermeld stond het voorstel van het bestuur ter omvor ming van het Fonds tot een „Algemeen Fonds voor Ziekenhuisverpleging". Om 8 uur opent de tijdelijke voorzitter van het Fonds, de heer van Zwijndrecht, de vergadering, heet de aanwezigen welkom, en verzoekt dezen zooveel mogelijk mede te wer ken om de bijeenkomst een zoo vlot mogelijk verloop te laten hebben. Hij geeft hierna het woord aan den secre taris, ter voorlezing van de notulen der ver gadering dd. 20 April j.1., welke zonder wijzi ging gearresteerd worden. De heer van Zwijndrecht. De heer van Zwijndrecht, vervolgens aan het woord komende, wijst er op, dat het overgroote deel der leden in de afgeloopen weken zich meermalen zal hebben afgevraagd hoe het nu toch wel eigenlijk met het Fonds stond. Men wist niet hoe de zaken zich ont wikkeld hadden, voornamelijk tengevolge van diverse geruchten, die den laatsten tijd de ronde deden. Spr. wijst er op, dat er bij het uiteengaan van de vorige vergadering zoowel bij leden als bestuur een zeker gevoel van onbevredi- ging was. Tenslotte was het met het Fonds jaren en jaren goed gegaan, en nimmer werden klachten vernomen over de uitkeerin gen; klachten, die men bij andere fondsen maar al te vaak hoort uiten. Alvorens verder te gaan deelt de heer van Zwijndrecht mede, dat kort na de laatste ver gadering de toenmalige voorzitter, de heer van Overbeeke, voor zijn functie had moeten bedanken. De moderne bond onthield zich van de benoeming van een ander bestuurslid, zoo dat men besloot met de resteerende vijf leden de werkzaamheden voort te zetten. Hierna was het, dat men bemerkte, dat er pogingen in het werk gesteld werden van andere zijde, om te komen tot de vorming van een nieuw fonds en wel een fonds voor zieken huisverpleging. Reeds direct heeft toen het bestuur de plannen, welke het ter oore kwamen, in extenso besproken, totdat men vernam, dat in het Kegelhuis een vergadering belegd werd, teneinde te komen tot de oprichting van het veelbesproken algemeene fonds. Ook op die vergadering was het bestuur aanwezig en aldaar was het, dat men vernam, dat er ook van gemeentewege geadviseerd was, te komen tot de vorming van een fonds, als boven vermeld. EvenwelVoorzorg", de vereeniging die reeds op sociaal gebied een respectabel aantal jaren werkzaam is, werd toen een soort ultimatum gesteld om zich aan te sluiten bij het nieuw op te richten fonds. Eveneens werd geëischt, dat „Voorzorg" vóór 1 October ge heel klaar moest zijn met de aan te brengen veranderingen, hetgeen tot de onmogelijk heden behoorde. Trouwens, ook van andere zijde gingen stemmen op, dat het niet aan ging „Voorzorg" hier te dwingen op genoem den datum met een nieuw reglement gereed te zijn. De heer van Zwijndrecht wijst er dan op, dat het niet te ontkennen valt, dat er, zoowel onder leden als niet-leden, een stemming waar valt te nemen, om inder daad te komen tot een ziekenfonds in algemeenen zin en op te geven 't vroegere principe van ledenbezit, louter en alleen bestaande uit personeel in overheidsdienst. Men wil blijkbaar het fonds hervormen tot één, waarin een ieder kan worden op genomen en waarin een ieder gelijke zeg genschap heeft. y Dan grijpt de spr. even terug in het vel leden en wijst op het vele en belangrijke sociale werk, wat „Voorzorg" presteerde, werk, dat aanvankelijk in het klein begonnen werd, doch dat later uitgroeide tot den arbeid van een sterke vereeniging. Ten sterkste komt hij er tegen op, dat al dit werk thans teniet gedaan zal worden. Waar het hier evenwel in de eerste plaats om gaat, dat is de eisch, dat men zijn arbeids veld thans zal hebben uit te breiden. Dat er ook plaats komt voor anderen dan personen, werkzaam in de overheidsdiensten. Het zijn plannen, die „Voorzorg" nog grooter kunnen maken, grooter en sterker. Vandaar, dat het bestuur dezen avond met het voorstel tot omvorming van het fonds tot een algemeen fonds voor ziekenhuisverpleging gekomen is. Spr. hoopt van ganscher harte, dat de vergadering dit zal accepteeren met alge meene stemmen. Ter bekroning van het werk van 15 jaren. Na deze rede, welke met applaus onder streept wordt, geeft de heer van Zwijndrecht het woord aan hen, die hiervan gebruik wenschen te maken. Critiek van den heer v. d. Mast op den heer Smits. Als eerste maakt hiervan gebruik de heer van der Ma s t, die aanvangt met op te merken, dat hij het voorstel, zooals dat van de bestuurstafel komt, warm toejuicht en dat het de levensvatbaarheid van „Voorzorg" zal stimuleeren. Hij hoopt, dat genoemd bestuur thans een goed reglement zal opstellen, het welk daarna den leden voorgelegd zal kunnen worden. Vervolgens zegt de heer van der Mast de houding van het gemeentebestuur, zooals dat op de vergadering in het Kegelhuis aanwezig was, niet te kunnen bewonderen. Indien dit, aldus spr., geweten had welke positie „Voor zorg" in de achter ons liggende jaren in Den Helder heeft ingenomen, had het ongetwijfeld een andere houding aangenomen. Het had evenwel op den weg van den heer Smits gelegen, die zitting heeft in het bestuur van „Voorzorg", om het gemeentebestuur ln deze van advies te dienen. Het blijkt echter, dat genoemde heer die belangen op geheel andere wijze behartigd heeft. Spr. noemt deze houding een twijfelachtige. Verscheidene sprekers komen hierna aan het woord, waarbij er eenigen zijn, die even eens de houding van den heer Smits bécriti- seeren. Waardeering. Het is de heer R a n, die speciaal een woord van waardeering doet hooren voor datgene, wat „Voorzorg" deed in 15 jaren en de ver- Zekering geeft van zijn volle sympathie voor Ket bestuursvoorstel. De heer E y 1 d e r s merkt op, dat de drang om te komen tot een algemeen ziekenfonds de drang is van het Gemeentebestuur om reden, dat de totstandkoming van een derge lijk fonds van het allergrootste belang is voor de gemeentelijke financieën. Behalve enkele vragen, die de heer Eyl- ders tot den voorz. richt, merkt hij nog op, dat „Voorzorg" in de laatste 5 jaar de gemeente bijstond voor een bedrag van niet minder dan 26.000.en dat het niet aanging het Fonds het mes op de keel te zetten op een dusdanige wijze als dit geschiedde ter vergadering in het Kegelhuis. Hij noemt deze handelwijze unfair. a Tot slot zegt deze spr., dat er z. i. een ge vaar voor „Voorzorg" schuilt indien het even tueel mocht komen tot een verbreking van het contact met de gemeente. Reeds nu gaat 47 der gelden weg aan ziekenhuisverpleging en 37 aan specialistische hulp. Meerdere kosten zal het Fonds dan ook bezwaarlijk kunnen dragen. De heer Smits rehabilieert zich. Nadat nog enkele leden het woord ver kregen hebben, geeft de heer van Z w ij n- d r e c h t dit aan den heer Smits, ter recht zetting van de verwijten, welke hem dien avond gemaakt zijn. Deze zegt verheugd te zijn, dat men hem dezen avond het een en ander frank en vrij gezegd heeft; hij weet nu hoe men oordeelt. Er is o. a. gezegd, dat men verbaasd is dat spr. nog achter de bestuurstafel zit, maar als dat is met betrekking tot zijn functie op de recente vergadering in het Kegelhuis, moet hij er de aandacht op vestigen, dat men be denke, dat spr. ook nog, behalve bestuurslid van „Voorzorg", wethouder van de Volks gezondheid is. En dat hij DUS, uithoofde van die functie, aangezocht werd om zitting te nemen in het voorloopige comité van het nieuw te stichten fonds. De leden van dit comité zijn evenwel door spr. direct op de hoogte gesteld met zijn sympathieën, welke hij koesterde ten opzichte van „Voorzorg". Het is dit Fonds, dat spr.'s liefde heeft en het is ook hetzelfde fonds, voor welks belangen hij opgekomen is. Had ik, aldus de heer Smits, geen lans er voor gebroken, ik verzeker U, dat er reeds een Einder Fonds geweest was. Maar er is door mg op deze veelbesproken ver gadering wel degelijk een woord van protest doen hooren, want ook ik ga met de woorden van den voorzitter mede, waarin deze zegt, dat men zich, na 15 jaar van socialen arbeid, niet in een hoek laat dringen. Hierna zegt de heer Smits, dat het niet te verwonderen is, dat men van gemeentezede aandringt tot het tot stand komen van een ander fonds. Men vergete niet, dat het be drag, hetwelk de gemeente per jaar heeft te fourneeren voor ziekenhuisverpleging, niet minder is dan circa 93.500.om min- en onvermogenden te doen verplegen. Is het wonder, dat zij dit bedrag in dezen tijd wenscht te miniseeren? Het is spr.'s wensch, dat het mogelijk zal blijken het „Breukepotje" op een dergelijke wijze om te vormen, dat een ieder hiervan lid zal kunnen worden. Een algemeen fonds. Het gaat er op deze vergadering nu om, aldus gaat de heer Smits voort, dat men kome tot een fonds, hetwelk de belangen van allen nastreeft In ieder geval is het raadzaam dat er eenheid kome, daar men door centralisatie Zoo sterk mogelijk naar buiten op zal kunnen treden. Of het een nieuw fonds zal worden of dat het aloude „Breukepotje" voort zal blijven leven, is te besluiten door de aanwezigen op deze vergadering. Persoonlijk hoopt spr. dat het zal blijven bestaan, zij het dan in ge- wijzigden vorm. Het is hierna de heer vanZwjjndrecht, die de overige sprekers beantwoordt. Zoo deelt hij mede, dat er Inderdaad bij aanneming van het voorstel een nieuw reglement zal komen en dat in het nieuw te vormen fonds de nieuwe leden gelijke rechten zullen krijgen als de oude. Op een vraag van den heer E y 1 d e r s, of men zal overgaan to aansluiting bjj de Fede ratie, moet spr. het antwoord schuldig blijven, aangezien hiervoor de noodzakelijkheid in de toekomst zal moeten blijken. De voorz. merkt tot zijn verheugenis op, dat geen enkele stem in de vergadering zich eigenlijk positief tegen het voorstel van het Bestuur gekant heeft. Het is daarom dat hg verzoekt om goed keuring, dat dit bestuur, met behulp van een rechtskundig adviseur, een reglement zal samenstellen. Door het bestuur en een uit de leden te kiezen commissie, zal dit reglement dan nagezien worden om, na goedkeuring er van, het de ledenvergadering voor te leggen. Spr. verzoekt in deze het vertrouwen van de aanwezigen. Opnieuw blijkt, dat een aantal aanwezigen Inlichtingen wenschen over details van het voorstel, welke gedeeltelijk door den heer van Zwijndrecht, gedeeltelijk door den heer Smits beantwoord worden. Het is de laatste, die er met nadruk op wijst, dat, mocht het voorstel niet aan genomen worden, het uitgesloten moet geacht worden, dat „Voorzorg" op de huidige wijze zal kunnen doorgaan. Op de oude basis zal dit in geen geval meer mogelijk zijn. Op enkele informaties van leden of de premies hooger zullen worden, antwoordt de voorzitter, dat het fonds in de vele jaren dat het reeds werkzaam was, genoegzaam be wezen heeft, dat het 't goedkoopste is. En hoe de zaken zich ook zullen ontwikkelen, het zal bij „Voorzorg" in geen geval duurder zijn dan bij een ander. De heer van der Mast in het bestuur. Alvorens het voorstel van het bestuur ln stemming gebracht wordt, is het de heer van der Mast, die aangewezen wordt zitting te nemen in het bestuur. Dit geschiedt, nadat door den heer van Zwijndrecht een schrijven van de Mod. Arb. Bew. is voorgelezen, waar uit blijkt, dat deze het weliswaar niet ge wenscht meer acht (gezien het klein aantal leden dier beweging) een vertegenwoordiger in het bestuur te hebben, doch dat het de ledenvergadering van „Voorzorg" (aldus de heer van Zwijndrecht) volkomen vrij staat ge noemde heer als bestuurslid te benoemen. Voorstel eenstemmig geaccepteerd. Als daarna de voorzitter diegenen, welke tegen het bestuursvoorstel zijn, ver zoekt te gaan staan, blijkt, dat de ver gadering eenstemmig met genoemd voor stel accoord gaat, zoodat besloten is het Fonds voor Ziekenhuis- en Specialisten behandeling „Voorzorg" om te vormen tot een „Algemeen Fonds voor Zieken huisverpleging". Dit resultaat gaat gepaard met een spontaan applaus der aanwezigen. De heer van Zwijndrecht dankt de leden voor het vertrouwen, door hen in het bestuur gesteld, zegt, dat na de samenstelling van een reglement opnieuw een ledenvergade ring zal worden uitgeschreven, en sluit de vergadering. Een waarschuwing voor eventueele navolgers. In ons nummer van gisteren namen ■wij een kort artikel op betreffende de avonturen, welke een 6-tal Jongelui Zaterdagmiddag, -avond en -nacht mee gemaakt hebben toen zij met een klein zeilbootje door windstilte gedwongen waren op Texel te blijven. Gisteren waren wij in de gelegenheid met een der jongeheeren een gesprek te voeren en waarvan wij hieronder eenige bijzonderheden laten volgen. Zij zjjn een waarschuwing voor adspirant-avontu- riers... Zooals reeds geschreven, had men met z'n zessen Zaterdagmiddag de haven verlaten met een van een zeiltje voorziene kleine jol. De oudste was 10 jaar, twee 14, één 13 en 2... 11 jaar. Aanvankelijk, aldus onze jeugdige zegs man, stonden er nog vrij hooge golven, maar langzamerhand werden die hoe langer hoe stiller... Ze hadden zich voorgenomen naar Texel te gaan, ondanks 't feit dat de ouders van dit plan geheel onkundig waren. Inder daad bereikte men het Vogeleiland en voor de duinen legde men aan. Er werd wat in de duinen gespeeld totdat men bemerkte dat het tusschen de bedrijven door al 5 uur geworden was. Dus besloot men zoo vlug mogelijk naar de Jutterij terug te zeilen en dit was wel licht ook wel geschied... ware het niet blad stil geworden. Daarbij liep er een stevige eb, zoodat alle ongunstige factoren bijeen waren. Men heeft geruimen tijd vervolgens langs den wal gedreven, maar van koers- zetten naar Nieuwediep kwam niets Ze konden het niet bolwerken. In arren moede is men maar weer aan den kant gaan liggen, in de hoop dat Fortuna zou ingrijpen. Helaas... ook deze liet de boys jammerlijk in den steek, zoodat men ten slotte maar wat ging wandelen in de duinen bij gebrek aan andere bezigheden. Later op den avond hebben ze het boot- zeil en het meegenomen dekzeil uit het vaar tuigje gehaald, dit mee aan land genomen en hiermede een slaapplaats geïmproviseerd. En met weinig opwekkende gedachten ging men pogen rust te vinden... Tot 11 uur bleef men zoo liggen, totaal onbekend met de reddingspogingen die in middels ingesteld werden vanuit Den Helder. Omstreeks dien tijd waren er 4 van de 6 die het (hoe is het mogelijk?) koud kregen onder de zeiltjes en op verkenning uitgingen in de richting Onrust. Donderdag 1 October. Gebouw Palmstraat, 5 en 8 u. Filmvertoo» ning. Vereeniging „Het Hoogeland", Zaterdag S October. Casino, 8.IS u. Marine Sanatorium Fonds, Zondag October. Musis Sacrum, 8 u. Propagan da-re vu» avond Esperantistenvereen. „Nova Sento^ Militair Tehuis, Spoorstraat, 7 Feesfc» avond „Joodsche Sociëteit". Casino, 8 u. Tooneelvoorstelling met Mevfc de Boervan Rijk, „Allerzielen". Trots de crisis en malaise Gaat het in Den Helder goed, Wat betreft het Heldersch krant (je), Dat nu Dagblad worden moet. En toch, van moeten is geen sprake, 't Is een eisch van dit geslacht, Abonné's hebben zoo lang reeds Op dit oogenblik gewacht. 1 October komt het Dagblad, Dus in dorpen en in sté, *k Hoorde: „Juliaan en Bernhard Worden nu ook abonné." Helder doet weer van zich spreken, Helder doet weer eens haar best, (Voeren niet vroeger onze zeelui Van Texels ree naar Oost en West?) Zoo zal 't ook gaan met Helders Dagblad, Gelezen in de West en Oost, Een menigeen vindt in het Dagblad Uit eigen stad weer nieuws en troost. En daarom geachte Redactie, Hoop ik: „Helders Dagblad maakt het goed'<j Wellicht dat 't oude Vliegend Blaadje Eens Neêrlands Dagblad worden moet. A. v. VEEN. Den Oever, 27 September 1930. Toen men weer terugkwam ontdekten dezo 4 in de verte lichtjes, en even later bleek dat deze afkomstig waren van zaklantaarns, die aan een hulpexpeditie toebehoorden. Het waren een paar officieren en matrozen van het vliegkamp De Mok, die reeds ge» ruimen tijd bezig waren met het zoeken naaT het avontuurlijke septet. Ze hoorden nu dat de M.2, de motorboot van het Wachtschip ook aan het zoeken was, voornamelijk in de buurt van de Razend^ Bol en welk een angst hun ouders uitgestaan hadden in de uren, dat niemand iets wist van het lot van hun kroost. Vanaf De Mok werd naar de Razende Bol geseind, dat de verloren gewaanden in veilige haven aangekomen waren en spoedig was da M. 2 eveneens hier aanwezig. Met dit vaartuig is men nog denzelfden nacht naar Nieuwediep teruggestoomd al* waar men om 4 uur arriveerde. Dat de ouders dolgelukkig waren hun 0 het ondeugende) jongens terug te zien, is w< vanzelfsprekend. Nogmaals willen wij er evenwel de aan» dacht op vestigen, en dan in het bijzonder j de aandacht van allen, die pas naviga* 1 tors in den dop zijn, hoe gevaarlijk het is zich buitengaats te begeven zonder leiding. Hoeveel malen is dit in den zomer van 1936 niet overduidelijk bewezen? Volgens „Het Visschergblad" van Ostendt heeft de Fransche regeering een decreet uiti> gevaardlgd, dat met ingang van 1 Februaïj 1037 de maaswijdte der netten voor de zeei visscherij moet worden vergroot. Een minimum maaswijdte van 80 mm, ge» meten in het vierkant bij nat net is dan végi plicht. Uitzondering wordt gemaakt voor de pas ling. garnalenvangst en op visch, die met grooter kan worden dan 10 cm. Het gebruik van een dubbelen zak is ten strengste verboden. Voor allerlei vischsoorten zjjn minimum» maten vastgesteld, welke niet mogen worded gevischt, gezouten, enz.. De zegen zal niet meer aan land mogen worden ingehaald. Het gebruik van sleepnetten binnen de drie* mijlsgrens wordt verboden. Alleen voor kleinere booten is dat voor be» paalde visschertjen wel toegestaan, maar 008 dit kan worden verboden, telkens als het W» tenschappelijk en Technisch Bureau voor dé Zeevisscherij dit noodig acht voor het voorts planten der soorten en het behoud van het kult. Dit staat dus zoo ongeveer gelijk met eea pufverbod. Wel luidt de toelichting, dat deze maatre» gelen worden gedaan om den vischstand t0 sparen in het welbegrepen belang van deri kustvisscher, en dat het niet de bedoeling 14 dezen reeds zoozeer door de tljdsomstandig» heden getroffen visscher nog meer te dupe» ren. Waarschijnlijk zal men dus voor bedrijf» steun zorgen; anders verstaan we dit niet goed. De levende garnalen golden aan de AmstejJ damsche markt de vorige week tot ongeveéf twee gulden per lit. Buitengewoon hoog kan dit niet worden genoemd, zoodat de kleinhandel vermoedelijk hierover geen klacht zal hebben. Of de aanvoer echter voldoende zal zijn, lg een andere vraag. De Ned. Vischhandel weet mee te deeleg, dat verleden jaar naar Tachechoslowakvfé werd verzonden 5.5 millioen kg versche haring Thans heeft de regeering van dat land deg invoer van versche haring gecontingenteerï en aan ons land slechts een invoer toegewe zen van 600.000 kg. Het behoeft geen betoog, dat dit een groot nadeel zoowel voor onze visscherij als onzen handel is. Volgens genoemd blad is hiervan de oog zaak, dat Duitschland een bijzondere regeling met Tsechoslowakije heeft getroffen voor den invoer van versche haring. Vrij zeker is het ook, dat Engeland eei

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 5