DAGBLAD GOEDKOOPSTE Julianadorp. Callantsoog Anna Paulowna. Schagen Wieringen Texel BUITENLAND Italië niet wars van Locarnobespreking. De Arabische opstand in Palestina Stoomvaartberichten. Visscherijberichten Marktberichten. Heldersche Courant van nederland „oote hoeveelheid versche haring naar Tse- Losiowakije Nlet oamogelök 18 dat een gevolg van de conüngenteering van den invoer van verache hanng door onze regccring uit Elngriiod- Is* er In de kringen der kleinhandelaren in Tfech veel ontevredenheid over de ultkeering Uit het Zuidereeeeteunfonds aan die venters. SI slachtoffers van de afsluiting der Zuider zee evengoed nu ook het ventersbednjf Bit- oefenen en dus concurreeren op een wjjze. waartoe de niet-ateuntrekkenden niet in ataat zijn, thans heeft de Algemeen secretaris van den Ned Bond van Kleinhandelaren meege deeld. dat den Zulderzeesteundienst een andere regeling wordt uitgewerkt, die vele niet-belanghebbenden bjj deze uitkeering, zal h6!? beeTwat stof is hierover opgewaaiden het onvermoeide streven van genoemden Bond zal aan deze oplossing veel hebben btjgedra- Inderdaad was het ook wel wat onduldbaar, dat de andere venters op deze wijze werden gehandicapt. vergadering van schipper- eigenaabs van loggers xe katwijk aan zee, op Zaterdag 26 Sept- 1988. De vergrooting der maas wijd te. Qg vergadering was druk bezocht, want het belangrijkste punt van de vergrooting der maaswijdte kwam aan de orde. De voorzitter meent, dat deze maatregel veel schade zal opleveren voor de visscherij. Hij zegt, dat hun organisatie de eerste is, die tegen dezen maatregel protesteert Een monster, waaraan de kuil van het net moet voldoen, ging onder de leden en men kon zich algemeen daarmee niet accoord ver klaren. Juist, omdat voor deze loggers de treil visscherij het hoofdbedrijf is, acht men het noodig, dat van deze zijde wordt geprotes teerd. In een onderhoud met de Visscherij-Cen- trale achtte men dezen maatregel daarom van zoo groot nadeel, omdat veel der markt waardige visch, zooals tong, ontsnappen zou. Wel zou er geen bezwaar tegen vergrooting van maaswijdte zijn, mits deze maatregel in ternationaal zou worden geregeld. Immers wanneer de maatregel Ingaat, het geen haast zoo goed als vast staat, dan zou den Belgen en Duitschers b.v„ die niet ge bonden zijn aan een dergelijke bepaling, deze Ontsnapte visch kunnen opvangen. Was het internationaal geregeld, dan zou den de vischkansen voor alle groepen gelijk Staan en zouden deze ontsnapte tongetjes kunnen groeien en dus later meer markt waarde bezitten. In een voorafgaande conferentie met den Minister bleek Z.E. voor dit argument te voelen. Misschien dus een kansje, dat men het Kon. Besluit niet doorvoert. Men zal pogen steun te verkrijgen van den Ned. Bond van Visschers om gezamenlijk fictie te voeren. Het doel van den maatregel is verbetering Van den vischstand, maar hetgeen de loggers (en kustvisschers) aan jonge visch vernieti gen mag van geen belang worden genoemd, Vergeleken bij hetgeen b.v. Duitsche trawlers Vernietigen, die niet alleen visschen met het Fransche Patent (V.D.), doch zich ook bedie nen met een z.g. nauwmazig gordijn voor het net. Men had op de Visscherjj-Centrale aange toond, dat 1 Duitsche trawler In één reis meer aan jonge visch vernietigde dan de ge- heele Katwijker treilvloot in een jaar. Daar om, nogmaals bepleitte men een Internatio nale regeling, waarmee men dan accoord zou kunnen gaan wat de vergrooting der maas wijdte betreft. Voor bepaalde visscherij zouden dan afwij kende bepalingen kunnen worden gemaakt. Men benoemde 2 afgevaardigden, die nog maals bij de Visscherij-Centrale deze aange legenheid zouden gaan bespreken. Voorzitter en secretaris werden daarvoor aangewezen en kregen mandaat om te trach ten den maatregel niet te doen doorvoeren; en bij wel doorvoering, een soepele toepassing t® verkrijgen. Ook van den Chr. Transportarbeiders Bond ■ou men pogen steun te krijgen. Er was ook een schrijven ingekomen van de Visscherij-Centrale, waarin werd gemeld, dat wegens te weinig aanvragen voor het ver strekken van slooppremie, deze waarschijnlijk met ingang van 16 Nov. zou komen te ver vallen. Voorts was er op 19 Sept. jj. een confe rentie geweest over de vischdlstributie voor de werkloozen. Ofschoon men in deze distributie een goed middel zag om het vischverbruik in het land te vergrooten, achtte men de voorwaarden van vischlevering voor dit doel van dien aard, dat men unaniem van meening was, dat deze voorwaarden voor den vlsscher slechts nadeel kon opleveren. Het doel was om, wanneer de kleine schol z.g. school n, aan den afslag kwam te liggen tot 4.per 50 kg, daarvoor schol uit de markt zou worden genomen, ter verstrek king aan de werkloozen. Deze visch zou van uitstekende kwaliteit zijn, ter beoordeeling van den Halchef te IJmuiden, waar dan alleen deze visch zou worden afgenomen. Zou de visch door den Halchef voor dit doel worden afgekeurd, dan zou ze onherroepelijk voor de puf worden bestemd, waardoor de waarde voor den vlsscher zou dalen tot 30 ct per 50 kg. De kwaliteitsgrena zou dus enger worden gesteld. Thans is het zóó, dat al mag de kwaliteit spms voor enkele partijen niet zóódanig zijn, Öat geen 4.per 50 kg daarvoor gehaald wordt, dan toch de visch nog zooveel markt waarde heeft, dat die komt te liggen ver bo ven den pufprjjs. Voor groote kabeljauw zou, voor distributie a werkloozen, de grens zijn 10.per 126 Voor kL kabeljauw 8.voor wijting 8-f 2-en 1.50, voor kl. schelvisch 4.voor gr. koolvisch 6.voor middel 4. Men wees er bij de Viscsherij-Centrale op, gat van die zijde gepoogd moest worden de ffing op bakolie te doen verlagen; maar en antwoordde, dat, wanneer de verstrek- van visch aan werkloozen Ingevoerd fferd. men mede zou overwegen centrale vlsch- BakkeriJen ln te richten. Zooals echter geeegd. zou de Ver. van ^chipper-elgenaars van loggers zioh unaniem Verklaren tegen den voorgestelden maatregel fcwet deregeltike prHssteHimr) hoewel m» kende, dat deze zou kunnen voeren tot meer vischverbruik. We meenen. dat, hoewel deze regeling alleen zou loopen over den te LJmuiden, dit toch ook van belang Is voor de visschers uit onze buurt, omdat ook velen gewoon zijn te LJmuiden te markten. Het voornemen was om gedurende October en November een proef te nemen. de voorzitter, de heer C. van Twuijver, een woord van dank aan allen, die hebben mede gewerkt om deze verloting zoo goed te doen slagen. Alle lo'en waren verkocht. De uitslag luidt: t. de flokallatentoon stelling Evenals het vorige jaar hield de vereen. „Julianadorp Vooruit" een Floraliatentoon- stelling, waaraan dit jaar voor het eerst een huisvljjttentoonstelUng werd verbonden. Laten we maar dadelijk zeggen, ten eerste door het flinke aantal inzendingen opgekweekte plan ten van ouderen en kinderen, ook door de fraaie planten, die ter opluistering werden in gezonden, maar vooral door de groote inzen dingen op het gebied van handwerken. Ik wist niet, dat de dames in Koegras zulke fraaie kleedjes, spreien, kussens, matten enz. konden maken. Het geheel was de moeite waard om te bekijken. De inzending op het gebied van houtsnijwerk en figuurzagen was nog be scheiden, toch waren hier fraaie kunstvoor werpen bij en we gelooven, dat een volgend jaar deze rubriek wel grooter zal zijn. De jury belast met de beoordeeling der verschillende rubrieken heeft dikwijls een moeilijke keus gehad. De jury voor de planten bestond uit de heeren Kruit te Schagen en J. de Vries te Julianadorp. De jury voor het houtsnijwerk uit de heeren I. J. Schroevers en G. Jongh, en de jury voor de beoordeeling der hand werken, uit de dames: Mevr. Schroevers, Mej. A. E. de Vries en Mej. D. van Mansum. De uitslagen waren: Planten van ouderen: Fuchsia's, le pr. I. van Eeten,, 2e pr. Mevr. D. de Graaf-Kaan, 3e pr. C. Boot. Geranium: le prijs I. van Eeten, 2e prijs C. van Eeten, 3e prijs C. Kant. Knolbegonia'sle prijs Th. N. Noot Mz., 2e prijs A. Stooker, 3e prijs C. W. de Graaf. Planten van kinderen. Afrikaantjes: le prijs Geertje Bakker, 2e prijs Annie Boot, 3e prijs Rika Schut. Struikbegonia's: le prijs Mie Wolthuis, 2e prijs G. Hoornsman Kz., 3e prijs Mien van Spelden. Van de planten ter opluistering ingezonden, werd de eerste prijs toegekend aan den heer R. Koster met een begonia resc. 2e prijs Mevr. Schroevers met eenzelfde plant, 3e prijs Mej. D. van Mansum met een Asparges. Verder ontvangen een eervolle vermelding, de heer H. J. Spanjaard met een bilbergia rhodosyanea en de heer P. Wolthuis met een collectie cac- teeën. Voor de handwerken werden de volgende bekroningen uitgereikt: le pr. Spreien: Mevr. H. TaillieBijvoet, eervolle vermelding, Mevr. JimminkDelver. le pr. Matten: Mevr. van Vegten, terwijl Mevr. C. JimminkSmit twee eervolle ver meldingen in deze rubriek ontving. Ontbijtlakens: le prijs. Mevr. J. Kuit Minnes. le prijs. Gehaakt kleedje: Mevr. Donker. 2e prijs. Gebreid kleedje: Mevr. J. de Graaf Groot. Twee eervolle vermeldingen ont ving Mevr. Kuit-Minnes. Van de handwerken voor meisjes behaalde Willy Hoornsman Dd. de le pr. met een laken en sloop, Grietje Jim mink Cd. de 2e prijs met een truitje, en Annie Jimmink Md. een eervolle vermelding met een jurk. Huisvlijt heeren: le prijs lepelrekje, D. de Graaf Pz. 2e prijs barometer, M. Jimmink, eervolle vermelding kapstok, D. Appel en eer volle vermelding schilderstuk, H. Kuit. Het was de eerste avond op de tentoonstel ling een gezellige drukte. Niet alleen, dat men het ingezondene kan bekijken en bewon deren, er was ook nog gelegenheid tot sjoelen en om het aantal bloemen aan een „Ster van Bethlehem" te raden. Hiervan werd een druk gebruik gemaakt. Verder was op het tooneel, dat versierd was met palmen van de firma Kruit, gelegenheid een kopje thee te gebruiken, terwijl de Heldersche Radio Centrale zorgde voor radiomuziek. Ook Zondags heerschte er in het lokaal van den heer A. Doom een gezellige drukte en werden de inzendingen vooral door de dames nauwkeurig bekeken, bewonderd en ook wel becritiseerd. Maandag avond 8 u. rest nu nog de prijsuitreiking v. d. bekroonde inzendingen, terwijl dan ook de trekking van de verloting plaats zal vinden. LAN DBOU WW INTERCURSUSSEN. Naar wij vernemen, wordt Dinsdagavond in het cafe „Prins Hendrik" onder leiding van den heer Schroevers een vergadering gehouden van de oud-leerlingen van de landbouwwinter- cursussen. UITSLAG VERLOTING VAN DE FLORALIA. Maandagavond had in het café „Prins Hen drik" onder groote belangstelling de trekking van bovengenoemde verloting plaats. De ge lukkigen waren de volgende: 98. 228, 990, 869, 824, 139, 343, 590, 346, 211, 270, 905, 613, 191, 105, 529, 53, 450, 583, 830, 498, 961, 187, 244, 243, 673, 844, 174, 81l[ 972, 216, .473, 175, 517, 95, 449, 816, 394 107 781. Daarna liet de heer Tigchelaar alles nog even de revue passeeren en meende, dat alles in alle opzichten geslaagd was. De inzendin gen in alle afdeelingen waren boven verwach ting. Voorts werd dank gebracht aan allen, die ook maar op eenigerlei wijze hebben medege werkt om alles naar wensch te doen verloo- pen en dat waren er zeer velen. Tenslotte werd het publiek aangespoord om lid te wor den van de vereeniging „Julianadorp Vooruit". Daarna werd bekend gemaakt, dat voor het Sjoelen met 39 punten A. Heyblok de le, met 38 punten N. Oost de 2e, en met 38 punten W. van der Vlies Jr. de 3e prijs. Raden naar bloemen aan een plant: het ge middelde was 320V8. Dit aantal werd door 2 personen geraden en moest dus het lot beslis sen en was de gelukkige de heer De Wolf te Den Helder, die dus het schilderij ontvangt. De prijzen van de tentoonstelling waren in middels uitgereikt en was dus ook dit weer achter den rug. UITSLAG VERLOTING FANFARECORPS. Zaterdagavond vond in hotel „Duinzicht" de trekking plaats van de door het plaatselijk „Fanfarecorps" georganiseerde verloting. Al vorens tot de trekking over te gaan, bracht O e 00 CU Lotno. O c (0 f CU S 3 CU Lotno. O c u CU Lotno. 1 578 11 799 21 146 31 335 2 285 12 377 22 371 32 769 3 15 13 601 23 305 33 140 4 354 14 625 24 49 34 478 5 392 15 165 25 516 35 239 6 481 16 60 26 778 36 591 r 306 17 411 27 671 37 283 8 690 18 157 28 583 38 713 9 551 19 643 29 116 39 617 10 792 20 183 30 708 40 800 CALLANTSOOG NIEUWS. Zondag jJ. speelde Callantsoog 1 har 1ste thuiswedstrijd van deze competitie. Gasten waren Sparta 3 uit Schagen. Schagen ver scheen met 10 man. Reeds vanaf het begin- signaal is C. sterker. Hoewel S. de score lang blank houdt, weet C. toch eindelijk te doel punten. De rust komt met 40. Na rust pakt C. de zaken kalm aan en werkt niet meer dan noodig is. C. scoort nog vier maal, terwijl S. het genoegen smaakt de eer te redden. Eindstand 81. Scheidsrechter de Snaaijer blies een keurige solo. UITVOERING „DE TANGO". „De Tango" heeft Zondag in de zaal van den heer W. Kossen het winterseizoen weer ingeluid. Ingeblazen is eigenlijk juister, want „De Tango" is immers de club, die voor haar muzikale uitingen het blaasinstrument, dat we mondorgel noemen, gebruikt? „De Tango" blies er in den openingsmarsch lustig op los en het publiek, als wilde het den moed en vasthoudendheid van het kleine groepje extra beloonen, liet een bijzonder hartelijk applaus hooren. Het populaire „Verlaten", waarin de viool en het slagwerk een aardige partij hadden en ook alle andere bekende nummertjes werden met een gul applaus beloond. De accordeonspeler Moerland, die het enkele geluid van de mondorgels door zijn instrument heel wat voller deed klinken, maar toch niet heerschte, gaf nog een Itali- aansch volkslied als solonummer en hét applaus, dat daarop volgde was zoo krachtig, dat het hem ook nog tot een tweede toegift noopte. Na de pauze kwamen Daan Pool en Tommy Bouman aan de beurt. Het was voor Daan, den een-en-twintigsten keer, dat hij in Anna Paulowna optrad. Zoo zitten dan ook zij, die m'n eerste optreden hier meemaakten, nu heel rustig en degelijk vooraan en in het midden van de zaal, merkte hij in z'n praatje-vooraf op, en de baby's van toen bevolken nu al weer de achterste rijen. Een paar liedjes, afgewisseld ernstig en luimig, voorgedragen door Daan of Tommy, vormden het eerste deel van hun nieuwe programma. Met „Geeft werk", opgedragèn aan ai z'n werklooze jonge vrienden, pakte Daaan het publiek en Tommy had zeker ook niet te klagen over voldoende contact over het voetlicht heen, toen hij „M'n nichtje Ca- trien wil in een vliegmachien" en „Kop op laat je niet lompen", zong. Het non-stop gedeelte „Met volle zeilen",, een bonte mengeling van vroolijke en ernstige liedjes, is misschien wat minder overdadig- weelderig van aankleeding dan we de laatste jaren gewend waren, maar de decors waren toch heel mooi. „Het slootje achter 't huisje" is een schilderijEn toen Daan opkwam in z'n zeemanspak en ergens achter ons: „Kijkes!" klonk, bewees niet het woord, maar de toon, die wé helaas niet kunnen weerge ven, hoe mooi men dit costuum weer vond. Tommy maakte, keurig uitgedost, behalve z'n zangnummers „de dans door alle tijden". Het was het slotnummer van dit deel, maar nog was het programma niet ten einde, want nog eenmaal kwam Tommy voor het voetlicht en bracht het rake „Mensch en dier", waarna Dan besloot met „Hannes zingt de opera „Faust". Kreeg men geen waar voor z'n geld? vroeg Daaan op 't eind. Een volledig concert, hun programma en nog een dansje toe en dat alles voor den civielen prijs van 50 cent. Nou, de zaal was dan ook tjok-vol! OPRICHTING NIEUWE VISCHCLUB. Zondag werd ten huize van den heer P. Nieuwhuizen vergaderd om te komen tot op richting van een nieuwe hengelaarsvereeniging. Nadat tot stichting van de vereeniging was besloten, werden als bestuursleden gekozen, de heeren: G. Philipsen, voorz., R. Oltmans! secr., P. Nieuwenhuizen, penn. en P. Kossen, orde-comm., die tevens met den heer J. ter Mijklen de aankoop-commissie vormt. De vereeniging kreeg den naam D.V.S. (Door Vriendschap Saamgebracht). Reeds terstond kreeg de vereeniging de beschikkieg over een bedrag in geld van iemand, die met de club sympathyseert. LANDBOUWCURSUS. Dit jaar zal wederom een landbouwcursus georganiseerd worden. Men kan zich daar voor opgeven b(j den heer N. Raap, Kleine Sluis en den heer L. F. Schlamann, hoofd der r.k.-school, in de Spoorbuurt, waar de lessen gegeven zullen worden. R.K. VOETBAL. Z.A.P. I is ingedeeld ln de tweede klasse B en Z.A.P. II in de vierde klasse A van den D.H. Voetbalbond. GESLAAGD. Op de door van staatswege te Amsterdam op 24 en 25 September gehouden examens in het E.T.S.-gebouw aldaar, slaagde de hoer J. Blokker te Schagen voor landmachinlst elec- trisch bedrijf diploma A. V oor het candidaatsexamen geneeskunde is geslaagd de heer P, Slort alhier. Hippolytushoef. erin geloopen. Bj| de Zondag opnieuw gehouden controle op de rjjwielbelasting enz., werden door de rjjks- veldwacht en belastingcommiezen een 10-tal personen verbaliseerd. openbare verkoop. Ten overstaan van notaris Obreen werd j.1. Zaterdagavond in het hotel van den heer M. de Haan te Hippolytushoef publiek verkocht de geliquideerde kaasfabriek met woning, erf en verder aanbehooren, staande te Stroe, alh., groot 6 aren. Kooper werd de heer S. Cz. Lont te Den Oever voor 1350. OM DE FLEVO-BOKAAL. Werd het vorig jaar op de wielerwedstrijden te Medemblik de wisselprijs n.L de zilveren Flevo-Bokaal, door renners van onze wieler club gewonnen, thans moesten zij, daar de renners van Medemblik in alle vier te rijden series als nummer één aankwamen, deze weer aan Medemblik afstaan. Aan de sprint over 200 meter voor nieuwelingen werd door 17 renners deelgenomen, waarvan als nr. 1 aan kwam J. Kreyger, H.hoef, alhier. VERGADERING POLDERBESTUUR WAARD-NDEUWLAND. Zaterdagmiddag vergaderde bovengenoemd college in de zaal van Hotel de Haan, te Hip polytushoef. Te ongeveer drie uur neemt de Voorzitter, de heer Breebaard, het woord en nadat het welkomstwoord is uitgesproken en de geloofsbrieven der nieuw benoemde leden zijn gecontroleerd en goedgekeurd, leest de secretaris, de heer O. J. Bosker de notu len. Na goedkeuring komen enkele ingeko men stukken aan de beurt. Allereerst komt ter tafel een schrijven van het P.E.N., waarin wordt medegedeeld, dat de verzochte verla ging der stroomtarieven voor de bemaling wordt afgewezen. Wat betreft het rietgewas blijkt, dat hier voor 900.is geboden. Met dit aanbod is accoord gegaan. De le termijn van 450. werd bereids gestort. Van het Rijk werd bericht ontvangen, dat de kosten van werkverschaffing in den Pol der geheel door dezen moet worden gedra gen. Het Rijk wil hierop geen subsidie ver strekken. Voorgesteld wordt nogmaals een request naar den Minister te richten om subsidie te verkrijgen, thans zulks onder opgaaf van na dere antecedenten. Aan de orde is het opmaken van een aan bevelingslijst ter benoeming van een nieu wen heemraad. De heer D. Jac. Mulder is aftredende, doch wordt met meerderheid van stemmen wederom als no. 1 geplaatst. Als no.'s 2 en 3 worden geplaatst respect. C. Koorn en P. Hellingman. De voorzitter kan niet nalaten thans nog even het woord te richten tot den heer C. M. Mulder, die voor de laatste maal ter verga dering aanwezig is (was niet herkiesbaar). Hij zegt dezen dank voor zijn werkzaamheden in het belang van den Polder verricht. VERGADERING VAN HOOFDINGELAN DEN VAN HET HEEMRAADSCHAP „WIERINGEN". Aanwezig 16 leden. Afwezig de heer Kooy- man. De Voorzitter opent de vergadering. Ver volgens leest de secretaris de notulen, welke onveranderd worden goedgekeurd. Er wordt mededeeling gedaan van de volgende inge komen stukken: 1. Van den Dienst der Zuiderzeewerken in zake beëindiging van een overeenkomst tot het uitslaan bij de haven te de Haukes van een motor-gemaal (vroeger hulp-gemaal). 2. Van het Ministerie van Sociale zaken inzake het uitvoeren van werken in werkver schaffing. Uitgevoerd zullen worden: a. het egaliseeren van de Stroeër uitwate ring, b. het dempen van de voormalige molen- kolken, c. het verbreeden van den Westerlander dam- sterweg, d. het omleggen van het Zuid-einde van den Akkerweg, e. het egaliseeren van den opgeworpen grond op den buitenberm van den Hippolytus- hoever dijk, f. eenige andere egalisatie-werken. Het Rijk betaalt 100 van de arbeidsloo- nen. Kosten van toezicht, uitvoering en mate rialen e.d. komen voor rekening van het Heemraadschap. De Minister wil hier een proef nemen met aanbesteding. Aangezien deze grondwerken zich onder de gestelde voorwaarden minder goed voor aanbesteding leenen, zal worden verzocht de werken in eigen beheer te doen uitvoeren. 3. Van de N.V. Spoor- en Tramwegmaat schappij WieringenSchagen inzake liquida tie dezer vennootschap. Hieruit blijkt dat op de rentelooze voor schotten 15.72 wordt uitbetaald. Op andere aandeelen echter nihil. Er wordt besloten deze nalatenschap zon der meer te aanvaarden. 4. Een schrijven van den deurwaarder Bier steker inzake inning van achterstallige pol- derlasten. Besloten wordt slechts in uiterste gevallen tot executie over te gaan. Ingelanden, echter die zonder uitstel te hebben gevraagd, een en ander eenvoudig laten loopen, zullen worden vervolgd en deze posten zullen in handen van den deurwaarder worden gesteld. 5. een schrijven van den Bond van Water schappen inzake het nemen van maatregelen tegen vervuiling van openbare wateren. Er wordt besloten hierin zooveel mogelijk te voorzien. 6. Een schrijven van dien bond inzake de beëindiging van den diensttijd van Water- schapspersoneel op 65-jarigen leeftijd. Er wordt besloten deze regeling in het Ambtenaren-reglement van het heemraadschap op te nemen. Verder wordt besloten zooveel mogelijk door te gaan met het teren van we gen. De nog niet geteerde gedeelten beharde weg, zullen zoo mogelijk geteerd worden. Er wordt besloten de watervoorziening in de Khefer Vennen door het leggen van groote re buizen te verbeteren. Er wordt besloten tot afvoer van het riool water door den Molgerweg een rioolbuizen net te leggen naar de z.g. Tocht. Er wordt opgemaakt een aanbevelingslijst voor de benoeming van een heemraad. Als no. 1 wordt geplaatst de heer D. Jac. Mulder (aftredende). Als no. 2 de heer Alb. Klein, als no. 3 de heer Jb. Dekker. De Commissie tot het nazien van de reke ning van het heemraadschap adviseert tot goedkeuring en vaststelling der rekening. De ontvangsten blijken te bedragen 25.680.54» de uitgaven 25.864.35 I Nadeelig saldo 183.80» Aldus wordt besloten. Bij de rondvraag wordt gevraagd ook door te gaan met de verbetering van de Kooger wegen. Er wordt medegedeeld, dat hiervoor zooveel mogelijk zal worden gedaan. Eerst echter moet het teeren van de hoofdwegen zijn be loop hebben. Hierna wordt de vergadering onder dank zegging door den voorzitter gesloten. VERGADERING DER „W1ERINGEB „SCHAAKCLUB". Door den voorzitter, den heer B. G. Zanstra, werd de vergadering geopend. Als punt 1 wordt naar voren gebracht het vaststellen van een reglement Daartoe werd als grondslag aangenomen het reglement van den West-Frieschen Schaakbond. Hiervan is ook de Wier. Schaakclub lid. Bestuursverkiezing. Gekozen zijn als voorzitter de heer B. G. Zan stra; als 2e voorzitter de heer H. Hommes; als secretaris de heer Jn. Navis en als pen ningmeester de heer Blaas. De heer F. Koop- mans werd benoemd als bestuurslid zonder bepaalde functie. Dan komt de bespreking der a.s. compe tities aan de beurt. Het ligt in de bedoeling twee competities te houden. Er zal n.I. een scheiding gemaakt worden tusschen de sterk ste en middelmatige spelers. Groep A zal 10 sterke spelers in zich opne men. In groep B worden alle overige spelers ondergebracht. Een wedstrijdcommissie zal belast zijn met de leiding dezer competitie. Deze com missie bestaat uit de heeren Alfred Trager, Jan Navis en Henk Smit. Een week voor den aanvang zal bekend worden gemaakt wie tegen elkaar zullen uitkomen. Verder wordt besloten om een tiental scha kers af te vaardigen naar de clubwedstrijden van den West-Frieschen Schaabond. Als club avond zal de Donderdagavond worden gere serveerd. De rondvraag bracht o.a. de vraag naar voren of het niet wenschelijk was, mede met het oog op de aansluiting bij den Westfr. Schaakbond, om wedstrijdklokken aan te schaf fen. Er zal hiervoor een bedrag van 30. worden uitgetrokken. FEESTAVOND „KUNST NA ARBEID". Zondagavond hield genoemde arbeidersmu- ziekvereeniging een feestavond in de zaal „Concordia" te Hippolytushoef. Het welkomstwoord werd uitgesproken door den heer Th. Pruim. Na het spelen van een drietal muzieknummers werd een tooneel- stukje opgevoerd, getiteld: „De dag zal ko men". De inhoud droeg een sterk anti-milita ristisch karakter. De taart, die verloot werd, kwam in han den van H. Ottens Ozn. Dan speelt de muziek wederom om vervol gens plaats te maken voor een komisch too- neelstukje, getiteld „Hoogspanning" (door H. J. Bakker), daarna bal. De verloting had als resultaat, dat op on derstaande nummers een prijs viel: 904, 723, 543, 58, 186, 348, 770, 160, 376, 395, 866, 228, 544, 79, 249, 814, 229, 239, 359, 57, 880, 744, 37, 928, 221, 30, 820, 40, 693, 384, 451, 96, 877 en 468. Prijzen kunnen afgehaald worden bij den heer A. Bugel, Koningsweg. MARKTOVERZICHT. De Texelsche markt stond Maandag reeds sterk onder den invloed van de aangekondigde monetaire maatregelen der regeering; de vee- invoer was o.a. zeer gering in vergelijking met de laatste weken, terwijl al de prijzen eenigszins stijgende waren. Ook liep de wol- prijs op van 60 tot 65 per kg, voor welken prijs echter niemand wilde verkoopen. Een flinke stijging maakten de varkensprijzen mede, op de boerderij zullen deze nu ongeveer 22 ct, per pond bedragen. Verder stegen de prijzen der eieren, die toch in den loop der laatste week, omhoog liepen, bij vorige week met ruim 50 cent per 100 stuks. De lammerenprijs was van 7 tot 11 gulden, er was veel vraag naar ramlammeren. Oude schapen brachten gemiddeld f 17.50 per stuk op. Oe aangevoerde rammen gingen voorna melijk in ruilhandel van de hand. De prijzen bedroegen f 20 tot f 40. Nuchtere kalveren brachten gemiddeld f 10 op, de graskalveren waren duur, een drietal van elders aangevoerde dieren bracht pl.m. f 95 per stuk op. Voor een big werd op de markt pl.m. f 10 betaald Het wil de voorbereiding snel voltooid zien. Naar Reuter verneemt is Italië's hou ding tegenover de conferentie der vijf Locarno-landen ongewijzigd. Italië is be reid actief deel te nemen aan de bespre kingen. Het wenscht slechts, dat de voor bereiding niet onvolledig zal zijn en dat er dus snel aan zal worden gewerkt. (Reuter). DE OPRICHTING VAN RESERVE CORPSEN IN INDIE. Te Batavia en te Soerabaja reeds corpsen opgericht. Batavia. Gedurende de laatste twee dagen zijn hier besprekingen gevoerd tusschen den plaatselijken militairen commandant en Euro- peesche en inlandsche oud-militairen over de oprichting van het reserve-corps. In den loop van de volgende week zal de aanwijzing en de keuring van de gegadigden plaats hebben, waarna het corps met spoed wordt uitgerust en gewapend. Ook te Soerabaja ls tot oprich ting van een reserve-corps besloten. (Aneta). Een Engelsch officier gedood. Volgens een communiqué, dat gistermorgen te Jeruzalem is gepubliceerd, is een Engelsch officier in den nacht van Zondag op Maandag gedood in de buurt van Haifa. Vierk arresta ties zjjn in dit verband geschied. aanvxllingsbegkooting voor OORLOG. 3.9 miliioen voor afweermiddelen van aanvallen uit de lucht. Batavia. Bij den Volksraad is ingediend de derde aanvullingsbegrooting voor Oorlog, waarbij voor 1936 ten behoeve van versterking van het artillerie-materieel, met name voor de uitbreiding van de luchtafweermiddelen, de automatische wapens, de mechaniseering van legeronderdeelen, vermeerdering van oorlogs- voorraden (n.1. munitie etc.), een nieuw cro- diet van 3.895.900 wordt aangevraagd en voor de genie, in verband met de aanschaffing van luchtdoelzoeklichten etc., een bedrag van 766.500. („Aneta"), P.D.V. „HET NOORDEN". Bovengenoemde vereeniging hield J.1. Zon dag haar laatste wedvlucht oude en jonge duiven vanaf Quievrain, afstand 292 km. In concours waren 58 duiven, welke om 8 u. 40 min. met N.W. wind werden gelost. Vanwege den regen waren de vogels laat terug, doch de verliezen niet meer dan bij andere vluchten. De eerste duif werd geconstateerd om 8 u, 6 min. 26 sec. en de laatste prijsvliegende duif om 6 u. 28 min. De prijzen werden verdiend door de heeren: Masee le, 7e; Buis, 2e, 3e, 5e, 9e, 17e, 18q, 20e, 23e; Bontes 4e; Zwierzycki 6e, 8e, 22é, 24e; Koger 10e 11e, 12e, 13e, 14e, 15e, 16a, 19e, 21e; De Leeuw 25e. Stoomv. Maatsch. Nederland. Chr. Huygens, t„ 26 Sept. v. Port Said. Johan de Witt, u„ pass. 26 Sept. Pertm. Moena, t„ 27 Sept. te Suez. Poelau Bras, t., 27 Sept. v. Sabang. Poelau Laut, 26 Sept. te A'dam. Poelau Roebiah, u., pass. 26 Sept. Vlissingen. Tabian, 26 Sept. v. A'dam. Kon. Holl. Lloyd. Amstelland, u„ 28 Sept. te Rio Janeiro. Salland, t„ 26 Sept. v. Rio Janeiro. Zaanland, 26 Sept. v. A'dam. Rotterdamsche Lloyd. Djambi, u., 27 Sept. te Suez. Indrapoera, u„ 25 Sept. v. Marseille. Kertosono, t„ pass. 27 Sept. Kaap del ArmL Kota Gede, u„ pass. 27 Sept. Ouessant Modjokerto, t„ 26 Sept. v. Makalla. Soekaboemi, u., pass. 28 Sept. Dakar. Kon. Paketv. Maatschappij. Barentsz, 24 Sept. v. Singapore. Sipora, 25 Sept. v. Belawan. Nieuw Zeeland, 25 Sept. v. Brisbane. Roggeveen, 25 Sept. v. Batavia. Stagen, 25 Sept. v. Port Louis (Maur.). Swartenhondt, 25 Sept. te Port Natal. 26 September. Aangebracht door korders: Tongen p. kg 0.780.67 Slips 0.580.46 Schol I p. kist 7.75—5.40 Schol n 8.75—8.00 Schar 2.201.00 Door garnalenvisschers: Levende garnalen p. lit 1.001.50 TEXEL, 28 Sept. 15 biggen 911, 81 lammereen 711J 39 rammen 2040; 8 nuchtere kalveren 812; 2 fokkalveren 4050; 3 graskalr veren 6095; 4 schapen 1619; 1 gei» 6; 3 kisten kippen 0.30—0.50. Eierenveiling. Aangevoerd: 45,789 eieren: 4047 kg 2.30—3.00, 50—56 kg 3.204.20, 58— kg 4.30—4.50, 64—70 kg 4.454.8#, 6264 kg 4.40—4.55, per 100 stuks. ALKMAAR, 28 Sept. Veemarkt. Aangevoerd 95 vette koeiefl 145225; 18 graskalveren 2050; 87 nuchtere kalveren (slacht) 816; 224 vettO varkens 4044 cent per kg. Handel matig. AMSTERDAM 28 Sept. Aardappelprijzen. Op de heden gehouden aardappelenmarkt waren de prijzen als volgtj Zeeuwsche: bonten en blauwen 3.253.6Ó en eigenheimers 2.502.75 en poters f 2— 2.50; Noordholl. eigenheimers 22.50; An dijker bonten en blauwen 2.503.25; dulry zand aardappelen 44.50. Alles per 100 kg. Aanvoer 330,000 kg. AMSTERDAM 28 Sept. Veemarkt. Aangevoerd: 432 vette koeiei), le kw. 5762 cent, 2e kw. 4855 cent en 30 kw. 4046 cent per kg slachtgewicht; 122 melk- en kalfkoëien 170220; 122 vettO kalveren: 2e kw. 4452 ct. en 3e kw. 38ifi cent per kg levend gewicht; 65 nuchtere kal veren 711; 73 schapen 1824; 366 var kens, vleeschvarkens, wegende van 9011Ö kg 4950 cent, zware varkens 4849 cent en vette avrkens 4748 cent per kg slacht gewicht; 8 paarden 80110. NOORDSCHARWOUDB, 28 Sept. Aangevoerd: 1500 kg bl. eigenheimers 1.701.90; 17,200 kg uien: grove 1.20— 1.40, uien 0.80x.40, drielingen 80—90 ct^ gele nep 45; 2600 kg spercieboonen 3—» 10; 400 kg kroten 1.10; 48,300 kg witte kool 0.80, alles per 100 kg PURMEREND, 29 Sept. 1166 kg boter per kg 1.331.43; 609 koeien: 310 vette koeien per kg 3464 cent; 176 gelde koeien 80155; 75 melkkoeien 110215; 28 stieren per kg 3845 cent; 20 paarden 60130; 124 vette kalveren per kg 2550 cent; 307 nuchtere kalveren: voor de slacht 5—12, voor de fok 10—15; 224 vette varkens voor de slacht 3842 cent; 44 ma gere varkens 14—23; 26 biggen 6—12; 714 schapen 10—25; 72 bokken 3—13; 106? lammeren 510; piepkuikens per kg 55— 60 ct Eierenveiling. Kippeneieren per 100 4.254.76; eenden eieren per 100 2.10. MET INGANG VAN 1 OCTOBER HET

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 6