AthletUk Een verschil van 60 Dekalumen! tmFiïFsm gr i Sport 'Voetbal Ingezonden Huiselijk DRAMA niet goeden afloop! BI-ARLITA PHILIPS' HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 2QSEPTEMBER 19.16 Het programma voor a.s Zondag. Succes-Helder 3-3. Texel 1Strandvogels 5-1. „Drama" is NIET te sterk uitgedrukt. Wat is tragischer dan achteruitgaand gezichtsvermogen Vlugge vingers reppen zich. Oogen turen op fijne steken en warrelende motieven. Bij onvoldoende licht. En langzaam voltrekt zich het drama van oogbederf Oogen verdragen geen constant licht* tekort. Gaat ernstig na,of de midden lichten van al Uw vertrekken wel een lamp van ten minste 150 deka lumen bevatten. Laat Uw installateur zonder eenige verplichting gra tis een lichtmeting bij U verrichten. Zorgt evenzeer voor een goedo bijverlichting op de plaatsen, waar U handwerkt of leest! Goed licht is goedkoop. Voor 1 cent geeft een Philips' „Bi-Arlita"-lamp van 150 de kalumen een heelen avond helder licht, - berekend naar de meest-ge- bruikelijke stroomtarieven. 99 99 LAMPENFABRIEKEN, GEMENGD NIEUWS Moordaanslag te Enkhuizen Verlamd door vechtpartij. Brand in een bioscoop. Vrachtauto door trein gegrepen. Het weer. Luchtvaart De postvluchten van en naar lndië Het vliegfeest op Teuge» Burgerlijke Stand van Den Helder Een modeldorp van Ford. BloemendaalHRC. HelderAssendelft. SuccesAlkmaar. WatervogelsDTS. Nieuwe NiedorpTexel, i StrandvogelsBKC. 1 HRC HBlauw Wit IIL Alkm. Boys HHelder H. f Spannende wedstrijd met juiste n uitslag. Succes blijkt veel geleerd te hebben. bucces—Helder is de bijzondere gang van urelen waard geweest. Het is een spannende partij geworden tusschen twee nagenoeg ge lijkwaardige ploegen. Weliswaar was het veld wat glad, het was nochtans zoo goed bespeel baar, dat beide eltfallen zich volledig konden ontplooien. Dit hebben zij dan ook gedaan al verhindert een felheid van spelen, zooals Suc ces en Helder aan den dag legden, veelal dat de puntjes op de i worden gezet. De verrassing van den wedstrijd vonden we eigenlijk het spel van Succes. Dit is anders dan dat van vorige competities. Het is beter en zooveel beter dat het indien gehand haafd uitzicht biedt op de derde of vierde plaats van de ranglijst. Vorig jaar was het de achterhoede, die het doen moest en al wat er verder in het veld stond droeg het stempel van krampachtig pogen het bij te houden, Rijkers en Albert Schmitt dan uitgezonderd. Thans merken we een harmonisch geheel op. Positiespel ligt aan het geheele veldspel ten grondslag, er wordt uitgekeken en geplaatst. Er zijn groote perioden geweest dat Succes' veldspel hooger stond dan dat van Helder. De eerste helft liep intusschen niet zoo voorspoedig af voor de Wieringers. Hoewel ze niets minder waren, wees het scoringbord tot enkele oogenblikken voor rust een 20 voorsprong voor Helder aan, die weinig bemoedigend was, doordat de blanco score van Succes hoofdzakelijk door pech was veroorzaakt. Bij het aantreden bleek Helder op de rechts- backplaats van Sohreuder een invaller te heb ben, terwijl Succes volledig was. De opstellin gen waren dus: Helder: Kossen; Bodenstaff en Burger; Trap, Kiesewetter en Van Kijl; Kiljan, B. de Boer, Godschalk, Boslooper en S. Wieren. Succes: Posthumes; Schotting en Koorn; Montulet, Rijkers en Iedema; D. Kuiper, Jb. Kuiper, Schmitt, Rotgans en C. Lont. Helder won de toss en koos het lichte windvoordeel. De eerste minuten wordt er wat terrein verkend, er wordt lustig gevallen als de keepers nog niet door hebben, welke lichaamskronkelingen het veld wel en welke het niet toelaat. Helder lijkt een klein over wicht te zullen gaan uitoefenen. Kiesewetter, weer genezen van zijn blessure, knalt vanaf de spilplaats naar zijn vlugge vleugelspelers Wieren en Kiljan, dat het er op gaat lijken of Helder het heft in handen zal nemen. In tusschen komen we tot andere gedachten als Succes het initiauef overneemt en uit keurig veldspel enkele malen Kossen's doel zeer na komt. Deze doelwachter toont reeds dan zijn goeden vorm, die hem verder niet meer zou verlaten. Na 13 minuten breekt C. Lont door, hg schiet in, Kossen slaat den bal tegen de lat. Het gevecht dat nu ontstaat, om het bezit van den bal loopt in Kossen's nadeel uit; de bal wordt over de lijn gedrukt, maar de scheidsrechter constateert terecht dat het iets te grof ging. Het lijkt uitstel van executie. Weer komt Succes terug. Hierbij haakt Van Wijk Albert en Succes krijgt een penalty. Deze neemt Koorn echter ongewoon slecht en als ook deze kans weg is, put Helder zooveel moed uit het fortuinlijke doorgestane gevaar, dat de wedstrijd weer gelijk opgaat. En zelfs weet zij de eerste goal te scoren, daarmede haar zelf vertrouwen een nieuwe versterking toedienend. Een werkelijk zeer vlugge aanval over links had Boslooper met een goeden voorzet besloten Godschalk liet het leer tactisch doorgaan voor Kiljan, die, naar binnen gezwenkt, on houdbaar langs den paal inschoot (01). Succes verloor den moed echter niet, haar spel werd niet veel minder; ook haar kansen deden voor die van Heider niet onder. Zoo stel de C. Lont Jb. Kuiper in staat er door te bre ken en een hard schot op den doelhoek te lossen, maar Kossen stopte schitterend. Hel der had na 33 min. opnieuw succes. Een schit terenden voorzet van Wieren kopte Barend de Boer keurig in (0—2). Deze stand was ge flatteerd met betrekking tot het veldspel en de kansverhouding. Voor rust zouden de cijfers dan ook nog aangepast worden. Enkele scrimages volgen elkaar op voor het Helder-doel. Tenslotte is Kossen uit zijn doel geloopen, C. Lont en Burger springen tegelijk naar een neerko menden bal en al vallend, al koppend belandt de bal in de goal. Lont's hoofd bleek de daad voltrokken te hebben (12). Onmiddellijk hierna is voor rust afgefloten. Na halftime heeft Succes (nu voor den wind spelend, die echter van weinig invloed was) van stond af aan hetzelfde vasthouden de spel ingezet als waarmee ze zich in de eerste helft zoo volkomen gelijkwaardig had getoond aan Helder. Ja, het kwam ons zelfs voor, dat Succes minutenlang haar tegen stander overtrof door de taaiheid waarmede de Wieringers na afgeslagen aanvallen de kwijtgeraakte ballen trachtten te heroveren. Deze periode van ruim 20 minuten is het geweest, die Succes in staat heeft gesteld de balans in haar voordeel te doen omslaan. Zon der nader stil te staan bij enkele wederzjjd- sche maar meest voor Helder*s doel plaats vindende gevaarlijke momenten, memoree- ren we twee Succes-goals resp. na 14 en 20 minuten. De eerste ervan, die de partijen op gelijken voet bracht, scoorde Dirk Kuiper, die den bal bij een vluggen uitval keurig vaii zijn broer had gekregen, met een onvervaard hard en hoog schot(2—2(. Met dubbele kracht heeft Succes naar meer goals gestreefd. Hel der heeft hiertegen niet de juiste middelen toegepast en niet genoeg hechtheid gedemon streerd. De achterhoede begon even te schut teren. Succes brak en bloc door, een gewemel van spelers verdrong zich om het bezit van °al. Albert Schmitt rammelde hem er in Protesten van buitenspel baatten niet. dat aI voortdurend forsch is, wordt zoo nu en dan even te bonki? en snelerqruCliter K°k Uet de aanv°erders hun spelers kalmeeren .Helders elftal wordt iet wat omgezet. Barend de Boer gaat snii en Kiesewetter rechtsbinnen. Met dien veritande Kiesewetter z.g. vierde half blijft. Er is nu blgkbaar een echte wil tot herstel bij de wuhemden aanwezig. Krachtig weert da Hel- der-ploeg zich. De Boer speelt een heel goede spilpartg en in saïhenwerking met Kiesewet ter zet hij den aanval uitstekend aan het werk. Nu dreigt de gelijkmaker. En Succes kan zich daartegen niet verweren. Bij een corner op het Succes-doel kanjert Boslooper met een bewustheid en een kracht als was het namens de geheele ploeg" den gelijkma- Ker in de touwen. Eigenlijk heeft de laatste periode van 20 minuten niet zoo heel veel meer om het lijf I gehad. Men was in den grond tevreden met het gelijke speL De pogingen om er toch nog verandering in te brengen, droegen verder een te zachtaardig karakter om succes te hebben. Het spel van beiden was van behoorlijke derde klasse-kwaliteit. Alleen in het laatste kwartier toen de uitslag vast stond, werd het minder, ietwat rommelig en gekenmerkt door vele uitballen. Opvallend werk leverde Rij kers bij Succes (en ook natuurlijk het ver rassende goede spel van de Wieringer ploeg als boven beschreven) terwijl aan Helderzgde Burger zijn grooten vorm van vorige week niet benaderd en Barend de Boer en Kossen uitstekend waren. Scheidsrechter Kok was voldoende zonder meer. H(J nam enkele aan' vechtbare beslissingen. Bij aanvang van den wedstrijd zag het er in de verste verte niet naar uit, dat Texel met een overtuigende 51 overwinning zou gaan strijken. De bezoekers grepen direct zoo krachtig aan, dat de Texelsche verdediging het zwaar te verantwoorden kreeg. Er ontstonden door het zenuwachtig spel der backs enkele corners op het doel van de thuisclub, waaruit, toen de match nog maar heel jong was, een doelpunt voor Strandvogels ontstond. Ook daarna werd nog eenigen tjja druk uitgeoefend op het Texelsche doel, welke evenwel geleidelijk verzwakte. Het groot aantal corners, dat hierna aan beide zijden nog ontstond, leverde geen resultaat op. Langen tijd bleven de bezoekers de leiding behouden, de druk op hun doel werd evenwel voortdurend zwaarder, de keeper kreeg verbazend veel werk en kon tenslotte aan de steeds weer aanstormende Texelsche voorhoede geen weer stand bieden. Het eerste doelpunt voor Texel kwam uit een voorzet van Henk Ran, die door Vlaming werd ingeschoten. Het tweede doelpunt kwam weder van de voeten van Vlaming. Nog bleef de druk op het doel der gasten sterk; vooral de aanvallen die van rechts onder leiding van Henk Ran werden ondernomen waren gevaarlijk, doch doelpunten kwamen er voor de pauze niet meer bij. In de tweede helft hadden de bezoekers weinig meer in te brengen, de middenlinie (waarin P. Neyens, die als invaller meespeelde, bizonder uitblonk) en de backs hielden de voorhoede volkomen in bedwang. En aanval op aanval volgde op het Strandvogels-doel. Al spoedig vergrootte P. Kikkert met een keurig schot den voorsprong. Daarna kwam een niet minder mooi doelpunt van I. Boon, die tenslotte ook voor de vijfde goal zorgde. Het Strandvogels-elftal was niet bizonder gelukkig. Texel speelde ditmaal met een invaller, maar kwam daardoor in sterker vorm uit dan we dat in den laatsten tijd gewoon zijn; vooral omdat men nu in Witvliet en H. Neyens backs had, waarop men ver trouwen kon. B.K.C.-NIEUWS. MFC 7BKC 1 werd gewonnen door BKC met 31. De rust ging in met 10 voor BKC, daarna werd het zelfs 30, waarna MFC er in slaagde een tegenpunt te maken. Voor BKC scoorde Jan de Schipper 2 maal en Tromp Post 1 maal. RECTIFICATIE. De uitslag van Wieringerwaard 1HRC 4 is niet 52, zooals in onze extra editie van gisteren vermeld, doch 152. Foei, HRC 4! WIERINGERWAARD I—HRC 4 15—2. De wedstrijd W.waard IHRC 4 is een overwinning geworden voor de thuisclub, welke z(j in de laatste competitiewedstrijden van jaren terug niet gekend heeft. Het begin der bezoekers was heel goed en na 10 minuten spelen hadden zij een voorsprong bereikt van 2 doelpunten. Doch dit werd de roodbroeken toch wel een beetje te machtig en de strijd wordt van deze zijde fanatieker aangepakt en al spoedig is de achterstand verkleint uit een schermutseling voor het HRC-doel 12. Hazeloop welke dezen middag niet minder dan 10 doelpunten maakte, bracht den stand op gelijken voet 22. We zien van de roodbroeken mooie aanvallen en uit een throughpass naar Hazeloop maakt deze er 32 van. Hazeloop verhoogde de score tot 42. Bij de HRC-voorhoede wordt het spel te klein gehouden en het slechte schieten is bij hun een handicap. Bg dezen stand gaat de rust in. We hadden niet verwacht dat deze tweede helft voor de roodbroeken zooveel doelpunten op zou leveren. Ook deze score had ongetwij feld nog grooter kunnen zijn, als we rekenen dat zeker door den linksbinnen wel driemaal in den hoek tegen den lat geschoten werd. De Racingmenschen werden dan ook wel ontmoedigd door den achterstand en lang zamerhand wordt de score opgevoerd tot 102, welke tiende goal door K. Schenk werd gemaakt. Nog is deze doelpuntenregen niet ten einde en noteeren we in ongeveer 4 minuten spelen 3 doelpunten, pok de links back van HRC 4 helpt een handje mee en schiet nog in eigen doel. Toen het eindsignaal klonk had W. waard 15 doelpunten gemaakt en HRC 2. Zooals bovengenoemd, maakte (als onze noteering goed was) Hazeloop 10, K. Schenk 3, Rob 1 en de linksback van HRC 1 doelpunt. Het veld was ondanks de regen die was gevallen goed bespeelbaar. Scheidsrechter Metzelaar leidde goed. De reserve's deden het niet zoo goed als hunne groote broers en kwamen met een 82 nederlaag huiswaarts van DOSKO 2. J.V.C.-nieuws. Zondag zouden op het JVC-terrein drie wedstrijden plaats gehad hebben, maar alleen de wedstrijd JVC IPetten 1 kon doorgaan. Het terrein was drassig, maar niettemin keurde de scheidsrechter het terrein goed. Om ruim twee uur floot scheidsrechter Stam de beide elftallen in het veld. Petten pakte flink aan, was dan ook de eerste helft meestal in de meerderheid, welke ze echter maar in één doelpunt wist uit te drukken. Na de rust was JVC aan bod en wist met twee pracht- punten den stand op 21 te brengen. Petten liet het er echter niet bjj zitten. Ze bracht de stand op 22 en even voor het einde, maaktePetten het winnende punt. Stand 3—2. De wedstrijden JVC n—Helder VI en JVC a—JHelder c gingen niet door, omdat de scheidsrechter niet aanwezig was. $%mnaïlick KONINKLIJK NEDERLANDSCH GYMNASTIEK VERBOND. De groote jaarlrjksche Bondswandeldag van het Kon. Nederl. Gymn. Verbond wordt Zondag 4 October as. gehouden. De deelname zal naar verwachting zeer groot worden. Van de 25 Turnkringen, waaruit het Verbond bestaat, nemen er 20 daadwerkelijk deel. In 16 verschillende plaatsen van ons land wordt op 4 October een marsch van 30 K.M. gehouden. Het aantal deelnemers zal waarschijnlijk in de duizenden loopen en het wordt geschat op acht- tienduizend personen. De inschrijving staat voor ieder open, terwijl de marschen worden gehouden onder de bepalingen van het KNGV., die een waar borg voor een vlot en aangenaam verloop bieden. De marschen worden gehouden te: Amsterdam, Amersfoort, Alkmaar, Breda, Dordrecht, 's-Gravenhageg, Groningen, Hoo- gezand, Leeuwarden, Middelburg, Markelo, Rotterdam, Spanbroek, Santpoort, Wagen In- gen en Zaandam. Als algemeen-hoofdleider fungeert de heer M-Drielsma, te Eist (Gld.), secretaris van de Bondswandelcommissie. Zammen HELDERSCHE DAMCLUB. Blijkens een advertentie in dit nummer wordt as. Donderdagavond in de bovenzaal van het café van den heer Sanderse op het Koningsplein alhier een d am-simultaan- séance gegeven door de heeren D. Rab en D. Dissel. Men leze de advertentie, Voorts vernemen wij, dat de Heldersche Damclub bevorderd is tot de Hoofdklasse. JAN RÖGE WEER TERUG IN DEN HELDER. Over het verloop van de partij, die Jan Röge Zaterdagavond in Duitschland gebokst heeft het volgende: De tegenstander van Jan was de 23-jarige Duitsche middengewicht Sommervield, die al 40 wedstrijden gebokst had. Er zou ge bokst worden over 2 ronden van drie minuten en een van vier minuten. In de eerste ronde was Röge ver in de meerderheid. Zijn tegen stander ging zelfs voor negen tellen neer. doch de gong redde hem. In de tweede helft van de tweede ronde had Röge het ongeluk zijn rechterduim zoodanig te blesseeren, dat verder boksen niet mogelijk was en hfl den strijd moest opgeven. Dit was heel jammer, want zooals de leider van het Nederlnadsche want, zooals de leider van het Nederlandsche team, de heer Fook, ons mededeelde, bokste Röge een schitterende partij. Als hij zoo doorgaat, kan er nog veel van hem verwacht worden. Verder wordt nog medegedeeld, dat Jan Röge eind October te Amsterdam weer tegen Sommervield zal uitkamen voor revanche. Daar zal het geheele Dutische team weer tegen zijn Nederlandsche tegenstanders uit komen. NIEUW WERELDRECORD VAN ISO-HOLLO. Wederom is Paavo Nurmi een wereldrecord kwijtgeraakt. Ditmaal was het zijn landgenoot Iso-Hollo, de Olympische kampioen op de 3000 m steeple, die het wereldrecord over 15.000 m verbeterde en het op 46 min. 45.4 sec. bracht. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden). Den Helder, Sept. 1936. Geachte Redactie! Gelieve dit stukje op te nemen in Uw veel gelezen blad. (Liefst in uw Advertentieblad). Het heeft ons al meermalen gehinderd dat men ons Tuindorp van muziek geheel isoleert, en wij als echte muziekliefhebbers kunnen ons daar maar niet zoo bij neerleggen. Der halve hebben wij de stoute schoenen aange trokken en geven wij door deze eens aan onze grieven lucht. Waarom wordt door Tuindorp nooit eens een muzikale wandeling gemaakt? Wij meenen toch dat we ook ingezetenen zijn van Den Helder maar wij schijnen helaas niet als zoodanig beschouwd te worden! Natuur lijk kan men zeggen, dat wij dan maar naar de stad moeten gaan als er iets dergelijks plaats heeft, maar is een ieder daarvoor in de gelegenheid Ook gebeurde het wel, dat men in Tuin dorp niet eens weet dat er muziek is, dus zoo doende blijft men er geheel van verstoken. Howeel het waar is, dat Den Helder erg uit gestrekt is (vooral wat Tuindorp en de an dere buurten betreft), kunnen wjj toch niet inzien, dat het noodig is, dat wij geheel van het programma geschrapt worden. Er zijn 3 of 4 corpsen (behalve de Stafmuziek) en zou het dan niet mogelijk zijn, dat zoo noodig 2 corpsen in deze buurten rondgingen, die ieder een bepaalde route voor hun rekening namen? Ons inziens kan dat gemakkelijk, men zou er ook b.v. 2 avonden voor kunnen nemen; in dat geval kan men het zelfs met één corps af. Het komt ons voor, dat zij, die niet in het centrum wonen, toch ook wel ergens aanspraak op hebben! Het viel ons op, dat met Koningins verjaardag Tuindorp ge heel gemeden werd, toen men 's middags naar het feestterrein ging, waarom bij zoo'n gele genheid niet eens een marschje door deze buurt gemaakt? Wij hopen dan ook, dat van dit schrijven ernstig nota genomen zal worden en dat wfl eerstdaags ook door Tuindorp (en andere buurten) de muziek zien marcheeren. Met vriendelijken dank voor de plaatsing, verblijven wij EENIGE TUINDORPERS. VRAAG EEN ADRES VAN EEN ZIEKEN OF EENZAMEN (BEHOEFTIGN) NEDERLANDER. Nu we hier in Nederland op onderscheidene wijze, hetzij door middel van pers, radio of film, hetzij door persoonlijke aanschouwing kunnen genieten van de uitbundige feest vreugde ter eere van de verloving van onze Prinses met Prins Bernhard von Lippe-Biester- féld, zouden we gaarne alle Oranjegezinde Vaderlanders willen verzoeken, ook eens te denken aan de talrijke behoeftige Vaderlan ders, die in den vreemde verblijven alsmede aan de zieken, die van al dit feestgenot ver stoken zijn. Het Bureau voor gratis verspreiding van lectuur aan zieke en eenzame Nederlanders (Zeevarenden en visschers inbegrepen) over de geheele wereld, Leider: J. P. C. Meeuwse, Amstelveenscheweg 253, Amsterdam-Zuid, verschaft U gaarne een adres van een een zamen Nederlander in den vreemde of van een patiënt, die zich overgelukkig zou ge voelen, indien U hem of haar geregeld (b.v. om de veertien dagen) Uw uitgelezen illustra ties (ook het geïll. gdeelte van Uw dagblad) of Uw Zondagsbladen of Zaterdagavondnum mers zoudt willen zenden. Het Bureau belast zich gaarne met de toe zending van een aantal getypte adresstrooken (zonder postzegel). Men zende echter geen bladen aan het adres van genoemd bureau. (Postgiro 42264, gemeentegiro M. 27.) Niemand verzuime ons gratis werkje „Van het Wondere Zienaan te vragen. Het voorkomt veel verdriet, en wijst U den weg naar gezelligheid en gezondheidI Binnenland Marskramer verwondt een logement houder. In den nacht van Zaterdag op Zondag ls in een volkslogement te Enkhuizen een moord aanslag gepleegd door een marskramer ge naamd A. S., geboren te Hoogezand, gedomi cilieerd te Enkhuizen. De 35-jarige A. S. had met de vrouw van den logementhouder, Hijmen Rozendaal ge- heeten, een relatie gehad. De beheerder van het volkslogement was achter deze verhou ding gekomen en had den marskramer het verdere verblijf in het huis ontzegd. Op de een of andere wijze is deze er echter toch in geslaagd Zaterdagnacht het logement binnen te komen. In den tijd, dat de vrouw van Rozendaal naar het politiebureau liep om assistentie te halen, heeft S. den logement houder met een mes in de borst gestoken en hem daarbij een der longen doorboord. Het slachtoffer is onmiddellijk naar het Snoeck van Looze-ziekenhuis vervoerd, waar hij in hoogst ernstigen toestand is opgenomen. De dader werd gearresteerd en is op transport gesteld naar Alkmaar. Te Schaesberg ontstond Zondagavond twist tusschen een drietal personen over de kosten van een taxirit. Zekere H. wond zich tijdens den twist zoo op, dat hij de beide andere per sonen te lijf ging. Een van hen, een tot nog toe onbekend persoon, gaf op zijn beurt H. een slag, die zoo ernstig aankwam, dat H. tegen den grond viel. H. is in het ziekenhuis te Heerlen opgenomen en bleek een hersen schudding opgeloopen te hebben. De linker zijde van zijn lichaam is geheel verlamd. De politie van Shaesberg stelt een onderzoek in. Tijdens kindervoorstelling. Zondagmiddag is bij een kindervoorstelling in de Hollandia-bioscoop te Spekholzerheide, gemeente Kerkrade, brand uitgebroken in de cabine. Twee acten van de film „Piraten" en de film „Het is altijd feest", zijn verbrand. Van de filmoperateur verbrandden de wenk brauwen en het hoofdhaar benevens eenige kleedingstukken. De 200 aanwezige kinderen, voor wie geen gevaar bestond, hebben door de nooddeuren de bioscoop kunnen verlaten. De bioscoop is verzekerd tegen brand- en bedrijfsschade. Ook de filmtoestellen en de geluidsinstalla ties, die veel schade hebben gekregen, zijn verzekerd. De bioscoop is voorloopig gesloten. De bestuurder op slag gedood. Treinverbinding HilversumUtrecht ondervindt langdurige vertraging. Gistermiddag even over half zes is op een onbewaakten overweg van de lijn Hilversum Utrecht een vrachtauto door een trein, ko mende uit de richting Hilversum aangereden en een eind meegesleurd, tengevolge waarvan de bestuurder vrijwel op slag gedood werd. Het treinverkeer ondervond groote stagnatie, daar van den anderen kant evemsens een trein naderde, waardoor de vrachtwagen tusschen de beide elkaar passeerende locomotieven werd versplinterd en de rails werden ontzet. Het slachtoffer was gehuwd en laat een vrouw en twee kinderen achter. Opklaring. Mogelijke nachtvorst. Het Kon. Ned. meteorologisch instituut in de Bilt meldt: De van IJsland komende depressie trok snel zuid-oostwaarts en ligt nu over Midden- Europa. Zij bracht zwaren regen in een deel van Engeland, ons land en Frankrijk. Daar achter heeft zich het hoogedrukgebied her steld. Een nieuwe daling in het noordwesten schijnt van weinig beteekenis. De Britsche eilanden hebben opklarend weer met lage ochtendtemperatuur vooral in Ier land en Schotland. Op de Noordzee waait het krachtig uit oost en noordoost. In Frankrijk valt nog vrij veel regen, alleen in het zuiden is de temperatuur nog ongeveer normaal; elders is deze sterk gedaald. Ook in Midden- Duitschland en Zwitserland valt nog regen eri ls het koud geworden. In Scandinavië vroor het op de hoogvlakten, in het noorden valt regen. Het opkomende hoogedrukgebied brengt op klaring, waarbij nachtvorst kan voorkomen, terwijl overdag de temperatuur Iets kan stijgen. De „Edelvalk" (heenreis) vertrok 28 Sept. van Bagdad en arriveerde denzelfden dag te Jodhpoer. De „Perkoetoet (terugreis) vertrok 28 Sept. van Athene en arriveerde denzelfden dag op Schiphol. De „Nachtegaal" (terugreis) vertrok 28 Sept. van Rangoon en arriveerde denzelfden dag te Jodhpoer. De Djalak is op de heenreis 26 Sept. van Rangoon vertrokken en denzelfden dag te Singapore aangekomen; 27 Sept. van Singa» pore vertrokken en denzelfden dag te Ban* doeng aangekomen. De Perkoetoet is op de terugreis 26 Septv van Bagdad vertrokken en denzelfden dag tè Athene aangekomen. Zondagmiddag heeft het vliegfeest ter eera van de opening van het vliegveld Teuge dui zenden bezoekers getrokken. Er waren twaalf deelnemende sportvliegers voor den wedstrijd om den Gouden Appel van Voorst, een wed* strijd in doellanden. De appel werd gewonnen door den heer A. L. Bauling te Deventer, met een Puhr Moth-vliegtuig PH-AMN, waarmee hjj 3 meter van het doel af landde, hetgeen hem, omdat z(jn toestel een rem heeft, werd aangerekend voor 6 meter. Tweede was de heer Tempelman (Enschedé), met 19 meter, derde de heer Vos (Zutphenj; met 30 meter, vierde de heer v. d. Groenewout (Rotterdam) met 33 meter, vijfde de heeï, Tigler Wybrandy (Amsterdam) met 42 meter, zesde de heer Slot (Vlissingen) met de Scheldemusch (48 meter). Na stunts- en escadrillevliegen van de instructeurs van de Nationale Luchtvaart* school, zweefvliegdemonstraties etc. vertrok het Douglas-vliegtulg Kievit van de K.L.M, om half zeven naar Schiphol. Freule Van der Feltz, dochter van den bur* gemeester van Voort, mr. A. C. baron van del Feltz, reikte den heer Bauling den Gouden Appel uit, die door dezen gewonnen was. 1 van 2628 September. BEVALLEN: A. L. M. FetterSleutel, d.1 V. WillemsOostendorp, z.; A. M. Deelen-A Donker, d.; S. Visserde Jong, d. OVERLEDEN: L. Visser, 23 jaar; G. Smit, 73 jaar. GETROUWD: W. de Boer en J. J. H. Knip* per. Het is bekend dat Ford niet alleen vele, goede en goedkoope auto's maakt, maar dat h(j ook belangstelling heeft voor het welzijn en de levensvreugde van zijn werklieden. Hij wenscht dat zij goed worden onderwezen en dat zij goed zullen wonen. Ford bezit groote houtaankoopconcessies in het noorden van Michigan en hg gaat voor de werklieden daar een modeldorp bouwen. Ieder gezin dat zich daar vestigt krijgt 350 acres land, waarvan een gedeelte zal zijn „schoongemaakt". In den winter zullen de mannen hout vellen en bewerken. De rest van het Jaar kunnen z(J dan op eigen land werken. Er staat reeds een houtzaagmolen, die per dag 40.000 60.000 voet hout kan leveren. In het dorp zullen uit* sluitend werklieden van Ford verblijven.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 7