Texel Burgerlijke Stand Een vergeefsche tocht van de „Utrecht"* Uit het politierapport Visscherij Licht op voor alle voertuigen van Den Helder Marineberichten Visscherijberichten Ballero-wedstrij cL De wolhandel staat geheel stiL Stoomvaartberichten Haven vnn Nieuwediep Donderdagavond omstreeks zeven werd door het bureau Wijsmui: dfa'-hier be richt ontvangen, dat tusschen het Haaks- vuurschip en de Noordehaaks een stoom schip drijvende was gezien, hetwelk een niet te onderscheiden vlaggesein had geheschen. Onmiddeliyk vertrok de sleepboot „Utrecht" ter assistentie. Er was gemeld, dat het schi_> om de Noord dreef, waarom de „Utrecht", die te zeven uur de haven verliet, door het Molengat naar bui ten stoomde. Afgezien van enkele buien, was het helder zicht. Buiten gekomen was er niets van een assistentie vragend schip te be kennen. „Vuren" waren er genoeg, en er moest rekening mede gehouden worden, dat een daarvan het bewuste stoomschip zou kun nen zijn. Doch het meerendeel bleken vis- schersschepen te zijn. Een van hen werd ge praaid, en deelde op de vragen van kapitein Kuiper mede, dat hy in het begin van den avond bij de roode ton een stoomschip had gezien. De tocht werd dus voortgezet en elk licht, dat zich in de buurt van de aangegeven plaats bevond nauwkeurig verkend. Zonder resultaat evenwel. De lucht was in tusschen opgeklaard; het maantje kwam een handje helpen, doch niet tegenstaande het nu nog veel helderder zicht was in de heele strook tusschen het vuur schip en de Haaksgronden van het schip geen spoor te ontdekken. Door het Schulpengat werd weer naar binnen geloopen; het laatste stuk van den tocht bracht nog dikke buien met een plotseling uitschietenden harden wind. Op de reede waren een paar licnten te zien. Zou het schip op eigen gelegenheid binnen- geloopen zijn, terwijl Je „Utrecht" om de Noord zoekende was? Na den vergeefschen tocht werd die strop den kapitein van de „Utrecht" echter bespaard. Het was de Lon- den-boot „Mavis", die in den nacht door het Schulpengat binnengeloopen was. Om half twee liep de sleepboot de haven binnen. Waar zijn de duiven? Door een bewoner van de Boerhaavestraat werd aangifte gedaan, dat te zijnen nadeele vier duiven uit een duiventil zijn ontvreemd. Niet welkom. Op verzoek van de politie te 's-Gravenhage werd door de politie alhier een persoon aan gehouden en naar Den Haag overgebracht, die verdacht werd van het plegen van een zeden misdrijf. Mishandeld. Door een bewoonster van de Weezenstraat werd aangifte gedaan, dat zij en haar doch tertje zijn mishandeld. Kwajongenswcrk. Door een bewoner van de Violenstraat werd aangifte gedaan, dat een glacruit van zijn win kel door een jongen is stuk£ 3go:id. Een lampendlsf. Door een bewoner van den Parallelweg werd aangifte gedaan, dat van zijn rijwiel, hetwelk in den tuin van de Westerkerk stond, een lamp is ontvreemd. Een dynamoverzamelaar. Door een bewoonster van den Ruijghweg werd aangifte gedaan, dat van haar rijwiel hetwelk in den tuin van de Westerkerk stond een dynamo is ontvreemd. Het Dagblad voor IJmuiden heeft een onderhoud gehad met den heer P. Krab, ad ministrateur der IJmuider Vischhandels- vereeniging over het vermoedelijke gevolg voor den vischhandel -en dus ook voor de visscherij van de verandering in ons monetair stelsel. Deze wenschte nog geen bepaald oordeel uit te spreken, maar was in het algemeen wel hoopvol gestemd. Door den hoogen gul den toch was Nederland in een zeer moeilijke positie op de buitenlandsche markten, andere beperkingen, zooals contingenteeringen en invoerrechten nog daargelaten. De heer Krab verwachtte vooral een ver- grooting van den uitvoer naar Engeland. Onze handel heeft een contingent voor dat land van 2.000.000 kg, hetgeen in de laatste jaren nooit is volgemaakt. Dit was ook prac- tisch onmogelijk, daar de devaluatie van het pond sterling ons in een zeer ongunstige concurrentiepositie bracht. Ons contingent naar Engeland mag be vredigend genoemd worden en daar dit land vroeger een goede klant was, is hoop op grooteren export gerechtvaardigd. Met Frankrijk staat het even anders, om dat daar de frank zoozeer is gedevalueerd, dat het met den stand van ons betaalmiddel zeer moeilijk was er zaken mee te doen. Nu is daarin eenige verlichting gekomen, hoewel voor het nog uitstaande te vorderen bedrag wel verlies zal moeten worden genomen. In handel met Duitschland zal nog wel geen verandering komen. De belemmeringen met dit land zijn echter nog erg genoeg door de deviezenmoeilijkheden. Met België waarmee al groote moeilijk heid was door de lage frank en de bepaling omtrent den maat der visch, zal door de ver andering in onze munt wellicht betere kans voor export ontstaan. Echter is dit mede afhankelijk van de im porteurs daar, die de contingenten in han den hebben en hun inkoopen doen in onver schillig welk land. Veel visch betrok men uit Denemarken, dat immers allang een verlaagde muntstan- daard had. Dus wordt ook in dit geval de concurrentiemogelijkheid grooter. Misschien dat dus ook in België terrein is te herwinnen. Men heeft althans hoop op betere tijden. De prijs der levende garnalen was de laatste dagen ongeveer van 1.90 tot 2.50 per lit aan den Amsterdamschen afslag. Als er goede vangst is, kan deze prys wel bevredigend worden genoemd, Indien althans deze prijs ook aan de visschers wordt toege kend. De trawlers maakten over het geheel in deze week tot dusverre goede besommingen. De tongprijs liep van 1.20 tot 0.75. Ook de scholprijs toonde een goed beeld. Haring daarentegen wil nog niet veel hooger komen. Daarentegen staan de ruime vangsten, zoodat met deze visscherij toch goede besommingen worden gemaakt. De aal vangsten beginnen op het IJselmeer te verminderen. De aanvoeren worden met den dag geringer. Vermoedelijk zal de geheele vangst ge durende het afgeloopen seizoen komen te staan beneden die van verleden jaar, dat ook al mindere vangst opleverde dan het daaraanvoorafgaande jaar. Echter ontbreken nog de cijfers en er is nog steeds volop uitoefening van het bedrijf. Benoorden den afsluitdijk waar met groote fuiken wordt gevischt waren de vangsten van paling zeer afwisselend. De besommingen varieerden van 200 tot 250. Vooral de zeilvaartuigen in het IJselmeer maakten het geheele seizoen zeer geringe vangsten en besommingen. De Urker Noordzeevloot vischte verleden week soms ver van den wal, vooral de snurrevaadvisschers. De besommingen van hen die van IJmuiden tot Scheveningen vischten waren van 80 tot 115; van die visschende tusschen Texel en Terschelling was de besomming van 170 tot 225 en voor de snurrevaad van 200 tot 330. De opbrengst der visscherij in de maand September was aan den Rijksafslag te IJmuiden 629.203 tegen verleden jaar in die maand 596.762, hetgeen dus meer is 32.441. Vrijdag 2 19.04 uur Over de eerste 9 maanden bedroeg de op brengst 4. 070.271 tegen of 62.991 minder dan verleden jaar over die maanden. Hieraan zal de staking wel toe hebben bijgedragen, zoodat het niet onwaarschijnlijk is, dat de cijfers dit jaar hooger komen. Uit IJmuiden wordt aan de bladen bericht, dat de Visscherij-centrale voorloopig geen certificaten meer afgeeft voor den export van visch naar Frankrijk. Dit houdt ook weer verband met de muntregeling in Frank rijk, zoodra voorloopig alle invoer van ge- contingeerde goederen worden verboden, om prijsopdrijving te voorkomen. Voor de visscherij zal dit een geduchte tegenslag zijn, omdat de tong, de besomming flink omhoogvoerende visch, daardoor in prijs vermoedelijk sterk zal zakken. Was er een goede régeling tusschen visscherireeder) handel en koelhuisexploitant, dan zou er i* een schoone kans zijn om deze tong te stape len, waardoor de visscher niet het grootste gelag had te betalen. In aansluiting op ons verslag van de ver gadering van schipper-eigenaars van loggers te Katwijk, waarin gewag gemaakt werd van het voornemen om aan werkloozen visch te distribueeren, kunnen we nader meedeelen, aan de hand van een bericht in het Dagblad voor IJmuiden, dat deze vischverstrekking aan een aantal gemeenten zal geschieden, hetgeen dan als proef wordt gedaan. De distributie zou October ingaan. De Minister van Sociale Zaken heeft dit voornemen aan een aantal gemeenten kenbaar gemaakt De daarvoor in aanmerking komende visch zal ingevolge een speciale overeenkomst met de reederijen voorloopig slechts aan den af slag te IJmuiden worden afgenomen en van daar naar de betrokken gemeenten worden geëxpedieerd. De vischsoorten, die aanvankelijk voor dis tributie in aanmerking komen, zijn: schol, kabeljauw, schelvisch, wijting en koolvisch, verpakt in kisten en ijsgekoeld. Over de prijzen wordt in dit bericht niet gesproken, maar deze werden wel op boven genoemde vergadering genoemd. Vooral tegen den prijs van schol 2 had men op deze vergadering ernstig bezwaar, omdat men, bij eventueele afkeuring, deze visch, die anders nog wel marktwaarde zou vertegen woordigen, als puf zou beschouwen, zoodat dan de opbrengst ver zou komen te liggen beneden den marktprijs, die men zou kunnen maken. Daarom waren deze schipper-eigenaars tegen het afstaan van hun visch op die con dities. Waarschijnlijk zullen deze belanghebbenden dus niet in de vischdistributie' worden be trokken. Het Dagblad voor IJmuiden meldt nader omtrent de stopzetting van vischverzending naar Frankrijk, dat men in de visscherijkrin- gen ernstig ontstemd is, dat de overheid niet eerder kennis heeft gegeven van hetgeen de Fransche regeering van plan was. Nu toch is het voorgekomen, dat belangrijke zendingen visch nog zijn ingeslagen voor Frankrijk, die nu moeten blijven staan, waar door groote verliezen zouden worden geleden. Van andere zijde wordt het blad meege deeld, dat de Regeering niet eerder kon waar schuwen, omdat ze zelf niet op de hoogte was van de bedoelingen der. Fransche regeering. Hoe dat ook zij: voor het vischbedrijf be teekent het weer een neerslag, omdat juist Frankrijk een flinke afnemer van de z.g. fijne visch, zooals visch was, zooals tong en tarbot, Er was Donderdag echter weinig aanvoer van tong en deze vond voor het binnenland goede afname, zoodat de prijs zich tamelijk kon handhaven. Bovendien verluidt, dat Frankrijk van plan is om de contingenteering geheel op zij te zetten, maar daarentegen de invoerrechten wil verhoogen. Dat is natuurlijk ook een be lemmerende factor voor ruime afzet, maar de heffing zal ook een zekere limiet niet kunnen overschrijden, want dan zouden er allicht van consumentenzijde daartegen ernstige beden- - «n in P.S met het internationale verkeer, in de hotels veel wordt geserveerd. En tenslotte zal m ook daarmee rekening hebben te houden. Met aandacht wordt de verdere ontwikke ling van deze aangelegenheid gevolgd en ge hoopt mag worden, dat de opheffing van e contingenten tenslotte voor onze visscherij van meer voordeel zal zijn, dan dat de ver- hooging van de invoerrechten nadeel kan aanbrengen. Te Katwflk schijnt de regeling voor de gax- nalenvisschers zeer wel te voldoen. Eertijds kwam het vaak voor, dat de garnalen totaal waardeloos waren, maar nu de minimumprijs is gesteld op 9 cent en er een bepaalde hoe veelheid mag worden aangevoerd, krijgen de visschers meer loonend bedrijf dan vroeger het geval was. Er zijn een twintigtal scheepjes mee doende en de vangst wordt in hoofdzaak in Leiden van dp hand gezet Ook deze visscherrs zien met verlangen naar een haven uit omdat het uit- en invaren van de uitwateringsgeul nogal eens last op levert en alleen met hoog water dit geultje gebruikt kan worden. 2 October. GETROUWD: R. J. Keijser en M. Dekker; J. van Loenen en A. Blokker. BEVALLEN: P. Koopman-Jansen, z.; M. J. Hoiting-Lemmers, z.; J. Kok-ter Steege, d. OVERLEDEN: L. Daalder (m.), 73 j.; e Christ-Prins, 62 j.; A. Lokkers, 20 j„ (v.). Bij beschikking van den Minister van Staat, Minister van Defensie a. i., is de luitenant ter zee der 2e klasse J. P. van Doorn den 8ea October 1936 geplaatst aan boord van Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord. 1 October 1936. Aangebracht door korders: Donderdag 1 October. W. Kaan*, Oudeschild f 15- Duw. v. Heerwaarden*, Eierland 15. M. J. Kikkert, Den Hoorn 5. D. Roeper, De Waal 5. J. Dukers, Den Burg 2.50 Annie Kikkert, De Waal 2.50 J. Bruin, Den Hoorn 2.50 P. Drijver, Den Hoorn 2.50 Mej. P. Roozedaal, 't Noorden 2.50 D. Daalder, Oost 2.50 W. Kaan, Oudeschild 2.50 Jb. Kiljan, Oudeschild 2.50 P. Kaan, Oudeschild 2.50 T. M. Dros, Cocksdorp 2.50 Duw. v. Heerwaarden, Eierland 2.50 Duw. v. Heerwaarden, Eierland 2.50 A. v. Hoorn, Cocksdorp 2.50 J. de Waard, Cocksdorp 2.50 J. de Waard, Cocksdorp 2.50 Voor Vrijdag 2 October worden opnieuw tien extra dagprijzen beschikbaar gesteld. De eerste prijs werd tweemaal gewo.pen en daarom verdeeld in tweemaal 15. Oosterend. OPBRENGST BAZAE. De bazar, die vorige week te Oosterend is gehouden, en waarvan de opbrengst bestemd wordt voor het Pastoriefonds der Geref. Kerk H. V. aldaar had een netto opbrengst van pl.m. 800. De pop, naar den naam waarvan men kon raden, werd gewonnen door mej. Stark, die de juiste naam „Martje", geraden had. Het aantal erwten, dat in een flesch was, werd het meest nabij geraden door Ben van der Knaap, die daarmede een fraai dressoir won. Bruintje Beer werd gewonnen door mej. Fenijn, terwijl de heer Jn. Vlaming van Oost- wijk winnaar werd van een bloementafel met plant. De sprei zal nog verloot worden. Tongen Slips Tarbot Schol I Schol n Schar p. kg 0.84—0.74 ii 0.700.44 0.56 p. kist 9.005.80 it 5.20—4.40 2.752.25 Aangebracht door garnalen visschers: Gekookte garnalen P- kg 0.15 Levende garnalen P- lit 1.40 Doordat geen enkele wolveehouder thans zijn wolvoorraad wil verkoopen, staat de wol- handel geheel stil. Naar wij vernemen, zijn al pogingen aange wend om tegen 70 cent per kg te kcopen. Stoomvaart Mjj Nederland. Chr. Huygens, t., 30 Sept. v. Genua. Marnix v. St. Aldegonde, u., 1 Oct. te South, ampton. Poelau Bras, t., 1 Oct. v. Colombo. Poelau Roebiah, u. pass. 29 Sept. Gibraltar. Poelau Tello, u., 30 Sept. v. Sabang. Tarakan, u., 30 Sept. te Tjilatjap. Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij. Breda, t., 1 Oct. te Antwerpen. Ceres, 30 Sept. v. Piraeus. Deucalion, pass. 30 Sept. Gibraltar. Ganymedes, 30 Sept. v. Hamburg. Hercules, 30 Sept. v. Malta. Juno, 1 Oct. te Lissabon. Merope, 30 Sept. te Piraeus. Orestes, 30 Sept. te A'dam. Perseus, 1 Oct. te A'dam. Saturnus, 30 Sept. te Alexandrië. Tltus, 1 Oct. v. Beirouth. Trajanus, 30 Sept. v. Faro. Venus, 1 Oct. te A'dam Kon. Holl. Lloyd. Waterland, u., 30 Sept. v. Las Palmas. HollandAmerika Ljjn. Binnendijk, 30 Sept. te Philadelphia. Drechtdijk, 1 Oct. te R'dam. Maasdam, 30 Sept. te New-York. HollandWest-Afrika Lijn. Jaarstroom, u., pass. 30 Sept. Ouessant. Silver JavaPacific Lijn. Saparoea, 30 Sep v. San Francisco. Silverpalm, 30 Sept. te Belawan. Silveary, 29 Sept. v. Batavia. Stoomvaart-Mij. Oceaan. Hector, 30 Sept. te Londen. Phrontis, 1 Oct. te A'dam. Emzetco Lijn. Jonge Elisabeth, 1 Oct. v. Londen. Jonge Johanna, 1 Oct. te Denia. Holland—Afrikr Lyn. Bloemfontein, u., 30 Sept. te Kaapstad. Springfontein, t., 29 Sept. v. Dakar. Kon. Paketv. Maatschappij. Bontekoe, 30 Sept. v. Singapore. Houtman, 29 Sept v. Réunion. JavaNew York Lijn. Saleier, 30 Sept. te Belawan. Tabinta, 30 Sept. te Penang. Rotterdamsche Lloyd. Djambi, u., pass. 1 Oct. Perim. 2 Oct. 1336. Aangekomen van Londen en vertrokken naar Harlingen het Eng. s.s. „Mavis". Jan keek naar den bloedigen prop linnen en fronste zijn wenkbrauwen. „Daar moet iets aan gedaan worden, George. Waar ben je geraakt?" „Rechter long. Je kunt niets voor me doen. 't Is afgeloopen met mij.Een kwestie van een paar uren, en ik heb nog een en ander te zeggen, voor Hij hoestte weer en Dennis maakte den zin voor hem af. „Voor je je gereserveerde plaats inneemt in het hiernamaals?" George keek naar zijn eleganten broer, die tegen het raam geleund naar buiten stond te turen in den donkeren tuin. „Wal Tompson is een vervloekt goeie schutter," zei hy langzaam. „Of tenminste, dat was hy. Ik geloof, dat je Wal heel goed gekend hebt, Dennis. En Larry Wade ook." „Dat is zoo." „En weet je ook, hoe ik aan dit souvenirtje gekomen ben?" „Ook dat. Ze zeggen, dat Keating je hebben moet voor een moord op Wal," zei Dennis, en stak een sigaret op. „Hy zal me niet krygen. Ik raad je aan, Larry in den steek te laten, Dennis, voordat hy jou in den steek laat. Hy is slecht gezelschap." Dennis bleef onbewogen naar buiten kyken. „Dat is een geval van den pot en den ketel," zei hij. „Heb je my bygeval, dat S.O.S. gezonden om over mijn vrienden te praten?" „Neen, maar om over je broers te praten. Om kort te gaan, willen jullie van nu af aan weer samenwerken?" „Als dat de eenige voorwaarde is, wil ik het legaat wel aannemen, wat my betreft," lachte Dennis en blies daarby een wolk van sigarettenrook uit. De hoestaanval van zyn broer deerde hem niet. Maar Jan's kortaf: „Doe dat ding toch uit," had meer uitwerking Hij gooide de sigaret weg en zette zijn hak er op. „Zoo'n bezorgdheid in een sfeer van erfenissen-verdeeling is zeer aandoenlijk," hoonde hij. „Nou, wat wou je zegen over dat... dat testament?." onderbrak Ralph wrevelig. „Dit testament zou je voor de rechtbank niet kunnen betwisten zonder onmiddeliyk ingerekend te worden. Ik vermaak jullie drieën de Morcoviaansche smaragden, die veertig duizend pond waard zijn, en een gelijk bedrag in bankpapier. Als ik zoo goed met een pen kon omgaan als je vriend Larry, Dennis, dan had ik Hesse's banktegoed wel zoo onder handen genomen, dat hy geen vermogensbelasting meer hoefde te betalen. De verdeeling is natuurlek een derde voor ieder." Deze mededeeling werd in stilte aangehoord. De kolonel zag, dat Ralph uit het hoofd rekende, en glimlachte weer. „Laat' my je die moeite besparen. Als de smaragden den vollen prys oprbengen, zal ieders aandeel ongeveer zes-en-twintig duizend zes honderd zes- en zestig pond zy'n." Ralph had dezelfde uitkomst gekregen. „En wat voor briefjes zyn het?" vroeg hy. „Van twintig." Ralph bromde. „Zooveel briefjes van twintig zullen ons in verdenking brengen, eiken keer dat we er een uitgeven." „Dat is jullie zaak. Ik geloof niet, dat het een onoverkomeiyk bezwaar is." „Wat mij betreft," grinnikte Dennis, „kan ik je verzekeren, dat ik 't wel klaar zal spelen, maar als je toch ieder een derde geeft, zie ik niet in, waarom we ons zouden vereeni gen. Ik voor my heb geen zin, om nog eens den onaesthischen aanblik van Ralph z'n bier buik te verduren, of Jan z'n zalvende stem aan te hooren." „En toch zul je dat," verzekerde de kolonel hem. „Ik geloof, dat ik wel een sigaret zou kunnen verdragen, Jan, als jy ze even voor me aanmaakte." Het half uitgesproken protest van zijn broer bleef onvoltooid, en een oogenblik later trok de kolonel aan een sigaret, die de belasting-ambtenaren van Zijne Majesteit nooit onder de oogen gekomen was. „Als jullie niet samenwerken," zei hy tenslotte, „zul je de steenen en de banknoten nooit te zien krijgen." „Heel belangwekkend, maar wat erg geheimzinnig," bromde Dennis. „Je kunt zeker in je tegenwoordigen zwakken toestand niet een beetje duideiyker zyn?" „Hou je brutalen bek," zei Jan veront waardigd, en keek den jongen man in de laatdunkende oogen. „Het is vervloekt edel moedig van George, en dat weet je heel goed. Hij is geen van ons iets schuldig, zelfs geen vriendeiyke gedachte. De schuld is aan den anderen kant." „Myn beste Jan," viel Ralph hem in de rede, „je bent in je gewone doen al hatelijk genoeg, maar als je in gevoeligheden vervalt, word je bepaald onuitstaanbaar." Jan deed, alsof er geen Ralph bestond. „Waarom doe je dat allemaal, George?" „Hoezoo? Me dunkt, dat het niets meer dan natuurhjk is. Jullie zyn mijn eenige familie, en het bloed kruipt waar het niet gaan kon, hoewel dat van my op 't oogenblik niet hard meer kruipt." Jan keek naar de slordig verbonden borst van zgn broer en merkte op, dat de dof-roode vlek aanmerkeiyk helderder geworden was een teeken dat de wond weer bloedde. „Kunnen we daar niets aan doen, George?" vroeg hy. „Nee, al wat je kunt is myn zorgen te verlichten en daarvoor moet je doen wat ik van je verlang. En als je prys stelt op je vrijheid, moet je zorgen, dat je hier binnen het uur weg bent. Ik noef je niet te zeggen, dat jullie alle drie wordt opgepakt, als Keating je in mijn gezelschap vindt." „Meen je, dat we er tusschenuit zouden gaan en jou hier achterlaten voor Keating en de Squad?" protesteerde Jan. „Natuurlijk. En nou luister eens. Vanmiddag heb ik voor ieder van jullie een briefje gepost. Elke brief bevat een strookje blauw papier. Eén strookje alleen is waardeloos, maar als je ze alle drie by mekaar legt, vertellen ze je precies, waar je myn laatste eh aanwinst moet zoeken." Hij trok behaaglijk aan zyn sigaret en sloeg met belangstelling hun verschillende gelaatsuitdrukking gade door den blauwen rook die in de lucht hing. Ralph scheen het meest verstoord. „Zooals ik begryp, is het minder een voorwaarde, dan een ultimatum. Je hebt het ons werkeiyk onmogeiyk gemaakt, iets anders te doen dan samen te werken." Hij liet zich in een stoel vallen en keek zijn broers aan, met oogen, die allerlei gevoelens uitdrukten, maar geen al te vriendeiyke. „Is dat dan zoo moeiiyk?" vroeg de kolonel „Vroeger heb je het toch ook gedaan. Je kunt het weer doen en de politie van drie continen ten zou je nooit te pakken krygen." Jan knikte verstrooid. „Hoor eens, George vergeet deze bui van edelmoedigheid. Je denkt nou, dat je doodgaat maar daar is geen sprake van. Je bent no~ lang niet oud. Dennis heeft zyn wagen buiten staan we kunnen je ergens heen brengen en je oplappen, en dan kunnen we de zaken misschien weer op den ouden voet voortzetten in elk geval zouden we zoolang wapen stilstand kunnen sluiten." „Beste Jan, als ik nog meer dan een uur te leven heb, zal dat een onaangename verrassing voor me zijn. Mijn vrienden Keating Keating en Kaye zullen gauw genoeg hier zijn om meer voor me te doen dan ik noodig vind." Hy glimlachte bitter. „Wat my betreft, ik neem het aan," zei Ralph en stond plotseling op. „Eh meende je dat, van Keating en Kaye? Zijn ze ik bedoel, het heeft me verduiveld veel moeite gekost om de Squad kwyt te worden ais je denkt, dat ze..." „Dat denk ik, ja. Ze zitten my vlak op de hielen. Kaye bedonder je niet licht. Ze zullen gauw genoeg hier zijn, dus hoe eer je maakt, dat je dikke buik uit de buurt is, hoe beter." Ralph keek kwaad, maar stond op en ging naar de deur. „Ik hoop, dat je wond geneest," zei hy, echter zonder een zweem van overtuiging in zijn stem, en vertrok. Jan en Dennis keken hem met verachting in hun blikken na. „Onze beminneiyke Ralph geeft aan de opbrengst de voorkeur boven het risico," meende Dennis. ,Ze zullen niet lang meer wegbiyven," ant woordde de kolonel. „Als je niet van plan bent hun in de armen te loopen, zou ik ook maar zien, dat je wegkomt. Het beste jon gens." Hij reikte hun de hand toe en Jan nam z® met tegenzin aan. „Ik zou liever biyven, George „Dat zou dom zyn. Doe maar, zooals je gezegd wordt, ik wil het niet anders. Nou, geluk er mee, oude jongen'" (Wordt vervolgdJ.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 6