jjex en V.N.V. vinden elkaar Protest van Greiser pAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Ontspanning in het Verre Oosten Nieuwe successen van Franco Graaf Ciano naar Berlijn Builenlandsch Overzicht C,TGAVE. N.v. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR.. KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 V R IJ D A G 9 OCTOBER 1936 64e JAARG. No. 7821 Nationale groepen ië fegen communisme SPANJE Worsteling om Oviedo Nog geen spoor van Wood gevonden Mijn-overstrooming in Brazilië Gevaarlijke complicaties door den Spaanschen oorlog? HELDERSCHE COURANT De kiezers ontglippen aan de Roomsch Katholieke Staats partij. Brussel Gisterenmiddag verga derden de kamerleden van Rexisten en Vlaamsch-Nationalisten. Na de vergadering werd een communiqué uitgegeven waarin werd gezegddat 'de besprekingen hebben doen con- stateeren dat een gemeenschappelijk programma bestaat, dat voldoende ruim is om samen te werken, vooral tegen het communisme. Er is geen sprake van een fusie 'doch een toenadering tot stand te brengen, welke van groot belang kan zijn. In politieke kringen ge looft men, dat deze coalitie ook andere rechts-Vlaamsche groepen en links-liberalen tot zich zal trek ken. Reeds zijn stappen in deze richting gedaan. De Rex. heeft 20 zetels in de ka mer en de Vlaamsch nationalisten '18. Onze oorrespondent weet ons mede fe deelen dat samenwerking is verkregen op een zoogenaamd nationaal program, dat in hoofdzaak ten doel heeft een een heidsfront te vormen tegen het commu nisme, De punten van verschil tusschen de Seide samenwerkende groepen worden huiten beschouwing gelaten. De Vlaamsche Nationalen spreken voorloopig niet meer van de politieke vereeniging van Vlaanderen met Neder land en Rex neemt in zijn program op, de vorming van een federatieven Belgi schen Staat. DEGRELLE De Katholieke Stqatspartij ver dwijnt in Wallonië. De invloed van Degrelle in het Waal- sche deel van België is met den dag stijgend. Zóó zelfs, dat hij er vrijwel in is geslaagd om de groote Katholieke Staatspartij te ontredderen. Als het nu gelukt om ook de Vlaamsch Katholieken tot het verbond te doen toetreden, dan is in België aan de direc te invloed van de Kerk op het Staatkun dig leven een zwaren slag toegebracht. Het funeste voor de Katholieke Staats partij is dat zoowel Rex als V.N.V. zui ver Katholieke organisaties zijn. Begrijpelijk is dan ook, dat de geeste lijkheid aarzelt om zich al te sterk te verzetten. Trouwens ook in kerkelijke kringen vindt Rex veel aanhang. De kansen in Vlaanderen. In Vlaanderen maakt de nieuwe groep een goede kans. Als Rex z'n iet wat Waalsch tintje verschuilt achter een gematigd Belgisch Nationale camouflage dan zal het Vlaamsche volk zich zeker in groote getale achter de nieuwe groe peering plaatsen en is het niet uitge sloten dat een sterke Vlaamsche groep straks haar invloed op de Belgische re geering zal doen gevoelen. Hij zou berobfd zijn van de mo gelijkheid om zijn meening te zeggen over Dantzig. Geneve. De president van den Dan ser senaat Greiser, heeft het secretariaat- gsneraal van den Volkenbond een schrijven gezonden, waarin li] hevig protes teert tegen het dat hij, zoo als hij zegt, be roofd is van de mogelijkheid om °P 5 October zijn meening te ken- jjeni te geven over e Danziger kwes hes en de agenda den Volken- bondsraad. De secretaris generaal Avenol, heeft in zijn ant woord aan de and van corres pondentie en vast staande gegevens ^"getoond, dat antzig en zijn jertegenwoordi- doorloopend nik hoogte zijn GREISER. zijn jonden van de plannen van den Volken- Het onderzoek naar wapenen in Dantzig. Warschau. De „Vorpostën", het or- r,„an der Nationaal Socialistische Partij te meldt, dat groote hoeveelheden Penen ontdekt zouden zijn in de bureaux 'n. het Socialistische dagblad Volksstimme „m. die van de Soc. Partij. k ^ojahstische kringen te Dantzig spre- dit bericht met klem tegen, vnn j'W bevelen tot in hechtenis neming ho socialisten Brill en Brost uitgc- eitr v'Kd- De politie heeft hen niet te Dant- 1, Kunnen opsporen. «roet r hebben eenige socialisten terecht Ion ViJ'f hunner werden vrijgespro- V6«; Drie tot onbeteekenende geldboeten eroordgeid Slechts de drukker Fookem Ver0f>rdeeld tot een boete van 1000 'W-j8- (Fookem is eigenaar van de druk- 1 der Volksstimme). BEVREDIGEND ONDERHOUD VAN TSJANG KAI SJEK MET DEN JAPANSCHEN AMBASSADEUR. Het onderhoud van den Japanschen am bassadeur Kawagoe met maarschalk Tsji- ang Kai-sjek is volgens den correspondent van de Asahi Sjimboen te Nanking, een openhartige gedachtenwisseling geweest, welke anderhalf uur heeft geduurd. De correspondent meldt, dat Kawagoe den nadruk heeft gelegd op de herziening der Chineeseh-Japansche betrekkingen ten behoeve van den vrede in Oost-Azië en Tsjiang Kai-sjek heeft verzocht de houding tegenover de Japansche voorstellen fe ver duidelijken, o.m. ter zake van de onder drukking der anti-Japansche agitatie in het tegen Japan geriohte verzet in China, alsmede de stabilisatie varf Noord-China ten einde de betrekkingen tusschen Ghina Mantsjoekwo en Japan met elkander in overeenstemming te brengen. De correspondent verneemt, dat Tsjiang Kai-sjek de voorstellen van Kawagoe in ernstige overweging heeft genomen en Ka wagoe de verzekering heeft gegeven, dat hij een herziening der Chineesch-Japansche betrekkingen door middel van diplomatie ke onderhandelingen wenscht. Hij vroeg de Japansche regeering de positie van de regeering van Nanking te waardeeren en voorzorgen te neipen bij haar houding de Chineesch-Japansche betrekkingen te herzien. Hij sprak voorts over de grootmoedige houding van Japan bij de oplossing der hangende problemen jegens China betoond en hij gaf Kawagoe ten slotte de verzeke ring, dat de diplomatieke en andere betrok ken autoriteiten opdracht zullen krijgen hun uiterste best te doen ter bevordering van de afwikkeling van in behandeling te nemen kwesties. Paniek te Sjanghai. In strijd met bovenstaand geruststellend bericht zijn de berichten uit Sjanghai, van waar de nervositeit onder de Chineesche bevolking, welke tot een paniek is uit gegroeid, gister overgeslagen is van Tsjapei naar de noordelijker gelegen stadsdeelen Pao Sjan, Kiang Wan en Woesoeng, waar de bevolking haar bezittingen bij elkaar pakt en met duizenden in de richting van Sjanghai vlucht. De straten zijn overdekt met volgeladen karren en wagens, Ook de spoorweg Woesoeng-Sjanghai is vol vluch telingen. De universiteiten en scholen in Noord-Sjanghai zijn voor drie dagen geslo ten, De veiligheidsdiensten in Tsjapei, Ki ang Wan en Pao Sjan zijn versterkt ten einde plundering te voorkomen. De prijzen der levensmiddelen stijgen snel. Bom ontplofte gelukkig niet Nanking, 8 Oct. Uit Japansche bron wordt vernomen, dat in een Japansche apo theek, welke op het Chineesche gebied te Hankow is gelegen, een bom werd gewor pen, welke evenwel niet ontplofte. De daders zijn ontkomen. Niet overhaast, maar met mathematische zekerheid, leidt Generaal Franco zijn offen sief tegen Madrid. Van stormloopen tegen de stellingen der regeeringstroepen is geen sprake. Het is meer het toehalen van een verstikkende lus van ijzer en staal, welke om de stad is ge legd. Hier en daar de bezetting van een belang rijk strategisch punt, het terugdringen van den tegenstander, daaruit bestaat de tactiek van den rebellen-generaal. Tot een groote belangrijke slag komt het nergens. Maar toch wordt er op tal van pun ten een harde en bloedige strijd gestreden. Gisteren hebben de regeeringstroepen Na- valperal moeten ontruimen om zich terug te trekken op Las Navas. Beide plaatsen lig gen in den sector ten westen van Madrid aan den spoorweg van daar naar Avilla en op ongeveer 60 kilometer van de hoofdstad. De vijand had Navalperal gedurende den ge heelen nacht van Woensdag op Donderdag gebombardeerd en evenais het geval was bij Toledo, is deze nederlaag voor de regeerings troepen voornamelijk te wijten aan de groote overmacht hunner tegenstanders, die gebruik konden maken van moderne drie-motorige vliegtuigen. Een ander succes voor generaal Franco is de bezetting van Escaiona in de streek van Maqueda. De regeeringstroepen hadden er een versterkte positie ingenomen, die zij met verliezen aan menschen en ma teriaal hebben moeten ontruimen. Schade is gisteren toegebracht aan den voor Madrid zoo belangrijken spoorweg naar de Oostkust tengevolge van een bombarde ment bij Aranjuez. Deze stad, 40 kilometer ten zuiden van Madrid gelegen, is een der naaste doelpunten voor de rechtsche troe pen bij hun opmarsch van Toledo in noord oostelijke richting. De beschadigde spoor lijn kon spoedig hersteld worden en het ver keer is reeds weer normaal. Tenslotte kwam gisteravond laat nog uit Burgos het bericht, dat de rechtsche troepen Siguenza hebben ingenomen, Siguenza is een gewichtig punt ten Noord-Oosten van Ma drid; het is langen tijd door de regeerings troepen hardnekkig verdedigd. Toestand in Madrid. Ook de linksche bladen erkennen thans dat de toestand te Madrid zorg baart. Eigenaardig doet daarom aan het afvaar digen van decreten door Largo Caballero over onderwijs- en landbouwaangelegenhe- den. Men vindt deze maatregel vreemd en ver klaart dat zij genomen zijn om den werke- lijken toestand te maskeeren. Te Valencia zijn gistermiddag weder ruim 6000 kinderen uit Madrid aangekomen, van welke er 1200 verder getransporteerd worden naar Barcelona. Vandaag volgt nog een transport van on geveer 4000 kinderen. Strijd in het Noorden. Oviedo is nog niet geheel door de opstan delingen ontruimd. Toch schijnt hun positie hier gevaarlijk te worden en moeten zij voetje voor voetje terugwijken voor de mijnwerkerstroepen. Blijkbaar om de regeeringstroepen te dwingen hun greep op Oviedo te verslap pen, heeft Generaal Mola een offensief op Bilbao ingezet. De rechtsen beweren de stad reeds tot op 8 K.M. afstand te zijn genaderd. Steeds nog nieuwe troepen uit Afrika. Gistermiddag zijn 10 vliegtuigen van Ceu- ta naar Algericas gevlogen,, waarna vier stoomschepen met troepen en materiaal uit Marokko te Algeciras zijn aangekomen, te gelijk met twee andere schepen afkomstig uit Melilla met 4.000 regulares aan boord. Naar men gelooft zijn reeds 15.000 solda ten uit Marokko naar Cadiz, Algeciras, Se- vilal en Jerez de la Frontera vervoerd. Vier gewapende trawlers der opstandelin gen hebben gistermiddag den gewapenden trawler der regeering aangehouden, die on langs drie dagen achtereen la Atunara heeft gebombardeerd. De 23 leden der bemannig zijn gevangen genomen en te Algeciras aan land gezet, waar zij, naar uit goede bron wordt gemeld, te middernacht terechtgesteld zullen wor den. i Gisteren zijn uit Soerabaja twee Dorniers vertrokken ter opsporing van den vlieger Wood. De aviateur had eergisteren te 07.00 uur on geveer te Koepang moeten arriveeren. De laatste teekenen van leven welke men van Wood heeft gehoord, waren zijn verzoeken om radio-peiling toen hij zich op een afstand bevond van 68 mijl van Koepang. De telegraaf- en telefoonkantoren op Ti- mor zijn den geheelen nacht opengehouden in verband met de nasporingen. De resident is met den gouvernements stoomer „Merel" naar de kleine eilandjes vertrokken om daar een onderzoek in te stellen. Tot dusverre zijn alle nasporingen vergeefs geweest. Het wordt steeds meer waarschijnlijk, dat het vliegtuig met zijn vier inzittenden in de Timorzee is neergestort. Met groote kracht wordt het onderzoek voortgezet. Speurend scheeren de vliegmachi nes over de tallooze eilandjes in deze veria ten streek terwijl regeeringsstoomers alle hoeken en gaten naspeuren naar de vermis ten. Tot dusver alles tevergeefs en men wan hoopt reeds aan de mogelijkheid om de on fortuinlijke aviateurs nog te vinden. Vier arbeiders gedoodi tach tig gewonden. Rio de Janeiro In de grootste kolen mijnen van Brazilië te Sao Jeronymo heeft zich een ernstig overstroomings- ongeluk voorgedaan, tengevolge, waar van vier mijnwerkers werden gedood. Te Porto Alegro twee stads wijken onder water. De overstrooming in Porto Alegro heeft ten laatste het centrum van de stad be reikt. De woningen van ongeveer 30.000 personen zijn vernield. Er komt gebrek aan levensmiddelen. Het verkeer in den staat Rio Grande do Sul is gestaakt we gens overstrooming van de vliegvelden. ONTPLOFFING IN EEN BELGISCHE STUDIO Brussel In de filmstudio te Etter beek zijn bij het oplaten van luchtballon netjes deze ballonnen ontploft, met als gevolg, dat zeven figuranten aan gelaat en handen brandwonden opliepen. Vijf van hen moesten in een zieken huis worden opgenomen. Stefani meldt uit Rome: Op uitnoodiging van de Duitsche rijks regeering zal de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, graaf Ci^no, schoonzoon va-n Mussolini, zich binnen kort naar Berlijn begeven om den Duit- schen rijksminister van buitenlandsche zaken, baron van Neurath, te bezoeken. Graaf Ciano zal ook door den Fuehrer ontvangen worden voor een gedachten- wisseling. CIANO Volgens Reuter zou over de conse quenties der interpretatie van het Oos- tenrijksch-Duitsoh accoord van 11 Juli worden gesproken. Uit dezelfde bron wordt gemeld dat Ciano's reis tusschen 18 en 24 October zou vallen. DE MOGELIJKHEID VAN IN TERNATIONALE VERWIK KELINGEN, TENGEVOLGE VAN DE INMENGING VAN DUITSCHLAND EN ITALIê IN DE SPAANSCHE AANGELE GENHEDEN. RUSLAND GEEFT ER DE BRUI AAN. Van het begin van den burgeroorlog in Spanje aan is men bang geweest voor internationale vérwikkelingen. Hoe zouden de landen rondom zich houden tegenover de strijdende partijen? Dat was de groote vraag, waarop men het antwoord vreesde. Immers, Rusland en Frankrijk zagen liefst bestendiging van den huidigen toestand, Italië en Duitsch- land daarentegen zouden liefst den val van de tegenwoordige regeering wen- schen en dus de overwinning van de op standelingen. (Fascisten-, Het Fransche voorstel tot niet inmen ging in de binnenlandsche aangelegen heden van Spanje, was dus logisch. Men begreep dat de oppositie het zonder hulp van buiten niet tegen de bestaande re geering zou bolwerken. En dus was Frankrijk gebaat bij onthouding. Rus land,Italië en Duitscbland besloten bet Fransche voorstel te aanvaarden en dus den strijd door de partijen onderling te laten uitvechten. Edoch, wat is het geval. Over de Spaansche grenzen kwam het oorlogsma teriaal; vliegtuigen, bommen en granaten van Italië en Duitschland, voor de op standelingen binnen en Frankrijk steun de de Spaansche regeering. De prac- tijk bleek dus in flagranten strijd met de theorie. Natuurlijk ontkende men hardnekkig iedere inmenging, maar de bewijzen stapelden zich tegen de drie re geeringen op en de meest objectieve be- oordeelaar bevestigde de berichten dien aangaande. Rusland protesteerde in Genève. Het had zich afzijdig gehouden en had daar om dus alle reden tot protest. Het baatte niet. De overwinningen van de opstan delingen (fascisten) gingen geleidelijk voort en nog gisteren schreven we in ons overzicht dat binnen afzienbareD tijd de strijd wel beslecht zou worden ten gunste van de opstandelingen, om dat de regeering niet opgewassen bleek tegen de militair veel beter georgani seerde en uitgeruste troepen. En nu komt daar het protest van Rusland, zie daarvoor de voorpagina van ons nummer van gisteren. Het verklaart daarin dat het zich niet langer gebonden acht door het ver drag van niet inmenging in Spanje indien niet onmiddellijk maatregelen worden genomen, dat dit verdrag niet verder wordt geschonden. Rusland motiveert zijn protest met be wijzen van de schending van het ver drag door andere mogendheden. Londen is opgeschrikt door dit gehar nast protest en het zal er zeker de bil- ijke reden van voelen. Maar hoe dit varkentje te wasschen? Misschien zal men het geval voor Ge nève brengen en zal men de noodige commissies en sub.- commissies benoe men, die de zaak van de niet inmenging zullen bestudeeren en naar Spanje zul- en worden gezonden om de „levende tewijzen" van de overtreding te halen, im als ze daar dan mee terug komen dan hebben de opstandelingen allang lun werk voltooid en zitten ze zadelvast in Madrid. Tenzij.... Rusland het niet zoo ver laat komen en voor dien tijd in grijpt. Maar daaraan zitten zooveel con sequenties vast, ook voor Rusland De komende weken kunnen weer inte ressant worden.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 1