WINTER- ANTELS BIJENKORF DE GEBROEDERS „GOOCHEM" Texel Zio&tóen 5e kuui 5e koop Sport GELEGEHHEIDSK00P1E Korfbal Boksen Esperanto als wereldtaal Brochures en periodieken* Stoomvaartberichten Bi Bi m m m w m M Visscherijberichten Haven van Nieuwediep T.O.G.O.E.L.T.O. 1-4 Groote keuze in sportmodel of met mooie bontgarneering, in alle prijzen en alle maten in de Spoorstraat,hoek Koningstraat C. M.V. B E K E NDMA K I N G BRIEVEN OP ADVERTENTIEN. Prof. Melorini, Philips Radio Philips radio toestel 535 A Philips Service Station Weststraat 96 aangeboden aangeboden aangeboden krijgen \ve weer een a. v.r.o.-a v ond. Naar men ons mededeelt, stelt het A.V.R.O.-actie-comité te Texel pogingen in jiet werk om het volledig touringgezelschap van de A.V.R.O. met zijn prachtig program ma hier dezen winter op Texel te kragen. kerknieuws. Beroepen tot hulpprediker bij de Geref. Kerk te Oosterend en Den Burg, de weleerw. heer S. Wouda, Cand. t./d. H. dienst te Oranjewoud. meisjescongregatie. De R.K. Meisjescongregatie te Den Burg, is gesplitst in twee deelen, n.1. een afdeeling van meisjes beneden 18 jaar, die genoemd zal worden „De Morgenster" en een afdeeling Van meisjes van 18 tot 30 jaar, die „De Ivoren Toren" zal heeten. Oudeschild, 10 October 1936. vischafslag. Heden werden aangevoerd 296 kg. zoute gar nalen èt 15 cent, 4 manden (266 kg.) wulken 20%22 cent. Naar de noordelijke landen en volken. Letland ligt aan de Oostkust van de Oost zee en behoort tot de groep centrale Baltische staten, die in 1918 hun onafhankelijkheid her kregen. Het beslaat een oppervlakte van 65.000 km en is een vlak land, welks hoogste punt slechts 300 m hoog is. Desondanks is het' landschap er zeer belangwekkend, want overal bevinden zich meren in grooten getale. Eenige onderzoekers hebben geconstateerd, dat de Letten hun land reeds in de elfde eeuw bezetten en een hooge cultuur bezaten. Naar hun karakter behooren de Letten tot de Noor delijke volken, die zich onderscheiden door een bijzonderen werk- en ondernemingslust. Wat hun ras betreft behooren de Letten tot de oer-Ariërs en hun taal is een van de oudste nog levende talen en behoort tot de Indo- Europeesche taai-familie. Het politieke lot van Letland was eenig in de wereldgeschiedenis: gedurende 7 eeuwen vormde het de twistappel tusschen Polen, Rusland en Zweden, door welke landen het afwisselend geregeerd werd. In die lange periode was het Letlandsche volk onderwor pen; het had in het geheel geen politieke of economische rechten. In den loop van de zeven eeuwen verbeterde de toestand van de Letten voor slechts korten tijd gedurende de Zweedsche overheersching, die gematigd voor de onderworpen volkeren was. Het nationaal bewustzijn begon bij de Letten pas in de 18de eeuw te ontwaken, maar sociale vrijheid kregen zij in het jaar 1861. De Russische revolutie in 1905 had in Letland ook een nationaal karakter, maar, werd weldra door den Czaar met de hulp van de Baltische baronnen onderdrukt, en de regeering werd strenger. Maar ondanks de reactie werkten de Letten steeds hardnekki ger om bewustzijn te brengen onder het volk, dat steeds meer rijp werd voor vrijheid en onafhankelijkheid. In den wereldoorlog, toen de Russische regeering verzwakte, werd aan de Letland sche officieren in het Russische leger toe gestaan nationale troepen te vormen, die held haftig tegen Duitschland streden. Na het uit breken van de Russische revolutie werd Let land op 18 November 1918 tot onafhankelijke republiek verklaard. Nu waren dus vrijheid en onafhankelijkheid gekomen. Maar het land was in den wereldoorlog bijna geheel verwoest en men moest alles van de grondslagen af weer opbouwen. De geschiedkundige ontwik keling van het Letlandsche volk was oorzaak geweest, dat de grond aan baronnen behoorde en 75 van de landbouwers vreemden grond bebouwden, waarvoor ze pacht aan de bezit ters moesten betalen. Daarom was dan ook in de eerste plaats een agrarische hervorming noodig, waardoor circa 200.000 nieuwe land bouwbedrijven ontstonden. Het voornaamste middel van bestaan der Letten is de landbouw, maar ze hebben ook industrieën, zooals leer-, textiel-, papierindu strie e.a. De uitbreiding van het Letlandsche volk gaat zeer snel: in 1800 bestond 't slechts uit 720.000 personen en in 1934 telde het n.1. 1.940.000 zielen, behalve circa 300.000 Letten, die in het buitenland wonen. De hoofdstad en centrum van Letland is de havenstad Riga, gesticht in het jaar 1201, die Napoleon I de „voorstad van Londen" noem de. In de 18de en 19de eeuw was Riga de grootste Oostzeehaven. In den wereldoorlog werd het verwoest, het aantal inwoners nam af, maar sinds het 4e hoofdstad van de vrije republiek Letland geworden is, groeit het voortdurend en snel en heeft het reeds een aantal inwoners van 360.000 bereikt. Van mijn aankomst en eerste indrukken in Higa heb ik reeds melding gemaakt, maar de stad heeft zoo veel bezienswaardigheden, dat ik niet kan nalaten er nog het een en ander van te vertellen. Ofschoon ik uit Warschau kwam, dat immers drie-en-een-half maal zoo groot is, maakte de Letlandsche hoofdstad een prettigen indruk op mij. Ten eerste de helder heid: Riga is een voorbeeldig heldere stad. Wanneer ik over het schitterende asfalt van den Brivibas-, Rainis- of Aspazius-boulevard, of zelfs in de voorsteden wandelde, dacht ik dikwijls: wonen hier nu menschen? Het leven in Riga is buitengewoon intensief: overal krioelt het van menschen, in de straten, in de havens, in de café's, overal is het vol zelfs In de universiteit. De universiteit van Riga heeft tienduizend studenten. Pas toen ik het wist, begreep ik waarom aan de universiteits gebouwen steeds nieuwe deelen worden bijge bouwd. Toen ik Riga bezocht, was juist een nieuwe aula klaar gekomen, een geweldige, indrukwekkende zaal, zooals ik tot nu toe alleen in de polytechnische hoogeschool van Warschau heb gezien. Gedurende vjjf dagen dwaalde ik door Riga, steels weer iets nieuws begwonderend. En het strand! Een rit van enkele minuten per auto bus bracht mij aan de Baltische Zee, in het zomerverblijf van de bewoners van Riga en vele buitenlanders. De zee en het strand zijn werkelijk prachtig, en veel te vroeg moest ik er afscheid van nemen. Nog enkele woorden over de taal. In Letland en vooral in Riga kan men op straat drie talen hoorenRus sisch, Letlandsch en Duitsch, zoodat men soms vergeet, in welk land men is. In den laatsten tijd komt er verandering in dien toe stand: een jaar geleden trad een wet in wer king, volgens welke een Letlander in een openbaar gebouw geen vreemde taal mag spreken. Een buitenlander mag dat natuur lijk wel. Meermalen gebeurde het, wanneer ik in het postkantoor een beambte in het Russisch, Esperanto of Duitsch aansprak, men m(j eerst vroeg: „Buitenlander?" en pas na mijn bevestigend antwoord mijn zaken behan delde. Zoo ondervond ik dus ondanks het feit, dat ik in het geheel geen Let ben, geen ge brek aan hulpvaardigheid, wanneer ik met menschen te doen had. In andere gevallen was het verschrikkelijk: de opschriften op borden enz. waren allen in het Letlandsch. Op vele plaatsen merkte ik op, dat het opschrift op een bord maar de helft van de plaats innam; de andere helft was met het een of ander be smeerd. Men legde mij uit, dat dit het gevolg was van de genoemde taalwet, die geen vreemde talen op uithangborden toestaat. Maar, zooals reeds gezegd, in Letland voelde ik die vreemdheid maar weinig, en toen ik in den trein stapte naar Estland, het tweede land van mijn reisplan, was het mij, alsof ik een bekend land verliet, om naar een nieuwe, onbekende wereld te gaan. Natuurlijk voorzag ik niet de vele verrassingen, de welwillendheid van de Estlandsche Esperantisten, het goed hartige volk, bescheiden, eerlijk en gastvrij; dit alles wachtte mij in Estland Van de K.L.M. ontvingen wij de opvallend goed verzorgde brochure „Touring the Tropics at top-speed", die een beeld geeft van Neder- landsch-Indië en haar K.N.I.L.M. Adspirant- passagiers zullen uit dit werkje, dat typogra fisch magnifiek verzorgd werd, nog heel wat op kunnen steken. Wij bevelen het gaarne ter lezing aan. Panorama van deze week staat in het tee- ken derHeldersche Marine, en ons past hier een speciaal woord van waardeering, aan gezien deze reportage, die van uitstekend fotomateriaal voorzien werd, ons alleszins geslaagd voorkomt. In deze eerste bijdrage wordt behandeld de Onderzeedienst en men is er in geslaagd op populaire wijze een idee te geven van de werkzaamheden onzer Jannen Van den verderen inhoud noemen wij een artikel over de uitgestrektheid van onze hoofdstad en derzelver randgemeenten, terwijl tenslotte een lezenswaardige beschouwing toe gevoegd werd over de film „De Muiterij op de Bounty". „Stad en Land". Naast de gewone rubrieken van binnen en buiten de grenzen, het modepraatje en Nederlands landschaps- schoon, treffen wij eenige boeiende artikelen aan, waarvan wij noemen: „Een School bij de Laplanders", „Japan, zooals het is!" en „De Maya-Schatten in Chichicastenango". Boven dien vinden wij in dit nummer een artikel van T. Cnossen over onze nieuwste vloot-aanwinst: de kruiser „De Ruijter". Korte verhalen en het begin van een nieuw vervolg-verhaal: „Janne en de Clown Pitt", zorgen voor ont spanning. Stoomvaart Mj) Nederland. Tawali, 10 October van Port Said. HollandAmerika Lijn. Damsterdijk, 9 October te Liverpool Delftdijk, 9 October van San Francisco. Maasdam, 9 October nabij Land's End. Rotterdam, 9 October te New York. Statendam, 10 October van Rotterdam. HollandWest-Afrika L(jn. Zaanstroom, 8 October van Dakar. Maaskerk, 9 October van Dakar. Reggestroom, 11 October te Havre verwacht. Rotterdamsche Ltoyd. Baloeran, 9 October van Southampton. Djambi, pass. 9 October Point de Galle. Sibajak, 9 October van Lissabon. Sitoebondo, pass. 9 October Sagres. Iftlver JavaPacific Ljjn. Hopecrest, 9 October te Bombay. Kota Agoeng, 10 October van Cebu. Silvercedar, 9 October te Lourenzo Marqués. Holland—Afrik? Ljjn. Heemskerk, 11 October van Antwerpen. Jagersfontein, 9 October van Genua. Meliskerk, 10 October te Kaapstad verwacht. Springfontein, 10 October te Duinkerken ver wacht. Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij. Baarn, 8 October van Talcahuano. Kon. Paketv. Maatschappij. Barentsz, 7 October naar Beira. Le Maire, 8 October van Manila. Nieuw Holland, 9 Oetober te Melbourne. Stagen, 9 October te Port Natal. Kon. Holl. Lloyd. Eemland, 10 October van Amsterdam. Salland, 9 October van Las Palraas. JavaNew York Lijn. Kota Radja, 10 October nabij St. Vincent. Tanimbar, 8 October van Philadelphia. JavaChinaJapan Ljjn. Tjisalak, 9 October te Manila. Stoomvaart-Mij. Oceaan. Polydorus, 6 October van Casablanca. Polyphemus, 9 October Land's End gep. Sarpedon, 9 October van Yokohama. HollandAustralië Lijn. Nijkerk, 9 October van Lissabon. HollandBritsch-Indlë Lijn. Hoogkerk, 9 October van Port Said. Holland0.-Azië Lijn. Serooskerk, 9 October te Genua. Probleem J. Dik Jr., Den Helder. Zwart 6 sch.: it, 13, 14, 19, 24, 26 en dammen op 15 en 48. Wit 8 sch.: 22, 30, 34, 38, 39, 40, 41, 43 en dam op 50. Wit speelt en wint. Miniatuur G. L. Gortmans, Londen. m - H Q is m. 13 jjgj gg T, IS SS Üf Zwart 7 sch.: 13/16, 19, 29, 33 Wit 7 sch.: 21, 25; 27, 30/32, 35. Wit speelt en wint. Oplossingen: Zwart 8 sch.: 6, 8, 11, 14, 21, 24, 31, 35. Wit 7 sch.: 18, 33, 38/40, 46, 48 33—29 35><42 2 48x17 11x13 3 29x18 en wint. Zwart 8 sch 7, 9, 11/14, 17, 18. Wit 7 sch.: 20, 28/30, 32, 33, 28. 1 28—22 14x23 2 33—28 18x27 3 28x8 12x3 4 32x1 en wint. Een slagzet in de opening: Zwart 20 sch.: 1/13, 15,16,28,19,21,23,24. Wit 20 sch.: 25, 31/43, 45/50. Wit forceert schijfwinst door: 1 25—20 2429 Op 24—30: 35x24, 19x30; 34x25, 15x24 32—27. 33X24 19X30 3 34X25 4 32—27 5 37X30 15x24 21x32 Alles betreffende deze rubriek te adres- seeren aan: G. L>. GORTMANS, 61 Sinclair Road, Flat 2, Ken.iington, Londen W. 14. De pas-benoemde burgemeester zag in een der buitenwijken zijner gemeente een aantal jongens, die zich ongestoord in een breede sloot aan 't baden waren. „Hallo, jongens," vroeg hij, „is het hier niet verboden te baden?" „Jawel, mijnheer," antwoordde een kleuter, die den nieuwen magistraat nog niet kende, „maar Willem's vader is veld wachter, je kunt dus gerust meedoen!" 10 October 1936. Aangebracht door korders: Tongen, per kg. 1.100.95 Slips, per kg. 0.880.74 Tarbot, per kg. 0.700.60 Schol, le soort per kist, 8.507.60 Schol, 2e soort, per kist 4.503.90 Schar, pér kist 2.60—2.00 Wijting, per kist 1.201.00 Door garnalenvisschers: Levende garnalen, per lit 1.35 12 Oct. 1936. Aangekomen van Colding het Deensche pa lingschip „Falken" met bestemming Aker sloot. Aangekomen van Londen en vertrokken naar Harlingen Eng. s.s. „Vouvetten". KOVACS LAJOS VOETBALT IN DEN HELDER. Op verzoek van den aanvoerder Bob Scholte wordt a.s. Donderdagmiddag een voet balwedstrijd gespeeld tusschen het elftal van Kovacs Lajos' en een elftal van de Helder sche Courant. Dat wordt wat! Nadere bijzonderheden volgen. Zondag is Elto er eindelijk in geslaagd om haar eerste overwinning in de competitie te behalen. Met 41 werd het A'damsche Togo geklopt en het dient gezegd, dat de overwin ning ten volle verdiend was. Toch zag het er met de rust niet naar uit dat er zoo gedecideerd gewonnen zou worden. Elto leidde n.1. met 10 en het laatste kwar tier waren de Amsterdammers geducht komen opzetten, zoodat ieder oogenblik de gelijkmaker verwacht kon worden. Na de rust ging het weer meer gelijk op en na 10 min. maakte Togo gelijk. Na het vakverwisselen was het spelbeeld volkomen veranderd. Elto zette de tanden op elkaar en er waren oogenblikken dat de Togo- verdediging volkomen overspeeld werd. Het schieten liet echter in het begin wel wat te wenschen over, maar het was iedereen duide lijk, dat dit voor Togo slechts uitstel van executie beteekende. Na een kwartier spelen werd de stand op 31 gebracht, waarmee Elto dus een veiligen voorsprong genomen had. Ongeveer een kwartier voor het einde maakte Bruggeman de overwinning tot een voldongen feit, door op fraaie wijze den stand op 41 te brengen. Over het algemeen geno men was het een aantrekkelijke wedstrijd. De Eltoërs hebben zooals wij reeds voorspelden het noodige uit den wedstrijd tegen Groen- Geel geleerd en we durven gerust te zeggen, dat deze overwinning heusch niet de laatste zal zijn. HELDERSCHE BOKSERS IN GRONINGEN. Op den gehouden Nationalen Bokswedstrijd te Groningen Zaterdag j.1., waaraan twee leden van S.N.A. hebben deelgenomen, moest Luters na harden strijd zijn meerdere erken nen op punten in De Vries (Gruno). H. Brons won door knock-out in de eerste ronde van den kampioen noordelijk district P. v. d. Zee, „de Pugilist". H Afd. Den Helder Het bestuur van bovenst. Vereeniging maakt bekend, ter voorkoming van misver stand, dat de Amusements- avond van Vrijdag 9 Öct. 1.1. in Casino was georganiseerd door de Vereen, van Christ. Mar. Personeel (V. C. M. P.) en niet door de Chr. Marine Vereeniging (C. M.V.). HET BESTUUR. Meermalen komt het voor, dat wjj brieven ontvangen, geadres seerd aan de „Heldersche Cou rant", die bjj opening betrekking bljjken te hebben op een in ons blad geplaatste advertentie. Men heeft er dan niet aan gedaeht, het nummer van de advertentie op de envelop te vermelden. Wfl verzoeken beleefd steeds het nummer duidelijk op de envelop te schrijven in den linkerbenedenhoek. Adm. Held. Crt. Vooruitbetaald: 10 ct. p. regel t minimum Niet vooruitbet: 15 et. p. regel 40 en 60 c. Voor het welslagen van Vereeni- gingsavonden en Kinderfeesten Goochelaar, Conferencier en Buikspreker. Soembastr. 67, Den Helder Haast U! nog enkele voorradig. Wij geven f75.- voor uw oude Radio bij aankoop van het met ingebouwde korte-golf 15-50 m., van f 195 Verpakt in doos met Fabrieksgarantie- Vooruitbetaald: 10 ct. p. regel minimum Niet vooruitbet: 15 ct. p. regel S 40 en 60 c. Stucadoors-patroon vraagt COMPAGNON. Vereischte: goed vakman. Brieven onder No. 184, aan het Bureau van dit blad. Bil Vooruitbetaald: 10 ct. p. regel I minimum Niet vooruitbet: 15 ct. p. regel 40 en 60 c. Te Huur: Moderne WONING. Ruijghweg 96. Te huur Huis Emmastraat 45 a 4.50, Beukenkampstraat 65 a 5.00, water vrij. Te bevr.: Hoofdgracht 55. Vooruitbetaald: 10 ct. p. regel minimum Niet vooruitbet: lo ct. p. regel 40 en 60 c. Te koop nette Kinderwagen, 12. Adres: Bureau van dit blad. Te koop aangeboden een diep model Kinderwagen 15. Adres: Langestraat 100. 262. Dit pad was tussen de rotsen uitgehouwen. Allen gingen thans een grot binnen, terwijl Pit en Pat door een matroos van de aap werden overgenomen, door enige gangen geleid en eindelijk op een plek, die een verbreding van die gang was, achtergelaten. 263. In de grot waren nu de kisten opgestapeld, terwjjl de ingang werd bewaakt door enige oorlogszuchtig uitziende mannen, die een machinegeweer hadden opgesteld.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 15