Deflatiepolitiek niet meer noodig Brandstof fenbij s! ag OMGEVINGNIEUWS pc Achtkamp Schaken. Inbraak te Huizen Rie Mastenbroek verbetert twee Engelsche records Een overvloedige vischvangst Dc „Marnix van St. Aldegonde" Boerderijbrand op Texel Het spoorwegongeluk bij Woerden Dronken autobestuurder maakt stukken Euwe wint van Aljechin. Het spreekt wel vanzelf, dat men niet al el gewicht kan hechten aan een over- te- ht van een schaakwedstrijd, na de twee- j ronde, immers er kan nog van alles ge- ren Het is niet uitgesloten, dat een pier'die aanvankelijk slecht begint, ten- i tte'nog als eerste eindigt. Maar, waar t hier een achtkamp betreft, waarin in ïft geheel slecht zeven ronden gespeeld illen worden, verkrijgt ieder resultaat op jl't korte traject bijzondere beteekenis. Daarom is het wel degelijk van belang Jj den start der spelers eens nauwkeurig bekijken. Én dan treft het allereerst, dat J.® Amerikaan Fine een onvolkomenheid c)en dag legt, die wij van hem het al- frminst verwacht hadden. Telkens weer is ifpze jonge speler vergeleken bij een ma- hine Zoowel de opzet als de afwikkeling Inêr' partijen waren steeds toonbeelden fin feilloosheid. En wat zien wij nu ge beuren? In de eerste ronde in zijn partij tpecn Kmoch schiet de Amerikaan een bok, vaaraan hij in een uitermate moeilijke po litie geraakt, een bok, zooals wij dachten, lat voor Fine eenvoudig niet bestond. En in de tweede ronde kon hij tegen Prins door «terker spel weliswaar eën kwaliteit voor komen, doch haast oogenblikkelijk daarop verloor hij door achteloosheid een pion. Al hoewel Fine's suprematie alleszins voldoen de was om de partij te winnen, spreekt het verlies van den pion toch boekdeelen. Wij kunnen hieruit niet anders concludeeren, ■at Fjne na de inspanning van Nottingham nog niet geheel fit is, hetgeen aan de eind uitslag van den achtkamp wel eens een andere wending zou kunnen geven, dan al gemeen verwacht werd. Fine verliest van Kmoch. Gisteravond werden de hangpartijen uit de eerste ronde uitgespeeld. Fine verloor van Kmoch de eerste nederlaag, ooit door Fine in tournooien in Europa geleden. De meeste belangstelling trok overigens de partij Aljechin—Landau, welke in een iets gunstiger stelling voor Aljechin was af gebroken. Men had hoop, dat onze landge noot nog remise zou kunnen maken. Zeer spoedig bleek, dat beide spelers vlijtig huiswerk verricht hadden. Aanvankelijk zag het er naar uit, dat Landau zou loskomen, maar hij kon tenslotte niet beletten, dat de dames geruild werden en hij daarna in 'n hopeloos eindspel geraakte. Landau bood nog taaien tegenstand, doch moest tenslotte op den 72sten zet, toen hij nog een tweeden pion verloor, de vlag strijken. Ook Fine bracht het er slecht af. Alhoe wel het onwaarschijnlijk zou zijn, dat hij zijn afgebroken partij met Kmoch zou kun nen houden, gelukte het hem nog uit de grootste moeilijkheden te komen en bereik te hij na langdurige manoeuvres een eind spel van ongelijke loopers. Echter had Kmoch twee pionnen meer. Beide spelers geraakten in hevigen tijdnood. Toen Fine zijn laatsten zet vóór de tijdcomtrole wilde uitvoeren, viel het vlaggetje. De wedstrijd leiding constateerde, dat Fine den tijd had overschreden. Het is jammer, dat de be slissing op deze manier viel, daar Fine meende remise te kunnen houden. Dit is de eerste nederlaag van Fine in dit jaar en bovendien zijn eerste in Europa. Prins won van Van Scheltinga. Daar v. d. Bosch, die wegens ziekte de partijen uit moest stellen, nu hersteld is, worden de partijen van v. Scheltinga ongeldig ver klaard. V. d. Bosch zal Woensdag tegen Aljechin aantreden en de achterstallige par tijen later spelen. Euwe slaat Aljechin. Direct na afloop van de partij Aljechin Landau werd de partij Aljechin—Euwe uit de tweede ronde hervat. Éuwe, die bij het afbreken in een toreneindspel een pion meer bezat, offerde zijn a-pion op om den g-pion van Aljechin te veroveren. Hierdoor verkreeg hij een tweeden vrijpion op de g- lijn. Maar ook Aljechin verschafte zich er één op de a-lijn. De spanning in de zaal bereikte haar hoogtepunt, toen beide spe lers hun vrijpionnen lieten oprukken om deze te laten promoveeren. Euwe's kansen waren echter veel grooter, daar hij behalve zijn g-pion ook nog een vrijen d-pion had. Tenslotte liet Aljechin toe dat Euwe zijn twee vrijpionnen kon aansluiten. Ook Aljechin verkreeg twee verbonden vrijpionnen, die echter niet ver gevorderd waren. Aljechin zag in, dat verder spelen slechts uitstel van executie was en gaf, na dat hij zijn 60sten zet gespeeld had, direct op. De stand op heden is: Euwe en Kmoch hebben nu ieder li/2 uit 2, Ajechin, Fine en Gruenfeld ieder 1. KOKENDE THEE GEDRONKEN. Kindje aan de gevolgen overleden. In een onbewaakt oogenblik heeft het anderhalf-jarig zoontje van den heer J. ;os te Norg uit een pot kokende thee ge zonken. Onderweg naar het ziekenhuis te woningen is de kleine aan de gevolgen DOOR TEGENLIGGER VÈRBLIND Wielrijder door een vrachtauto aangereden en op slag gedood. „Gisteravond om acht uur is op den fnjKsweg Heerlen-Sittard, ten hoogte van t dorp Doenrade in de gemeente Oirs- ok, de 49-jarige heer Hendriks uit Sus- in f^e daar per rijwiel van zijn werk d„ "?CI'len kwam, van achteren aangere- foor een vrachtauto van T. uit Vier- sin.ji waarschijnlijk doordat de he em/* van de auto door het licht van sj,n tegenligger werd verblind. H. was op SJaR dood. is naar het ziekenhuis te Sittard mon8!, acht- De auto is in beslag geno ten!, f, °.or d° marechaussee, die het onder en v j1c^' Het rijwiel van H., die gehuwd Vern' M Van ZeS ^inderen was' 's geheel Groote makreelvangst der IJmui- densche trawlers. Zelfs oude visschers in IJmuiden heugt de tijd niet, dat de vangst van makreel door de trawlers zoo groot was als thans. Wel was de aanvoer vroeger wel eens grooter, maar toen namen meer trawlers dan thans aan de makreelvisscherij deel. Er waren Maandag 15 stoomtrawlers aan den afslag, waarvan de meeste makreel aan voerden. Deze losten in totaal ongeveer 7 8000 kisten visch, ieder van 50 kg. De groot ste vangst had de onlangs onder Nederland- sche vlag in de vaart gebrachte stoomtraw ler „Maria van Hattem''. Deze trawler loste 1800 manden of circa 1200 kisten visch. Groo- tencleels makreel. Hoe overvloedig de vangst kan zijn, wanneer zulk een trawler midden in een school visch terecht komt, bewijst het feit, dat „de Maria van Hattem" in drie uren tijls in drie trekken 800 manden makreel ving. Dit geschiedde, nadat men ongeveer een week lang tevergeefs naar de scholen had gezocht. Ook vinden nog steeds groote aanvoeren van haring plaats. De haringtrawlers komen meestal met 1000 manden en meer binnen. Gevangen in drie of vier dagen. Behalve de 15 trawlers waren er Maandag voorts nog ca. 25 loggers aan den afslag. De totale omzet was f 55.000 f 60.000. Een achttal booten kon niet worden ge lost, omdat de beschikbare bergruimte in de totaal ongeveer 450 M. lange vischhallen dit niet toeliet. De Marnix van St. Aldegonde, welke gister middag van Genua zou vertrekken, zal in verband met het oponthoud bij de lossing van de door den brand beschadigde lading, hedenmiddag om vijf uur de reis voortzetten. De drie daders gevat. Toen Zondagavond de heer Jongerden te Huizen van een bezoek thuis kwam, zag hij een drietal jongelieden zich uit de voeten maken. Aanvankelijk dacht hij aan balda digheid, doch toen hij zijn woning inspecteer de, bleek hem al ras, dat de vluchtenden in brekers waren geweest, die zich geld van hem hadden toegeëigend. Van het gebeurde stelde hij de politie toen in kennis. Deze kreeg argwaan tegen drie jongelie den van 17 tot 18 jaar uit Huizen, n.I. twee broers van S. en zekeren V. Deze laatste was in dienst bij een patroon te Laren en was daar gister niet verschenen. Met z'n drieën was het stel naar Amsterdam gegaan om een nieuw pak te koopen voor V., die Zondagavond bij de overhaaste vlucht met zijn kleeren in het prikkeldraad was blijven haken. Toen het drietal gisteren te Laren uit de tram stapte, werden zij door de Larensche politie opgewacht, die hen aan haar Huizen- sche collega overgaf. Bij hun verhoor legden zij een volledige bekentenis af. De drie jon gelieden zijn op het politiebureau ingeslo ten. Geen likwidatie wenschelijk der landbouwcrisismaafregelen. In een rede die de voorzitter van de Vrij zinnig-democratische Tweede Kamerfractie Mr. A. M. Joekes, gisteravond in een druk bezochte bijeenkomst te Groningen heeft ge houden, merkte hij in de eerste plaats op, dat de wijze, waarop Nederland de ver loving van prinses Juliana heeft gevierd, ondubbelzinnig heeft getuigd van het groo te saamhoorigheidsgevoel onder alle lagen van ons volk. Sprekende ovër de troonrede en de mil- lioenennota betoogde de heer Joekes, dat de begrooting voor 1937 werd ingediend onder den druk der omstandigheden. In beide stukken werd gezegd, dat op den ingesla gen weg naar aanpassing noodzakelijker wijs moet worden voortgegaan, en omdat er op dat moment van devaluatie geen sprake was en de regeering er ook niet aan dacht de muntwaarde vrijwillig te vermin deren, zette spr. uiteen, dat de regeering zich ook niet met verantwoordelijkheidsge voel tegenover het landsbestuur kon stellen, wanneer niet werd doorgegaan met het ne men van bezuinigingsmaatregelen en het uitbreiden en opvoeren van belastingen. Mr. Joekes merkte op, dat de moeilijkheden, waarvoor de regeering zich zag geplaatst, doordat de Kamer het vaste-lasten ontwerp verwierp, plotseling in een geheel ander daglicht kwamen te staan, toen op 26 Sep tember de Nederlandsche gulden van den gouden standaard af ging. Spr. stond bij de gebeurtenissen op monetair gebied in de laatste dagen van September uitvoerig stil, waarbij hij uiteenzette, dat de Nederland- landsche regeering in 't, lands belang niet anders mocht doen dan dat zij deed. De houding van de N.S.B. en de inhoud van het bekende N.S.B.-pamflet ten aanzien van de regeeringsmaatregelen, noemde spr. minderwaardig. Sprekende over de gevolgen van den nieuwen monetairen toestand, zeide Mr. Joekes, er van overtuigd te zijn dat een betere verhouding is ontstaan tusschen muntwaarde en goederenprijs. Mr. Joekes was van oordeel dat de deflatiepolitiek van de regeering thans niet meer nood zakelijk is. In dit verband merkte hij op, dat de thans nog hangende wetsontwerpen inzake herbereke ning der pensioenen in een geheel ander licht zijn komen te staan. Mijn medewerking aan de totstandkoming daarvan aldus spr. die voor den nieuwen monetairen toestand al heel gering was, kan ik nu niet geven, omdat de nieuwe toestand in de deflatiepolitiek een bres heeft geschoten. Een oude boerderij in de vlam men verloren. Den Burg, 12 October: Door onbe kende oorzaak is Zondagavond om kwart over zes brand ontstaan in de groote, oude, typisch-Texelsche boerderij, welke in de wan deling bekend is als „De Keet" of „Keet- zicht". Deze ligt in de laagte bij Den Burg,' vlak bij een bosch op een der mooiste plekjes van Texel. Zij is eigendom van den heer Evers en werd bewoond door de familie Geertsema. Geertsema, die een zeer groot gezin heeft, werd door buren gewaarschuwd, dat er vlammen uit het dak van de groote schuur sloegen. In minder dan geen tijd stond de geheele schuur, die een voorraad hooi, toe- behoorende aan den landbouwer Brouwer, bevatte, in lichter laaie. Kort daarop sloeg het vuur over naar de met riet bedekte wo ning, welke eveneens tot den grond toe af brandde. De brandweer uit Den Burg kon te gen het felle vuur weinig of niets uitrichten. De geheele inboedel ging in de vlammen op. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Huis en inboedel waren verzekerd. Zal dezen winter weer worden uitgekeerd aan ondersteunde en bij een werkverschaffing ge plaatste werkloozen. De minister van sociale zaken heeft een brief gericht tot de gemeentebesturen, waar in hij mededeelt, dat in het tijdvak van 1 November tot en met 3 April 1937, evenals den vorigen winter is geschied, aan onder steunde en bij een werkverschaffing ge plaatste werkloozen een brandstoffenbijslag van ten hoogste f 1 per week mag worden verstrekt. Voor dezen bijslag komen in aan merking gehuwde en ongehuwde kostwin ners en voorts zij, die den steun voor alleen wonenden ontvangen. Aan hen, die bij an deren inwonen, mag geen brandstoffenbij slag worden verstrekt. De toekenning van brandstoffenbijslag aan ondersteunden mag in zooverre tot ge volg hebben dat de maximum-uitkeeringen van de bekende schalen overschreden wor den, dat bij geheele werkloosheid de som van steunbedrag en brandstoffenbijslag en bij gedeeltelijke werkloosheid de som van het loon van den ondersteunde, het steun bedrag en den brandstoffenbijslag, ten hoog ste bedraagt 95 pet. van het loon, dat de be trokken arbeider ten tijde van de onder steuning in het vrije bedrijf, zou kunnen ver dienen, indien hij niet werkloos was. Zij, die geen volle week bij de werkver schaffing zijn geplaatst, kunnen den bijslag slechts ontvangen voor de dagen of weken, gedurende welke zij bij de werkverschaffing arbeiden, bij bijv. 4 dagen plaatsing dus maximaal 4/6 van een gulden. Ook dezen winter mag, indien bijv. door verstrekking van cokes van de gemeente gasfabriek of door aankoop van brandstof fenbijslag, hetzij dat deze in geld dan wel in natura wordt verstrekt, niet meer worden toegekend dan voor een arbeidersgezin nood zakelijk geacht moet worden. Indien bijv. Spr. meende te mogen zeggen, dat het wetsontwerp in dezen vorm althans niet op de instemming der Vrijzinnig Democraten kan rekenen. Na te hebben toegejuicht dat de Kamer de regeering groote bevoegdheden gaf, ten aanzien van het némen van maatregelen om onredelijke prijsopdrijving te voorko men, merkte mr. Joekes op, dat het nu een eerste taak van de overheid moet zijn om de zorg voor de minst draaglcrachtigen energiek ter hand te nemen. In dit verband sprak hij zijn vreugde er over uit, dat de steunbedragen niet zullen worden verminderd, ondanks de afschaffing van den huurbijslag. De landbouwcrisismaatregelen wenschte spr. niet gelikwideerd te zien. Echter was spr. van oordeel, dat de maatregelen op nieuw onder oogen moesten worden gezien, Wat betreft de werkloosheid meent de heer Joekes, te moeten opmerken, dat de groo- tere bedrijvigheid die tengevolge van den nieuwen toestand is te verwachten, voor de regeering geen aanleiding mag zijn, om de maatregelen tegen de werkloosheid te beperken. De vrijzinnig-democraten gaan weliswaar niet met het Plan van den Arbeid van de S.D.A.P. mee, toch zijn zij van oordeel, dat door het op grooten schaal uitvoeren van belangrijke werken de werkloosheid moet worden tegengegaan. Hij waarschuwde ten slotte voor te optimistische verwachtingen van de ontspanning, die is waar te nemen. Spr. wees er op, dat in de eerste plaats een einde moet worden gemaakt aan tekorten op de rijksbegrooting. In de tweede plaats moet aandacht worden besteed aan de zorg voor ouden van dagen. Ten aanzien van de concentratie van het onderwijs en in het bijzonder wat betreft het werk van de staatscommissie, die moet onderzoeken op welke wijze het mogelijk is om aan de be zwaren van rechts tegen de bekende para graaf 12 tegemoet te komen, zeide Mr. Joe kes met nadruk, dat van eenige tegenwer king in deze commissie of van op de lange baan schuiven geen sprake is. Met groote ernst, aldus spr., beraadslaagt de commis sie de moeilijke problemen, waarbij op geen enkele wijze getornd zal worden aan de grondslag voor de onderwijspacificatie. In deze peroratie wekte spr. het Neder landsche volk op den democratischen grondslag van ons staatsbestuur te verde digen. In felle bewoordingen richtte hij zich tegen communisme en fascisme om te eindigen met te zeggen, dat de vrijzinnig democraten samenwerking met geen enkele groep bij voorbaat reeds zullen afwijzen, met uitzondering van extremistische groe pen, zoowel van links als van rechts, met welke samenwerking onder geen enkele voorwaarde mogelijk zal zijn. TVIERINGEN DEN OEVER. Benoeming. Door gezondheidsredenen gedwongen, heeft de heer S. Bruul moeten bedanken als Di recteur van de Mandolineclub „Oost-Wie- ringon". In diens plaats is benoemd de heer Jac. Bakker Czn. „ApoIIo" op marsch. Onder het fraaist denkbare herfstweer heeft de harmonie-vereeniging „Apollo" on der leiding van haar Directeur, den heer J. van Glabbeek, een marsch gemaakt over het Oostelijk deel van ons voormalige eiland. Om drie uur vertrok de stoet, voor afgegaan door tambours en pijpers van de zaal Wiron, waarna koers gezet werd via Oosterland naar Vatrop. In dit gehucht woont het echtepaar Kool, dat dezer dagen zijn gouden huwelijksfeest vierde. De goede gewoonte getrouw benutte „Apollo" deze gelegenheid het jubileerende echtpaar een serenade aan te bieden. Het echtpaar werd recht hartelijk toegesproken door den voor zitter, den heer C. Koorn Vzn., die na afloop een envelop met inhoud in ontvangst mocht nemen. Deze sympathieke geste werd zeer door de vereeniging gewaardeerd. Na dit intermezzo werd over Oosterland, de Heid, betonweg en Gesterweg de terugtocht naar Den Oever aanvaard. De marsch die bijna twee uur duurde bracht een groote men- schenmenigte op de been. Jaarvergadering „Apollo". Zaterdagavond hield de harmonievereeni- ging „Apollo" haar zeventiepde jaarverga dering in de zaal van den heer Lont. Bene vens een groot aantal leden waren ook twee eereleden aanwezig. Te ongeveer half negen opent de voorzitter deze vergadering, terwijl hii in het kort nog eens memoreert de schitterende successen die de vereeniging in 1936 weer heeft behaald. Hierna volgen de verslagen van Secretaris en Penning meester, die onder dankzegging onveran derd werden goedgekeurd. Van den Pen ningmeester mochten we vernemen, dat de vereeniging financieel kerngezond is. Bestuursverkiezing. Aftredend waren de heer Jac. Bakker Czn., D. Verfaille en A. Buma Na de stemming blijkt dat alle aftredenden wederom zijn herbenoemd. Allen nemen hun benoeming aan. Besloten wordt een nieuwe es-clarinet aan te koopen, welk instrument in de toekomst door den heer Brouwer bezet zal worden. Bij de rondvraag werden meer dingen van internen aard besproken. Hier stippen we uit aan dat de muziektent die bouwval lig begint te worden, opgeknapt, zal worden. Over het voorstel van den Secretaris om te bedanken als lid-van den Westfriesc'nen Bond. staken de stemmen, zoodat „Apol lo" lid blijft. Het eere-lid. de heer Jn. Kleijn deelt mede, dat er nog onafgehaalde prijzen zijn van de met Paschen gehouden fancv- fair. Besloten wordt deze tijdens een uitvoe ring te verloten. Het eere-lid de heer M. Bosker het woord verkrijgende, feliciteert „Apollo" en Direc teur recht hartelijk met hun in 1936 behaal de successen en spreekt zijn waardeering uit voor het vele dat de vereeniging in 1936 heeft gepresteerd. Als blijk hiervan biedt cokes wordt verstrekt tegen 50 ct. per H.L. en een hoeveelheid van anderhalve H.L. per gezin voldoende geacht kan worden, dan mag niet meer dan anderhalve H.L. beschik baar worden gesteld. Het verschil tusschen de waarde van laatstgenoemde hoeveelheid. 75 ets. en den maximum-bijslag van f 1 dus 25 cents, mag dan niet bovendien uitgekeerd worden, ook al zou bij uitbetaling van dat verschil het bovengenoemde percentage niet overschreden worden. In de kosten van verstrekking van den brandstoffenbijslag aan werkloozen, die in de steunregeling zijn opgenomen of bij een gesubsidieerde werkverschaffing zijn ge plaatst, zal uit het Werkloosheidssubsidie- fonds eenzelfde bijdrage worden toegekend als in de overige kosten van steunverleening of in de loonen der werkverschaffing wordt verleend. Een commissie van onderzoek; volgens den heer Van Manen is er te hard gereden. Omtrent de juiste oorzaak van het spoor wegongeluk te Woerden is officieel op het oogenblik nog niets bekend. Naar dr. van Manen, directeur der Nederlandsche Spoor wegen, gisteren aan Het volk mededeelde, wordt een commissie gevormd, die een on derzoek zal instellen. Deze commissie zal zijn samengesteld uit vertegenwoordigers van verschillende diensten. De leden der commis sie zijn echter thans nog te druk bezet met de opruimingswerkzaamheden, de wijziging van diensten enz., dan dat zij met hun werk det een officieel en formeel karakter zal dra gen, reeds zouden kunnen aanvangen. Eerst over eenigen tijd zal-het resultaat van het onderzoek dus bekend gemaakt kunnen wor den. De heer Van Manen deelde evenwel als zijn overtuiging mee, dat te hard gereden is, doch dit zal pas door het onderzoek officieel kunnen worden bevestigd. Gisteravond is op de Nieuwe Zijdsvoor burgwal te Amsterdam een personenauto, welke bestuurd door een onder den invloed van sterkon drank verkeerenden man, zich in de richting Paleisstraat voortbewoog ter hoogte van de St. Luciensteeg tegen het verkeerszuiltje gereden dat in stukken vloog, waardoor de draden van de elcctri- sche geleiding kwamen bloot te leggen en bovendien met den wagen contact maakten De bestuurder, die er met een tamelijk groote verwonding aan de rechterhand, door vallend glas veroorzaakt, was afge komen, verzette zich hevig tegen zijn ar restatie, maar werd niettemin op doeltref fende wijze naar het politiebureau aan den Singel overgebracht, waar, nadat hem hij „Apollo" een schitterende zilveren her inneringsplaquette aan met inscriptie na mens zijn mede eere-leden De heer Koorn dankt hartelijk voor dit bijzonder fraaie geschenk, hier den wensch aan toevoegende, dat dit cadeau tot n lengte van jaren het vaandel mag sieren. Tot slot sprak de directeur, de heer van Glabbeek uit Den Helder. In de eerste plaats bracht hij woorden van dank aan de leden voor de vele opofferingen, die zij zic.i in het afgeloopen vereenigingsjaar hebben willen getroosten. Doch deze opofferingen hebben vrucht gedragen. In het komende jaar zal er van allen weer veel gevraagd worden. Het is nog maar één vereeniging van den Westfrieschen Bond mogen geluk ken om in twee jaar tijd van de eerste af- deeling in de eere-afdeeling te komen. Spreker besluit zijn rede met den wensch dat niettegenstaande dit „Apollo" hiermede zal breken en in 1937 het woord „eere-afdee ling" in haar vaan zal mogen voeren. Hierna sluiting. ANNA PAULOWNA Jonge Picter-Jellen. Het was een volle zaal, die de heer J. Blaauboer een welkom toeriep, toen Zondag middag de Jonge Pieter Jellen een uitvoe ring gaven en tentoonstelling van zelfge maakte voorwerpen hielden bij den heer W. Kossen. De bedoeling was, zei spr., de tentoongestelde voorwerpen dezen middag te verkoop-en, want in den a.s. winter wil men dit huisvlijtwerk voortzetten en daar is geld voor noodig. Behalve dit werk en de beoefening van gymnastiek staat voor het komende seizoen ook het instudeeren van Ieekespellet.jes op het programma. Van den zomer is men naar het P. J. Junifeest te IJmuiden geweest en is naar strand en duin gegaan; men heeft wandelingen ge, maakt en athletiek beoefend. De kinderen zijn en worden dus op leerzame en gezellige wijze bezig gehouden en men is zeer tevre den over den gang van zaken, alleen, de aardige groep, die men heeft, kon grooter zijn. Spr. hoopte dan ook, dat deze middag er toe mocht bijdragen, dat meerdere kinde ren aan het jeugdwerk gingen deelnemen. De meisjes van de J.P.-groep kwamen nu voor het voetlicht om hun paardoefenin- gem ten beste te geven en verwierven een even hartelijk applaus als de jongens, die daarna aan de brug werkten. Ook de liedjes uit „Ruim haan" sloegen in, maar het meeste succes werd, èn voor de kleinen ën voor de leidster, mevr. Van Zandwijk Schenk, toch geboekt bij don Boerendans. Die moest zelfs, op verzoek, herhaald wor den. Van de daar op volgende leeken-spel- letjes ging „Tien Pieter .Tellen" wat trek kend en werd „De barbier" weer een suc- cesnummertje. Tusschen een en ander door werden de tentoongestelde figuurzaag, en handwerkjes, die, vooral als men in aanmerking neemt dat men pas 2Vg maand met dit werk be zig is, gezien mochten worden, verkocht en brachten aa'rdig wat op. En verder weerde zich op dezen goedgeslaagden middag de ei gen jazzclub en verhoogde de prettige stem ming. eenige processen-verbaal waren opgemaakt den man de gelegenheid werd geboden om zijn roes uit te slapen. De auto was door de botsing dermate beschadigd, dat er een werkwagen van de tram aan te pas moest komen, om haar van de trambaan te trekken. Vervolgens is de auto ook naar het bureau aan den Singel gesleept. Het tramverkeer onder vond door het gebeurde een kwartier ver traging. ZWEMMEN. De Nederlandsche zwemster wint twee nummers te Birmingham, Birmingham: Gisteravond werden voor een uitverkocht zwembad te Birming ham wedstrijden gehouden, waaraan ook door Rie Mastenbroek werd deelgenomen. Het werd een schitterend succes voor onze zwemster. Op beide nummers, waarin zij uit kwam, toonde zij haar superioriteit. Zij slaagde er tevens in twee Engelsche records te verbeteren. Op de 150 yards rugslag maak te zij een tijd van 1 min. 51,4 sec., waarmede zij het sedert 1933 bestaande Engelsche re cord van Phyllis Harding met een tijd van 1 min. 54 sec. aanzienlijk verbeterde. Voorts kwam Rie Mastenbroek op de 300 yards vrije slag uit, welken afstand zij aflegde in 3 min. 41.2 sec., waarmede zij het Engelsche record van Joyce Cooper, dateerend uit 1932, met niet minder dan 9.2 sec. verbeterde. Op de 150 yards rugslag kwam Audrey Hancock als tweede aan in 1 min. 58,4 sec. Op de 300 yards vrije slag was Glayds Mrocam tweede achter onze landgenoote met een tijd van 4 min. 7.2 sec. De Engelsche was een geheele baanlengte achter geble ven. Zonder eenige moeite heeft de Rot.ter- damsche zwemster beide nummers gewon nen en stapte volkomen frisch uit het wa ter. In den loop van don avond heeft de O.D.Z.-zwemstcr nog verschillende zwemsla gen gedemonstreerd. DE POSTVLUCHTEN. DE EDELVALK OP SCHIPHOL. De Edel valk is gistermiddag om 17.21 uur op Schiphol uit Indië teruggekeerd. Vertrek van de „Rietvink". Woensdagmorgen 14 October a.s. zal het K.L.M. vliegtuig de Rietvink van Amster dam naar Batavia vertrekken. De beman ning van het toestel bestaat uit de heeren J. J. Abspoel (eerste bestuurder), H. Fuchs 'tweede bestuurder), P. Blok (werktuigkun dige) en C. van Brugge (radiotelegrafist). De post voor dit vliegiuig moet uiterlijk heden, Dinsdagavond te Amsterdam zijn.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 5