Het wapen van Prins Bernhard De Amerikaansche Presidents verkiezingen» „Wereldwonderen komen om van honger De vroegere relaties van zijn huis met de Nederlanden* Landon heeft geen kans meer* Dc abnormaliteitenbeurs te Boedapest sluit haar deuren Toen bleek dat het „Vorstelijk Beheer" le Detmold geen geheel juiste afbeelding be zat van het wapen van het huis Lippe- Biesterfeld, kreeg ik van Vorst Leopold de zeer vereerende opdracht het familiearchief te bestudeeren en op- grond van mijn onder zoekingen de juiste afbeelding van het wa pen te vervaardigen. Het was mij een zeer groote voldoening dat mijn wapenconstruc tie door Vorst Leopold werd goedgekeurd en het dus als officieele wapen van het Huis Lippe-Biesterfeld werd aangenomen. Waarschijnlijk zullen yelen van mijn Ne- jderlandsche vrienden verheugd zijn iets te tvernemen over het wapen van hem, die wel dra zoo na met het Oranjehuis zal zijn ver bonden en ik voldoe dan ook gaarne aan het verzoek der Redactie om iets te vertellen !van de historie van het wapen. Deze beschrijving geeft tevens een aardig Inzicht in de geschiedenis van het Huis zelf. Het oude wapen bevat in zilverveld een roode roos. Op den helm wordt deze roos herhaald tusschen twee zilveren vleugels. Op de teekening is een en ander nog te zien. Zoo bleef het wapen tot 1528. In dat jaar nam Simon V den titel van „graaf en edele heer van Lippe" aan. Dit leidde tot een verande ring van zijn wapen, omdat het wapen van Schwalenberg nu aan het oorspronkelijk wapen werd toegevoegd. Het grootste deel van dit graafschap was in 1322 door erfenis in het bezit van het Huis Lippe gekomen. Het oude Huis Schwalenberg was in drie li nies uit elkaar gevallen, namelijk in de li nies Sternberg, Schwalenberg (Oud- en Nieuw-Schwalenberg) en eindelijk Waldeck. Alle drie dezer linies voerden als wapen een ster met acht stralen; de linie Sternberg had een roode ster, Waldeck een zwarte ster in goud veld, terwijl eindelijk de linie Schwa lenberg een gouden ster in rood veld had; op de bovenste punt van deze laatste ster zat een zwaluw. Ook het graafschap Sternberg ging in 1400 aan het Huis Lippe over. Sedert 1528 voeren dus de graven en edele heeren van Lippe een gevierendeeld schild: in het eerste en in het vierde veld bevindt zich de roos van Lippe, in het tweede en derde veld ziet men de zwaluw van Schwalenberg. Zoo bleef het wapen tot 1687. Slechts de linie Alverdissen, die in 1640 Schaumburg erfde, voegde in een middenschild het wapen van dit graafschap in; naast den helm van Lippe zijn bovendien de helm van Schaum burg en van Sternberg toegevoegd. Dit voorbeeld werd door de hoofdlinie eerst in 1687 gevolgd. Een jaar tevoren had namelijk Graaf Si- tnon Hendrik de beide souvereine Nederland sche heerlijkheden Vianen en Ameiden door zijn huwelijk met Amalia Burggravin zu Dohna, die de „heerschappij" over deze heer lijkheden voerden, verworven. Hij voegde nu de wapens dezer beide Nederlandsche heer lijkheden in een middenschild aan zijn wa pen toe, en voerde vanaf dit oogenblik niet meer enkel den helm van Lippe, maar vijf helmen, namelijk die van Lippe, Schwalen berg, Sternberg, Vianen en Ameiden. Het wapen van Sternberg komt in dat jaar ïn het wapen van Lippe nog niet voor. Eerst in 1789, als de hoofdlinie tot den Vorsten- stand is verheven, wordt het schild van het wapen van Lippe in negen velden verdeeld, namelijk in Vianen. Schwalenberg, Ameiden, Sternberg, Lippe (in een hartschild), Stern berg, Ameiden, Schwalenberg, Vianen. De vijf helmen zijn onveranderd gebleven. Het schild wordt thans vastgehouden door twee engelen, die reeds vóór 1687 op een vlag in het Historisch Museum te Detmold voorko men. Deze beide engelen zijn als herauten van Lippe gekleed en dragen op hun wapen rok de roos van Lippe en de zwaluw op de ster van Schwalenberg. Iedere engel houdt een standaard vast. De nevenlinie Biesterfeld, die zich van de hoofdlinie Detmold afgetakt 'had, voor de beide Nederlandsche heerlijkheden waren verworven, kon het wapen van Vianen en Ameiden dus niet voeren. De hoofdlinie voerde deze beide wapens echter verder, ook nadat zij de heerlijkheden in 1725 aan de Ne derlanden hadden verkocht. De linie Biesterfeld verdeelde zich weer in de linies Biesterfeld en Biesterfeld-Weissen- fcld. Deze beide linies bezigde echter met slechts geringe afwijkingen het wapen van de vorstelijke hoofdlijn van 1789, echter met weglating van de velden en helmen, die op (Vianen en Ameiden betrekking hebben. Ver der dragen de engelen palmen in de hand en niet de standaarden. In plaats van een vor- stenhoed draagt het wapen een kroon, wat bet recht van de „doorluchtige" graven was. Van deze wapens bestaan allerlei varian ten. In den persoon van Prins Bernhard van Lippe-Biesterfeld en van zijn broeder Ernst Aschwin leeft het Huis Lippe-Biester feld en daarmee diens wapen weder op, echter nu weer met een vorstenhoed in plaats van met de „Erlaucht-Krone". Dit wapen is als volgt te beschrijven; ge vierendeeld; I en IV in zilver een roos van keel (rood), geknopt en gepunt van goud (Lippe); II en III in keel een zwaluw van natuurlijke kleuren, gezeten op een ster van acht punten van goud ;Schwalenberg), Drie helmen, getralied en gesierd van goud, ge kroond met een kroon van drie bladen en twee parel-punten, wederom van goud. a. De helm in het midden met dekklee- den van zilver en keel. Helmtceken: tus- Bijgaand artikel van de hand van den bekenden wapendeskundige Dr. O. Neubecker, geeft een popu laire beschrijving van het wapen en de stamboom van het Huis Lippe- Biesterfeld, Heer van Vianen en Ameiden, dat door het aanstaand huwelijk van Prins Bernard met Prinses Juliana, zoo nauw met het Huis van Oranje zal worden verbon den. Dr. Neubecker heeft, in vereerende opdracht van Vorst Leopold von Lippe, de vergeelde acten en archief stukken van bet geslacht nageplo zen en op grond daarvan de juiste afbeelding van het familiewapen vervaardigd. Onderstaande reproductie is thans het officieele wapen van het Huis Lippe-Biesterfeld en daarmede even eens het wapen van Prins Bernard. Het verheugt ons, de eersten te zijn, die dit wapen het Nederland sche publiek kunnen laten zien. DE REDACTIE. Naar thans reeds met zekerheid mag worden aangenomen, zal Roosevelt bij de a.s. verkiezin gen als president van de Ver- eenigde Staten herkozen wor den. DE strijd om de plaats van „de eer ste burger der Vereenigde Staten", waarvan de beslissing op 4 No vember a.s. vallen zal, heeft zich thans, nu de partijconventies der republi keinen en democraten alle voorbereidingen getroffen hebben, in alle ernst ingezet. Een maand staat den candidaten nog ter be schikking. Volgens oud gebruik en traditie zullen niet alleen de geweldige apparaten der partijorganisaties, doch ook de overi gens op politiek gebied neutrale pers de be langstelling van het publiek voor de verkie zingen levendig houden. Ondanks de neiging voor weddenschappen bij het groote Ameri- kaansche publiek, dat de politiek als een soort sport beschouwt, zal het ditmaal niet gemakkelijk zijn. Wanneer b.v. reeds vóór het houden van een wedren de uitslag vaststaat, dan is het begrijpelijk, dat er van eenige spanning geen sprake is. Derhalve schen een vlucht van zilver een roos van keel, gelijk aan die in het schild. b. De helm ter rechterzijde met dekklee- den van goud en keel. Helmteeken: tus schen een vlucht van goud een ster van acht punten van keel (Sternberg). c.' De helm ter linkerzijde met dekklee- den van goud en keel. Heumteeken: tus schen een vlucht van keel een zwaluw ge lijk aan die in het schild (Schwalenberg). Schildhouders; Twee engelen, gekleed in zilver met wapenmantel, die met gouden tressen en franje versierd is; deze wapen mantel is bij den rechter engel zilver met de roode roos van Lippe erop, bij den lin ker engel rood met de zwaluw van Schwa lenberg. Beide engelen houden in de hand een groenen palmtak. Zij rusten op een stee- nen sokkel. Alles is geplaatst op een mantel van pur per, die met goud geboord en met herme lijn gevoerd is; dize mantel is met koorden opgebonden; de koorden eindigen in kwas ten, beide van goud. Alles wordt gedekt door den vorstenhoed. De hoofdkleuren van het Huis Lippe- Biesterfeld zijn wit-rood, die van het Vor stenhuis Lippe zijn daarentegen geel-rood; geel-rood is eveneens de vlag van het land Lippe. Een wapen is niet een fantasieproduct van den een of anderen beoefenaar van de heraldiek. Integendeel het verzinnebeeldigt de geschiedenis en bewaart die geschiedenis voor het nageslacht Alles in een wapen, ook het kleinste onderdeel, heeft zijn his torische beteekenis. Uit de vele bijzonder heden en kleinigheden in het wapen van Prins Bernhard blijkt, dat het Huis van Lippe een zeer oud vorstengeslacht is. En tevens blijkt eruit, welke nauwe betrekkin gen er tusschen dit vorstengeslacht en Ne derland hebben bestaan. Dr. NEUBECKER. Berlin-Klein-Machnow, 9 October 1936. is het de eerste plicht van alle Amerikaan- sche couranten, hun lezers wijs te maken, dat de uitslag van de verkiezingen op 4 November nog geheel onzeker is. Natuurlijk gelooft zulks in ne Vereenigde Staten nie mand meer; ook in het buitenland is er bij na niemand,me.er die aan den uitslag twij felt. De herkiezing van Roosevelt wordt door een ieder als een vaststaand feit aangeno men. Wat de republikeinen betreft, deze hebben eigenlijk niet eens gehoopt op de trekkracht van hun politiek programma, dat voor het grootste deel vrijwel overeenkomt met dat der democraten. Ook in de persoonlijkheid van hun candidaat hebben ze geen al te groot vertrouwen Hun eenige hoop was, dat Roosevelt zich tijdens de verkiezingscam pagne tot een onbezonnen daad zou laten verleiden, die dan door hen energiek en doel bewust benut zou worden. Roosevelt is ech ter op zijn hoede geweest en heeft zich door zijn temperament niet laten meesleepen, zoodat men vrijelijk zeggen mag, dat de eer ste ronde van den verkiezingsstrijd met een overwinning van Roosevelt geëindigd is. Het is niet waarschijnlijk dat de resteeren- de vier weken hierin nog verandering zul len brengen. Het belangrijkste argument der tegenstan ders van Roosevelt is ongetwijfeld de finan- cieele politiek, welke zijn regeering gevoerd heeft. Doch de president stelt hier een ander argument tegenover en wel, dat de uitwer king op de breede massa der bevolking niet zonder resultaat is gebleven. Hij behoeft slechts op e conomische instorting te wijzen, die tijdens de laatste bestuursphase van Hoover ingetreden is. In zijn eerste open bare verkiezingsrede heeft Roosevelt dit „Abnormaliteiten worden door het groote publiek niet meer gevraagd' Met deze verklaring heeft Emmerich Bigola dezer dagen zijn abnormali teitenbeurs te Boedapest gesloten. Inderdaad kan men de laatste twee jaren van een crisis in de abnor maliteitenbranche spreken, waar door zelfs „nummers"', waarvoor vroeger de geheele wereld een een al bewondering was, broodeloos ge worden zijn. DE laatste tijd heeft men veel ge sproken omtrent het huwelijk en de kortdaaropvolgende echtschei ding van één der Siameesehe tweelingen Violet Hilton welke indertijd in Amerika met een beroepsdanser in het huwelijk getreden is en die kortelings de pers mededeelde, dat zij haar huwelijk weer ontbonden verklaren liet. Dergelijke me- dedeelingen kenschetsen de toestand, waarin de abnormaliteiten zich heden ten dage bevinden. Huwelijk en schei ding van een der samengegroeide zus ters waren in werkelijk niets anders dan een poging tot reclamemaking. Want het onwaarschijnlijke, hetgeen men vroeger voor onmogelijk gehouden had, is ge beurd: de gezusters Hilton, eens een wereldsensatie, zijnv eenige maanden „werkloos" geweest. De internationale abnormaliteiten- beurs te Boedapest die thans haar deu ren gesloten heeft, omdat de mogelijk heid om geld te verdienen steeds kleiner werd, heeft tot voor drie jaren met haar abnormaliteiten uitstekende za ken gemaakt. Emmerich Bigola had op zijn kantoor een groot archief, waarin de levensloop en de bijzonderheden der verschillende abnormale menschen, die hij aan een engagement hielp, beschre ven waren. In Bigola's archief werden de abnormalen in drie klassen ingedeeld. Zij, die tot klasse I behoorden waren objecten, die groote winsten opleverden, in de eerste plaats de Siameesehe twee lingen, werkelijk groote reuzen en wer kelijk kleine dwergen. Voorts leeuwmen- schen, skeletmenschen en dergelijken. Onder dezen bevonden zich nummers, die nimmer zonder engagement leven. De leeuwmensch b.v. zou in twintig jaar tijds zeven millioen franc verdiend heb ben! Wel diene men niet te vergeten, dat dergelijke „attracties" hooge onkosten hebben, zooals reiskosten, managers, re clame etc. Nochtans zijn de inkomsten van een menschelijke abnormaliteit be langrijk hooger dan die van een gevier de operazanger. Klasse II bestaat uit middelmatige „attracties". Hiertoe behooren abnor maliteiten. die niet direct een wereldat- L AND ON. zeer handig gedaan, door zijn toehoorders een verhaaltje te vertellen, wat bij het Ame- rikaansche publiek altijd zeer in den smaak valt. „In den zomer van 1933", zoo begon Roo sevelt met zijn fabeltje, „viel een net oud heertje, met een hooge hoed op het hoofd, van een havenhoofd in zee. Hij kon niet zwemmen. Een ander heer liep zoo hard hij loopen kon de pier op, sprong in het wa ter en haalde het oude heertje er uit. De hooge hoed werd echter door den vloed mee gesleept. Toen het oude heertje gered was, putte hij zich uit in dankbetuigingen. Hij prees den man, die hem het leven gered had. Vandaag echter, na drie jaren, spreekt het oude heertje kwaad van zijn redder, om dat zijn hooge hoed verloren ging." Dergelijke geschiedenissen werken in Ame rika als een wonder. Zij dringen tot het be wustzijn der menigte door, die tenslotte bij de verkiezingen den doorslag moet geven, meer dan alle met cijfermateriaal nog zoo goed gedocumenteerde redevoeringen. Daar om hebben dan ook de aanvallen Al Smith tegen Roosevelt zoo weinig succes. Hij ver wijt den president, dat zijn begrootingen niet kloppend geweest zijn. Roosevelt werpt tegen, dat het een misdaad geweest zou zijn om, zoolang het budget van de Ameri- tractie te noemen zijn, doch die noch. tans steeds een engagement konden vinden. Gewoonlijk was dit de afdeelin? boerenbedrog, b.v. de man, die egj kruising tusschen man en vrouw voor- stelde. De eene helft van zijn gezicht liet hij langs electrische weg ontharen, op de andere helft had hij een welige baardgroei. De wonderen van klasse III zjjn meer bescheiden. Dwergen, die eigenlijk te groot zijn en reuzen, die eerder te klein genoemd kunnen worden. Deze vonden slechts aftrek tezamen met an- dere abnormaliteiten. Heden ten dage hebben zij, gelijk Bigola ons verzekert, hun marktwaarde verloren. Het groote publiek stelt geen belang meer in abnormaliteten. Sommigen be weren ,dat dit in verband met de crisis staat, doch hiermede is dit merkwaardi ge verschijnsel niet verklaard, want in andere takken van het amusementsbe. drijf heeft de crisis zich niet in die mate doen gevoelen. De baisse op de abnor maliteitenmark t is begonnen in 1930 en deze heeft thans haar dieptepunt be reikt. De gevolgen van èèn en ander zijn, dat onder de dwergen, reuzen etc. thans een groote ellende heerscht. „Dikke da mes," zijn in het geheel niet meer ge vraagd. Eerste klas attracties hebben een ander beroep moeten zoeken. Zoo b.v. Violetta, de dame zonder onderlijf Deze is thans door een New Yorksch kapper in dienst genomen, in wiens éta lage zij op het oogenblik permanente haargolf demonstreert Het skeletmensch is onlangs van honger en verdriet ge storven. De „dikste man ter wereld" is dusdanig vemagerd als gevolg van zijn langdurige werkloosheid dat hij, indien de toestand niet spoedig verbetert, bin nenkort als „de magerste man ter we reld" zal kunnen optreden. Albino's gi- raffemenschen, „dames met baarden" zijn maar al te blij, wanneer men ze aan een baantje als kellner helpt. Het publiek, dat vroeger diep in de zak moest tasten, kan deze rariteiten op bet oogenblik gratis zien. Te Parijs is een klooster, La Derasa genaamd, waar menschelijke misgeboor ten ondergebracht zijn. Nergens ter we reld ziet men zooveel ellende tezamen als daar. Tal van abnormaliteiten, die in vroegere jaren bewonderd werden in circus of variété, kloppen thans aan de deur van dit klooster aan, waar zij om opneming smeken. Wanneer men hun zegt, dat ze niet behooren tot de catbe- gorie misgeboorten, die in het klooster verpleegd worden, geven zij ten ant woord: „Wij zien geen kans meer om in ons bestaan te voorzien. Wij willen de rest van ons leven achter de muren van dit klooster slijten. „Wat blijft er den barmhartigen Zusters anders over dan deze ongelukkige liefderijk op te nemen? kaansche natie niet kloppend was, dat van de Staat op kosten der natie in overwicht te brengen. Weliswaar heeft de werkverschaf- fingspolitiek de staatsschuld met acht milli- ard dollar verhoogd, doch daartegenover staat, dat in de periode 1920 tot 1930 een veel hooger bedrag onder het mom van leenin gen naar het buitenland is gezonden, waar voor men zich aldaar ten koste van den Ame- rikaanschen arbeider verrijkt heeft. Volgens de berekeningen van de Ameri- kaansche politieke strategen is het niet on mogelijk, dat de 4e November de Staat New York voor de beslissing zorgt. In ieder geval staan de zaken thans zóó, dat een overwin ning van den republikeinschen candidaat Landon volkomen uitgesloten is, wanneer hij in de staat New York niet wint, welke staat in het college der kiesmannen met het ge weldige blok van zijn stemmenaantal veel ge wicht in de schaal legt. Aan de andere zijde zou een republikeinsche overwinning in den Staat New York nog niet de overwinning van Landon voor het presidentschap beteekenen, ofschoon daardoor zijn kansen weliswaar be langrijk zouden stijgen. Vanzelfsprekend voeren republikeinen zoowel als democraten een intensieve propagandacampagne in de Staat. Dat Roosevelt zelf New Yorker is en de Staat als gouverneur met buitengewoon suc ces bestuurd heeft, is een factor te zijnen gunste. Anderzijds diene men niet te verge ten, dat de „haute finance" en de toonaange vende economische kringen heimelijke tegen standers van Roosevelt zijn, hetgeen natuur lijk eveneens gewicht in de schaal legt. Dezer dagen heeft Roosevelt te New YorK vertoefd, teneinde de opening van een nieuw medisch onderzoekingsfnstituut bij wonen. Bij deze gelegenheid was hij het voorwerp van enorme sympathiebctoogingen> zooals gewoonlijk slechts Oceaanvliegers ten deel vallen. In dit verband zij nog vermeld, het geen voor de te New York heerschende stemming niet van belang ontbloot is, dat de „New York Times, die in meeste gevallen datgene zegt, wat men in "C voornaamste en conservatiefste kringen der democratische partij denkt, openlijk trekt voor Roosevelt. Het blad geeft als z'l_ meening te kennen, dat de tweede ambtsp®' riode van Roosevelt rustiger vcrloopen dan de eerste. En deze hoop deelt tntS' schien wel terecht de meerderheid van he- Amerikaansche volk. (v-d-'

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 8