Achtkamp Schaken De toestand van de auto productie in Amerika» Ter voorkoming van prijsverhooging Sigarenmakerij in Den Haag uitgebrand Om een paar vodden de sterren schitteren niet. euwe remise tegen gruenfeld. De kwestie van de huur- bijslagregeling ALS EEN NAKLANK UIT DEN OER- TIJD WEERKLINKT DE SCHREEUW VAN HET HERT DOOR DE EENZAME BOSSCHEN. De door de Arbeiderspers te Amsterdam ge organiseerde achtkamp, waar de groot meesters schaken elkaar in de komende da gen zullen ontmoeten, is Zaterdagavond in het Muzieklyceum begonnen. Voor deze ont moeting zal ongetwijfeld groote belangstel ling bestaan, daar dit de laatste wedstrijd is tusschen Euwe en Aljechin, alvorens de grootmeesters elkaar den titel wereldkam pioen opnieuw zullen betwisten. Voor Jhr. van den Bosch, die ongesteld was, zou vóorloopig invallen Scheltinga, die dan'tegen Prins uitkwam. Het verloop der partijen. EuweGruenfeld. Euwe opende met c2—c4, wat door Gruen feld met pf6 beantwoord werd na pc3 volgde e6 en op d4 lb4, de zoogenaamde Nimzo- Indische variant van het damegambiet, die den laatsten tijd veel door de Russische meesters wordt toegepast. Ook Gruenfeld schijnt er een bijzondere studie van gemaakt te hebben, hij kwam dan ook zeer goed uit de opening. Bij den 12den zet dacht Euwe bijna een half uur na en deed een zet, waar door hij zijn ietwat gedrukte stelling vrijer wist te maken. Het gelukte hem zijn zwakke zwarten looper tegen een goed geposteerd paard van zwart te ruilen, doch Gruenfeld maakte het thans door een fijnen zet met het andere paard Euwe wederom lastig. Deze wist echter beide torens in den witten loo- pei' af te ruilen, waarna een stand ontstond die tot remise leidde, waartoe op den 39sten zet besloten werd. Al j echinLand au. Aljechin was de eenige speler, die op de zen avond met e2e4 opende en Landau koos evenals in zijn laatste partij tegen Al jechin de Fransche verdediging. Hij speelde echter na den afruil op e4 als zesde zet niet lf8—e7, doch pd8d7, welke zet als iets be ter wordt beschouwd. Hij wist alle dreigin gen van Aljechin keurig te pareeren en hoe wel deze na den 30sten zet een vrij-pion op c6 had, zou een winstvoortzetting niet ge makkelijk kunnen worden gevonden. Door een onnauwkeurigheid van Landau kon Aljechin den gevaarlijken toren van zijn tegenstander ruilen, waardoor zijn kan sen stegen. Landau werkte met tactische middelen en ondernam door den h-pion, op te schuiven een doorbraak. Hij offerde de zen pion om de open h-lijn te verkrijgen. Bij den 44sten zet werd de partij afgebro ken. Landau heeft nog steeds goede remise kansen. Kmoch—Fine. De jeugdige Amerikaansche grootmeester koos de ongebruikelijke Westfaalsche va riant van het orthodox damegambiet en wist door op den 12den zet een pion te offeren sterk aanvalsspel te verkrijgen. Fine kreeg een betere stelling en Kmoch zou er toe moeten overgaan den plus-pion terug te ge ven indien hij zich uit de benauwde positie zou willen redden. Tot ieders verwondering wist Kmoch echter den pion te behouden en zich zelfs eenigszins te bevrijden, aangezien Fine eenige zwakke zetten deed. Fine kon zelfs van geluk spreken dat Kmoch op een gegeven moment zekere winstkansen over het hoofd zag. Bij het afbreken meende Fine redelijke remisekansen te hebben. 's-Gravenhage 10 October Op hun doorreis in Europa vertoefden Zaterdag in de residentie de heeren Gilman, vice- president en generalmanager van de Packard-autofabrieken en B. G Budd, president van de Packard motors ex port-corporatie. In een personderhoud, in hotel Cen tral, hebben de heeren het een en ander verteld van hun indrukken over de au tomobiel-situatie in Amerika. Met de Queen Mary maakten zij de reis naar Europa, waar zij de autoshow te Parijs en deze week te Boedapest, Weenen en Berlijn hebben bezocht. Be heer Gilman, die voornamelijk aan het woord was. acht den toestand van de auto-productie en den afzet in Ame rika thans gunstig. Be crisis mag er als geweken worden beschouwd getuige o.a. het feit, dat er dit jaar weder 4^ a 5 millioen auto's v orden gefabriceerd en afgeleverd. En vn?en de belastingen, die in allerlei vorm door den fiscus op de auto-ver- i ui kers worden gelegd, minder druk- "end. dan zou die productie stellig nog grooter zijn. Be vjjfdaagsche werkweek is in Ame- a reeds overal ingevoerd en men be- indt er zich daar heel wel bij. Bos Za- erdags staan de fabrieken stil en dan an de Amerikaansche arbeider zich aan allerlei ontspanning wüden. Tn ver scheidene fabrieken wordt niet meer dan 1 uren per week gearbeid en de ...bu siness maroheeren best.. M at de automobiel verknopen betreft is een toenemende vraag naar de wagens in de midden-prijsklasse. Na 4 a 5 jaar behoort men zijn wagen door een nieuwen te vervangen, doch de crisis heeft de meeste Amerikanen Van Scheltinga—Prins. Het was een onregelmatige opening, waar bij zich allerlei complicaties voordeden. Na veelvuldig gemanoeuvreer ontstond een eindspel, waarin het Prins gelukte zijn koning van g7—bl te brengen. Het ziet er sterk naar uit dat van Scheltinga de partij zal gaan verliezen. Om ruim half een moesten de spelers hun zetten afgeven, zeer waarschijnlijk zullen de drie afgebroken partijen Maandag worden voortgezet. Gisterenavond werd de achtkamp voortge zet. Ook dezen avond was Jhr. Mr. Dr. van den Bosch nog niet van de partij en speelde van Scheltinga in zijn plaats tegen den Ne- deriandsche kampioen Landau. De belang stelling was zeer groot en ging uit den aard der zaak het meest uit naar het treffen van de beide rivalen Dr. M. Euwe en Dr. A. Alje chin, een partij, waarin- momenten voor kwamen, dat de schaakliefhebbers bezorgd waren voor de positie van den wereldkam pioen, maar welke momenten afgewisseld werden door die van hoop op het beste re sultaat. De belangrijke party Euwe-Fine wordt Woensdag in Den Haag, de partij Fine— Aljechin Zaterdag in Rotterdam gespeeld. KmochGrünfeld. Deze partij was het eerst beëindigd. Het was een Nimzo-Indische variant van het dame-gambiet. Tot den negenden zet werd de partij EuweGruenfeld uit de eerste ronde gevolgd. Dan met verwisseling van de volgende zetten. Kmoch gaf er den voorkeur aan niet op ruil der dames te spelen. Doch ondanks het feit, dat deze op het bord ble ven, had deze partij een veel rustiger ka rakter dan die van EuweGruenfeld den vorigen dag. Aangezien Knoch een matdrei- ging van zijn tegenstander het best kon pa reeren door met zijn witten looper diens dame aan te vallen, waarop zwart's dame slechts een goeden zet ter beschikking had, werd, nadat deze manoeuvre drie keer uit gevoerd was, op den 22sten zet tot remise besloten. PrinsFine. Prins behandelde de Colle-opening tegen Fine die vandaag zijn 22sten verjaardag vierde onregelmatig en daardoor eenigs zins zwak, kwam gedrukt te staan en moest op den léen zet zelfs de kwaliteit geven, om erger te voorkomen Wel kreeg Prins er twee pionnen voor, doch enkele zetten later wist Fine door een mooie combinatie een pion terug te veroveren. In het vervolg kon Fine zich permitteeren een stuk offer aan te bieden, dat indien Prins dit offer aangenomen had, voor hem onvermijdelijk tot verlies had moeten leiden. Fine ver kreeg na de weigering van het offer een sterken aanval en het zag er naar uit, dat Prins spoedig het onderspit zou moeten delven. Inderdaad maakte Fine met zijn dame in de witte koningsstelling doordrin gende en matdreigende in enkele krachtige zetten de partij uit. Van ScheltingaLandan. Van Scheltinga koos tegen Landau de Re- ti-opening, waartegen Landau zich Westin- disch verdedigde. Nadat zwart den konings- looper afgeruild had, ontstond een zekere zwakte in de witte koningsstelling, wat Lan dau door zijn fijn positiespel schitterend wist uit te buiten. In het vervolg ruilde hij de dames om in een voor hem gunsti ger toreneindspel over te gaan. Wit werd tot meerdere verzwakking gedwongen, zoodat zwart de kwaliteit kon veroveren. Toen ook genoopt, er zes jaar mee te doen. In sommige deelen van Europa evenwel zoo merkte de beer Gilman laconiek op rijdt men 16 jaren lang met dezelfde auto. Tien millioen auto's komen thans voor vervanging in aanmerking, dat is bijna een derde van den wereldvoorraad. Be heer Gilman bad versteld gestaan van bet aantal-rijwielen, dat bij in ons land bad gezien. Naar zijn opvatting behoort ook hier de massa over een ge rieflijken wagen te beschikken en hij heeft dan ook goede verwachtingen in die richting, die verwezenlijkt kunnen worden, wanneer eenmaal de velerlei auto-belastingen tot bet strikt noodza kelijke zullen zijn teruggebracht. Van speciale autowegen is de beer Gilman een groot voorstander. Wegen met vier rijbanen zonder scheiding in het midden acht hij dan ook heel wat minder veilig den de afzonderlóke we gen met twee banen voor elke richting. Van den diesel-motor koestert hij voor de toekomst groote verwachtingen, voor trucks en vliegtuigen, doch niet voor personenauto's. Een vraag, waarom men de perso nenauto's niet wat breeder maakt, zoo- dat er drie personen naast elkaar kun nen zitten, beantwoordde de heer Gil man met de opmerking, dat aan zoo ruime wagens weinig behoefte bestaat, omdat, althans in Amerika, de bezet ting per auto gemiddeld niet meer dan 1 1 '4 man is. Nog werd door een van de journalis ten de vraag gesteld in hoeverre het gebruik van auto's ten goede zou kun nen komen aan de defensie. 'sTTeeren Gilmans antwoord was: daar maken wij ons in Amerika niet druk over. wij zijn "iterst vredelievend en hebben heelemaal "een plan om te gaan vechten Hiermede eindigde bet onderhoud. Be heeren Gilman en Budd zetten hun zakenreis via België en Engeland voort om daarna naar de Vereenigde Staten terug te keeren. nog een pion verloren ging, gaf van Schel tinga de hopelooze partij op. Een door on zen kampioen uitstekend gespeelde partij. AljofhtnSsv«. Wederom was Aljechin dezen avond de eenige, die e2e4 speelde. Euwe liet het talrijke publiek niet lang wachten en koos e7e5, in afwijking met de tallooze Fransche partijen. Er ontstond een vier paardenspel, waarin Aljechin met zijn vierden zet l.b.5 er een soort Spaan- sche partij van maakte. Zwart antwoordde lb4 en spoedig rocheerden beiden spelers. Er volgde d3, d6 en pe2 pe7, zoodat na zwart's 7en zet de stelling er geheel syme- trisch uitzag. Vervolgens brachten beiden hun paarden op den koningsvleugel. Looperruil volgde. Euwe verdubbelde zijn torens op de e-lijn en bezorgde zijn tegenstander een geisoleerden pion op d-4. Hij verkreeg daarmede onge twijfeld de soliedere stelling, vooral daar wit genoodzaakt was iets daartegenover te stellen. Met g2-g4 gevolgd door tgl benevens f3-f4 ensceneerde hij een aanval op Euwes koningsstelling. Na 47 zetten werd de partij AljechinEuwe afgebroken en gaf zwart zijn zet af. Van het bruinbrood. 's-Gravenhage 10 October, Be re- geeringspersdienst meldt: Ter voorkoming van een verhooging van de prijs van bruinbrood is in over eenstemming met de maalbedrijven een regeling getroffen, waardoor een stij ging van den prijs van het ongebuilde meel wordt voorkomen. Te dien einde zal de tarwecentrale met ingang van heden Maandag 12 Oc tober, T. C. tarwe voor dit doel beschik baar stellen tegen een prijs van f 7.60, zijnde de prijs die voor 27 September gold. Voor een goed verloop van zaken is aan deze beschikbaarstelling de voor waarde verbonden, dat de kleine mole naars deze tarwe uitsluitend kunnen verkrijgen in hoeveelheden, correspon- deerende met hun Vitatarwe-bestellin- gen. Be Vita zal daarvoor bij afsluiting van deze Vita-aankoopen bonnen be schikbaar stellen, welke recht geven een overeenkomstige hoeveelheid T. C. tar we bij de tarwecentrale te betrekken. Voor de grootere vlakmolens en hoog molens, die tevens ongebuild meel maken is een regeling getroffen, overeenkomstig aan die, welke voor tarwebloem geldt. Prijzen van bloem. Uit Amsterdam wordt gemeldt: Boor de stijging van de bloemprijzen dreigen moeilükbeden voor de bakkers te ontstaan. Op voorstel van den wet houder voor de levensmiddelen heeft de burgemeester daarom de minister van handel telegrafisch verzocht, zeer spoe dig maatregelen hiertegen te nemen. PIJNACKER'S SCHEEVE TOREN. Een unicum. Door ir. Onnes wordt momenteel een onderzoek ingesteld naar den ouden toren van Pünacker. Deze toren helt thans reeds 1.35 meter en men vreest dat er gevaar is voor instorting. Ir. Onnes zal binnenkort in opdracht van het rijksbureau voor monumenten zorg een onderzoek naar de samenstel ling van den bodem instellen. Volgens den riiksdeskundige is deze Nederlandsche scheeve toren van Pijn- acker een unicum. DOOR DE TRAM OVERREDEN EN GEDOOD. Jongedame wilde op een rij dende tram springen. Een vreeseüik ongeluk is Zaterdag middag gebeurd op de kruising van de Vijzelgracht en de Weteringschans te Amsterdam. Een tram, komende uit de richting Prinsengracht, stond bij de halte stil. wachtend op het veilige lichtsignaal. Toen het groene licht ging branden, zet te de bestuurder ziin wagen aan. Een jongedame van 21 jaar, wonende aan de Plantage Muidergracht wilde op dat moment nog op het achterbalkon van den motorwagen van de in beweging zijnde tram springen. Zij viel echter en kwam terecht onder den bijwagen, die daardoor ontspoorde. Ernstig verminkt werd zij dood onder den wagen vandaan gehaald. Het lijk is naar een der ziekenhuizen overgebracht. Het tramverkeer onder vond door het ongeluk vertraging en werd eenigen tijd omgelegd. Telegram van het N.V.V. aan den minister van sociale zaken. Het N.V.V. heeft het volgende telegram ge zonden aan den minister van sociale zaken: Bestuur Nederlandsch Verbond van Vak- vereenigingen, kennis genomen hebbende van uw circulaire van 6 October j.1., gelicht aan de gemeentebesturen betreffende huur- bijslagregeling, is van meening, dat, zoolang huren arbeiderswoningen liggen boven ba sis-huren, de huurbijslag niet kan worden gemist, tenzij steunregeling geheel herzien worxlt en uitkeeringen dienovereenkomstig worden verhoogd. Uw beslissing inzake nieuwe werkloozen, waarvan er nu reeds honderden zijn, acht ons bestuur hoogst onrechtvaardig en strij dig met de motiveering van uw besluit inza ke herstel huurbijslagregeling voor de reeds gesteunde werkloozen, aangezien de gevol gen van de gewijzigde monetaire politiek evenzeer gelden voor de nieuwe werkloozen. Uw standpunt is ook in strijd met uw toe zegging, gedaan in de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal, namelijk dat de koopkracht van de werkloozen in geen enkel opzicht zal worden verminderd. Ons bestuur dringt er dan ook met klem bij Uwe Excellentie op aan, de huurbijslag regeling van voor 13 September volledig te herstellen. Eigenaar kwam het toevallig aan de weet, toen hij Zondagmiddag in de buurt van zijn afgebrande zaak wandelde. In den nacht van Zaterdag op Zondag, omstreeks half 2 heeft een zware brand ge woed in de sigarenmakerij van P. G. Th. op de le verdieping van het perceel Reitzstraat 4 te 's-Gravenhage. De brand werd pas ontdekt, toen de in wendige vuurzee een op afstand zichtbaren uitweg had gevonden. In dit doodloopend ge- Hilversum II 301 m. AVRO-uitzending. 6.30 RVU. 8.00 Gramofoonplaten. deelte van de Reitzstraat zijn namelijk geen woningen, doch uitsluitend werk- en berg plaatsen gevestigd. Een in de garage, onder de werkplaats, gestalde vrachtauto van den brandstoffenhandelaar W. kon nog tij dig in veiligheid worden gebracht. De brandweer heeft met twee motorspui ten gebluscht, wat nog te blusschen viel, toen aan den voorraad tabak reeds een ontijdig einde was gekomen. Ook do werk tuigen en verdere in de werkplaats aan wezige goederen werden door de vlammen verteerd. De eigenaar van de sigarenmake rij, die deze Zaterdagmiddag op de gebrui kelijke wijze had verlaten, en dien men nog niet op de hoogte had kunnen stellen van het gebeurde, omdat in den nacht elk gegeven omtrent zijn naam ontbrak, kwam. eerst in den loop van den Zondagmiddag, toen hij toevallig in de buurt wandelde, tot de ontdekking van hetgeen was geschied. Hij heeft zich toen onmiddellijk om in lichtingen tot de politie gewend. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. MAN NEERGESTOKEN OP DE VUILNISBELT DER STAD SIT- TARD. Op de groote vuilnisbelt der stad Sittard, waar iederen dag geregeld een aantal vod denrapers komt zoeken of er door de auto's van den gemeentelijken reinigingsdienst niets van hun gading gedeponeerd is, heeft zich een vechtpartij voorgedaan met ernstigs gevolgen. De voddenrapers M. en P., beiden wonende te Stadbroek in de nabijheid der vuilnisbelt, meenden ieder voor zich recht te hebben op een partijtje ter plaatse liggende vodden. Geen van beide „pretendenten" leg de eenige toegeeflijkheid ten opzichte van den ander aan den dag, zoodat een hevig» woordenwisseling ontstond, die al spoedig ontaardde in een handgemeen. M. trok hier bij plotseling een mes en stortte zich daar mee gewapend, op zijn tegenstander. Deze ontving eenige ernstige steken in den rug en bleef bewusteloos liggen. Geneeskundige hulp die dadelijk gewaar schuwd werd, constateerde dat de verwon dingen van ernstigen, hoewel niet direct le vensgevaarlijken aard waren. De dader werd door de gemeentepolitie van Sittard gear resteerd. Londen Regional. 8.20 u. n.m. Concert Adolf Busch viool. Viool Rudolf Serkin. DINSDAG 13 OCTOBER. Hilversum I 1875 m. KRO-uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.3012.00 Godsdienstig halfuur. 12.15 KRO-orkest en gramofoonplaten. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Modecursus. 4.05 Gramofoonplaten en de KRO-Melodisten m.m.v. zangsolist. 5.45 Felicitatie-bezoek. 6.00 De KRO-Melodisten. 6.40 Esperanto-cursus. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „Wat deze tijd leert". 7.35 Sporthalfuur. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.10 Gramofoonplaten. 8.20 P. Godwin's orkest. 8.40 Chanson. 9.00 Paul Godwin's orkest. 9.20 KRO-symphonie-orkest en solist. 10.05 Gramofoonplaten. 10.15 Zang en piano. 10.25 Gramofoonplaten. 10.30 Berichten ANP. 10.35 KRO-symphonie-orkest. 11.1512.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. Gramofoonplaten. 10.30 De Octophonikers. 11.00 Huish. wenken. 11.30 De Octophonikers. 12.45 Orgelspel en zang. I.30 Gramofoonplaten. 2.00 Omroeporkest. 3.00 Knipcursus. 4.05 W. Honsbeck's Ensemble. 6.30 RVU. Lezing. „De moderne jeugd in Nederland." 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Fluit en piano. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Bonte Dinsdagavondtrein. 10.00 Gramofoonplaten. 10.15 Renova-kwintet. II.00 BerichtenANP. 11.10 Dansmuziek. 11.4512.00 Gramofoonplaten. Uw bijzondere aandacht vraagt: Hilversum I, KRO. 8.40—9.00 u. n.m. Anny Prins en Willy Schulz geven Chansons en Jazz-fantasieën. Internationale specialiteiten.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 9