Stadsnieuws J. VAN DE WITTE MARINEKLEDING HERMAN NYPELS' Een kijkje in het Natuurhistorisch Museum. VERLOVINGS RINGEN Predikbeurten slechts 1 Gulden Zolang de voorraad strekt WÈÊSÊKmÊÊSmm Zaterdag 17 October 1936 Heldersche Courant Tweede Blad 100'jarig Zondagsschool Jubileum Een nieuw cadeaustelsel van Heldersche winkeliers NIEUW HILTAX i NIEUW - MASSIEF 14 KARAATS lt GOUDEN reeds vanaf f 6.50 GRAVEEREN GRATIS wordt duurder KOOPT NU in Kledingmagazijnen OUDE PRIJZEN Thans ondergebracht in de school aan de Oostslóotstraat. - Een uitgebreide verzameling dieren en voorwerpen, op keurige wijze geselecteerd. - Hedenmiddag officieele opening. Op- en ondergang van Zon en tijd van hoog- en laag water Licht op voor alle voertuigen De „K*R*0*~Meeuwen Den Helder* gij het laatst gehouden examen slaagde 7 Gravenhage voor 2en stuurman groote Stoomvaart de heer J. C. F. M. Koning. pe feuilleton vindt men heden op pagina 2 van dit blad. apotheken. Van hedenavond 10 uur tot Maandag een is alleen geopend de apotheek van 2 j Rootlieb Binnenhaven. Van Maandag 19 October tot 26 October lt avond- en Zondagsdienst waargenomen door de firma Smeets-Snel Weststraat. bazar „tesselschade". pe bazar heeft, na aftrek van alle kosten, bedrag opgebracht van 234.05, welk Tdrag geheel aan de werksters der Vereeni- ten goede is gekomen. jVs Woensdag zal voor vele kinderen een dag zijn. Verscheidene Zondagsscholen uit onze stad zullen dan ge zamenlijk herdenken, dat vóór 100 jaren de eerste Zondagsschool in Nederland werd op- ericht. Iedere Zondagsschool vertrekt om 2 uur van het lokaal waar de kinderen ge wend zijn Zondags te komen. De leiders gaan dan met hun club kinderen naar het ver zamelpunt Steengracht. Vandaar gaat 't om half drie via Weststraat, Kanaalweg, Koning straat, Spoorstraat naar het gebouw Palm straat, waar de jeugdige jubileumvierders in een korte feestvergadering zullen samenzijn en— waar allen een aangename verrassing wacht. 's Avonds 8 uur hopen Ds. Meyners en de Weleerw. heer Rebel voor de ouders der kinderen en belangstellenden ook in de Palm straat te spreken over het werk, dat de Zondagsscholen in deze 100 jaren heeft mogen bereiken en hoe nu in onzen tijd het doel en streven van de Zondagsschool wordt gezien en haar werk ten bate van de jeugd wordt aangepakt. Voor nadere ggevens ver wijzen wij naar de advertentie in het num mer van a.s. Dinsdag. Van boekenbon tot profijtbon. 17 Deelnemers, Zooals bekend is het van een aantal winke liers uit onze stad gedurende eenige jaren de gewoonte geweest z.g. „boekenbonnen" uit te keeren bij aankoop door den klant van een zeker bedrag. Eveneens bekend mogen wij achten het feit, dat deze bonnen inderdaad welkom waren en het vernemen van de mededeeling dat ge noemde bonnen van heden af de wereld uit zijn, zou voor een groot deel van koopend Den Helder ongetwijfeld een teleurstelling geweest zijn. Voor dit verdwijnen zijn diverse zeer plau sibele redenen te noemen, doch van meer be lang is het feit, dat er voor de boeken-bonnen iets nieuws in de plaats is gekomen en iets, dat o.i. een belangrijk grootere succeskans heeft dan het vorige systeem. Een 17-tal Heldersche winkeliers heb ben namelijk de hoofden bij elkaar gesto ken en het besluit genomen wederom, zij het in gewijzigden vorm, bonnen uit te gaan geven. In het kort behelst dit cadeaustelsel, dat zeker zal inslaan, het volgende: Iedere kooper, die zijn artikelen bij een van de deelnemende winkeliers inslaat, krijgt voor het door hem bestede bedrag waarde bonnen. Het staat elk winkelier individueel vrij het bedrag te bepalen, waarvoor hg een bon Wenscht te verstrekken; minimaal is hij echter verplicht op lederen gulden aankoop 1 bon te verstrekken, terwijl de nominale waarde van iedere bon vastgesteld is op 1 cent. Het bijzondere van deze geheel origineele verkoops-stimulatie is nu, dat de bezitters "Profijt-bonnen", onder welken naam zij en doop zijn gehouden, deze kunnen inwisse- en, niet alleen bij den winkelier, waarbij zij e bonnen uitgereikt kregen, maar bij ieder der 1T willekeurig. Koopt men, om hier maar eens een voor- d te stellen, straks voor een zeker bedrag atl meubelen bij de firma Klercq en ontvangt en hiervoor een flink kwantum bonnen, dan of men ne t verplicht de bonnen voor geld goederen bij genoemde firma in te wisselen. era S h6t 200 te Pas zou Komen koopt U er GovSCllaren V00r de ijzerhandel van Jan vers, flesschen Madeira bij de heer Tiele- Gerritg^ even'ueel een Permanent bij Maison ieifet 'S daarom °°k, dat de 17 winkeliers vert afZOnderlij'k een geheel aparte branche de J^lllwoordigen, zoodat men de bonnen op eest economische wijze kunt besteden. H00cligCder^geval voor datgene, wat U Juist (Jach°fr"aa''S veaHgen wij er evenwel de aan- „pr0f.°P' dat het te besteden bedrag voor de gestpii hon' do°r den winkelier zelf vast- fi' WOrdt- Het is dus mogelijk, dat deze andp,. ,r twee °P iederen gulden geeft en een r 1 of 3. ZÜ. die de „Profijt-bonnen" uitgeven: ke,it;:0n,'ler laten wjj volgen het 17-tal win- de bonnen gaat uitgeven: H. v. d. Poll, Schoenhandel, Spoorstraat 109. P. van der Maden, Au Bon Marché, Spoor straat 105. S. Herschel, Modehuis, Koningstraat 86/90. J. Govers, Ijzerwaren en gereedschappen, Koningstraat 84. Jb. Slikker, Vleeschhandel, Spoorstraat. A. Dijkshoorn, Bloemenmagazijn „Corona", Koningstraat 42. „De Ster", Manufacturen, Spoorstraat 26/28. G. van Baaren, Luxe en huishoudelijke artikelen, Spoorstraat 36. J. J. van der Plaat, Comestibles, delicatesse en levensmiddelen, Spoorstraat 53. J. Tielemans, Wijnhandel, Koningstraat 80 (filiaal Sluisdijkstraat 39). Gebr. Pronk, Banketbakkerij, Keizerstr. 126. PB. Siegers, Horlogerie, Koningstraat 112. Maison Gerrits, Kapper, Spoorstraat 106. M. H. Klercq Zn., Complete Meubileering, Spoorstraat 8/10. P. M. Heyligenberg, Rijwielhandel, Spoor straat 99. A. Blom, Groenten- en fruithandel, Koning straat 8. M. de RidderMeyer, Drogisterij, Spoor straat 100. Diegenen, die nog in het bezit zijn van boeken-bonnen maken wij er op attent, dat zjj deze kunnen inwisselen tegen de nieuwe profijtbonnen. En tenslotte zij nog opgemerkt, dat de zaken, welke beschikken over een kas register op de door hen uitgegeven kassa bons bij inlevering van een zeker bedrag, bijv. 10,de profijtbonnen zullen uit reiken. TE LEF. 565 Van heden af verkrijgbaar: 5 Stadsrittenkaarten voor Altijd geldig Dag en nacht Als reclame en ter kennismaking met onze prachtige en ruime 7-persoons auto's, rijden wij de eerste rit gratis, indien U een kaart koopt van 17 tot en met 24 Oct. HILTAX HILTAX Julianapark Bootsmansteeg t/o Bellevue Zijstr. Hoofdgracht TELEFOON 565 ATTENTIE: Wacht U voor na-apeis IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIB luthersche kerk (Weezenstraat) A.s. Zondagmorgen 10.30 uur hoopt Ds. W. J. F. Meines wederom een Liturgische Jeugd dienst te houden. Deze diensten mochten zich steeds verheugen in een goede opkomst. Ter opluistering zullen orgel- en vioolsoli ten ge- hoore worden gebracht. Deze diensten zijn voor een ieder toegan kelijk. Zie de advertentie in de Heldersche Courant van heden. kerkdienst huisduinen. Men schrijft ons: Door een samenloop van omstandigheden is het onlangs voorgekomen, dat in de krant een kerkdienst te Huisduinen stond aange kondigd, terwijl er géén dienst was. Hier door kwamen verschillenden tevergeefs uit Den Helder. Om zulks te voorkomen, zal een veranderde dienst in het vervolg worden aangeduid met het woord „gewijzigd". IIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIHIIIIIIIIIMIIINIIIUIIMIW Wij leveren U nog voor uitsluitend het prima KRANTZLAKEN de beste uitmonstering en fournering. Eigen coupeur en ateliers VRAAGT P RIJSC0URANT Na een jaar van hard werken heeft het Natuurhistorisch Museum, hetwelk aanvan kelijk ondergebracht was in de school op de Vischmarkt, thans de beschikking, dank zij medewerking van het Gemeentebestuur van Den Helder, van een gedeelte van het school gebouw aan de Oostslootstraat. Het is alhier dat men gedurende de laatste weken de vergaarde schatten heeft onderge bracht, de schatten, die door de vele, welken met het ideëele doel der Stichting sympathi- seeren, op vrije midagen en -avonden ver gaard werden. Als men de school via de le Vroonstraat binnentreedt wordt men getroffen door de waarlijk volkomen metamorfose die het ge heel ondergaan heeft. In eenige lokalen be vinden zich de museum-eigendommen, terwijl ook van corridors een even nuttig als aesthe- tisch-uitziend gebruik is gemaakt. Hierover direct echter meer. Het was de heer L. J. Daalder, secretaris der Stichting, die ons gistermiddag rondleidde in zijn heiligdom en ons met slecht verholen trots op de vele merkwaardigheden op merkzaam maakte. In het eerste lokaal bevindt zich de afdee- ling Hollandsche schelpen, die nagenoeg vol ledig te noemen valt. Direct frappeert ons de keurige wijze waarop dit alles gesorteerd werd. Bij iedere schelp of verzameling schel pen staat de naam opgeteekend, eveneens in teressante bijzonderheden en alles wat men in minimum bestek ervan te vertellen heeft. Daar zijn oesterschelpen, zoowel van klein als groot formaat, maar ook alikruiken. Van alles wat, maar op niet te verbeteren wijze geklasseerd. De volgende vitrine brengt een aantal strandvoorwerpen, zooals men die langs deze kusten pleegt te vinden. Daar zijn de welbe kende roggeneieren, diverse soorten wieren, een zeekomkommer (lijkt inderdaad op een land-komkommer), haaienwervels en dito's van bruinvisschen. Met name hier zullen vele Jutters hun hart kunnen ophalen en te weten komen, wat soms de geheimzinnige vondsten zijn, die men na hoog water op het zand aantreft. De buurman van deze afdeeling is de vitri ne met land- en zoetwaterslakken, en wel die in onze omgeving voorkomen. Op glazen bordjes aangebracht maken ook deze een goeden indruk, ook al hebben zij hun meest essentieele eigenschap, hun leven, niet meer in bezit... Ook een enkel exotisch lid dezer familie is aanwezig, o.a. de vermaarde wijngaard-slak. Volgen de tropische schelpen, en hoewel deze verzameling uit den aard der zaak nog lang niet op volledigheid aanspraak kan ma ken treft men hier eenige kenmerkende ver tegenwoordigers aan. Daar zijn prachtige schelepen, grillig ge kruid en gevormd, in tal van tinten en kleuren en uit alles bemerkt men dat dit bewoners zijn van andere dan onze koele noordelijke wateren. Van de afdeeling zeebewoners naar die der vlinders is hier slechts één stap. Ook hier is pas een begin, en een gedeelte van de in het bezit der Stich ting zijnd materiaal is nog ongeprepareerd. Het zijn alle inheemsche vlinders, dhco daaronder treft men nog ver scheidene aan met zeer mooie kleurenschakeeringen. Op sterk water gerangschikt staat verderop weer een serie waterbewoners, die de speciale aandacht vragen. Zoo ziet men o.a. allerlei soorten krabben, heel kleine, maar ook de vervaarlijke Noord- zeekrab... als een wraakgierige roover in zijn gevangenis opgesloten. Daar zijn visschen, een lintworm en men ziet de ontwikkeling van de kolorado-kever. Voorts een nog zeer jeugdig haaienkind met dooierzak, een buiten- landsche kreeft en een wolhandkrab. Zooais men ziet, een verzameling die er wezen mag, en nóg zijn wij er niet. Na de vele insecten en watertorren (het deed den verslaggever terugdenken aan den tijd dat hij op z'n vrijen Woensdag- en Zaterdagmid dagen in het „Kerkhofslootje" op jacht toog...) bevinden zich in dit lokaal tenslotte nog eenige gipsafdrukken van visschen. Het tweede lokaal. In een aangrenzend lokaal vervolgen we onze interessante wandeling en ontdekken om te beginnen de afdeeling vogels, opgeborgen in glazen kasten en zonder uitzondering fraai geprepareerd. Daar zijn mantelmeeuwen, zil vermeeuwen, kokmeeuwen en voorts tal van weidevogels. Eveneens zijn er uilen, een lepe laar, reigers en zelfs een roerdomp. Beziens waardig (en tevens betreurenswaardig!) zijn ongetwijfeld eenige „teer-slachtoffers". In dit appartement zijn voorts ondergebracht de eieren, een groot aantal, doch nog niet vol ledig. Men ziet ze in allerlei soorten en af metingen. Van die van het simpele pimpel meesje tot de struisvogel. Bij de zoogdieren ziet men marterachtigen, vleermuizen, de mol, de vischotter en de zee hond. Tenslotte zijn er hier nog enkele zangvogels en kraai-achtigen, benevens schedels, en authenthieke eierlegsels( o.a. van de wilde eend, de bontbekplevier en de blauwe reiger). iÉHiRP»B Het Stil-levenvan een vischotter. Staande receptie der wysgeeren in het Natuur-Historisch Museum. Op den corridor. Waren de lokalen reeds in goede orde bg ons bezoek inge richt, ook op den corridor bleek, dat men op vaardige wijze er in geslaagd was Iets aardigs te fabriceeren met slechts een voudige hulpmiddelen. Men ziet hier bijv. een plattegrond van Nederland met door lamp jes aangegeven de natuurmonu menten. Den lampjes gaf men verschillende kleuren en deze betreffende monument aandui den. En dan wordt Uw oog ge boeid door enkele aquaria. Daar is een zoutwateraquarium, electrisch verlicht en voorzien van stroomend water, en waarin ge tal van bekenden tegen komt. Bijv. de doodgewone zeekrab, een here miet-krab, een garnaal en dat alles geënca dreerd met kleurige zeeanemonen. Ook is hier een zoetwateraquarium, en waarin enkele goudvisschen aan het pronken zijn. Voorts werd hier opgehangen fotomateriaal, voor een groot deel afkomstig van 't Haagsche Schoolmuseum, en dat ons tal van uitgezochte plekjes toont van ons vaderland, daar, waar Moeder Natuur haar overdaad tentoonspreidde Een leslokaal. Een derde lokaal op de afdeeling werd inge richt als toekomstig leslokaal en hier hoopt men in de toekomst door de scholen gebruik van te laten maken en ook den eigen leden de wetenswaardigheden die hier reeds nu in zulk een ruime mate aanwezig zijn, te demon- streeren. Zooals men ziet, er is in het afgeloopen jaar niet stil gezeten, doch thans heeft men ook plezier van dezen arbeid. Men kan met dit museum voor den dag komen. Men heeft iets te laten zien. In het bijzonder vestigen we er de aandacht op, dat behalve de natuurhistorische schatten die men vergaarde ook de lokaliteiten zelf in optima forma verzorgd werden. Alles ziet er even verzorgd en proper uit, terwgl ook de verlichting zoo gunstig mogelijk aangebracht werd. Hedenmiddag opening. Hedenmiddag heeft de officieele opening in het Militair Tehuis aan de Spoorstraat plaats en aldaar zullen ongetwijfeld woor den van groote waardeering gesproken worden voor hen, die dit alles voor elkaar brachten. Het zullen woorden zijn die verdiend werden. De Stichting Natuurhistorisch Museum kan bogen bogen op een goede leiding. Zondag 18 October 1936 Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat) Geen dienst. Westerkerk, (Helden der Zeeplein). 's Morgens 10.30 uur, Ds. M. A. G. Vorstman van Anna Paulowna. 's Avonds 7 uur, Ds. H. A. Enklaar Liturgische Jeugddienst Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur Ds. Meijnen. s Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk). 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar, 's Avonds 5.30 uur, Ds. Meijnen Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur, Ds. N. v. d. Kraats. Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur, de heer J. Rebel. Herst. Evang. Luth Gem. (Weezenstr.). 's Morgens 10.30 uur, Ds. W. J. F. Meiners Liturgische Jeugddienst Doopsgez. Gem. Geen dienst. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur, Ds. L. W. Erdman van IJmuiden. 's Avonds zes uur, Ds. C. A. ter Linden van Amsterdam. Gebouw Middenstraat 117. 's Avonds 8 u„ Evangelisatie-samenkomst Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76). 's Morgens 10 uur, kerkdienst. Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat: Zondagmiddag 4 uur, straatprediking Tuindorp. Verschillende sprekers, 's Morgens 10.30 uur en 's avonds 8 uur samenkomsten met verschillende sprekers Leger des Heils. 10 uur v.m. Heiligings-Samenkomst 3.30 Openluchtsamenkomst. 8 uur n.m. Verlossings-Samenkomst. Donderdagav. 8 u., Heiligings-samenkomst Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat. Geen dienst. Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. 's Avonds 7 uur, Ds. M. van Wichen. Wintertijd. Zon Oct. op: ond.: Hoogwater Laagwater Z 18 6.31 16.58 8.20 20.45 2.30 14.45 M 19 6.33 16.56 8.50 21.10 2.55 15.10 D 20 6.35 16.54 9.25 21.35 3.30 15.35 W 21 6.37 16.52 10.00 22.05 4.00 15.05 D 22 6.39 16.50 10.35 22.40 4.35 16.30 V 23 6.41 16.48 11.20 23.25 5.15 17.15 z 24 6.43 16.46 12.30 6.10 18.1 Zaterdag 17 Oct. 17.31 Zondag 1817.28 m Een gezellige avond aan boord van de Showboat en een bijna uitver kocht „huis". „De opzet was een trouvaille, een ge lukkige vondst", stond bescheiden aan gekondigd in de „K.R.O.-Gids". Een vondst, awél zulle, maar je moet er toch maar óp komen„En zoo stoomt de showboat van plaats tot plaats een nieuw succes tegemoet". K.tt.O. 5HOV/-B04TJ Nu, daar kan men inkomen. Reeds in den loop van den middag trok de boot, keurig wit geschilderd en van voor tot achter gepavoiseerd, de aandacht van een ieder die in de buurt van de Ankerparkbrug te doen had. Ze waren pas van Alkmaar aan gekomen, alwaar zij óók alweer voor een uit verkocht „huis" hadden mogen optreden. En wachtten nu op den avond teneinde de Heldersche luisteraars in de stemming te brengen, om daarna af te reizen naar Amster dam, alwaar op Zondag zelfs twee keer zal moeten worden opgetreden. Zoo trekken zij reeds vanaf begin October met hun boot langs de waterwegen van ons land, en zóó zijn zg voornemens voorloopig nog te blijven trekken, als echte meeuwen Wij smaakten Vrijdagavond het genoegen de meeuwtjes, zes in getal, met als zevende meeuw hun aanvoerder Jan Hahn, hun muzi kale vleugels te zien uitslaan. Dat „zien uit slaan" is, ook muzikaal gedacht, niet mis-

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 15