Raadsels Beste 1ongens en Meisjes Kindervriend Nieuwe Raadsels APPELS PLUKKEN. T eken voorbeeld* De spons* De eerste buit* Ik zit hier op het ogenblik op een stil plekje aan jullie te schrijven. Voor me, door het ven ster zie ik een boom met gele gladeren, een teken van de herfst, maar verderop, in een perk, dat ik vanuit hetzelfde venster zie, staan nog rozen in bloei en zie ik rode en gele bloemen van de Dahlia's, waarvan de bla den nog zoo fris zijn alsof het nog midden in de zomer was. Vinden jullie niet, dat we een f^jne herfst hebben. Geniet er van als je bui ten loopt. Als je je ogen open hebt, dan zie je wat een prachtige wolkgevaarten er in deze tijd langs de hemel drijven, en je moet eens zien hoe prachtig de wingerds voor de huizen zijn. M'n kinderen hadden van de week wat blaadjes uit de tuin naar binnen gebracht en ik wist zelf niet, dat er zulke prachtige kleuren waren. Van diep donkerbruin, tot lichtgroen. En dan die prachtige wijnrode kleur. Als je nu niet loopt te slapen langs de weg, vind je haast nog mooier dingen dan in de zomer. Ik moest jullie dat even vertellen, want het zou kunnen gebeuren dat je er nog niet op gelet had en dat zou toch jammer zijn, want al die dingen maken je leven prettiger en blijer. Wanneer begint jullie herfstvacantie Dat duurt zeker nog maar een paar dagen? Wat zal het fijn zijn weer eens flink te kunnen hol len en doen wat je wilt. Als het weer een beetje meewerkt is de herfstvacantie, haast nog fijner dan de zomervacantie, omdat je nu kunt hollen en draven, zonder dat je over matig moe wordt. Kom, ik zou bijna vergeten waar jullie het meest benieuwd naar zijn, n.1. te vertellen wie het boek gewonnen heeft. Nu, hier staat de naam van de gelukkige: Sientje Hooiveld, Doolhof 33. Nu, nog twee Zaterdagen, dan is er de heerlijke taart weer. Wie zal die winnen? Loos je Flotat. Ziezo, ik ben door je uit leg wijzer geworden, Loesje, en weet nu ten minste dat „spinnen" een soort voorspraak betekent. Ik had het woord nog nooit eerder gehoord en wist alleen dat poesjes spinnen, als ze het erg naar hun zin hebben. Ik denk, dat je onderwijzer een grapje gemaakt heeft, Liesje, en ik zal de namen van dat tweetal dus maar niet noemen. Loeki en Leon v. d. Wal, Den Haag. Dat was zeker een fijne verrassing voor je, Loeki, toen je er zo'n nieuw nichtje bijkreeg. Het zal wel een tonnetje rond zijn, als je haar neus moet zoeken en ze heet als het vrien dinnetje dat vandaag het eerste briefje kreeg. Vind je het zo fijn, dat je nu iedere dag de krant krijgt. Nu, dat begrijp ik, want die zijn er heel veel en ik vind het zelf ook pret tig dat we nu een dagblad hebben. Ben je alweer naar school of heb je nog huisarrest voor je pijnlijke keel en verhoudheid. Pas maar op, want als je in het begin van de winter ziek wordt, is dat nooit zo prettig. Drink maar een fles levertraan op. Niet ach- ter elkaar, hoor, maar met lepels, iedere avond een lepel. Tinie Gomes. jy bent een grappenmaak- ster, Tinie. Jij wilde zeker alleen een of twee raadsels oplossen die je zelf kent. We-, hoor, je moet alle raadsels oplossen die onder het hoofdje „nieuwe raadsels" staan en er dan voor zorgen dat ze Woensdagmiddag vóór zes uur op kantoor zijn. Jantje Koomen. Als jij de taart wint, zal Ik hem heus niet opeten, Jantje, maar je krijgt hem kersvers in handen, met allemaal van die lekkere dingetjes er bovenop, ik weet zelf niet hoe ze heten, maar ik weet wel dat het water je tussen je tanden staat als Je al dat heerlijks ziet. I k verwacht je met Sint Maarten, hoor. Annie Moor. Of ik Verksde-bonnen op spaar, Annie, ja, als jij ze niet gebruik, wil ik ze wel graag van je hebben en dan mag je ze wel in de envelop sluiten van de raad sels. Ik dank je al bij voorbaat. Piet v. Strijen. Ik weet nog heel goed, Plet, dat jij zo'n kleine Jongen was dat Je net als een gans over de straat liep te schom melen en je begrijpt dat ik het leuk vind dat je nu zo groot bent en zo goed kan schrijven, dat je meedoet. Zal je net zo trouw zijn als Ati, want dat is ook nog een oud raadsel vriendinnetje van me. Wist je dat? Guurtje Glasbergen. Je vergist je even met je spreekwoord, Guurtje, want dat is niet: „Die niet waagt, die niet wint", maar „wie niet waagt, wie niet wint". Ik hoop dat dat wagen van jou, om je raadsels in t.e zen den, je de winst zal brengen van een boek, of van eenvul zelf maar in. Eddie de Meijer. Het fijne in je leven is altijd, Eddie, als je iets bereikt waarvan je niet had gedacht dat je het kon bereiken. Als je b.v. op gymnastiek een moeilijke oefening hebt en je dacht, die kan ik vast niet en je kimt het na veel inspanning toch. Raadsels, die je zo uit je mouw schudt, daar is niets meer aan, maar die, waar je rimpels voor in je voorhoofd moet trekken en waar voor Je je in moet spannen, die geven bevredi ging als de oplossing op papier staat. Adriana Grande. En hoe vond je Ko- vacks Lajos. Jaentje? Ik ben het niet met je eens als je beweerd dat iets mooi is omdat er veel mensen heengaan, hoor. De fijnste dingen heb ik vaak mee gemaakt als er niet veel mensen waren. Ik ben niet naar Kovacks geweest, maar ik geloof ook niet dat ik er genoten zou hebben. Dat is een kwestie van smaak, hè, en je weet, daar valt niet over te twisten. F. de Boer. Pas op, naam voluit, hoor! Dat moet ik nogal eens schrijven, jullie den ken zeker dat ik in m'n bovenkamertje zo'n soort namenregister heb van al de vriendjes en vriendinnetjes. Had Je dat opstel van de vorige week zelf gemaakt? Ik vond het aar dig, hoor, en juist geschikt voor de dieren dag. Hennie Hartog. Ja, jij bent een Zondags kind, Hennie, en ik hoop dat alle dingen zo goed in je leven gaan als je prijswinnen bij onze krant. Teetje Broekhulzen. O, o, Teetje, dat is formele omkoperij. Ik je helpen om de taart te winnen en dan mag ik om een kopje thee en een stuk taart komen. Niks, hoor, dat doe ik niet en ik begrijp ook wel dat jij dat niet zo bedoelt hebt, hoor, want jij weet net zo goed als ik dat de verloting van de prijs het meest eerlijk is en dat dan ieder gelijke kans maakt. Jouw broertje is wat gelukkiger dan jij. hè? Joh. v. d. Pol. Dat vind ik leuk van je, Joh., dat je meteen naar je pen gegrepen hebt, toen ik de vorige week schreef dat er zo weinig briefjes inkwamen. Nu, je ziet, deze week had ik er niet over te klagen en bij al die briefjes was nu ook dat gezellige briefje van jou. Dank je wel. hoor. Kees Elout. Nou, nou, Kees, ik zou je bijna vergeten, ik heb zolang niets van Je gehoord dat we elkaar zowat niet meer kennen. Van de winter wat trouwer, hoor. Ik durf je nu niet meer met je verhoging te feliciteren, dat is al zó oudbakken, dat Je bijna aan een nieuwe verhoging toebent. Nu, jongens en meisjes, tot volgende week. Goede oplossingen ontvangen van: Co. V, Tinie en Neeltje C., Tinie en Beppie V., Loesje F., Bram St., IJsbrand St., Rika v. O., J. B., Grietje v. d. W„ Nettie H., Ti neke W., Rica W., Heidebloempje, Coentje en Fritsje C., Loekie B., Nelie O., Tinie G., Jantje K., Annie M., Pieter Frans G., Alie G., Fia v. B., Sietje H., Jan. v. B„ Piet D., Piet v. S., Guurtje G., Dientje K., Eddie de M., Joosje D., Dick D., Adriana G., Henk B., Eduard v. d. P., Jan D., F. de B„ Hanny D., Hennie H., Teetje B., Johan v. d. P., Kees E., C. W., Dora N., Anjelier. Oplossingen raadsels vorige week. I. Schot, Cacao, Hulst, Erica, Veter, Eikel, Noord, Ieder, Neger, Groot, Eelde, Namen. be badplaats is: Scheveningen. n. Oor, neen, weg. Het noordelijk gelegen land is Noorwegen. III. Wang, bang, lang, pang, stang. Lettergreepraadsel. I. Van onderstaande lettergrepen moeten jullie 6 woorden maken, waarvan de beteke nissen hieronder volgen. foort can pof bel tje a tle mers sche gen tjes dub dag va ko gin ve nin nin fer ne. 1) Stad in de provincie Utrecht. 2) Wanneer je vrij van school hebt. 3) Verjaardag van de Koningin. 4) Bekendste badplaats in Nederland. 5) 2 stuivers. 6) Lekkernij. n. Onderstaande rijen puntjes moeten met let ters opgevuld worden, die woorden vormen, waarvan de betekenissen hieronder volgen. De laatste letters van de gevraagde woorden zijn reeds Ingevuld. Wanneer jullie de goede woorden gevonden hebben, zul je zien. dat de eerste letters van boven naar beneden ge lezen iets vormen, wat haast elk kind graag doet e familielid. 1 vrucht. e de wereld. s knolgewas (rood en wit ge kleurd). 1 meubel. i r iemand, die op jacht gaat. 1 deel van het been. 1 wapen. 1 vrucht van een eik. e graansoort. n een bezaaide akker met een eg bewerken. 1 verhoornde huid. Wat zeg je van deze tekening? Het is me een heel stelletje kinderen, niet, die daar aan het appels plukken zijn. En wat een grote dikke appels. Maar het lijkt me toch wel een gevaarlijke beweging, zoo in een appelboom te klimmen, gelijk de jongens hier op dit plaatje doen. Vooral als ze dan ook nog ruzie maken, zoals die twee daar onder de boom dat doen. Maar intussen komen de appels wel naar beneden. De kar is al bijna vol en daar liggen er nog heel wat op de grond ook. Me dunkt, de kinderen moesten er nu maar mee ophouden. Want eigenlijk doen ze het niet goed. Ze schudden flink aan de takken en dan vallen de appels wel, vooral als ze rijp zijn. Maar de appels moeten eigenlijk niet geplukt worden. Alleen geplukte appels, die niet tegen de takken en op de grond gebotst zijn, kan men lange tijd bewaren. Misschien echter zijn deze kinderen hele maal niet van plan ze te bewaren, maar wil len zij ze dadelijk opeten. Dan echter hebben zij er nu zeker genoeg! Ik denk zoo, dat de vaders en de moeders van de kinderen, die in hun tuin een appel boom hebben, maar niet zo daarmede mogen omspringen als de kinderen op dit plaatje. Maar omdat die het wel mogen, daarom is het juist zo'n prettig plaatje. Felix de Kat, wie kent hem niet? Alle jon gens en meisjes natuurlijk. Wil je nu zelf zijn portret eens maken? Hierboven zien jullie hoe dat gaat. hoe MAKEN WIJ EEN PARACHUTE? Als w(j een mooie parachute willen maken, dan hebben wij noodig een vel zijdepapier of een lapje zijde, dat wij rond knippen en een de rand waarvan wij op gelijke afstanden touwtjes, vastmaken, die wij onderaan by elkaar binden. Dan vragen wij aan moeder een wasknijper, waaraan w(j aan een kant een haakje maken, terwijl wij er doorheen een gaatje boren, waar wij een touwje door kunnen rijgen, dat wij onderaan de knoop van al de touwtjes vastmaken. Gooien wij nu de parachute uit het raam van de eerste of tweede étage naar beneden in de tuin, dan zul je zien, dat hy heel lang zaam en statig neerkomt. Heb je nu aan de haak een draadje ge maakt, dat heel lang moet zijn, dan kun je daaraan de parachute weer omhoog trekken en behoef je niet elke keer naar beneden te lopen om hem te halen. is en dat is toch heus verkeerd; een spons is een...dier. Ja, daar kijken jullie van op, hè. Wij zullen eens iets over dit zonderlinge dier vertellen, dat in de Middellandsche en Rode Zee voorkomt. zy bouwt zich als een weefsel van celvormige woninkjes beneden de opper vlakte aan rotsen en vaste gronden vast. Onder de Grieksche eilanden is een rots in de nabijheid van Rhodes, die met een weinig steenachtige aarde is bedekt, welke voort durend door de zon verbrand wordt en hier worden zeer veel sponsen Ingezameld. Behalve dierlijke bestanddelen bevat de spons nog jodlne, zwavel, phosphor, koolzure kalk, kiezel aarde en zeezout. Gewooniyk zijn de grove sponsen van een bruine kleur, terwijl de fijnere soorten dof en geelkleurig zijn. Meestal zijn ze. voordat ze geprepareerd zijn bol en rond. Wanneer ze nog in het water ligt is de spons met een soort slijm bedekt, die er heel moeilijk afgaat en waardoor de spons een grondige behandeling nodig heeft, voordat hij in de handel kan worden gebracht. Opmerkeiyk is het, dat sponsen atyd in zout water worden gevonden en het meest op rotsachtige grond De sponzenvissery is voor de bewoners van Karamanië een winstgevend bedrijf. Willen zij weten, of een plek veel sponsen bevat, dan storten zij een zeker soort olie op het water uit. Deze olie biyft bovendrijven en maakte het water er onder zo doorzichtig, dat zij tot op de bodem kunnen kijken. Het naar boven halen geschiedt meestal met lange touwen waaraan lood is bevestigd. De touwen worden naar omlaag geworpen en langzaam komt het touw omhoog en in de lussen zitten een massa ponzen verstrikt. Om de spons heel licht gekleurd te krijgen, wordt ze na de reiniging in een mengsel chloorwater gedompeld. door A. S. v L. Een dageiyks gebruiksvoorwerp. Wat weten wy ervan? Wat de spons bevat Hoe ze gevist worden. Hebben wy wel eens over de herkomst van onze spons nagedacht, die wy toch dagelijks gebruiken? O, er zijn naar weinig mensen, die er iets van af weten. De meeste denken dat de spons een plant, zee- of waterplant, een aardig kruissteekvoorbeeld. Hierbij zien jullie tevens een vogel van kruissteekjes getekend, die gemakkelijk ge borduurd kan worden. De hokjes m,t een 4- oüjfkleurig, de hokjes met een punt rood, terwyl het oog van den vogel zwart wordt gemaakt. Je kunt één zo'n vogeltje gebruiken byv. op een speldenkussen, maar een heel randje ervan als versiering van een kleedje. Schieten met de windbuks. Arm vogeltje, jij bent het slachtoffer. Door Victor Dijke. De vader van Hans was houtvester en men kan dus begrijpen dat Hans van jongsaf aan altijd naar een windbuks had verlangd. Eerst had hy zelf pijl en boog gemaakt, terwyl va der een schijf voor hem had geschilderd en aan een boom opgehangen, zodat hy zich naar hartelust kon oefenen. Daarna kreeg hy een boog, die moeilyker te spannen was, om dat hy ook sterker was geworden en ten slotte, op zijn achtste verjaardag kwam ein- delyk de zoo lang begeerde windbuks. Hans was erg trots en hij verzorgde het geweer alsof het een echt jachtgeweer was. Ook met de windbuks oefende hij op de schyf en nadat hy drie maal achter elkaar de roos getroffen had, feliciteerde zyn vader hem en zei, dat hij een zekere hand van schieten had. Op zekere middag, dat Hans in de tuin kwam en al wandelende bij de byenkorven kwam, die onder de pruimenbomen stonden, keek hij naar boven en zag, dat de bomen vol mooie, blauwe pruimen hingen. Hy besloot nu een van de pruimen als doel te kiezen, legde aan en... nauwelyks had hy het eerste schot gelost of daar hoorde hy een gefladder tussen de bladeren, en even later viel er een spreeuw naar beneden met een doorgeschoten kopje. Hans stond een ogenblik ademloos van schrik toen drong het tot hem door, dat hy een dier had doodgeschoten. Doch eer hy weer tot zichzelf was gekomen, kwam vader naar buiten en prees hem voor het mooie, doeltreffende schot, waarmede hij het dier pynloos had gedood. Daarna raapte hij de vogel op en hield die op zyn hand. Hans schaamde zich zo erg, dat hij niet van trots maar van verdriet in huilen had willen uit barsten, hoewel hij zich flink hield en de lof van zyn vader aanvaardde. Doch 's avonds, toen zyn moeder hem goedenacht kwam zeggen, begon hy zachtjes te snikken. Moeder vroeg niets, zij wist immers wel, waarom hij zo'n verdriet had, zy had de ogen van haar jongen gezien, toen vader met de buit naar haar toe was gekomen Zij streelde hem over het hoofd: „Nietwaar, Hans, het is moeilyk, je als een groot mens te gedragen..." Hans knikte en slikte zijn tranen in. Maar toen moeder een half uur daarna nog eens kwam kykén, hoorde zy zijn rustige ademhaling in de slaap... het verdriet was overwonnen... maar Hans was f HVer°'S voorzichtig met zyn windbuks, want de dode vogel had hem zijn les geleerd. lzwarterSteenuZWarte kat In de ^uken." O tai en£en geluk." Zondae mp^*"67 DeZe heeft de bout voor Aonaag meegenomen." oemist. „ik z0u u dezen aardigen ruiker Chrysanthemums willen geven." Vroolyk meisje (heeft tot laat op kantoor erkt)„Geef me liever een bos eetbare paddestoelen."

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 24