dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier Besprekingen tusschen Parijs en Brussel De race om de wereld Ras Nasiboc overleden Minister Spaak verklaart Rex den oorlog Verklaring van Degrelle Buitenlandsch Overzicht Fransche boeren REIST PER WACO- Japansche voorbereidingen voor 1940 UITGAVE. N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR.. KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 ZATERDAG 17 OCT OBER 1936 64e JAARG. No. 7828 Reactie in Frankrijk op de rede van Koning Leopold Autobus in ravijn gestort bedreigen stakers Is de Fransch-Belgische militaire overeenkomst te handhaven AUTOBUSOIENSTEN naar HOORN, EDAM, AMSTERDAM en GEHEEL WEST-FRIESLAND Onlusten te Bombay HELDERSCHE COURANT Uit Parijs wordt gemeld, dat de Fransche regeering niet voornemens is een nota tot de Belgische te richten om opheldering te vra gen over de verklaringen van Koning Leo pold. Men verklaart aan den Quai d'Orsay niet voornemens te zijn zich op deze wijze tot België te wenden. Er zijn r.eeds besprekingen tusschen beide regeeringen geopend, welke van Fransche zij de worden gevoerd door den Franschen am bassadeur Laroche. Minister-president Blum, die reeds met de radicaal-socialistische ministers Delbos, Da- ladier en Camille Chautemps den door de verklaring des koning geschapen toestand had onderzocht, heeft dit Vrijdagavond ge daan met de leden van het kabinet, die tot de socialistische partij (S.F.I.O.) behooren. Reactie in Frankrijk. Blijkbaar komt voor Frankrijk de verande ring in de Belgische politiek zeer onver wacht. Wat elke eenigszins onbevooroordeelde en opmerkzame toeschouwer van het wereld gebeuren zag aankomen, bleef schijnbaar voor Fransche oogen verborgen. Men heeft daar blijkbaar niet willen in zien dat de groote politieke fout van het verbond met Rusland België dwong om zich los te maken van Frankrijk. Deed Brussel dat niet, dan bestond de kans, dat bij een gewapend conflict tus schen Duitschland en Rusland, waarbij Frankrijk 'verplicht is om de Sovjets te hel pen, ook België zou worden meegesleept. Dat Brussel daarvoor niets gevoelt kan of wil men blijkbaar in Parijs niet begrijpen. De Petit Parisien is verstoord, dat Brus sel geen onderscheid maakt tusschen de vredelievende en de klaarblijkelijk oorlogs zuchtige paties, maar de gemakkelijkste po sitie kiest. Het blad begrijpt dit met eenige moeite, gezien hun binnenlandschen toe stand, maar op deze manier kan België al leen komen te staan. Persstemmen uit België. De Brusselschie „Soir", die vaak de op vattingen der regeering vertolkt, schrijft in verband met de rede van den Koning, dat, terwijl de Belgische veiligheid moet worden verzekerd door een gereorganiseerd en vol maakt uitgerust leger, de koning het land buiten ieder vconflict wil houden, waarbij de Belgische grenzen niet zouden worden geschonden. „Dit is het diplomatieke aspect van de Belgische kwestie". Het blad voegt hieraan toe, dat België fcich zoo het recht schept gerespecteerd te worden en eventueel te worden geholpen door alle staten, welke den vrede willen. Het verklaart, dat de woorden des konings betrekking hebben op de toekomst der Bel gische buitenlandsche politiek en dat er uit blijkt, dat België zijn onderteekening ge stand zal doen. „De verbintenissen, welke België met Frankrijk en Engeland heeft aangegaan na de conferentie te Londen met de Locarnostaten behouden haar volledige waarde, evenals de zin en de strekking van de aanstaande internationale onderhandelin gen ongewijzigd blijven. De formuleering van den koning is niet die van de bij ver drag bepaalde neutraliteit van voor 1914. België blijft vrij in zijn houding op het gebied der internationale politiek, maar wil zich niet meer binden aan eenige groote mo Rondheid of eenige groep van groote mo gendheden om te vermijden, dat het land ?P het gebied der buitenlandsche politiek m een strijdpositie komt. Dit wil niet zeg gen dat het Belgische volk afziet van zijn traditioneele vriendschappen." Minister Spaak tegen Rex. De Minister van buitenlandsche Zaken, hpaak, heeft op een politieke vergadering ®en rede gehouden, waarin hij de nieuwe Belgische politiek als volgt omschreef: >.De zekerheid, dat het Belgische grond gebied niet kan dienen voor een doortocht, noch als operatiebasis voor eenige mogend heid, is een geruststellend element. Wanneer JOODSCHE FAMILIE UITGEMOORD. Door bandieten, die het Pool- sche platteland brandschatten. Onbekend gebleven bandieten hebben in net Poolsche dorp Stawy bij Kielce de fa milie van den Joodschen winkelier Szmulo- bestaande uit vijf personen, vermoord Be bandieten hebben des nachts den winkel vervallen, waar zij een rijken buit hebben gemaakt. veronderstelt te doen te hebben met ehde van Zahzychi, die sedert eenige schat ^et Poolsche platteland brand- wij, om de deugdelijkheid van deze politiek te verzekeren, van het land een belangrijke militaire krachtsinspanning eischen, die ons evenwel in staat moet stellen, onder ver vulling van al onze plichten, onze verdedi ging en onze veiligheid te verzekeren, voe ren wij niet slechts en uitsluitend en in tegraal Belgische politiek, doch dragen wij op de meest doeltreffende wijze tot den we reldvrede bij." In deze faijeenkoThst, die vooral gericht was tegen 't extremisme, zeide Spaak ver der, dat de regeering „den handschoen op nam, indien het noodig was de mouwen zou opstroopen, en tegenover den golf van het Rexisme een golf zou stellen, zoo krach tig, dat men over 6 maanden niet meer van een dictatuur zou spreken". Spaak wees tenslotte op de immoraliteit van het bond genootschap der Rexisten met de Vlaamsch Nationalisten. Verdedigde de Belgische koning het programma van de „Rex"? Brussel. De leider van de Rexisten, De grelle verklaarde aan den correspondent van het Italiaansche agentschap Stefani, dat koning Leopold in zijn rede in den mi nisterraad de grondstellingen verdedigde, welke het rexisme sedert den eersten dag van zijn politieke actie heeft voorgestaan, nl. de noodzakelijkheid, dat België zich be vrijdt van de voogdij van Frankrijk, voor al op het oogenblik, want men ziet de re geering te Parijs steeds meer wijken voor de door Moskou geleide revolutionaire krachten. LEON DEGRELLE. Deze voogdij" zou België wel eens weer mee kunnen trekken in een conflict, dat door het bolsjewisme wordt gewenscht en alleen in het belang van het bolsjewisme. Als het rexisme aan de macht komt, zal al zijn streven gericht zijn op samenwer king met de anti-bolsjewistische landen, zooals Italië, Duitschland en het toekom stige Spanje. De Rex zal met alle materieele en moreele kracht met hen samen strijden om de Eu- ropeesche beschaving te verdedigen en het bosjewisme uit Europa te verjagen.. EKINS ONDERWEG NAAR HONOLOELOE. De United Press-vertegenwoordiger H. Ekins seinde gister uit Midway Island, dat hij 's morgens om half zes met de „Hawaiian Clipper" naar Ho- noloeloe was vertrokken. Tevoren had Ekins het volgende geseind: „Ik verzend dit telegram kort voordat de „Hawaiian Clipper" weder de lagune van Midway Island verlaat, om met dreunende motoren de vlucht naar Honoloeloe te begin nen. De geweldige vliegboot bracht me in negen uren en 35 minuten naar Midway Island. De vlucht verliep zonder eenige moeilijkheid, hetgeen aan de buitengewoon goede naviga tie van den bestuurder is te danken. Als we ons weer in de lucht bevinden, zullen we waarschijnlijk een van de Philip- pijnen komende „Clipper" ontmoeten, welke op reis is van Hawaii naar Midway Island. Ik zou graag gehad hebben, dat beide vlieg- booten op dezelfde plaats voor anker waren gegaan, omdat mijn uitgever, Roy Howard aan boord van het andere toestel is. Midway Island is een heel klein eilandje met een bevolking van 23 employé's der ka bel-maatschappij en 34 employé's van de Pa- namarican Airways.' Liefhebbers van „hen gelen", die graag met hun vangst geuren, moeten hierheen komen/ Visschen van hon derd pond beteekenen hier niets. Echte sport lui gooien alle visschen van minder dan 150 pond weer in zee. Al is het me nog zoo aangenaam, de race rond de wereld met een voorsprong van tien duizend mijlen te winnen, toch zou ik willen dat mijn rivalen meer geluk hadden gehad. Als het weer goed blijft, hoop ik Zondag morgen in Californië te zijn." Acht dooden. Casablanca: Nabij den Tizi-pas tus schen Marakesj en Taroedant, is een auto bus in een ravijn gestort. Van de inzittenden allen inboorlingen, zijn er acht om het leven gekomen, drie zwaar gewond en vijftien licht gewond. Suikerfabriek moest worden ontruimd. Een tweehonderd-tal stakende arbeiders had de suikerfabriek te Taury bezet, waar op een 2000-tal suikerbieten-kweekers naar het stadhuis trokken en van den prefect de ontruiming eischten. Bij het verlaten van de prefectuur wer den de boeren door de stakende arbeiders aangevallen. Deze bestaan voor het mee- rendeel uit Algerijnen en buitenlanders en waren gewapend met knuppels en mes sen. Er ontstond een verwoed gevecht, en de gendarmes konden de vechtenden slechts met moeite scheiden. Het aantal gewonden wordt geschat op vijftig, waarvan drie boeren ernstig. De zwaarstgewonde is nog niet overleden, doch wel is zijn toestand hopeloos. De arbeiders zijn uit de fabriek verwij derd. Reeds sedert eenige dagen staakt de Fran sche binnenschipperij, wat tot ernstige moeilijkheden heeft geleid. De stakende schippers hebben n.l. door middel van hun schepen waarop de roode vanen en de Fransche driekleur wapperen, de water- toevoerwegen naar Parijs versperd. Hierbo ven ziet men een dergelijke versperring in de Seine bij Parijs. Volgens de laatste berichten zou echter het onderstaatssecretariaat van het mijn wezen bericht hebben ontvangen, dat het centraal stakingscomite in de binnenvaart het accoord, dat in den afgeloopen nacht in het gebouw van het ministerpresidium is onderteekend en dat beoogt, een einde te maken aan de staking zou hebben aanvaard De rede van koning Leopold, waar over we in het overzicht van gisteren schreven, heeft heel wat stof doen opwaaien Men weet evenwel nog niet tot welke consequenties de redevoe ring leiden zal, omdat de koning zich niet al te positief heeft uitge sproken Hij heeft de wereld niet voor voldongen feiten geplaatst, zoo als dictators dat gewend zijn. Het verdrag van Locarno is b.v. nog niet officieel opgezegd, de verplichting die België op zich genomen heeft ten op zichte van Frankrijk, bestaat nog en dus is België militair nog gebonden aan zijn zuidelijken buurman. Wil het een politiek van zelfstandigheid voeren, zooals dat door den koning is duidelijk gemaakt, dan zal het zich van deze verplichtingen moeten los maken. Het is daarop dat de N.R. Crt. in een artikel wijst. Hoe het met de Fransch-Bel gische militaire overeenkomst zal gaan blijft voor velen nog twijfelachtig. Dit zal velen in ons land hebben verbaasd, zegt het blad. Bij ons heeft men altijd veel meer aanstoot genomen aan deze overeenkomst, dan aan het deelnemen van België aan het verdrag van Locarno. Weinigen In ons land hebben aan de gevaren van dit ver drag aandacht geschonken; het hoofdschud den over genoemde overeenkomst echter is van den beginne af algemeen geweest in Nederland. Immers, dat was een eenzijdige militaire band, welke tegen Duitschland gericht was en die haast vanzelf België moest meesleepen in een Fransch-Duitsch conflict. Daarom zijn ook steeds vele Bel gische politici vijanden geweest van dit verdrag. In Nederland werd zij in over weging genomen bij ieder politieke aanra king met België. Men heeft te Brussel steeds vastgehou den aan het onschuldige karakter van de regeling. Men zeide dat België zelf te be slissen had, of reden tot toepassing ervan bestond. Eerst alsdat 't geval was zou zij in werking treden. Zou België, uit hoofde van Locarno, volgens zijn Volkenbondsver- plichtingeri, eenvoudig uit verweer alsmede aangevallene, tot samenwerking besluiten dan had de overeenkomst het nut dat men tenminste onmiddellijk zou weten, hoe die samenwerking moest worden verwezenlijkt Dit was het Belgische betoog. En dat heeft op den duur menig tegenstander in België gerustgesteld. Het gevaar van de geheime overeenkomst was daarmede echter niet verminderd, daar een met Frankrijk in conflict geraakt Duitschland er niet door zou zijn gerustgesteld, en zich allicht ge noopt zou zien, het zekere voor het onzeke re nemen. Met het nieuwe beleid in Frankrijk is, zooals we boven echter reeds zeiden deze overeenkomst met Frankrijk moeilijk ver- eenigbaar en bovendien ook voor België te gevaarlijk. We mogen dus een herzie ning, óf een opzegging tegemoet zien, dat is de consequentie van het huidige stand punt van België. Inlichtingen WACO Kanaalweg 137, Den Helder - Tel. 773 j> BEKEND FIGUUR UIT DEN ABESSIJNSCHEN OORLOG. Naar een D.N.B.-telegram uit Da- vos meldt, is daar Ras Nasiboe, de voormalige Abessijnsche legeraan- voeder en stam-vorst aan longtuber- culose overleden. RAS NAIS1BOE De ex-commandant hield reeds een tijd lang in het vermaarde Kurort verblijf. De kuur, aldaar ondergaan, heeft echter niet meer mogen baten en gisteren kwam het einde van de slepende ziekte, die het ieven van den om zijn taai volhouden op het oorlogsfront in Abessinië geroemden generaal voorgoed sloopte. Met Ras Nasiboe is een van de bekende figuren uit den nog zoo kort achter ons lie genden ItaliaanschAbessinischen oorlog heengegaan. Ras Desta, Ras koeksa, Ras Seyoem, Ras Nasiboe zij werden telkens weer genoemd in de berichten over den bloedigen strijd in het overrompelde Ethi opië. Minder dan de overige Rassen is Ras Na siboe als veldheer op den voorgrond getre den. Hij voerde een commando in het zui den ,aan het front van Ogaden, waar ook Ras Desta en de Turk Wehib Pasja streden. In tegenstelling met verscheidene andere Abessinische legeraanvoerders, die óf naar de Italianen overliepen, of aanstands na de nederlaag hun onderwerping aanboden, is Ras Nasiboe den Negus trouw gebleven. Hij volgde hem in ballingschap, voegde zich den 3en Mei van dit jaar bij zijn keizer te Dzji- boeti en behoorde tot zijn gevolg bij aan komst in Palestina. In de zitting van den Volkenbondsraad van Jnni j.l vertegenwoordigde Ras Nasiboe Abessinië. Hij was echter niet in de gele genheid toen zijn stem te laten hooren, daar Eden mededeelde dat reeds besloten was de Abessinische kwestie voor de As- semblée te brengen. Den 30en Juni hield toen de Negus zijn vermaarde rede. OLYMPISCHE SPELEN. Een stadion voor 120.000 personen. Tokio: De ervaring heeft ge leerd, dat de Olympische Spelen op steeds grootscher wijze worden ge organiseerd dan in een land dat vier jaar eerder deze spelen mocht voorbe reiden het geval is geweest. Japan schijnt hierop geen uitzondering te willen maken, gezien de geweldige plannen, welke er bestaan voor de in 1940 in Tokio te houden eerste Olympische Spelen in het Verre Oosten. Men heeft geen tijd verloren laten gaan en reeds thans zijn de voorbereidingen in vol len gang. Een uitgave van ongeveer 10 millioen yen, welke moet gedaan worden voor de werk zaamheden aan stadia en terreincomplexen, is reeds door het Japansche Olympische co mité, dat onder voorzitterschap staat van prins Iyesato Tokogawa, goedgekeurd. Een aantal plannen ligt reeds in teekening ge reed en zal spoedig worden uitgevoerd. Men hoopt binnen twee jaren met de werkzaam heden klaar te zijn. Overeenkomstig de plannen zullen de ter reinen worden aangelegd op de buitenste tuinen van het Meiji-heiligdom, een der grootste Japansche sport-centra. De terreinen voor de Olympische hippische sport e.d. zullen ergens anders worden aan gelegd, maar toch in Tokio. Het Olympische dorp. dat onderdak zal verschaffen aan 2000 personen, zal in de voorsteden van Tokio worden gebouwd. Voor de wedstrijden, welke op velden of banen worden gehouden, zal het bestaande Meiji-tempel-stadion worden vergroot tot een reusachtig bouwwerk, plaatsbiedend aan 120.000 toeschouwers, het grootste aantal, dat ooit in de geschiedenis van de Olympische Spelen in een stadion kon worden onderge bracht. Voor de zwemwedstrijden zal het prachtige Meiji-tempel-zwembad worden uitgebreid tot een capaciteit van 30.000 toe schouwers, terwijl een hockey- en voetbal terrein, benevens een wielerbaan zal worden aangelegd op de schietbanen van Aoyama (Tokio) waar 50.000 personen de wedstrij den zullen kunnen bijwonen. De zeilwed strijden zullen worden gehouden in de To- kiobaai nabij Jokohama. Toestand ernstig. De ongere geldheden nemen in hevigheid toe. De ongeregeldheden nemen een ernstigen keer. De politie heeft herhaalde malen van de vuurwapenen moeten gebruik maken. Gistermiddag zijn eenige winkels geplun derd. De autoriteiten slaan den toestand met aandacht gade. Het aantal slachtoffers bedroeg gisteren 16 dooden en 160 gewonden. Achttien dooden te Bombay. Gisteren zijn bij de ongeregeldheden te Bombay 18 personen gedood en ongeveer 170 gewond. Op het oogenblik is de toestand kalm door het bevel binnenshuis te blijven. SPAANSCH MAILSCHIP TOT ZINKEN GEBRACHT. Londen, 17 Oct. Lloyds verneemt uit Santa Isabel (W. Afrika) dat het Spaan- sche motor-mailschip „Fernando Poo" (6914 ton) ter hoogte van Bata door kanonvuur tot zinken is gebracht.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 1