Herzieni ig der G rondwet Tweede Kamer teleurgesteld De tocht van Jean Batten De autodiefstallen rond Gemert De Achtkamp Schaken. Opbrengst Rijksmiddelen Jaar geëischt tegen Zaterdag 17 October 1936 Derde blad Democratisch karakter van ons Staatsbestel moet gehandhaafd blijven» Nieuwe regeling van de pacht loodscommissaris Auto tegen tram 's-Gravenhage. Verschenen is het voor- loopig verslag over het wetsontwerp tot het in overweging nemen van voorstellen tot yerandering in de grondwet Beteekenis en opzet der herzie ning. Inhoud in het algemeen. Hoezeer het oordeel over de onderdeelen der door de regeering gedane voorstellen ook uiteenliep, hierover waren alle leden het eens, dat de beteekenis van die voor stellen niet zeer groot is te noemen. Verscheidene leden gaven als hun mee ning te kennen, dat de zeer beperkte strek king van de voorgestelde wijzigingen niet in overeenstemming is met de verwachting welke werd gewekt, toen de voorzitter van den Raad van Ministers deze herziening aankondigde. Naar hun oordeel zouden de gedane voorstellen op zich zelf een kamer ontbinding en verkiezingen niet waard ge weest zijn en is de indiening dan ook slechts te rechtvaardigen, wijl een en ander met de periodieke verkiezingen voor de Tweede Kamer in 1937 kan samenvallen. Intusschen erkenden deze leden, dat, gelet op den bestaanden toe stand, de herziening wel van be trekkelijk beperkte beteekenis moest blijven. Immers, welke principieele wijziging zou moeten zijn ter hand genomen? Bij de groote meerder heid van ons volk leeft zeer sterk de overtuiging, dat het democratisch karakter van ons staatsbestel dient te worden gehandhaafd. En een eenigszins concrete voorstelling, laat staan een aanzienlijke mate van eenstemmigheid, omtrent fundamen- teele wijzigingen, welke met behoud van dat karakter of ter verzekering of versteviging daarvanJn de grond wet zouden moeten worden aange bracht, bestaat niet. Dit is ook zeer goed verklaarbaar. De oplossing toch van de meeste der actueele moeilijkheden wordt niet beheerscht door de bepalingen van onze con stitutie, die juist door haar soepel heid aan een gezonde ontwikkeling van onze staatsinstellingen niet in den weg staat. Over de voorgestelde herziening van de grondwet gaven wij bij de indiening van 't wetsontwerp reeds uitvoerig commentaar. Zooals men zich zal herinneren, wordt door de voorgestelde wijziging de vaststel ling van de inkomens der leden van ons Vorstelijk huis, alsmede de salarissen en pensioenen der Kamerleden uit de Grond wet gelicht en wijziging in het vervolg mo gelijk gemaakt door een wet, aangenomen met een meerderheid van ten minste twee derden van het aantal leden van elk der beide Kamers. Ook worden verlagingen voorgesteld. Verscheidene leden zagen geen reden tot verlaging. Zij vonden een vergoeding van f 5000 voor de Kamerleden ook in deze tij den niet te hoog. Anderen daarentegen meenden dat een schadeloosstelling van f 2500 of f 3000 als redelijk zou zijn te beschouwen. Pensioenen. Bij een aantal leden ontmoette het bedenking dat pensionen van reeds afgetreden leden der Kamer niet werden verminderd en onaantast baar werden verklaard, terwijl b.v. ten aanzien van de Indische pensi oenen en die der spoorwegambtena ren reeds maatregelen in andere richting zijn genomen. Andere leden deelden dit gevoelen niet wezen er op dat de geheele positie van ®en Kamerlid een volkomen andere is dan die van een ambtenaar. Ministers zonder portefeuille. Over de al of niet wenschelijkheid om de oenoeming van ministers zonder porte- auille mogelijk te maken, liepen de meenin- 8011 uiteen. Enkele leden zagen in het voorstel een poging om de positie van de regeering te genover de Kamer te versterken. Revolutionnaire vertegenwoordigers. Bij -hun beschouwingen over den inhoud an het betreffende ontwerp stelden ver scheidene leden op den voorgrond, dat de pdcatie het moreele recht bezit zich te- hnt vijanden te beschermen. Zij be- °eft niet te dulden, dat de aan haar ont- i®011/'0- rechten en vrijheden worden mis- p °m haar zelf te vernietigen. enter is uit de practijk gebleken, dat het wpft ^[Hh^kelijk is om de democratie met ettelijke bepalingen te beschermen, zelf uchien het onjuist dat de colleges vni ,?0rdee.len over het verwijderen van re- 'utionnaire volksvertegenwoordigers uit 'm midden. Daardoor worden deze afge- arcJigden overgeleverd aan de willekeur u hun politieke tegenstanders. werd groote vrees uitgesproken voor vait dat de plaats van hem, die ver- len wordt verklaard, zal open blijven. Op deze wijze kan een partij haar vertegenwoordiging of een deel harer vertegenwoordiging in het parlement verliezen, waardoor onrecht wordt ge daan aan een deel van het kiezers corps. Ordening van het bedrijfsleven Sommige leden wenschten hun standpunt ten aanzien van een nadere regeling in de Grondwet van de grondslagen voor ordening van het beroeps- en bedrijfsleven te bepalen aan de hand van de ervaringen, welke naar hun inzicht in de afgeloopen jaren zijn op gedaan met betrekking tot de z.g.n. bedrijfs organisatie. Gaat men aldus deze leden deze er varingen na, dan ziet men dat slechts die bedrijfsregelingen voor de bedrijfsgroepen aantrekkelijkheid hebben, waarbij eenerzijds een zekere stabilisatie wordt verkregen in de positie van de ondernemingen, zoowel wat den omzet als wat den prijs der producten betreft en anderzijds het belooningspeil voor den werknemer kunstmatig op eenzelfde niveau wordt gehouden. Komt een dergelijke regeling tot stand, zonder medewerking van de Overheid, dan ligt het uiteraard ter uitsluitende beoordee ling van de bedrijfsgenooten, of zij op den duur wenschelijk zal blijken te zijn voor den bedrijfstak, dan wel of van de verstarrende werking daarvan dient te worden teruggeko men. Geheel anders wordt de toestand, als de overheid aan dergelijke bedrijfsregelingen haar sanctie gaat hechten en de verhouding nog meer gewrongen gaat maken door het geven van verordenende bevoegdheid aan de organen, die met de uitvoering zijn belast. Dan wordt het bedrijfsleven gebonden aan regelen, die het wellicht niet verdragen kan en waaraan het niet of niet dan met zeer veel moeite en na een lange procedure kan ontkomen. Verscheidene leden juichten het toe, dat de regeering te dezen opzichte een poging tot nadere fundeering in de grondwet niet achterwege heeft gelaten. Dit vooropstellende hechtten zij er aan te verklaren, dat naar hun meening het zwaartepunt niet zoozeer ligt in de, uiteraard noodzakelijke, formeele voorschriften, als wel in een daadwerkelijk gebruik maken van de geschapen mogelijk heden. Evenredige vertegenwoordiging. Sommige leden wezen er op, dat het voorstel, strekkende tot aanvulling van de bepalingen betreffende het kiesrecht, ken nelijk ten doel heeft de kleine partijen uit de vertegenwoordiging te weren. Andere meenden, dat aan de steeds toe nemende versnippering een eind dient te komen, daar dit een behoorlijk function- neeren van het parlementaire stelsel on mogelijk dreigt te maken. Enkele afgevaardigden zouden in onze kieswetgeving het partijwezen erkend wil len zien. De erkenning als politieke partij zou dan afhangen van den tijd van be staan eener vereeniging en haar ledental. ZONDER TEGENSLAG OVER DE GEVAARLIJKE TASMANZEE. GEESTDRIFTIGE ONTVANGST TE AUCKLAND. Reuter meldde gisterochtend uit Auck- land in Nieuw Zeeland: De vliegster Jean Batten, die ondanks de waarschuwingen van de autoriteiten den tocht over de zee van Tasmanië had aan vaard, is om 17.05 uur plaatselijken tijd hier aangekomen. Om 4.37 uur was zij van Syd- ney vertrokken. Naar hetzelfde bureau uit Sydney meldt, heeft Jean, voor haar vertrek uit Australië gezegd: „Als ik op zee mocht neerkomen moet niemand uitvliegen om naar mij te zoe ken. Ik ben besloten deze vlucht te onderne men en vertrouw, dat ik haar kan volbren gen, maar ik wil geen andere levens in ge vaar brengen of last en kosten veroorzaken aan mijn land." Om deze woorden goed te waardeeren, moet er bij opgemerkt worden, dat het vlieg tuig van Jean niet voorzien was van draad- looze telefonie of telegrafie en dat zij ook geen opvouwbare rubberboot bij zich had, zooals de meeste Oceaanvliegers met zich meenemen. Auckland heeft Jean een grootsch wel kom bereid. Dadelijk toen de jjladen het be richt hadden gebracht van haar vertrek uit Richmond, begonnen de menschen naar het vliegveld toe te stroomen, zoodat de politie gedwongen was uitgebreide voorzorgen te ne men. Men weet, dat Jean's vader, die tandarts is, zich er altijd maar amper mee heeft kun nen vereenigen, dat zijn dochter van vliegen haar hoofdbezigheid maakte en dat hij zich tegen haar vlucht over de Tasmanzee verzet had, hoewel de ervaring hem al wel geleerd had, dat Jean doorzet, wat zij zich heeft voorgenomen. Hij was nu een der eersten om haar geluk te wenschen, maar kon toch niet nalaten daar een goedmoedig standje onn to vf»rhïr»Hnri. 7r»n mr»of "hij oticto- Be opbrengst over de eerste 9 maanden van 1936 ongeveer 7 mil- liaen minder dan over hetzelfde tijdvak in 1935. 's-GRAVENHAGE, 16 October Aan het inde staatscourant van gister opgenomen overzicht van den stand der rijksmiddelen (hoofdsom en opcenten) op ultimo Septem ber van het dienstjaar 1936 is het volgen de ontleend: directe beldstingen. Bedrag van de raming f 113.100.000.kohieren voor den dienst 1936 zuiver bedrag f 88.918.188.32, zuiver bedrag der kohieren voor den vorigen dienst tot en met dezelf de maand van het vorige jaar f 83.352.533.99 Overige middelen: 1/12 der raming f 30.960.416.67, opbrengst over September 1936 f 31.926.038.83, opbrengst over Septem ber 1935 f 30.017.190.58 opbrengst over de eerste negen maanden van 36 267.518.56739 opbrengst over de eerste negen maanden van 1935 f 273,620,473,17. HEBBEN VERDACHTEN NOG MEER OP HÜN KERFSTOK? ALLE DRIE BLIJVEN ONT- ONTKENNEN. De drie mannen, die te Gemert in arrest zijn gesteld in verband met een aantal autodiefstallen, die daar en in de omge ving den laatsten tijd zijn gepleegd, schij nen inderdaad nog meer op hun kerfstok te hebben. Verleden week aldus de „Msb." kwam de heer van Eupen te Gemert 's morgens tot de ontdekking, dat de deuren van zijn garage waren geforceerd en zijn auto daar uit was verdwenen. Men vond later den wagen op eenigen afstand in een sloot lig gen. Aangenomen wordt nu dat het verdachte drietal ook hier aan het werk is geweest. Zij moeten den wagen uit de garage heb ben gehaald en een eindweegs den weg op hebben geduwd en toen getracht heb ben te starten. Daar de motor weigerde aan te slaan, hebben zij den wagen in de bedoelde sloot langs den weg gereden, waar hij zwaar beschadigd werd teruggevonden. Den contactsleutel van den auto hadden de dieven echter meegenomen. Hoewel de aangehoudenen tot nu toe geen bekentenis hebben afgelegd, zullen S.' en van der B. heden naar de gevangenis te Roermond worden overgebracht. De derde verdachte P., blijft nog in hech tenis te Gemert. Gedeeltelijke bekentenis afgelegd Nog meer arrestaties te wachten Met betrekking tot de arrestatie van de drie autodieven te Gemert, meldt men nader aan bovengenoemd blad, dat de aan gehoudenen gisteren in den loop van den avond hun ontkennende houding hebben prijsgegeven en volledig hebben bekend eenige dagen geleden des nachts een auto te hebben gestolen ten nadeele van den heer Willemse te Gemert. Een der verdachten heeft bovendien aan de politie verklaard, dat hij debet is ge- veer gezegd hebben, „Jean, kwade meid, je verdient ee.i pak slaag, je hebt ons leelijk in angst laten zitten, maar w-'; zullen maar zeggen: Eind goed, al goed!" Jean verklaarde, dat zij er altijd naar ge streefd had Engeland en Nieuw Zeeland door de lucht met elkaar in verbinding te brengen Zij had de vlucht over de Tasmanzee nooit als meer beschouwd dan een van de gewone étappes in een lange afstandsvlucht, Jean Batten heeft met deze vlucht weer eens getoond tot de kranigste vliegers van de wereld te behooren, mannen en vrou wen gelijkelijk. Naast groote technische be kwaamheid beschikt zij niet alleen over uit- houdings- en doorzettingsvermogen, maar zij heeft daarbij ook de groote deugd zich zelf beperking op te >kunnen leggen en bij al haar durf geen daden te ondernemen, die zij niet te voren volledig overwogen en daarbij mogelijk geacht heeft. Ongeveer een jaar geleden (Av. 14 Nov. 1935) is uitvoerig verteld hoe de 17-j'arigé weest aan een poging tot het stelen van de auto van den heer Van Eupen te Ge mert. De aanwijzingen die de politie heeft- wij zen erop, dat nog meer personen bij deze diefstallen zijn betrokken. Hun arrestatie kan elk moment worden verwacht Be heer Van der Heuvel dient amendementen in. De heer Van der Heuvel c.s. heeft eenige amendementen voorgesteld op het wetsont werp tot nieuwe regeling van de pacht. De bedoeling is o.a. te voorkomen, dat overeenkomsten worden vastgesteld, welke partijen, indien zij te voren geweten had den, dat deze aldus gewijzigd konden wor den, ervan hadden doen afzien het des betreffende pand te verhuren. De bevoegdheid van den rechter behoort beperkt te blijven tot vernietiging van een onjuist geachte overeenkomst. Voorts achten de voorstellers het te ver gaan den pachter de beschikking te geven over de financiën van den verpachter. Rede lijker moet het geacht worden, slechts na machtiging van den rechter tot het doen verrichten der geweigerde herstellingen over te kunnen gaan. Tensloitte behoort het geven van ad viezen en ontwerpen van overeenkomsten meer tot de taak van uit het maatschappe lijk leven opgekomen organen dan aan een pachtkamer. Wegens drie gevallen van ver duistering. Rotterdam, 16 Oct. Voor de rechtbank te Rotterdam heeft zich gistermiddag te verantwoorden gehad de 57-jarige A. S., vroeger loodscommissaris te Maassluis, doch thans gedetineerd in het huis van bewaring. De dagvaarding legde hem ten laste drie gevallen va verduistering in dienstbetrek king. Verdachte legde een volledige bekentenis af. Een referendaris van het departement van defensie, afdeeling loodswezen, had 7 Au gustus een kastekort van f 1327 ontdekt, welk bedrag verdachte als ontvangen van loodsgelden in den loop van het tijdvak van 1 Juli 1928 tot 7 Augustus j.1. ontvangen heeft. Getuige J. R. Filz, procuratiehouder van de firma Hudig en Pieters had een kwitan tie overgelegd, geteekend door verdachte, ten bewijze, dat op 17 Januari 1931 een be drag van f 500 was gestort als waarborg voor te betalen loodsgelden. De directeur van de Handelsinrichting te Poortershaven had een bedrag van f 300 voor dit doel gestdr-t. Verdachte zeide, dat hij door huiselijke omstandigheden zijn toevlucht tot bier had genomen. Het O. M., waargenomen door mr. Reumer, zeide, dat verdachte om de malversaties te camoufleeren, ook valschheid in geschrifte heeft gepleegd. Daar verdachte aan bier verslaafd is, hij gebruikte minstens 12 fleschjes bier per dag en hij meent, dat bier geen drank is, zal hef bureau tegen alcoholisme voor een ho- pelpoze taak komen te staan. Spr. vond echter de feiten ook te ernstig voor een voorwaardelijke veroordeeling en eischte een jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis.- De verdediger bepleitte oplegging van een voorwaardelijke straf. Vonnis 29 October a.s. Jean na het vernemen van de recordvlucht van Bert Hinkler van Engeland naar Au stralië besloten had, dat zijzelf ook nog eens zooiets zou ondernemen. Ondanks het verzet van haar vader zette zij door tot zij ten slotte had leeren vliegen en de hand had kunnen leggen op een oud vliegtuig. Toen moest zij nog veel tegenwerking en lijdelijk verzet van de officieele wereld over winnen. Kingsford Smith had haar gewaar schuwd niet te trachten de records van een man te breken en niet 's nachts te vliegen; zij had de waarschuwing in den wind ge slagen en... bracht het niet verder dan Ka- rachi. Later hield zij zich beter aan den raad van Sir Charles, maar ook de tweede poging mislukte; te Rome reeds. Jean gaf het echter niet op. Zij verwierf zich den bijnaam van „try again girl", het meisje, dat het steeds opnieuw probeert. En den derden keer gelukte de vlucht. Zij verbeterde het record van Amy Mollison en bracht het van 19% dag op krap 7 dagen. Op de terugreis verspeelde zij haar kans ook dat record te behalen, doordat haar toestel bij het wegtaxien op het vliegveld van Margignane bij Marseille door glas scherven reed, waardoor een band van een der wielen sprong. Haar naam als vliegster was echter gevestigd. Zij bevestigde dien nog verleden jaar door de eerste vrouw te zijn, die over den Zuidelijken Atlantischen Oceaan vloog en dan nog wel alleen. Thans, nog geen vol jaar later, heeft zij opnieuw een opmerkelijke prestatie gele verd. Verleden week Maandag, 5 October, 's ochtends om half vijf vertrok zij uit Enge land en nog geen zes dagen later, in vijf da gen, 20 uur en 55 minuten, wist zij Port Darwin te bereiken, waarmee zij Broad- bents record over dien afstand met een dag ongeveer sloeg. Van Port Darwin vloog zij door naar Sydney, waar zij haar toestel eerst nog eens goed liet nazien Toen waagde zij van het strand van Richmond af den sprong over de Tasmanzee en verrichtte daarmee de eerste rechtstreeksche vlucht van Engeland naar Nieuw Zeeland in den tijd van elf dagen. Natuurlijk had het snel ler gekund maar Jean hield de voorzichtig heid in het oog, zorgde dat haar toestel in prima conditie bleef en gunde zichzelf on derweg althans genoeg nachtrust om even eens in conditie te blijven. Zoo kon haar onderneming met het bekende succes - be kroond worden. Euwe remise tegen Kmoch. De vijfde ronde van den internationalen achtkamp, in het A.M.V.J.-gebouw te Am sterdam gespeeld, trok gisteren zeer groote belangstelling. Deze ronde kenmerkte zich door de uniformiteit in de openingszetten aangezien alle wit-spelers met d2-d4 begon nen. Terwijl echter Fine in zijn partij tegen Landau en van Bosch tegen Gruenfeld er een orthodox damegambiet van maakten kozen Kmoch en van Scheltinga in hun partij en tegen Euwe resp. Aljechin de West-Indische verdediging. Euwe-Kmoch. Het was reeds na de eerste zetten te zien, dat de wereldkampioen van begin af fel op aanval zou spelen. Reeds op den zesden zet offerde hij een pion waardoor hij niet zijn looper op b 5 schaak kon bieden. Dit dwong Kmoch door c7-c6 zijn naar b7 ontwikkelde looper de diagonaal te versperren. Door goed positiespel wist Kmoch den plus-pion te behouden, doch bleek dit niet voldoende om er eenig voor deel uit te trekken. Nadat de dames en de meeste stukken afgeruild waren, kwam men tot een gelijkstaand eindspel, waar zwart weliswaar nog steeds een pion voor was. Er zat echter geen winst in. Na 43 zetten werd de vrede gesloten. AljechinVan Scheltinga. De ex-wereldkampioen vond het in zijn partij tegen Van Scheltinga blijkbaar overbo dig lang theorethische wegen te begaan. Dit deed hij slechts tot den tienden zet. Daarna stelde hij zijn paarden op h4 resp. a4 op, zonder dat het erg duidelijk was waarom deze manoeuvre uitgevoerd werd. Van Scheltinga speelde thans heelemaal onbevangen en het lukte hem ook zijn tegen stander een niet bijzonder goede stelling te bezorgen. Door een ongemotiveerd paard-offer geraak te Van Scheltinga wel materieel in het na deel, maar behield desondanks nog een goe den aanval. Aljechin was na ruil der dames, genoodzaakt de kwaliteit en twee pionnen te geven om zich uit een dreigend mat-net te bevrijden, zoodat het tot een eindspel van twee loopers, paard en drie pionnen van wit tegen zwart's toren, paard en vijf pion nen kwam. Vervolgens ruilde Van Scheltinga nog zijn toren voor den zwarten looper en een pion en na vijf uur spelen werd de patij bij den volgenden stand afgeboken: wit: kd3, lc2, pb7, pionnen op f5 en h3; zwat: kd7, pb5, pionnen op a5, b4, f7e g7 en h7. LandauFine. Ook in deze partij kon men zien, dat Lan dau het van begin af erop aangelegd had elke remise-variant zorgvuldig uit den weg te gaan. Door het opschuiven van zijn c- pion naar c5 veroorloofde hij wel zijn te genstander het centrum vast te leggen, maar verkreeg hierdoor een goede kans tot een aanval op den koningsvleugel. Deze kans liet hij dan ook niet voorbij gaan. Hij deed afstand van de rochade, ging met zijn h-pion voorwaarts en verzwakte de ko ningsstelling van zijn tegenstander. Maar Fine achtte toen het tijdstip gekomen om tot een tegenaanval over te gaan. Door en kele krachtige zetten wist hij plotseling het roer om te gooien. Landau toonde in het vervolg echter dat hij met het verdedigen evengoed op de hoogte was als met het aanvallen en Fine moest zich geducht inspannen, om den be gonnen aanval niet weer los te moeten la ten. Na 40 zetten werd de partij afgebroken in een stand waaromtrent moeilijk iets te voorspellen is. Gruenfeldv. d. Bosch. V. d. Bosch koos, met zwart spelend, tegen Gruenfeld den Lasker-variant, (pf6e4), van het orthodoxe damegambiet. De opening werd van beide kanten streng theoretisch behandeld, totdat onze landgenoot op den vijftienden zet door een onoplettendheid een pion verloor. In het vervolg dezer partij speelde v. d. Bosch echter uiterst nauwkeurig door en liet zijn tegenstander geen kans om den plus-pion in winst om te zetten. Hij drong met zijn toren de witte stelling binnen, forceerde door driemaal schaak te bieden herhaling van zetten, zoodat na 33 zetten de partij remise gegeven werd. Een vrachtauto, gevuld met zakken zaag sel, die gistermiddag geparkeerd had ge staan op den Overtoom tegenover de Jan Pieter Heyestraat te Amsterdam, was be zig een draai te nemen om de Jan Pieter Heyestraat in te rijden, toen zij door een tramwagen van lijn 6 werd gegrepen. De tramwagen schoof de vrachtauto op zij. Deze maakte een slag zijwaarts en zou ge heel op zijn kant zijn gevallen, indien niet een kleine particuliere wagen, welke na het draaien van de vrachtauto had willen passeeren, daar niet gestaan had om de vrachtauto op te vangen. Na de botsing boden de drie voertuigen een merkwaardig aspect van een groote vrachtwagen, die een grillig schuinen stand maakte, gekneld tusschen de radia tor van een kleinen broeder en het voor- balcon van een tramwagen. Persoonlijke ongelukken kwamen bij de botsing niet voor. Het verkeer, vooral het tramverkeer, dat omgeleid moest worden, ondervond vrij veel hinder.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 9