BINNENLAND De Achtkamp Schaken. SPORT Brute roofoverval te Zevenhuisen De verduistering te Alkmaar Storing telefoonverkeer Een „Mussert winf-band V ergif tigingsverschij nselen Voetbal Kleeren bij petroleum- vergasser Visscherschepen in den storm Disconto-verlaging NederL bank Van den Bosch-Lanttau wordt hang ■partij. Hedenavond einde der kamp. Gisteravond vond in het Parkhotel de ontmoeting Van den Bosch-Landau plaats, welke feitelijk in de tweede ronde had moeten gespeeld worden. De partij was belangrijk voor het bezet ten van de derde en vierde „plaats. Zooals bekend gemaakt is worden hedenavond de hangpartijen uitgespeeld. In een Fransche partij speelde zwart de Rubinstein-varinnt, waarin reeds spoedig het paard op f6 afgeruild werd. Van den Bosch speelde op den achtsten zet het paard naar e5 met de bedoeling de ont wikkeling van zwart's looper op c8 te be lemmeren. De partij verkreeg daardoor een agressief karakter. Dit soort spel is een kenmerk van beide spelers. Bij den 12en zet bood van den Bosch afruil der dames aan, dat door Landau geaccepteerd werd en waardoor de partij een rustiger aan zien kreeg. Doordat wit aan de lange zijde rocheerde en zwart aan de korte werd de grond gelegd voor een gecompliceerde stel ling. Het gelukte wit, die aanvankelijk bei de raadsheeren had tegenover raadsheer en paard van zwart, een zijner raadsheeren te ruilen tegen het paard op b6 en daarmede zwart een dubbelpion op de b-lijnen te bezorgen. Dit voordeel werd echter gecom penseerd doordat zwart de beschikking kreeg over de open a-lijn voor zijn toren en nadat de witte pion op de damesvleu gel oprukte, ontstond een stelling, die lich telijk in het voordeel van wit was. Er ont stond een eindspel van vier pionnen en een toren ieder, waarin wit 2 gevaarlijke vrij pionnen heeft, welke hem de beste kansen geven. Het zal voor Landau zeer moeilijk zijn verlies te ontgaan, hoewel remisekansen aanwezig zijn. Op den 47sten zet stelde van den Bosch remise voor, wat Landau echter niet ac cepteerde. De partij werd tenslotte na den 52sten zet van zwart afgebroken in een gelijkstaande stelling. De partij zal hedenavond worden voort gezet. Tevens zullen dan de hangpartijen van den Bosch-Kmoch en Aljechin- van Scheltinga worden uitgespeeld. OUDE MAN DOOR INBRE KERS SCHANDELIJK MIS HANDELD. - POLITIE LEGT DE HAND OP EEN AUTO EN EEN VERDACHTE. Donderdag vervoegde zich, naar de A.R. „Rotterd." meldt, de heer Van Leeuwen uit Zevenhuizen, aan de woning van den 73-ja- rigen Van Bergen, wonende aan de Breede- weg aldaar, die als zonderling bekend staat. Van B. leeft geheel afgezonderd van de we reld en ontvangt zeer zelden bezoek, zelfs leveranciers worden niet op het erf gelaten. Van L. is een der weinigen, die af en toe tot den ouden man weten door te dringen. Van L. schrok hevig bij het tevoorschijn komen van Van B., daar deze in een deer- niswekkenden toestand verkeerde. Zijn ge zicht was geheel met wonden bedekt, ter wijl de ooren geheel kapot waren. De han den waren eveneens vol met slagwonden. Aan het geheel was niets gedaan en de wonden vertoonden desondanks reeds spo ren van genezing. Hoe Van L. ook trachtte iets omtrent de oorzaak te vernemen, iedere poging strand de daar Van B. slechts verklaarde: Ik wil niets met politie noch dokter te maken heb ben. Een tweede moeilijkheid was, dat Van B. geheel doof geslagen was. Van L. stelde onmiddellijk bij zijn terugkeer de gemeen tepolitie met zijn ondervindingen in kennis. Een agent ging onmiddellijk naar de wo ning. Dank zij het tactisch optreden van den agent gelukte het eindelijk den ouden man aan het spreken te krijgen, hetgeen hem mede door de opgeloopen mishandelin gen zeer zwaar viel. Van B. verklaarde, dat voor omstreeks veer tien dagen twee heeren met een luxe auto bij hem geweest waren om koffie en thee aan hem te verkoopen tegen zeer lagen prijs Inderdaad heeft v. B. voor ruim f 12 aan koffie en thee gekocht tegen zooals dé politie verklaarde buitengewoon lage prijs. Nadien verklaart hij niemand meer ontvangen te hebben. In den nacht van 12 op 13 October werd v. B. wakker, doordat twee mannen voor zijn bed stonden, die een fel schijnend licht voor zijn oogen hielden en hem dwongen te zegge#, waar hij zijn geld had, daar zij reeds vergeefs het geheele huis doorzocht hadden. De, oude man verklaarde: „Dat zeg ik je nooit." Hierop voegde hem een der personen toe: „Dan slaan we je dood, ouwe,' en meteen kreeg v. B. een slag met een voorwerp in het gezicht. Herhaaldelijk vroeg men nu aan den ouden man waar zijn geld lag, terwijl hij bij ieder weigerend antwoord wederom gesiagen werd. Hierbij schijnt v. B. verdoofd geraakt te zijn. Hij weet niets definitiefs omtrent den afloop. Slechts één ding weet hij: „Maar mijn centen die heb ik nog." Een porte- monnaie met pl.m. f 10 welke boven op de kast Jag, is medegenomen. Onder leiding van agent Nebeling werd nu eeno nderzoek in gesteld. Dit onderzoek, waaraan rijkspolitie medewerkte, heeft tot gevolg gehad dat in den nacht van Zaterdag op Zondag eenige klaarheid in deze zaak is eekomen. Allereerst werd in een garage tt Ililegersberg een auto in beslag genomen van zeer verdachte afkomst. In deze auto is een oud-model gummiknuppel gevonden, waaraan eenige stukjes ontbreken. Deze stukjes zijn ten deele aangetroffen in de kamer waar de overval heeft plaats gehad Verder werd een persoon in hechtenis ge nomen. die evrdarht wordt bii dezen overval geweest te zijn. Meer arrestaties zijn te wachten. De politie verklaarde, dat v. B. inderdaad een groot bedrag aan geld in huis had, hetgeen op de ongelooflijkste plaatsen verstopt we« DADER IN DE DUINEN AAN GEHOUDEN. VAN DE VER DUISTERDE 40.000 GULDEN NIETS MEER IN ZIJN BEZIT. Onze Alkmaarsche correspondent hieromtrent het volgende: meldt De bedrijfsleider van den houthan del Eecen te Alkmaar, de 55-jarige W. N., die ruim anderhalve week ge leden spoorloos verdwenen is, is gis ternacht teruggevonden in de duinen van Kadzand. Wandelaars vonden hem in een onbewoonde duinhut en waarschuwden de rijkspolitie. Deze onderwierp hem aan een kort verhoor en bracht hem vervolgens over naar het ziekenhuis te Oost burg, aangezien N. verwondingen aan pols en hals had opgeloopen en bo vendien wegens opgezette voeten niet kon loopen. Van de verduisterde 40.000 gulden was niets meer in zijn bezit. De Alkmaarsche recherche is gis termorgen naar Kadzand en Oost- burg vertrokken, teneinde met de rijkspolitie in verbinding te treden en N. aan een verhoor te onderwer pen en hem zoo mogelijk naar Alk maar over te brengen. Menschen, die in het nauw zitten, doen soms dingen waarvan een nuchter toe schouwer zegt: Hoe haalt hij het in zijn hoofd! De beer N., die enkele dagen gele den als spoorloos verdwenen werd gemeld, is teruggevonden. In een duinhut, ver van de menschen, zonder geld, zonder brand stof, zonder voedingsmiddelen. In zijn angst, wetende dat zijn misdadige handelingen moesten uitkomen, werd hij bevangen door een gedachte, die hem niet meer losliet: „Weg! Weg!" Waarheen, dat deed er niet toe. Ergens, maar niet hier blijven! Waarom? Het was natuurlijk klinkklare dwaasheid. In deze dagen van radio, telegraaf en telefoon ontloopt men de wrekende Nemesis niet zoo gemakkelijk meer. En zeker niet, wan neer men op pad gaat zonder geld. Enkelen hebben den heer N. nog gezien op den Woensdag van zijn vertrek. Wellicht was hij toen reeds op weg, want sedertdien is hij niet meer thuis geweest. Hij heeft toen de aandacht getrokken. Hij leek wel te waggelen over straat", wist iemand ons te vertellen. Maar al heel spoedig was hij verdwenen in de drukte van den voor avond van de 8-October-viering. Gegroet had hij niet. Maar dat was niets vreemds, want hij had de reputatie van zeer kort en korzelig te kunnen zijn. Na Woensdag heeft men niet meer van hem gehoord. De politie heeft gezocht in verschillende groote steden van Nederland, maar men vond geen spoor. Ten slotte werd per extra politiebericht zijn aanhouding door de Alk maarsche politie verzocht. Zijn zoon was ïn- tusschen op verschillende renbanen in het buitenland geweest. Eveneens zonder suc ces. Waar kon de gezochte zijn? Een periode van tien dagen wordt tegen woordig lang genoeg geacht om een voort vluchtige te achterhalen. Niet weinigen be gonnen te gelooven, dat het ergste was ge schied. Want hij had geen spoor achterge laten. Degenen, met wie hij vroeger in rela tie had gestaan, bleken niets omtrent den heer N. te weten. In de duinen te Cadzand stond een hut. Eenzaam en verlaten, niet ver van de grens. In de buurt van grenzen heeft men vlugger argwaan dan elders. Toen dan ook iemand uit de buurt meende te bemerken, dat de hut niet meer leeg was, moest hij er meer van weten. Hij haalde assistentie smokkelaars zijn vaak gevaarlijk volk! en er werd een onderzoek ingesteld. Men vond een van kou verstijfde, half uitgehongerde vreemdeling. De politie, die inmiddels was gewaarschuwd, kwam spoe dig achter de waarheid. Een telefoontje en weldra waren enkele Alkmaarsche politie mannen op weg naar Cadzand. De heer N. is voorloopi" opgenomen in 'n ziekenhuis te Oostburg. Zijn toestand stond niet toe hem onmiddellijk op transport te stellen. Het eerste hoofdstuk is ten einde. Het tweede zal zich straks afspelen voor het gerecht. KABEL IN HET MERWEDE-KA- NAAL ONKLAAR GERAAKT. OOK EENIGE BUITENLAND- SCHE VERBINDINGEN GE STOORD. Gisteren is in het intercommunale en in ternationale telefoonverkeer een ernstige storing opgetreden door het onklaar raken van een rivierkabel in de Merwede. Dit is een gevolg van den storm van Zon dag, welke de uiterwaarden aan den kant van Zwijndreelit heeft doen onderloopen, waarbij een telefoonkabel schijnt te zijn ge scheurd, langs welke de verbindingen loo pen van het Noorden des lands met Zeeland, Parijs en Londen. Men heeft zich nu geholpen door het „lee- nen" van tijdelijke verbindingen via andere plaatsen. Zoo kwamen de verbindingen met Parijs en Londen tot stand via een omweg over Duitschland, terwijl de verbindingen met Zeeland werden gaande gehouden via Dordrecht en Breda. Ook is een der lijnen tusschen Dordrecht en Rotterdam gestoord. De telefoongesprek ken voor de gestoorde gehieden konden slechts met groote vertraging worden afge wikkeld. Aanvankelijk moest de spreekduur tot drie minuten worden beperkt. Later op den dag werd dit rantsoen tot zes minuten uitge breid. De rijkstelefoondienst hoopte hedenoch tend vroeg het defect te hebben hersteld. Maatregelen tegen propaganda via den loopenden band. Het is den laatsten tijd meermalen voor gekomen, dat te Bilthoven en in De Bilt de wegen bekalkt waren met politieke leu zen. Zoo heeft men onlangs gebruik ge maakt van een auto, voorzien van een band met het opschrift: „Mussert wint". Door steeds verf op de band te laten loopen, maakte men afdrukken van deze leuze op den openbaren weg, waardoor geheele we gen werden beschilderd. Het gemeenteper- soneel kon daarna weei aan het werk gaan om de beschilderingen te verwijderen. Thans hebben B. en W. van De Bilt een bepaling voorgesteld, aldus de N.R.Crt., awarbij verboden is het aanbrengen van letters op den openbaren weg. Tot dusver kon men tegen dit feit nog niet strafrech telijk optreden. Tevens zal strafbaar wor den gesteld het des nachts vervoeren of het bij zich hebben van voorwerpen, welke ge bruikt kunnen worden voor het aanbrengen van opschriften op het wegdek, tenzij kan worden aangetoond, dat die voorwerpen niet zijn bestemd voor liet beschilderen van wegdekken. PAARD EN WAGEN TE WATER. Van een deken, welke werd uitge klopt, geschrokken. 's-GRAVENHAGE, 19 October Gister ochtend om 7 uur schrok een voor wagen gespannen paard op den Zuid-Buiteusingcl- te Den Haag zoodanig van een deken welke werd uitgeklopt, dat paard en kar te wa ter geraakten. De voerman kon nog bijtijds van den bok springen. Spoedig arriverde de groote kraanwagen van de politiebrandweer met behulp waar van de drenkelingen op het drooge werden gebracht. Het paard bleek geen letsel te hebben bekomen. Vrouw in levensgevaar. Amsterdam. Gister in den namiddag te ruim half zes heeft in een woning in de Tweede Helmerstraat te Amsterdam een ernstig ongeluk plaats gehad, waarbij een vrouw zware brandwonden heeft opgeloo pen. De vijftigjarige juffrouw R. bewoont een zolderkamer in perceel Tweede- Helmer straat 35. Op genoemd uur stond zij r,e was- schen, waarbij haar kleeren in aanraking kwamen met een petroleumvergasser, dié vlak naast haar op den grond stond. Voor zij besefte, wat er gebeurde, stonc haar jurk in brand. Op haar gegil en hulp geroep snelde de hospita, mej. Z., i„nr tweede étage woont, toe. Het gelakt,e haa echter niet de brandende ,kle?™n te d°oven. In een panischen angst vluchtte mej.R. trappen af. Gelukkig waren ook de andere bewoners van het huis door naar gi angstkreten gealarmeerd. De bewoner van de eerste étage schoot te hulp en het ge lukte hem met een kleed de vlammen dooven. De vrouw had reeds deerlijke brand wonden opgeloopen. Onmiddellijk waar schuwden de buren de brandweer, den G.G.D. en de politie. Mej. R. had zware brandwonden over het geheele lichaam en in zorgwekkenden toestand is zij naar he Wilhelmina-gasthuis overgebracht. Haar hospita had brandwonden aan de beide handen opgeloopeu. Ook zij is naar het Wilhelmina-gasthuis vervoerd, doch na verbonden te zijn kon zij naar haar woning terugkeeren. Te Almelo en Deventer. Almelo, 19 October: In Almelo en De venter zijn de laatste dagen vergiftigings verschijnselen geconstateerd bij een groot aantal personen, die bij onderzoek gestoom de makreel bleken te hebben gegeten, wel ke op de markt verkocht was. De verschijnselen waren niet van ernsti- gen aard. Gisteren is op de markt te Rijssen een groote partij makreel in beslag genomen, daar de keuringsdienst vermoedde, dat de partij ondeugdelijk was. De oorzaak is ver moedelijk te wijten aan onjuiste behande ling bij het stoomen. De verkoopers treft geen schuld, daar zij onkundig van de on deugdelijkheid waren. Volgens berichten uit zee hebben ver schillende visschersschepen zwaar weder té kampen gehad. De stoomtrawler Sch. 61, schipper Arent Groen, van de reederij v.h. Frank Vrolijk, te Scheveningen, heeft groote moeite, zich op de zee te houden. Het schip heeft een defect aan den stoomketel en stoomt met halve kracht op de hoogte van Terschel ling. De schipper heeft reeds radiografisch om assistentie verzocht. Voorts bericht men nog, dat van enkele schepen- de haringdeklast is weggeslagen. Van 3 tot 2Vi procent. Amsterdam: De Nederland- sche Bank heeft besloten met ingang van hedën het wisseldisconto te ver lagen van 3 tot 2Vfe procent. HILVERSUM H Orkest Concerten VARA-Orkest Nieuwsberichten Gramofoonmuziek Lichte Muze Melody Circie Flierefluiters Godsdienstige Uitz. Morgenwijding VPRO Dansmuziek Lezingen Lezing over Werkloos heid Voor de Vrouw Sociale verzekering Huwelijksverhoudin gen Sport Schaakpraatje Voor de jeugd Voor de kinderen Diversen Onze Keuken Zang Omroep Symph. Ork. en Omroepkoren uit Brussel Radio-Tooneel 8.00 12.00 10.00 11.30 9.30 5.30 2.00 12.15 1.00 2.30 3.00 8.30 10.00 11.30 10.05 7.40 11.00 7.00 7.15 8.20 9.20 8.15 8.00 10.30 t w bijzondere aandacht vraagt: Hilversum n. 8.15 u. njn. Europeesch concert. Aangeboden door het Belg. Nat Inst. voor de Radio- omroep in Brussel. Orkest Concerten Vocaal en Instrum. concert Nieuwsberichten Gramofoonmuziek Godsdienstige Uitz. Schriftlezing Morgendienst Lezingen Landbouwhalfuur Onderw.fonds v. d. binnenvaart Lezing over West- Friesland Sport. Schaakcursus Solisten-concerten Viool-recit. (m. piano) Arnh. Orkestver. met solisten Arnh. Orkestver. met solisten Voor de jeugd Voor postzegelverza melaars Kinderuur Orgelconcerten Orgelspel Diversen Chr. Liederenuurtje „Neutraliteit" Internationale specialiteiten. Breslau. 8-05 u. n.m. Groote Mis in f Bruckner. 11.00 12.30 12.15 2.00 6.00 3.00 2.30 5.00 4.00 8.00 10.20 10.40 6.30 7.15 10.25 8.15 9.40 kl. t. 9.10 van N-H.V.B, DE VERRICHTINGEN IN IA. Bergen verliest van O.S.V. 3. Op veler verzoek zullen wij onze lezers voetballiefhebbers evenals het voorgaande seizoen op de hoogte houden van de ge. beurtenissen in de afdeeling IA van den N H V.B. In deze afdeeling zien we onze sterke clubs Bergen en Vrone worstelen tegen hoofdzakelijk een Zaansch blok. Vrone, voor een paar jaar, eeuwig laat- ste in de 4e klasse K.N.V.B., blijkt de groot ste moeite te hebben zich in dit milieu te handhaven. Bergen moet een goede ploeg bezitten en zij zal zeker trachten zich van de bo venste plaats meester te maken. Nochtans zijn er kapers op de kust en Ber- o-en's greep naar het kampioenschap zal er dan ook een zijn, die gepaard zal gaan met veel strijd en spanning. We zullen intus- sehen de verrichtingen met belangstelling gade slaan. Bij de Zondag gespeelde wedstrijden zorg de Alc. Victr. 4 voor de verrassing, door C.S.V. met 2—1 te slaan. De Castricummêrs zijn bepaald niet zoo sterk dan andere ja ren. Ook Bergen kon het niet. tot een over winning brengen. Met 31 zegevierde O.S. V. 3, dat altijd een lastig tegenstander blijft, vooral op eigen terrein. Door een overwinning had B.S.V. eigenlijk moeten toonen dat het haar nu ernst was. Z.F.C. nam geen halve maatregelen tegen Vrone en bracht Hoogland c.s. te St. Pan- cras een 6—1 nederlaag toe. Hierdoor heeft Z.F.C. 4 de leiding geno men en een kostbare voorsprong van 2 pun ten veroverd. Z.V.V. 3 knalde er lustig op los tegen W. F.C. 4. De Wormerveerders konden met een 6—2 jas hun haardsteden weer opzoeken. Door deze prestaties luidt de stand aldusf Z.F.C. 4 5 4 0 1 22—11 8 Bergen 1 5 3 0 2 178 6 Z.V.V. 3 5 3 0 2 17—15 6 O.S.V. 3 3 2 0 1 7—5 4 Alcm. Victrix 4 4 2 0 2 12—14 4 C.S.V. 1 4 1 1 2 8-8 3 W.F.C. 4 4 1 1 2 13—15 3 Beemster 1 4 1 1 2 11—20 3 Vrone 1 4 0 1 3 11—22 1 WEDEROM DIVERSE INBRAKEN TE ALMELO. Eenigen tijd geleden zijn verschillende inbrekers veroordeeld, die in Twentsche gemeenten hun slag hadden geslagen. Do laatste dagen zijn echter wederom diverse groote inbraken gepleegd. Zoo werd vorigo week te Almelo f 1000.— gestolen. Een dag later f 20.terwijl thans in Eisen, ge meente Markelo, den landbouwer K., des nachts van f 300.is beroofd. Toch is hiermede nog geen einde gekomen aan de reeks beroovingen. Op de najaarsmarkt te-Rijssen is gister een landbouwer uit Weerden beroofd van een portefeuille met f 250.—, terwijl een landbouwer uit Holten tijdens de markt een boekje met f 140.kwijt geraakte dat of gestolen of verloren werd. en ROEKELOOZE SCHOLIER GEWOND. Aan een auto vastgehouden tegen de straat geslagen. Alphen aan den R ij n, 19 Oct. Het gevaarlijke vasthouden aan auto's, zooals de wielrijders dat wel plegen te doen, heeft in de gemeente Leimuiden weer een slachtoffer geëischt. De 13-jarige scholier, J. van Riel liet zich op zijn rijwiel voorttrekken door een vracht auto. Op den nieuwen weg te Leimuiden geraakte de jongen echter met zijn fiets in een kuil van den weg, waardoor hij de macht over het stuur verloor en tegen de straatsteenen smakte. Met een ernstige sche delfractuur werd hij opgenomen. Nadat een medicus hem eerste hulp had verleend, is de jongen in zorgwekkenden toestand naar het academisch ziekenhuis in Leiden overge bracht. DOODELIJKE AANRIJDING TE BLADEL. Zondagmiddag naderde de heer B. uit Veldhoven met zijn auto komende van de Belgische grens, aan het einde van het dorp een der laatste bochten in den weg Ant- werpen-Eindhoven. Ter plaatse waren eeni ge kinderen aan het eikels rapen, waarmee ten bate van het gezin nog een mooi centje kan verdiend worden. Juist bij het passeeren van de bocht stak plotseling hot 4-jarig kindje van H. de weg over, door het weifelen van de kleine was voor den bestuurder het niet meer mo- genjk een aanrijding te voorkomen. Het kindje kwam onder de auto zoodanig te recht dat het schedeltje als het ware ver brijzeld was. Toen eenigen tijd later Dr. Broos uit Zeelst arriveerde, kon déze slechts den dood constateeren. DIEVEN OP HEETERDA.AD BETRAPT. rj°<:n Zondagavond een bewoner van de af™ '1 -fï te Jhlversum, na een korte tmf l1Kh0,d m zijn woning terugkeerde, 111 ee,rj der benedenkamers twee 7ock-P„n aan' dle bezig waren met het door- Z0®k®" vai\ zijn schrijfbureau. mannor.Z1J bemerkten, sprong een der tecei? bewoner af en drukte hem kffL r)d m'Jur- Hierop namen de inbre- groote h F ^en van hen verloor in de meerde nnam-ii3»^oed' De bestolene alar- sienalen?rT Jk de P°htie, aan wie een opgegeven Va" de indringers kon worden komediaVeAZiin waarschijnlijk binnenge- het ««-wuft p van valsche sleutels. Uit wordt .i i"?u' dat niet gesloten was, bedroe vb ?dFag. van f 31-75 vermist. Een ande.-o i a ntl8 golden, dat in een der aangeroerd6n W&S K°borgcn, lieten zij °n"

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2