{n het Nationalis tische vuur De Italianen in Abessinië Op zoek naar een dievenbende De devaluatie en de smokkelhandel Brand op Italiaansch stoomschip Amy Mollison ook Eens was het in de poolstreken warm Göring dictator van het vierjarenplan pe bezetting van siguen- za begaat een vergis sing. gevaren, waaraan pe journalist in spanje blootstaat. angstige oogenblikken. de zon ging onder. De invoer van Nederlandsche landbouwproducten in België Onaangenaam avontuur van filmacteurs De ontevreden Fransche boeren na het einde van het re genseizoen de veldtocht hervat. weer over den Oceaan IN DEN SIGUENZA-SECTOR, OCTOBER 1936. Bijna een halven dag lang heb ik als schietschijf voor het nationalistische leger gediend, dat klaarblijkelijk van meening was, dat mijn chauffeur, mijn Baby-Austin en ikzelf de spits van een nieuw regeërings- offensief tegen Siguenza vormden, aldus meldt John Yindrich, correspondent van United Press uit den Siguenza-sector. De nationalisten lieten zelfs een brug direct voor de poorten van de stad in de lucht springen, om onzen „opmarsch" tot staan te brengen. Maar wij zijn dit offensief ge heel onwetend begonnen; de wegen in deze streek waren noch aan mij noch aan mijn chauffeur bekend en zoo kon het gebeuren, dat wij er maar op los reden, zonder ook maar een oogenblik te vermoeden, dat de laatste voorposten van de roode troepen reeds lang achter ons lagen en wij met een snelheid van 50 kilometer per uur het na tionalistische front naderden. De vijand meldde zich zeer onhoflijk met een hagel van kogels aan, die plotseling om onzen wagen heenvlogen. De chauffeur Na- varro remde en wij beiden sprongen als sprinkhanen uit onzen Austin, om ons op den buik op den weg te laten vallen. Dat gebeurde geen oogenblik te vroeg, want reeds begon er op geen honderd meter af stand een machinegeweer te ratelen. Kling! daar ging de voorruit aan scherven Ffft! onze banden bliezen hun laatsten adem uit; en daarom hielden wij het maar voor be ter, om ons zoo spoedig mogelijk uit de voe ten te maken. Wij kropen als slangen over den weg; Navarro vond achter 'n teerton dekking en ik dook in een verlaten loopgraaf. Maar het machinegeweer zweeg niet, in tegendeel, «enige infanteristen kwamen het te nulp en begonnen ons op blauwe boonen te ont halen. Toen het vuren eindelijk ophield, bief ik mijn hoofd op maar toen brak het lawaai opnieuw los. Zoo lagen wij een half uur, terwijl de kogels ons om de ooren vlogen, totdat eindelijk Navarro het geduld verloor, opsprong, naar den wagen liep, dezen op gang bracht en naar mij toe reed. Direct volgde daarop een snelvuur en het machinegeweer trof den motor, wij kropen dus maar weer in den loopgraaf en de booze vijand bestookte onze auto, totdat zij er uitzag als een zeef. Kogels, die insloegen, deden ons den mod der in het gezicht spatten. Er bleef ons niets anders over, dan rustig te blijven liggen, totdat de duisternis viel; maar he laas was het eerst twee uur in den namid dag, de zon brandde fel, wij waren dorstig, hongerig, vermoeid en in een hoogst on aangename situatie. Daarbij kwam, dat de nationalisten nu met mijnenwerpers op ons begonnen te vuren. Drie mijnen sloegen nauwelijks tien meter van ons verwijderd in, de vierde miste zijn doel echter geheel en al. Daarop hoorde ik een aantal explosies, die, naar mijn ervaringen in den burgeroorlog opge daan, niets anders konden zijn dan dyna- dietexplosies. En alsof dit alles nog niet genoeg was, begon de nationalistische artil- wie een spervuurzóne achter ons te leggen, <>m het „vijandelijk offensief" in den kiem •g verstikken. Langzaam, oneindig langzaam begonnen do schaduwen langer te worden en daar mede werd mijn angst voor een nationalis- hschen tegenaanval grooter. Ik vreesde in het hijzonder de Moren, die ons zonder meer neergeschoten zouden hebben en eeni ge malen meende ik reeds stappen te hoo- en en bereidde ik mij er op voor, zonder te houden met het geweervuur, nhoog te springen, de armen op te steken "Journalistas!" te brullen. Maar de Jhnd naderde onze loopgraaf niet. kn ^6n zon onderging, begonnen wij het krijgen; het machinegeweer tracht- °ns daarentegen door steeds nieuwe sal- r farrn .te houden en belemmerde ons iede- v-tewhfdns- Onze eenige troost was, dat er .schrikkelijk slecht geschoten werd. Ein- krn Werd het volkomen donker en wij k 'Pen op handen en voeten meer dan een ^"teter ver, voordat wij ons geheel durf- °P te richten. f,1 a Ren>ge heen en weer geloon klonk het hooot"^ ute de duisternis „Handen om- Van a en waren weer bij de voorposten ons teolksfronttroepen aanbeland, die een T*r L.un commandant brachten. Deze, Poer, i P'tein, verklaarde ons heel verge- Vorroirüu Lij ons geruimen tijd door zijn Piot Lad waargenomen en dat hij lijk n Legrijpen, hoe iemand een derge- Le machinegeweervuur kon overleven, den ynarr|tet-expIosies die wij gehoord had achter0*? vertelde hij, hadden de bruggen in (|p e voorste nationalistische stellingen Va]" n o-* f'°en vliegen, om onzen „aan- Nn 11 Rllenza te verhinderen, bracht waren blii- hRt er levend afgc- Scher, j Lebben. Onze wagen was intus- cioor den vijand veroverd. Ahteursrecht V.P.B.-United Press.) (Nadruk verboden). De miniatuur-republiek, Andorra, op de grens tusschen Frankrijk en Spanje werd van Spaansche zijde met bezetting b*drei gd. Op grond van vroegere beschikkingen werden toen Fransche militairen toegelat en om de onafhankelijkheid van de repu bliek te beschermen. Hierboven een foto aan het grenskantoor op den straatweg naar Seo de Urgel. LANDBOUWPRODUCTEN IN BELGIË. Brussel, 19 October (A.N.P.): Officieel wordt medegedeeld: In verband met recente besprekin gen tusschen de Belgische en Neder landsche belanghebbende departe menten is besloten bij wijze van proef machtiging te verleenen tot herstel van een gedeelte der contin genten voor Nederlandsche land bouwproducten, die opgeschort wer den, met dien verstande, dat dit zal geschieden ten aanzien van de arti kelen, voor welke de tegenwoordi ge toestand dit schijnt toe te staan zonder inconvenient. Uitdrukkelijk is overeengekomen, dat de machtigingen slechts zullen worden verleend voor zoover de in voer der bedoelde producten niet de concurrentievoorwaarden verzwaart in verband met de monetaire storin gen en dat alle noodige maatregelen te dien einde zullen worden genomen door het exporteerende land. THANS WEER EEN LE VENDIGE SLUIKHANDEL VAN NEDERLAND NAAR BELGIE. Men schrijft uit Brabant aan de NRCt.: Reeds eenige malen wezen wij in onze artikelen uit het Brabantsche grensgebied op het feit, dat iedere wijziging op mone tair gebied zich aanstonds in den smokkel handel demonstreert. Zoo heeft zich na de devaluatie van den gulden niet alleen een wijziging voltrokken in den aard der artike len, die van België naar Nederland gesmok keld worden, doch tevens is voor het eerst in enkele jaren weer een levendige smokkel handel van Nederland naar België ontstaan. Werden nog voor eenige maanden paar den enrunderen, vooral na de stijging van den Nederlandschen marktprijs, van België naar Nederland gesmokkeld, thans hebben de Belgische autoriteiten zich genoodzaakt gezien het grenstoezicht te verscherpen, teneinde de veesmokkelarij naar België te gen te gaan. Evenals in Nederland zulks het geval was, stuit ook in België de bestrijding van dit soort smokkel op groote moeilijkheden, aangezien de frauduleuze invoer in den re gel plaats vindt via boerderijen, waarvan de landerijen ten deele op Nederlandsch en ten deele op Belgisch grondgebied liggen, zoodat een optreden vrijwel alleen practisch resultaat heeft wanneer men de vervoerders op heeterdaad betrapt. De Belgische ambtenaren zitten boven dien, aangezien er eenige jaren vrijwel niet naar België gesmokkeld is, met de moeilijk heid, dat zij de smokkelaars niet kennen. Zij kennen wel de smokkelaars die naar Ne derland smokkelen, doch dit zijn nimmer dezelfde als die naar België smokkelen. Een beroepssmokkelaar toch smokkelt nooit naar twee kanten omdat zijn eigen veilig heid meebrengt dat hij altiid naar één zijde van de grens veilig moet kunnen zijn. Zoo probeert een aan de Nederlandsche zijde van de grens betrapte smokkelaar steeds zoo spoedig mogelijk Belgisch gebied te be reiken, hetgeen hem niet mogelijk zou zijn, wanneer hij ook daar door de ambtenaren gezocht wordt. Vandaar dat de smokkelaars naar België als regel de heste vrienden lijn met de Nederlandsche ambtenaren en an derzijds de smokkelaars naar Nederland met de Belgische ambtenaren. Als gevolg daar van en van het feit, dat ook in de smok kelaarswereld het verraad een groote rol speelt, leven de smokkelaars naar België en de smokkelaars naar Nederland als re gel op een voet van gewapenden vrede, ver trouwen zij elkaar niet verder dan zij el kaar zien en houden zij voor elkaar hun transacties angstvallig geheim. Niettemin ontvangen de grensambtenaren aan beide zijden van de streep dikwerf waardevolle inlichtingen van in tegenovergestelde-rich ting smokkelende groepen. Op deze wijze veroorzaakt derhalve devaluatie van den gulden een verscherping van de onderlinge verhoudingen in het grensgebied. Drie dooden. Gisteren werden radio-seinen opgevangen van de Italiaansche Oceaanstoomer „Vulca- nia", meldende dat aan boord brand was uitgebroken. Onmiddellijk koos een Italiaansche torpe dojager met twee sleepbooten uit Napels zee, om het in brand staande schip assistentie te verleenen. De „Vulcania" had Zondagavond moeten vertrekken, doch was eerst gistermorgen met de lading gereed, zoodat het te vier uur kon uitvaren. De bestemming van het schip was Amerika. Er bevonden zich 500 tot 600 pas sagiers aan boord. Gezagvoerder is Tupa- rich. Het Londensche kantoor van de maat schappij aan wie de Vulcania toebehoort, deelt nader mede, dat een begin van brand ontstaan is in het. niet-bezette gedeelte van de derde klasse. Het vuur werd met de aan boord aanwezige middelen gebluscht. Het stoomschip zet zijn reis voort. Aan boord heeft zich geen enkele paniek voorgedaan, schade is niet aangericht. Brand op de „Vulcania" eischt drie dooden. Napels: Bij de bestrijding van den brand aan boord van de Vulcania zijn twee matrozen en een steward om het leven ge komen. DOOR DEN STORM ZATEN ZE OP EEN DER KLEINE SHET- LAND EILANDEN GEVANGEN. Ook gisteren heeft de storm boven Enge land voortgeduurd, maar behalve omge waaide schoorsteenen, telefoonpalen en hoo rnen en hier en daar een verdronken paard of koe zijn geen ernstige ongelukken ge beurd. Op de Mersew is de groote Cunard boot Lancastrian op drift geraakt, maar spoedig behouden te Birkenhead binnen ge bracht en langs de oostkust hebben de red dingsbooten eenige visschersschuiten in noodhavens moeten brengen. Een groep van 30 filmacteurs en tech nisch personeel, die op een der Shetland eilanden, dat slechts eenmaal per week door de postboot uit Kirkwall wordt be zocht is er misschien erger aan toe. De boot kon wegens den storm de haven niet verlaten en Zondagmiddag seinden de ac teurs, dat het eilandje overstroomd was en zij toevlucht hadden moeten zoeken in een houten hut, die eigenlijk als schuur voor het bewaren van de apparaten was opge richt. Zij hadden nog 2 dagen leeftocht, mits ze zuinig waren en verzochten om hulp. Een draadloos telegram in retour is niet be antwoord, zoodat hun seintoestel waar schijnlijk ook in het ongereede is geraakt. Waarschijnlijk zal de postboot vandaag kun nen vertrekken, maar anders zal een vlieg tuig levensmiddelen laten vallen. IN HANDEN VAN EEN TROEP STAKERS GEVALLEN, DIE HEN LEELIJK TOETAKELDEN. Wij hebben reeds melding gemaakt van incidenten, die te Toury het gevolg zijn ge weest van een staking op een suikerfabriek. Le Journal meldt hieromtrent nader, dat zeer tot ontevredenheid van de boeren uit de omstreken van Toury, die suikerbieten verbouwen, een staking was uitgebroken op de fabriek die hun producten verwerkt. Toen zijn een groot aantal boeren naar Toury gegaan om bij den burgemeester te protesteeren. Onderweg kwamen zij eenige stakers tegen, Algerijnen, die de boeren groetten met. de geheven vuist Eenige Alge rijnen moesten dit met een pak slaag boe ten. Nadat de boeren bij den burgemeester wa ren aangekomen en deze een depuatie ver zocht had de kalmte te bewaren, werden de boeren plotseling door 50 Kabylen met stee- nen bekogeld. De boeren, die ongewapend waren, moesten vluchten, doch vielen toen in handen van 'n troep stakers, 200 man sterk, die hen lee- lijk toetakelden. Vijftig boeren zijn gewond, waarvan verscheidenen ernstig. Berichten uit Addis Abeba melden, dat de wegen met het einde van het regenseizoen weer begaanbaar worden en dat Italiaansche colonnes nu op weg zijn naar het merenge bied van de provincie Silama in Zuid-West- Abessinië. De Geloso-divisie, die bestaat uit troepen met lichte uitrusting, die vervoerd worden met vrachtauto's, is op een punt on geveer 20 mijl ten Westen van Agherema- riam gekomen, dat ongeveer 70 mijl ten Westen van Neghelli ligt. Zij heeft thans een hoogvlakte voor zich, welke ongeveer 3500 meter hoog is, en waarbij zich het Ruspoli- meer bevindt. Het Margherita-meer kunnen zij zien liggen. De colonne was gedwongen 85 dagen in Aghehemariam te blijven, en raakte in de buurt van Giabassire eenige malen slaags met Abessijnsche benden on der bevel van ras Desta. Giabassire is een strategisch punt op den weg naar Allata, en ras Desta hoopt zeker nog altijd den Ita- liaanschen opmarsch tot staan te kunnen brengen. Uit Addis Abeba zijn al colonnes op weg naar Allata, en naar de noordelijk ge legen meren Zuai en Cciala. Voorbereidin gen worden ook getroffen voor een marsch naar Lakemti in het Westen en naar Giren, de hoofdstad van Jimma. Tusschen Rome en Addis Abeba is een vliegdienst geopend over Kaïro, Khartoem, Asmara, Dzjiboeti en Diredawa. Men hoopt de reis in vier dagen te kunnen vliegen. Oude nederzetting opgegraven. Russische archeologen hebben in den Pool cirkel nederzettingen gevonden van een onbekend volk, dat in de grijze oudheid in het district Salegarda heeft gewoond. Het vorige jaar werden bij de blootlegging der resten van een antieke stad kunstvoorwer pen ontdekt, die getuigen van een hoog cultuurniveau, der oude bewoners. Dit jaar zijn de opgravingen voortgezet en op 40 kilometer van de eerste stad is een tweede nederzetting gevonden. In beide steden te zamen zijn ongeveer 36.000 voorwerpen op gegraven, die het stempel van de cultuur der Skythen dragen. Uit de vondsten zou volgens de onder zoekers moeten worden afgeleid dat flora en fauna ten tijde van het bestaan dezer steden van anderen aard waren dan thans het gevaJ is. Waar zich thans de dorre toendra uitstrekt, moet in die tijden een weelderige plantengroei het landschap be koring hebben verleend. Het blijft overigens voorloopig nog een raadsel, welk volk hier in oude tijden zijn nederzettingen heeft gehad. BOTSING TUSSCHEN TWEE AUTO BUSSEN IN SCHOTLAND. Ruim 20 gewonden. Gistermorgen zijn op den weg van Car- dross naar Helensburgh in Schotland twee autobussen in botsing gekomen. Ruim 20 personen werden gewond. JAPANSCHE VLIEGBOOT VERMIST. Tokio. Het Japansche ministerie van Marine heeft medegedeeld, dat een vlieg- boot, aan boord waarvan zich acht man nen bevinden, vermist wordt. (De machine moest tijdens de manoeu vres een noodlanding maken ter hoogte van het eiland Hatsjioji. Sedertdien heeft men niets meer van het toestel vernomen). Hitier heeft het volgende decreet op de uitvoering van het Vierjarenplan uitge vaardigd: „De uitvoering van het door mij op het Partijcongres van Eer afgekondigde nieu we vierjarenplan vereischt een uniform bestuur van alle krachten van het Duit- sche volk en de straffe samenvatting van GöRING. alle betrokken ressorten in partij en staat. De uitvoering van het vierjarenplan draag ik over aan den minister-president kolonel- generaal Goering, Minister-president kolo nel-generaal Goering treft de ter vervul ling van de hem opgelegde taak vereischte maatregelen en heeft in zooverre de be voegdheid tot het uitvaardigen van rechts- verordeningen en algemeene bestuursvoor schriften. Hij heeft het recht alle autori teiten, met inbegrip van de hoogste rijks autoriteiten, en alle dienstinstanties van de partij, haar onderdeelen en de daarbij aangesloten organisaties^te hooren en aan wijzingen te geven". AMY MOLLISON. Na een heele poos niets meer over het vliegende echtpaar Johnson te hebben ver nomen komt thans Stefani met het be richt uit Parijs dat Amy Mollison zich zou hebben verbonden om in Mei a.s. een vlucht New York Parijs te maken. Die een kloosterbibliotheek uit plunderde Kunsthandelaar stond aan het hoofd van de ben de. De Weensche recherche speurt thans naar de leden van een dievenbende, die de we reldberoemde bibliotheek van het kapittel van Admont, benevens van talrijke andere kerkelijke instellingen in Oostenrijk op ge raffineerde wijze heeft uitgeplunderd. Volgens de reeds ten dienste staande ge gevens stond aan het hoofd van deze bende een kunsthandelaar in Munchen met name Bretschneider, die destijds met een jaar ge vangenisstraf werd gestraft, omdat hij in een Oostenrijksch klooster met een scheer mes uit een zeer kostbare kroniek de on schatbare platen had uitgesneden aldus le zen we in de „Msb.". Deze platen zijn na verschillende omwegen in het bezit geraakt van den Amerikaanschen bankier Pierpont Morgan Jr. die evenwel niet geneigd was, ze weer af te staan, daar hij ze op regel matige wijze, door bemiddeling van een kunsthandel had gekocht. Nadat Bretschneider uit de gevangenis ontslagen was stichte hij zijn dievenbende die er speciaal op uit was, zich kunstschat ten uit kloosterbibliotheken toe te eigenen. Thans is hij opnieuw gearresteerd, juist op het moment, toen hij de Oostenrijksch- Duitsche grens wilde oversteken met vier kostbare middeleeuwsche teekeningen bij zich, die hij uit de kapittelbibliotheek van Admont gestolen had en in Duitsch- land aan den man wilde brengen. De bende werd toen ontmaskerd en ver schillende leden zitten reeds achter slot en grendel. Volgens hun verklaring gaven zij zich voor geleerden uit en zoodoende konden zij bijna steeds van de goedgeloovi- ge monniken zeer gemakkelijk toegang ver krijgen, om daar in de onbewaakte oogen- blikken, die hun helaas ruimschoots werden toegemeten, naar hartelust rond te schui men en te plunderen. Op deze wijze zijn talrijke oude folianten en codices van hun waardevolle, met de hand geteekende platen en versieringen beroofd. De meeste hiervan zijn voor goe den prijs in het buitenland verkocht. Tot deze bende moet ook behooren een zekere dr. F., die het laatst gezien is in Zurich, alwaar hij middeleeuwsche manu scripten te koop aanbood. MOORDENAAR GEARRESTEERD. WARSCHAU, De politie heeft de ban dieten, die 16 dezer een Joodsche familie hebben vermoord, gearresteerd. DE NATUURLIJKE BEVOLKINGSTOE NAME IN POLEN. WARSCHAU, De natuurlijke bevol kingsaanwas van Polen in het eerste half jaar van 1935 bedraagt 217.859 zielen, of 1.45%. In het eerste halfjaar van 1935 bedroeg deze toename 181.898 zielen. VULCANISCHE STEENENREGEN OVER VALT STUDENTEN. TOKIO, 19 Oct: (Stefani) Drie studen ten van de universiteit van Tsjoeo, aldus seint Stefani uit Tokio, zijn overvallen door een steenenregen terwijl zij bezig waren met het beklimmen van een vul kaan. Een hunner werd gedood, de beide anderen werden gewond. DE UITTOCHT DER JODEN UIT DUITSCHLAND. NEW YORK, 19 October (ANP) Het Palestina ophouwfonds deelt mede, dat de Joodsche bevolking van Duitschland in de m^ooo ,aar is *Pdnald van 517.000 tot P™? ,z'eten:Naar België, Nederland, frankrijk of Engeland weken 15.600 Joden uit, naar de Vereenigde Staten of ander» Amenkaansche landen 22.000. 33.000 Joden hebben zich naar Palestina begeven.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 3