Texel s. KROM N.V. DE STROOPER. AKKERTJES zoo aoed ■—/JE- voor 't leer! AKKER-CACHETS Groote doos 10 cent. Extra groote doos 15 cent HYGIËNISCH M°°£RN WASSCHERIJBEDRIJF te ALKMAAR - Tel- 4041 <3 llinen> uwe, z sss; Belt U 473 op, Keizerstraat 31, Pen Heider Kegelen Najaarsconcours begonnen* Marineberichten Stoomvaartberiehten FEUILLETON e DOOR PETER BARON xvn. Als U onverwachts koorts krijgt, neem dan dadelijk een "AKKERTJE" en ga naar bed. Gewoonlijk hlijit het daar dan bij en voelt Ge U den volgenden morgen weer frisch. Koker met 12 stuks 62 ct. Zakdoosje, 3 stuks 20 ct. vaste klantenkring te scheppen, houdt het venten met vlsch in zoo'n rayon tenslotte op. Eohter, wanneer de regeering tegen een vasten prijs visch doet verstrekken, zal er een kern van vischgebruikers ontstaan, die voor later, in meer normale tijden, goede ge volgen voor het vischbedrijf kan hebben. De mensehen zijn dan gewend geraakt aan visch en zullen dit gerecht meer geregeld op tafel willen hebben. Het zal inderdaad ook invloed hebben op die kringen, die nu niet vallen onder der ca tegorie van de werkloozen, maar ze hooren er over praten en willen ook eens een proef met zeevisch nemen en er zullen dan mede vaste gebruikers van visch worden gecreëerd. Als nu de handel in deze vischdistributie kan worden opgenomen, zal er over de maat regel meer genoegdoening zijn en zal er ook van die zijde alles op worden gezet om den maatregel e doen slagen. Dit in aanmerking genomen, kunnen we, gezien uit een oogpunt van opvoering van het vischbedrijf, deze distributie zeer toe juichen. En, al staat het er niet met zooveel woor den, hieruit kan toch worden afgeleid, dat de handel deze vischsoort met graagte tot zich nam, waaruit mede mag worden geconclu deerd, dat er consumenten voor zijn te vinden. Het zou ook al te gek zijn, dat er voor dergelijke prachtige en veel vischvleesch be vattende visch geen vraag zou zijn. Men leert bovendien zoodoende gebruik te maken van de vangsten, die wel door onze vloot kunnen worden verzorgd. En door deze visch te gebruiken, helpt men mee onze va- derlandsche visscherij in stand te houden, het geen van buitengewone beteekenis kan wor den genoemd voor het voortbestaan van een stuk voortreifelijke volkskracht. Daarvoor mogen we niet blind blijven en dienen we zooveel mogelijk te bevorderen. Het geluid van steeds grooter aanvoer buitenlandsche visch gaat verstommen, in dien we het onze visscherij, door de simpele daad van het gebruik maken van door haar aangevoerde visch, mogelijk maken te kun nen bestaan en te bevorderen, dat de vloot door moderne schepen kan worden uitge breid. Uit Enkhuizen en Hoorn komen telkens be richten van botvangst, zoodat daaruit de gevolgtrekking mag worden gemaakt, dat het IJselmeer toch altijd nog geschikt is levenskans te bieden aan deze vischsoort. We meenen, dat het vraagstuk van den botstand in het LJselmeer de volle aandacht verdient en dat er alle aanleiding is om dezen zoo hoog mogelijk op te voeren. En, zooals we al meer schreven, niet slechts in het belang van den Llselmeervisscher, maar ook in dat van den kunstvisscher in onze wateren. Zoowel de binnenvisscherij van aal en pa ling, als die op het IJselmeer en buiten den afsluitdijk, had de laatste week niet die re sultaten meer als de week daarvoor. Over de prijzen schijnt men niet ontevreden te zijn. We spraken een binnenvischer, die zich in dien geest uitliet en ons zeide, dat de prijzen hooger waren dan verleden jaar. Wel was hij, en zeer vele binnenvisschers met hem, zeer teleurgesteld over het niet vertrekken van pootaal. Nog steeds bleven de vorige week de ruime haringvangsten aanhouden. Twee trawlers uit LJmuiden, die des Dinsdags waren uitgevaren, kwamen des Vrijdags binnen met elk een dui zendtal manden versche haring. Dit wordt aangemerkt als recordvangsten. Ook uit het overzicht in de N. Rott. Ct. blijkt van hoeveel beteekenis de makreel- en haringvangst voor den handel daar is ge weest. Van acht uur tot 's middags half twee is men onafgebroken bezig geweest deze visch ai te staan. Van de IJmuider vloot waren verleden week 77 trawlers in bedrijf, n.1. 26 kust booten, 8 haringbooten en 43 Noordzee- booten. Het aantal van verleden jaar is dus weer ongeveer bereikt. De vischprijzen waren Maandag aan den afslag te IJmuiden bevredigend. De tong- prijs was van 1.tot 1.15. De schol- prijzen waren flink, haringprjjzen goed en ook de makreel hield goed prijs. De besom mingen der trawlers gaven dan ook reden tot tevredenheid. Den Bnrg R.-K. VOLKSBOND. De cursus „Eerste Hulp bij Ongelukken", die op initiatief van den R.-K. Volksbond te Den Burg zal gegeven worden voor personen boven 19 jaar, wordt verzorgd door Dr. Hel- lema te Den Burg. Oudeschild HOOG WATER. Tengevolge van den stevigen N.Westelijken wind was het water Zondag abnormaal hoog. Zondagmorgen bereikte het een hoogte van 2.18 m boven N.A.P., 's avonds iets minder, n.1. 2 m. Daar het water rond het T.E.S.O.- gebouw stond, moesten de passagiers op de pier ontscheept worden. Aan de N.W. kust, waar we ook even een kijkje namen, waren veel menschen bijeen om van den aanblik van de woelige watermassa s te genieten. Oosterend BINNENBRAND TE OOSTEREND. Zaterdagnacht ontstond, vermoedelijk ten gevolge van het springen van een lampeglas, brand in de wol- en sajetzaak van den heer Kuiper in de Hoekstraat te Oosterend. Het vuur vond voedsel in de voorradige wol en kousen, terwijl zich zeer veel rook ontwik kelde, waardoor ook de kasten van de aan grenzende woning van den heer S. Bremer al spoedig vol rook stonden. De eigenaar van de wolzaak had de tegenwoordigheid van geest de smeulende doozen met kousen buiten te gooien, waarna de brand vrij spoedig ge- bluscht was. Toch had de heer Kuiper nog wel voor een paar honderd gulden schade, die door verzekering werd gedekt. De heer Kuiper was verzekerd bij de Zaanlandsche Brandverzekering. MARKTOVERZICHT. Door de zware slagregens was het markt bezoek Maandag niet groot. De vee-aanvoer was vrij goed, er was vooral veel jong rund vee, dat voor het meerendeel van buiten Texel kwam. Er stonden o.a. 27 pinken aan de lijn, voor een deel drachtig, over het al gemeen geen zwaar vee. De prijs bedroeg gemiddeld 125.per stuk; voor gras kalveren betaalde men iets minder dan vorige week; de prijzen liepen van 60 tot 70 gulden per stuk; fokkalveren vanaf 25.—. Verder werd een viertal gelde koeien ver handeld, voor 130.tot 150. De wolveehandel is thans van weinig be teekenis meer. Oude schapen werden onge veer 30 stuks aangevoerd, die gemiddeld 17.50 p. stuk deden. Overhouders brach ten gemiddeld 11.per stuk op. Wolhandel was er op de markt in het geheel niet. De varkensprjjzen op de boerderij zijn een weinig gezakt bij vorige week, betaald wordt 21 S. 2iy2 ct. p. p. Biggen brachten op de markt 12.tot 12.50 op. Aan de eierveiling steeg de prijs slechts zeer weinig bij vorige week. Texel, Maandag 19 October 1936. 4 Koeien 130—150, 27 Pinken 120—130, 19 Graskalveren 25—65, 6 Nuchtere kalve ren 1013, 30 Schapen 1519, 6 Lamme ren 912, 22 Biggen 916. Eierveiling, Maandag 19 October 1936. Aangevoerd 29057 eieren. 5862 kg 4.75 5.00, 62—64 kg 4.90—5.20, 66—70 kg 5.30—5.50, 50—56 kg 3.50—3.65, 40—50 kg 2.80—3.60. "il C c\ Geeft 9eengoee«»a «f thuiswasschers geven, aan een voor U onbekend fabriekje oi „bedrijf van S- KROM N.V. He. hygiënisch mo ®^n D kunt u zien hoe en waar is voor ieder belangstellende te bezichtigen, Uw goederen worden behandeld. Het onderlinge najaarseoncours, georgani seerd door den Kegelbond „Hollands Noord punt", dat een volle week zal duren, is gister avond officieel geopend. Een groot aantal dames en heeren kegelaars was in café „de Pool" aanwezig, toen de vice- voorzitter, de heer W. A. Everards, precies om 8 uur het woord nam. Spr. riep de aan wezigen een hartelijk woord van welkom toe en deelde mede, dat de bondsvoorzitter, de heer S. Jaring, helaas niet aanwezig kon zijn wegens ongesteldheid. Spr. sprak den wensch uit, dat dit in alle opzichten een sportief con cours mocht worden en riep daarvoor de mede werking in van alle kegelaars. De heer D. Kort werd uitgenoodigd den eersten bal op de korpsplank te gooien, waaraan deze gaarne voldeed. Na deze plechtigheid werd met de diverse wedstrijden begonnen en de Heldersche kegelaars lieten zich niet onbetuigd. Het café „de Pool" heeft gedaverd van rollende ballen en vallende kegels en de resultaten tot Maan dagavond 12 uur, toen de eerste concoursdag besloten werd, luiden als volgt: Korpswedstrijd 1. Onder Ons III 167 hout 2. Duim in 't Gat IV 145 3. Onder Ons II 144 Voorts: E. V. A. IV 130 ff Hard gaat ie II 140 Ons Genoegen III 139 E. V. A. III 134 E. V. A. IV 139 Hoogste korpswerper: J. W. Biersteker 65 De overige uitslagen luiden: Verrassingswedstrijd: Seniores: 1. Jac. de Boer 41 hout 2. Jb. Smit 39 3. F. Kroon 38 4. E. Woud 37 n Juniores: 1. S. Wit 40 hout 2. P. Spruit39 3. A. N. Leemans 36 4. H. Postuma 35 M Hamburger Telling: 1. J. W. Biersteker »4 hout 2. J. N. C. Hablous 76 3. J. Nelis 53 1. hout 2. 540 3. S. Wit 4. F. van der Me(j 464 w Parenwedstryd: 1. Mevr. v. d. Berg en D. Kort 46 hout 2. Mej. G. Thijssen en J. C. N. Hablous 36 3. Mevr. Siegers en C. Bot 29 N Vrije baan wedstrijden: Dames: 1. 35—30 hout 2. Mevr. v. d. Berg 35—27 3. 27 M OOST-INDIË. Vergund om naar Nederland terug te kee- ren aan den kap.-luit. ter zee D. de Josselln de Jong en aan den off. van gez. der le kl, dr. C. W. Bottema. Overgeplaatst van Hr. Ms. Sumatra naar de marinekazerne Oedjoeng de off. van den M.S.D. der le kl. J. B. Berek; van Hr. Ms. Sumatra naar Hr. Ms. Piet Hein de off. van den M.S.D. der 3e kl. W. J. de Jongh; van Hr. Ms. Piet Hein naar Hr. Ms. Sumatra de off. van den M.S.D. der 2e kl. H. J. van der Heij den; van de marine kazerne Oedjong naar de marine kazerne Goebeng de luit. ter zee der 2e kl. J. Scheltema de Heere, gedetacheerd aan boord van Hr. Ms. Serdang; naar de marinekazerne Oedjoeng de hoofofficier van den M.S.D. der 2e kl. G. A. Vermeulen; van de marinekazerne Oedjoeng naar Hr. Ms. Sumatra de off. van den M.S.D. der le kl. K. Bolk. Stoomvaart Mjj. Nederland. Bengkalis, u., 17 Oct. v. Belawan. Marnix v. St. Aldegonde, u., 19 Oct. v, Suez. Tarakan, t., 17 Oct. te Belawan. Tawali, t., pass. 16 Oct. Gibraltar. Rotterdamsche Lloyd. Baloeran, u., pass. 18 Oct. Kaap del ArmL Blitar, u., pass. 19 Oct. Ouessant. Dempo, t., pass. 19 Oct. Perim. Garoet, t., 19 Oct. v. Port Said. Kota Gede, u., pass. 18 Ost. Point de Galle, Kota Nopan, t.. pass. 18 Oct. Perim. Sitoebondo 18 Oct. te Rotterdam. Tapanoeli 17 Oct. v. Batavia. 24) Keating zweeg en verzamelde zijn gedach ten. Er was nog iets in zijn theorie, waar over hij zich zekerheid wilde verschaffen. „Als we eens veronderstellen, dat die overval hier alleen maar een voorwendsel was, zouden we 't wel eens bij het rechte eind kunnen hebben," peinsde hij. „De Stroo- per zal bang geweest zijn, dat Clem of Jan iets zou vinden, en om hen weg te houden, zette hij een gefingeerden overval ineen. Zooiets komt meer voor." „Heel mooi," stemde Larry omzichtig toe. Hij voelde, welke richting Keating in wou. „Maar welke reden zou de Strooper hebben, om mijn flat te beschermen?" „Laten we eens aannemen: omdat het zijn flat is." Larry doofde zorgvuldig zijn sigaret. „Weet je bijgeval ook, waar je 't over hebt, want ik heb er niet het flauwste besef van." Keating keek hem onderzoekend aan. „Ja zeker, weet ik waar ik 't over heb," zei hij. „Dat is mijn gewoonte. De rol van den Strooper gaat je beter af dan eenig ander alias, dat je ooit hebt aangenomen." „Vervloekt," zei Larry, en sprong op. „Ver- valscher, ruitentikker, fraudes in zaken, dat is allemaal goed, maar moordenaar jou vervloekt zwijn. Denk je, dat ik mijn eigen broer zou vermoorden?" „Ja. Je zou je grootmoeder mollen om haar verzekeringspolis. En wie spreekt bovendien van moord? We hebben het lijk nog niet ge vonden." Larry keek hem even met vlammende oogen aan en beheerschte zich toen. Zijn stem klonk weer gewoon, achteloos als altijd. „Het zal je niet meevallen, iets tegen mij te bewijzen. De eenige, die op de identiteit van den Strooper zou kunnen zweren, was Clem, en die is verdwenen." Dat was Keating ook ingevallen. Hij stond gemelijk op en ijsbeerde door de kamer. Vóór Clem opge spoord was, had hij geen bewijs tegen Larry, en als hjj iets ondernam zonder voldoende zekerheid omtrent den afloop, had hij rekening te houden met Kaye's vernietigend scherpe „En als je niets meer te zeggen hebt, moest je maar ophoepelen," drong Larry aan. Keating slenterde naar de deur. „Ik vertrek," zei hij, „maar ik kom nog eens terug, en dan ga ik niet meer alleen weg." Een poosje hield Larry zich bezig met het opredderen van zijn kamer. Toen hij daarbij in de buurt van de deur kwam, maakte hij ze open en sprak zonder op te zien: „Ga uit den tocht, Keating, het zou me spijten, als je stierf aan acute longontsteking. Dat is een te langzame dood voor je." Inspecteur Keating verscheen in het licht en keek hem nijdig aan. „Als we eens veronderstelden," ging Larry spottend door, „dat Dennis iets hier had gelaten, zou je dan denken, dat ik me er dadelijk op zou werpen om te zien, of 't nog in veiligheid was?" Dat was zeer zeker, wat de ander had gedacht. Hij stapte fier en boos de trappen af en overwoog de zonderlinge grillen van een noodlot, dat met de eene hand had aan geboden, wat 't met de andere weer terugnam Met de gegevens, die hij in handen had, twijfelde hij niet, of hij zou Larry in den bak kunnen loodsen iets waar hij al jaren naar verlangd had maar hij mocht er niet toe overgaan, omdat hij dan zijn eenige kans om de Morcoviaansche smaragden terug te vinden, bedierf. Ook zou mogelijkerwijs de Strooper, als Larry in 't cachot zat, het bewuste strookje papier gemakkelijk in handen kunnen krijgen. Natuurlijk, als hij het al in handen had, vervielen beide bezwaren tegen Larry's arrestatie, maar Larry's zelfverzekerd gedrag overtuigde Keating er vrijwel van, dat het papiertje in veiligheid was. Terwijl Keating mistroostig een en ander overlegde, las Larry den laatsten brief van zijn vriend. Hij had zich aan diens verzoek gehouden en de enveloppe ongeopend bewaard, totdat Dennis er niets meer aan hebben kon tot den dag van zijn terechtstelling. Trouw was een van Larry's weinige deugden. De brief luidde als volgt: „Als je dit leest, ben ik dood, dus doe er je voordeel mee. Jan heeft een tweede strookje en Ralph had er ook een, maar dat heeft de Strooper in handen. Het zou niet moeilijk zijn, dat van Jan te pakken te krijgen. Houd hem in elk geval in de gaten, misschien heeft hij zijn deel van de code opgelost. De drie strookjes tezamen bevatten een aanwijzing over de plaats, waar de d'Essinger smaragden en eenige duizenden in papier verborgen zijn. Vaarwel, Larry, en geluk er mee. Pas op den Strooper. Dennis." Larry las den laatsten regel nog eens over en lachte grimmig. Bij den brief was een strook blauw papier ingesloten, dat hij herhaaldelijk aandachtig bekeek. Er stonden alleen maar een paar onleesbare lettercombinaties op: ijv erstro ij rs ou Dat maakte Larry niets wijzer. Hij las het van links naar rechts, van boven naar beneden, keerde de volgorde van de letters om, trachtte de letters om de andere te lezen en nam zijn toevlucht tot al de bekende methodes om een code op te lossen. Het baatte hem alles niets, en met een zucht borg hij het strookjes weg tusschen een aantal fidibussen voor zijn pijp, in een bakje op den schoorsteen Het was een grappige bergplaats voor iets waardevols, maar niettemin doelmatig. Gezeten in een gemakkelijken stoel keek hij rond door de nu weer ordelijke kamer en peinsde over de meest raadselachtige gebeu- tenis van dien avond: Clem's verdwijning. Toch was die heel natuurlijk in zijn werk gegaan. Clem, met een kogel in zijn schouder was er vrij slecht aan toe en had maar één samenhangende gedachte: naar Jan te gaan. De.S.t0.ei!' waaroP hlJ lag, was geen geschikte verblyfplaats voor hem, dat had hij direct beseft Daarom was hij, toen hij overeind ge- waf' Larry's huis «gestrompeld, dathij door de achterdeur weer verlaten had Na een korten zwerftocht langs gara?P« stallen en pakhuizen was hij toevallig on Piccadilly terecht gekomen, bij een taxi standplaats. De chauffeur van de taxi, die Clem n.„ Reikte bracht, km wa., het duurde voo? h« „l! dekte, dat een zekere donkere vlek od het P£t» v.„ de achterbank, Juffrouw Greer trippelde vergenn»«-/i de laan van Marske House Ondfr derf i van de adembenemende .sensatie van mende harten" was zij zeer ingenomen het leven. Zooals veel dames van haar a™l was zij, vooral als zii nit aar so°rt vrij sentimenteel, en nu had zii dri^°P kWam' tannen 2«,s,n mannen, nacht» van «1^2» meisjes en dergelijke. Toen zij in haar keu ken kwam, deed zij de hoed en mantel af en trok haar sloffen aan, voordat zij naar boven ging. In de hal ontmoette zij Barbara, wat haar niet veel pleizier deed. Juffrouw Greer was geen bewonderaarster van het moderne meisje, of liever, niet van Barbara. Ook was zij niet heelemaal blind voor het gevaar van Barbara's tegenwoordigheid in een hui», waar veel geheimzinings te ontdekken viel, als iemand zich de moeite geven wilde, te kijken en te luisteren. Bijgevolg was haar begroeting niet bijzonder hartelijk. Barbara was zich wel bewsut van juffrouw Greer's antipatie, maar wist niet, hoe zij die moest verklaren, en nam er als gewoonlijk geen notitie van. „Is Clem thuis, juffrouw Greer?" vroeg zij. „Neen." „Mijn oom dan?" „Ook niet. Nog iets van uw verlangen?" Barbara fronste haar glad voorhoofd. Haar geduld was niet onbegrensd. Zonder iets te zeggen ging zij langs juffrouw Greer heen, e zich daarvan echter niets aantrok en een halve flesch van Jan's besten wijn haalde, waarmee zjj zich in haar afdeeling ver schanste. Daar verviel zjj in een prettige her- enking van „Vlammende harten", terwijl zij z ch bezig hield met het bereiden van het ontbjjt voor den volgenden morgen. Na een poosje hoorde zy Barbara naar boven gaan, en op dat oogenblik kreeg juffrouw Greer enge voorgevoelens. Ineens besefte zij, wat voor een prachtige prooi zij was voor ernstige en zwijgende roovers en vrouwenmoorde naars. Weliswaar was Barbara in huis; Bar- ara was echter ook maar een meisje, dus n e bepaald een goede bescherming. Juf- irouw Greer wenschte, dat Clem of Jan maar kwamen opdagen. Het was zeer stil in huis, en juffrouw Greer's verbeelding werkte ster ker dan wel noodig was. (Wordt vervolgd.) A

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 6