TIVOLI-THEATER Dagelijks warme Pinda's „De Blauwe Druif" Even strooien... wrijven... Dz scheepsramp in Indië Locarno-pact van de baan? Auto in een sloot geduikeld PROPATRIA TE KOOP Wetsontwerp voor verpachters onaanvaardbaar Postvluchten naar en van Indië - Drie jongens in een boot ALGEMEENE BEGRAFENISVEREEN1GING „DEN HELDER" UITVOERDER J. C. HUBER HOOGSTRAAT 41 TEL 614 De kop van Noord' Daar komt de olland eldersche Courant Uw advertentie ook! Heden, Woensdag en Donderdag op herhaald verzoek HET SCHITTERENDE FILMWERK Fruitwinkel Firma MATVELD - Koningstraat 74 Telefoon 613 Ontvangen een keurige collectiej WINTERMANTELS bijpassend HOEDIE CADEAU Uit onze Omgeving Wl ERl NGERMEER WIERINGEN CALLANTSOOG Dijkdoorbraken in Duitschland ANNA PAULOWNA v a c h t i n g stormachtige tot krach- Ver"j e iater afnemende noordwestelijke tot westelijke wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, enkele re gen- of hagelbuien, aanv. kouder, rdere vooruitzichten: tijdehjk opklarend. Hierboven BAROMETERSTAND v. HEDENMORGEN V 8 UUR: 759. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 9 gr. C. is 48 gr. F. Batavia, 20 Oct. Omtrent het ongeluk van het K.P-M.-schip „Van der Wyck" valt Do" het volgende te melden: Het schip werd 21 September in het dok te Tandjong Priok opgenomen voor een al- seheele schoonmaak en voor inspectie; 12 October kon de „Van der Wyck" weer uit het dok gaan en nam het den dienst van de Ophir" over. Op 13 October vertrok de „van der Wyck" naar Makassar, nadat het schip door den havenmeester op reddingsmateri aal was geinspecteerd en nadat een nieuw passagierscertificaat was uitgereikt. De „Van der Wyck" stond bekend als een stabiel, goed schip waarmede nooit eenig ongeluk was gebeurd. Gezagvoerder was de heer B. C. Akkerman, die tot de vier oudste gezagvoerders bij de K.P.M. behoort. De kapitein had 31 Juli te Soerabaja zijn zilveren dienstjubileum gevierd, waar hij door den agent namens de directie was ge- lukgewenscht. Bijzonderheden van het ongeval en om trent de redding van de slachtoffers zijn tot nog toe steeds niets te verkrijgen. Batavia Van de opvarende passagiers worden op het oogenblik nog vermist: het echtpaar G. P. Carli, de heer S. Raaff, de heer Exley, mevrouw Wisse en baby, de heer J. van Egmond en het echtpaar Mata- tita met twee kinderen. Van de bemanning worden nog vermist: de marconist M. J. Uytermerk, de lading klerk I. J. M. Hengst, de leerling-ladingklerk J. Latuperissa. Voorts worden van de be manning en dekpassagiers nog 59 inlanders vermist, wier namen nog niet bekend zijn. Van de passagiers werden gered: de heer M. Franken, het echtpaar R. H. Kamer, de heer A. Cranen, mevrouw S. Raaff, de heer N. Langelaar Meertens, de heer E. C. Hud- son, de heer Rochester, het echtpaar D. Polsky, de heer A. M. Schoevers, de heer G. G. Gerdingh, mevrouw Hartman met twee kinderen en mevrouw Brandes. Van de bemanning werden gered: de ge zagvoerder B. C. Akkertpan, de stuurlieden: h M. Hermsen, C. Harder, H. C. Verse- Put, en J. F. Stada; de werktuigkundigen: G. A. Weyhenke, Chr. van Oversteeg, H. G. Geysen, J. H. Bax, A. L. Goossens, A. F. G. ismeets en P. Lolkema. Voorts zijn van de bemanning en dekpas sagiers gered 121 inlanders, waarvan de na men nog niet bekend zijn. De kantoren van alle scheepvaartmaat schappijen heschen na het bekend worden van de ramp de vlaggen halfstok. Weersomstandigheden kunnen in geen ge val oorzaak van de ramp geweest zijn, het weer was goed en de wind was matig. Ter Plaatse waar de ramp geschiedde, stond 22 meter water. HET DUITSCHE ANTWOORD BETEEKENT EEN POGING TOT VERNIETIGING VAN DEN VOL KERENBOND. Jn antwoord op de Britsche vragenlijst aft de Duitsche regeering geantwoord met stelleri van vragen harerzijds. ^a gestelde vragen luiden: Gaat. Engeland er accoord mee, dat het nieuwe Locarnoverdrag een pact tusschen vier mogendheden is, welks wderteekenaars zich zouden ver- Plichten waarborgen op zich te ne- •han ten aanzien van België en Ne derland? Zou Engeland er accoord mee gaan dat het nieuwe pact geen enkele toespeling zou maken op artikel 16 °t °P eenige andere, meer algemeene ^erplichting, die de staten krachtens at Volkenbondshandvest hebben? Ten slotte zou worden gestipuleerd, at het nieuwe pact 25 jaar looptijd zou kunnen hebben, dat krachtige accoord en van wederzij dschen bij stand zouden worden opgenomen en dat de grenzen der vier landen zou den worden gewaarborgd. Duidelijk laat Berlijn hier merken, dat het bereid is voor West-Europa verplichtingen op zich te nemen, maar dat het voor Oost-Euro pa de handen vrij wil houden. Opmerkelijk is ook, dat het in de vragen naar voren geschoven denkbeeld zou neer komen op een hecnte verbinding der groote Westersche mogendheden, waardoor Frank rijk zou worden beroofd van al zijn bond- genooten. Polen, Tsjecho-Slowakije en Rusland zouden worden overgelaten aan de goedgunstigheid van de Duitsche politieke (en militaire!) machthebbers. Het is begrijpelijk dat men zich in .Parijs en Londen zeer teleurgesteld gevoelt over deze Duitsche vragenlijst Hierbij komt nog dat uitschakeling yan Art. 16 en andere verplichtingen van het Volkerenbondshandvest zou neerkomen op 'n algeheele terzij deschuiving, ja beter nog op een vernietiging van het Statuut van Genève. Wat wil Duitschland met dit vragenspel bereiken? Het doel is niet moeilijk te raden. Het wil een vet brok snijden 'uit Rusland's land bezit. Ziedaar Hitler's ideaal, reeds vastgelegd in zijn boek Mein Kampff. Of Engeland en Frankrijk echter zoo plompverloren aan deze realpolitiek zullen mededoen is zeer de vraag. Rusland is voor Brittannië een te goede helper tegen een al te groote aanmatiging van Japan en houdt in het Verre Oosten de balans in evenwicht. Een ineenstorting van de Sovjet-macht kon wel eens tevens be- teekenen een belangrijke beknotting van de Britsche invloed in het Verre Oosten. DE „KWAK" OP SCHIPHOL. Gistermiddag om vijf minuten over half zes is de „Kwak" op Schiphol uit Indië teruggekeerd. De „Perkoetoet" is op de thuisreis te Jodhpur geland. De „Rietvink" is op de uitreis in Sin gapore geland. Woensdagmorgen zal het K.L.M. vliegtuig „Edelvalk" van Amsterdam naar Batavia vertrekken. De bemanning van het toestel bestaat uit de heeren W. C. van Veenendaal (eerste bestuurder), C. Bouter, (tweede besturder,) J. P. Molenaar, (werktuigkundige) en D. K. R. Sweitser, (radiotelegrafist.) De post voor de „Edelvalk" moet uiter lijk Dinsdagavond te Amsterdam zijn. De vier inzittenden kwamen er betrekkelijk goed at Gistermiddag omstreeks drie uur. is op den Rijksstraatweg tusschen Abcoude en Duivendrecht even voorbij het voormalige fort een personenauto, komende uit de rich ting Utrecht, waarschijnlijk door slippen, van den hoogen berm ge reden, en in een daar langs loopen- de sloot geduikeld, waarin de wa gen ondersteboven bleef liggen. Voorbijgangers snelden onmiddellijk toe en hebben de vier inzittenden, twee beeren, een dame en een kind, bevrijd. Het viertal, dat water bin nen had gekregen, was aanvanke lijk buiten kennis, doch spoedig keerde het bewustzijn terug. De inzittenden bleken te zijn de heer en mevrouw Verbeek en hun kind. uit Hilvar sum en een kennis van de familie. De doktoren Gorter uit Abcoude en Bal foort uit Diemen waren weldra aanwezig voor het verleeneh van de eerste hulp. De beide heeren hadden verschillende verwondingen opgeloopen aan armen en beenen, doch deze waren niet van ernstigen aard. De dame had een rib gebroken, ter wijl het kind ongedeerd was. De vier personen zijn per particuliere auto's naar het O. L. Vrouwe Gasthuis te Amsterdam vervoerd. Een nacht op de Waddenzee. Zondagavond waren drie jongens in de haven van Terschelling in een roeiooot gaan varen. Tengevolge van den kracn+i- gen wind en den stroom konden de jon gens de boot niet houden en dreven zij de haven uit. Gelukkig voor hen dreven zij in de richting van de Friesche kust op de Waddenzee. Daar hebben zij den geheelen nacht rond gedreven, vol angst over den afloop van dezen ongewilden tocht in den nacht. Op Terschelling werden de jongens spoe dig vermist. Tot grooten schrik van familie leden ontdekte men dat zij met een boot uit de haven waren gedreven. Het was echter onmogelijk op dezen donkeren, re- genachtigen avond te trarhten de jongens op te sporen. Men wist ook niet in welke richting de boot afgedreven was. Tegen het aanbreken van den dag gis terochtend is een motorboot uitgevaren, die de boot met de drie jongens op de Waddenzee ontdekte. Rnoedig waren de jongens opgepikt, waarna zij behouden op Terschelling aan wal werden gebracht. De jongens, die in den nacht veel angst hadden doorstaan en kou geleden, hebben overigens het avontuur zonder nadeelige gevolgen overleefd. Zij verkeeren alle drie in goede conditie. Heden overleed onze ge liefde Man, Vader, Behuwd- en Grootvader, ALDERT WILLEM DRIJVER Arts, in den ouderdom van 71 jaar. •s-Gravenhage: M. K. DRIJVER VAN GINKEL. Deventer: F. A. DRIJVER. M. C. DRIJVER— ANKERSMIT. Benkoelen: W. C. A. SPRUYT. E. SPRUYT— HERMANS. Breda: Ir. A. F. SPRUYT. 's-Gravenhage: J. A. J. SPRUYT en Kleinkinderen. 's-Gravenhage, 18 Oct. 1936 van Alkemadelaan 502. Geen bezoek. De ter aarde bestelling zal plaats hebben Woensdag a.s. half drie op de Begraaf plaats Nieuw Eik en Duinen. Vertrek van de rouwkamer Hooikade 46 te twee uur. Eenige algemeene kennisgeving (37) srom en moeite besteed aan rëmigen van keukengerei, als U het met Vim veel beter en gemakkelijker doet in de helft van de tijd? Vim wordt speciaal vervaardigd om vettige bestanddelen snel te ver wijderen dat is het geheim. Ook zult U zien, dat Vim bijzonder zuinig is in het i en dus altijd meer voor U doet dan U er voor betaalt. V t§-050SH Voor de uitvoering op Za terdag 24 Oct. en het After- noon-ball op Zondag 25 Oct. kunnen introducties uitsluitend aangevraagd worden Woensdag a.s. van 7—8 uur in de kleine zaal van Casino. HET BESTUUR. AANGEBODEN In voorraad Rubberlaarzen voor Dames, Heren en Kinderen, leren Looplaarzen, dito in alle maten, gevoerde Herenlaarzen, Klompschoenen, enz. In alles de grootste keus, b(j OOST, Koningstraat 31. 2 Crapauds en 4 Stoelen, pracht stel, 2 pers. Opklapbed met eiken ombouw, koperen Kanarie- kooi, en 2-pits Gasstel op tafel, groen. Koopje. Adres: Kerkgracht 5. Voor Telefonisch opge geven advertenties stel len wij ons bij foutievo plaatsing niet verant woordelijk. Als reclame bij aankoop van een Mantel een Alleen contant KEIZERSTRAAT Aan het slot van de vergadering van den Nederlandschen bond van landverpach- ters, die gistermiddag te Groningen werd gehouden en waarin prof. dr. H. W. C. Bordewi.ik een rede hield over het onder werp „De politieke strijd om het economi sche pachtvraagstuk in Nederland", voor het verslag waarvan men elders in dit num mer gelieve te zien, werd een motie aan genomen, die aan de tweede kamer zal worden gezonden en waarin de bond als zijn oordeel uitspreekt, dat het voorgestel de wetsontwerp voor de verpachters vol strekt onaanvaardbaar is. De bond verzoekt de tweede kamer dan ook dit ontwerp te verwerpen. De vergadering werd o.m. bijgewoond door het tweede kamerlid den heer Tj. Krol, prof. mr. J. B. Cohen, lid van gede puteerde staten van Groningen en verte genwoordigers van verschillende vereeni- gingen en landeigenaren. Hooi- en graantransporteur te water gewaaid. Het stormweer van Zaterdag en Zondag heeft ook hier eenige sporen nagelaten. Dc Gebr. P. aan den Koggerrandweg gebruik ten bij het bietenladen een hooitransporteur. Deze stortte bij een sterke windvlaag in het water. Ook eenige asbestplaten, alsmede talrijke dakpannen moesten voor den storm wind capituleeren. Het mijn en dijn. 't Is in onzen polder nog steeds een jam merlijk verschijnsel dat er nog individuen wonen die het juiste onderscheid tusschen „mijn en dijn" nog niet verstaan. Af en toe wordt men weer opgeschrikt door ontvreem ding van schoppen en-of laarzen uit de schuilkeeten. De politie heeft bij de opspo ringen naar deze diefstallen geen gemakke lijke taak, doordat hier vele menschen bui ten werken. Het laaghartige van deze die verijen is dat de bestolenen meestal niet in staat zijn het ontvreemde door nieuw te vervangen. Vakonderwijs. Voor het vakonderwijs bestaat, zooals wij reeds eerder schreven, niet zoo veel belang stelling als voorgaande jaren. Bij nadere informatie daarnaar, vernamen wij dat het thans zelfs zoo staat, dat de aangevangen lessen zoowel te Hippolytus- hoef als te Den Oever niet kunnen door gaan. Als het aantal leerlingen met 16 ver meerderd wordt, kunnen de lessen pas wel doorgaan. Wanneer een dergelijk aantal, wat wij groot mogen noemen zich niet voor de lessen opgeven, bestaat er on g één op lossing en dat is dan de combinatie van de beide groepen, Hippolytushoef, Den Oever. Wij zullen hopen dat indien er voor beide scholen afzonderlijk niet voldoende belang stelling is, dat combinatie zal plaats heb ben, in het belang voor hen welke de Vak school wèl wenschen te bezoeken. Politie. Verloren; een rijwielplaatje aan een band je en een portemonnaie met eenig geld. Gevonden: een paar zwarte dameshand schoenen met kap. Aan komen loöpen: een konijn. Inl. bij de gemeentepolitie. De jongste storm. De duinen zwaar beschadigd. De jongste storm heeft zijn indrukken dui delijk zichtbaar achtergelaten. De voet der duinen is flink afgenomen. De voorspelling van sommigen, dat de in het voorjaar ge plaatste prikkeldraadafrastering wel niet lang zou blijven staan, is ook bewaarheid. Met secties werden de hekpalen uit den bo dem geslagen en op hun beurt sleepten deze hun broeders weer met zich mee. In allerijl moest het onderste gedeelte van de strand- trap Zaterdagavond worden geborgen, wat, nu de treden uitneembaar zijn, niet zoo'n groot karwei meer was. Van de strandtent, die de exploitanten gedurende de winter maanden op zijn plaats willen laten staan, is de kelder finaal weggeslagen. De koken de zee is hoog opgekomen. Zij leek Zondag morgen in de vroegte nog van zins om Cal- lantsoog een schip op het strand te geven. Met spanning werden de bewegingen van de „Atlantikoz" en later ook van de ter assisten tie uitgevaren „Utrecht" vanaf de duinen ga degeslagen. Verloting V.V.V. Callantsoog. Zaterdagavond is in Hotel „De Haan" de verloting van de Ver. voor Vreemdelingen verkeer gehouden, De eerste prijs, een ameublement, viel op lotnummer 459. De gelukkige bezitter hiervan is de heer Van Stipriaan te Anna Paulowna. De overige prijzen, in totaal 40, vielen op de volgen de lotnummers: 822, 2e prijs: 12, 3e pr.; 434, 448, 662, 414, 157, 890, 455, 525, 518, 902, 389, 600, 329, 661, 899, 928, 597, 818, 505, 404, 710, 219, 567, 340, 319, 336, 362, 625, 551, 636, 304, 138, 20, 305, 773, 757. Verharding weg langs den Helmdijk Door het Hoogheemraadschap Noordhol lands Noorderkwartier is thans begonnen Door de storm van Zaterdag en Zondag werd in de Gouderhandwijk in het z.g. oude land Zondagmiddag de Luehe-dijk doorge broken. Een vrouw werd door de watermassa's gegrepen en meegesleurd. Zij kwam om het leven. Het duurde verscheidene uren, voordat men erin geslaagd was het gat in den dijk te dichten. Bij Hechthausen liep het water van de Oste over den dijk, met het gevolg, dat ook hier een dijkdoorbraak ontstond. Een gat van ruim 50 meter werd in den dijk geslagen. Vele honderden hectaren bouwland wer den in een oogwenk meters diep onder wa ter gezet. met het in werkverschaffing verharden van een gedeelte van den weg langs den Helm- dijk te Groote Keeten. De werkverschaffing in het „Luttiekduin" is in verband hiermede tijdelijk stopgezet. BREEZAND. Kindje aangereden. Des middags, twaalf uur, bij het uitgaan van de H.K. bewaarschool, werd Maandag het dochtertje van den heer C. v. d. Berg, wonende in den Koningsweg, aangereden door een motorfiets. Naar men ons meedeelde, reed de motor rijder met matigen gang, maar was de aan rijding onvermijdelijk, doordat de kleine plotseling den weg overstak. Beiden vielen en de berijder kreeg daarbij den motor op zich. Hij kon zich pas met behulp van an deren er onder uit werken, maar had toch geen noemenswaard letsel bekomen. Het meisje echter wel. Met een wonde aan het hoofd, werd zij hij den heer Wormsbecher binnengebracht. Dokter Olree, die juist in de buurt was. legde een eerste verband en ver voerde het kind daarna zelf naar z'n woning voor verdere behandeling en onderzoek. Daarbij bleek de aanrijding toch ernstiger gevolgen te hebben gehad dan aanvankelijk scheen. De dokter vond althans opname in het ziekenhuis gewenscht, hetgeen dan ook geschiedde. Gelukkig kon men daar den va der in zooverre gerust stellen, dat men den toestand van de kleine niet gevaarlijk achtte. Aan den heer J. Hoep is vergunning ver leend het perceel aan den Koningsweg, waarin de heer P. Kaandorp een loodgieters- werkplaats heeft, zoodanig te verbouwen, dat de werkplaats in een winkel wordt ver anderd. Bovendien wordt een garage aangc* bouwd.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 7