Kan Engeland Zuiderzeevisschers bijeen BINNENLAND Uitgewezen Nederlanders naar Duitschland terug BUITENLAND Russische vlieger vestigt fascistisch worden? Belasting aan misdadigers Wat is er van Amerika's Importeurs en koers van de Reichsmark. nieuw wereldrecord gangster-koningen geworden 1 Voortgezette actie der voormalige Zuiderzee visschers* Een bewogen vergadering. Dantziger regeering tegen de Vakbonden» Tram tegen vrachtauto gereden p- j 1 MOSLEY'S BEWEGING HEEFT SLECHTS WEINIG AANHANG. HET ENORME BEWAPENINGS PROGRAMMA LAAT WEINIG SPEELRUIMTE AAN EEN AC TIEF NATIONALISME. Londen, October 1936. Kan Engeland fascistisch worden? Deze vraag wordt op het oogenblik door honderd duizenden menschen in Groot-Brittannië ge steld. MacDonald, Simon, de burgemeesters van Londen, Manchester, Birmingham en Leeds en nog een groot aantal andere pro minente politici hebben in de laatste weken over de kwestie Mosley gesproken, open brie ven aan de dagbladen geschreven of protest resoluties opgesteld. Het geheele probleem, hoewel niet zeer dreigend, is toch van groote actueele beteekenis, en voor zoover men het niet. over de voorbereidingen van de kronings feesten heeft die zijn en blijven nog vele maanden, wat er ook in de wereld moge be- beuren, het meest belangrijke onderwerp van gesprek voor eiken Engelschman spreekt men over Mosley of de relletjes in Eastend en in andere steden van het land en over de tegenmaatregelen, die de regeering op het oogenblik overweegt. Geen massabeweging. Het fascisme als massabeweging bestaat niet in Engeland. De Mosley-partij is een zeer kleine groep, die drie jaren geleden het top punt van haar bloei bereikte, om daarna bijna geheel van het tooneel te verdwijnen. Eerst in den laatsten tijd kreeg de beweging weer eenigen toeloop, wat ongetwijfeld moet wor den toegeschreven aan het feit, dat Mosley na zijn bezoek aan Duitschland zich van meer moderne propaganda-methoden is gaan be dienen. Zoo hebben zijn zwarthemden nu een nieuwe uniform gekregen, die zeer militair aandoet en sterk aan die van het Londensche garderegiment herinnert: epauletten, koppel riemen, leeren slobkousen, breeches, kepies alles in een diepzwarten kleur. Dat ziet er ongetwijfeld erg flink uit en verleidt menig jongen man, zijn burgerpakje voor een oogen blik uit te trekken. Maar het zou verkeerd zijn te- meenen, dat slechts de zwarthemden in Engeland, of liever gezegd in het British Empire het fascisme be lichamen. Daar is nog de Liga der Blauw- hemden, de stichting van zekeren M. Leese. Het grootste deel van de leden is intusschen naar Mosley overgeloopen. In Schotland be staat de Bond der Groenhemden, in Ierland heeten de mannen van majoor O'Duffy, die op het oogenblik met eenige honderden van zijn leden in Burgos verblijft, eveneens Groen hemden en in Zuid-Afrika is kortgeleden de United Empire Fascist Partij opgericht, waar van de leden Grijshemden heeten. Aan kleuren is dus geen gebrek, wel echter aan een vaste leiding en een goed gefundeerd programma. Sir Oswald Mosley, dat geven ook zijn vrien den fluisterend toe, heeft weinig eigen ideeën. De politieke conceptie, die hjj heeft, betrekt hij uit het buitenland, zonder in staat te zijn, deze aan Engelsche verhoudingen aan te passen. Van democratie naar dictatuur. De vraag of Mosley de begaafheid bezit om leider te zijn van een eventueel groote partij, heeft echter niets te maken met het probleem, of Engeland ooit rijp zou zijn voor een wer kelijk fascistische ideologie. Zooals de zaken op het oogenblik staan, moet men deze vraag ontkennend beantwoorden. Er ontbreken namelijk de economische, sociale en zuiver politieke voorwaarden, die alleen den door slag geven, om een land van de democratie naar de dictatuur te leiden. Ondanks een be trekkelijk hoog werkloozencijfer is Engeland wel het minst van alle Europeesche staten door de crisis getroffen, ja, er zijn zelfs tee kenen, die op een echte welvaart wijzen. In het Engelsche bouwbedrijf is een ware hoogconjunctuur, die de Amerikaansche zelfs overtreft. En op politiek terrein staat het er voor wat de ontwikkeling van een echt fas cisme betreft nog ongunstiger voor: het en orme bewapeningsprogramma van de conser vatieve regeering, dat de algeheele instemming van de arbeiderspartij geniet, laat weinig speelruimte aan een actief nationalisme. De meest verwoede Engelsche imperialist zou niet meer kunnen eischen, dan officiëel bewilligd en door de oppositie goedgekeurd is. Hardhandig optreden? Al deze feiten sluiten natuurlijk niet uit, dat Mosley en de andere groepen in de komende maanden door straatdemonstraties nog veel van zich zullen doen spreken. Het behoort ge heel tot de Engelsche traditie, een beslissenden stap eerst na lang aarzelen te doen en daar heeft men dan ook nog niet zijn toevlucht tot een uniform verbod genomen: men wil den tegenstander liefst geen stof tot agitatie leve ren. Desondanks zal men demonstraties zoo veel mogelijk verhinderen, reeds met het oog op de reputatie van de stad Londen, die im mers over een paar maanden ter gelegenheid van de kroningsfeesten honderdduizenden gasten, die men het tooneel van bloedige bot singen in ieder geval moet besparen, zal her bergen. Door non-stop-vlucht met sportwa- tervliegtuig. De vlieger Pismenny en de boordwerk tuigkundige Koesnetzof hebben een af- standvlucht gemaakt zonder tusschendaling om te trachten het wereldrecord met hun sport watervliegtuig op hun naam te bren gen. Zij vertrokken daartoe met hun toestel uit Eissk en daalden op 13 km. van Tsjer- kassy op de Dnjppr. Ondanks de ongunstige weersomstandigheden legde ht toestel 580 km. af in 6 uur en 5 minuten. Pismenny en Koesnetzof hebben met deze prestatie het ten name van Amerikaansche vliegers staande record met 191 km. ver beterd. Vertrek en aankomst van de vlucht van Pismenny en Koesnetzof werden door sportcommissarissen geregistreerd. In vliegerskringen beschouwt men den tocht als een buitengewone prestatie. De strijd tegen de gangsters. Procureur Dewey, die belast is met den strijd tegen de gangsterbenden in New York heeft de negen leidende figuren doen arresteeren van een organisatie, die er haar werk van maakte de vakvereenigingen van café- en restaurantpersoneel en den eige naars der etablissementen een geregelde som gelds te doen betalen om met rust te worden gelaten. De bende in de op deze wijze een bedrag van 2 millioen dollar per jaar. De oprichter van deze gang was de be ruchte Schultz, die een tijd geleden ver moord is en onder wiens leiding verschei dene moorden gepleegd zijn. EEN VACCINE TEGEN GRIEP. New York 21 October (ANP) Het Instituut Rockefeller deelt mede, dat een nieuw vaccine is samengesteld tegen griep en daarmede samenhangende complicaties. Bij dertig zieken, die men ermede heeft behandeld, heeft het vaccine volledig suc ces gehad. BROWDER OP ROTTE EIEREN ONTHAALD. De communistische candidaat voor het presidentschap der vereenigde Staten Brow- der, werd, toen hij zich naar het radiosta tion Terrehoude begaf om zijn redevoering uit te spreken, met rotte eieren bekogeld. Hij slaagde er dan ook niet in door de me nigte, die den weg versperde heen te drin gen. Het kwam tot vechtpartijen, waarbij ver scheiden personen wonden opliepen. Brow- der heeft zijn poging opgegeven. HOE AL CAPONE OP HET AMERIKAANSCHE DUIVELS EILAND LEEFT. Fort Worth (Texas), Oct. 1936. Men leeft snel in onzen tijd en wat gis teren sensatie was, is op het oogenblik reeds lang vergeten. Wie herinnert zich nog de groote gangster-koningen, wier mis daden nog kort geleden de kolommen van de groote dagbladen vulden? In de federale gevangenis op het eiland Alcatraz zou er geen woord Over deze helden van de onder wereld tot het publiek zijn doorgedrongen, indien niet de postroover O. D. Stevens na 18 maanden „op de rotsen" in het gezel schap van Al Capone, „Machine Gun" Ge- orge Kelly, Harvey Bailey, Tom Robinson, Alvin Karpis en andere beroemdheden had doorgebracht en nu, na zijn invrijheidstel ling, het leven op Alcatraz in een inter view met de „Fort Worth Press" beschre ven had. Prettig schijnt het leven in deze gevan genis niet bepaald te zijn en de gangster koningen brengen hun tijd door met een arbeid, waarvan zij vroeger in hun roem rijken tijd wel niet gedroomd zullen hebben Al Capone bij voorbeeld, die overigens bij zijn kameraden zeer onbemind moet zijn, moet de wanden van de gevangenis schrob ben; George Kelly werkt in de wasscherij; en Harvey Bailey, de chef van de eens zoo beruchte benden, die zich hoofdzakelijk bezighield met menschenroof, schilt aard appelen. Het dagelijksch leven op Alcatraz is zeer eentonig. Om half zeven in den morgen worden de 225 gevangenen door gongsla gen gewekt. Dan marcheert men in rij en gelid naar de eetzaal. Het eten. zoo meent Stevens, „kan er mee vandoor"; alle ver oordeelden eten tezamen, bewaakt door tien met traangasbommen en knuppels bewa pende bewakers. Na iederen maaltijd wor den messen en vorken geteld. Dan werkt men tot 11.40 uur, heeft daarna 50 minuten rust voor het middageten en werkt ver volgens weer tot 4 uur in den namiddag. Na het avondeten mag men tot half 10 lezen; daarna gaan de lichten uit. Gedraagt men zich goed, dan mag men een spelletje do mino spelen en bij goed weer een partij handbal maar dit slechts op Zaterdag middag. Af en toe mag men ook een zeer zorgvuldig gecensureerde film gaan zien. Gedraagt men zich echter onbehoorlijk, dan komt men in het „zwarte gat" terecht en bestaat het menu uit water en brood. Een verschrikkelijk bestaan, meent Stevens, dat door geen straaltje hoop wordt opgevroo- lijkt want in tegenstelling met het Dui velseiland, waarop Drevfus gevangen zat, is de vlucht van Alcatraz volkomen onmoge lijk. Er is slechts een weg, die van de „rotsen" afvoert en dat is de lijkkist. En zoo zal men eerst bij die gelegenheid eerst weer eens iets van de vroegere „publieke vijanden Nr. 1" van Amerika hooren. (v. p. b.) Zaterdag werd door het Centraal Comité van Zuiderzeevisschers en de R. K. „Sint Petrusbond" een drukbezochte gecombineerde vergadering gehouden in „Krasnapolsky" te Amsterdam. Ongeveer een vijftigtal visschers uit bijna alle visschersplaatsen rond het IJsselmeer waren hier vertegenwoordigd, ter wijl van eene vorige maand pas opgerichte Vereenig;ng van Jonge Visschers (zoons van belanghebbenden) te Elburg, mede enkele bestuursleden als gast aanwezig waren. De Voorzitter van het Centraal-Comité, de heer J. Spit, die de leiding der vergadering had, wees er in zijn openingswoord op, dat het bestuur in opdracht van de op 1 April gehouden algemeene vergadering, gedurende dezen zomer alles heeft gedaan wat mogelijk was, om in de toeslagregeling voor de IJssel- meervisschers de zoo hoog noodige verbete ring te krijgen. Geheel zonder vrucht is deze actie niet gebleven, maar het resultaat bleef toch ver beneden de verwachting en beneden dat, wat noodzakelijk mag worden geacht. Wel heeft de Minister in de toeslagregeling op het bedrijf, verschillende onzer program punten verwezenlijkt, waarvoor wij hem gaarne dank wenschen te brengen, doch de regeling op zich zelve is nog verre van vol doende. Als gevolg hiervan zien wij ons dus ge noodzaakt ons weer opnieuw tot de Kamer leden te wenden. Meerderen van hen hebben, dit dient met dank erkend, vorig jaar onze wenschen krachtig ondersteund en wij hopen, dat zij zich ook dit jaar hiervoor weer zullen interesseeren. De bedoeling van deze verga dering is dan ook, ons nog eens volledig op de hoogte te stellen van den toestand, waar in de IJsselmeervisschers verkeeren, opdat de leemten, aan deze toeslag klevende, zoo duidelijk mogelijk naar voren zullen kunnen worden gebracht. Spreker is er verheugd over, dat zich weer een nieuw opgerichte afdeeling, n.1. de afdee- ling Genemuiden, bij het C.-C. heeft aange sloten, maar wil in het bijzonder de dit jaar opgerichte Vereeniging van Jonge Visschers te Vollenhove, verwelkomen, die ondanks haar geheel andere doelstelling getoond heeft te begrijpen, dat ook haar plaats in het C.-C. is. Nadat de notulen der vorige vergadering zijn gelezen, geeft de secretaris, de heer K. Keuris, in aansluiting op de reeds per cir culaire aan de afdeelingen hierover ver strekte mededeelingen, eene uiteenzetting van de wijze, waarop het bestuur heeft ge tracht, de haar op de laatste vergadering verstrekte opdracht tot een bevredigend einde te brengen. Het is daarin echter, ondanks herhaalde besprekingen met den Minister en den Rijksdienst slechts ten deele kunnen slagen. Dit minder bevredigende resultaat heeft er weer toe geleid, dat tal van brieven van de afdeelingen zijn binnengekomen, waar in voorstellen van allerlei aard zijn vervat. Deze voorstellen zijn, wegens hun groot aan tal, door het bestuur in groepen vereenigd, zoodat die voorstellen, die op hetzelfde of nagenoeg hetzelfde onderwerp betrekking hebben, gelijktijdig kunnen worden behan deld. Bij de hierop volgende besprekingen, welke meermalen van zeer bewogen aard waren, werd allereerst geprotesteerd tegen de beslissing van den Minister, waarbij, ondanks het feit, dat de Minister had goedgevonden, dat ge durende twee maal twee weken de aan de visschers te verstrekken toeslag met 25 van den grondslag zou worden verhoogd, dit jaar slechts één maal twee weken hiervan zou worden uitgekeerd. Men achtte dit een mooi gebaar, dat echter slechts ten halve werd uitgevoerd. Besloten werd, er alsnog op aan te dringen, dat deze verhooging, ook over de reeds verloopen twee voorjaarsweken nog zou worden uitgekeerd. Over de voor 1937 uit te keeren toeslag zijn tal van voorstellen ingekomen, die zoo wel betrekking hebben op het bedrag, dat als grondslag zal worden aangenomen, als op het percentage, dat van dezen grondslag zal worden uitgekeerd. Algemeen is men van oordeel, dat een grondslag van 12.per week 1.per kind beneden 14 jaar, te laag is en, mede in verband met de waardedaling van den gulden, waardoor de materialenprijzen reeds belangrijk zijn geste gen, dient te worden verhoogd. Ook over het aantal weken, dat deze toeslag slechts ten deele 75 of 50 of nihil) wordt uitge keerd, bestaat ernstige ontevredenheid. Voor 1936 was deze regeling oorspronkelijk ge steld op 26 weken 100 18 weken 50 en 8 weken nihil. Dit gold voor regeling a. (Volwaardige visschers). Na de gevoerde actie werd dit 26 weken 100 4 weken 75 14 weken 50 en 8 weken nihil. Omgerekend kan dus gezegd worden, dat deze regeling, die aanvankelijk op 35 volle weken toeslag was bepaald, thans tot 36 weken is verhoogd. Voor niet-volwaardigen of zij, die door bij. zondere omstandigheden het bedrijf niet op volwaardige wijze kunnen uitoefenen, was oor spronkelijk een regeling in het leven ge- roepen, die omgerekend op 38 volle weken per jaar kwam, doch die, na de daarover ge- voerde besprekingen op 39 volle weken is gebracht. Tal van voorstellen, verhooging hiervan be- oogende komen nu in bespreking. Het ver strekkende hiervan is dat van de afdeeling Stavoren, hetwelk 42 weken 100 en 10 weken 50 vraagt, wat dus op 47 volle weken toeslag neerkomt. Hoewel het bestuur, als steeds, ook nu nog op het standpunt staat, dat de bedrijfstoeslag volledig over alle 52 weken dient te worden uitgekeerd, meent het, daar een zoodanig voorstel onder de tegenwoordige omstandigheden zeker in geen geval verwezenlijkt zal worden, een zéér gematigd voorstel te moeten doen. Het zou er n.1. naar willen streven, dat voor hen, die in regeling A. zijn opgenomen, de vol gende percentages van den toeslag zullen gelden: 26 weken 100 2 maal 2 weken 75 en 22 weken 50 Dit komt (omge rekend) neer op 40 volle weken. Voor rege ling B. zou het bestaande verschil van drie weken gehandhaafd dienen te blijven, zoodat men hiervoor, bij omrekening, op 43 weken zou komen. Nadat tal van afgevaardigden over de te schriele regeling van dit jaar (vooral de weken zonder eenige toeslag wa ren voor velen nagenoeg onhoudbaar) hun hart hebben gelucht, werd het bestuurs voorstel met algemeene stemmen aange nomen. Tevens werd besloten er op aan te dringen, dat de Rijksdienst over de toeslagregeling voor 1937 (het jaar dus, waarop de zooeven besproken toeslag zou moeten gelden) vroeg tijdig met het Centraal-Comité en de „Sint Petrus"-bond in overleg zal treden, opdat men in het begin van het jaar zal weten, waar men aan toe is. Officieele bepalingen van den Vol kerenbond, buiten werking gesteld. Het secretariaat der I.T.F. meldt ons: De nationaal-socialisten te Dantzig heb ben aldaar den vakbond van Duitsch spoor wegpersoneel en havenbeambten ontbon den, zijn bureau ontruimd en den secreta ris gearresteerd, hoewel de Volkerenbonds bepalingen in Dantzig het recht van vrije organisatie officieel waarborgt en de leden van den ontbonden vakbond in dienst zijn der Poolsche Staatsspoorwegen. De internationale transportarbei ders federatie (I.T.F.) heeft onmid dellijk telegrafisch een protest inge diend met verzoek om herstel bij den Volkerenbondscommissaris te Dantzig bij de Volkerenbond zelf en bij de Poolsche regeering, terwijl zij tevens de aandacht der Fran- sche en Britsche regeeringen vestig de op deze nieuwe verdragsschen ding. Een der bestuursleden van de I.T.F. zal zich naar Dantzig begeven om na te gaan wat ook plaatselijk ter voorziening kan worden gedaan. DE DUITSCHE REGEERING HEEFT DE GETROFFEN MAATREGELEN INGETROK KEN. Een voortgezette vriendschappelijke ge- dachtenwisseling tusschen het Nederland- sche gezantschap te Berlijn en het Duit- sche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft ertoe geleid, dat de Duitsche regee ring de harerzijds genomen maatregelen tot uitwijzing van een viertal Nederlanders uit Duitschland heeft ingetrokken. Door deze intrekking is de weg geëffend tot verder diplomatiek overleg ten einde het gerezen conflict volledig tot oplossing te brengen. Een onderhoud met den heer P. E. Peters. Naar aanleiding van het bericht inzake het besluit van de Duitsche regeering be treffende de uitwijzing der vier Nederlan ders ongedaan te maken, heeft een re dacteur van het A.NP. gisterenmiddag een onderhoud gehad met een der betrokkenen, den kunsthandelaar P. E. Peters, dien hij aantrof in zijn nieuw te openen zaak aan het Rokin te Amsterdam, aan welker in richting schilders en andere werklieden druk bezig waren de laatste hand te leg gen. De heer Peters was even te voren door zijn echtgenoote, die, na zijn vertrek uit Berlijn, de zaak op haar naam voortdrijft, opgebeld en in kennis gesteld van de heu gelijke mededeeling. Officieel had de heer Peters evenwel op dat moment nog niets omtrent de intrek king van den uitwijzingsmaatregel verno men, doch kort daarna kwam de bevesti ging van de zijde der Nederlandsche re geering: een telegram van minister De Graeff. Vanzelfsprekend was de heer Peters uitermate verheugd over dezen gang van zaken. Hij uitte zijn groote dankbaarheid jegens de Nederlandsche regeering, die in de afgeloopen periode alles in het werk heeft gesteld om de Duitsche regeering op haar genomen beslissing te doen terugko men. Ook de heer Peters zelf had sinds 3 September den datum van zijn uit wijzing niet stil gezeten en persoonlijk talrijke pogingen bij de Duitsche regee- ringsinstanties ondernomen om zijn weder- toelating te verkrijgen. Hij had echter niet kunnen hopen, dat alles zoo snel in zijn werk zou gaan en had gedacht, dat eerst over een jaar de intrekking zou volgen. Nog dezer dagen had de heer Peters aan de Duitsche regeering een reisvergunning gevraagd, om in de gelegenheid te worden gesteld eenige loopende rechtzaken betref fende octrooien zelf te behartigen. Na tuurlijk is den heer Peters aan een terug keer naar Duitschland alles gelegen, maar hij zal in de naaste toekomst zijn arbeids veld over Berlijn en Amsterdam moeten verdeelen, aangezien hij zich thans aan het Rokin heeft geïnstalleerd en voor de naaste toekomst aan het huurcontract vastzit. Op 2 November a.s. zou de nieu we zaak onder de firmanaam „Pepeters" worden geopend en deze opening gaat nu ook door. In dit verband deelde de heer Peters mede, dat het in zijn bedoeling ligt, particuliere verzamelaars in de gelegen heid te stellen te exposeeren, zulks mede omdat hij slechts over een gering deel van zijn Berlijnsche collecties kan beschikken. De heer Peters zeide, dat nu nog tal van problemen rijzen, in verband met de omstandigheid, dat hij zich nu in ons land heeft gevestigd, doch hij vertrouwde, dat ook deze spoedig zullen worden over wonnen. Binnenkort zal de heer Peters naar Ber lijn vertrekken, om daar de regeling zij ner zaken weer zelf ter hand te nemen Een lagere waardeering van de munt onzer Oosterburen. In den laatsten tijd hebben verscheidene importeurs zich gewend zoowel tot de re- fnc/unR»aIS t*°t het Neder*andsch clearing- instituut, met verzoek het daarheen te lei den, dat voortaan de betaling van goederen ingevoerd uit Duitschland en gefactureerd in Reichsmarken, zal kunnen geschieden tot een lageren koers dan dien welke te gemvoonhg voor Reichsmarken wordt inndQP>frbfnd-da-amiede brenKt bet Neder- landsch cleannginstituut, daartoe gemach tigd door de regeering, onder de aandacht van belanghebbenden, dat zulks niet is overeen te brengen met de bepalingen van het Nederlandsch-Duitsch clearingverdrag, en voor het overige ook niet zoude pas sen in het tusschen beide landen aan vaarde stelsel. Luidt de verplichting van de Nederland sche schuldenaren in Reichsmarken, dan dient de tegenwaarde van het verschuldig de bedrag, evenals te voren, te worden betaald in guldens, berekend naar de of ficieele Nederlandsche noteering voor Reichsmarken op den beursdag, vooraf gaande aan den dag van storting. Het Nederlandsch clearinginstituut ves tigt er verder de aandacht op, dat Neder landsche schuldenaren gehouden zijn vo renbedoelde stortingen te verrichten op den vervaldag hunner verplichtingen. DE NIET GESLOTEN SPOORBOOMEN. Proces verbaal opgemaakt tegen den hulpoverwegwachter. Amsterdam, 21 October In verband met het feit dat Dinsdagavond te kwart over zessen de drukke spoorwegovergang op de Weesperzijde niet gesloten was toen een Dieseltrein passeerde, heeft met het oog op den ernst van dit feit, dat noodlot tige gevolgen had kunnen hebben de com missaris van het politiebureau aan de Linnaeusstraat tegen den betrokken hulp overwegwachter, in afwachting van de maatregelen, welke de spooradministratie nemen zal, proces verbaal opgemaakt ter zake van bet aan zijn schuld te wijten heb ben dat gevaar voor het verkeer ontstaat door mechanische kracht over spoorweg overgang. Geen persoonlijke ongelukken. Dinsdagavond had op de lijn van de stoomtram GroningenDrachten een onge val plaats, dat wonder boven wonder nog goed is afgeloopen. Om 7.10 uur arriveerde te Marum een stoomtram uit Groningen. Even voor het sta tion aldaar is deze tram in botsing gekomen met een vrachtauto van een koek- en ban- ketfabriek te Surhuisterveen. De botsing werd veroorzaakt doordat de vrachtauto zoo dicht bij de rails stond, dat de uitstekende kap van de auto boven het wegdek van de tram kwam te hangen. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats, doch bijna alle ruiten van de uit drie wagons bestaande stoomtram werden aan een zijde vernield. Ook de vrachtauto welke onbeheerd stond, werd ernstig be schadigd. De tram had een half uur vertraging. JONGEN DOOR VRACHTAUTO OVER REDEN EN GEDOOD. Bedum, 21 Oct. Gistermiddag om vijf uur is de 13-jarige A. Okkinga, zoon van den directeur van de Coöperatieve Melkfabriek te Bedum, toen hij per fiets uit Groningen huiswaarts keerde, ter hoogte van den spoorwegovergang te Bedum, bij het uitwij ken voor een personen-auto door een uit cgenovergestelde richting komende vracht auto van de firma Beishuizen uit Groningen gegrepen. De knaap bekwam verwondingen aan het hoofd en is des avonds aan de ge* volgen van het ongeval overleden.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2