Tweede Kamer Vrijhandel komt weer om den hoek kijken Dc Mijdrechfsche millioenen-erfenis Monument Koninginmoeder te Soest onthuld Thaelmann zal niet terechtstaan R» K» Staatspartij» Marktberichten* Prins Bernhard wordt huzarenofficier Berlijn wijst Moskou's beschuldigingen van de hand Uit onze Omgeving EEN GEVARIEERD MENU. Wat venvacht werd geschiedde gister niet: De behandeling van de nieuwe Pachtwet is nog blijven liggen tot de vergadering van heden! Minister Van Schaik was in den loop van den middag wel aanwezig om de debat ten over deze materie te volgen, doch spoedig kreeg hij een voorzitterlijken „wenk" En Z. Exc. verdween weder, serviette onder den arm. De agenda bevatte zaken, waaromtrent de oudste .parlementaire rot" luchtigjes zou oordeelen: Hamerstukken! Maar het kwam anders uit. Schier ieder punt der agenda lokte sprekers. Zoo was er een reeks van contingenteeringsontwerpen, die in de laatste jaren steeds zonder meer onder den hamer doorglipten, maar welke thans aandacht ge noten. Niet zonder eenige hilariteit werd o.a. het woord gevraagd bij de invoerregeling van ...dweilen. Zelfs kwam daarbij onze econo mische politiek ter sprake! De heeren Schilt- huis (V.D.), v. d. Waerden (S.D.) en Bierema (V.B.) pakten de gelegenheid aan om den minister suggesties te geven in de richting van intrekking der contingenteeringen, nu de gulden is gedaald en een overmatige invoer niet meer zoozeer behoeft te worden ge vreesd. De oude vrijhandelsliefde kwam dus weer om den hoek kijken! Dr. Kortenhorst (R.K.), de „protectionist", schoot onmiddellijk uit zijn tent om te komen verduidelijken, dat ons land zich vooral niet haasten moet bij het afbreken der handelsbelemmeringn, want het buitenland zou daar dadelijk profijt van zien te trekken. De contingenteeringen moe ten we als handelsobject nog blijven gebrui ken, zoo zei de afgevaardigde, en kunnen tevens de ordening van het bedrijfsleven bevorderen. Minister Gelissen bleek 't hier mee wel eens, betoogde voorts, dat naar verruiming wordt gestreefd via verlegging der basisjaren. Bij de replieken betoogde de twee eerstge noemde leden, dat de crisisinvoerwet bedoeld is als middel tegen overmatigen invoer, en niet als een onderhandelingsobject, doch de minister zal wel naar het hart van dr. Kor tenhorst gesproken hebben toen hij zei, dat de practijk toch in die richting ging en nog steeds behoort te gaan. Een kort, ietwat vinnig debatje vinnig eigenlijk alleen van den kant des heeren Teulings (R.K.) werd gevoerd bij een con- tingenteeringsontwerpje betreffende koffie. Genoemde afgevaardigde was ernstig boos, misschien wel namens de geheele Kamer!, omdat de dames en heeren eigenlijk te maken kregen met een looze formaliteit. De kof fie-con tingen teering dateerde namelijk van 17 Maart j.1., de „onmiddellijk" ver- eischte indiening der wetsvoórdracht van 11 Mei. Maar het malste van de kwestie is, dat op dien datum... de contingenteering weer werd ingetrokken En heden, op 21 October, moest dan in alle ernst worden „beslist" over wat de Regeering op 17 Maart deed (en op 11 Mei weer introk). Daarbij komt gelijk mr. Teulings ver duidelijkte dat er destijds geen sprake was van overmatigen invoer, maar dat z.i. de Regeering destijds opzag tegen b.v. een heffing op den invoer, en toen dus maar tot contingenteeren besloot, tot schade van kleine en grootere koffiehandelaars, wijl de grooten door het bezitten van voorraden nu een geduchten voorsprong bezaten. Minister Gelissen verdedigde zich, maar veel bleef nog een vraag. Wel wees hij erop, dat een overmatige invoer kon worden ver wacht, en de Crisisinvoerwet dus reeds bij voorbaat werd toegepast. Ook betwistte Z. Exc., dat de groote koffiehandelaren bij het geval zijde zouden hebben gesponnen. De heer Teulings gaf geen kamp en op onbevredigende wijze kwam aan het debatje een einde. Tegenstemmen vond hij te flauw, het zou slechts een slag in de lucht zijn geweest, en daarom volgde aanneming zon der stemming. Na de contingenteeringskwestie kregen wij nog een gevarieerd menu te verteren: Bepa lingen met betrekking tot emigranten en transmigranten; een wijziging van de Schepenwet; regelen omtrent het betrekken van electriciteit uit het buitenland; een reeks ontwerpen aangaande saneering van diverse stoomtramondernemingen in het Zuiden en Noorden des lands. Wat eerstgenoemde aangelegenheid betreft, de Regeering schijnt binnenkort een grooten trek van landverhuizers naar den vreemde te verwachten, althans, zij haastte zich, de noodige wijzigingen voor te stellen om de emigratie uit ons land en het doortrekken van vreemdelingen zoo goed mogelijk te doen geschieden. Stellig valt toe te juichen, dat de Regee ring gelijk het voorstel wil het geven van voorlichting aan a.s. emigranten in de hand wenstht te houden. Niet zelden iigt vuige baatzucht op den loer om argeloozen naar een niets opleverend oord te lokken! Voortaan zal die voorlichting gebonden wor den aan een overheidsvergunning, gehoord de in te stellen centrale commissie van bijstand voor de Arbeidsbemiddeling en de Migratie. Verder bevat het ontwerp bepalingen aan gaande het sluiten van arbeidsovereenkom sten met emigranten, het toezicht op emigratie en transmigratie. Minister Slingenberg nam een amende- ment-Teulings over, strekkende het terug brengen van emigranten of transmigranten niet te doen geschieden ten koste van den ondernemer, als de belanghebbenden de kosten der terugreis betaald of verzekerd hebben. Bij een door bovengenoemde regeling noo- dig geworden wijziging der Schepenwet oefende de heer Drop (S.D.) critiek uit op de, toekomstige samenstelling van den Raad van de Scheepvaart, welke thans reeds sinds 12 jaar door een waarnemenden voorzitter wordt geleid. Mede bepleitte hij een beroeps instantie. Minister van Lidt de Jeude antwoordde, dat de beoogde bezuinigingen zooveel moge lijk zijn beperkt Klachten over de werkwijze van den Raad hebben hem nimmer bereikt; echter zou Z. Exc. de opmerkingen van den heer Drop nagaan. De wetsvoordracht betreffende electriciteits- levering vanuit het buitenland (alleen van belang voor grensgemeenten) beoogde een vergunningstelstel voor het betrekken van stroom uit den vreemde. De Kamer had geen onoverkomelijke bezwaren, al opperden de heeren Bongaerts (R.K.) Schwartz (A.R.), Vliegen (S.D.) en Rutgers van Rozenburg (C.H.) wel eenige bedenkingen, o.a. ten aan zien van loopende contracten en mogelijk financieel nadeel voor de betrokken gemeen ten. Minister van Lidt de Jeude beloofde een zeer soepele toepassing der wet. Geval voor geval zal bekeken worden. De Kamer gaf haar fiat. Nog dient te worden vermeld, dat bij den aanvang der vergadering de Communistische heer Schalker nul op het rekest kreeg bij zijn poging, de Regeering te interpelleeren over ,de houding van de Regeering ten aanzien van de burgeroorlog in Spanje en haar positie in de z.g. niet-in-mengingscommissie. President Aalberse stelde voor, de interpel latie-aanvrage niet toe te staan, aangezien men bij de begrooting van Defensie en Rui- tenlandsche Zaken gelegenheid zal krijgen, de materie te behandelen. Vanzelfsprekend had de heer Schalker haast, en dus handhaafde hij zijn voorstel. De heer Vliegen (S.D.) kwam hetoogen, dat van een discussie niets kan worden verwacht op dit oogenhlik, ook, wijl onze Regeering met die niet-inmengingscommissie niets te maken heeft. Wat de zaak-zelf betreft, de heer Vliegen riep met nadruk uit, dat de Kamer natuurlijk achter de wettige Regee ring in Spanje staat, welk woord echter een zoodanig hoongelach ontketende, dat aan die natuurlijkheid wel eenigermate mag worden getwijfeld! Iemand riep: „Moskou en wettig!"... Bij zitten en opstaan werd het presidieele voorstel aangenomen. De aanwezige commu nisten bleven zitten, wat beduidde: tegen, en ook eenige Socialisten deden aldus. Met een voorloopig tot minieme afmetingen ingekrompen agenda gaan wij dan morgen in zee! Gisteren heeft H. M. de Koningin het monument onthuld, dat de burgerij van Soest heeft opgericht ter nagedachtenis aan de Koningin-moeder. Na een rede van den burgemeester en van den voorzitter van het comité sprak H.M. de Koningin aldus: „Het is Mij een bijzondere voldoening, dat het Mij mogelijk was, heden hier aanwezig te zijn en gevolg te kunnen geven aan uw verzoek, het monument ter nagedachte nis van Mijne geliefde Moeder opgericht persoonlijk te onthullen, temeer daar dit de liefde, de trouw en de toewijding ver tolkt van de bevolking van geheel Soest. „Het waren hechte en zeer bijzondere banden, die deze gemeente aan Haar ver bonden. Groot was Hare belangstelling en groot was Hare liefde voor de bevolking. Hare daden hebben dit menigmaal bewezen. De gevoelvolle woorden, welke u, mijnheer de burgemeester, en u, mijnheer de voorzitter vanvan het comité, aan Haar hebben gewijd, hebben mij diep getroffen. Waar dit gedenk- teeken voor Mij het symbool is van de lief de, welke het gemeentebestuur en de inge zetenen van Soest Mijne Moeder toedroe gen, daar ga Ik thans gaarne over tot de onthulling van het door u opgerichte mo nument." De koningin verrichtte hierna van het paviljoen uit de onthulling van het monu ment Het rood-wit-blauwe doek plooide ter wijl het Waldecksche volkslied weerklonk, trezijde en tegen 't diepe roode steen van de zuil zag men nu de beeltenis van H.M. Km ningin Emma, een treffend gelijkend beeld. De koningin begaf zich nu, begeleid door den burgemeester, naar het gedenkteeken en legde aan den voet daarvan een tuil fresia's neer. Eenige oogenblikken sloeg Hare Ma jesteit de beeltenis van Haar Moeder gade, daarna trad de Koningin terug om op eenigen afstand het monument in zijn ge heel in oogenschouw te nemen. Nadat de burgemeester namens het ge meentebestuur het monument had aan vaard begaf zich de Koningin met haar gevolg naar het Paleis Soestdijk waar de lunch werd gebruikt. Reeds vóór zijn huwelijk zal beëediging plaatsvinden. Naar verluidt zal Prins Bernhard, nog vóór zijn huwelijk, benoemd worden tot of ficier in het Nederlandsche leger en wel bij het eerste regiment huzaren. Levenslange gevangenisstraf. De „Daily Herald" meldt, dat Thaelmann, de leider der Duitsche communisten, die reeds meer dan 3% jaar op een gerechtelijk vonnis wacht, niet zal terecht staan. Hij is voor zijn verder leven overgebracht van de strafgevangenis te Moabit-Berlijn naar een concentratiekamp in Saksen, nadat, aldus voegt de Daily Herald hieraan toe, de nationaal-socialistische gerechtelijke autoriteiten tot het besluit waren gekomen dat de zaak tegen Thaelmann zelfs voor 'n Duitsche rechtbank niet tot een vonnis zou kunnen leiden. Spoedig, nadat Thaelmann in Maart 1933 was gearresteerd, verklaarde Hitier, dat de wereld verbaasd zou staan over de ont dekkingen, welke aan het licht zouden ko men bij een gerechtelijke behandeling. Thaelmann werd beschuldigd van hoog verraad waarop in Duitschland de doodstraf staat omdat hij getracht zou hebben de grondwet van Weimar te heb ben willen teniet doen, hetgeen volgens de Daily Herald een verbazingwekkende aan klacht van de zijde der nazi's is. Meer dan 100 leden van het Britsche par lement voor het meerendeel afgevaardig den der Labour-partij, hebben er bij de rijksregeering op aangedrongen Thaelmann te laten terechtstaan of in vrijheid te. stel len. Duitsch antwoord aan non-inter- ventiécommissie övèrhanfligd. De Duitsche rsege<H-ing heeft gister door middel van haar zaakgelastigde te Londen den voorzitter van de niet-inmengingr com missie, Lord Plymoüth, een nota doen toe komen, waarin zü antwoordt op de beschul digingen van de regeefrtng te Madrid en van de Sovjet-regeering, dat Duitschland het wapen-embargo zou hebben overtreden. In de Duitsche nota Worden deze be schuldigingen onhoudbaar genoemd en met beslistheid verworpen. Terzelfder tijd deelt de Duitsche regeering, aan de hand van het Omvangrijke materi aal, dat haar ten dienst staat, aan de com missie een groot aantal gevallen mede, waarin het wapen embargo van Sovjet-Rus sische zijde op flagrante wijze is geschon den. De ltweeker staat voor de tweede maal voor het Hof terecht we gens valschheid in geschrifte. De Mijdrechtsche millioenenzaak, zooals deze strafprocedure in de wandeling wordt genoemd, zal wederom een rechterlijk college geruimen tijd bezig houden. Opnieuw zal de kweeker, die reeds jaren lang de hoofdrol in de omvangrijke straf zaak speelt, voor zijn rechters verschijnen verdacht van valschheid in geschrifte. Na indertijd, in 1932, door Rechtbank en Hof veroordeeld te zijn tot vier jaar gevangenis straf, heeft de kweeker den strijd om de door Mevrouw van Wieringen nagelaten mil lioenen voortgezet. In een civiele procedure heeft hij opnieuw stukken geproduceerd en weer werd hij beschuldigd van valschheid in geschrifte. Ten tweede male volgde een veroordeeling en wel tot twee jaar gevange nisstraf en van dit vonnis staat de man thans in hooger beroep terecht. De voorgeschiedenis. Mevrouw van Wieringen was een merk waardige vrouw, zij was aanvankelijk huis houdster en trouwde later met den schatrij ken Mijdrechtschen grondbezitter van Wie ringen. Na diens dood beheerde zij de vele onroerende goederen, meest landerijen in de omgeving van haar woonplaats. Haar op vattingen waren tamelijk eigenaardig. Zij wenschte zoo weinig mogelijk met forma liteiten te maken te hebben en met het klim men der jaren zou deze eigenschap nog ster ker domineeren. Haar notaris, de heer van der Heyden, wikkelde aldus verklaarde hij indertijd voor de rechtbank, haar zaken af De Mijdrechtsche kweeker B. geeft een heel andere lezing: „Ik deed in het geheim zaken voor haar. Mevrouw vertrouwde mij volkomen en zij stelde mijn werk zoozeer op prijs, dat zij mij yorstelijk beloonde, door me een groot deel van haar bezittingen na te laten." Hij toonde stukken, die later valsch zou den worden verklaard. Het meerendeel van de lange rij van getuigen verklaarde echter voor de rechtbank, dat verdachte zelden of nooit op het buiten van Mevrouw van Wie ringen kwam. Een schuldbekentenis van eenige tonnen en nog andere stukken zouden door de oude dame zijn geteekend. Deze stukken had de kweeker zelf doen registreeren. Vlak voor haar dood zij was toen 90 jaar zou Mevrouw van Wieringen echter de echtheid reeds tegenover haar notaris hebben ont kend. Ook de schriftdeskundigen a charge noemden de stukken valsch. Een veroordee ling tot twee-en-een half jaar gevangenis straf wegens valschheid in geschrifte was het gevolg. In hooger beroep verbeterde het er niet op: het Hof verhoogde de straf tot vier jaar. Tweede proces. Door zijn raadslieden, m». Venhuyzen en mr. ten Bokkel uit Haarlem deed de kwee ker, terwijl hij zijn straf ondering, een nieuw stuk overleggen in een civiele procedure, die hij met de erfgenamen voert. Uit dat nieuwe stuk, onderteekend door Mevrouw van Wieringen, zou blijken, dat hij recht heeft op landerijen ter waarde van drie ton. De geschiedenis herhaalde zich. Wederom be twistte de tegenpartij de echtheid van het stuk en ten tweede male maakte het O.M. een strafprocedure aanhangig tegen den Mij drechtenaar. Conform den eisch van mr. Wassenberg veroordeelde de rechtbank den man wegens gebruik maken van een valsch geschrift tot twee jaar gevangenisstraf. „Ik hoop zoo zeide de Officier toen „dat verdachte nog eens zal bekennen: „mijn hoog spel was een valsch spel." „Hij voelt zich waarschijnlijk een uitstekend schrift- vervalscher en misschien is hij min of meer monomaan", voegde het O.M. hieraan toe. Het stuk, waar het in dit tweede proces om gaat, is een koopovereenkomst, waardoor hij recht zou hebben op landerijen enz. Verdachte houdt weer vol. dat het stuk echt is. de deskundigen van het O.M. (o.w Dr. J. Schrijver) verklaarden ook deze koop overeenkomst valsch. Daartegenover staat de meening van dr. Brunner uit Zürich, die concludeerde tot echtheid van de acte. Thans is het woord aan het gerechtshof, om uit te maken, of deze kweeker inderdaad recht heeft op een dëel van de bezittingen van wijlen Mevrouw van Wieringen. De procureur-generaal heeft twintig getui gen h charge opgeroepen. Het Hof wordt gepresideerd door mr. J. Jolles, verdedigers "ijn wederom mr. Venhuyzen en mr. ten Bokkel. In ons nummer van morgen zullen wii een uitvoerig verslag opnemen van de zitting van heden. KRANKZINNIGE VERMOORDT ZES MENSCHEN. Afschuwelijk drama in Fransch dorp. In het bergdorp Lardiers bij Forcalquier heeft een achttien-jarige houthakker in een aanval' van krankzinnigheid een geheel gezin, bestaande uit vijf personen en een herder met zijn jachtgeweer neergeschoten. De dader is vervolgens gevlucht en is nog niet teruggevonden. Eenige jaren geleden is de vader van den dader in een krankzinnigengesticht opge sloten. CALLANTSOOd VERKIEZING DIJKGRAAF. Bij de op Woensdag gehouden verkie zing voor een dijkgraaf vand en Polder Cal- lantsoog, welke vacature is ontstaan door het aftreden van den heer H. Kruisveld, die wegens het bereiken van den daarvoor ge stelden leeftijd moest bedanken als dijk graaf, is door 61 stemgerechtigde ingelanden hun stem uitgebracht. Uitgebracht kónden worden 73 stemmen. Van de uitgebrachte stemmen is 1 stem van onwaarde verklaard Ingediend waren 3 candidatenlijsten, resp. voor de heeren T. Blokland Sr.. P. J. Kruis veld en J. C. van der Plas. De uitslag is: 14 stemmen op T. Blokland. 34 stemmen op P. J. Kruisveld en 12 stemmen op J. C. van der Plas. De meerderheid, die behaald moet zijn om verkozen te worden bedroeg 31 stem men, welke meerderheid behaald is door den heer P. J. Kruisveld zoodat deze geko zen is als Dijkgraaf van den Polder Cal- lantsoog. Wij zullen hopen dat de zoon een waar dige opvolger van zijn vader zal zijn, en evenals deze, op de bres zal staan voor de belangen van den polder. Cursus E.H.B.O. Naar we vernemen, ligt het in de bedoe ling in de komende winter een cursus te geven voor Eerste Hulp bij Ongelukken. Het initiatief voor deze cursus gaat uit van het Roode Kruis. We mogen wel ver onderstellen, dat voor dit sympathieke plan de noodige belangstelling zal bestaan. Onderhandsche verkoop. Naar ons werd medegedeeld is het woon huis, eigendom van de Wed. P. Mooij, on derhands verkocht aan den heer J. C. van der Plas alhier. WIERINGEN Flesch aangespoeld. Maandag 19 Oct. j.1. is alhier op 't hooge land achter Stroe een flesch gevonden door den heer A. Wiegman Pz., Bierdijk 1. De flesch bleek te bevatten een briefkaart, die geadresseerd was aan The Fisheries Secre tary, Ministry of Agriculture Fisheries, 43, Parliament Street, London, S.W. 1, Eng land. Voorts stonden eenige vragen omtrent vinder, plaats en datum van vinding op de achterzijde der kaart. De datum waarop de flesch in zee ge worpen was, bleek 10 Aug. 1936 te zijn. De heer Wiegman heeft de kaart ingevuld en aan genoemd adres verzonden. Politie. Gevonden een autoped en een kosteloos uitgegeven rijwielplaatje. Verloren: een grijs vilten dameshoed. Inlichtingen bij den Gemeentebode. Rotkreupel. Onder een koppel schapen van 68 stuks, eigenaar de heer A. Beets te Twisk, loopen de aan den Wierweg in de Wieringermeer is rotkreupel geconstateerd. Bouwvergunningen. Vergunning is verleend tot het bouwen van een woonhuis aan de Zwinstraat vooi den heer D. Bakker Dzn. en voor het bou wen van een veestalling aan den Wester- landerweg voor den heer P. Kok, achter zijn bestaande woonhuis. Woensdagavond j.1. werd alhier op de bovenzaal van den heer Veerdig een lezing gehouden door den heer Machielse uit Grootebroek voor de R.-K. Staatspartij afd. Wieringen. Te ruim acht uur sprak de voorzitter der afdeehng, den heer Geerts het openings woord uit. Hierin heette spr. in 't bijzonder welkom den Zeereerw. heer Pastoor de Wil de en den spreker van de avond den heer Machielse. Met het uitspreken van den Chr. groet verklaarde spreker de vergade ring voor geopend. Hierna werd door allen staande gezon gen het lied „Aan U, o Koning der eeu wen". Na dit lied betrad den heer Machiel se het spreekgestoelte en begon zijn rede. het onderwerp was: „Den Haag seint, aan alle posten, weest op Uw hoede". Allc.-eerst besprak spr. de gruwelen der wereldoorlog met het daaraan onvermijde lijk verbonden broodsgevaar. Maar zei spr. „beseffen wij thans wel welke donkere wol ken om de wereld trekken, in vele landen gist het reeds In ons land onder onze Ka tholieken, is echter nog geen begeestering genoeg, om dit zoovel mogelijk tegen te gaan. Waarom eigenlijk, zullen velen zich af vragen, die gisting, godsdienstvervolging, overvloedige rijkdom aan den eenen er. bit tere armoede aan den anderen kant. Dit omdat het schoone door God overal in ge legd, door den mensch is misbruikt en aan getast. Zij hebben als het ware God uitge schakeld. Voor dien mensch die meent dat na dit leven geen ander leven volgt, is het thans zeker een tijd van verbittering en wanhoop. Ieder mensch is echter op aarde met een tweeledig doel, nl om na dit leven in den hemel in te gaan, en vervolgens de mensch is een deel van de maatschappij waarin God hem geplaatst heeft. De huidige maatschappij is niet juist, zij toch heeft een kleine groep bezitters en een groote groep bezitloozen. De wereld is rij ker geworden, zij brengt veel voort, maar toch werden in het vorige jaar 2V, millioen d"jzend wagons levensmid delen 14° duizend wagons rijst en ontel bare balen koffie vernietigd, terwijl 2 4,19 millioen menschen door hongersnood stier ven. Men produceert niet voor het algemeen belang, maar het hoogste doel is winst. Denk maar eens aan de groote invoer van machines, o.a. de loopende band. Hierdoor toch wordt de arbeider beschouwd als een steen van de fabriek, een nummer, een on- derdeel van de machine, men heeft den mensch vermechaniseerd. De huidige en verleden toestand in 't land- en tuinbouw bedrijf bespreekt spr. ook uitvoerig. Aan het einde van z'n eerste gedeelte zei spr.: We moeien niet alleen Katholieken zijn'van het woord, maar ook van de daad, de strijd, voor of tegen God wordt niet bin nen de muren der kerk uitgevochten, maar daarbuiten. In de hierop volgende pauze ga. ven vele aanwezige niet-leden zich op als lid Na de pauze vervolgde spr. zijn rede. met „De taak der R.K. Staatspartij." Nederland, vervolgt spr., staat bekend als't iand met de meest sociale wetgeving. Het waren onze katholieken die het eerst gehoor gaven aan den oproep van „Rerum Nova rum". Uitvoerig zette spreker uiteen de po sitie der partij en dat wat door de leden tot stand gekomen is. Spr. roeimt ook man nen als van wijlen Nolens en Schaepman. Tot slot zei spr. nog: het is niet zooals velen meenen, dat er slechts twee oplossin gen zijn om uit de huidige crisis te komen, n.1. communisme of fascisme, neen, er is ge lukkig nog een gulden middenweg, onze hechte, sterke Staatspartij. Spr. sloot, met den wensch, dat velen der aanwezigen tot zichzelf konden zeggen: „Ik geloof en ik strijd voor de R.K. Staatspartij. Gaat met deze gedachten naar huis en maakt dan, dat na de verkiezingen gezegd kan worden: Ze hebben eendrachtig gestemd op de lijst van de R.K. Staatspartij. Na een dankwoord van den heer Geerts, aan den heer Machielse voor diens vlotte en duidelijke rede, werd gezongen het lied: „Roomsche Blijdschap", waarna de vergade ring met den christelijken groet gesloten werd. Een 40-tal personen was aanwezig. ANNA PAN WW NA Biljarten. Bij den heer Slikker speelde van de bil jart vereen ipring: „Anna Paulowna" groep I, bestaande uit de heeren P Wilms (50), G. v. Zandwijk (56). L. Elfrink (30), Gerrit Philipsen f62) tegen groep II, de heeren P. Govers (20), H. Cornelissen (54). Jm. Blaau- boer (25). R. Rezelman (22). Tusschen haakjes de te maken carambo les. De wedstrijd had het volgende resul taat, waarbij we achter de namen de ge maakte car. aangeven. Van groep I won L. Elfrink 30 van H. Cornelissen 42 en Gerrit Philipsen 62 won van P. Govers 13 en R. Rezelman 9. Van groep II won P. Govers 20 van L. Elfrink 23, van P .Wilms 23 en van G. van Zandwijk 36. H. Cornelissen 54 won van G. van Zand wijk 53 G. Philipsen 59 en P. Wilms 30. jm. Blaauboer 25 won van G. Philipsen 48. L Elfrink 18, P. Wilms 43 en G. van Zandwijk 48. R. Rezelman 22 won van L. Elfrink 16, G. v Zandwijk 55 en P. Wilms 42. Groep II won dus met 13 tegen 3 van groep I. SCHAGEN, 22 October. 7 Paarden f 150350. 204 geldekoeien, ma gere f 90160. 70 idem vette f 150240, 12 kalfkoeien f 170230. 22 vaarzen f 90150, 50 graskaivenen f 40—70, 43 nuchtere kal veren f 612, 40 schapen, magere f 1722, 165 idem vette f 17—26, 160 overhouders f 11—15, 6 bokken en geiten f 2.505, 10 magere varkens f 18—25. 20 idem vette per Kg. 3842 ct„ 148 biggen f 7—12. 44 konij nen f 0 501.50, 48 kippen f 0.401.50, haan tjes f 0.35. ALKMAAR. 21 October. Andijvie f 0.50—1.50, appelen f 410, bloemkool I f 68, II f 24, boerenkool f 1 204. bieten f 1.60, druiven f 816, gele kool f 1.50—2.20, groene kool f 1.504, krop sla f 0 504. knolselderie f 23, peren f 4 —12, prei f 2.205.60. postelein 5262 ct., radiis f 1.20, roode kool f 1.103, selderie f 1 20220. spinazie f 0.521.20, spruiten f 47, sniiboonen f 1314, dubbele sper- riehoonen f 1.10265. tomaten f 2.507, uien f 1 10—2 40, wortelen f 2—5, witlof I I 6-9. II f 2—4. WARMENHUT7F.N. 21 October. Aanvoer: 1200 Kg. gele kool le kw. fl, 50500 Kg. witte kool 80—90 ct., 1675 Kg. uien f 1 40, drielingen f 2, grove uien f 1.50, 1700 Kg. aardappelen: Eigenheimers f 1.90, SehntcM-in rrppz^p. grove f 1.80. AMSTERDAM, 21 Octoher. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 210 vette kalveren: le kw. 56—62 ct., 2e kw. 4854 ct., 3e kw. 4046 ct. per Kg. levend gewicht; 44 nuchtere kalveren f7 10 per stuk; 270 varkens, vleeschvarkens, wegende van 90—110 Kg. 51—52 ct., zware varkens 5051 ct., vette varkens 49—50 ct. per Kg. slarhtgewieht. Overzicht: Vette kalveren korte aanvoer, zeer stugge handel en duur. Nuchtere kalveren kleine aanvoer, weinig handel, prijzen lager. Varkens be hoorlijke aanvoer, handel slepend, prijzen iets lager. NOORDSCHARWOUDE, 22 October. Schotsche muizen gf 1.30—1.40, Bevelanders 1.60, grooten 2.30-2.50. eigenh. 2.10-2.20, j° ''■'O2.20 drielingen 1.30 uien 1— drlPlineen 1-60-2.50. grove 1.50-1.80. I ,n KkLeen f 1~1-10 1940(1 kg. Roode kool ncJï ^oon i 69200 kR' Witte k°o1 f °'80 0.90; 1900 kg. Gele kool f 1.10; 8600 kg. D. Wl(tp k™1 1 1-20; 115 stuks Bloemkool f4.- kR0EK°p LANGENDIJK, 22 October. vel .1-'°1-80. Schotsche muizen 2.20, ?'irnenke'nlers 2 10—2.20, uien 1.60-1.80, drie! -eo 5rove 1-501.80 gele nep 4.50- 0 OO peen 1—1.20, roode kool 1.40—2.40, wit- 1 ct- ee,e kool 1—1.30, D. witte kool 120—1.40. bloemkool: Lecerf 6.70—8.10, n-n m 2e soort 1 50—2.90, bieten 1.90, groene kool 0 90—2 r KoA T0™1"!: A 8.70-9, B' 1010-10. nm k 400 Kr' druiven: Alicant 17.40-23, Frank. 2.10—25.30. taxe-gedeelte consumpttemelk. s-^venhage, 21 October. Nederland- toW mofl®1 nntrale- 25 October t.m. 31 Oc- tLonsumntiemelk regeerinescon- ac1- 'axe8edeelte 6.25 cent, eventueel ver- .J1"™ met premie of verminderd met af- acht voor de kwaliteit; overmelk regee- ringsminimumprijs 4.60 cent. (f(rap]d b'i levering in consumptie van andere dan taxemelk 2.50 cent.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 6