Stadsnieuws Visscherij DE STROOPER. Marine-brieven uit Indië Waar gaan we heen Vrijdag 23 October 1936 Heldersche Courant Tweede Blad Hedenavond zingt Jo Vincent in de Nw. Kerk Engelsch legervliegtuig cirkelt boven Huisduinen» De eerste Abonnements voorstelling» Het eerste Marine- Concert» R.K. VROUWENBOND Afdeeling Den Helder. Uit het politierapport FEUILLETON DOOR PETER BARON De pl. muziekmeester, de heer J. Leewens, schrijft ons: Dringt het tot het kunstlievend Den Helder wel genoegaam door, dat Jo Vincent heden avond komt zingen en dat Anthon van der jjorst komt orgel spelen? Beseft het Heldersche publiek wel vol doende de cultureele waarde van een dergelijk optreden Voelt het luisterend deel van Helder's in gezetenen wel de artistieke voldoening, welke door dergelijke kunstenaars wordt geboden en gewekt? Het zijn allemaal vragen, welke alleen beantwoord kunnen worden door een talrijke schare, welke zich opmaakt om de prestaties van deze zeldzame Ned. toonkunstenaars te komen aanhooren en genieten! Laat Den Helder ten opzichte van andere grootere, maar ook van kleinere steden nu eens toonen dergelijke concerten op prijs weten te stellen. Had den koers verloren. Gistermiddag omstreeks 12 uur heeft Huis duinen een onverwacht bezoek gehad van een vliegtuig, thuisbehoorend in Engeland. Zij, die er op gelet hebben, zagen het land- vliegtuig, toebehoorend aan het leger, eenige malen om den seinpost cirkelen en daarna wederom full speed zeewaarts vertrekken. In verband met het zeer slechte zicht op zee betreft het hier ongetwijfeld een geval van koersverliezen, aangezien het, zooals be kend, voor andere landen verboden is binnen de 3-mijlsgrens te komen. Wij vestigen er de aandacht op, dat de plaatsbespreking voor de eerste Abonnements voorstelling, te houden op Dinsdag a.s. Maan dagavond plaats vindt van 79 uur. Men zie hiervoor de adv. in 't Advertentie blad van j.1. Woensdag. Soliste: Greta Burbach. Mochten wij voor enkele weken nog een opwekking plaatsen in verband met de op komst zijnde winter-concerten, te geven door het symphonieorkest van het stafmuziekkorps der Koninklijke Marine, nog slechts luttele dagen, en muzieklievend Den Helder kan weder Casino-waarts tijgen ter aanhooring van een concert, dat wij, afgaande op ervaringen in vorige seizoenen, zeker van superieure kwaliteit mogen noemen. In een verslag over het Kovacs Lajos-con- cert van de A.V.R.O. vermeldden wij reeds en passant, dat het zoo goed als vaststond, dat de sopraan-zangeres, Greta Burbach, wier op treden een eclatant succes genoemd kon wor den, ook op het eerste Marine Concert zou zingen. Inderdaad blijkt thans, dat Breta Bur bach als soliste aanwezig zal zijn. Hoewel wij nog nadere bijzonderheden over enkele progammanummers zullen geven, noemen wij reeds thans op wat ons op het eerste concert wacht; Voor de pauze gaat, na opening met het Dude Wilhelmus van Valerius, de Ouverture „Ein Sommernachtstraum" van Mendelssohn Bartholdy. Eveneens voor de pauze worden vertolkt het scherzino en allegro molto uit Beethoven's tweede symphonie. Greta Burbach zingt achtereenvolgens de aria van Zerlina uit de opera „Don Juan" van Mozart en de aria „Nobles Seigneurs" uit Meyerbeer's „Hugenooten". Het programma n a de pauze vermeld een „Nordische Suite" van H. Kjerulf en voor de soliste de „Romanze di Santuzza" uit de Ca- valleria Rusticana. Als waardig slot van dit inderdaad zeer veel belovend eerste Marine-concert volgt dan nog een fantasie naar Verdi's bekende werk „Aïda". Reeds thans adviseeren wij belangstellenden volgende week Woensdagavond vrij te houden. Gisterenavond hield de Heldersche afdeeling van den R.K. Vrouwenbond haar eerste ver gadering in het nieuwe seizoen. De dames mogen met genoegen aan deze eersteling terugdenken, want voller dan gisteren kon het welhaast niet. Een belangrijk punt stond op de agenda: de bespreking van de komende naai- en brei- actie, teneinde in het komende barre jaar getijde de maatschappelijk misdeelden te hulp te komen. Als van ouds, werden wederom de dames die vaardig zijn met de naald, verzocht hun tijd, en, als het even kon ook hun mate riaal, wel ter beschikking van het bestuur te stellen. „Het liefst, dames", verduidelijkte de presidente, „vóór de vergadering van Decem ber a.s., want dan kunnen wij deze vruchten van naastenliefde nog eerst even tentoonstel len". De dames, die eraan wilden werken, konden, en kunnen dit nog steeds, zich op geven bij het bestuur. Een niet minder belangrijk punt bleek bij het agendanummer: „Mededeelingen" te zijn de opwekking, die Mevr. Terra op verzoek van de nationale federatie, en mede namens de 55 aangesloten vereenigingen over de ge- heele wereld, tot de vergadering richtte om allen steun te geven aan de nieuwe beweging: „Voor God", welke gericht is tegen het com munisme en het moderne heidendom, temeer wijl dit verzoek van de federatie samenvalt met de pas door het Hoogw. Episcopaat ge- uiten wensch in gelijken zin. Mevr. Terra bleek haar dames te kennen: er viel een hoop te vertellen en toch mocht de aandacht niet verslappen. Listiglijk had men dan ook de mededeelingen even onder broken, om den voordrachtkunstenaar Leon v. d. Hulst in de gelegenheid te stellen te laten hooren wat hij naar voren had te brengen. Deze veelzijdige voordrager nam ons mee naar de sfeer van het Brabantsche binnen huis, waar „Doruske", de hoofdpersoon uit Antoon Coolens „Ons Volk", aan meneer Pastoor met trots zijn elf „kijnders" toont, en vandaar met één sprong naar de Batavier straat, waar een zoon van het Ghetto, den geheelen lieven Sabbath door met proef- zingen voor een kopje koffie met veel suiker en erg zoete koek, omdat hij nu korist is bij de „Opera" (bekende Ghetto-schets van Heyermans). Na een ernstiger stukje van Anton Coolen, het Stiefke (de stiefmoeder), te hebben ge noten, stonden wij ineens midden in het Rot- terdamsche milieu van Brusse. Nee, daar stond juffrouw Bongers, met d'r hoed met blomme, gloedlevend voor ons. Boefje Jan en Puckie spraken er, met hun „geef dat nou aan zijn", nog netjes bijHij had de uit drukkingen maar, hm, onvertaald gelaten, maar had de wijze maatregel getroffen, dit van tevoren aan te kondigen Toen het dankbare auditorium weer over ging naar het prozaïsche vergaderen, kon digde mevrouw Terra nog enkele andere rege lingen van internen aard aan, o.m. dat de contributie zal worden gebracht van 1. per jaar op 2 maal 0.75 per jaar. En dan nogdat voor de dienstbodecursus zich had opgegeven zegge en schrijve één persoon. En eindelijk nog, dat het voornemen bestaat, het volgend jaar niet 1, maar 2 dagen er op ALS IK TUS5CHE.N /LU lO 00(5 'S AVONDS IN D£SPOORSTRAAT Op M'JN FILTS DUET TE^ R.UDE.N.QLLOOP Ik DE. KANS NE.T BE.RUC.H TE. BOM NETJE. TE. KR'J GEN, MAAI»...., als ik in dién ze-lfSen tod, me_t nyn AUTO VAN PEJH VOETGANtEJ^S 1ÏA&OUT TR.ACHT TE. MAKEJji-A AT MEN HU R.USTI Cm C.AAM. uit te trekkenOf de dames zich nu maar wilden aanmelden. En toen liet de heer v. d. Hulst zich nog eens opnieuw van vele zijden kennen. Wij wisten niet, dat „Lappertje Crispijn" van Hullebroeck zóó mooi was. Een uitbundig succes oogstte de kunstenaar met zijn schet sen: de schoonmaak en de romantien van 1936, de eerste naar het leven, en de tweede „prachtig gevonden"En eindelijk zag Den Helder zich nog de eer van een primeur toegekend in het splinternieuwe gedicht op Juliana en haar Bernard. Nadat de drie dames, die bij de rondvraag iets op het hart bleken te hebben, beantwoord waren, sloot mevrouw Terra te 11 uur, met een woord van dank aan den conferencier, aan mevrouw Wittelaar, die geaccompagneerd had en aan de Pers, de welgeslaagde ver gadering. Aanrijding. Gisterenmorgen had op de Bassingracht een aanrijding plaats, tusschen een personen auto en een wielrijder, waarbij deze aan beide knieën werd gewond. De aangeredene is aan het hoofdbureau van politie verbonden. Proces-verbaal wordt opgemaakt. Tegen verstopping zijn L e o p i 11 en een mild en prompt werkend laxeermiddel, dat uit zuiver plantaardige bestanddeelen is sa mengesteld. Leonpillen hebben, zelfs in chronische gevallen, sedert 20 jaar tot uitste kende resultaten geleid. Leopillen. In doosjes vanaf 20 ct. Bjj alle apothekers en drogisten. ,(Adv.) Beste Jozef, Je zult wel eenige hiaten ontdekt hebben in mijn correspondentie, die het gevoel gaven, dat er in Indië niets meer gebeurde. Maar dat gevoel is toch niet juist, want ik kan je verzekeren, dat ondanks de kentering naar den regentijd gaande (je kent die mis schien nog wel) wij werkelijk geen tijd hebben om daaraan te denken, want we vallen ook hier van de eene verrassing in de andere. Eerst hadden wij in Soerabaia de Vloot dagen, zooals je weet, dewelke volgens de bur gers een machtig succes oogsten. Daarna, zooals gewoonlijk, de verjaardag van Hr. Ms. de Koningin. Ik schrijf „gewoonlijk" omdat iedereen, die in 'Indië is geweest, weet met welke opgewektheid wij dit feest vieren. Natuurlijk kunnen wij ons niet ontveinzen, dat voor onze Koningin deze dag niet zonder weemoed voorbij gaat door de gedachte aan de Dierbaren, die Haar deze laatste jaren ont vallen zijn. Maar daar bereikte ons 9 September het heug'lijk bericht: Prinses Juliana is verloofd! Het enthousiasme, wat toen in alle lagen der bevolking oplaaide, was onbeschrijfelijk. Er was een algeheele verbroedering. Wildvreemde menschen schudden elkaar de hand en spraken ontroerd over de blijde tijding, 's Avonds hoor den wij allen de Radiorede, uitgesproken door de Koningin, de Prinses en Prins Bernhard, die Hollandsch sprak notabene. En toen barstten wij in feestvreugde uit. Eerst kinderaubade, kinderen met lampions, kinderfeesten, enfin alles was des kinderen is. Alles buitengewoon aardig, alleen viel het ons wel op, dat een zeker zon-verbrande gedeelte der bevolking voorbij marcheerde met donker blauwe lampions. Zou dit misschien verband houden met de neiging van datzelfde gedeelte dei; bevolking, om zich te pas en te onpas te tooien met helkleurige satijnen gewaden, be zaaid met loovertjes Daarna 16 September de Bestuurswisseling. Je weet, Jonker, dat ik de radio één van de afgrijselijkste uitvindingen vind der heden- daagsche techniek, maar ik moet je eerlijk zeggen, dat zoo nu en dan ook wel zijn nut heeft, want nu hoorden we ook weer de rede vgn Zijne Excellentie de Jonge waarmede hij het bestuur over deze Gewesten overgaf aan den nieuwen Gouverneur-Generaal van Star- kenborch. Batavia had ook zijn Vlootdag en wel op 21 September. Het eskader voerde dezelfde manoeuvres uit als hier, alleen zou de „Van Galen" als extra-nummer eenige dieptebom men schieten. Maar dit nu werd een verras sing, want deze bommen kwamen door een bedrijfsstoring veel dichter bij het schip terecht dan verwacht werd. Daardoor ont stond een lichte deining, waardoor het heele kommaliewant aan stukken sloeg. Dit was natuurlijk voor de gasten heel vervelend, want nu waren ze verder gespeend van alle koele dranken en ook van de snert en bruine boonen met spek, die als extra attractie in het programma vermeld stonden. De „Van Galen" is toen maar met volle kracht naar Batavia teruggestoomd om de van honger en dorst versmachte gasten af te zetten, die zich daarna op den vasten wal konden laven. Het ruwe zeemansleven valt toch niet mee! En of al deze emoties nog niet voldoende waren, bereikte ons het bericht van de devaluatie van den gulden. Wij, mannen, hielden natuurlijk het hoofd koel, maar de vrouwen trachtten een paniekstemming te ontketenen. Groote papieren werden te voorschijn gehaald, waar op ze met stompjes potlood calculeerden wat zij zouden inslaan. Het resultaat was zooiets van 3 blikken boter, 2 pakken zeep en derge lijke onwaarschijnlijke dingen meer. Wij heb ben toen geduldig uitgelegd, dat dit alles onzin is en dat heusch de soep niet zoo heet wordt gegeten als ze wordt opgediend. En het bleek ook zou te zijn, want er werd onmiddellijk van overheidswege ingegrepen en de toko's, die toch hun prijzen exorbitant verhoogden, werden zonder vorm van proces gesloten. Weliswaar is dit geen Marinebrief, maar wat is er ook buiten de Marine om veel ge beurd; ik beloof je, amice Kip, de volgende week zullen we weer aandachtig de Marine onder handen nemen. Tot ziens. tx. PIET. Zooals alle vischprijzen tengevolge van den storm omhoog gingen, zoo was dit ook het geval met den prijs der levende garnalen. Deze liep te Amsterdam op enkele dagen dezer week van 2.50 tot 3.per lit van 15 kilo. Vermoedelijk waren deze garnalen in hoofd zaak afkomstig van Texels reede, daar de gar- nalenvisscherij bij IJmuiden wel niet kon wor den uitgeoefend. Thans, nu het weer wat in kalmer bedding is geraakt, zal ook daar wel weer deze visscherij zijn uitgeoefend. Volgens berichten in enkele bladen, klaagt de handel nog steeds over den eenzijdigen aan voer van visch. Vooral in de periode, dat de stormen een spaak in het wiel staken bij de visscherij, was er, zooals het verluidt, een te kort aan rond- en platvisch. De export had daardoor weinig beteekenis. Bovendien, zoo heette het verder, was er voor de groote kwan ta makreel en haring tenslotte geen voldoenden afzet te vinden. Deze laatste bewering lijkt ons echter even mank te gaan, want wanneer er geen afzet zou zijn, zouden de prijzen zeer zeker van deze vischsoorten gaan duikelen. Het tegendeel bleek het geval te zijn: de prijzen stegen zelfs. En dan mag toch wel geconcludeerd worden, dat men deze visch kwijt kan. Het is opvallend, dat loggers en de z.g. kust- booten den laatsten tijd zeer goede resultaten weten te boeken en, met de korte reizen, soms betere besommingen maken dan de groote booten, die langere reizen maken. Het is dus niet te verwonderen, dat ook de groote booten zich meer toeleggen op de visscherij, die anders door de kleinere schepen wordt uitgeoefend. Alle schepen hebben zulke slechte tijden meegemaakt, dat men zich er slechts in kan Van Maandag 19 tot en met Vrijdag 23 October. Gebouw Oostslootsïraat (ingang le Vroon straat), van b tot 10 u. Natuur Historisch Museum. Vrijdag 23 October. Nieuwe Kerk, 8.15 u. Kerkconeert. Zaterdag 2b October. Casino8.15 u. Uitvoering „Wiener Sünger- Patria". Tivoli, 2.30 u. Filmvoorstelling Nat. Hist. Museum. „In het rijk der rendieren". Zondag 25 October. Casino, 8 u. Uitvoering „Wiener Sfeger- knaben. Dinsdag 21 October. Casino8.30 u. Meisjeslyceum. Woensdag 28 October. Casino, 8.30 u. Marineconcert. verheugen, dat ze thans een wat beteren tijd doormaken. De aalvisscherij op het IJselmeer en de palingvisscherij in de Waddenzee worden min der. De vangsten nemen beduidend' af. Voor beide visscherijen loopt het seizoen op zijn eind. De aankomende maan is voor de vangst naar de uittrekkende paling bovendien niet gunstig. De storm mag voor enkelen wat beter zgn geweest, er zullen er ook wel zijn, die hun 27) >Jk begin langzamerhand te gelooven, dat h even geheimzinnig bent als uw vriend Kaye," plaagde zij, toen ze met den inspec teur naar de garage liep. „U maakt altijd Vage opmerkingen, en schijnt er bijzonder handig in, menschen te kwellen." Keating zei niets. Zwijgend stapte hij in den auto en maakte het zich gemakkelijk, Ihaar zijn gedachten waren ergens anders. „De ouwe bus loopt nog prachtig, ver trouwde ze hem toe, toen ze met een vak kundige bocht de laan inzwenkte. „Hij is er om gereden te worden. Gisteren heb ik mijn Vierduizend mijl voltooid, en Haar oogen vielen op den kilometer- teder, en ze fronste haar mooie wenk brauwen. „Hoe ver is 't van de garage naar de poort?" vroeg zij. „Een goeie honderd meter. Hoezoo „Wel, gisteravond toen ik thuis kwam, stond de kilometerteller op vierduizend, en nu wtjat hij vierduizend zes. Iemand moet en wagen vannacht gebruikt hebben. „Je oom?" meende Keating. Barbara keek donker. „Ik geloof haast, dat ik uw raad had moeten opvolgen." „Welken? Ik heb je er zooveel gegeven." „Dat ik dat huis moest verlaten. Er ge beurt daar iets, wat ik niet begrijp. Van morgen waren ze allebei erg prikkelbaar, en een paar onschuldige opmerkingen van mij deden juffrouw Greer 't zoo wat op haar zenuwen krijgen." „Wat voor opmerkingen waren dat?" Barbara dacht even na en herhaalde ze toen. „Lijken, hè?" zei Keating. ,,'t Is heel be langwekkend." „En vanmorgen, toen ik benden kwam," vervolgde Barbara, „trachtte Jan me in te blazen, dat er iemand met mijn slaapmiddel- tje geknoeid had een dubbele dosis er in gedaan of zoo en ik zou wel eens willen weten, wat hij daarmee bedoeld heeft. Ik had hevige hoofdpijn, toen ik wakker werd, en tevoren hebben die poeders die uitwerking nooit gehad, 't Is heel raar." ,,'t Is echt Greer," zei Keating, en bleef in gedachten verzonken, tot ze op de Reiga- tesche markt waren. Daar zag hij iets, wat hem aan de deugdelijkheid van zijn oogen deed twijfelen. Bij den klokketoren stond een man, die met onmiskenbaar pleizier naar hem keek, en hem, toen hun oogen elkaar ontmoetten, wenkte, waarna hij zich om draaide en wegwandelde. Met een droevige zucht stapte Keating uit. „Ik dacht wel, dat 't te mooi was om lang te duren," zei hij. ,,'t Valt me juist in, dat ik noodzakelijk iemand moet spreken, Barbara." Hij meende een beetje teleurstelling te zien in haar oogen en voegde er vergoelijkend bij: „Ik zal je nog wel eens zien vandaag. Waarschijnlijk kom ik, voor ik naar de stad ga, nog even aan." „Doe dat," noodigde Barbara. „Om eerlijk te zijn, zit ik op 't oogenblik een beetje met Barbara Teyst in m'n maag .Ik rekende op u om me een beetje afleiding te bezorgen." Keating betuigde, dat 't hem speet, maar dat hij er niets aan doen kon, en nam netjes zijn bolhoed af toen zij wegreed. Daarna ging hij naar den man, die hem gewenkt had, en plaatste zich wijdbeens voor hem. „Ben je me nog altijd aan 't oppassen?" vroeg hij. Superintendant Kaye glimlachte beminne lijk. „Heb ik een veelbelovend tête k tête ver stoord?" vroeg hij. „Als je bedoelt een pleizierig ritje, ja. Wat heeft je hierheen gebracht?" „Ik dacht gisterenavond, dat 't wel eens goed kon zijn, Marske House in de gaten te houden, en heb den heelen nacht in de buurt rondgezworven. Ik geloof wel, dat er iets ge beurd is, maar ik heb het gemist." Maar Keating was nog niet over zijn ergernis heen. Hij beende naast zijn vriend het plein over, en 't was niet moeilijk voor Kaye, om zijn gedachten te raden. „Je schijnt dat meisje van Teyst nogal goed te kennen", merkte hij op. „Aardig kind,' zei Keating. „Meisje is een meer passende uitdruk king," vond Kaye. „Overigens zegt Homerus, dat de Grieksche dames haar leeftijd reken den vanaf haar huwelijk en niet vanaf haar geboorte. In dat geval zou Barbara niet ge boren worden voor je met haar trouwde, zoo dat je je tijd aan 't verkwisten bent met iets dat niet bestaat." „Als je denkt, dat ik een oogje op haar heb, vergis je je toch. Mijn belangstelling in haar is puur broederlijk." Kaye keek zijn vriend vergenoegd aan. „Het gewone ingenue-type, veronderstel ik Door het lezen van detective-romans op hol gebracht, en onder den indruk van de ma gische tegenwoordigheid der C.I.D.?" Inspecteur Keating werd nadenkend. „Het is verrassend, hoe weinig het groote publiek van ons weet." „Dat is maar goed ook. Het is alleen maar jammer, dat wij zoo verrassend weinig van het groote publiek weten." „Het weet niet eens veel van zichzelf. Dat kind bijvoorbeeld wist niet eens, dat ze de dochter van Ellie Steyning is." „Heb je haar die onverkwikkelijke ge schiedenis verteld?" „Hoezoo onverkwikkelijk? De Steyning's waren financieel naar de maan, en Ellie trouwde Ralph om zijn geld. Het is heel ge woon, er waren fouten aan beide zijden. Dat is de gang van het moderne huwelijk." „Op welk gebied je deskundig bent." Keating deed, alsof hij niets hoorde, en ging zijn pijp stoppen. Een poosje liep hij zwijgend naast zijn vriend voort, toen vroeg hij: „En wat heb je vannacht in de buurt van Marske House uitgevoerd Vlinders gevan gen?" „Nee, lijken gevangen." „Lijken," zuchtte Keating. „Dat woord be gint me te vervelen. Ik kijk ook uit naar een lijk." „Kom dan eens eerst naar dat van mij kijken," noodde Kaye, en bracht Keating naar het district-hospitaal. Een paar minuten later stonden zij voor Clem's stoffelijk overschot. „Het lag in de bosschen bij Reigate," legde Kae uit. „Wie het daar verborgen heeft, weet ik niet, maar hij heeft 't in elk geval niet goed gedaan. Ik zag een schoen uit een boschje steken. Als ik wist, hoe dat gezicht geweest is, voor iemand het kapot heeft ge schoten, zou ik Jan eens vragen, waar hij gisterenavond met Barbara's auto naar toe moest." Keating keek hem eens aan. „Als je dat wist," herhaalde hij langzaam. „Weet je het dan niet?" „Nog niet. Jij misschien?" „Ik weet alles. Dat is was Clem Wade. Hij had zich vermomd om de flat van Larry te bewaken. Ik zou alleen maar eens willen weten, wie hem zoo toegetakeld heeft!" „Ik dacht, dat je alles wist?" „Dat dacht ik ook. Clem gaf den Strooper de schuld, toen ik hem bij Larry op de stoep vond liggen maar je hebt nog niets van die historie gehoord." Keating gaf een kort verslag van de ge beurtenissen van den voorafgaanden avond. „De Strooper dus," overwoog Kaye. „Dat begint in elkaar te passen. Samuel." Alleen als hij in diep nadenken verzonken was, gebruikte hij Keating verafschuwden doopnaam, maar de inspecteur deed alsof hjj het niet merkte. „Ik weet 't niet," zuchtte hij. „Ik dacht ook, dat alles klopte, maar nu ben ik weer in de war. Den laatsten keer, dat ik Clem ge zien heb, was hij gewond, maar toen had hjj toch nog een gezicht. Nu heeft hij maar een half gezicht meer. Hij kan in dezen toestand niet van Londen hierheen gekomen zijn, dus is 't hier gebeurd en dat komt niet uit. De Strooper was in de stad, gisterenavond." „We zullen jou nog eens aan de Ronde Tafel zien." .(Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 5