Sport 5e (tuut Texel 5e (turn Groote Fransche Trekking Diversen 1 Licht op voor alle voertuigen HERFST-ELEGIE. Burgerlijke Stand van Den Helder Marineberichten De „Zeven Provinciën wordt „Soerabaja"* De „Ruyter" op weg naar de hoofdstad* Xorfbal Kegelen Visscherijberichten Haven van Nieuwediep Stoomvaartberichten omvraetbridcï 1 millioen fres. 3$dtekkU\Qen aangeoouen CHH. GOES Ci\ fiWOagO. gewaagd aangeboden Vrijdag 23 Oct17.18 uur fuiken niet hebben durven laten staan ter voorkoming van schade aan dit want. Ook Het Handelsblad maakt nu melding den steun aan de groote zeevisscherij. Deze steun zou ruim het dubbele bedragen van den steun, toegekend aan de kustvisscherrj, welke was gesteld op 40.000. Het bericht van Het Dagblad voor IJmuiden, hetwelk we gisteren vermeldden, schijnt vermoedelijk juist te zijn geweest. dus Het is herfst en het regent. Regenalle dagen, iederen nacht Regen, die als één troosteloos gordijn van droefheid ec grijze misère neerzijgt uit een grauwen hemelkoepel, die zich welft als een druipend dak. Regenbij het opstaan 's morgens, als de wereld onder aan het raam van onze slaap kamers dreigend ligt in somberheid en waarbij men den moed om den nieuwen dag te be ginnen in het lichaam voelt wegzinken. Regen's avonds bij het slapen gaan, als nog steeds het water over de vensters golft, en monotoon op de daken neerritselt. tergend en eindeloos. Het is de Hollandsche herfst. De herfst, die de meest volkomen tegen' stelling vormt met onze blijde zomers van juichende zonnevroolijkheid, van trillend vogel leven in de azuurblauwe luchten en van dartel vee in sappige weiden. Ook onze herfst kan markant zijn met zijn duizend tinten en kleuren, met zijn brons en lichtbruin en zijn onvergetelijke wolkenvor ming bij de vallende avonden. Maar deze week was een verloren week, waarin men de droefheid van de natuur wel zeer sterk ervaarde. Als daar 's morgens de menschen naar hun werk gaan, ook in Den Helder, met omge slagen regenjassen, en de hoofden gebogen onder het steeds maar neerdruilende nat, als daar geen enkele maal van den langen dag de zon door het wolkendek kan puren, als de avond komt als een zwarte sluier, die het troostelooze NOG meer accentueert. In de grachten vallen de millioenen drup' pels neer, en groote bobbels dansen over het door geen wind beroerde water. Langs de kanten staan wat bladejlooze boomen en van de takken valt de regen. Op de daken der huizen zitten de eerste kraaien. Zwarte, duistere herauten van den winterdie komende is. Ook zij zijn nat en het water heeft hun warm veerendek opgebold. Af en toe schud den ze zich af en het vocht vliegt in een cirkeltje om hen heen. Achter den Dijk ligt de zee. Ze ligt er, zooals ze er al vele decennia gelegen heeft, en na de stormen van Zondag en Maandag weer glad en vlak in een schaamtelooze schijnheiligheid. Langs de steenen glooiing druipt het water naar beneden en geen sterveling die hier de stilte komt verstoren. Een enkele rat schicht met z'n bruinen staart wegnathuiverend. Op het strand is de eenzaamheid volkomen. Het helm op de duinkammen staat doodstil. En in gelijke onbewogenheid hangt aan ieder dier gele slierten een droppel te trillen. Bij een haast onmerkbaar windvlaagje vallen ze naar benedenin het kleffe zand. Langs den zeekant treft men soms een enkelen eenzamen aan, een visscher, die wat zoekt, wat de stormen der laatste dagen wel licht achtergelaten hebben. Het zijn vreemde dingen, die men kan vinden Flesschen uit Engeland, stukken hout met Spaansche namen er op, en ook wel eens ge deelten van reddingboeien. Men kan z'n fantasie er meestal bij aan het werk zetten, maar niet op een regendag. Dan wordt alles wat kleur had en ziel, dood en alles wordt stof, materie, zonder verbeelding, zonder eigen karakter. En langs de wegen naar de stad staan de telefoonpalen, natte glimmende staken in het eerste vuurtorenschijnsel, dat met optimisme poogt de sfeer van grijsheid en melancholie te doorboren. Op de draden zitten musschen, de koppen op de warme borstjes gedrongen, en niets bleef hen meer van verwatenheid en drukte van weleer. Stille vogelswellicht bepein zende de vreugde van den zomer, die te spoedig verstierf in kilheid en droefenis. In Den Helder zijn de lichten reeds vroeg ontstoken. In de winkels branden de electrische lampen en van achter de gordijnen der huizen schemert de gezelligheid, die thans binnen al die huizen de gast moet zijn voor vele maanden. In de stegen naast de huizen klokt en borrelt en ruischt het water. Een riool kan het niet meer verzwelgen en loopt over. Morgen zullen werklui van den Gemeente dienst het komen doorsteken. Morgen Wat beteekent morgen in deze sfeer van neerzijgend water. Misschien wat zon? En wij weten het, hoezeer wij wachten op het scheuren der wolken en op het licht der zon GETROUWD: J. C. Borst en J. Huybers; M. G. Bijl en E. G. Skiba; F. Kost en L. Vellekoop; K. Nieuwstad en A. H. Kroon- stuiver; A. Vermaat en J. J. Kemp. BEVALLEN: J. C. ScheerAlbers, 2 d.; C. Perquin—van der Straaten, d.; J. M. W. KerstensKlaassen, z. OVERLEDEN: A. van Duijn (m) 82 j.; C. J. P. Ringeling (m) 48 j.j A. J. Hubregtsen (m) 64 j. WEINIG KORBALSPEL MEER OP TEXEL. Voor een paar jaar had vrijwel elk dorp op Texel een korfbalclub (Den Burg had er zelfs wel twee), die met elkander een bloeienden Texelschen Korfbalbond vormden, en die eiken winter competitiewedstrijden or ganiseerde. Thans geeft deze eens zoo bloeiende bond geen teeken van leven meer, de meeste clubs, zelfs het sterke „Verdo- Nigro", hebben zich niet staande kunnen houden. Het schijnt, dat de oorzaak van het niet voortbestaan der talrijke korfbalvereeni- gingen gezocht moet worden in de geringe belangstelling van het publiek in deze sport, waardoor de clubs geen voldoende inkomsten hebben. TEXEL-NIEUWS. Texel I, dat deze week in de competitie rust heeft, speelt Zondag een vriendschap- pelijken wedstrijd tegen QSC I, een vierde klasser uit Wormerveer. Het Texelsche elftal komt daarbij in de volgende samenstelling uit: Dukers H. Neijens K.. Dros. I. Boon G. Witvliet A. Huizinga M. Vlaming De Graaf P. Neijens H. Ran P. Kikkert FEESTAVOND VAN DE R.K. JONGENS- CONGREGATIE. In het Sint-Janshuis te Den Burg, heeft Woensdag en Donderdag, beide malen voor een goed bezette zaal, een feestavond plaats gehad voor ouders en genoodigden van de Jongensafdeeling van de R.K. Congregatie te Den Burg. Er werd een zeer gevarieerd programma gegeven, een z.g. „Bonte avond", die uitste kend is geslaagd. LEZING OVER SURINAME. Donderdagmiddag is in de U.L.O. school te Den Burg een lezing gehouden over Suri name, door een Surinaamschen neger, Togal genaamd. Spr. deelde mede een afstamme ling te zijn van de in 1863 vrijgemaakte negers van Suriname, en wist zijn jeugdige toehoorders vele interessante dingen te ver tellen over de flora en fauna van Suriname en over de toestanden in dat land, dat zeer dun bevolkt is, en waar men de meest ge varieerde bevolking aantreft van de geheele wereld. Spreker, die toonde een groote liefde te bezitten voor zijn land en volk, wees er met nadruk op, dat zijn volk zoo veracht werd door velen; zonder de minste reden worden de negers vaak beschimpt en bespot. Teneinde de Surlnaamsche bevolking nau wer in contact te brengen met de bewoners van Nederland beval spr. aan briefwisseling te houden met kinderen uit Suriname, waar toe de heer Togal adressen aan de school kinderen zou verstrekken. De leerlingen hoor den met groote belangstelling naar de lezing die ongetwijfeld voor hen zeer leerzaam was. Later heeft de heer Togal eveneens ge sproken in de O. L. school te Den Burg en zal waarschijnlijk ook in andere scholen op treden. Oudeschild VISCHAFSLAG. Oudeschild 22 Oct. Heden werden aangevoerd: 1470 kg wulken 17—19% ct. p kg. 600 kg gezouten garnalen 145 kg laffe garnalen 15 ct. Bij beschikking van den minister van staat, minister van defensie ad interim, zijn de volgende plaatsingen gelast: met 22 October 1936: de luitenant ter zee der le klasse A. J. van Hemert aan boord Hr. Ms. „Schorpioen"; met 23 October 1936: de kapitein-luitenant ter zee P. B. M. van Straelen, de luitenant ter zee le kl. F. Stam, de luitenants ter zee 2e kl. J. K. Kempees, C. Hos, A. P. Ferwerda, G. F. Zegers Veeckens, J. A. Bientjes, P. Cool, L. E. H. Reeser en A. van Es, en de officier van den M.S.D. le kl. M. P. J. Pover, allen geplaatst in de rol van Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord. de officier van den M.S.D. 2e kl. H. Koster, aan boord Hr. Ms. „Van Speijk"; de officier van gezondheid 2e kl. C. J. Doets, aan boord Hr. Ms. Wachtschip te Wil lemsoord; de luitenant ter zee 2e kl. H. D. Claus, aan boord Hr. Ms. „De Ruyter"; met 16 November 1936: de luitenants ter zee le kl. P. J. G. Huijer en D. Gestel en de luitenant ter zee 2e kl. C. A. T. van Well Groeneveld, allen ter beschik king gesteld; met 28 November 1936: de officier van den M.S.D. 2e kl. B. W. Vinke, bij het Vliegkamp „De Mok"; met 7 December 1936: ie officier v. d. M.S.D. 2e kl. A. Everaars, aan boord Hr. Ms. „De Ruyter". Bij K.B. van 20 October 1936 is, met in-> gang van den datum van dit besluit bevor derd tot officier-vlieger der 2e klasse, de officier-vlieger der 3e klasse F. C. J. Marga- dant. Naar wij vernemen, is bij K.B. bepaald, dat de naam van Hr. Ms. pantserschip „De Zeven Provinciën" wordt veranderd in „Soerabaja". Deze naamverandering is het gevolg van het feit, dat het schip bestemd wordt tot op leidingsschip voor inlandsche schepelingen. Het wordt verbouwd en gestationneerd te Soerabaja, IJmuiden, 22 Oct. Vanmiddag om kwart voor een is Hr. Ms. „De Ruyter" naar Am sterdam opgevaren en is in den loop van den zelfden middag te Amsterdam aangekomen K.V.T.-nieuws. Zondag a.s. speelt KVT 2 uit tegen HKC 1, aanvang 10 uur. Het is de eerste wedstrijd na 8 maanden, maar met een weinig goeden wil kan de nederlaag zoo klein mogelijk ge houden worden. De jonge speelsters en spelers moeten met deze wedstrijden meer wedstrijd routine krjjgen, dus verwachten wij, dat zij allen hun beste beentje voor zullen zetten. Scheidsrechter is H. v. d. Bosch, een onbe kende grootheid. KVT komt als volgt uit: Dames: N. Claus, A. Pijl, M. v. d. Berg, B. Geervliet, D. Bijl, A. Baanstra. Heeren: G. Greeuw, D. Kerkhove, W. Bak ker, A. Gieles, D. Loos, W. de Jong. De stand van het Kegelconcours in „De Pool" op Donderdagavond 12 uur als volgt: Korps wedstrijd Klasse A: 1. Hard gaat Ie I 2. Onder Ons I 3. E.V.A. I Voorts: Hout of Fout I 't Rollend Raadsel I Ons Genoegen I E.V.A. II Duim in 't gat I Ons Genoegen II Duim in 't Gat II Klasse B: 1. 't Rollend Raadsel II 2. Onder Ons III 3. Ons Genoegen IV Voorts: Duim in 't Gat TV Onder Ons II Duim in 't Gat III Hard gaat Ie II Ons Genoegen III E.V.A. III E.V.A. IV Hout of Fout II Hout of Fout III D.O.H. I 't Rollend Raadsel III D.O.H. II D.O.H. III Hoogste werper klasse A: S. Wit café uidt 179 172 170 162 161 154 150 145 145 136 176 167 160 145 144 143 140 139 134 130 126 107 105 90 84 67 67 Hoogste werper klasse B: mej. G. Thijs; :n 71 Verrassings wedstrijd 1. M. Rosa 720 2. S. Wit 630 3. J. Boerdijk 602 4. J. W. Biersteker 594 Parenwedstrijd 1. Mevr. v. d. Berg en D. Kort 46 2. Mej. ThQssen en J. Boerdijk 41—40 3. Mevr. Slegers en D. Kort Jr. 41—39 V rijebaan wedstrijden Dames: 1. Mevr. Van den Berg 39 2. Mevr. Siegers 38 3. Mevr. Hoppe 37—36 2 X Seniores: 1. M. Rosa 44 2. Jac. de Boer 41 3. Jb. Smit 39 4. F. Kroon 38 2 X Juniores 1. S. Wit 40—37 2. A. N. Leemans 40—36 3. G. van der Kooi 40—35 4. P. Spruit 39 Hamb. Telling: 1. J. Boerdijk 106 2. J. W. Biersteker 100 3. G. van der Kooi 95 4. A. N. Leemans 83 23 October. Aangebracht door korders: Tongen Slips Schar Wijting Door garnalenvisschers: Levende garnalen P- lit Gekookte garnalen p. kg P. kg I» H p. kist 1.20 0.85 4.754.00 3.00—2.00 2.70—1.70 0.15 22 Oct. Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Antwerpen het Ned. s.s. „Schokland". Aangekomen van Londen en vertrokken naar Harlingen het Eng. s.s. „Mavis". 23 Oct. 1936. Vertrokken naar Borgstadt het Finsche m.s. „Alca". Stoomvaart Mij. Nederland. Moena, 21 Oct. te Hamburg. Poelau Laut, u„ pass. 21 Oct. Gibraltar. Kon. Ned Stoomboot Maatschappij. Ariadne, 21 Oct. v. Kopenhagen. Barneveld, u„ pass. 21 Oct. Fyal. Berenice, 22 Octt. te Kopenhagen. Ceres, 22 Oct. v. Kymassi. Hermes, 22 Oct. te A'dam. Juno, 22 Oct. te Tarragona. Orestes, 21 April v. Constanza. Perseus, pass. 21 Oct. Ouessant. Poseidon, 21 Oct. te Izmir. Venus, pass. 22 Oct. Gibraltar. Vulcanus, 21 Oct. v. Carthagena. HollandAmerika Lijn. Beemsterdijk, 21 Oct. te Pravidence. Damsterdijk, 22 Oct. te R'dam. Nictheroy, 21 Oct. v. Londen. JavaNew York Lijn. Kota Radja, 21 Oct. te Boston. Tanimbar, 19 Oct. v. New Orleans. Rotterdamsche Lloyd. Modjokerto, 22 Oct. v. R'dam. Dempo, t., 22 Oct. te Suez. Kota Gede, u„ 22 Oct. te Belawan. Kota Nopan, t„ 21 Oct. v. Djeddah. RotterdamZuid-Amerika Lijn. Alchiba, 22 Oct. te Hamburg. Aldabi, t., 21 Oct. v. Rio Janeiro. Alphacca, t„ pass. 21 Oct. Madeira. Stoomvaart-Mij. Oceaan. Achilles, 22 Oct. te Penang. Menesteus, 22 Oct. te R'dam. Phrontis, 21 Oct. te Port Said. Polydorus, 21 Oct. te Hamburg. Polyphemus, pass. 21 Oct. Gibraltar. Rhesus, 21 Oct. v. A'dam. Sarpedon, 21 Oct. v. Hongkong. Emzetco Lijn. Jonge Anthony, pass. 22 Oct. Holtenau. Jonge Jacobus, pass. 22 Oct. Gibraltar. HollandAfrik:- Lijn. Heemskerk, u„ 21 Oct. v. Dakar. Jagersfontein, 21 Oct. te Hamburg. HollandAustralië Ljjn Aagtekerk, t„ 21 Oct. te Antwerpen. Alhena, 22 Oct. te Antwerpen. Almkerk, u., 22 Oct. te Melbourne. Nijkerk, u., 21 Oct. v. Suez. HollandO.-Azië Ljjn. Gaasterland, t„ 20 Oct. v. Singapore. Grootekerk, t., 21 Oct. v. Marseille. Zuiderkerk, 22 Oct. te Hamburg. Kon. Holl. Lloyd. Amstelland, t„ 22 Oct. v. Santos. Kon. Paketv. Maatschappij. Nieuw Holland, 21 Oct. v. Sydney. Roggeveen, 21 Oct. v. Kaapstad. Stagen, 21 Oct. v. Port Natal. Swartenhondt, 20 Oct. v. Batavia. HollandWest-Afrika Ljjn. Jaarstroom, u„ 20 Oct. te Cess Riv. Maaskerk, 2 Oct. te Hamburg. Reggestroom, 22 Oct. v. R'dam. JavaChinaJapan Ljjn. Tjisondari, 20 Oct. v. Hongkong. Silver JavaPacific Ljjn. Hopecrest, 21 Oct. v. Penang. Silverbelle, 21 Oct. v. Lorenzo Marqué,. door N. D. SANTIFORT. GELUK BIJ EEN ONGELUK. Ook bij bridge is het een veel voorkomend verschijnsel, dat een ongunstige verdeeling van een bepaalde kleur teniet wordt gedaan door de daartegenover zeei gunstige verdee ling van de andere kleuren. In de Bridge-World van September komt een spel voor, dat hiervan een zeer goed voorbeeld geeft: S. a. v. 10. H. v. 7. 4. 3. R. A. 3. K. a. v. b. 2. N. W. O. S. 9. 8. 7. 6. H. R. h. v. b. 9. 8. 2. K. 10. 7. 6. S. 5. 3. 2. H. h. 10. 9. 8. 5 R. 10. 4. K. h. 9. 4. Z. S. h. b. 4. H. a. b. 6. 5. R. 7. 6. 5. K. 8. 5. 3. N. opende deze kaart met 1 K„ waarna O. 1 R. bood en Z. 1 H. Na dit vrijwillige bod van Z. was het niet te verwonderen,, dat N. slam-aspiraties had, gelukkig zag Z. kans hem te remmen en weid het eindcontract 4 H. W. opende met R. 10 en toen de kaart van N. open kwam, zag Z., dat met een beetje gunstige verdeeling 6 toch nog niet zoo gek zou zijn. De eerste slag werd natuurlijk in den blinde genomen en van daar uit werd een kleine H. gespeeld. Het renoceeren van O. in de troefkleur sloegalle verwachtingen den bodem in en Z. begon een zwaar hoofd te krijgen voor zijn contract. Hjj moest nu maar probeeren er het beste van te maken en nam de 2de slag maar direct met het aas, waarna hij probeerde uit de K. kleur zoo veel mogelijk te halen. De eerste maal snijden gelukte en de hand werd met S. weer aan slag gebracht, waarna ook de tweede maal K snijden goed ging. Nu be gon Z. weer eenige hoop te koesteren, dat het toch neg wel goed zou afloopen en hij in casseerde K. aas en de 2 hooge S„ met de tafel als laatste aan slag. De resteerende kaarten waren verdeeld: S. H. v. 7. 4. R. 3. nu aldus K. 2. S. H. h. 10. 9. 8. R. 4. N. O. K. S. 9. H. R. v. b. 9. 8. K. W. Z. S. H. b. 6. 5. R. 7. 6. K. De eenige hoop was nu, dat W. behalve de bij hem bekende H„ nog een R. had en niet de 13de S. en R. 3. werd van de tafel afgespeeld, welke slag voor O werd die met R. vervolgde, die door W. getroefd moest worden en door de tafel kon worden over- getroefd. Daarna volgde K. 2 van tafel en W. werd in de gelegenheid gesteld deze over te troeven, echter met gevolg, dat hij van zijn h. 10 moest uitkomen en Z. altijd de nog be- noodigde slag moest maken. Zou de speler in plaats van de kleine R- direct de K. van tafel hebben gespeeld, dan was het contract verloren gegaan, omdat VV. dan getroefd zou hebben en R. teruggespeeld, zoodat W. op de twaalfde slag niet moest uitkomen, maar achter had gezeten, waar door hij beide troeven had kunnen maken. De gunstige verdeeling van drie-kleuren wogen in dit geval dus ruimschoots tegen de zeer slechte verdeeling van de troeven op, waardoor het contract toch gemaakt kon worden. Men moet maar geluk hebben! „Och, waren alle menschen wijs (Dat is heelemaal niet noodig, als ze achter het stuur maar n klein beeije be er wilden opletten, dan konden we al héél evreden zijnl) Geboren ANTONIUS, Zoon van W. F. KERSTENS en J. M. W. KERSTENS— Klaassen. Den Helder, 21 October 1936. Mar. Hospitaal (Burger afd.) Hoofdprijs voorts Duizenden uitlotingen w.o. van V2 millioen, 200 000, 100 000 fresenz., enz. moeten 'allen in de a.s. op 3 November a s., deel name per geheel lot slechts f 3.— Haast UI nog enkele stuks verkrijgbaar bij: K. KOS, Kon ngstraat 76, Den Helder. I I J I ISB8S Naaister vraagt werk, Nieuw, Verstellen en Keeren, alles met 2 3 dagen klaar. Adres: L. v. Berkstraat 7, achter gasfabriek. Jonge Vrouw vraagt VERSTEL EN STOPWERK aan huis. Adres: Wachtstraat 69. "»»»i"""'ii'iiiiiHiiiiiiiiiniimniiii Vooruitbetaald: 10 ct. p. regel minimum Niet vooruitbet: 15 et. p. regel 40 en 60 c. Gevraagd: EEN NET MEISJES voor drie ochtenden per week. Adres: Binnenhaven 76. Gevraagt nette Bakkersleer ling, boven 16 jaar. Br. m. uitv. ml., verl. sal. enz. onder No. 27, Bur. v. d. blad. Wordt gevraagd een iet DAGMEISJE van goede getuigen voorzien. Brieven onder No. 19 aan het Bureau van dit blad. Gevraagd een NET MEISJE v. g. g. v„ van 9 tot 3 uur, boven de 16 jaar. Adres: Dijkstraat 41. I ons breede Bloedworst t I ons breeds Leverworst 1 ÏO 1 ons Ham jq Vooruitbetaald: 10 et. p regel I minimum Viet vooruitbet: 15 et. p. regel 4j en 60 c Jonge man, 23 jaar, biedt zich aan als CHAUFFEUR. Brieven onder No. 25, aan het Bureau van dit blad. B. z. a. een NET MEISJE, voor d. en n. Adres: N. BAKKER, St. Maartensvlotbrue- D 84. Jonge man, 23 jaar, biedt zich aan als WINKELBEDIENDE Brieven onder No. 26, aan het Bureau van dit blad. liiilllllllil «HKS: !°'V minimum 15 et. p. regel 40 en 60 e. De Helderse Kakschool Club vraagt VERTREK HuurCr!Ub'l0kaal in te richten. Huur-pr^sopgave aan: Schouwvlieger, Hoofdgr. 51 Vooruitbetaald: 10 et. p. regel I minimum Niet vooruitbet: 15 et. p. regel 40 en 60 e. Te huur Bovenwoning 20,— p. m„ Pakhuis daaronder 15,— en het daarnaast gelegen Pak huis 16,— p. m. Te bevragen: Achterbinnen haven No. 5. Te huur een Woning, De Ruy- terstraat 55, voor klein gezin- Water vrij, electr. en gas aanw. Te bevragen: Hoogstraat 19- Te huur het gerieflijke en goed onderhouden perceel Janzen- straat No. 64, voorzien van gas, electr. en closet. Prijs 5.75 per week, water inbegrepen. Adres: üaliforniestraat No. 1. Te hum NETTE SLAAPKAMER, zeer geschikt voor Juffrouw. Adres: Wachtstraat 69. Te huui aangeboden onge- meub. Voorkamer met stookge- legenheid voor Heer of Juffr., ook hulpbeh. m. of z. pension. Adres: Bureau van ait blad.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 6