Negentien eilanden in de Noordelijke IJszee ontdekt De Pachtwet Verkiezings campagne in Amerika- Ciano te Berlijn Tsjecho-Slowakije zal België's voorbeeld niet volgen ssr r"h,er"ik De ramp der „Van der Wijck" Enorme kosten voor de propaganda VriMiXdeS? W0"" 5'40 Britsche vliegtuigen achtervolgen plunderaars Een brand* die vijf weken geduurd heeft DEMOCRATEN EN REPUBLI KEINEN GEVEN MEER DAN 10 MILLIOEN DOLLAR UIT. HOEVEEL STEMMEN ZULLEN ER WORDEN UITGEBRACHT? Washington, 22 Oct. 1936. De uitgaven der beide groote Amerikaan- sche partijen democraten en republikei nen in den verkiezingsstrijd tusschen Roosevelt en Landon zullen een bedrag van tien millioen dollar verre te boven gaan. Het oorspronkelijke „budget" van het Repu- blikeinsche Nationale Comité bedroeg 8.636.000 dollar en men mag aannemen, dat deze som met behulp van verdere contri buties aanzienlijk overschreden is. En wat de democraten betreft: deze zullen in totaal meer dan 2 millioen dollar uitgegeven heb ben. Deze cijfers hebben intusschen slechts betrekking op den verkiezingsstrijd tus schen Roosevelt e*n Landon; de propaganda- kosten voor de verkiezing van gouverneurs, enz., zijn hierbij niet berekend. ROYALE REPUBLIKEINEN. Niet slechts ditmaal, maar steeds in de laatste tientallen jaren hebben de republi keinen bijna tweemaal zooveel als hun te genstanders voor verkiezingspropaganda uitgegeven. Bij de laatste presidentsverkie zing in het jaar 1932 bij voorbeeld bedroegen de onkosten der republikeinen 2.431.112 dol lar, terwijl de democraten slechts 1.708.507 dollar uitgaven; bij de verkiezingen van 1924 beliepen de propagandakosten voor de republikeinen 4.270.477 dollar en voor de democraten slechts 903.908 dollar en in het jaar 1916 bedroegen de „oorlogskosten" voor de republikeinen 2.-W1.656 dollar, voor de democraten daarentegen slechts 567.042 dol lar. De kostbaarste verkiezingscampagne in de geschiedenis van de Vereenigde Staten was die van 1928; de oorlogskas der republi keinen, die men goed gespekt had, om de verkiezing van Herbert Hoover door te voe ren, bevatte niet minder dan 6.550.773 dol lar, terwijl de democraten voor hun candi- daat Al Smith 5.444.958 dollar uitgaven. Eenig begrip van de totale kosten eener Amerikaansche verkiezingspropaganda,waar bij thet niet om het ambt van president gaat, geven de cijfers voor de verkiezingen van de leden van den Senaat en het Huis van Afgevaardigden in het jaar 1930, waar bij de democraten een kleine meerderheid veroverden. Indertijd deelde het Republi- keinsche Nationale Comité mede, dat het. 743.949 dollar voor propaganda had uitge geven en aan de democraten kostte deze verkiezing 612.657 dollar. Hierbij kan nog opgemerkt worden, dat de huidige gouver neursverkiezingen op zijn minst evenveel kosten. Men rekent er op het oogenblik op, dat in totaal 42 millioen menschen hun stem men zullen uitbrengen. Bij de laatste vijf presidentsverkiezingen was het stemmen- aantal als volgt: 1916 1920 1924 1928 1932 18.528.743 26.705.346 29.022.261 36.879.414 39.816.522 BROWDER VERDREVEN, ROOSEVELT BEJUBELD. New York, 22 October: De rechtbank te Terre Haute (Indiana) heeft Woensdag het verzoek van den communistischen can- didaat voor het presidentschap, Browder, den plaatselijken autoriteiten te bevelen, dat zij voortaan niet meer het houden van verkie zingsvergaderingen mogen tegengaan, ver worpen. Browder is Woensdagochi op aanra den van de politie uit zijn ho ertrokken, omdat gevreesd werd voor een uetooging. New York: Op zijn laatste groote ver- kiezingstournée werd Roosevelt gisteren in de industrie-centra der staten Rhode-Island en Massachussetts door een geweldige me nigte op stormachtige wijze bejubeld. Te Fall River verbrak de menigte de af zettingen. Tal van personen werden onder den voet geloopen en gewond. Een gedeelte van een toeschouwerstribune is ingestort. Ook daarbij werden eenige personen gewond. LANDON ONGESTELD. Op voorschrift van den geneesheer moet de republikeinsche candidaat voor het Ameri kaansche presidentschap Landon, in den specialen trein, van waaruit hij zijn verkie zingscampagne leidt, het bed houden. De trein is op weg naar Oklahoma .City. De dokter verklaarde, dat Landon lijdt aan een keelontsteking, welke veroorzaakt is door een lichte verkoudheid, welke verer gerd is door vermoeienis van zijn stem ten gevolge van de vele redevoeringen welke hij heeft gehouden. De dokter voegde hieraan toe, dat indien Landon geen rust neemt, hij tijdelijk zijn stem zou kunnen verliezen. Het eerste onderhoud te Berlijn tusschen Graaf Ciano en den Duitschen minister van Buitenlandsche zaken von Neurath, waarin naar verluidt belangrijke bespre kingen zijn gehouden over de toekomstige verhouding tusschen Italië en Duitschland Wat er besproken zou zijn. Rome, 22 October. Volgens te Rome in omloop zijnde geruchten zouden de te Berlijn gevoerde besprekingen betrekking hebben op de volgende punten: 1. Geen militair bondgenootschap noch verdrag van welken aard ook. 2. Berlijn en Rome zouden de regeering te Burgos erkennen. 3. Italië zou zijn steun geven aan een verzoek van Duitschland om een tweezijdig Fransch-Duit/sch pact, gegarandeerd door Italië en Engeland. 4. Wederkeerige consolidatie voor alles wat het optreden der beide landen ten aanzien van den Volkenbond betreft. 5. Italiaansche ondersteuning van het Duitsche verzoek om uit het Locarnopact ieder accoord met betrekking tot Oost- Europa weg te laten en de Sovjet-Unie van dit pact uit te sluiten. 6. De beide landen zouden het eens zijn met betrekking tot de economische pene tratie in het Donaubekken. Er zou voor het oogenblik geen sprake zijn van een erkenning van het Italiaan-i sche keizerrijk Abessinië door Duitschland. Het gerucht doet voorts de ronde, dat Ci ano Zondag een rede zal houden, waarin hij zich tot de internationale openbare meening zou richten. RUMOERIG VERLOOP VAN ENGELSCHE FASCISTENVERGADERING. Londen. Tijdens een bijeenkomst, die door de British Union of Fascists te Hampstead was georganiseerd, is de orde verstoord door een twaalftal politieke tegenstanders. Dezen werden de zaal uitgezet na een vechtpartij, waarbij verscheidene personen ernstige kwetsuren opliepen. VERKLARING VAN KROFTA OVER DE BUITENLANDSCHE POLITIEK. Reuter meldt uit Praag De minister van buitenlandsche zaken van Tsjecho- Slowakije, Krofta heeft voor de parlements commissie van buitenlandsche zaken een uiteenzetting gegeven van de buitenland sche politiek van Tsjecho-Slowakije en daarbij verklaard, dat Tsjecho-Slowakije getrouw blijft aan zijn verplichtingen je gens zijn vrienden en de huidige evolutie met aandacht volgt. In ieder geval, aldus Krofta, weigert Tsjecho-Sjowakije zich aan te sluiten bij een of ander anti-bolsjewistisch of antifas cistisch front. In antwoord op de ten aanzien van de buitenlandsche politiek geoefende critiek verklaarde, dat Tsjecho-Slowakije, wel ver re van uitsluitend te vertrouwen op den Volkenbond, of zelfs ook maar op zijn bond genootschappen om zijn veiligheid te waar borgen, vooral op zijn eigen militaire kracht vertrouwt. Hij verklaarde, dat de met Frankrijk en de kleine entente gesloten bondgenootschap pen veel van hun waarde zouden verliezen door de herbewapening van Duitschland, indien zij niet zouden worden aangevuld dor de vaststelling van wederzijdsche ver plichtingen en de sluiting van verdragen tot wederzijndschen bijstand met andere staten. Krofta voegde hieraan toe, dat de buiten landsche politiek van Tsjecho-Slowakije niet bij iedere buitenlandsche impulsie zonder overdenking mag worden prijsge geven. Hij concludeerde dat de richtlijnen voor de buitenlandsche politiek van Tsje cho-Slowakije juist zijn en dat het niet noo- dig is er van af te wijken. Sprekende over bijzondere aangelegenhe den zeide Krofta, dat Tsjecho-Slowakije niet het voorbeeld van België zou volgen. Krofta merkte op, dat de Italiaansch Duitsche toenadering de organisatie van centraal-Europa zou kunnen vergemakkeli] Hij verklaarde, dat de betrekkingen met Duitschland en Hongarije goed en met Oos tenrijk vriendschappelijk waren dat de De- trekkingen met Polen wat verbeterd zij en dat het hernieuwde Fransch-Poolsche bcyidsgenootschap zou moeten leiden to een ontspanning in de betrekkingen tus schen Polen en Tsjecho-Slowakije. Ten aanzien van Spanje zal Tsjecho- Slowakije de niet-inmengingsoyereenkomst welke het heeft aangegaan, strikt naleven. Moskou, October 1936. Een Sovjet-Russische ijsbreker heeft in de Nordenskjöldzee voor de Nd.- Siberische kust negentien eilanden ontdekt. Wij zijn in het algemeen nog veel te veel aan het geografische beeld van den Atlan- tischen Oceaan gewend om de juistheid van de these te erkennen, dat de kortste weg van Europa naar Amerika over Groenland en van Europa naar Oost-Azië door de Noorde lijke Yszee leidt. Een blik op de globe echter bewijst de waarheid van deze theorie. Anders is het natuurlijk met de practische uitvoering daarvan gesteld. De mogelijkheid de Noordelijke Yszee te bevaren heeft men reeds vele malen onderzocht. Adolf Erik Nordenskjöld heeft zich onsterfelijken roem verworven, door met zijn schip „Vega" in de jaren 1878/1879 van Tromsö uit langs de kust van Noord-Siberië te varen, noord westelijk van de Beringstraat te overwinte ren en in Juli 1897 de reis voort te zetten. Via Japan en door het Suezkanaal keerde hij daarna naar Zweden terug. Nordenskjöld is dus de eerste geweest, die het probleem van den noord-oostelijken doorvaart opge lost heeft. Hem ter eere werd de Laptewzee in Nor denskjöldzee omgedoopt. Het is een deel van de Noordelijke Yszee en vormt een grooten baai tusschen het Taimyr-Schier- eiland, de noordkust van Siberië en de Nd.- Siberische eilanden. De Siberische rivieren Lena, Jena, Olonek,. Anadyr en Sjantanga monden in deze zee uit. Hoewel men nu weet, dat de doorvaart mogelijk is, blijft er nog oneindig veel te ontdekken. Tengevolge van het vele pakijs is het onderzoek door middel van schepen natuurlijk moeilijk, daar er maar eenige weken ter beschikking van een vrijen door vaart staan. Er gaat echter geen jaar voorbij dat niet een of andere ijsbreker nieuw land ontdekt. Zoo is het ook verklaarbaar, dat thans wederom 19 eilanden ontdekt konden wor den. Hun nauwkeurige ligging is nog niet bekend. Maar de mededeelingen van den ijsbreker doen ons tot de conclusie komen, dat zij dichter bij de Oostkust van het Tai- myr-schiereiland dan bij de Nieuw-Siberi- sche eilanden liggen. Wanneer in de eerste berichten gezegd wordt, dat deze ont dekking den doorvaart zal vergemakkelijken moet men dit zoo opvatten, dat men op het ontdekte vasteland waarnemings- en radio stations kan oprichten. Deze zullen zich dan eerst moeten bezighouden met de bestudee ring van de zeestroomingen. Want tenslotte zal het probleem van den doorvaart eerst opgelost zijn, indien de Noordelijke Yszee geen geheimen voor de menschheid verbergt. AANKLACHT TEGEN BLUM EN AURIOL. Door belastingbetalers ingediend Parijs Ket dagblad „La Liberté" publi ceert een bericht, waarin o.m. gemeld wordt, dat de voorzitter van de nationale federatie van belastingbetalers Dubreuil, een aanklacht heeft ingediend tegen Léon Blum en Vincent Auriol. De aanklacht heeft betrekking op de open bare uitgifte van staatspapier onder frau duleuze voorwaarden. Bedoeld is hier de plaatsing van schatkistbiljetten in den loop van dit jaar. TWEEDE KAMER. In de gisteren voortgezette vergadering van de Tweede Kamer is aan de orde ge steld het wetsontwerp tot nieuwe regeling van de pacht. De algemeene beschouwingen worden ge opend door den heer Van Houten (c. d.) Men zal moeilijk kunnen beweren, zegt hij, dat dit ontwerp overhaast is ingediend. Spr. heeft het ontwerp met instemming en waar deering gelezen, waarbij hij van meening was, dat het voor de pachters een zegen zou zijn geweest, wanneer reeds eerder een pachtwet was ingediend, gebaseerd op het beginsel, dat in de memorie van toelichting tot uiting komt. Het is een feit, dat de grondeigenaars vrijwel nergens aan waren gebonden en de pachters zoo goed als rech teloos waren. De veel te lage pachten dateeren van vóór de crisisjaren. In de crisisjaren hebben de pachters al hun reserves opgeteerd en zijn zij in noodlijdenden toestand geraakt. Oor zaak hiervan is voor een deel de veel te hooge pacht. Indien de pachtprijzen worden overgelaten aan den invloed van vraag en aanbod, zal dat noodlottig zijn voor den geheelen boerenstand. Regeling door mid del van een pachtwet is absoluut noodza kelijk. Inmiddels hebben de pachters zich geor ganiseerd en in vele gevallen worden af spraken gemaakt, waardoor men den ver pachter, wanneer hij te hooge prijzen vraagt met het losse land laat zitten. Spr. leest eenige recente pachtcontracten voor, waar in de clausule is opgenomen, dat ten aan zien van alle bepalingen, waarbij van de wet kan worden afgeweken, daarvan zal worden afgeweken. Evenals bij de z.g. cri sispachtwet zijn de bezwaren der tegen standers van de pachtwetgeving schrome lijk overdreven. De vrije concurrentie grijpt in alle pacht- verhoudingen ten plattelande, waardoor huursommen worden vastgesteld in afwij king van de werkelijke bedrijfsuitkomsten. Correctie-bevoegdheid van de pachtka- mers acht spr. buitengewoon noodzakelijk. Goede verpachters hebben van deze wet niets te vreezen, wel die verpachters, die de pacht door de concurrentie willen zien geregeld en dus alen uit zijn op 'n zoo hoog mogelijke pacht. Ook aan landarbeiders en middenstanders ten plattelande zal de wet ten goede komen. De heer Weitkamp (c.h.) zegt, dat tal van misstanden door betere organisatie der boe ren te voorkomen zouden zijn. Spr. kan den indruk niet van zich afzetten, dat deze wet teveel wil regelen. Doch een nieuwe pachtwet is noodig Deze wet zal een prin- cipieele wijziging in de pacht aanbrengen, aan vrijwillige, onderlinge afspraken zal te weinig ruimte zijn gelaten. De pacht wordt aan de vrije concurrentie onttrokken, de pachter wordt de bevoorrechte persoon. In tal van gevallen is tegenwoordig ook niet uit te maken of de pachter dan wel de verpachter de lijdende figuur is. Een gemis is ook, dat de regeering niet aangeeft, wat er onder redelijke pacht is te verstaan. De heer Van de Sluis (soc. dem.) zegt, dat onder ons huidig recht de ontevreden heid over de pachtregelingen wel moest toe nemen. De sociaal-democratie heeft al lang op verbetering der positie van den economisch- zwakken pachter aangedrongen. Br .zijn menschen, die beweren, dat deze wet den verpachter rechteloos maakt. Spr. ziet daar niéts van. Spr. is geneigd, vóór het ontwerp te stem men, tenzij het te zeer gedenatureerd wordt, waarbij spr. wijst op den stroom van adres sen, alle aandringend op verwerping of te rugneming van het ontwerp. Spr. noemt o.m. adresseri van rentmeesters, broederschap van notarissen, vereeniging van hypotheekban ken, boerenbonden, bond van landverpach- ters. Volgens deze allen zou de pachter het zoo slecht niet hebben. Zelfs is van zekere zij de het continuatierecht diefstal van eigen dom genoemd. Een nieuwe pachtwet is nood zakelijk. De heer De Geer (c.h.), releveert kort de geschiedenis der pachtwet-ontwerpen en her innert aan vroeger geopperde bezwaren. Spr. wijst op de moeilijke taak van de rechter lijke instantie, aan welke de beslissingen zullen worden opgedragen, en aan welke eisrhen worden gesteld van alwetendheid en elderziendheid. Het zou verkeerd zijn, als de ontwikke ling van economische en sociale verhoudin gen steeds meer in handen van den rech ter wordt gelegd. Spr.'s bezwaar is voorts dat de rechter partijen kan dwingen, zekere bepalingen in contracten aan te gaan. Dergelijke dwang is in een rechtsstaat ontoelaatbaar, vrijwillige contractsluiting wordt een daad, waaraan groote risico verbonden is. De regeering ne me dit terug, de rechter verklare nietig, wat hem niet aanstaat, hij behoude zijn recht van veto, maar hij krijge niet de vrijheid in andersmans contracten te knoeien. De heer Louwes (lib.) zegt dat verschil lende landen maatregelen namen om den eigen-geërfde boerenstand te beschermen, en dat velen de werking van wettelijke maat regelen overschatten. Wel zijn de pachters niet aan volkomen willekeur blootgesteld, doch maatregelen te hunnen behoeve zijn toch wel gewenscht. Men hechte echter niet teveel waarde aan den invloed van den rechter op economische verhoudingen. Het is er om te doen, te komen tot een juiste afweging der belangen van den grondbezitter en den pachter. Dit is echter buitengewoon moeilijk. Ware het alleen al door de felle concurrentie onder de pach ters om te komen in het bezit van een boerderij. De eigenaar zal de pacht moeten kunnen beëindigen als hij de hoeve zelf wil gaan exploiteeren. In het ontwerp zullen ver- schilende veranderingen moeten worden aangebracht, zal het voor spr. aannemelijk zijn. De heer v. d. Heuvel (a.r.) betuigt in stemming met opzet en vorm van het ont werp. Niettemin zijn er enkele bezwaren die een donkere schaduw werpen op het goede er van. Door alle pacht er in op te nemen, springt de regeering over het doel heen. Spr. denkt aan kleine stukjes grond om eigen groente te telen, dit heeft met levensbestaan van een pachter niets te maken. De heer EBF.LS (Vrijz. Dem.) is van oor deel, dat zonder ingrijpen door den wetgever aan bestaande misstanden niet tegemoet te komen is. Spr. zou willen weten of de bui wP°rlg!ïelCl de- Pachtc°ntracten alleen slaat op de pachtprijzen dan wel ook op de voorwaarden. Spr. hoopt dat de pacht Bezwaren zijn er ook t.a.v. de vele kleine verpachte perceeltjes. Er schuilen in het ontwerp elementen die het sluiten van nieuwe pachten belemmeren. Over het alge iSeh<" sprekers UIT ONZE OOST. Het aantal slachtoffers. Aneta seint uit Batavia: De directie van de Koninklijke Paket- Vaart Maatschappij deelt mede, dat de re gistratie van inheemsche vermisten bij de scheepsramp van de „Van der Wijck" tot zoover uitwijst, dat in totaal 42 inheemsche schepelingen en passagiers worden ver mist. MONETAIRE VARIA. De gevaarlijke verkeerde meening. Bij de Solosche bioscopen heeft zich het volgende voorgedaan. Vele inlandsche be zoekers, die gehoord hadden, dat de gulden in waarde is achteruitgegaan, betaalden hun 10-cents plaatsen met een gulden. Zij kregen natuurlijk 90 cent in klein zilvergeld terug, waarom het hen te doen was. Men verkeerde vrij algemeen in de veronder stelling, dat de gulden slechts 80 cent waard zou zijn. Door een bioscoopbezoek zouden ze dus aldus de redeneering 10 cent bovendien hebben verdiend. De gouverneur van Soerakarta heeft nu, aldus meldt de Loc., wegens het groote ge vaar van verbreiding dezer verkeerde meer ning, waarvan handige oplichters *wel eens misbruik zouden kunnen maken, maatrege len getroffen om de bevolking vooral op 't platteland duidelijk te maken, dat de gulden nog steeds honderd centen of tien dubbel tjes waard blijft. Roovende Masaikrijgers door politie opgespoord. Dares Salaam 22 October (ANP). Met behulp van vliegtuigen is de, Britsche politie er in geslaagd, roovende krijgers van de Masaistam op te sporen. Deze krijgers die nog geregeld rooftochten houden, hadden onlangs ëen bezoekt aan een nederzetting gebracht, 600 stuks vee gestolen en verschei dene inboorlingen, gedood. De bewoners der nederzetting achtervolgden de roovers, maar werden op de vlucht gedreven. De Masai schoten daarbij met vergiftigde pijlen. De politie trok er met vliegtuigen op uit en het gelukte haar, een deel van de roof zuchtige bende te ontdekken. Bij de grens van Kenya werden daarop 55 mannen aan getroffen, die zich overgaven zonder weer stand geboden te hebben. Te Tokio is een brand, die vijf weken geduurd heeft, eindelijk gebluscht Het vuur was uitgebroken in 'n steenkoolopslagplaats in de wijk Foekagawa, waar het door zelf ontbranding na regenval uitgebroken is op 17 September. De eerste brandweerafdec- ling, die ter plaatse arriveerde, begon het blusschingswerk met water op de kolen te werpen, hetgeen echter tengevolge had, dat het vuur nog eens zoo fel ontbrandde. Men ging toen over tot het weghalen van den nog niet aangetasten kolenvoor- raad. De totale schade wordt geraamd op 20.000 yen. PASSAGIERSDIENST OVER DEN STILLEN OCEAAN GEOPEND. Alameda (Californie 22 Oct. (ANP) De passagiersdienst der Panamerican Airways over «den Stillen Oceaan is gisteren officieel geopend met het vertrek van de „Hawaii Clipper" die zes passagiers vervoert. JACK TORRANCE WORDT BOKSER. New York Het is thans een feit, dat de bekende Amerikaansche wereld-record houder kogelstooten Jack Torrance, die tij dens de Olympische spelen te Berlijn zulk een verrassende nederlaag leed, zal tot de bokssport overgaan, zoals we reeds dezer dagen meedeelden. Torrance heeft een contract met Mike Jacobs afgesloten en is onmiddellijk begonnen met zwaar, licha" melijke arbeid. Zijn manager, Herbe Bro- die, verklaarde, dat Jack een echte bokseC zal worden geen vechter. Hij is vlug 4,11 sterk en heeft de natuurlijke intuitie, welke een goed bokser bezit. Door het zware werk zal er ongetwijfeld een groot 8®" deelte van zijn te groot lichaamsgewicht verdwijnen, Sedert hij met dit werk begon» is hij reeds ongeveer 30 pond lichter g0* worden.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 8