Sb Stadsnieuws A Oortgijsen EEN DIAMANTEN ECHTPAAR Predikbeurten nieuwe abonné's in één week. Waar gaan we heen? Zaterdag 24 October 1936 De Heldersche Courant in actualiteit nummer één. In plaatselijke bericht geving volledig. Binnenkort een gezellige prijsvraag voor onze abonné's. Dezen winter verrassingen voor de kinderen van onze abonné's. Op- en ondergang van Zon en tijd van hoog- en laag water Licht op voor alle voertuigen Kerkconcert Jo Vincent en Ant* van der Horst* Het diamanten echtpaar But—Feijerabend. Het eerste Marine- Concert* lr. J. OORTGIJSEN WIJ KOOPEN De accomodatie op het „Heldert-terrein* Hr Ruim drie weken komt de „Heldersche Courant" nu als dagelijksche gast bij onze abonné's en we hebben in die drie weken kunnen aantoonen, dat de berichtgeving van ons dagblad actueel was. Meermalen joch waren we de groote pers voor. Wij waren het eerste blad, dat de spoorwegramp bij Woerden snel en volledig aan onze abonné's kon geven. Wij brachten de eerste uitvoerige verslagen van de scheepsramp in Indië. Wij waren het eenige dagblad van Nederland, dat een ooggetuige- verslag kon geven, van onzen eigen verslaggever, van de ramp van het Grieksche stoomschip „Oceanis". Zoo zouden we door kunnen gaan. We doen slechts een greep uit de gebeurtenis sen van de laatste dagen, om hierdoor aan te toonen, dat we onze belofte van actuali teit, nakomen. Onze plaatselijke berichtgeving was, yoor zoover mogelijk, volledig. Over de sport hoorden we niets dan lof. Het beste bewijs, dat onze courant gewaardeerd wordt, vinden we in de 86 nieuwe abonné's, die zich deze week op ons dagblad abonneerden. Hun goede voorbeeld zal navolging ■vinden, wij twijfelen daar niet aan en dit „vertrouwen zal ons aansporen tot nog grootere activiteit. Er was in den beginne ook critiek. Critiek, die ons goed gedaan heeft, omdat ze blijk gaf van groote waardeering voor de wijze, waarop de krant als driemaal in de week verschijnend orgaan, de bericht geving verzorgde. We hebben in deze weken meer dan ooit gevoeld, dat we het vertrouwen hadden van onze abonné's en dat zullen we hou den, door objectiviteit en neutraliteit. Ons orgaan zal blijven de sterke band tusschen redactie en abonné's. We zullen dezen band nog extra versterken door het uit schrijven van gezellige prijsvragen, waar aan geldprijzen verbonden worden en door verrassingen voor de kinderen van onze abonné's. Binnenkort zal de eerste prijsvraag voor onze abonné's worden gepubli ceerd. Een prijsvraag, die allen bezig zal houden en die de reeds lange avonden zal korten. Wie zich nü abonneert, doet mee aan alle puzzles en prijsvragen, die de „Hel dersche Courant" dezen winter uitschrijft en ontvangt dagelijks het goedkoopste en meest actueele dagblad in huis. De „Heldersche CourantUw huis- Vriend! Geef U op aan onze administratie of bij de loopers. Week-abonnementen 0.14 Kwartaal-abonnementen 1*75 Wintertijd. Zon °et. op: ond.: Hoogwater Laagwater 2 25 6.44 16.43 0.40 14.00 7.30 19.40 M 26 6.46 16.41 2.15 15.35 9.00 21.10 D 27 6.48 16.39 3.45 16.55 10.25 22.30 W 28 6.50 16.37 4.55 17.55 11.30 23.35 E 29 6.52 16.35 5.55 18.40 12.25 v 30 6.54 16.33 6.45 19.25 0.35 13.15 2 31 6.56 16.31 7.35 20.10 1.25 14-°° 2aterdag 24 Oct, 2°ndag 25 *1 17.16 17.13 In de Nieuwe Kerk, Weststraat. Omtrent het Kerkconcert, door boven genoemde kunstenaars gisterenavond in de Nieuwe Kerk gegeven, hebben wij reeds een en ander vermeld betreffende het program ma. De tooverklank van den naam der zan geres zal wel in hoofdzaak zijn geweest, die tot een voor onze plaatselijke verhoudingen alleszins bevredigend bezoek leidde; het pro gramma, dat veel moois en ook belangrijks bracht, was evenwel niet ingesteld op het groote publiek en droeg een wat exclusief karakter. Behalve van J. S. Bach was er werk van diverse moderne componisten, terwijl het con cert eindigde met een viertal merkwaardige zangnummers van... onzen landgenoot Con stanten Huygens, dien de Hollanders wèl als dichter, maar minder als musicus kennen. Constantijn was zeer veelzijdig, en ook als musicus heeft hij belangrijk werk gegeven. Zóó beschouwd, kan men met een veelzijdig programma als dat van gisterenavond vrede hebben. Overigens bevatte het gedrukte tekstboekje een exposé over deze muziek, waardoor het voor ons onnoodig is er verder over uit te wijden. J. S. Bach was de componist, waarmede dit concert opende. De 19e eeuw heeft den grootmeester der kerkelijke muziek, den stamvader der harmonie en tevens den groot meester der polyphonie, weder ontdekt. Men noemt zijn muziek wel verstandelijk, maar Bach is eigenlijk alles, hij is barok en Go tisch, zijn muziek is subjectief en objectief; hij is, kortom, Bach. Hij heeft een eigen, ge bonden stijl, en dit kwam in de werken, die door organist en zangeres werden vertolkt, goed uit. Prachtig van structuur was zijn Praelidium en fuga g. kl. t., waarmede Van der Horst het programma opende, en de beide daarop volgende aria's waren geheel in denzelfden stijl. De zangeres had aanvanke lijk nog wat moeite met haar hooge noten; nobel van expressie was den satz „Soll es doch sanft und still in seinen Armen ruh'n" in de tweede aria. Na Bach vormde J. W. Franck natuurlijk een groot contrast met dezen meester. Zijn „Sei nur still" op tekst van Hinrich Elmen- horst droeg een voornaam cachet; de bege leiding was heel sober gehouden en de cli max werd bereikt aan het slot van het laatste couplet bij de woorden „Denk' es geht doch, wie Gott will, Sei nur still". Componist en zangeres hadden zich hiervan zeer goed rekenschap gegeven, zoodat we een prachtig geheel kregen. Het volgende, een Kerstlied uit de 14e eeuw, bewerking van H. Reiman, was een typisch voorbeeld van een innig vroom, tevens buitengewoon opgewekt en blij lied. Het hoogtepunt werd bereikt in een 16e eeuwsch Paaschlied, eveneens door H. Rei- mann bewerkt; hier werd met gloed van over tuiging gezongen van Jezus' hemelvaart en mevrouw Vincent had gelegenheid ons hier de prachtige stemcapaciteiten te demonstree- ren, waarover zij beschikt. Een Adagio voor orgel van Louis Vierne volgde; een Franschman, leerling van César Franck en Widor. Het adagio kenmerkte zich door kleur, sfeer, poëtisch gevoel en zeer zeker ook door originaliteit; het was als ge heel wel wat vlak. Van Fauré (eveneens wederom Fransch meester), zong mevr. Vincent uit zijn Re quiem het „Pie Jesu"; na een enkel inlei dend accoord ving direct de fraaie sopraan aan. Prachtig was, aan het slot, de begelei ding. H. Andriessen is een jong Nederlandsch componist, van hem hoorden we een „Canti- que spirituel", met een hoogtepunt in het „O lampe des feux lumineux", maar voor het overige tamelijk vlak. Van grooter allure was E. Chansson, wederom een Franschman uit onze dagen (d.w.z. een halve eeuw terug leefde hij) en daarna gaf ter afwisseling de heer Van der Horst een toccata en passacag- lia van S. W. Müller, dat interessante ge deelten bevatte, maar waarin wij ook bana liteiten opmerkten. Zooals gezegd, werd met onzen eigen Con stantijn Huygens, in bewerking van den heer Van der Horst, besloten, n.1. eenige deelen uit diens „Pathodia Sacra". Het was zeer mooi en zeer interessant, wat wij te hooren kregen, grootsche momenten waren er, zoo het slót van no. 4, het „Spera in Deo" (Hoopt op God) in no. 6, en de zangeres bracht dit alles op brillante wijze onder haar gehoor. Voor den organist niets dan lof; beheerscht en muzikaal, dat zijn wel de beste kwalifica ties voor zijn spel. En beide kunstenaars uit stekend op elkander ingesteld. Alles te zamen een mooie avond, die ons voor een wijle ophief uit de neerdrukkende sfeer van den chaos onzer hedendaagsche maatschappij. MORGENAVOND ZINGEN DE „WIENER SANGERKNABEN". Morgenavond 8 uur zal het tweede optreden van het wereldvermaarde koor der „Wiener Sangérknaben",dat met zulk een succes het vorige jaar in onze stad opgetreden is, plaats vinden en gezien de beide artikelen, die wij op namen, lijkt het ons overbodig hier nog eens over deze waarlijk fenomenale vocalisten in het bijzonder op hun antecedenten te wij zen. Wèl willen wij hier de hoop uitspreken, dat ook ditmaal de Casino-zaal tot de laatste plaats uitverkocht zal zijn, aangezien dit eveneens het geval was in alle andere grootere steden in het land. Achter het venster van een vriendelijke wo ning, in de Vlamingstraat, staat een roode cyclaam in bloei, een naamkaartje hangt er aan. Een bloemenhulde aan het diamanten echtpaar. In de kamer staan meer bloemen, groote chrysanten en in een vaas wat fijne anjers, waar het leven al uitgebloeid is. Een symbool van het menschenleven, dat ook ver gaat als .de bloemen van het veld. In de gezellige huiskamer, waar alles glimt en glanzend schoon is, zit het diamanten paar. De bruidegom nog levendig, met oogen waar het vuur nog in brandt, de bruid wat stil, wat weggetrokken. „Ik kan merken dat ik ouder word, meneer," zegt ze. „Ik voel m'n kracht minder worden en 't is eiken mor gen weer een toer om den dag te beginnen. M'n oogen zijn slecht en er is geen bril meer voor. Maar m'n gehoor is nog goed." Ja, 81 levensjaren zijn over het hoofd van de bruid heen gegaan en al is ze dankbaar, dat ze voor veel leed gespaard bleef, de zorgen en moeilijk heden zijn er toch ook ge weest. De bruidegom staat veer krachtig op. „Nou moest je eerst een kopje thee nemen, meneer." En dan tegen z'n vrouw ondeugend. „Zie je, zoo moet je mij ook bedienen." Opoe lacht en haar eenige dochter, die een sterke ge lijkenis vertoont met haar moeder, geeft den man van de krant z'n kopje thee. „We zijn nog getrouwd door burgemeester Stakman Bosse", vertelt de bruidegom, „dat was 2 November 1876. En het leuke is, dat ik toen ook hier woonde." Zestig jaar geleden. Hetzelfde huis, na tuurlijk wel wat gemoderniseerd, maar toch 't zelfde plekje, dezelfde straat, dezelfde om geving. Dat is wel bizonder. „We zjjn wel dertien keer verhuisd, maar toch weer in het oude nestje teruggekeerd." „Acht jaar zijn we nog huisbewaarder ge weest bij notaris Hordijk," vertelt de bruid. „Een goeie man, die notaris. En later ook nog bij notaris Stammes. Bij onze 55-jarige echtvereeniging kregen we uit Den Haag nog een bloemenmand, die het huis zoowat niet in kon. Nu is meneer Stammes ook al gestorven". Opa But is jaren op de Marinewerf ge weest als scheepsmaker en daaraan dankt hij zijn pensioentje, dat hen beiden financieel een onbezorgden levensavond bezorgt, y „Ja, ik word ouder, dat merk ik," herhaalt de bruid. „Eten koken kan ik niet meer, maar daar zorgt m'n dochter voor." En zoo is het leven van de beide oudjes, de bruidegom is vijf en tachtig, nog vol zon, al zijn er ook de schaduwplekken. Als je ouder bent, dan til je zwaarder aan kleinigheden, die het leven soms bitter maken. De kleine Jan, een dreumes van anderhalf jaar, die tijdens ons babbeltje, stil op den grond zat of bij z'n moeder stond, vraagt nu de aandacht van z'n overgrootvader, door met een la vol speelgoed, die hij ternauwer- nood torsen kan, naar grootvader te wan kelen. „Ja, we tellen al vier geslachten," zegt de bruid trots. „Ik heb m'n achter-kleindoch tertje nog niet gezien, maar ik was toch erg blij dat het geboren is en ik hoop het ook gauw te zien." Buiten valt de schemer reeds. De klimop, op de plaats, heeft al veel van zijn blader tooi verloren, er staan nog wat planten met gouden herfstbladeren. Het leven van den zomer vliet heen, zooals het leven van den mensch. Maar toch is de herfst schoon, vol teere herinneringen aan het leven, dat heen ging en vol gouden beloften voor het leven, dat met het geloofsoog gezien wordt, zooals door dit diamanten bruidspaar. Op twee November zal het zestig jaar ge leden zijn, dat zij samen het leven begonnen en die dag zal vol herinnering zijn. Een dag, die men in stilte wil herdenken. Het zij hun gegeven ook de overige levensjaren nog in gezondheid door te brengen. 1 Wij mogen in dit verband wel wijzen op de werkelijk exorbitant lage toegangsprijzen, die de directie van het „Casino" geheven heeft. Laat men het streven der Casino-directie in dezen op prijs weten te stellen. En dankbaar zijn, dat men in Den Helder dit koor mag beluisteren. Iets over het „Wilhelmus". Onder het Stadsnieuws van gisteren schre ven wij, dat wij over enkele programmanum mers van het a.s. marine-concert nog eenige bijzonderheden zouden vermelden. Nu, laten wij dan direct met het openings stuk, het „Oude Wilhelmus", beginnen: Naast de normale vaderlandsliefde ligt het gevoel voor het historisch moment. Hoe vaak is het dezen zomer niet gebeurd, dat onderwijzers een tochtje voor school kinderen hebben georganiseerd met auto's natuurlijk versierd om de jeugd naar de een of andere plaats of uitspanning te bren gen. Het instappen enz. neemt altijd zeer veel tijd in beslag bij het formeeren van den stoet. Eindelijk gereed voor vertrek!! De jongens en meisjes voelden dat vertrek als een historisch oogenblik, want veelal werd uit hun heel repertoire van schoolliedjes en gezan gen spontaan gekozen het „Wilhelmus van Nassouwe". Het is niet overdreven, wanneer wij rond uit zeggen ons „Wilhelmus is een van de mooiste volksliederen". Waaraan dankt het „Wilhelmus" deze ge voelswaarde. Aan den tekst? Gedeeltelijk slechts. Het is, om niet verkeerd begrepen te worden, wel noodig te herinneren aan de verschillende opinies betreffende het dichter lijk aandeel van Marnix van St. Aldegonde. Sommigen meenen, dat Aldegonde op de Fransche melodie dadelijk de bekende Neder- landsche woorden schreef, doch de onderzoe kingen van J. W. Enschede hebben het zeer aannemelijk gemaakt, dat Marnix den aan- vankelijken Franschen tekst later ver- dietschte. Dankt ons volkslied zijn kracht aan de mu ziek? Eveneens slechts gedeeltelijk, zooals de ge schiedenis van het ontstaan leert. De melodie is namelijk ontleend aan een oud Fransch militair spot-liedje op het beleg van Chartres door Condé en de Hugenoten in 1568. „O, la folie entreprise du Prince de Condé". Een objectieve vergelijking tusschen het „Wilhelmus" en andere volksliederen is voor ons echter zeer moeilijk. Wij, die van onze jeugd af, zoo menig historisch moment be leefden tijdens het spelen of zingen van ons Volkslied, wij hebben in ons geestesleven de noten van deze melodie steeds weer beladen met edele en verheven gevoelens. Daardoor is de geestelijke beteekenis er van toegenomen. Bij het hooren van het „Wilhelmus" be leven wij niet alleen een nieuw historisch oogenblik zelf, doch wij associeeren momen ten van nationalen hoogtijd. Ons „Wilhel mus" dankt, behalve aan zijn artistieke waarde, zijn beteekenis voor ons gevoelsleven ook als herinneringslied. MEYER HAMEL'S REVUE 1936, „KOM JE OOK 'S KIJKEN?!" Kees Pruis en Silvain Poons in de hoofdrollen. Meyer Hamei's groote succes revue „Kom je ook 's kijken", welke met enorm succes meer dan 6 maanden voor uitverkochte zalen werd opgevoerd in Amsterdam (Theater Carré), Den Haag (Scala-Theater), Rotter dam (Theater Tivoli), zal op Zaterdag 31 Oct. en Zondag 1 Nov. in Casino worden opge voerd. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de komende advertenties en verdere mededeelingen in dit blad. HEEFT HET SCHEMERLAMPJE, DAT IN UW KAMER PAST! EN HET IS NIET DUUR INSTALLATIE-BUREAU SOEMBASTR. 53 - TEL. 448 Zondag 25 October 1936 Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat) 's Morgens 10.30 uur, Ds. H. A. Enklaar Doopsbediening. - De avonddienst vervalt wegens ziekte van Ds. v.d. Poel. Westerkerk, (Helden der Zeeplein). Geen dienst. Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar, 's Avonds 5.30 uur, Ds. Meijnen Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk). 's Morgens 10 uur Ds. Meijnen. s Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur, Ds. N. v.d. Kraats. Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur, de heer J. Rebel. Herst. Evang. Luth Gem. (Weezenstr.). 's Morgens 10.30 uur, Ds. W. J. F. Meiners Doopsgez. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidts Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur, Ds. H. Bakker, van Amsterdam. Gebouw Middenstraat 117. 's Avonds 8 u., Evangelisatie-samenkomst Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76). 's Morgens 10 uur, kerkdienst. Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat: Zondagmiddag 4 uur, straatprediking Molenplein Verschillende sprekers, 's Morgens 10.30 uur en 's avonds 8 uur samenkomsten met verschillende sprekers Leger des Heils. 10 uur v.m. Heiligings-Samenkomst 3.30 Openluchtsamenkomst. 8 uur n.m. Verlossings-Samenkomst. Donderdagav. 8 u., Heiligings-samenkomst Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat. 's Morgens 10.30 uur, dienst. Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. Geen dienst. oud goud en zilver tegen de hoogste waarde. Fa. Beemsterboer. Zaterdag 2ii October. Casino8 u. Uitvoering „Pro Patria". Tivoli, 2.80 u. Filmvoorstelling Nat. Hist. Museum. „In het rijk der rendieren". Zondag 25 October. Casino, 8.15 u. Uitvoering „Wiener Sanger- knaben". Dinsdag 27 October. Casino, 8.30 u. Meisjeslyceum. Woensdag 28 October. Casino, 8.30 u. Marineconcert. Een lichtinstallatie en een nieuwe tribune. Dat er behalve op het groene veld ook achter den groenen bestuurstafel leven in de H.F.C. Helder zit, is dezer dagen weer eens gebleken. Men heeft het n.1. aangedurfd om een lichtin stallatie op het veld aan te doen brengen, waardoor het mogelijk is geworden, dat de outdooroefeningen ook 's wintersavonds kun nen plaats vinden. Gisteravond werd voor het eerst van de voorloopig nog als proef geldende lichtinstallatie gebruik gemaakt. Op de tribune zijn 3 masten opgesteld, aan elke waarvan zich een sterke lamp bevindt. De twee buitenste zijn elk van 500 kaars lichtsterkte en de mid- denste van 250 kaars. Deze lampen ontwik kelen voldoende lichtsterkte om een groot ge deelte van het B.-veld te verlichten. Door mid del van witgeschilderde ballen, konden de oefe ningen zeer goed gehouden worden. Deze nieu wigheid voor Den Helder kan dan ook wel eens uitstekende vruchten afwerpen. Tenminste als de spelers het initiatief van hun bestuur zoo blijven beloonen als zij gisterenavond deden, want er waren zeer velen aanwezig om onder leiding van trainer H. G. Reitsma, te oefenen. In den donkeren avond boden de in bonte shirts gestoken spelers op dien helverlichten plek een fantastischen aanblik. Er werd ijverig ge traind, de geest in de Helder-gelederen is uit stekend, zoodat de wapendragers met recht de toekomst in vertrouwen tegemoet kunnen zien. Wij zagen voorts, dat men deze week be gonnen is aan den bouw van een tweede tri bune, die tegenover de bestaande zal verrijzen. Het is de heer H. Freeke, die dit werk aan genomen heeft onder voorwaarde, dat het over drie weken gereed zal zijn. Hij is zelfs van meening, dat de nieuwe tribune, bij den eerst- volgenden thuiswedstrijd van het eerste elftal (tegen Beverwijk op 8 November) al gebruikt zal kunnen worden. Zrj zal evenals de bestaan-

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 5