let nieuwe Het voorloopig programma voor a*s. Zondag, B-KX Watervogels 5-2 Texel I-Q.S.C. I 1-5. Helder II—Hollandia II 4-2 H.F.C. II—H.R.C. II 3-5 Zwemmen Als men God zoekt De eeuwige geluksfactor. ■Niet ten onrechte bleek in onze voorbe- wnuwinget vaJl Vrijdag de zinsnede te ge- SC iken dat deze wedstrijd, normaal gespro- v n op'een gelijk spel zou moeten uitdraaien, air dat wt wel degelijk rekening moesten ®mden met én. geluksfactor, die bij het aan- valssPel van >eicie zoo'n groote rol pleegt te SP\Yant wat te Zondag aanschouwden op het •RKC-veld wai daarmee geheel in overeen stemming. De twee ploegen ontliepen elkaar „oed als nets wat veldspel betrof. Maar... aV BKC-voorbede gaf den doorslag. Deze fjnjc die tegö Nieuwe Nieddrp geen enkele van de tallooe kansen mocht benutten, hoe leod ze dikwls ook geschapen waren, deze Ifde voorhode kegelde er thans met een Pravour, die e aanhang in vlam zette, vljt "als in. BIC had tegen Watervogels een Zog waarop £t gesmeerd ging en het nu Lns mee zat.„Fortuna, draai voort uw rad lach óns ee andere maal eens toe", lieten we BKC na d naargeestige nederlaag tegen Niedorp zegen. W^lnu, Fortuna hééft BKC ter zijde estaan. En waar het ons mee- *?it o-aan we jiandeweg vrijer en stoutmoe diger en vlotte spelen. Zoo ook BKC. De SchiPPer raakt op het laatst zoo op stoot, dat het voor Wtervogels maar goed was, dat de fluit voor tt einde ging. Watervogels daarentegen ha een tamelijk onplezierigen dag. Ze traden aan met een invaller links buiten, n.L A. lubbe voor Hoogvorst. Tot oevrmaat van raiip raakten tijdens den wed strijd A. Beeen, ie rechtsback, en Hollander, de spil, geblessard, zoodat ze moesten uit vallen. Weliswaa hébben de invallers, resp. v. 't Hert enStuve, hun uiterste best ge daan, de ploeg ai geheel vond er den terug- siag 'van. Daarbj kwam natuurlijk ook nog liet nimmer opwfck'ende, maar alleen depri- gerende, dat hel den tegenstander zoo voor den wind ging. Wervogels had een beroerde dag. Niettemin lebben ze als leeuwen ge werkt en zaten f geweldig op. We zouden niet graag namennoemen. Rechtshalf Ewald verbreekt dit" vootiemen evenwel: hij vestig de daarvoor in de#erste helft te zeer de aan dacht- op zich dai dat we hem onvermeld jnogen laten. I Het kwam ons toor dat de gebr. Been op de backplaatsen net zóó trapvast waren als anders. Toen A. Bfcn het veld moest verlaten wegens zijn blessfe, werd het er vanzelf sprekend niet bet» op. De wedstrijd. De eerste helft llgon met een Watervogels- oevriwcht dat erst na vijf minuten plaats maakte voor eel strijdtooneel van tegen elkaar opwegende jlrtijen. Zeven minuten na den aanvang centat Post, die Steenvoorde's linkshalf plaats inntmt, naar Jac. van Wees; 'deze geeft naar bteen; via Webeling krijgt De Schipper het teder en schiet... naast, denkt ieder, maar Jtn van Wees is er als een hazewind achter Ben omgesneld en vangt den bal nog juist ojtijd op om den verrasten Blokker te passeeita (10). Een keurige goal. Zulke puntenfjn we niet gewend van BKC. Zou het somi het begin zijn van een fortuinlijken middag! Hoe het ook zij, BKC begon lekker te spfen en was een tikje in de meerderheid. Eeimeerderheid echter, die in een grooter aantal gevaarlijker karakter zich niet zoozeer u aanvallen als in h< ervan. Eens denken we als Prins een keih te zien gelijkmaken, schot van links hoog opspringend vangt, da bal laat vallen en de W.-midvoor, die er vla bij staat, een gloeiend schot langs den buitakant van de paal jaagt. Dat was louter peclij BKC daarentegen #u het beter vergaan. Na 34 minuten krijgt Slokker den bal op den vleugel. Even loopt hjnaar binnen en schiet precies binnen de paaliKeeper Blokker slaat wel raak maar met ti oog op de (harde!) paal te zacht (20). I Niet elk schot van BKC was evenwel een eendvogel. Zoo rolde 4 bal bij een schermut seling voor het W. doel tergend langzaam precies voor het doel kags, terwijl kepeer en back op meerdere metets afstand machteloos lagen te spartelen. Koit voor rust verrichtte keeper Blokker zijn besla prestatie van den middag. De Schipper, karig op een pas door- geloopen, schoot een enorme schuiver op den hoek af, doch Blokker',fedde uitstekend, zij het met medewerking de paal. Na rust. was de fut zoomaar vettenen. Er werden veel free-kick-ballen ge%akt, er werd vaak nutteloos uitgetrapt enLet meer zoo goed geplaatst. Dacht BKC aCh veilig? Water vogels van de weeromstuit 00k slecht begon nen, zag echter al spoedig jn, dat dit haar kans was. Zooals Been kot bij den toss ook al zoo goed had bekeke zin had. De wind n.1. wi wat „gekrompen" en aai sproken ten voordeele vi Waaien. Dat het matte spel vaj BKC een opflik kering noodig had om feter te worden, scheen onvermijdelijk. Ni 6 minuten loste, naar wij meenen, invallelgubbe, zoo'n hard schot van den vleugel a^|jat prins er geen kijk op kon krijgen (24), Dit goal heeft BKC inderdaad wakker ge schud. Ze begon beter uit te kijken en iets harder te werken. W. kreeg daarentegen een domper op haar enthousia^ door twee uit vallers. Gaandeweg komt BKC er [dan beter in en 10 minuten voor tijd loopt motor op toe ren. De Schipper wijkt ieim^j. jjnks uit en lost een hard hoog schot. Blokker tracht te stompen, maar tevergeefs ®_i). Nu heeft „lange Jan" de smaak te Pakken. Hij zal be wijzen, dat hij niet voor niets uit Amersfoort wordt gehaald. Als Anton Blok er even later doorworstelt doch de kracht Wgt om .het von- his te voltrèkken, dreigt rj5 ^al een prooi voor Blokker te worden. Mj^ 0peens is daar De Schipper en met eenL^ioofiijke knal "laakt hij er 41 van. Nu a alles blijk baar. Weliswaar mist Blok (en kans, JI' irat de wind in den uist in de rust iet- vakkerd en uitge- Patervogels gaan die •naast niet te missen is, euvojo-t een corner °P en deze stelt „lange Jan" "in staat met een keurige hoofdzwaai nuat^ 5 ge maken Dit ia Watervogels te erg, nog voor net einde daar is, zet ze i*n yerwoede aan val op, waaruit rechtsbuiten jj00gyorst on houdbaar scoort (52). Over BKC gaan we nu niet ineens de lof trompet steken. Ze heeft tege N Niedorp eer beter, dan slechter gespee^ De heele zaak was nu, dat het de 'oot^ede meezat en er daardoor gaandeweg jn kwam. Het spilvraagstuk lijkt om gRC opge lost: Van der Goes is daar nu volkomen thuis. Naar aanleiding van rechtshalf van Teulin- gen Jr. zouden we èn in het belang van de sport èn in dat van den goeden naam van BKC, willen opmerken, dat het zoo niet door kan gaan. Niet ieder heeft zoo'n stalen body als hij. Van T. gaat nimmer op zij, niet voor twee, niet voor drie. Dit heeft geen gemeene opzet. Van T. kent gewoonweg geen angst voor een botsing: hg voelt het eenvoudig niet. Scheidsrechter De Graaf leidde bevredi gend. (V riendschappelgk) Wanneer men dezen wedstrijd zou gaan beschouwen als proefmatch tusschen de ver schillende afdeelingen van den K.N.V.B., zou men kunnen zeggen, dat „Texel" dit jaar al in een .bijzonder zwakke afdeeling speelt Q.S.C." was op dit zeer gladde veld althans in alle opzichten de meerdere. Het samenspel van de Wormerveerders stond veel hooger dan dat van de thuisclub; verder waren ze veel beter in 't opvangen van de ballen en wist hun voorlinie steeds gevaarlijk een aanval op te zetten. Die van Texel slechts zeer zelden. Al direct na den aftrap werd er door de gasten een stevigen druk op het Texelsche doel uitgeoefend en daar de bal door het natte veld zeer glad was, had Dukers met het stop pen der aanvankelijk niet zware schoten veel moeite. Het eerste doelpunt kwam voor Texel. De Graaf schoot van nabij hard op het doel, waarbij een der backs nog even den bal aanraakte, die daarna in 't net vloog. Niet lang had de thuisclub evenwel de lei ding; tweemaal achtereen doelpuntte Q.S.C. daarna, omdat Dukers de opgevangen schoten niet voldoende kon wegwerken. Even voor de rust kwam er voor de gasten nog een doel punt bij, zoodat Q.S.C. met de pauze reeds een 31 voorsprong had. Degenen, die van oordeel waren dat Texel zich in de tweede helft wel zou herstellen, kregen ongelijk. Over het spel van de Texe laars, die hopeloos tot het einde toe op links bleven spelen, lag dezen middag een matheid, die men, zeker ook door het betere spel van geheel het Q.S.C.-team, niet te boven kon komen. Daarbij kwam, dat Dukers ditmaal een zeer slechten wedstrijd speelde. Wel was de bal in de tweede helft, nu Texel voor den wind had, wat meer op de speelhelft der gas ten, doch de tegenaanvallen werden zeer krachtig doorgezet en meestal met gevaarlijke schoten van den rechtsbinnen of midvoor be kroond. Al spoedig kwam nu op onverklaar bare wijze een bal achter Dukers te liggen; de scheidrechter die' meende dat door 't zijnet was geschoten (wat later niet waar bleek), kende niet toe. Daarna kwam een keurig doel punt van den rechtsbinnen, 4—1 voor Q.S.C. Even daarna maakte denzelfden speler een vijfde goal, die wel te houden was geweest. Hiermee kwam het einde. De wedstrijd werd door slechts weinig publiek bijgewoond, omdat slechts weinigen wisten dat de Wormerveerders met het bui tengewoon slechte weder, van Zondagmorgen van huis waren gegaan. De scheidsrechter, die vooral een zeer goe den kijk op buitenspel had, leidde uitstekend. Opnieuw kunnen we een overwinning der witte reserves beschrijven. Goed positiespel. Hun spel is van zoodanig gehalte, dat ze een serieuze kans gaan maken. Voortdurend werd de bal op tijd afgegeven en hierdoor stond de Hollandia-achterhoede, die het den geheelen wedstrijd door zwaar te verantwoor den heeft gehad, voor een zeer moeilijke taak. Dat het bij 4 goals is gebleven, is dan ook voor een groot gedeelte te danken aan het uitstekende keepwerk van den Hoornschen keeper, die vooral voor rust, toen de witjak- ken het voordeel van den straffen wind had den, keer op keer keurig reddend wist op te treden. De Helder-voorwaartsen maakten het hem niet gemakkelijk, want voortdurend werd er fel geschoten, vooral Bakker, de reserve linksbuiten, toonde zijn kunnen door een twee tal prachtige doelpunten te scoren. In de middenlinie viel het goede spel van Van Steenbergen en Lokkers op. Deze laatste mag nu niet bijzonder technisch zijn, maar zijn harde werken en goed opstellen maken hem tot een zeer bruikbare kracht. De wedstrijd toonde, zooals reeds gezegd, een groot over wicht der witjakken, die dadelijk na het be gin het meest ii» den aanval waren, doch hoe Bakker en H. 'de Boer het ook probeerden, de Hollandia-doelman wist op waarlijk uit stekende wijze zijn doel schoon te houden. Eenmaal dachten we Helder reeds te zien scoren, doch met een waren tijgersprong stopte de keeper het keiharde diagonale schot van Bakker. Eindelijk, na een half uur spelen, krijgt Helder loon naar werken. Vermeulen was het, die een goeden voorzet van links op uitste kende wijze benutte. Even voor de rust viel nog een tweetal doelpunten achter elkaar. Eerst was het een goede through-pass van H. de Boer, die Bakker op uitstekende ma nier benutte en even later was het dezelfde speler, die wederom een voorzet van H. de Boer hoog in 't net schoot (3—0). In de tweede helft speelde Helder, ondanks den tegenwind nog een uitstekende partij voetbal. Toch was het Hollandia, dat nog even den uitslag onzeker deed schijnen, want een goed opgezette aan val van rechts deed hun na een kwartier spe len den achterstand verkleinen (31). Helder was echter niet ontmoedigd en door goed samenspel bleef men domineeren. De rood-witte achterhoede gaf echter best partij en felle schoten van het geheele Helder- binnentrio hadden geen resultaat Tot tenslotte Vermeulen een einde maakte aan alle onzekerheid, door een goed aangege ven bal van H. de Boer keihard in te schieten (4—1). De wedstrijd werd nu ineens veel kaftner. Wel ziet Hollandia nogmaals kans tegen te scoren, doch het was duidelijk dat Hélder overwinnaar was. Het bleef tot het eind toe 42. Rest ons nog te vermelden, dat Herman Bodenstaff, de populaire Helder-rechtsback, die jarenlang deze plaats in het eerste heeft bezet, door vertrek naar elders, zijn laatsten wedstrijd voor Helder speelde. Met vijf invallers vertrok het tweede elftal van HRC naar Haarlem, om daar den strijd aan te binden met het tweede van „the good old". Doof de hevige stortregens In de ochtend uren was het veld glad en moeilijk te bespe len en liet de balbehandeling vaak veel te wenschen over. Het HFC-elftal vormde een goed geheel, vooral de verbinding tusscen de verschil lende linies was goed verzorgd. Alleen het schieten was bepaald onvoldoende. Het HRC-elftal, dat, zooals gezegd, geha vend uitkwam, heeft een goeden wedstrijd gespeeld, al wilde het voor de rust niet vlot ten. Maar na half time werd met meer en thousiasme gestreden en in deze helft van den wedstrijd werd de overwinning dan ook bezegeld. Meteen na den aftrap was HFC in den aan val en werden de Racers gedwongen een ver dedigende houding aan te nemen, maar lang duurde dit niet, want HRC weet zich door enkele gevaarlijke aanvallen los te werken zonder dat echter gescoord werd. Het veldspel van HFC is beter, zoodat het niet te verwonderen is, dat de thuisclub een meer aanvallende rol speelt De linksbuiten is Post en Van Til voortdurend te snel en hij is dan ook wel de hoofdpersoon in deze pe riode. Maar zijn voorzetten worden niet door zijn medespelers benut. Na ongeveer 29 minuten wordt een corner op het HRC-doel genomen. De rechtsbuiten plaatst den bal goed van het doel af en de vrijstaande spil vangt den bal goed op en schiet hard in. Prins, die goed uitvalt, raakt den bal wel aan, maar is niet in staat het schot te keeren (10). Hierna wordt met een mooie H.R.C.-aanval ondernomen, van man tot man gaat de bal, zonder dat een H.F.C.-er er aan te pas komt, maar het schot van Kuilman gaat net naast. Nu is het H.F.C.-overwicht geheel teniet. De aanvallen wisselen elkaar snel af en beide doe len verkeeren beurtelings in gevaar. Bij een H.R.C.-aanval wordt den bal door den rechts buiten naar Sturk geplaatst, maar zijn schot mislukt, waardoor den bal hij den vrijstaanden Beneker komt, die kalm langs den keeper kan plaatsen, 11. Nu komt H.F.C. weer opzetten, maar het samenspel wordt te ver doorgevoerd, waar door de backs steeds tijdig in kunnen grijpen. Plotseling is de H.R.C.-voorhoede weer weg. Snel wordt de bal naar voren geplaatst, Sturk zet den bal terug naaf Leavy en met een hard schot in den bovenhoek geeft H.R.C. de lei ding, 12. Tot de rust behoudt de strijd zijn afwisselend karakter, doch in den stand komt geen veran dering meer. Na de rust speelt H.R.C. met meer vuur en dit heeft vijf minuten na de hervatting reeds succes als Sturk een voorzet van rechts tactisch laat loopen voor den toestormenden Beneker, -3. Het spel blijft zjch zeer snel verplaatsen. De H.F.C.-ers zijn meer in den aanval. Maar H.R.C. is- voor het doel steeds veel gevaarlijker. Toch duurt het niet lang, voordat de H.F.C.- liriksbinnen den voorsprong weet te verkleinen, nadat de middenvoor den bal mooi vrij ge werkt heeft, 23. Voortdurend is H.F.C. nu in den aanval, maar het is H.R.C., die na een snellen aanval, succes heeft. Van den rechtsbuiten wordt de bal terug geplaatst naar Kuilman, die hard tegen de lat kogelt. Den terugspringenden bal wordt door Leavy opgevangen en het van verren af stand ingezonden schot, verdwijnt hoog in het net, 42. Weer komt H.F.C. opzetten, de rechtsbuiten wil voorzetten, maar door den wind wordt het een verdwaalde voorzet, die juist achter in het doel verdwijnt, 34. Nu komt H.R.C. weer even in den aanval, maar de beide Haarlemsche backs beheerschen volkomen de buüenspel-taktiek en zoo heeft menige Rood-Witte-aanval een ontijdigen dood. Plotseling breekt Kuilman, zij het zwaar ge hinderd, door en geeft den bal een tikje naar Sturk, die nog even doorloopt en dan inschiet, 3—5. Nu verplaatst het spel zich weer naar de H.R.C.-helft, maar gescoord wordt er niet meer, al scheelt het tweemaal niet veel. Eerst wordt den bal hard tegen de lat aan geschoten en een tweede maal ziet een H.F.C.-er kans den gladden bal uit de handen van Prins te koppen, maar via de bovenlat gaat den hal uit. Wieringerwaard^J.V.C. 7—0 In dezen wedstrijd nemen de roodbroeken met succes twee strafschoppen. Nadat het publiek eenigen tijd in het on zekere was gelaten, over al of niet doorgaan van den wedstrijd, maakte scheidsrechter v. d. Hoven tenslotte aan het confereeren een einde door het sein te geven voor den toss. W.W. was onvolledig door het ontbreken van Saai en Hazeloop, terwijl ook JVC met invallers voor midvoor en linksbinnen aan trad. De roodbroeken hadden hierdoor een zeer gewijzigde opstelling, deze was als volgt: Rezelman; Hermans, M. Schenk; Van Ham, Rob, Van Balen Blanken; Jansen, Bobeldijk, K. Schenk, Blaauboer v. d. Veen. Schenk wint voor de roodbroeken den toss en om 7 min. voor half drie neemt het spel een aanvang. Reeds direct nemen de roodbroeken na af trap den bal over en het is K. Schenk, welke dezen aanval met een schot, dat naast gaat. besluit. Deze W.-overheersching duurde tot het eerste kwartier, toen JVC ook het eerste bezoek bracht aan de W.-veste. Voorloopig bleken echter de achterhoede's te sterk voor de voorhoeden. Het was dan ook pas na een half uur, toen het tot een eerste doelpunt kwam. Wel Vallen nog een tweetal moeilijke ballen voor den JVC-keeper te memoreeren, maar hij redde keurig. In de een en dertigste minuut dan plaatst Van Ham naar Rob, deze maakt keurig vrij en met een hard schot geeft hij W. de leiding (10). Nog geen minuut hierna geeft de W.-mid- dert den bal van richting en hun keeper moet voof een schot op doel, de JVC-back veran- toezien, dat de bal langzaam over de lijn rolt (2—0). W. wordt steeds sterker en het is vooral Rob, welke als spil uitstekend speelde, die de voorhoede aan het werk zette, door de ballen goed naar de buitenspelers te plaatsen. Het was dan ook de buitenspeler Jans welke met een mooien voorzet Schenk de gelegen heid gaf om te doelpunten, welke hiervan profiteerde (30). Wanneer we hiernaast de pogingen van den JVC-aanval onder de loupe nemen, dan kan gezegcl worden, dat het bij pogingen bleef. Wel noteerden we goed opgezette aanvallen, hoofdzakelijk over links, maar voor doel was het spel te doorzichtig om succes te hebben. Voor rust bleef de stand nog onveranderd. Na rust. Direct na rust krijgen we sensationeele oogenblikken. W. zette reeds spoedig een heftig offensief in en het was met één van deze aanvallen, dat K. Schenk „gevloerd" werd. Strafschop voor de roodbroeken. On houdbaar voltrekt Schehk het vonnis (40). De bai is weer afgetrapt, Rob neemt over en schiet op doel, de JVC-back maakt hands, weer penalty. Weer. doch nu houdbaar, een een doelpunt (50). In deze minuten moet de geheele W.-aanhang wel hebben staan zuch ten, wanneer gedacht werd aan den straf schop in Petten, welke W.W. daar de zege kostte. Kort hierop zag Rezelman zich aan den anderen kant bij een vluggen J.-aanval voor een moeilijk probleem geplaatst, maar hij redde keurig. Een buitenspel-goal van Rob wordt hierna geannuleerd. Deze speler zag er toch echter kans toe, om een goed genomen corner in een doelpunt om te zetten (60). De strgd wordt eenzijdig, steeds weer W.- aanvallen, maar dat er niet meerdere doel punten kwamen, komt hoofdzakelijk door het goede werk van den JVC-keeper. Toch zag hij zich tenslotte nog door een kogel onder den lat van Rob gepasseerd(70. Rest ons nog te vermelden, dat de gladheid van het veld van veel invloed was op het spelpeil. Amsterdam; Olympisch Stadion: Interland wedstrijd HOLLAND-NOORWEGEN. In verband hiermede zijn voor den K.N.V.B, tenminste voor wat ons district betreft, geen wedstrijden vastgesteld. N.H.V.B. Alcmaria 4O.S.V. 3. Held. Boys 1Wieringerwaard 1. H.R.C. 5Helder 4. Helder 5M.L.D. 1. Watervogels 3Held. Boys 2. Petten 2Dirkshorn 2. Schagen AHelder A. Atlas AH.R.C. C. Schagen BHelder E. ONZE ZWEMSTERS IN DEN VREEMDE. Geweldig werk van Senff. Op twee fronten hebben de Nederlandsche zwemsters ons in het buitenland vertegenwoor digd. In Oberhausen (Duitschland) waren o.a. Willy den Ouden en Nida Eenff aanwezig. Nida Senff zwom de 100 m rugslag in den bijna ongelooflijken tijd van 1 min. 13,7 sec., hetgeen 1,7 sec. beneden haar wereldrecord ligt. Deze prestatie kan echter niet erkend worden omdat de baanlengte 20 meter was. Voor recordverbeteringeh móet de baan min stens 25 yards lang zijn (22,85 m ongeveer). Nida Senff keert buitengewoon goed en het is wel aanenm'elijk, dat het feit, dat ze- nu 4 in- plaats van 3 keerpunten te nemén had, haar tijd gunstig heeft beïnvloed. Niettemin staat het vóór alle deskundigen vast, dat Nida haar record van 1 min. 15,4 sec., dat ze o.a. ook te Alkmaar evenaarde, eerdaags omlaag zal halen. Willy den Ouden won de 100 m borstcrawl (de nu officieele naam voor de vrije slag) zon der strijd in 1 min. 5,2 sec. In Antwerpen hebben Rie Mastenbroek, Tini Wagner, Jo Stroomberg, Jenny Kastein en mej. van Feggelen onze naam hooggehouden. Rie Mastenbroek maakt 1 min. 7,4 sec. op de 100 m borstcrawl. Jo Stroomberg werd ook eerste n.1. op de 100 m schoolslag, in 1 min. 25,8 sec. De 100 m rugslag was voor mej. van Feggelen in 1 min. 17,8 sec. Rest ons nog te vermelden, dat mej. Waal- berg te Oberhausen, de 200 m schoolslag won in 3 min. 0,9 sec., wat een nieuw Ned. record zou beteekenen indien de baan niet korter dan de voorgeschreven afstand ware geweest. DE STERREN TEGEN ELKAAR. Te Amsterdam. Hoewel de Nederlandsche zwemsters elkaar zooveel mogelijk ontloopen uit angst voor een pijnlijke nederlaag, zullen ze Zaterdagavond allen bijeen zijn op de inderdaad grootsche wed- IEDEREEI ZEGT: strijden in de overdekte aan de Heiligenweg in Amsterdam. Op de 100 m vrije slag startten dan Willy den Ouden, Rie Mastenbroek, Tini Wagner en de bekende Duitsche Gisela Ahrends, die in Berlgn nummer 2 werd in 1 min. 6,6 sec. Nida Senff zal, weliswaar zonder gelijkwaar- digen tegenstand blijven, ze is een klasse op zichzelf, niettemin zal ze haar best doen een opzienbarenden tijd te maken. Wat ziet „HET KIWD" er goed uit! liét veeriiendaa^i blad voor ouders en opvoeders in een geheel gemoderniseerde uilvoering. Verschijnt sedert 1899 f 3. per hglf jaar, losse nrs. 25 ct. Nieuwe abonné's voor één jaar, ontvangen zover de voorraad strekt 3 premiebèeken I Uitgave C. A. SPIN ZOON N.V. N.Z. Voorburgwal 271-273, Adam C. Postgiro 2S51SO Veel menschenmin en Christenplicht, Brengt Staatspensioen ende armoe zwicht Inlichtingen Bureau van dit blad. „God heb ik gezocht", door Rom Landau. Uitgevers Mij. N.V. Ser vice Den Haag. Ing. 2.90; geb. 3.90. Dit boek wordt gelanceerd als „het eènig- ste tot dusyerre bestaande, waarin men de nieuwe geestelijke stroomingen vereenigd kan vinden." Er worden achtereenvolgens verschillende min of meer op den voorgrond tredende figu ren op occult en mystiek gebied in geschil derd zoowel in hun persoonlijk als geestelijk leven, en toegelicht met een keur van historische bijzonderheden. Graaf Keyserling, die in het Duitschland van vóór den oorlog vooral onder de hooge aristocratie nieuwe religieuse en theologische ideeën trachtte te verspreiden en daartoe o.a. de „School der Wijsheid" stichtte. Voorts de dichter Stephan George en Bö Jin Ra, ach ter welk pseudoniem zich een Beiersch schil der, Joseph Schneiderfranken verborg en welke laatste ingewijd zou zijn, naar men be weerde; in de geheime kennis van de „Meesters", de Wijzen uit het Oosten of de „Innerlijke Helpers". Rudolf Steiner, tijdens den oorlog van '14='18 leider van de Anthro- posophische beweging, waartoe een groep der Duitsche Theosofische 4ereeniging behoorde, en welke Steiner beschikt zou hebben over bepaalde occulte eigenschappen, welke hij trachtte dienstbaar te maken bij het zoeken van dén weg naar God. Krishnamurti, de wereldleeraar, volgens sommigen een voor stelling van Jezus Christus, volgens anderen van Boeddha en volgens weer anderen van den Heer Maitreya, volgens Krishnamurti zelf: „Het Voertuig van God". Shri Ucher Baba, „de volmaakte Meester" die van zich zelfgetuigt „Ik ben één met God, ik leef i n Hem, zooals Boeddha, Christus en Krishna". Zijn geestelijke boodschap aan.de gemeenschap is de menschen te doen begrij pen dat werkelijke godsdienstigheid bestaat uit de ontwikkeling van een zekere geestes gesteldheid, die ons uiteindelijk in staat stelt om slechts een oneindig bestaan in het heelal te zien waardoor wij... het hoogste bewust zijn en de onzichtbare zaligheid in het dage- lijksche leven kunnen ervaren. Volgens zijn eigen verklaring heeft hij een periode van 9 maanden doorgemaakt zonder eenig bewustzijn van het leven op aarde. Bij zonder merkwaardig is de vermelding dat tot Baba's goede bekenden ook behoorden filmsterren als Douglas Fairbanks, Mary Pickfort en andere big men, als Von Stern berg, Lubitsch, Tom Mix, en niet te Vergeten Maurice Chevalier. En daar is Jeffreys, die in Albert Hall in Londen groot opzien verwekte met zijn won derbaarlijke genezings-, doop- en communie samenkomsten. De schrijver vernam van Jef freys getuigenissen, dat hij genas van lam heid, blindheid, kanker en andere doodelijke gezwellen. Frank Buchman, de stichter van de naar hem genoemde beweging, welke vooral uit munt in het combineeren van godsdienst en adel. Een onderdeel dezer beweging is de be kende Oxford-groep. Tenslotte de Russen P. D. Ouspensky en Gurdjieff, waarvan de eerste beweert, dat alle menschen slapen, of beter gezegd, zich nooit bewust zijn en de laatste zich betitelt als „De Heraut van het toekom stige goede". Dit goede zou zijn het quantum boeken dat Gurdjieff hoopt uit te geven, maar welke boeken niet voor een ieder verkrijgbaar zullen zijn. Met al deze merkwaardige personen heeft Rom Landau gesproken en van hen zeer diep zinnige maar vaak ook zeer ontnuchterende mededeelingen vernomen betreffende hun, met meer of minder succes bekroond zoeken, naar wat zg, elk naar zijn geestesgesteldheid „God" noemden. Uit den titel van het boek blijkt, dat de schrijver zelf met dat alles getracht heeft God te vinden. Hij verhaalt daarvan op soms boeiende wijze en geeft een karakteristieke, niet altijd vleiende beschrijving van de perso nen, hunne omstandigheden, levenswijze en gedachtenwereldHij geeft dit alles objectief weer om het behandelde daarna aan critiek van hoofd en hart te onderwerpen. Hg komt tot de conclusie, dat mystiek en occultisme niet meer zooals vroeger het bezit zijn van enkele uitverkorenen, maar dat de moderne wetenschap de wereld van den geest gaat er kennen. Voorts, dat de weg naar de Waarheid, dus de weg haar God, het korste is wanneer wij ■Hem in ons zelf zoeken. Later zullen wij Hem ook in de wereld om ons heen zien, misschien in een boom... misschien in een ander mensch. Echter constateert (Je schrijver naast God ook riog twee andere machten en wel het Noodlot, of zooals het Oosten dat noemt, het Karma, en datgene, wat wij ten onrechte „vrije wil" noemen, maar wat in werkelijkheid is „het vermogen om te begrijpen",

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 11