Nida Senff in topvorm Handgemeen op het voetbalveld Roofoverval te Kloostermanden Het nationale Huwelijksgeschenk* Oververmoeidheid van autobestuurders Bende rijwieldieven op het spoor Autobotsing op de Haarlemmerstraatweg Visschers wenden zich tot de regeering Ruiling van zendtijd tusschen V.P.R.0. en V.A.R.A. Jacht op een smokkel" auto* Mislukte inbraakpoging te Amsterdam. Man door commiezen doodgeschoten Botsing in zee. Postvluchten naar en van Indië NIEUW WERELDRECORD OP DE 100 METER RUGSLAG. Dusseldorf, 25 October (A.N.P.). Nida Senff verbeterde hedenavond in de stedelijke zweminrichting te Dusseldorf het wereld-record 100 meter rugslag, door dezen afstand af te leggen in den tijd van 1 min. 13.6 sec., Het oude wereldrecord stond eveneens op haar naam met een tijd van 1 min. 15,4 sec., geves tigd op 10 September van dit jaar te Aarhus. NIDA SENFF. Ook Willy den Ouden en Jopie Waalberg in vorm. Düsseldorf, 25 October (A.N.P.) De tweedaagsche trip naar Duitschland van een aantal Nederlandsche zwemsters en zwemmers heeft dus als resultaat een nieuw wereldrecord van Nida Senff opge leverd. De A.D.Z.-zwemster zwom thans op een haan, waarop eventueele records erkend kunnen worden en zij heeft er dankbaar gebruik van gemaakt om dé 100 M. rugslag in den fenomenalen tijd van 1 min. 13.6 sec. te zwemmen, Zij verbeterde hiermede het wereldrecord, dat zij op 10 September j.1. te Aarhus met een tijd van 1 min. 15.4 sec. had gevestigd. Op dit nummer kwam ook de Dusseldorfsche mej. Stol te ui*,-die ook op de-Olympische Spelen te Berlijn Duitschland vertegen woordigd had, doch het opgetogen publiek zag slechts één zwemster: Nida Senff. Reeds dadelijk zat zij voor en zij zwom in een schitterenden, soepelen stijl, die het Duit sche publiek in extase bracht. Luide werd zij aangemoedigd en vooral haar nemen van de keerpunten, dat zij op volmaakte wijze a la Kiefer deed deed de menschen in een buitengewoon enthousiasme geraken. Haar tusschentijd op de 50 M. was 35.5 sec. en dit deed reeds het beste verwachten. En toen zij op de laatste 25 M. er nog een schepje oplegde, stond het vestigen van een nieuw wereldrecord vast. Toen de gemaakte tijd dan ook bekend werd zwol er een or kaan van toejuichingen uit het uitverkoch te bad op en de gelukkige Nida had ovatie op ovatie in ontvangst te nemen. Mej. Stolte kwam ruim negen seconden later aan. Ook Willy den Ouden was in vorm. De 100 M. borstcrawl legde zij af in den bui tengewoon fraaien tijd van 1 min. 5 sec., waarbij zij haar eigen wereldrecord over dezen afstand tot op 0.4 sec. benaderde. Ook zij werd door de toeschouwers har telijk toegejuicht voor deze fraaie prestatie. Haar Duitsche rivale, mej. Lohmar tikte 6 seconden later aan Willy den Ouden heeft verklaard, dat zij binnenkort hoopte haar wereldrecord op de 100 m. vrije slag op deze baan te Dussel dorf te verbeteren. Jopie Waalberg was eveneens haar tegenstanders te sterk af. Met ruim 12 seconden verschil won zij de 200 M. schoolslag in den goeden tijd van 3 min. 4,6 sec. De 6 X 50 M. wisselslag estafette werd zonder moeite door de A.D.Z. gewonnen in den tijd van 3 min. 45,4 sec., terwijl Duis burg '98 precies 12 seconden later aan kwam. Ook de 5 X 50 m. vrije slag esta fette was voor de Amsterdamsche dames. De heeren waren minder fortuinlijk. Op de 100 M. vrije slag moest de Dolfijn-zwem mer Bovensen in den Duitscher Korbma- cher zijn meerdere erkennen. De 3 X 100 M. wisselslag estafette echter wisten de Dolfynheeren voor hun Duitsche tegenstanders te winnen in den tijd van 3 min. 55,5 sec. Op de 4 X 100 M. estafette vrije slag echter verloren zij, terwijl de Duitschers ook den waterpolo-wedstrijd wonnen met 84. Naar wij vernemen is ter tegemoetko ming aan een wensch van de V.P.R.O. en met instemming van de V.A.R.A. eenige wijziging gebracht in de tijden, waarop de ze beide omroep-vereenigingen uitzenden. Het betreft hier echter slechts een rui ling van zendtijden, zoodat in de totale zendtijden van deze omroepvereenigingen geen verandering wordt gebracht. De wijziging welke met ingang van 14 November a.s. in werking treedt, komt hier op neer, dat de V.P.R.O. des Vrijdagsavonds van 9 uur tot 10.40 zendtijd afstaat aan de V.A.R.A.. Deze afgestane zendtijd krijgt de V.P.R.O. van de V.A.R.A. terug op Woensdagavond van 7.30 tot 8 uur, op Vrijdagavond van half acht tot acht uur en op Zaterdag avond van half acht tot acht uur, terwijl de beide morgenwijdingen van de V.P.R.O. elk met 5 minuten worden uitgebreid BEREURENSWAARDIGE INCI DENTEN BIJ EEN WEDSTRIJD TE BREDA. ONDER TOE ZICHT VAN DE MARECHAUS SEE GESPEELD. PROCES- SENVERBAAL OPGEMAAKT. In de gistermiddag te Breda gespeelden K.N.V.B.-competitiewedstrijd NACBW, heeft zich een ernstig incident voorgedaan. Drie minuten voor het einde, met den stand 52 in het voordeel van NAC, ontnam de NAC achterspeler Van der Linden den BW speler de Rooy op zeer hardhandige wijze den bal. De BVV-speler keerde zich toen tot den NAC-er en schopte hem flink, terwijl een zijner medespelers een dreigende houding aannam. Scheidsrechter Van der Spek, die tusschen beide wilde komen en de Rooy naar de kleed kamers verwees, liep eveneens een klap op. In minimum van tijd was het veld toen overstroomd met opgewonden supporters, die op verschillende plaatsen onderling handgemeen werden. De politie kwam er toen aan te pas, terwijl de kantonrechter mr. I. A. A. ter Veen, die bij den wedstrijd aanwezig was, in zijn kwaliteit van hulp officier van Justitie proces verbaal tegen de Rooy liet opmaken wegens mishandeling Hij verbood den verderen voortgang van den wedstrijd, tot dat na een kwartier de inmiddels gewaarschuwde wachtmeester van de marechaussee met tien manschap pen was gearriveerd. De wedstrijd werd nu zonder de B.V.V. spelers de Rooy en van Beek verder uitgespeeld, waarbij in den stand geen verandering meer kwam. Van de ruim 2000 toeschouwers die den wedstrijd bijwoonden, waren naar schat ting 600 B.V.V.-aanhangers. Teekenend voor de opgewonden stemming onder de suppor ters is wel het feit, dat ook tegen een der dames van de B.V.V.-aanhang proces ver baal werd opgemaakt wegens mishandeling van een mannelijken toeschouwer, dien zij met een parapluie bewerkte. BANDIET DRINGT ALS SPOOK VERMOMD BIJ EEN BEJAARD ECHTPAAR BINNEN. OUDE MAN DOOR REVOLVERSCHOT ZWAAR GEWOND. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag, te omstreeks een uur, is het bejaarde echtpaar V. te Kloosterzande uit zijn slaap opgeschrikt door een in 'n laken gehuld individu, dat aldus vermomd via een raam de woning was binnengedrongen. Eerst tegen zes uur heeft de oude vrouw aangifte bij den gemeente veldwachter gedaan van het geval en wat zich in dien tusschentijd precies in de wo ning van den 84-jarigen landbouwer V. heeft afgespeeld, is nog niet bekend. Bij een ingesteld onderzoek ter plaatse vond men den ouden man zwaar gewond, hij had een schot in de zijde. Het slachtoffer van dezen nachtelijken laffen overval is ver voerd naar het ziekenhuis te Gronendijk (ge meente Hontenisse), waar operatief ingrijpen noodzakelijk b'eek. In het huis heerschte een ware chaos. Vrij wel alle kasten en laden waren overhoop gehaald en men vond tusschen de rondge strooide goederen drie leege hulzen en twee kogels. Tot nog toe worden enkele diaman ten en gouden voorwerpen vermist. De dader wist in het nachtelijk duister te ontkomen. Betreffende deze laffe roofoverval verne men wij nog het volgende. Dé 84-jarige landbouwer P. A. Verschueren woont met zijn 75-jarige vrouw in een wo ning in de Lepelstraat. In het holst van den nacht werd er gebeld. De oude lieden deden echter niet open en betrekkelijk korten tijd later sliepen zij weer. De inbreker, die eerst brutaalweg had aangebeld, wist echter toch binnen te komen. Aan de achterzijde van de woning forceerde hij een raam. Langs een ladder, die hij uit het schuurtje had gehaald, klom hij naar binnen. Grondig doorzocht hij het huis. Alle laden en kasten werden over hoop gehaald. Een gering bedrag aan geld en eenige sieraden maakte hij buit. De oude vrouw werd echter wakker, open de haar slaapkamerdeur en zag tot haar schrik een man in een laken gehuld op haar afkomen. Hij drong de slaapkamer bin nen en loste eenige schoten. De man werd in de zijde gewond. De inbreker vluchtte. Pas vele uren later, in den vroegen ochtend, waarschuwde de vrouw de politie. Onmid dellijk is een uitvoerig onderzoek ingesteld, doch tot nu toe zonder resultaat. Algemeen voorzitter Nationaal Jongeren Verbond treedt uit het Algemeen Comité. 's-Gravenhage. Het hoofdbestuur van 't Nationaal Jongeren Verbond deelt mede: Op 16 September j.1. heeft in overleg met het toenmalige bestuur van het algemeen comité tot aanbieding van een nationaal huwelijksgeschenk, het Nationaal Jongeren Verbond, gehoor gevend aan den wensch van het prinselijk paar, dat het aan te bieden huwelijksgeschenk zou zijn één ge schenk namens het gehééle Nederlandsche volk. de eigen actie voor de aanbieding van een afzonderlijk geschenk namens alle Nederlandsche jongeren gestaakt. De algemeen voorzitter van het N.J.V. nam in het algemeen comité zitting. Desgevraagd gaf later het prinselijk paar te kennen gaarne een jacht voor de vaart in de West-Europeesche wateren als huwelijks geschenk te zullen aanvaarden. Sedertdien is ons gebleken, dat onder de inmiddels opgetreden nieuwe leiding, het algemeen comité niet bereid of bij machte is geweest den hiervoor genoemden wensch van het prinselijk paar om slechts een al gemeen geschenk te ontvangen, door de tal rijke plaatselijke comité's te doen eerbie digen. Door de dientengevolge ontstane en nog steeds toenemende versnippering wordt uiteraard de omvang van het aan te bie den geschenk nadeelig beinvloed. Thans heeft daarenboven het algemeen comité in de tegenwoordige samenstelling met terzijdestelling van de hiervoren ver melde bereidverklaring van het prinselijk paar, nog steeds geen besluit willen of kunnen nemen over den vorm van het aan te bieden huwelijksgeschenk. Zoolang het algemeen comité volhardt in zijn onbegrijpelijke houding ten opzichte van deze beide punten kan het nationaal jongeren verbond aan het algemeen comité geen verdere medewerking verleenen, wes halve de algemeene voorzitter uit dit comité is getreden. Na een wilde achtervolging aan gehouden. 12.900 paar zijden dameskousen in beslag genomen. Vrijdag heeft de politie te Heerlen de hand weten te leggen op een smokkelauto. Zij kreeg dien avond van het douanekantoor aan de Locht telefonisch bericht, dat een vrachtauto de douane aan dé Nederlandsche grens was gepasseerd, zonder dat de ver- eischte formaliteiten vervuld waren. De po litie te Heerlen stelde op haar beurt een agent te Heerlerbaan op de hoogte, wien het gelukte de auto te ontdekken en er zelfs op te springen. Hij kon zich op den wagen echter niet staande houden, waarop hij een anderen auto requireerde om daarmede de vervolging in te zetten. In wilde vaart ging het door Heerlen langs den Sittardweg. door Heerlerheide en langs de Staatsmijn Emma te Threebeek, totdat het den agent te Oirs- beek mocht gelukken den wagen tot stilstand te brengen, nadat hij een der banden had stuk geschoten. De vrachtauto reed togen den berm van den weg, waarop de chauffeur kans zag van den wagen te springen en in de duisternis te ontkomen. Bij nader onderzoek bleek de vrachtauto niet minder dan 12.000 paar zijden dames kousen te bevatten van verschillende grootte en kleur. Nadat de vrachtauto ter plaatse was hersteld, werd hij door de Heerlensche motorpolitie naar Heerlen overgebracht. De wagen bleek eigendom te zijn van den café houder-expediteur H. te Heerlerheide. Deze verklaarde van het voorgevallene niets te weten. Zonder zijn medeweten zou men zijn wagen medegenomen hebben. De politie zet het onderzoek in deze zaak voort. Bonden van chauffeurs verzoe ken aan de Eerste Kamer rijtij- denwet aan te nemen. De besturen van de Nederl. Unie van Chauffeurs en overig Automobielpersoneel, aangesloten bij den Centralen Bond van Transportarbeiders, de Nederl. R.K. Bond van Transportarbeiders „St. Bonifacius", de Ned. Bond van Christelijke Fabrieks- en Trans portarbeiders en de Ned. Bond vanParticu- liere Chauffeurs, hebben aan de Eerste Ka mer een adres doen toekomen, waarin dit College met nadruk wordt verzocht, het ont werp van wet, houdende bepalingen tot het tegengaan van oververmoeidheid van be- stuurders van motorrijtuigen (ontwerp nj- tijdenwet), te aanvaarden. Het adres ging vergezeld van een uitvoerige toelichting tei weerlegging van de belangrijkste argumen ten der tegenstanders van het wetsontwerp. Voor het overige verzekeren adressanten, dat in het automobielbedrijf op het gebiec der werktijden op groote schaal ernstige mis standen bestaan. Vele duizenden autobe stuurders. zoowel bij het goederen- als per sonenvervoer met uitzondering van het geregelde autobushedrijf en van het onder vergunningsvoorwaarden vallende taxibedriji in een aantal groote steden maken reR®h matig of vrij regelmatig werkweken van iU tot 80 en velen zelfs van 80 en 100 uren. Onafgebroken diensttijden van 24 uren en meer komen nog veelvuldig voor. Adressanten spreken tenslotte het vertiou wen uit, dat de Kamer door aanvaarding van het ontwerp-rijtijdenwet zal willen bevor deren, dat aan de vermelde misstanden een einde kome, in het belang van de openhaie veiligheid en van de tienduizenden automo bielarbeiders en dier gezinnen. Reeds een arrestatie te Soest. Eenige dagen geleden kreeg de gemeente politie te Soest de mededeeling, dat de expe diteur II. J. v. d. W. uit Putten, die een regelmatigen vrachtdienst onderhoudt tus schen Putten en Amsterdam, bijna geheel nieuwe rijwielen ver beneden den normalen prijs verkocht. Na een te Soest ingesteld onderzoek slaag de de politie erin iemand op te sporen, die onlangs een dergelijk rijwiel had gekocht. Over het frame-nummer was een ander nummer geslagen, doch het origineele num mer was nog niet geheel onleesbaar gewor den. De fabrikant van het merkrijwiel bracht aan het licht, dat het bewuste rijwiel was afgeleverd aan een rijwielhandelaar te Hil versum, die dit op zijn beurt had verkocht aan een dokter te Amsterdam. Dezen dokter was kort geleden het rijwiel ontstolen. Bij verder onderzoek te Soest wist men nog beslag te leggen op een achttal zoo goed als nieuwe rijwielen, alle van bekende mer ken, die voor 15 a 20 van v. d. W. waren gekocht. Op alle rijwielen was het frame nummer zoo goed mogelijk weggewerkt en nieuw nummer er over heen geslagen. Zaterdagmiddag is van der VV. in arrest gesteld toen hij op weg was naar Pujten. In zijn vrachtwagen werden nog vijftien zoo goed als nieuwe rijwielen aangetroffen. Ook bij deze rijwielen was het frame-nummer weggeslagen en was er een ander voor in de plaats gezet. Van der W. ontkende, dat ae rijwielen van diéfstal afkomstig waren en verklaarde,"(fat hij ze regelmatig te Amsterdam opkocht. Van der W. is naar Amsterdam op trans port gesteld. De politie aldaar heeft het on derzoek overgenomen. De vijftien rijwielen zijn in beslag geno men. Nog meer arrestaties zijn te wachten. Bewoonster wist de politie tele fonisch te waarschuwen. Als gevolg van een telefonische waar schuwing van de bewoonster, die onraad bespeurd had, begaven gisternacht enkele agenten van het bureau Stadhouwerskade zich naar een huis aan de Weteringschans. Bij onderzoek werd in het sous-terrain een man aangetroffen, die in het bezit was van een beitel. Hij werd aangehouden en naar het bureau overgebracht. Een onderzoek naar mede-daders of mede plichtigen het staat vast dat nog een of twee personen in het huis zijn geweest leverde geen resultaat op. De daders zijn aan de achterkant binnengekomen door verbre king van een luik en het uitsnijden van een ruit. Vermoedelijk zijn zij aan deze kant van het huis binnengekomen door een aangren zend leegstaand perceel, waarvan aan de voorkant een ruit bleek te zijn uitgesneden. Een der zijrivieren van de Maas in België, was door de aanhoudende regen van den laatsten tijd gezwollen, dat de dijken doorbraken en het water zich over het land, uitstortte Chauffeur van vrachtauto veroorzaakt verkeersongeval. Amsterdam, 25 October. Toen Zondag avond te zeven uur de chauffeur van een uit de richting Halfweg komende vrachtauto bij het Kruithuis een voor hem rijdende kleine personenauto trachtte te passeeren, kwam bet achterste gedeelte van den vrachtwagen in aanraking met het linker voorwiel van de andere auto. Het gevolg was, dat de be stuurder van deze auto de macht over zijn stuur verloor en recht op een van den an deren kant komende personenauto inreed Met een hevige klap botsten de wagens od e kaar, waarbij laatstgenoemde auto om sloeg en aan den kant van den weg bleef bggen terwijl de kleine auto in de sloot terecht kwam. Van dfen tegenligger had de bestuurder verwondingen in het gelaat opgeloopen een inzittend meisje had vrij ernstige hoofdwon den bekomen, doch kon naar haar woning voord Julianapark Haarlem worden ver De inzittenden van de kleine auto kwa men er zonder letsel af. Beide wagens Wen zwaar beschadigd. waren De chauffeur van de vrachtauto die het ongeluk had veroorzaakt, is in snelle vaart doorgereden. Men heefl echter kunnen na gaan, dat deze auto uit Hilversum afkom stig is, met het gevolg, dat de politie in deTe gestekt VaQ hCt gebeurde in kennis is Aangedrongen op maatregelen, die verbetering brengen. In de Zaterdagmiddag gehouden vergado ring van den Nederlandschen Visschersbont is na de bespreking van de klachten van tal van visschers met algemeene stemmen be sloten het volgende telegram aan den mini" ster van landbouw en visscherij te zenden" De Nederlandsche Visschersbond in aige' meene vergadering bijeen, is van meening dat de maatregelen der regeering nog niet gebracht hebben een sober bestaan voor de visschers, dat daarentegen den kustvisschers ernstige gevaren dreigen, en dat grootere lasten het bedrijf zullen drukken. Wij ver- zoeken uwe Excellentie met klem te willen bevorderen, dat verbeteringen worden aan- gebracht, opdat de maatregelen der regee. ring meer effect kunnen sorteeren. Hij smokkelde sigarettenpapier Hazeldonk (W. Br.), 25 October Gis termiddag omstreeks twaalf uur is te Ha zeldonk (W. Brabant) gemeente Rijsber- gen, de 33-jarige C. Boot, wonende te 's- Hertogenbosch door commiezen doodgescho ten. Boot reed met zijn fiets in de nabijheid van de Belgische grens en werd door de commiezen gesommeerd halt te houden. Hij reed evenwel door, waarop de ambtena ren eenige schoten op hem losten. De man werd geraakt en zeeg ineen. Eenige oogen- blikken later is hij overleden. Bij onderzoek werden op hem eenige pakjes sigaretten papier bevonden. Met een Roode Kruiswa gen is het stoffelijk overschot naar Rijs- bergen vervoerd. HOOFD TUSSCHEN DE BUFFERS. Ernstig mijnongeval in Zuid- Limburg. Op het terrein van de Staatsmijn Maurits, heeft Zaterdagmorgen omtreeks zes uur een ernstig ongeluk plaats gehad. De 16-jarige A. Tiens, wonende te Lindenhout (gem. Geleen), geraakte bij het aankoppelen van een wagen aan de locomotief met het hoofd tusschen de buffers. De jongen liep een sche- delbasisfractuur op en is in hoogst ernstigen toestand naar het ziekenhuis te Heerlen overgebracht. Nederlandsch motorschip door Griek aangevaren. Het Nederlandsche motorschop „Medo", op weg van Groningen naar Londen, met een lading melk, is Zaterdag ter hoogte van Ten schellingerbank aangevaren door het Griek- sche sttoomschip „Matronna". De „Mado" is gisteren in IJmuiden binnen- geloopen met een gat in den achtersteven bo ven de waterlijn en defect suurgerei. Het schip is in IJmuiden vastgemaakt voor nader order. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgevallen. DE KWESTIE DER R.A.I.-TENTOONSTEL- LING 1937. Amsterdam 25 October Het initiatief comité Amsterdam (I.C.A.) heeft zich op nieuw gewend tot het bestuur van de ver- eeniging „Rijwiel en automobiel industrie" met het verzoek te willen overwegen of de groote veranderingen, welke de monetaire maatregelen der regeering hbben teweeg gebracht, wellicht aanleiding voor de ver- eeniging kunnen zijn op het besluit, om in 1937 geen tentoonstelling te houden, te rug te komen. Adhaesiebetuigingen van de verschillen de vereenigingen en instellingen zijn bij dit verzoek verzonden. BOTSING TUSSCHEN MOTORFIETS EN AUTO. De motorrijder aan de gevolgen overleden. Tilburg 25 October Gistermiddag offli twaalf uur kwamen op het Kruispunt Ge- rard van Swietenstraat-Boerhavestraat te Tilburg een motorfiets en een taxi met el" kaar in botsing. De bestuurder van het mo torrijwiel. de B. en de duo-rijder M. beiden wonende te Tilburg, werden over den weg geslingerd. Zij kregen een hersenschudding en zijn naar het St. Elisabeth Ziekenhuis overgebracht. In den loop van den avond is de B. ann de gevolgen van het ongeluk overleden. Be toestand van M. was naar omstandigheden redelijk He „Edelvalk" (uitreis) en de „Rietvink (thuisreis) bereikten gister Rangoon. He „Nachtegaal" (thuisreis) landde te Athene. HE RIETVINK VERTROKKEN Batavia De „Rietvink" is Zatermorgen van Tjililitan vertrokken.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2