Ezn ouderwetsch Kiesstelsel Dc gemeenten en de radiodistributie. Devaluatie en De ramp van de „Van der Wijck" pensioenkorting. Benzineprijs een halve cenf hooger* Amerika in het teeken der Presidentsverkiezing En wat de gevolgen er van kunnen zijn *r° Urnen i"e"scV\en' antgttai om menschetüevensJ DINSDAG27 OCTOBER. Hevige botsing onder Oegstgeest* Dc inschrijving voor dc nieuwe baconregcling, ROOSEVELT OF LAN'DON KUN NEN GEKOZEN WORDEN,, OOK ZONDER EEN MEERDERHEID VAN STEMMEN TE BEHALEN DE BELANGRIJKE POSITIE VAN NEW YORK Washington 23 October 1936 Het is bij de over eenige weken plaats vindende presidentsverkiezingen zeer goed .mogelijk, dat president Roosevelt of gou verneur Landon de overwinning uit het vuur sleept, zonder de meerderheid der kiezers achter zich te hebben. Iets derge lijks is sinds den Amerikaanschen bur gereoorlog reeds twee malen gebeurd in het jaar 1876 werd Rutherford B. Hayes tot president gekozen hoewel hij 240.000 stem men minder op zich wist te verzamelen dan zijn tegenstander Samuel Tilden en in het jaar 1888 had Grover Cleveland 100.000 stemmen meer dan Harrison en deson danks werd de laatste president. Een ouderwetsch kiesstelsel. Dat dit kon gebeuren, ligt aan het Ame- rikaansche Messtelsel, dat eigenlijk een overblijfsel uit lang vervlogen tijd is en waarvan de bepalingen op geen enkele wijze mear in overeenstemming kunnen worden gebracht met de huidige toestan den. D/ft systeem is nog door dezelfde manmen uitgewerkt, die de Amerilcaansche grondwet hebben opgesteld en voorziet in de verkiezing van President en vice-pre- sident niet door middel van een volksre ferendum, maar langs den indirecten weg ,door volksvertegenwoordigers kiesman nen die in de verschillende staten, ge woonlijk gedurende de partijdagen, be noemd worden. Hun namen staan op de stembiljetten, zoodat men bij een presi dentsverkiezing eigenlijk technisch met een verkiezing van kiesmannen te doen heeft. Inderdaad wordt de president eerste na de verkiezingen door de „electrorale colleges" gekozen, die in het capitool van iederen federalen staat samenkomen en een schrif telijke bevestiging hunner keuze aan het congres zenden. Op 6 Januari van het ko mende jaar worden al deze bevestingen in een gemeenschappelijke congreszitting ge opend en geratificeerd. Iedere federale staat heeft evenwel kiesmannen, als hij senatoren en afgevaardigden bezit. De oorzaken van het kiesstelsel. De grondslagen, waarop dit stelsel in dertijd gebaseerd werd, waren vele on der anderen bijzondere rechten van ver schillende federale staten en ook de moei lijkheden, die in die jaren aan het rei zen verbanden was. Op het oogenblik heeft dit kiesstelsel slechts tengevolge, dat bij voorbeeld de staat Connecticut, waarvan de bevolking even groot is als die van de staten Delawa- re, Nevada, Vermont en Wyoming teza men, slechts acht kiesmannen tegenover de twaalf van deze kleine staten bezit. Daar komt nog bij, dat alle kiesmannen van een federalen staat op denzelfden can- didaat moeten stemmen, om het even, of de meerderheid der stemmen 10.000 of 500.000 bedraagt. Indien bijvoorbeeld in den staat New York, die niet minder dan 47 kiesmannen bezit, een candidaat een meer derheid van slechts 10.000 stemmen behaalt dan moeten alle 47 kiesmannenvoor dezen candidaat stemmen, en deze zou nu ge makkelijk verschillende kleine federale sta ten kunnen verliezen en desondanks toch Sterk in het voordeel blijven, ook indien in deze kleine staten zijn tegenstander een millioen meer op zich zou verzamelen. Over het algemeen liggen de candidaten in dezen strijd niet nek aan nek, zoodat de verouderde bepalingen de verkiezing niet beslissend beinvloeden kunnen. Toch w'as dit bij de verkiezingen in het jaar 1916 het geval, toen Charles E. Hughes reeds als overwinnaar geproclameerd werd 7- tot een enkel klein landelijk kiesdistrict in Californië den geheelen staat aan de rijde der democraten bracht en de herkie zing van Woodrow Wilson mogelijk maakte En men gelooft, dat ook ditmaal de strijd heftig zal zijn, hoewel Roosevelt de beste kansen heeft. ■DE beteekenis van de stad New York. Een beslissende invloed op de verkiezing fan dit jaar zal mede tengevolge van het kiesstelsel de houding van de stad New York uitoefenen. De metropool aan den Hudson is steeds democratisch geweest ditmaal zal zij voor Roosevelt echter een meerderheid van eenige honderdduizenden moeten opleveren anders leidt de nor male republikeinsche meerderheid in het Noorden van den staat New York er toe, dat alle 47 kiesmannen voor Landon zouden m°eten stemmen. Nu zoowel de democra tische als de republikeinsche partijleiders het er over eens zijn, dan geen van de heide candidaten de overwinning zonder New York kan behalen, wordt de gelijk- hamige stad het eigenlijke slagveld van de zen verkiezingsstrijd. Gelukt het den repu blikeinen. de normale democratische meer derheid in New York-City tot op ongeveer *09.000 stemmen te verminderen, dan kun- nen zij dank zij hun tusschen de 400.000 500.000 stemmen liggende meerderheid huiten de stad den staat veroveren en daarmede de beste kansen op een uiteinde lijke overwinning. In hun voordeel is merbij, dat Tammany Hall. anders steeds nauw met de democraten gelieerd, op het u°genblik niet op bepaald goeden voet met öe regeering-Roosevel t staat. Deze span- hing dateert van bet jaar 1932. toen de Tam many-Tiger" op het democratische con gres voor Al Smith op de bres stond, maai desondanks Roosevelt als candidaat tegen Hernert Hoover gekozen werd. sindsdien hebben de vertegenwoordigers an tammany in het congres vele van de belangrijkste maatregelen van Roosevelt bestreden en thans weet men te vertellen, «at tammany den president een dolkstoot m den rug wil geven, door zijn kiezers de aanwijzing te geven van de stembus weg te blijven of op een anderen candidaat te stemmen. Dat zou natuurlijk water op ae republikeinsche molen zijn, maar zoo goed als alle Tammany leiders hebben deze berichten gedementeerd. Zij hebben ver klaard, dat zij voor alles democraten zijn en onder alle omstandigheden voor Roose- zullen stemmen. En ook de desertie van Al Smith zal geen al te grooten invloed op de kiezers van New York-City uitoefe- nen en tics te minder, daar de vroe gere burgemeester van de Amerikaansche metropool Jimmy Walker, Al voor deze han delwijze openlijk ter verantwoording riep en hem voorhield, dat hij niets minder in de steek gelaten had dan de partij, die hem viermaal tot gouverneur- van New York gekozen had en hem eenmaal benoem de tot candidaat voor het presidentschap. In ieder geval bestormen de republiekei- nen thans met groote heftighid de demo cratische stellingen in New York-City, daar deze thans belangrijker dan ooit ge worden zijn. Maar ook zit Roosevelt naar allen schijn vast in het zadel en het ziet er wel naar uit, dat de grootste stad van Amerika en daarmede 47 electorale stemmen aan hem zal toevallen. Of v uw auto... e- groot die ^ChverraderUike neemt..» din redde" Een schrijven van den minister aan de gemeentebesturen in zake de gevorderde bedragen van radiodistribuantem 's-Gravenhage. De minister van bin- nenlandsche zaken heeft hetvolgende schrij ven gericht tot de gemeentebesturen: Van meer dan een zijde heeft men zich tot mij gewend met bezwaren tegen de ge dragslijn, welke veelal door gemeentebestu ren wordt gevolgd ter zake van de vergoe dingen, door de radiodistribuanten aan de meenten te voldoen. De gevorderde bedra gen zijn dikwerf van dien aard, dat een voorspoedige ontwikkeling van de radio- distributie zou kunnen worden belemmerd. Nu is het mij bekend, dat tal van ge meenten in de vergunningen aan de radio distribuanten verleend, tot het hebben van geleidingen of palen op, onder of boven den voor den openbaren dienst bestemden gemeentegrond ten behoeve van de radio distributie onder meer de bepaling hebben opgenomen, dat de vergunninghouder ver plicht is jaarlijks aan de gemeente een vergoeding te betalen. Naar mijne meening is het niet in overeenstemming met het bepaalde in artikel 275 derde lid, juncto artikel 269 der gemeentewet dat bedoelde vergoeding in de vergunning wordt gere geld. Immers, op grond van artikel 275, derde lid, voornoemd worden voor plaatselijke be lastingen gehouden de door de gemeente gevorderde gelden wegens het hebben van voorwerpen onder, op of boven voor den openbaren dienst bestemden gemeentegrond, of voor den openbaren dienst bestemd ge meentewater. Indien dus een gemeente een vergoeding van radiodistribuanten, als bovenbedoeld, wenscht te vorderen, dan zal deze vergoe ding als plaatselijke belasting, op grond van het in artikel 269 der gemeentewet vervat voorschrift slechts geheven kun nen worden krachtens een gemeentelijke belastingverordening. In verband met het vorenstaande ligt het in mijn voornemen geen nieuwe machtigin gen voor radiodistributie te verleenen, noch de bestaande machtigingen na het experimenteeren van den termijn waarvoor de machtigingen worden verleend, te con- tinueeren, wanneer de gemeentelijke ver gunning tot het hebben van radiodistribu- tiegeleidingen en van andere voorwerpen onder, op of boven den voor den openbaren dienst bestemden gemeentegrond een bepa ling bevat, volgens welke de radiodistribu ant verplicht is een jaarlijksche vergoeding aan de gemeente te betalen. Andere betalin gen dan die, welke een uitvloeisel zijn van een gemeentelijke belastingverordening, als bovenbedoeld, mogen in dit verband van den radiodistribuant niet worden gevorderd Dezerzijds zal er streng op worden toege zien dat hieraan de hand wordt gehouden. Uiteraard ontmoet het geen bezwaar, fïA V.-ï SY.o HILVERSUM n. Orkest Concerten Omroeporkest AVRO Nieuwsberichten ANP ANP Gramofoonmuziek Lichte Muze Jetty Cantor AVRO AVRO Aeolan-orkest Orgelbespelingen Orgelspel AVRO Godsdienstige Uitz. Morgenwijding VPRO Dansmuziek Dansmuziek AVRO Lezingen Onvatbaarmaking tegen diphterie AVRO Voor de jeugd Kinderzang AVRO Kinderuurtje AVRO Kinderkoor-concert AVRO Solistenconcerten. Omroeporkest met solist AVRO Zang en piano AVRO Diversen RVU Kniples AVRO RVU Engelsche les AVRO Bonte Dinsdagavond trein AVRO ■o o O) 8.00 10.30 11.30 8.00 10.00 11.00 ho si ■o 12.15 1.40 5.30 4.30 5.00 2.00 4.00 3.00 n O 4 8.00 11.00 8.10 11.10 10.00 6.20 7.05 6.30 7.30 8.30 HILVERSUM I. Orkest Concerten KRO-Orkest KRO-Symphonie- orkest Nieuwsberichten ANP. ANP. Gramofoonmuziek Lichte Muze KRO-Melodisten Godsdienstige Uitz. Godsdienstig halfuur KRO Dansmuziek Paul Godwin KRO Lezingen Wat deze tjjd leert KRO Sport Sportpraatje KRO Solisten-concerten Viool en piano KRO KRO-Symphonie- concert met tenor Tenor en piano KRO Diversen Vrouwenuur KRO Modecursus KRO Esperanto cursus KRO ■o p <D +J ja O O 8.00 10.00 11.30 bo a ■o ■O 4.05 5.15 12.15 2.00 3.00 p O <1 10.00 8.00 10.30 8.10 11.30 10.45 7.15 7.35 6.15 8.45 9.40 6.40 Uw bijzondere aandacht vraagt: Hilversum I. 10.00 u. n.m. KRO Symphonie-orkest: Sibelius Programma. Internationale specialiteiten. Brussel (Fransch). 8.20 u. n.m. Orphée et Eurydice, opera van Gluck. WAAROM DE „PLANCIUS VOOR BIJ VOER EN DE DRENKELIN GEN NIET OPMERKTE. ON DERZOEK NAAR DE OORZAAK VAN DE RAMP. Aneta meldt uit Batavia: De gegevens, welke thans reeds zijn ver zameld om de oorzaak van de ramp van de „Van der Wijck" geheel tot klaarheid te brengen, zijn nu al zeer uitgebreid. Zij zul len worden verwerkt in een rapport, dat de volgende week aan het hoofdkantoor van den dienst voor de scheepvaart zal worden toegezonden. De verdere stabiliteitsbereke- ningen, die moeten worden gemaakt, zijn in genieurswerk, zoodat in verband met het uitvoerig voor-onderzoek de eerste openbare zitting van den raad van de scheepvaart niet verwacht kan worden voor midden De cember. Het niet-opmerken „Plancius". door de De ook in Nederland tot uiting gekomen bevreemding, dat het passeerende s.s. „Plan cius" de drenkelingen van de „Van der Wijck" niet heeft bemerkt, wordt ook door de Indische bladen gedeeld. Zeer vermoedelijk passeerde de „Plancius de plek van den ramp voor zonsopgang, doch over dit punt bestaat door de tegen strijdige verklaringen, tot nu toe geen ze kerheid. Het hoofdbestuur van de P.T.T. stelde een onderzoek in naar de werking van de auto matische radio-alarmsignaal-inrichting aan boord van de schepen „Plancius" en „Prome- theus", die beide in de nabijheid waren, en niet hebben gereageerd op de S.O.S.-seinen van de „Van der Wijck". Bij dit onderzoek is gebleken, dat de automatische ontvanger op de „Plancius" 0,2 sec. ontregeld was, ter wijl die op de „Prometheus" evenmin in orde was. Zeer vermoedelijk heeft marconist Uyter- merk echter tijd gehad strepen uit te sei nen, die de automatische ontvangers in wer king moeten brengen. Ten aanzien van het passeeren door de „Plancius" op 100 meter afstand van de dren kelingen, zooals de eerste berichten luid den, wordt door bevoegden opgemerkt, dat hierbij de moeilijkheid van het schatten van afstanden op zee, zelfs bij daglicht, waar schijnlijk een groote rol heeft gespeeld. De „Plancius" passeerde vermoedelijk op vrij grooten afstand mogelijk zelfs wel op eenige zeemijlen. Aneta-Holland teekent hierbij aan dat een automatische radio-alarm-installatie als bo venbedoeld, afgestemd is op seinen ter lengte van 4 seconden. Het schip, dat S.O.S.-seinen wil geven, moet beginnen een aantal stroom- stooten (strepen) van 4 seconden te geven, waardoor, soms reeds bij den derden stoot, de alarm-installatie aanslaat aan boord van schepen die geen permanente bezetting van het radio-station hebben. Op dat moment gaat op verschillende plaatsen, zooals op de brug, in de radio-hut, in de machinekamer, enz., een alarmschei luiden, ten teeken dat S.O.S.-seinen in de lucht zijn. Het komt veel voor dat door technische oorzaken de alarm installaties niet precies op seinen van 4 se conden lengte zijn afgestemd, in welk geval de signaal-inrichting niet aanslaat). Inschrijving voor de redders ge opend. Batavia: (Aneta)Door verschillende Indische bladen werden inschrijvingen ge opend ten behoeve van de inlandsche vis- schers te Brondong, die met hunne prauwen zoovele drenkelingen van de „Van der Wijck' hebben gered. Wordt de „Van der Wijck" gelicht? Ba t av i a: (Aneta)Bij een informatie aangaande het eventueele lichten van het verongelukte s.s. „Van der Wijck", vernam Aneta dat hieromtrent tot nu toe nog geen beslissing is genomen. al is dit mijns inziens overbodig, in de vergunning, zonder veremlding van een bedrag, vast te leggen, dat de radiodistribu ant een vergoeding verschuldigd zal zijn, krachtens de desbetreffende verordening. Ten aanzien van de regeling van de ver goeding in een belastingverordening zij aan geteekend, dat het karakter van de belas tingen bedoeld in artikel 275, derde lid der gemeentewet medebrengt, dat voor de heffing niet als maatstaf kan gelden het aantal aangeslotenen op het radiodistribu tienet, maar Uitsluitend de lengte of het aantal overkruisingen, alsmede het aantal steunpunten gehecht aan gemeente-eigen dommen. Wellicht ten overvloede zij hier nog vermeld, dat het tweede lid van art. 287 der gemeentewet op de onderwerpelijke heffing van toepassing verklaart de eerste zinsnede van het eerste lid van genoemd artikel, in verband waarmede door de be lasting slechts een matige winst mag worden verkregen. Ik moge Uw college verzoeken in voorkomende gevallen met het vorenstaande te willen rekening houden. Gepensionneerde Indische lands dienaren verlangen intrekking van de kortingswet. Zaterdagmiddag is in Diligentia te 's-Gra venhage, een algemeene openbare vergade ring gehouden van den bond van gepen sionneerde burgerlijke landsdienaren en lo cale ambtenaren in Nederl. Indië. In zijn openingswoord herinnerde de voorzitter, de heer de Korte, er aan, dat de Volksraad met 30 tegen 10 stemmen de voorstellen van de regeering inzake de her berekening der pensioenen heeft afgewe zen. Hiervoor past, aldus spr. een woord van hartelijken dank aan dit college, dat getoond heeft terug te willen keeren naar den weg van het recht (applaus) en het is aluds de h. de Korte te hopen dat de re geering in dat besluit aanleiding zal vin den om het voorstel niet bij de staten-gene- raal in te dienen. Vervolgens sprak de heer D. van der Zee over het onderwerp „Devaluatie en de pensioenkorting", Na een uitvoerig over zicht te hebben gegeven van het loslaten van den gouden standaard door Engeland en andere landen en uiteindelijk thans ook door de landen van het zg. goudblok, kwam spr. tot de conclusie dat er voor het minis- terie-Colijn twee mogelijkheden waren, of devaluatie of aanpassingspolitiek met in- tactlating van de koopkracht van den gul den. Het laatste is door de regeering ge kozen. In plaats echter dat deze aanpassing over het geheele volk plaats had, volgde de regeering een eenzijdige deflatiepolit.iek, waarbij zij o.m. een sterken druk oefende op de salarissen en loonen, en voorts een verdere korting op de Indische pensioenen noodig achtte. Wanneer tijdig devaluatie had plaats gehad, dan zouden deze pensioenen niet zijn aangepast en zouden zij niet losge maakt zijn van hun rechtsbasis Thans even wel zijn zij een wandelbaar bezit gewor den. De eenzijdige deflatiepolitiek van de re- geering is plotseling doorkruist geworden door de noodzaak van devaluatie waardoor de Indische pensioenen in vergelijking met andere waarden er weer slechter op zijn geworden, zoodat zij thans nog slechts be dragen, 64 procent van hun normale waar de. Volgens spr. dienteen algeheele deva luatie dan ook logisch op te heffen de bij zondere devaluatie der Indische pensioenen De regeering denkt daar evenwel anders over in tegenstelling met de beslissing van den Volksraad. Thans is elk motief voor verdere korting op de pensioenen vervallen en wij verlan gen, aldus spr. herstel van de rechtsbasis, waarop die pensioenen zijn gegrondvest. Wij vragen daarom intrekking van de kor tingswet, wij wenschen eiken nieuwen aanslag op de pensioenen te verijdelen en wij wenschen integrale uitkeering van de verdiende pensioenen (applaus). In de plaats van twee aftredende com missarissen, de heeren Sleeboom en de Groot, die zich niet meer herkiesbaar stel den werden gekozen de heeren Mooij en van Bemmel. In zijn sluitingswoord constateerde de voorzitter, dat uit deze vergadering wel ge bleken is, dat de wil der leden tot onver minderde voortzetting van de actie tegen rechtskrenking nog ongebroken is. Motorrijder en wielrenner op elkaar gevlogen. Motorrijder zwaar gewond. Gistermorgen omstreeks 10 uur heeft op den Abspoèlweg, gemeente Oegstgeest, een ernstige aanrijding plaats gehad tusschen een twee-wielig motorrijtuig bestuurd door den heer L. van Loon uit Den Haag en de wielrenner Riethoven uit Leiden. De botsing was zoo hevig, dat de motorrijder, de wiel rijder, zoomede het 13-jarig zoontje van den heer van Loon, dat op de duo zat, over den weg werden geslingerd en ernstig ge wond bleven liggen. Den motorrijder, die er het ergste aan toe was, is ter plaatse geestelijke bijstand verleend. De wielrijder brak zijn rechter arm, terwijl de 13-jarige A. van Loon een lichte hersenschudding kreeg. De gewonden zijn met twee ziekenauto's naar het academisch ziekenhuis te Leiden vervoerd. Volgens getuigen moet het ongeval te wijten zijn doordat de wielrenner een flauwe bocht geheel links nam en op deze wijze met het motorrijtuig in botsing kwam. Prijs der benzine stijgt. Naar ons wordt medegedeeld, wordt, met ingang van heden, Maandag 26 October, de prijs van de autobenzines Shell, Standard en Texas x/i cent per liter hooger. Benzine is een import-product, zoodat het te voorzien was, dat een prijsverhooging on vermijdelijk zou zijn. Men deelt ons tevens mede, dat deze cent verhooging slechts een gedeelte dekt van de stijging van den kostprijs, ontstaan door de depreciatie van den gulden. Over de verhooging is van te voren over leg gepleegd met de overheid, opdat de wederverkoopers van benzine, die natuur lijk op hun beurt genoodzaakt zijn den prijs voor hun afnemers met hetzelfde bedrag te verhoogen, daarmede geen enkele moeilijk heid zullen ondervinden. _s Gravenhage. Naar wij vernemen is er geen aanleiding om te verwachten dat bij de toewijzing naar aanleiding van de ge houden inschrijving voor de met 1 November a.s. ingaande nieuwe baconregeling zal wor den afgeweken van deze inschrijving, zoo dat kan worden aangenomen, dat de toe wijzing aan de laagste inschrijvers, aanvan gende met f 0.85 per 100 kg bacon en oploo- pende to ongeveer 99 cent zal geschieden Deze toewijzing betreft ongeveer 8300 var kens per week. Prijzen varkens voor baconbe- reiding verhoogd. Naar wij vernemen, heeft de Nederland- gche veehouderijcentrale de prijzen voor de na 25 October a.s. aan haar te leveren var kens, bestemd voor baconbereiding, ver hoogd met 3 cent per kg. slachtgcwicht.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 3