5c huuï 5e ho DE GEBROEDERS „GOOCHEM" Texel ÜBdtétkingen %iomen %amey en Jtindeiftoeden èf. <Keïbchel, JioningiU. Sb-90 Twee kinderen door een man op een fiets meegenomen» Bal Op strand spoelen mijnstutten en haring aan. Marineberichten Visscherij berichten Stoomvaartberichten fe VOOR NI ET-KATHOLIEKEN Morgen (Dinsdag) 27 October eerste conferentie Is godsdienst noodig? PRIJZEN VARKENS, BESTEMD VOOR BACON BEREIDING. De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend, dat de prijzen voor de né. 25 October a.s. £ian haar te leveren varkens, bestemd voor baconbereiding verhoogd zijn met 3 cent per kg, geslacht gewicht. Deze prijzen ztjn dan tot wederopzegging als yolgt Prijs per kg. geslacht gewicht in centen Kwaliteit Beneden Van Van Van Van Van 50 kg 50 54 58 67 76 tot tot tot tot tot 53 57 66 75 85 kg kg kg kg kg IA IB IIA IC IIB niA UC IIIB IIIC CC. naar kwali teit max, 41 cent 52 50 48 46 44 42 55 53 51 49 47 45 57 55 53 51 49 47 55 53 51 49 47 45 53 51 49 47 45 43 Onder geslacht gewicht wordt verstaan het koud gewicht na slachting (d.i. het warm ge wicht verminderd met 2 Deze prijzen worden verlaagd met 2 cent per kg. wanneer de varkens als nood- en spoedgevallen zijn aangeboden; met 5 cent per kg, wanneer het spek der varkens na slachting zacht blijkt te zijn en wanneer het varken na slachting strepen, vlekken of onder- huidsche bloeduitstortingen vertoont, waarvan de aanwezigheid reeds bi) de afname door den kringzaakvoerder is geconstateerd. Voor varkens, welke voor het risico van den leverancier zijn afgenomen, worden alleen dan bovenstaande prijzen uitbetaald, wanneer deze varkens zich na de slachting in goede conditie bevinden. Is zulks niet het geval, dan wordt de werkelijke waarde né. slachting vergoed. Zeugen, beeren of binnenbeeren mo gen niet geleverd worden. Blijkt het varken na de slachting toch een binnenbeer te zijn, dan vindt de betaling plaats op basis van 60 der genoemde prijzen, tenzij bij ontvangst reeds door den kringzaakvoerder er op ge wezen is, dat het varken vermoedelijk een binnenbeer is, in welk geval niet meer dan de werkelijke waarde na slachting wordt ver goed. Deze prijzen gelden niet voor varkens, welke bestemd zijn om levend te worden uit gevoerd. Hiervoor zal de prij3 telkens bij afname worden medegedeeld. (Adv.) beter nog; afzetting van gebieden voor be- vissching. Bovendien is deze bepaling, waarbij de vloot ten onder dreigt te gaan, van verder strek kende gevolgen dan alleen voor de visscherij. Burgemeester Kamp van Texel en het ge meenteraadslid van Texel, de heer Parlevliet, spraken in gelijken geest. Ook dezen wezen op het groote nadeel. De heer Parlevliet prees het initiatief van de Texelaars, die een kottervloot hadden weten te scheppen, die een loonend bedrijf gaf. Zal men nu, met een ondoordachte maat regel, ook die menschen hun bestaansmoge lijkheid gaan ontnemen? Is er niet een inconsequentie? Men is tegen het puf-aanbrengen en spoort de garnalen- visschers aan op puf-garnalen te gaan vis- schen. Is dit ook tenslotte niet een uitmoor ding van den garnalenstand Het is hinken op twee gedachten. Maar ook kwam er een krachtig woord uit den mond van een pluimveehouder uit de Betuwe. De pluimveehouder heeft de puf- grondstoffen noodig. Wordt de vloot, door den maatregel, tot stilliggen gedoemd, dan wordt aan de pluimveehouderij en vooral aan het eendenbedrijf den nekslag toegebracht. Andere voedingsstoffen zullen moeten wor den gebruikt, waarvan dan graan het hoofd bestanddeel zal zijn. Dit kan het bedrijf niet lijden, want de prijs per 100 eieren zal met 2530 cent productiekosten worden verhoogd. De eendenhouderij in Noord-Holland kan bovendien niet buiten puf. Dus zal de puf- prijs, door zeer verminderden aanvoer, omhoog gaan. De graanhandel wacht eigenlijk op een pufverbod, want dan zullen deze voor het pluimveebedrijf verhoogd kunnen worden. Het bedrijf kan dit onmogelijk hebben. Spr. wijst ook op de onpractische wijze van vervoer van de gedroogde garnalen uit Zout kamp, enz., die naar Rotterdam moeten wor den vervoerd en die dan de pluimeehouderij vandaar moet betrekken. Spr. had gevraagd deze vrachtauto's bij hem het noodige in de Betuwe af te leveren, maar dat mocht niet. Onnoodige vervoerkosten natuurlijk. Een gezamenlijke actie was noodig. En hier uit blijkt ook weer hoe noodig het is tot groo- tere samenwerkiig te komen. De heer Vlaming van Texel vraagt welke beletselen hem in den weg kunnen worden ge legd om, wanneer hij met verzegelde netten uit vaart, dat zegel buiten de territoriale grens te verbreken. Ook vraagt spr. of het recht is, dat een Kon. Besluit de maaswijdte der net ten kan voorschreven, zonder dat daarin de Staten-Generaal is gekend. Voorz. zal deze dingen onderzoeken en ver zoekt den kamerlfeden van hetgeen daarover gezegd is, wel ter harte te willen nemen. De heer v. d. Vos van Texel vraagt, nu er van alles overproductie is, het wel gewenscht is thans den vischstand op te voeren. Zoodia er toch wat groots aanvoer van visch is, zak ken de prijzen geweldig. Hoe, wanneer die aanvoer nog grooter wordt? Ook weer ver nietigen Nadat velen over allerlei dingen nog hun hart hadden gelucht en den Voorzitter dank was gebracht vooi zijn uitstekende leiding en voor alles wat hij In het belang van den Bond had gedaan, beslost men de volgende motie naar den Minister telegrafisch te zenden: „De Ned. Visschersbond in algemeene ver gadering bijeen, is van meening, dat de maat regelen niet gebra:ht hebben een sober be staan van de visscners, daarentegen de Kistvisschers gevaren dre - gen, dat grootere lasten het bedrijf zullen drukken en verzoekt Uwe Excellentie met klem te willen bevorderen, lat verbeteringen woiden aangebracht, opdat (e maatregelen der Regee ring meer effect zulen sorteeren. De Voorzitter wijst er nog op, dat de a denzeeharingvisschers zich bijtijds dienen e organiseeren nu het seizoen weer voor de eui staat. Ook voor de sardijnvangst wordt belangstel ling gevraagd en aangeraden zich hiervoor als georganiseerde op te geven. De minister had in de vorige vergadering verklaard, dat Z.Exc. niet met leege handen kwam, maar het beeld van de kustvisscherij was nog even somber, misschien zelfs somber' der dan toen. Schrijnend en ontroerend waren enkele mededeelingen van deze nijvere menschen en gehoopt mag worden, dat de Bond iets in hun belang zal kunnen doen. Aan voorzitter en be stuur zal het zeker niet liggen. Een toestand in dit bedrijf, die de menschen bij elkaar drijft en waarbij zich in de actie tot verbetering meerdere groepen zullen hebben aan te sluiten. Dit saamhoorigheidsgevoel kwam tot uiting in hetgeen van den kant der pluimveehouderij werd gezegd en ook, naar bleek, zullen de reeders hun standpunt in deze wel herzien, althans die van de loggers. Een onverlaat. Zaterdagavond, omstreeks half zes, gingen de 9-jarige Willy en haar 8-jarige zusje Corrie, dochtertjes uit een gezin, wonende aan de Weststraat, alhier, even een boodschap voor hun moeder doen in de Spoorstraat. Toen zij uit den winkel kwamen, wachtte hen een man op, die ze aansprak. Hij wilde hen op de fiets naar huis brengen, zoo zeide hij. De oudste van de twee meisjes vertrouwde het zaakje blijkbaar al dadelijk niet, want zij vroeg of de man wist waar zij woonde en of hij haar moeder kende. De man gaf eenige vage antwoorden en wist tenslotte de kinde ren te bewegen, dat zij op de fiets gingen zitten. Een op de stang van het frame en de ander achterop. De man ging echter niet dadelijk de Weststraat op; door allerlei straatjes zocht hij den Zeedijk op, waar hij de kinderen van de fiets zette. Doch zoo gauw de kinderen bemerkten, wat de onverlaat wilde, begonnen zij te gillen en liepen hard weg. Het was een klein kunstje voor den man, wiens identiteit nog niet vast staat, om de kinderen met zijn fiets te achter halen. Hij vroeg hen toen, of zij niets tegen hun moeder wilden zeggen, want dan zou hij hen op de fiets weer naar huis brengen. De meisjes beloofden dat, waarop ze weer op de fiets plaats namen. Inerdaad heeft de man de kinderen toen weer stadwaarts ge reden en hen in de nabijheid van hun woning afgezet. Hevig ontdaan kwamen zij bij moe der en vader, die door het lange wegblijven al danig in ongerustheid hadden gezeten. Onder een stortvloed van tranen vertelde Willy het gebeurde aan haar ouders. Deze waarschuw den telefonisch de politie, die dadeljjk aanving een onderzoek in te stellen. Dat zij er in moge slagen het individu op te sporen. Moge het bovenstaande een waarschuwing zijn voor alle ouders, om 's avonds hun kinde ren niet alleen buiten te laten gaan en hen te waarschuwen nooit met onbekenden mee te gaan. Ik heb een Bal meegemaakt, een „Bal na afloop", waaraan voorafging een uitvoering, dieMaar het doet er niet toe, welke uit voering dat was. Alleen mag ik toch veron derstellen, dat die uitvoering voor de Vereeni- ging het voornaamste deel van den avond uit maakte. Ik ben tot de ontdekking gekomen, dat het Bal voor de meesten der aanwezigen het meest essentiëele deel van den avond was. Er waren er, die de geheele uitvoering mee maakten; er waren er ook, die slechts de helft of een kwart deel er van zagen en er waren er zelfs, die er heelemaal niets van zagen en enkel en alleen voor het Bal (met een hoofd letter, s.v.p.kwamen. En wat een bal! Daar was een polonaise, welke samengesteld was uit één balleimeester, die in zijn dageljjksch leven een bekwame ambachtsman is, en uit een massa mario netten. De balletmeester-ambachtsman had maar aan de touwtjes te trekken en de mario netten sprongen, hurkten, dansten en hosten, zooals hij dat wilde. En al die marionetten, vaders van volwassen zoons, moeders van huwbare dochters, die volwassen zonen en die huwbare dochters in eigen persoon en dan nog een aantal kinderen onder de maat, ge hoorzaamden den leider, om er ontroerd van te worden. En toen ze allen uit- en moegesprongen, gehurkt, gedanst en gehost waren, toen sprong de ambachtsman op een stoel, verzamelde zijn „volgelingen" in een kring om zich heen en verzocht hun, het schoone lied aan te heffen van: „We zjjn niet bang". Waarom allen juist dfit lied moesten zingen, is me niet duidelijk geworden. Er was geen monster in de zaal, zelfs geen politie-agent! Er was geen enkele reden voor, om luide te verkondigen, dat men geen vrees kende, of het moest zijn, dat men beangst was, dat men hier zjjn zinnen zou verliezen. En als de klap op de vuurpijl kregen al die deelnemers een papleren trompet, behalve de kinderen, die waren te klein voor zoo iets. En de grooten bliezen op hun instrumenten, terwijl ze verder hosten en sprongen en de kleinen keken met verlangende blikken naar die prachtige met papieren rozetten versierde toeters. Daarna danste men de tango, de two- en one-step, de rumba en meer van die fraaie, moderne dansen, waarvan ik het onderscheid maar niet kon doorgronden. De dansende horde, schuifelde en liep en draaide bjj de eene dans precies zooals bij de andere, alleen met dit onderscheid, dat men bij de eene eerst draaide, dan schuifelde en dan liep, brj de andere eerst liep, dan draaide en dan schuifelde en bij de derde weer alles in een andere volgorde. En dan die muziekZe speelde de one- en de two-step, de tango en en rumba. Ja, die rumba! Stel U voor één muzikant met in zijn rechterhand een kachelhoutje en in zjjn linker hand een dito, welk laatste houtje hij sloeg tegen het eerste en dat in een tempo, waarin ik maar geen rhythme of cadans kon ont dekken. Dan een ander, die met twee trommel stokken trachtte het kalfsvel, dat over een ton was gespannen, stuk te slaan, terwijl een derde met twee bussen met erwten rammelde, dat Je hooren en zien verging. Daarbij trachtte een pianist nog tusschen al dat getrommel, geslaan en gerammel eenige toonen te gooien, wat hem maar nauwelijks gelukte "t Was fraai Met één troost ging ik naar huis. Ik heb niet geweten, dat ik ooit eenig muziekinstrument zou kunnen leeren bespelen, maar een paar kachelhoutjes COR. Oosterend FILMVERTOONINGEN TE OOSTEREND. In het gebouw voor Chr. Belangen te Oos terend is Vrijdag driemaal de Oranjefllm af gedraaid, terwjjl ook nog een paar andere films werden vertoond. Voor de jeugd werd te half 5 en 7 uur een voorstelling gegeven, en des avonds te 9 uur werden voor ouderen deze films vertoond. Des middags was de zaal telkens goed bezet, terwjjl voor de avond voorstelling alle kaarten waren verkocht. De heer Bakker, voorzitter van het gebouw sprak voor de vertooning een kort openings woord, waarna de Oranjefilm werd afgedraaid. De meeste beelden waren ons reeds bekend uit foto's die in kranten en tijdschriften waren opgenomen, doch op het witte doek kwamen ze bizonder goed tot haar recht. Hierna werd een komische film vertoond, die buitengewoon in den smaak viel van het publiek. De vol gende film was een prachtige natuurfilm, in Zwitserland genomen, die ook zeer voldeed. Tot slot werd filmnieuws op allerlei gebied gegeven. Het slotwoord werd weer g««- -oken door den heer W. Bakker. Den Burg EEN BEHOORLIJKE WOLIHMJ6. In den loop der vorige week is in onze gemeente zeer veel wol verhandeld. Aan vankelijk bedroeg de prijs 80 cent per kg, doch later heeft de firma Vlessing voor 821/, cent verschillende partijen opgekocht. HERWONNEN LEVENSKRACHT. Vrijdagavond 30 Oct. zal in de schouwburg zaal van den heer Pen, de „Herwonnen Levenskrachtfilm worden afgedraaid te 8 uur. Als spreker zal daarbij optreden de heer H. Vuister. Naar men ons mededeelt, spoelden Zondag middag aan 't strand bij 't Westerslag mijn- stutten aan, vermoedelijk afkomstig van een afgeslagen deklast. Ook bevond zich daar ter plaatse een zwaar vat, gevuld met haring, dat later was stukgeslagen, vermoedelijk door jutters. INDIENSTSTELLING ONDERZEEBOOT O 16. De bij de Kon. Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen afgebouwde onderzeeboot O. 16, be- 1 mitrailleur van 40 mm no. 2, zal onder bevel 1 mitrailleur van 40 cm no. 2, zal onder bevel van luitenant ter zee der le kl. C. J. W. van Waning, worden in dienst gesteld, waarna dit schip naar Den Helder zal worden overge bracht. Den Helder, 25 Oct. Aangebracht door korders: Tongen p. kg 1.341.14 Slips 1.080.92 Schol, le soort p. kist 7.305.50 Soliol, 2e soort 4.803.70 Schar 1.801.50 Wijting 1.20—0.90 Door garnalenvisschers: Levende garnalen p. lit 3.401.70 Stoomvaart Mij. Nederland. Chr. Huygens, u., 24 Oct. v. Southampton. Enggano, u., pass. 23 Oct. Ouessant. Johan de Witt, t., 23 Oct. v. Singapore. Moera, t., 24 Oct. v. Hamburg. Poelau Bras, t., 23 Oct. te Londen. Soemba, u., 24 Oct. v. Suez. Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij. Aurora, 23 Oct. te Fiume. Berenice, 23 Oct. v. Kopenhagen. Bodegraven, u., 22 Oct. te Talcahuano. Boskoop, t., 24 Oct. v. Liverpool. Calypso, 24 Oct. v. A'dam. Colombo, t„ 25 Oct. te A'dam verwacht Hercules 24 Oct. v. A'dam. Hermes, 24 Oct. v. A'dam. Irene, 24 Oct. v. A'dam. Juno, 23 Oct. v. Tarragona. Mars, pass. 23 Oct. Finisterre. Odysseus, 24 Oct. v. A'dam. Orestes, pass. 23 Oct. Istanbul (verb.) Saturnus, 23 Oct. te Calamata. Stella, 23 Oct. te Lissabon. Theseus, 24 Oct. v. A'dam. Triton, 24 Oct. te A'dam. Venezuela, 23 Oct. v. Curaqao. Vesta, pass. 22 Oct. Gibraltar. Vulcanus, pass. 23 Oct. Gibraltar. Kon. Holt. Lloyd. Eemland, u., pass. 23 Oct. Dungeness. Montferland, t., 24 Oct. v. Las Palmas. Salland, 22 Oct. te Hamburg. Kon. Paketv. Maatschappij. Houtman, 20 Oct. v. Mahe, Nieuw Holland, 20 Oct. v. Brisbane. Sepora, 23 Oct. te Belawan. Swartenhondt, 22 Oct. v. Singapore. HoilandAmerika Lijn. Beemsterdijk, 21 Oct. te Providence. Binnendijk, 22 Oct. 12 u. 400 m Z.W. v. Va- lentia. Leerdam, 23 Oct. te Norfolk. Rotterdam, 23 Oct. te New-York. Veendam, 24 Oct. te R'dam. Volendam, 24 Oct. v. R'dam. HollandWest-Afrika Lijn. Reggestroom, u., pass. 23 Oct. Dover. JavaChinaJapan Lijn. Tjibesar, 22 Oct. te Batavia. Tjimanoek, 22 Oct. v. Menilla. JavaNew Vork Lijn. Kota Tjandi, 22 Oct. v. Singapore. Palembang, 23 Oct. v. New-Orleans. Rotterdamsche Lloyd. Kota Gede, u., 24 Oct. te Singapore. Modjokerto, 24 Oct. v. Hamburg. Tapanoeli, t., 23 Oct. v. Belawan. RotterdamZuid-Araerika Lijn. Aldabi, t., 23 Oct. v. Victoria. Siiver JavaPacific Lijn. Kota Agoeng, 23 Oct. te Singapore. Silverbelle, 23 Oct. te Beira. Silverwillow, 22 Oct. te Balboa. Stoomvaart-Mij. Oceaan. Aeneas, 23 Oct. te Marseille. Den 8en November hopen Ir onze lieve Ouders A. VAN DER WAL en jj C. J. VAN DER WAL RIJKERS j$ hun 12 >/2-jarige Echtver- k eeniging te herdenken. Hun liefhebbende Kinderen FRANS en DIEUWERTJE. Beukenkampstr. 61. Dank Aan de vele ingezetenen: auto riteiten, winkeliers, leveranciers en anderen, welke reeds veel blijken van belangen gaven voor de te houden tentoonstelling der Pluimveevereeniging H. en O. aangeboden Vooruitbetaald: 10 et. p. regel minimum Met voorultbet: 15 et. p. regel 40 en 00 c. Gevraagd per 1 Nov. net MEISJE van 13.00—20.00 uur, g. k. w. en k., v. g. g. v. Aanmelden tusschen 19.00 19.30 uur Timorlaan 26. Kapster of aank. Kapster gevraagd bij: OTTO OETTLER. Aanmelden Maandagavond, na 8 uur. door Pater A- WINKEL, Dominicaan, in do KATHOLIEKE KERK, Kerkgracht 62 Onderwerp: Aanvang des avonds half negen Toegang vrij aangeboden Vooruitbetaald: 10 et. p. regel f minimum Niet vooruitbet: 15 et. p. regel 40 en 60 c Te huur een aardig WOONHUIS staande Langestraat 55 B. Te bevr.: Spoorstraat 30. Te huur modern Huis Lange- str. 141 bij Singel, 2 gr. sl.k. 5.75 p. w. Flink Huis Gover- dwstr. no. 3, 2 sl.k. 4.00 p. w.; lief Huisje Kuiperstr. 8, 2,00 p. w. Adres: LONDON, Hertzogstr. 52 Te Huur Zit- en Slaapkamers, met of zonder pension. Zeer billijk. Adres: Weststraat 109. Keurige SLAAPKAMER te huur bij Dame alleen. Liefst Dame of Meisje. Adres: Ruijghweg 107. Gevraagd iemand voor administratie en tevens in staat leiding van grossierderij op zich te nemen. Diploma boekhouden en typen strekt tot aanbeveling. Eigenhandig geschreven aanbieding met uitvoerige inlichtingen en verlangd salaris onder No. 43, aan het bureau van dit blad. Admteett in de PCeldeucAe 'Comant Te huur een Woning, De Ruy- terstraat 55, voor klein gezin. Water vrq, electr. en gas aanw. Te bevragen: Hoogstraat 19. aangeboden Vooruitbetaald: 10 ct. p. regel I minimum Niet vooruitbet: 15 ot. p. regel 40 en 60 c. Te koop 3 MOTORBOOTEN met vr(je berging en 1 BOOTEN HUIS, lang 8 Meter 70. Inl.: GEBRS. VISSER, aan de Werf „De Lastdrager". Te koop: het HUIS aan de Breestraat 2628 met Tuin en Broeikasten. Totaal groot 400 Meter. Koopprijs 1300, Inl.: P. BREGMAN, Makelaar en Taxateur, Loodsgracht 46. Te koop groote partij gave Spoorbiels, lang 2.70, breed 25 20, platten en ronde bij: H. SCHRIEKEN, 't Zand. Tel. 6. Te koop keurige WINTER MANTEL m. bont, maat 46, 4. Adres bevr. Bureau v. d. Blad. Goede Geldbelegging. Te koop blokje van 3 nieuwe Woningen. Ook afz. Adres: Bureau van dit blad. Te koop 2 Burgerwoonhuizen, naast elkaar, beslist zonder ge breken, prijs billijk. Te bevr. Bureau v. d. blad. Jit de hand te koop het HUIS Vischmarkt 14, voorzien van elec., gas en water. Ledig te aanvaarden. Te bevr.: Huijgensstr. 37. Te koop nog 1 van 4 nieuw gebouwde Woningen a. d. Prof. Zeemanstr., d. t. a. Tevens nog 4 te bouwen. Lage erfpacht. BONTES REINDERS, Ooievaarstr. 127 en Narcisstr. 52. Vooruitbetaald: 10 ot. p. regel f minimum Niet vooruitbet: 15 ot. p. regel 40 en 60 c. Naaister vraagt nieuw en ver stelwerk. Uit naaien 1.25 p. d. Adres: Koningdwarsstraat 49. ^ïootóte sorteeting ModeAuió tegen de laagite fuifzan ÜBeitc atetieï woi veïvoïmen. 286. Hier was de gehele roversbende bijeen en toen ze zagen dat hun achtervolgers ver in de meerderheid waren, en ze begrepen dat hun hoofdman overmeesterd was, gaven ze zich zonder veel tegenstand over. Nadat Éénoog beve. had gegeven den kapitein naar het schip van de achter volgers over te brengen liet hij het verdere toezicht over de andere gevangene aan zijn helpers over. 287. Hij bemoeide zich nu eerst met Pit en Pat. Hij deed ijn hoofddoek af, haalde de ringen uit zijn oren en rukte ..et lapje voor zijn oog weg. „Wie denken jullie dat ik ben," vroeg hij met ontroerde stem aan de jongens. „Éénoog natuurlijk", zeiden ze beiden tegelijkertijd.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 9