Schepen in den storm Ontzettend familie drama te Venlo Moeder leest voor Doodelijke verkeersonge vallen in de Hoofdstad Storm bedreigt Ameland Bestrijding der jeugdwerkloosheid Een historische kachelplaat Ernstige autobotsing te Amsterdam Een tweede logger vergaan STLXraeJ.1" WSTS Dienstmeisje doet na haar terug komst de vreeselijke ontdekking De verstoorde vergadering van „De Dageraad'' Een slachtoffer van den storm Hef bergen van de „Norburg" Een geraamte gevonden Voor de auto gevallen Verhooging van theeprijzen ZICHZELF, ZIJN VROUW EN DRIE KINDEREN DOOR RE VOLVERSCHOTEN VAN HET LEVEN BEROOFD. Gisteravond heeft zich te Venlo een zeer ernstig familiedrama af gespeeld. Het dienstmeisje van den heer G. werd omstreeks half tien uitgezonden voor een boodschap naar den dokter. Bij haar terugkeer vond zij de deur van de woning ge sloten. Op haar herhaaldelijk bellen werd opengedaan door de schoon moeder van den heer G. In huis kwam zij tot de ontstellende ont dekking, dat de drie kinderen in hun bedden door revolverschoten waren gedood, terwijl men in de woonkamer de ontzielde lichamen van mevrouw G. en haar echtgenoot aantrof. Zeer waarschijnlijk heeft de heer G. eerst zijn kinderen en zijn echt- genoote van het leven beroofd en daarna de hand aan zich zelve ge slagen. De schoonmoeder had even eens verwondingen aan het hoofd. Omtrent het familiedrama, vernemen wij nog, dat de commissaris van politie, na ge waarschuwd te zijn, onmiddellijk met en kele rechercheurs een onde'rzoek in de wo ning van den heer G. instelde. Op de eerste verdieping vond men in de badkamer het lijk van den heer G. met een schotwonde in het hoofd. Naast hem lag een revolver, welke nog patronen bevatte. In de nabijheid vond men ook de echtgenoote van den heer G., zij had twee doodelijke schot wonden in het hoofd, doch vertoonde nog teekenen van leven. Verder onderzoek wees uit, dat in de ka mer boven de salon, de drie kinderen van het echtpaar G. door schotwonden in het hoofd ernstig getroffen waren. De twaalf jarige Piet was reeds overleden. De twee an dere kinderen, de vijfjarige Jan en de zes maanden oude Klaas waren eveneens doode- lijk gewond en overleden vrij spoedig. De toestand van mevr. G. \yas intusschen zoo ernstig geworden, dat deze hopeloos ge acht werd. Kort na tien uur is ook zij over leden. Omtrent de motieven, welke tot dit ver- Schrikkelijke drama hebben geleid, tast men volkomen in het duister. Van eenige oneenig- heid in het gezin van den heer G. was geen sprake. Om ruim acht uur had de familie zich aan tafel begeven voor den avondmaal tijd. Tijdens het eten van de soep werd de moeder van mevr. G. plotseling onwel. Dit werd zoo ernstig, dat het dienstmeisje werd Weggezonden om doktershulp te halen. Toen zij terugkeerde met den huisarts van de fa milie G., bleek de woning gesloten te zijn. Ook aan de achterzijde kon men niet binnen komen. Door kloppen en bellen kreeg men tenslotte gehoor en werd de deur geopend door de moeder van mevrouw G. Zij was bloedend aan het hoofd gewond, hetgeen terstond het vermoeden deed rijzen, dat er iets niet in orde moest zijn. Zij was zeer ontsteld en uit haar verklaringen kon worden afgeleid, dat de heer G. geschoten had. De toestand van de schoonmoeder van den heer G. was niet onmiddellijk ernstig. Onder den indruk van het gebeurde kon zij echter niet veel in lichtingen verstrekken. Tot laat in den nacht heeft de politie het onderzoek voortgezet. Personenauto's met elkaar in botsing. Bejaarde man door tram aangereden en gewond. Amsterdam, 28 October. Gister in den vooravond, omstreeks zes uur, hebben onge veer tegelijkertijd in de Noorder Amstellaan te Amsterdam twee verkeersongevallen plaats gehad. Tet hoogte van de Scheldestraat zijn twee personenauto's tengevolge van de gladheid van het wegdek met elkaar in botsing ge komen. Behoudens materieele schade a. de beide wagens, liep het ongeluk goed af. Het tweede geval was van ernstiger aard. Bij de Slingerbeekstraat wilde een 68-jarige man den rijweg oversteken, toen hij plotse ling een auto zag naderen. Hij liep achter uit, met het noodlottige gevolg, dat hij door een wagen van lijn 25 werd aangereden. Met een ernstige hoofdwonde en inwendige kneuzingen is de man naar het Ned. Israël. Ziekenhuis aan de Keizersgracht overge bracht. Duin weggeslagen. De dijk zit vol gaten. Een nieuwe storm zou noodlottig worden. Andermaal heeft de storm onheil aange richt op de Zuidkust van Ameland. Nog was men bij lange na niet gereed met de werkzaamheden van den zeedijk of op nieuw heeft de zee den gehavenden dijk be sprongen en groote schade er aan toege bracht. Dinsdag bevond de gansche bevolking zich aan de Zuidkust en keek in spanning naar de kokende golven, die steeds maar hooger kwamen. Omstreeks 7 uur was de toestand kritiek. Deskundigen waren gisterochtend van oordeel, dat de zeewering op Ameland aan een volgenden storm geen weerstand meer kon bieden, zoodat men bevreesd is, dat bij aldien de storm weder aanwakkert de dijk zou doorbreken, aldus de „Msb." Ook gisternacht heeft de dijk het zeer zwaar te verantwoorden gehad. De golven hebben opnieuw een aantal groote gaten ge maakt. Over een lengte van acht K.M. zijn op het oogenblik 60 gaten in den dijk ge slagen, van welke sommige een diepte heb ben van drie meter. Aangezien de toestand op Ameland inderdaad kritiek mag worden geacht, heeft hedenmorgen het college van Gedeputeerde Staten van Friesland in aller ijl een extra boot gecharterd en is in storm en regen naar Ameland vertrokken. De burgemeester van Ameland heeft het college ter plaatse ontvangen en rondgeleid. De commissaris van de Koningin in Fries land, baron van Harinxma thoe Slooten heeft vergezeld van den dijkgraaf ir. Bier- ma van Leeuwarden' en den hoofddirecteur van den Waterstaat ir. v. d. Burg en ver der den hoofddirecteur van den Provincia len Waterstaat Wouda, benevens de Gede puteerden Dijkstra, Geerts, Boelens, de Jong en Frikke een bezoek gebracht aan den be schadigden zeedijk. Het is noodig dat spoedmaatregelen wor den getroffen ter beveiliging van den zee dijk. Dezer dagen hield de stichting „Alge- meene Nederandsche Organisatie ten dien ste van jeugdige werkloozen, de A.N.O.J.W., haar eerste bijeenkomst onder voorzitter schap van prof. dr. G. A. van Poelje, te Den Haag. De organisatie, die zich tot doel stelt de bestrijding van het kwaad der jeugd werkloosheid in Nederland zonder onder scheid van godsdienstige of politieke ge zindheid der betrokkenen, tracht dit doel te bereiken door: a. het bevorderen van arbeid voor .jeug dige personen; b. het bevorderen van kampwerk; c. het verleenen van geestelijken en zoo noodig stoffelijken steun; d. het in het leven roepen van gelegen heden, waar hun geestelijke of lichamelijke ontwikkeling wordt geboden; e. uitzending naar internaten', f. het geven van voorlichting over het werk der stichting. g. het uitvoeren van daarvoor in aan merking komende adviezen. h. het bevorderen van goede emigratie. i. alle andere wettige middelen, welke het doel kunnen bevorderen. Zij biedt hulp aan reeds bestaande plaatselijke commis sies en zal op plaatsen waar geen vereeni- gingen bestaan die zich voor de jeugdige werkloozen interesseeren. zelf het initiatief nemen om afdeelingen op te richten. Vragen van dr. ir. Th van der Waerden aan den minister van Justitie. Het Tweede Kamerlid Van der Waerden heeft aan den minister van Justitie de vol gende vragen gesteld; 1. Is het den minister bekend, dat op Maandag 26 October 1.1. te Utrecht een openbare vergadering van de vereeniging „De Dageraad" moedwillig is gestoord door een 40-tal personen, die blijkbaar met dat doel in een of meer autobussen van elders waren gekomen? 2. Is het juist, dat de personen, die de vergadering verstoorden, mede door het werpen van allerlei voorwerpen, en die zich met geweld verzet hebben tegen de aan wezige rechercheurs van politie, tot de N. S.B. behoorden, en vanwege N.S.B.-instan- ties daarheen gedirigeerd waren? 3. Is de minister bereid te onderzoeken in hoeverre verband bestaat tusschen den bekenden georganiseerden overval bij Ab coude in den nacht van 17 op 18 Juli 1.1. en deze geweldpleging en aanslag op het vergaderrecht te Utrecht, en of hier sprake is van een speciale organisatie tot het be drijven van terreur tegen andersdenkenden? 4. Is de minister bereid de politie zoo danig te instrueeren, dat gewaarborgd wordt, dat vergaderingen, welke door kwaadwilligen verstoord zijn, na hun ver wijdering, ongestoord kunnen worden voort gezet? Oud familiestuk van de Waldecks door verzamelaar aan de prinses aangeboden. De heer J. Ten Bruggencate te Albergen (gent. Tubbergen) in Twenthe is een kunst verzamelaar, die zich jarenlang heeft be ijverd om een uitgelezen collectie buitenge woon interessante voorwerpen bijeen te brengen. Hij heeft zich vooral geïnteresseerd voor oude Twentsche kunst, met name voor de voortbrengselen van huis- en handwerk nijverheid. Zoowel uit Twenthe zelf, uit on derscheidene andere deelen des lands, als uit het. buitenland heeft hij voor zijn ver zameling voorwerpen gekregen. Zijn huis de Mariahoeve is het museum waarin alles is ondergebracht. Deze antiquiteiten-verza melaar is er een van zeer bijzonder soort, met een onbegrensde liefde voor zijn objec ten. Eenige jaren geleden heeft de heer Ten Bruggencate in een winkeltje ergens in Duitschland een ijzeren plaat gekocht, die hij vervolgens heeft schoongeschuurd; daar bij kwam hij tot de ontdekking dat het een stuk laat-Gotisch gietwerk uit het Rijnland was. Het is een fragment van een oude kachel, met een religieuse voorstelling. De kruisiging van Christus is er op afgebeeld, terwijl onder de voorstelling te lezen staat Kneutzigung Christus. Geheel onder op de kachelplaat in de cartouche, staat het in schrift Josias Grave und Her zu Waldeck 15S0. Toen kort geleden de stamboom van Prins Bernard in de kranten werd gepubliceerd, viel her den heer Ten Bruggecate op dat deze stamboon opklimt tot Christiaan, Graef van Waldeck, 15851637. Blijkens de kachel plaat is het graafschap Waldeck echter nog van ouderen datum, hetgeen voor den en thousiasten verzamelaar reden was dit oer oude familiestuk terug te geven aan de familie waaruit het stamde. De eigenaar van dit stuk heeft toen na gevoerde correspondentie de plaat aange boden aan de Prinses als huwelijksgeschenk H K.H. heeft de plaat aanvaard, terwijl de heer Ten Bruggencate een zeer waardeeren den brief voor zijn waardevolle attentie ont ving. yy Twee personen licht gewond. Gisterochtend om elf uur zijn op den Haarlemmerweg bij den Uitvveg een melk- auto, komende uit de richting Sloterdijk en een personenauto, welke uit tegenover gestelde richting naderde, met elkaar in botsing gekomen. De beide wagens werden aan de voorzijde ernstig gehavend en moes ten worden weggesleept. De bestuurder van de personenauto en een inzittende van den melkwagen kregen lichte verwondingen en konden na door een dokter verbonden te zijn, huns weegs gaan. Het ongeluk gebeurde, toen de melkwa gen een zwenking maakte naar links, om den Uitweg in te slaan. De bestuurder van de andere auto, welke een snelheid had van 60 Km. had deze ma noeuvre te laat opgemerkt waardoor de botsing niet meer kon worden vermeden. De personenauto maakte een slag om, terwijl het andere voertuig eenige meters achteruit gegooid werd. VAN ZES METER HOOGTE GEVALLEN. Metselaar te Nijmegen valt van het dak. Gistermiddag is de 42-jarige Metselaar W. J. bij het schoonmaken van een dakgoot in de Stijn Buysstraat van het ongeveer 6 m. hooge dak gevallen en met den rug op de ijzeren pinnen van een tuinhek te recht gekomen. Hevig bloedend en met ernstige inwendige kneuzingen is de man opgenomen en na verbonden te zijn, naar het St. Canisiusziekenhuis vervoerd, waar hij kort na aankomst is overleden. Mast steekt bij IJmuiden boven wa ter uit. Er bestaat alle aanleiding om aan te nemen, 'dat de hevige storm een tweede scheepsramp heeft veroorzaakt, welke mo gelijk in omvang het drama van de Sch. 68 overtreft. Men heeft namelijk op korten afstand van de buitenhaven ongeveer 2 km. uit de pieren benoorden den z.g. Uiterton dit is de laatste boei voor IJmuiden een mast van een wrak ge signaleerd. Reeds Dinsdagmiddag kwamen berichten hieromtrent binnen, doch zeker heid kon niet worden verkregen. Gisteren ochtend heeft de loodsboot op do aange geven plaats een onderzoek ingesteld, waarbij inderdaad de mast werd waarge nomen. Hoewel er geen enkele gissing kan worden gemaakt, met welk schip men hier te doen heeft, schijnt het niet uitgesloten, dat hier een tweede logger in de golven is verdwenen. Zoodra de zee minder ruw is, zal men een nader onderzoek instellen. Het spreekt vanzelf, dat de vondst van de mast in vis- scherskringen groote ongerustheid heeft gewekt. Verder wordt gemeld, dat Dinsdagmiddag op het strand voor het fort te IJmuiden een boot is aangespoeld. Aanvankelijk dacht men, dat deze afkomstig was van den verganen logger Sch. 68, doch het bleek, dat zij gemerkt was Sch. 179. Dit behoeft echter nog geen aanwijzing te zijn, dat het vaartuig schipbreuk heeft geleden, aange zien de boot van dek zou kunnen zijn ge spoeld. Nadere berichten omtrent de Sch. 179. welke toebehoort aan de reederij Frank Vrolijk te Scheveningen, zijn nog niet ont vangen. Nog een trawler in nood? Het schip zou ronddrijven met wegge slagen brug en schoorsteen. Een gister in IJmuiden binnengekomen logger heeft gerapporteerd op zeven mijl N. W. van IJmuiden een trawler te zijn voor bijgevaren, die ronddreef met weggeslagen brug en schoorsteen. De „Neeltje Jacoba" de motorreddingboot van de Noord- en Zuid-hollandsche red ding-maatschappij is om twaalf uur uitge varen om zoo noodig hulp te verleenen. De naam van den trawler is nog niet bekend. De gehavende trawler behouden binnen. De trawler welke volgens het rapport van een in IJmuiden binnengekomen logger ,op korten afstand van de haven in nood verkeerde, is er in geslaagd op eigen kracht behouden in IJmuiden binnen te komen. Het bleek te zijn de „Adriatic", IJm. 18, welke geëxploiteerd wordt door e encom- binntie van Noorwijksche visschers. Het vaartuig werd geescorteerd door de „Neeltje Jacoba", welke, zooals gemeld, voor eventueele hulpverleening was uittre- varen. Eerste gtunrman van de „Poclau Bras" doodelijk verongelukt. Naar wij vernemen, is Dinsdag tijdens den hevigen storm aan boord van het vrachtschip ..Poelan Bras" van de Stoom vaart Maatschappij „Nederland" tusschen Hamhure en Cuxhaven een doodelijk onge luk gebeurd. Het slachtoffer is de eerste stuurman, de heer M. J. C. van 't Riet uit Rotterdam, die door een stortzee van de bak is ge slagen, waarbij hij zeer ernstig werd ge wond. De heer Van 't Riet werd te Cuxhaven aan den wal gebracht, waar hij in het zie kenhuis werd opgenomen. In den loop van den nacht is hij aan zijn verwondingen bezweken. De heer Van 't Riet was 42 jaar oud en gehuwd. De „Poelau Bras" heeft inmiddels de reis naar Amsterdam voortgezet. Een uiterst moeilijke sleepreis. Omtrent de berging van het in nood ver- kecrende Duitsche stoomschip „Norburg" kan nader worden gemeld dat zoo wij reeds meldden, de sleepboot „Holland" van de reederij Doeksen na een uiterst moeilijke tocht gisterenochtend om zeven uur met het schip de Eems is binnengevallen. Van de „Norburg waren de luiken ingeslagen en bovendien was het roer defect. Een zeer hachelijke situatie ontstond, toen de sleep tros afknapte. Met bovenmenschelijke in spanning, waarbij de betrokkenen in levens gevaar hebben verkeerd, is men er in ge slaagd, weer verbinding te krijgen. Teneinde ur R°,ven te doen bedaren, heeft de „Norburg' veel olie gestort. De red- (Hnghoot „Tnsnlinde" bleef voortdurend in de nabijheid, om assistentie te verleenen, indien deze noodig mocht zijn. De sleep is in den loop van den ochtend te Emhden aangekomen. De „Norburg" welke een laadvermogen yan 4300 ton, was geladen met stuk goed. De lading is door de inwerking van het zeewater ernstig beschadigd. De „Greta Glad" te Botterdam. Rotterdam 28 October - De ongeveer m?vkr". _registerton metende Duitsche tankboot „Greta Glad", afkomstig uit Ham burg, welk schip Dinsdag op de NWd7PP van HonandevereXCnendenPn[ar Rotte""^ Men meldt aan de N. R. Ct.: Ongeveer een maand geleden is bij het bag geren te Ouddeel (gem. Huizum) (gem. Leeuwarderadeel) een geraamte gevonden. In verband met de in enkele bladen ver schenen mededeeling, dat dit geraamte af komstig zou zijn van den voormaligen boek houder der gemeentereiniging te Leeuwar den, W., die in 1922 op tot nog toe onver klaarbare wijze uit Leeuwarden is verdwe nen, hebben wij ons voor nadere inlichtin gen tot den burgemeester van Leeuwardera deel, den heer J. G. Jansonius gewend. Deze deelde ons mee, dat toen de chef-veldwach ter van Leeuwarderadeel van de vondst van het skelet in kennis werd gesteld, de zaak op advies van den burgemeester onmiddel lijk in handen van den officier van justitie is gesteld, bij wien zij momenteel nog steeds in onderzoek is en die daarbij door den chef- veldwachter van Leeuwarderadeel terzijde gestaan wordt. JONGETJE VAN BINDER GEVALLEN EN GEDOOD. Wageningen, 28 Oc.: De 5-jarige Gijsbert van der Laan was bij het spelen met vriendjes op den binder geklommen, welke achter een dorschmachine was gekop peld. De knaap viel er af en werd door een der wielen van den binder, die door een tractor voortbewogen werd, overreden. De iongen liep nog naar huis, doch zakte voor de woning in elkaar en overleed spoedig. De bestuurder van den tractor had van het ongeval niets bemerkt. Doodelijk ongeluk te Haarlem. Haarlem 28 October Gistermiddag is de dertig-jarige schilder L. op don Janswcg bij het uitwijken voor een langs het trot toir geparkeerd staande auto met het voor wiel van zijn fiets in de tramrails terecht gekomen. Hij viel juist voor een hem ach teropkomende autobus Hoewel de chauffeur krachtig remde en het stuur omgooide, werd L. overreden. Met zware inwendige kneuzingen is hij naar het St. Elisabeth- gasthuis overgebracht, waar de ongelukki ge bij aankomst reeds overleden bleek te zijn. HET HUWELIJK VAN PRINSES JULIANA Amsterdamsche Onderwijzers zeg gen hun medewerking toe voor eventueele plannen. In een dezer dagen gehouden vergadering van eenige onderwijzers- en ouderorgani saties van het openhaar onderwijs te Am sterdam hebben deze hun instemming be tuigd met het initiatief van 't gemeentebe stuur van Amsterdam met betrekking tot het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard en hun medewerking toegezegd bij uitvoering van eventueele plannen in dit verband. WINKELDIEVEGGEN BETRAPT. 7 wee jonge meisjes gearresteerd. dPGKmi""d<da!? zi'n in een magazijn aan meisi rtraf fe Amsterdam twee jonge schu Hio. ?lden' die z,ch dttar hcbben "oerinrmi K®maakt aan diefstal van winkcl- strant vorh a °.P het b,,reau aan de MarniX- «™h";°ïs.,e w de^ vernemen, is in verband met rincsivem Jde tbeePr'izen van regee- priis vin in gevonden' clat de verkoops- geveer'm 'eC* 'n den deta>'handcl met on geveer 10 cent per pond wordt verhoogd.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2