Tweede Kamer Hetregeerings- naasfe toekomst Buitenland Wrak bij IJmuiden nog niet herkend België zal aangegane ver plichtingen nakomen De opstandelingen in het gezicht van Madrid De Bilt seint Arrondissements rechtbank te Alkmaar Marktberichten „Krachtig gezag de groot ste verdienste van dit Kabinet" SPANJE Noodlottige scheepsramp in Egypte Uit onze Omgeving v. f De nieuwe paehtwetregeling bijna in kannen en kruiken! De con- tract-dwang geweerd. Nog wat amendementen in behandeling. Den Haag, 28 October 1936. De behandeling der nieuwe Pachtwet loopt ten einde! De groote vraagstukken zijn onder het oog gezien en uitgevochten, meestal ten genoege van de Kamer. Minister van Schaik toonde zich meegaande, zoover zijn verant woordelijkheid en zijn inzicht dat toelieten. Doch ter eere van de Kamer moet gezegd worden, dat de heeren (de dames deden dit- D Pv JIL maal niet mee!) geen enkele maal iets voor- graad en stiefkinderen. Voorts was er een stelden, ten aanzien waarvan de minister een .onaannemelijk" moest laten hooren, ",uitgenomen dan een enkel amendement, dat bepaald technisch niet door den beugel kon. <Er heerschte in de Lagerhuis-zaal een merk waardige geest van geneigdheid tot samen- Werken, die slechts een hoogst-enkele maal door een wat scherp geluid verstoord werd. Bijkans geen spoor van „politiek geharre war"! Zoodat b.v. de oppositie tegen art. 9, een groot deel der rechterzijde, onder aan voering van oud-minister de Geer (C.H.), die hardnekkig optornde tegen de in de wet ge legde rechterlijke bevoegdheid, zoo noodig nieuwe pachtcontracten te herzien, niet de minste .stekeligheden" van welken linkschen kant ook veroorzaakte. Men begreep het prin- cipieele der bezwaren blijkbaar volkomen, en dacht niet aan vertroebelende motieven. Als de Communisten een bruikbaar amendement hadden voorgesteld (zij kwamen o.a. met 't denkbeeld, pachtcontracten reeds drie maan den na de afsluiting daarvan voor wijzigin gen in aanmerking te doen komen, wat na tuurlijk veel te kort is, en via een amend.- Hiemstra (s.-d.) op één jaar werd gesteld het ontwerp wilde twee jaren dan zou men dat eveneens hebben aanvaard. Anti- Revolutionnairen, Chr. Historischen, Katho lieken, Socialisten en Vrijz. Democraten heb ben aan de wet practisch meegewerkt, zagen amendementen, door hen voorgesteld, aange nomen. 't Was dus een waar verbroederings feest", dat over eenige weken echter, als de algemeene beschouwingen over de Rijksbe- grooti-ng aan de orde komen, lichtelijk ver flauwd zal zijn!... Het groote resultaat van heden was onge twijfeld de aanneming van de amendementen -van den Heuvel (a.r.), waardoor de rechter lijke bevoegdheid tot wijziging van nieuw aangegane contracten kwam te vervallen, en alleen overblijft het vernietigingsrecht, als buitensporige bepalingen in het contract voorkomen, of wegens veranderde omstandig heden (art. 9 en 25). Een aanzienlijke meer derheid van A.R., C.H., 11 Kath., V.B. en V.D. plus de heer Vervoorn (Platt.) steunde in deze. De heer de Geer had begrepen, dat de weg neming van den „contract-dwang", hoe dan ook, voor den pachter minder gunstig was, en daar de gestie van den afgevaardigde zich slechts richtte tegen een juridisch mon strum en niet tegen een te fraaie positie van den pachter, dien hij gaarne de hand boven het hoofd wil houden, ontwierp de oud minister een amendement op art. 8 om moge lijk te maken, dat de rechter een nieuw contract niet alleen kan vernietigen op grond van buitensporigheid, maar tevens, wijl de overeenkomst voor den pachter geen be staanszekerheid oplevert. Dit amendement haalde zonder stemming de eindstreep, werd dan ook algemeen als een verbetering ge voeld, vooral door degenen, die het wegval len van de rechterlijke wijzigingsbevoegd heid betreurden. Hiermee was een einde gekomen aan den principieelen strijd rond de nieuwe Pacht- regeling, gesproken kan nu worden van een „nationale wet", door de overgroote meer derheid der volksvertegenwoordiging gewild. Bij de volgende artikelen kwam nog wel eens een flauw spoortje van principieele bedenkingen te voorschijn zoo b.v. bij art. 19 betreffende noodzakelijke reparaties, door den pachter, op kosten van den verpachter doch het waren alle zaken van meer dan ondergeschikt belang. Bij art. 16 wist de heer van den Heuvel eveneens een amend. aan genomen te krijgen, kleine stukjes land met een pachtprijs van ten hoogste 50.— buiten de regeling te houden. Het gaat hierbij im mers slechts om een tuintje of om een sim pel aardappelveldje, het zou te veel romp slomp geven, daar het geheele pacht mecha nisme voor in werking te stellen! Doch de heer Van Koeverden (R.K.) zorgde er via zijn amendement voor, dat in elk geval ook die kleine overeenkomstjes op papier moeten worden gesteld. Het reeds genoemde art. 19 bracht weder den heer Van den Heuvel in 't geweer, die het niet goed vond, dat de verpachter de rekening voor noodzakelijke reparaties een voudig van het pachtgeld kon afhouden, als de verpachter niet zelfstandig voor repara ties zorgde. Minister Van Schaik voelde wel voor de bezwaren en deelde mede, geen bezwaar te hebben, als werd voorgesteld, dat de pachter eventueel tegen den verpachter een vordering heeft, zoodat, bij oneenigheid met den verpachter, de rechter over de bil lijkheid van die vordering kan oordeelen, dus over de noodzakelijkheid der reparaties. Het genoemde amendement wilde iets anders doch de voorsteller wijzigde zijn geesteskind en aldus ging de Kamer ermee accoord.^ Het zooveelste steentje des aanstoots was uit de wetsvoordracht verdwenen! Bij art. 23 (billijke vergoeding aan den pachter na beëindiging der pachtovereen komst, voor aangebrachte verbeteringen) strandde nu eens een amendement-van den Heuvel, dat de Minister een belangrijke ver slechtering noemde en dat daarom weid ingetrokken. Weer kwam de heer Van den Heuvel bij art. 24 uit zijn tent, maar het betrof nu meer een wijziging, in overeenstemming met he veranderde in art. 19. Het ging om de ver mindering van den pachtprijs wegens buiten gewone omstandigheden, zonder schuld van den pachter. Het ontwerp gaf den pachter het recht tot 6 maanden na afloop van het betreffende pachtjaar of -seizoen verminde ring van pacht te erlangen Het door den minister overgenomen amendement spreekt .van „vordering" van den Pachter. hp„tPTr. Art, 28, den pachter verbiedend de bestem ming van het pachtgoed te veranderen, deed de heer Koeverden voorstellen, °°^'er^pt rechter in te schakelen, aang onder alle omstandigheden een bestemming een nadeel bet eekent. a van Schaik wees op de wijzigingsmogelijk heden in ^1^25, en achtte het amendement eigenlijk niet noodig. 5 oorzitte amendement-Hiemstra, dat ingaat tegen de bepaling, dat de pachter bewijzen moet, over 18 maanden schade te zullen ondervin den van de opzegging van 't pachtcontract, wil de rechter de opzegging teniet kunnen doen, als tenminste de verpachter niet groo- ter schade lijdt door de niet-opzegging. Over deze kwestie wordt morgen nog verder gehandeld. Vermoedelijk zal men wel een -voor beidepartijen bevredigende modus weten te vinden, gelijk men in deze dagen steeds heeft gedaan. liet bij zitten en opstaan beslissen, doch het bleek niet mogelijk, op die manier de gezind heid der Kamer te leeren kennen. En de stemming leverde een meerderheid van... 1 stem op! Het kreeg 45 van de 89 stemmen. Na de aanneming van een paar technische wijzigingen van den heer Hiemstra op de art. 32 en 33, aangaande verhooging van pacht prijs, als de publieke rechten voor den ver pachter zijn verhoogd of door uitvoering van openbare werken, kwam men ten slotte bij art. 36, regelend de wijze van opzegging der pachtovereenkomst. Hier liggen natuurlijk nog wel .voetangels en klemmen"! i.laar men zal ongetwijfeld tot een vergelijk komen. De zaak is, dat een amendement-Ebels (V.D.) bepaald wil zien, dat, als de verpachter-zelf of zijn kinderen het goed willen gaan be werken, de opzegging onherroepelijk is. Een sub-amendement-Louwes (V.B.) beoogt deze bepaling uit te strekken tot den derden ALGEMEENE BESCHOUWINGEN VAN DE TWEEDE KAMER OVER DE RIJKSBEGROOTING. Aan het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over hoofdstuk I der Rijksbegrooting 1937 (Algem. Be schouwingen), is het volgende ont leend: Zeer vele leden meenden hun be- schouwinge ditmaal te moeten aan vangen met uiting te geven aan hun blijdschap over de verloving van Prinses Juliana. Men verklaarde zeer te zijn getrof fen door het bijzonder hartelijk ka rakter van de hulde, die het geheele Nederlandsche volk bij die gelegen heid aan de Koninklijke Familie heeft gebracht, Voor zoover dit nog noodig was, is thans wel overtuigend gebleken, dat het Nederlandsche volk geen nieuwe vormen in zijn staatsbestel behoeft om zich een eenheid te ge voelen. Het Kabinet en de gulden. Verscheidene leden meenden dat de z.g.n. aanpassingspolitiek gefaald heeft. Zij zetten dit uitvoerig uiteen. Vrij algemeen heerschte het gevoel, dat na de devaluatie een nieuwe kans was ontstaan voor herstel van ons economische leven. Door de hierbedoelde gebeurtenis schijnt de positie van het kabinet voor het oogenblik belangrijk verbeterd te zijn. Men zou kunnen zeggen, dat thans voor de tweede maal de gulden het kabinet-Colijn heeft gered. In 1935 deed hij dat door zich te laten herstellen, in 1936 door zich te laten deprecieeren. Breede samenwerking. Mocht het gebeurde op monetair gebied er toe leiden, dat de samenwerking tusschen de politieke partijen in ons land wordt ver gemakkelijkt, dan zouden sommige leden dat toejuichen. Een reden om het tegenwoor dige kabinet thans hun vertrouwen op te zeggen, zagen zij niet. Wat de toekomst be treft, achtten zij een zoo breed mogelijke samenwerking, met uitsluiting nochtans van de extremistische partijen, zeer ge- wenscht. Geen eenheidsfront. Verscheidene leden stelden er prijs op, uit drukkelijk te verklaren, dat zij in geen en kel opzicht bereid zijn tot het aangaan van eenige politieke verbintenis met de links- extremistische groep, ondanks de uitnoodi- gingen tot samenwerking in een eenhéids- front of een volksfront, die deze groep tel kens weer tot hen richt. Richtlijnen leid. voor regeeringsbe- Verscheidene andere leden, zich aanslui tend aan hetgeen door het lid der Kamer, den heer Goseling werd gezegd, stelden er prijs op, de thans te volgen richtlijnen aldus samen te vatten: a. de regeering zal met het verleden moeten breken, Zij zal de door haar nood gedwongen op monetair gebied genomen maatregelen niet alleen monetair-technisch moeten uitvoeren, maar doelbewust econo misch en sociaal moeten richten, tot ver sterking van de positie van ons land naar binnen en naar buiten. b. Er zal een bewuste, typische politiek van conjunctuur-stimuleering moeten wor den gevolgd. Daarin ligt ook de beste, maar dan ook de afdoende waarborg, dat sociale aftakeling en sociale afbraak worden be ëindigd en voorkomen. Op deze basis waren de leden, hier aan het woord, bereid aan dit kabinet een slot- vertrouwenscrediet te geven. Positie van kabinet sterk. Verscheidene leden gaven als hun oordeel te kennen, dat de positie van het Kabinet sterk is. Het volk gevoelt zich in menig opzicht veilig onder zijn leiding. Het heeft ver trouwen in de bekwaamheid van de ministers, inzonderheid van den voorzitter van den Ministerraad en van den minister van Financiën. De groote verdienste van dit Kabinet is, dat het een krachtig gezag heeft getoond. Het beleid, dat het Kabinet op econo misch en financieel gebied gevoerd heeft, noemden deze leden door de omstandighe den geboden. De aanpassingspolitiek was noodzakelijk door de voortdurende daling van de inkomsten van het volk en ook van die der openbare lichamen. Rechtsche coalitie. Sommige leden zagen in het herstel van de vroegere samenwerking tusschen de par tijen ter rechterzijde den besten waarborg voor een juiste toepassing en goede werking van ons parlementaire stelsel. Of dit mo gelijk is, kan thans niet worden beoor deeld. Opneming van de sociaal-democra ten in een regeeringscombinatie zou, afge zien van principieele bezwaren daartegen, naar hun meening slechts bevorderlijk zijn aan den groei van de N.S.B. Sociaal-demo cratische ministers zouden dan mede soort gelijke maatregelen moeten nemen, als het kabinet-Colijn heeft genomen. Dat zou bo vendien den communisten wind in de zei len geven. En de groei van de communis tische beweging zou op zijn beurt weer de N.S.B. versterken. VRAGEN VAN N.S.B.-AFGEVAARDIGDE. Door het Eerste Kamerlid Marchant d'An- sembourg (N.S.B.) zijn de volgende vragen gesteld: Is de Minister van Binnenlandsche Zaken bereid aan de uitzending door den Vrijden kers Radio Omroep een einde te maken? Is de Minister van Justitie bereid de god- loozen-organisatie, genaamd de Vrijdenkers- Vereeniging „De Dageraad", als hebbende ten doel aanranding en bederf der goede zeden, te verbieden en te ontbinden? Hét wrak van het door de voorgaats van hier kruisende stoomloodsboot nabij de brul boei aangetroffen vaartuig, waarvan de mast boven water uitsteekt, is nog niet geïdenti ficeerd. Te oordeelen naar den vorm van den mast meent men te doen te hebben met een visch- logger en deze meening combineerend met het aanspoelen van een scheepsboot met het merk SC.H 179 vreest men, dat het het wrak is van den logger Cornelis Vrolijk Fzn. uit Scheveningen. Hoe het zij, zekerheid heeft men niet voor dat een nader onderzoek kan worden inge steld. Dit kan evenwel niet gebeuren voor de weersomstandigheden zich gewijzigd heb ben, want met een woelige zee is het onmo gelijk voor een duiker, om af te dalen. De SCH 179 had een bemanning van tien koppen aan boord. Echter zal een zelfstandige politiek worden gevoerd. Trouw aan den Volkerenbond. Be Belgische Kamer heeft gisteren de interpellatie over de buitenland- sche politiek der regeering en de be- teekenis, die moet worden gehecht aan de recente redevoering van den koning, behandeld. De socialistische afgevaardigde Hubin ver klaarde o.m.: Wanneer neutraliteit de defi nitie is van onze onafhankelijkheid, wan neer dit wil zeggen, dat wij te allen tijde het recht hebben te handelen volgens on ze belangen, gaan wij daarmede accoord. Men mag echter niet de aardrijkskundige ligging van België vergeten, die het land in e enoorlog kan meesleepen als in 1914. De communist Relecom verklaarde, dat alleen een overeenstemming tusschen alle vredelievende mogendheden de wereld voor een oorlog kan behoeden. Hij wil niet dat België in een oorlog wordt meegesleept. De Rexisten dienen vervolgens een motie in, waarin zij zeggen te betreuren dat de re geering het Locarnoverdrag en het accoord betreffende overleg der generale staven met Frankrijk nog niet heeft opgezegd. In antwoord op de ten aanzien van de Belgische buitenlandsche politiek gestelde vragen heeft de minister van buitenland sche zaken Spaak in de Kamer o.m. ver klaard, dat niemand tot de meening kan komen, dat de rede van koning Leopold een verbreken beteekent van de verplichtingen van België. Wat overblijft van het verdrag van Locarno en van de accoorden van Lon den behoudt zijn waarde, evenals hetgeen gezegd is bij de besprekingen der Engelsche, Fransche en Belgische generale staven Wat is gebleven blijft bestaan en wij onderhan delen om het te verbeteren, aldus minister Spaak. Minster Spaak wees er vervolgens op, dat België er niet aan dacht den Volkenbond te verlaten en dat het land in alle opzichten wil blijven medewerken ter bevordering van de collectieve veiligheid. „Wij moeten onze buitenlandsche politiek echter baseeren op de werkelijkheid en we mogen onze veiligheid niet uitssluitend afhankelijk stellen van de collectieve veilg- heid. Onze buitenlandsche politiek moet daarom volkomen zelfstandig zijn, alhoewel de regeering zal blijven medewerken tot de organisatie van den vrede. België laat weten dat het nooit zal toe staan, dat zijn gebied gebruikt zal worden als operatiebasis voor een aanval op een andere mogendheid. Ofschoon onze buiten landsche politiek rekening dient te houden met de mogelijkheid van een oorlog, wil dit niet zeggen dat we oorlogszuchtig zijn. Wij wenschen alleen onze onafhankelijkheid te handhaven en daarom willen wij een uit sluitend Belgische politiek voeren" LUCHTMACHT DER REGEERING IN ACTIE NEGENTIEN VLIEG TUIGEN DER OPSTANDELINGEN VERNIELD. De troepen van Varela hebben gisteren belangrijke vorderingen in de richting van Madrid gemaakt. Zij rukten op van het dorp Cuba tot Terrejon la Cazzada. Zij namen 200 man der regeeringstroepen ge vangen, tien kanonnen en veel ander oor logstuig vielen in hun handen. De eenige weg, die van Madrid uit nog begaanbaar is, werd door de rechtsche luchtmacht on der vuur genomen. In den sector van het Secoriaal hebben de troepen van Mola hun tegenstanders uit hun posities verdreven en hun ernstige verliezen toegebracht. Vijf tien machinegeweren vielen hun in handen. Twee vliegtuigen der linkschen zijn in de zen sector neergeschoten. Bij het bombar dement van de haven van Gijon is ernsti ge schade aangericht. De opstandelingen in het van Madrid. gezicht Het Duitsche nieuwsbureau deelt mede, dat de aanval van de opstandelingen onder leiding van generaal Varela hen tot dicht bij Madrid heeft gebracht. Het vliegveld Getafe ligt open voor de stellingen der opstandelingen en de huizen zee van Madrid kan met het bloote oog worden waargenomen. Luchtaanval op Talavera Ne gentien vliegtuigen der rebellen ver nietigd. Radio Madrid meldt, dat de luchtstrijd krachten der regeering het vliegveld Tala vera del Tairo gebombardeerd hebben en daarna 19 toestellen der Mitten hebben ver nield. Om Oviedo. De regeeringsberichten melden, dat de mijnwerkers troepen met succes hun actie tegen Oviedo voortzetten en vorderingen bereikten. Aantal executies te Barcelona zou 25.000 bedragen. Uit Barcelona wordt, naar het radiosta tion Jerez de la Frontera mededeelt, ge meld, dat het totaal aantal executies te Bar celona 25.000 bedraagt. STOOMSCHIP BIJ ALEXANDRIË VERGAAN. VIJFTIG OPVA RENDEN VERMIST. Het Egyptische stoomschip „Abd el Latif Loefty" is op 15 mijl afstand van Alexandrië gezonken. Vijftig passagiers en leden der bemanning worden vermist. Slechts een der opvarenden is gered. ANNA PAÜLOWNA BILJARTEN. Bij den heer Alkemade speelde groep 3 van de biljartvereeniging ,Anna Paulowna" tegen groep 4. Daar van de laatste groep de heer P. Smit niet aanwezig was, viel de alg. reserve, de heer Slikker, wiens handicap op 300 is gesteld, in. Bij groep 3 won: Gr. Philipsen 32 van W. Cornelissen 32 en W. Alkemade 26. C. Philipsen 50 van D. op 't Veld 39 en Slik ker 123. N. Jonker 60 van D. op 't Veld 44, Slikker 182 en W. Cornelissen 24. P. Alkemade 40 van W. Alkemade 52 en Slikker 259. Bij groep 4 won: W. Alkemade 54 van C. Philipsen 14 en K. Jonker 24. W. Cornelissen 40 van N. Jonker 41 en P. Alkemade 37. C. Slikkker 300 van Gr. Philipsen 11 (Hoog ste serie van Slikker 153"). D. op 't Veld 50 van Gr. Philipsen 15 en P. Alkemade 31. (Achter de namen de gemaakte caram boles). Groep 3 won dus totaal 9 partijen, terwijl groep 4 er 7 won. ZWEMVEREENIGING. De vereeniging O. V. schijnt, al is het zwemseizoen voorbij, nog niet van plan haar winterslaap te houden. Integendeel, voor a.s. Zaterdag heeft zij in Veerburg een propa ganda-feestavond georganiseerd. De heer Wesselo, secr. van de propaganda- commissie van den Kon. Ned. Zwembond zal een inleidend propagandawoord spreken, dat ondersteund wordt door de vertooning van den KNZB-film. Op het feestelijk deel van den avond zul len Jan van den Brink and his „Rambling Serenaders" met hun dansmuziek zeker een hartig woordje meespreken. Loop der bevolking. Ingekomen: Mej. A. Kater van Amster dam; mej. J. A. Groen van Harenkarspel; B. Bergsma van Rolde; mej. H. Koch van Heemskerk; mej. I. Keiler van Schwürbitz (Dl.); mej. K. Otzelberger van Röbz (Dl.); mej. E. Schlunde van Bodenwöhr (Dl.); mej. K. Müller van Bamberg (Dl.)H. Minnema van Oostdongeradcel; mej. A. Hellenberg vaq Wuppertal (Dl.); J. Muntjewerf van Den Helder. Vertrokken: Mej. A. Barneveld naar Den Helder; F. G. Nijssen en gez. naar Hillegom; J. H. Kroeze naar Tubbergen; K. Otten naar Zweeloo; E. J. M. ReijsWajerink naar Den Helder; P. Tijsen naar Zijpe; H. G. van Drie en echtgen. naar Zijpe; N. J. Hollenberg naar Akersloot. Burgerlijke Stand. Geboren: Johan Jacob, zoon van N. Bak kum en D. Kerkmeer; Fedde, zoon van J Bosma en R. Jonker. Albertus, zoon van G. Vi Loon en A, J. Brederoden, Cornelis Mar Verwachting: Krachtige tot matige, tijde lijk verder afnemende, Noordwestelij ke tot Zuidwestelijke wind. Tijdelijk opklarend. Aanvankelijk nog enkele regen- of hagelbuien. Iets zachter overdag. Verdere vooruitzichten: Krimpende wind. Aanvankelijk weinig of geen regen. Hierboven BAROMETERSTAND v. HEDENMORGEN 8 UUR: 773. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 7 gr. C. is 45 gr. F. tinus, zoon van W. Th. Langelaan en A. M. Bierman. Josina, dochter van J. S. Spigt en T. Pranger. Maria Adriana, dochter van Ch. Riebot en M. C. van Rozelaar. Johan Rens, zoon van R. Rezelman en C. P. Muntjewerf. Ondertrouwd: F. Deelstra en N. Moole- naar. C. F. Romar en H. Beikes. H. H. Mugge en M. F. Plagmeijer. Getrouwd; M. Tuithof en M. Glim. Politie. Verloren: Belastingplaatje; portemonnaie met inh. Gevonden: actetasch. WIERINGEN Politie. Gevonden: een Lips sleutel en kosteloos uitgereikt belastingplaatje. Verioren: een belastingplaatje in zwart étui. Inlichtingen bij den gemeentebode. WIERINGERMEER De veemarkt. Ondanks het slechte herfstweer was de aanvoer van vee iets beter dan de vooraf gaande week De aanvoer was echter slechts afkomstig van den handel. Transacties had den niet plaats. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Zitting van Dinsdag 27 October. Uitspraken vorige zitting. Izaak R., expediteur, Julianadorp, gemeen te Den Helder, onttrekken van goederen aan faillissement, door zijn eigen vader aange vraagd, 6 maanden gev. voorw. met 3 proef jaren. (Een pracht vonnis). Texel. EEN KLEINE TOONEELVERANDERING. De handelsreiziger Theo Louis Cornelis B., die heel van Groot-Mokum de reis had gemaakt per auto of spoor en de mail- steamer „Wagemaker" naar Texel, om daar een vertooning te geven, waarvan ar tikel 239 Strafrecht, de noodige definitis geeft, werd eveneens met gesloten deuren aan de tand gevoeld. SCHAGEN, 29 October. 3 stuks Paarden f 200—300; 274 Geldekoeier (magere) f 100150; 92 Idem (vette) f 161 —250 20 Kalfkoeien f 160230 30 Vaarzei f 80—150; 159 Graskalveren f 40—70; 31 Nuchtere kalveren f 510; 40 Schapen (ma gere f 1419 80 idem vette f 20—27, 220 over-houders f 1217, 7 bokken en geiten f38, 7 id varkens, vette per kg. 3942 ct., 112 big gen f 7—12, konijnen 0.50—1.50, 39 kip pen 0.30—1.25, haantjes 2070 ct, AMSTERDAM 28 October. (Veemarkt) 241 vette kalveren: le kw 5058 ct. 2e kw. 4449 ct, 3e kw. 3843 ct per kg. levend gewicht, 50 nuchtere kalve ren f 69 per stuk; 245 varkens vleesch varkens wegende 90—110 kg. 50—51 ct. zwa re varkens 49—50 ct. vette varkens 48— 49 ct. per kg. slachtgewicht. Aangevoerd wagon geslachte runderen uit Denemarken: BROEK OP LANGENDIJK, 29 October. Grooten 2.60, bl. dito 1.902.30, uien 1.60, grove 1.40—1.70, roode kool 1—1.70 witte kool S0 ct., gele kool 1.—, Dl.30— kool 11.20. 1000 kg. Druiven, Frankenthaler f 25.50 Alccant f 15.9020.10 900 Tomaten A f 85! B f 10.10 ;C f 5.50—6.90 CC f 3- 8000 Peei f 0.70—0.90 900 kroten f .50—1.10 800 t. groe ne kool f 2.103. 35000 Andijvie f .50 85! Rammanas 2.60 2000 bloemkool Lecerf f 45! 6.90 Reus f 4.406.40 2e soort f 1,50 NOORDSCHARWOUDE, 29 October. Bevel. 1.60, Schotsche muizen 1.50, grooten 2.50—2.70, bl. dito 1.90— 1.40, 2.40, uien 1—1.30, drielingen 1—1.40, grove 1.50, gele nep 4.20—5.40. 6300 kg. een f .90; 350 kg. Rapen f 1.10 30i kg. Kroten f 1.10 1300 kg. Roode kool fl- 1.60 95600 kg. Wite kool f 0.80—.83 1900 kg Gele kool f 11.30 185 stuks bloemkool 4.90 28000 Andijvie f 0.50—0.55

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 5