AKKERTJES V isscherij Zeekrijgsraad Willemsoord» Van Willigen gaat bouwen» 2e amusementsavond van de V.C.M.P. mW::W mM Éi Deelneming van de Koningin met de slachtoffers van de „Sch. 68"» Die schefe Hoofdpijn die telkens Uw dag vergalt Marincberichten Legerberic- Burgerlijke Stand van Den Helder Stoomvaartberichten V twormpjfs Haven van Nieuwediep Licht op voor alle voertuigen feit, dat er op zilvervos-gebied zeer veel knoeierij bestaat, naast evenveel onkunde over het winnen der pelzen, leek het ons inderdaad nuttig van de vereeniging, haar le den over dit uitzonderlijk mode-gebied eens iets meer te laten hooren. De heer van der Tuuk, zelf-eigenaar van een farm bij Nunspeet, heeft aan de hand van een aantal lichtbeelden van eigenhandig genomen foto's, dien middag veel verteld, wat voor tal van dames nieuw geweest zal zijn, en ook diegenen die het welicht reeds wisten, zullen met interesse een en ander gevolgd hebben. In het eerste gedeelte kregen wij opnamen te zien van het leven der vossen in genoemde farm. Er leven hier een goede 125 dieren, welke op de meest gunstige wijzen opgevoed worden teneinde hievan de zoo felbegeerde pelzen te winnen. Over de 'opvoeding van deze dieren is zeer veel te vertellen, doch alvorens hiertoe over te gaan hooren wij eerst op welke wijze de zilvervos in Europa gekomen is. Na aanvankelijk uitsluitend voor te komen in Canada en Noord Amerika is het aan het einde der vorige eeuw een Amerikaan gelukt deze dieren ook in „meer huiselijk" milieu te fokken. Het was vooral in die Jaren een zeer veel gevraagd mode-artikel, zoodat al spoedig, ook in Europa, vossenfarms ge- boüwd werden. De verzorging van deze vossen luistert naar zeer subtiele eischen en een enkele over voeding, ook al betreft het maar grammen, kan funest zijn. En daar is de opvoeding door de moedervos zelf, en de selectie om juist de goede dieren bij elkaar te brengen, enfin, honderd en een factoren, die tenslotte be slissen of de pels weinig of zeer veel zilver haren krijgt. Ook van den handel hooren wij. Hoe Londen de markt van dit pruduct is en welke prijzen er ook in deze tijden nog voor dit bont besteed worden. In de pauze circuleerend eenige zilver vossen, zij het niet meer in levenden staat en moeten wij er nog de aandacht op ves tigen dat deze der dames onverdeelde aan dacht had...?! Met teederheid werden de waardevolle huiden betast en er was wellicht geen dame in de zaal aanwezig, die niet in stilte dacht over den dag, waarop zij ver blijd zou worden met een dergelijk magnifiek cadeau. Na de pauze vervolgde de heer van der Tuuk zijn beschouwingen over de vossen- kweekerij, waarbij hij meer in het bijzonder de aandacht op het verhandelen der pelzen en op de wijze, waarop men beste kweek- resultaten kan verkrijgen, vestigde. Het was mevr. Postuma die tenslotte woorden van dank bracht aan de familie van der Tuuk, die op zulk een boeiende wijze de dames iets leerzaams bijgebracht had. Waarbij wij ons gaarne willen aansluiten. Uitspraak inzake het ongeval aan boord van de „Gelderland". De Zeekrijgsraad werd gistermiddag weer gepresideerd door Mr. Arn. Veldman, wegens afwezigheid van Mr. de Sitter en ziekte van Mr. Sickenga. Eenige weken geleden heeft voor denzelf den krijgsraad, doch toen onder presidium van Mr. Sickenga, de zaak van den matroos der lste klasse C. W. gediend, wien ten laste was gelegd, dat het aan zijn schuld te wijten was, dat de matroos S. van Dijk over boord ge vallen en verdronken was. Thans werd deze aangelegenheid opnieuw voorgedragen, de fis caal, Mr. D. B. A. Franken hield opnieuw requisitoir, waarin hij tot denzelfden eisch kwam als in eerste instantie, n.1. 14 dagen gevangenisstraf met een proeftijd van een jaar. De luitenant ter zee der lste kl. Mr. Dr. J. H. Zeeman refereerde aan zijn eerder be toog in deze zaak gehouden en voegde er aan toe, dat de inmiddels gevallen uitspraak van den Marineraad meer in den geest van zijn pleidooi lag dan in het requisitoir van den fiscaal. De uitspraak luidde tenslotte: 14 dagen voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. De wasscherijen aan boord van Hr. Ms. schepen. Vervolgens zagen we weer de ex-wasch- bazen van Hr. Ms. „Joh. Maurits van Nassau" de matrozen lste klasse D. A. L. H. en P. Z. L. op het beklaagdenbankje verschenen. We hebben de vorige week al verteld, dat zy ge daagd waren wegens het in bovengenoemde bevoegdheid verduisteren van gelden. In het kort kwam de zaak hierop neer, dat H. en L., zooals gebruikelijk aan boord van oorlogs schepen, stuken waschten voor officieren, onderofficieren en manschappen. De normale dag van inleveren is Dinsdag, de ingeleverde wasch is dan de „scheepswasch". Maar be halve die scheepswasch doen de waschbazen er in de meeste gevallen een particuliere wasch bg. De stukken daarvan verzamelen zjj, zooals in dit geval, op Zondag in. De beman ning betaalt voor deze waschprestatie iets meer dan voor de scheepswasch en dat meer dere werd nu door de waschbazen in eigen zak gestoken. Dat zou nu allemaal niets bij zonders zijn als de waschbazen geen gebruik maakten van electrischen stroom, zeep, stijf sel, werktuigen en andere ingrediënten, die aan het schip behoorden. Voorts zou de be manning niet weten, dat het hier een parti culiere wasscherjj betrof. De fiscaal was van meening, dat de be klaagden zelf wel degelijk begrepen moeten hebben, dat het hier een particuliere was- scherij was. Wat de schuld van beklaagden betreft, H. heeft aan alle delicten, die in deze te berde gebracht zijn, meegedaan, doch L. heeft zich alleen geld toegeëigend. Hij kan echter worden gestraft als medepleger. De fiscaal kwalificeerde een en ander als ver duistering en concludeerde tot een gevange nisstraf voor beide beklaagden van 1 maand. De verdediger van beklaagden, off. van ad ministratie 2e kl. S. D. Duyverman, achtte het onderzoek niet volledig en vroeg en ver kreeg in verband hiermede het recht om de beklaagden, elk afzonderlijk, een viertal vra gen te stellen. Ook de fiscaal stelde daarop eenige vragen en voor zoover de vragen iden tiek waren, werden ongeveer gelijkluidende antwoorden verkregen. Het pleidooi van den heer Duyverman ging van de onderstelling uit, dat de tenlasteleg ging onjuist was. Hij stelde eenige vragen, o.m. deze: Een schrijver die in zijn vrijen tijd een declaratie voor een officier tikt, op scheepspapier en op een scheepsmachine, krijgt voor deze werkzaamheden een vergoe ding. Is dit een geval van verduistering? PI. keurde de sleur af, die er aan boord van de schepen inzake de wasscherijen heerscht. Het geval, waaraan L. en H. thans als slacht offer dreigen te vallen, komt voort uit een gewoonte, die al lang op de schepen bestaat. Door onnadenkendheid hebben de beklaagden gefaudeerd. PI. vroeg tenslotte vrijspraak en clementie. De beklaagden zijn al zwaar ge dupeerd. Zoo zijn ze een jaar vroeger dan noodig was, gerepatrieerd en is o.m. het waschloon van de „reglementaire" wasch over de maand Juni ingehouden. Nogmaals drong pl. aan op uiterste clementie en vrijspraak. Na re- en dupliek van den fiscaal zoowel als van den verdediger trok de zeekrijgsraad zich in de raadkamer terug. De uitspraak luidde: voor beiden 14 dagen gevangenisstraf. Nog een uitspraak. Vorige week heeft nog terecht gestaan de marinier lste kl. J. H. S., die vlak voor zijn „groote beurt" van boord was geloopen en naar Rotterdam was gefietst, alwaar hij door een patrouille van collega's opgepikt werd. S. werd veroordeeld tot een maand gevangenis straf met aftrek van den tijd in voorarrest gezeten, d.i. van 19 September af. Hij werd dus direct uit het arrest ontslagen. De firma koopt het pand der Werklieden-Vereeniging in de Ko ningstraat aan. Een Heldersch belang. Naar wij uit betrouwbare bron verne men, is door den heer Van Willigen aan gekocht het geheele complex van de Werklieden-Vereeniging en eenige aan grenzende perceelen, ten behoeve van den bouw van een nieuw bedrijf. In December van het vorige jaar brandde het pand van de firma Van Willigen aan de Weststraat tot'den grond toe af en het was de vernietiging van een pracht stuk levens werk, dat in slechts luttele uren in vlammen opging. Het moet toen voor de firma, reeds direct na de catastrophe, zeer verblijdend geweest zijn te ervaren, hoe deze zaak in den loop van vele jaren een stuk Den Helder geworden was; niet alleen een winkel waar men koopt, doch een winkel, zonder welke onze stad in feite niet compleet was. Het waren vele geruchten, die in de achter ons liggende maanden circuleerden en zij wa ren evenzoo vele demonstraties van de sym pathie, die de burgerij ten opzichte van „Van Willigen" koesterde. Het bewees, dat men de zaak miste. Dat men haar terugwenschte. Inderdaad is hier sprake van een Hel dersch belang, zoodat wij dit bericht met blijdschap publiceeren. Men schrijft ons: De 2de avond staat op een hoog peil en het doet ons groot genoegen te kunnen mededee- len, dat de edelachtb. heer Burgemeester Rit meester en kapt.-luit. ter zee baron C. J. van Asbeck, zich bereid verklaarden dezen avond luister bij te zetten, door elk voor zich eene be lichting te geven van de verhouding van den militair tot de burgers en die van de burgers ten opzichte der militairen. Het programma is verder met zorg samengesteld. Denk er vooral om, dat de oorspronkelijke datum is verzet en het nu Woensdag 4 Nov. wordt. Een ieder wordt verzocht bij de houders der raambiljetten zich tijdig van programma's te voorzien. Van Willigen gaat bouwen Aan een bedrijf, dat vóór een jaar af brandde, doch waarvan de goodwill be houden bleef. Behalve dat door de Belgische visschers wordt aangedrongen op het niet meer doen invoeren van sprot, is er eenzelfde streven ten opzichte van den invoer van garnalen gaande. Wat dit weer zou beteekenen voor onze garnalenvisscherij, indien België aan dit ver langen zou gevolg geven, laat zich denken. Vooral in het Zuiden van ons land, waar men goeddeels is aangewezen op den export naar België, maar ook voor de visschers in onze omgeving zou het groote schade betee kenen. Nu weten we wel, dat een dergelijke bepa ling maar niet in een handomdraai in het leven wordt geroepen, omdat er ook zoo iets bestaat van handelsverdragen, maar in elk geval kan er toch een strenger contingent van garnalen invoer uit voortvloeien. Zooals te denken was, liepen de visch- prijzen aan den IJmuider afslag, ten gevolge van het voortdurende stormweer, steeds hooger. Mocht de tongprijs hoog genoemd worden, voor schol werden buitengewone prijzen be steed. Groote schol deed tot 40.per 50 kilo; middel schol 30.tot 31.zet- schol van 31.tot 33,en kleine schol van 12.tot 27. Er was buitengewoon veel aanvoer van ha ring, zoodat de loggers, die zich met deze visseherij bezig houden, over het algemeen heel goede besommingen, sommigen zeer hooge resultaten bereikten. De Maandagmarkt, zoo meldt Het Handels blad, was er een zeer opgewekt beeld aan den afslag, omdat er zooveel visch was. Er werd voor ruim 20.000 meer omgezet dan op den vorigen Maandagafslag. Op Wieringen, waar nog veel visch, wul ken en alikruken eiken dag worden afgesla gen, was Dinsdag, door den storm, in het ge heel geen aanvoer. Ook verschillende plaatsen in het IJselmeer hadden geen aanvoer. De aalvisscherij is daar bovendien al veel afgenomen en loopt ten einde. Een vervangende visseherij tegen den win ter is er nu niet meer. Vroeger werd er veel op spiering gevischt in deze periode, maar dit vischje komt er, evenmin als de bot al minder voor. Al wordt de bot om de opbrengstwaarde zeer gemist, de spiering mist men het ergst bij de hoekwant-palingvisscherij, die als aas zoo succesvol werd gebruikt. VOORTAAN ALLEEN SUNLIGHT ZEEP- GEEN NAMAAK MEER Nu Sunlight Zeep voordeliger is dan ooit, heeft het geen zin meer om zeep van on bekende herkomst te kopen I Twee dikke stukken Sunlight Zeep voor de ongekend lage prijs van 10 ets. betekent een voordeel van 36% en brengt Neerlands beste standaard- merk binnen het bereik van elke huisvrouw. Ondanks dit grote voordeel blijft elk Sunlight- pak toch voorzien van de bij alle huisvrouwen zozeer gewilde bons voor fraaie geschenken I i... .iu.- C.mlinM 7ppn in de nieuwe originele verpakking. Verzuim dus vooral fn deze tijd niet van I_l.m AMJAIAM U3ri bunlight Z.eep te promwen. H. M. de Koningin heeft telegrafisch den Burgemeester van 's-Gravenhage verzocht, haar oprechte deelneming te willen overbren gen door tusschenkotast van de reederij den Duik voor de nagelaten betrekkingen der slachtoffers van den verganen Schevening- seljen logger „Sch. 68". zoo n migraine, die U ongeschiki maakt voor Uw werk, die Uw geest versluiert en U het denken onmogelijk maakt, daar door behoeft Ge U niet te laten kwellen. Gebruik daórvoor nu eens één of twee AKKERTJES" en dat ellendige gevoel zal optrekken als 'n grauwe mist voor de zon. Dan zult Ge U weer verjongd en als her boren gevoelen, vol werk- en levenslust. AKKERTJES bevatten een zeer bijzondere samenstelling van geneesmiddelen, bereid volgens recept van Apotheker Dumont en zijn onschadelijk. "AKKERTJES" zijn ook ongeëvenaard door hun snelle en prompte werking bij alieriei aandoeningen zooals Griep, Kou, Spierpijn, Zenuwpijn, Pneu matische pijnen, Lendenpijn, Migraine Vrouwenpijn, Kiespijn en Lusteloosheid. Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent olgens recept van Apotheker Dumont Luitenant ter zee der 2e kl. S. C. Ritsema van Eek, onlangs uit Oost-Indië hier te lande teruggekeerd, is geplaatst aan boord van Hr. Ms. mijnenlegger Jan van Brakel, bestemd voor politietoezicht op de zeevisscherjj. Officier van gezondheid der 2e kl. van de zeemacht C. J. Doets is overgeplaatst van Hr. Ms. pantserdekschip Gelderland te Nieuwediep aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Willems oord. HR. MS. „DE RUYTER". De kruiser „De Ruyter", die eenige dagen in Amsterdam heeft vertoefd, is gisteren vertrokken. De oorlogsbodem heeft om half twaalf te IJmuiden zee gekozen. BEZOEK VAN „DE RUYTER" AAN ROTTERDAM. Rotterdam, 28 Oct. Op Zaterdag 31 Oc- tober a.s. zal Hr. M's. kruiser „De Ruyter" zijn eerste bezoek aan Rotterdam brengen, vergezeld van twee Z-booten en drie onder zeebooten en wel ter gelegenheid van het feit, dat op dien dag vóór zeventig Jaren met het graven van den Nieuwen Waterweg een aan vang werd gemaakt. Op Zaterdag zal te Hoek van Holland om twaalf uur precies door een kanonschot van de „De Ruyter" het juiste moment worden aangegeven, waarop destijds door den Prins van Oranje de eerste spade in den grond werd gestoken. Op dat oogenblik zal de mi nister van waterstaat, die zich met een aantal gasten van de stichting „Havenbelangen" aan boord van het s.s. „Batavier II" 0p de plaats van den eersten spade-steek bevindt een herdenkingsrede worden uitgesproken! Daarna stoomt het eskader den Waterweg S 18-092 H Des avonds biedt het comité van belang stelling den commandant en officieren van het eskader een maaltijd aan. Van Dr. H. Colijn, den minister van defen sie ad interum, is bericht ontvangen, dat hij zoo mogelijk daarbij tegenwoordig zal zijn. De bemanning van den kruiser zal in den middag van Maandag 2 November een mili tairen marseh door de stad houden. De Z.- booten en de onderzeebooten vertrekken Maandagmorgen weer, terwijl de „De Ruy ter" eerst Dinsdag zal vertrekken. DE HULP VAN DE MARINE BIJ DE RAMP VAN DE „VAN DER WIJOK". Dankbetuiging van «Ie K.P.M. De minister van defensie a.i. heeft van de directie der n.v. KoninklijKc Paketvaart Maatschappen een dankbetuiging ontvangen voor de zeer spoedige en krachtdadige hulp, welke aan de overlevenden van de ramp, welke het s.s. „Van der Wijck" heeft getrof fen, kon worden geboden door marine-water- vliegtuigen en -vaartuigen. In het bijzonder wordt hierbij genoemd het prachtige en suc cesvolle werk, dat bij het opsporen en redden der overlevenden van de zijde der marine is verricht. Dat tenslotte nog zulk een groot gedeelte van de passagiers en de bemanning in veilig heid is kunnen worden gebracht, is voor een belangrijk deel te danken geweest aan de snelle en doeltreffende actie van de marine vliegtuigen en -vaartuigen. Deze dankbetuiging is door den minister van defensie doorgezonden aan den comman dant der zeemacht in Nederlandsch-Indië. De Eerste-Luitenant H. C. Kremer, van het Regiment Kust-Artillerie te Den Helder, wordt op 1 November a.s. overgeplaatst bij de Veld-Artillerie te Ede. van 28 Oct. 1936. ONDERTROUWD: N.A. Snel en A. M Hoogerwerf. G. J. Lak en J. Boutkan. S. van Berkum en A. M. Boendermaker. C. G. van Meurs en M. F. L de Leij. D. van der Wijk en M. Blokker. B. A. M. van Oostrum en C. M. G. Karhof. W Mulder en A. Mulder. C. Brood- man en M. van Tol. J. Geuns en K H Zwerver. BEVALLEN: A. Mulder—'Warners, d. A. PosthumusRensmaag, d. OVERLEDEN: C. JimminkSmit, 18 j. Stoomvaart Mg. Nederland. Chr. Huygens, u„ 28 Oct. v. Gibraltar Enggano, u., pass. 26 Oct. Gibraltar. Johan v. Oldenbarnevelt 28 Oct. te A'dam Theseus, 28 Oct. v. Halmstad. Ko0" N**1- Stoomboot Maatschapen. Atlas, 23 Oct. v. Curagao Ariadne 27 Oct. v. Danzig. Aurora, 28 Oct. te Catacolo. Baralt, 24 Oct. v. Curagao. Berenlce 28 Oct. te Amsterdam. Bodegraven, u„ 26 Oct. te Corral Breda 28 Oct. te Amsterdam. Ceres, 28 Oct. v. Condia. Clio 22 Oct. v. Caripito. FloS 26Cn^'\25 °ct' te Iüngston (Ja i flora 26 Oct. te New York. Canymedes, 27 Oct. v. Piraeus. Helder, pass. 26 Oct. Madeira. Irene 27 Oct. te Kopenhagen. Iris, 22 Oct. v. Curagao. Juno 27 Oct. v. Alicante. Mars 28 Juni te Amsterdam. Midas, 26 Oct. v. Curagao. Orpheus 28 Oct. te Amsterdam. Pluto 27 Oct. te Stettin. Titus 27 Oct. n. Lipari. Triton 27 Oct. bij Brunsbuttelkoog geankerd. Ulysses 27 Oct. te Istanbul. Venezuela 27 Oct. v. Barbados. Venus, 27 Oct. v. Livorno. Kon. Paketv. Maatschappij. Barentz, 27 Oct. v. Port Louis/Maur. Japara 24 Oct. v. Batavia. Nieuw Holland pass. 27 Oct. Thursday Islee. Roggeveen 25 Oct. v. Port Natal. Sipora 25 Oct. v. Belawan. Sawahloento 26 Oct. v. Port Louis (Maur.) Tasman 24 Oct. van Batavia. HoilandAmerika Lijn. Damsterdijk, 28 Oct. v. Rotterdam. Dinteldijk 27 Oct. te San Francisco. Edam, 25 Oct. v. Houston. Leerdam 27 Oct. v. New York. Lochgoil, 27 Oct. 170 m. Z. v. Valentia. Lochmonar 24 Oct. v. Seattle. Statendam 28 Oct. nam. 3 u. voorgaats van den N. Waterweg verwacht. HollandWest-Afrika Lpn. Maaskerk 28 Oct. van Hamburg. Silver JavaPacific Lqn. Hopercrest 24 Ocl v. Singapore. Kota Agoeng, 26 Oct. v. Belawan. Mapia, 24 Oct. v. Rangoon. JavaChinaJapan Lijn. Tjibadak 25 Oct. te Hongkong. Tjibesar, 26 Oct. v. Padang. Tjikembang 24 Oct. te Hongkong. Tjisalak, 27 Oct. v. Shanghai. JavaNew Vork Lgn. Kota Tjandi, 27 Oct. van Sabang. Maron, 26 Oct. te Singapore. Talisse 26 Oct. te Penang. Tanibar 25 Oct. te New York. Rotterdamsche Lloyd. Blitar, u., pa.,s. 28 Oct. Kaap del Armi. Dempo, t., 27 Oct. van Marseille. Indrapoera 28 Oct. van Batavia. Sitoebondo 28 Oct. v. Rotterdam. RotterdamZuid-Amerika Lgn. Alcyone, t., 27 Oct. v. Montevideo. Alphacca, 28 Oct. te Rotterdam. Alpherat 27 Oct. te B. Ayres. Stoomvaart-Mg. Oceaan. Alcinous 25 Oct. van Batavia Deucalion, 26 Oct. v. Osaka. Diomed, 28 Oct. te Rotterdam Peisander 25 Oct. te Batavia. Polyphemus, 27 Oct. te Port Said Sarpedon 28 Oct. van Singapore. huidonzuiverheden, pukkels en puistjes P do°t *6 verdwijnen '"L1 Kela-atsverzorging witte Purol. P003 30, Tube 45 ct. Bg Apoth. en Drogisten. 28 Oct. 1936. mfnpCk^ein».Van Harllngen met bestem- land" mö h«i Nederlanc'sche s.s. „Mids- bijlegger wegens slecht weer. Donderdag 29 OctuUr

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 8