Reorganisatie der crisismaatregelen Inbraak fe Amsterdam Aan de Centrales dient verordenende bevoegd heid te worden verleend Aufo in een vaart gereden De eerste nachttrein in Indië Roofoverval te Alphen in hooger beroep SN'JDEN... het rapport der commissie van loon. het stelsel van „landbouw en maatschappij- niet aanvaard. VRIJDAG 30 OCTOBER» De Zesdaagsche te Rotterdam aanbesteding remmingswerken in de haven van kornwerderzand. Een vereerende uitnoodiging Green Lndividueele steun lijk. wensche- De Commissie Reorganisatie landbouw crisismaatregelen, onder voorzitterschap van Prof. Mr. J. van Loon, aan welke pas opgedragen te onderzoeken of en zoo ja, welke wijzigingen dienen te worden aan gebracht in de landbouw-crisismaatregelen, de uitvoering en de controle, heeft haar rapport aan den Minister van Landbouw en Visscherij uitgebracht. Aan dit rapport, dat door dezen Minister is gepubliceerd en bij de Algemeene Landsdrukkerij verkrijg baar is gesteld, ontleenen wij het volgende. Hierbij moge echter terstond voorop wor den gesteld, dat de Commissie is uitge- gegaan van de algemeene situatie zooals deze bestond vóór 26 September j.1. Wegens den grooten omvang der aan de Commissie opgedragen taak en de urgen tie van haar onderzoek, hebben haar werk zaamheden zich beperkt tot de meest ur gente algemeene vraagstukken. Achtereenvolgens zijn in het rapport de volgende onderwerpen behandeld: Bezwaren tegen Landbouw-Cri- siswet en Landbouw-Crisisdienst. De bezwaren die in den loop der laatste jaren tegen de Landbouw-Crisiswet en den LandbouwCrisisdienst zijn aangevoerd, heb ben de Commissie aanleiding gegeven, in aparte hoofdstukken de positie van den landbouw in de maatschappij na te gaan, zoomede den invloed der landbouwcrisis maatregelen op het bedrijfsleven. Zij be toogt daarin, dat de veelal geuite meening, als zou de landbouw bevoordeeld worden ten koste der andere bevolkingsgroepen, geheel in strijd is met de werkelijkheid. Deze onjuiste opvatting zou voor een goed deel te wijten zijn aan onjuiste voorstellin gen ten aanzien van de landbouwcrisis. Volgens de meening der Commissie is de toestand aldus, dat de vrijhandelsgedachte de belooning wil aanpassen aan prijzen, welke door vrije concurrentie worden be paald hetgeen bij dalende wereldmarkt prijzen zeer moeilijk te verkrijgen is terwijl daartegenover een streven staat om de loonen op het eenmaal bereikte peil te stabiliseeren en de prijzen der niet-agrari- sche producten en diensten aan de loonen aan te passen. In de onvereenigbaarheid van deze twee opvattingen acht de Commis sie de oorzaak te liggen van de wanverhouding tusschen de beloo ning van landbouwarbeid en die van anderen arbeid. Herstel zou kun nen worden gevonden door óf voor het geheele gebied terug te keeren tot vrije prijsvorming, óf de prijzen voor den landbouw te baseeren op een belooning van den landbouw arbeid, die in een redelijke verhou ding staat tot de belooning van den anderen arbeid. Berekent men op deze laatste basis de noodzakelijke belooning voor den land bouwarbeid, dan blijkt dat ondanks de crisismaatregelen het bereikte loon- en prijspeil te laag is. Ook ten aanzien van het verband tus schen landbouw en industrie (in den zin van het geheele niet-agrarische deel van het bedrijfsleven) acht de Commissie her oriënteering noodig, aangezien zich daar omtrent ontstellend verkeerde begrippen hebben ontwikkeld. Tegen de dikwijls ver kondigde meening, dat de landbouw bij de industrie ten achter gesteld moet worden, voert de Commissie aan, dat het reeds uit een oogpunt van weerbaarheid en sociale stabiliteit van het grootste belang is, zorg te dragen dat het landbouwproducten-appa raat in het binnenland in tact blijft, terwijl ook een welvarende boerenbevolking van niet te onderschatten waarde is als rege- nereerende factor voor het geheele volk. Voor een juist verband tusschen land bouw en industrie zijn voor den ruil van industrieele producten en diensten tegen landbouwproducten bepaalde ruilverhou dingen noodig. Deze zijn thans echter ver- broken, doordat het evenwicht tusschen het beschutte loon- en prijspeil en den prijs der landbouwproducten is verbroken. Dit komt lot uiting in het feit, dat, terwijl de prijzen der landbouwproducten op pLm. 70 pet. van het voorloorlogsche peil staan, de kosten van het levensonderhoud pl.m. 35 pet. hoo ger zijn dan voor den oorlog. Dat het velen industrieelen en mjdden- standsbedrijven die op den binnenlandschen afzet zijn aangewezen slecht gaat, is de mcening der Commissie dan ookvoor een zeer belangrijk deel van deze wanver houding het ge volg. Aanpassing ,s. ™°f'* deze zou kunnen worden bereikt, indien de prijzen der landbouwproducten verhoogd en loonen en salarissen schutte bedrijven en overheidsdiensten wor den verlaagd tot een zoodanig n'vei™> de prijzen der landbouwproducten en at 'asten van levensonderhoud elkaar on ten. Het bezwaar dat men daartegen zu op werpen, n.1. dat het dan nog moeilijker zal zijn de pr.ijzen der landbouwproducten te betalen, houdt volgens de Commissie geen steek. Immers men bedenke, dat vóór den oorlog, toen loonen en prijzen der land bouwproducten beide op 100 stonden, de consumenten de prijzen wel konden beta len. De Commissie acht de zaak precies omgekeerd: eerder zal men niet in staat zijn de lasten te betalen van ontredde ring en werkloosheid van ons geheele be drijfsleven, voortvloeiende uit de in verhou ding tot het beschutte loon- en prijspeil te lage prijzen der landbouwproducten. De Commissie heeft voorts onderzocht, welken invloed de landbouw-crisismaatrege len hebben op het levenspeil in het alge meen. Zij heeft hierbij de reeds eerder ge maakte berekening, dat de kosten van le vensonderhoud tengevolge van de land bouw-crisismaatregelen met 7 4 8 pet. ver hoogd zijn, overgenomen. Zij acht hiermede echter de instandhouding van den landbouw niet te duur betaald, in aanmerking ne mend, dat handhaving van een belangrijke binnenlandsche markt voor de industrie van het hoogste belang is. Aan de hand van de indexcijfers der kosten van levens onderhoud komt de Commissie voorts tot de conclusie, dat ook voor een belangrijk deel der industrieele producten de prijzen door overheidsmaatregelen op hooger peil wor den gehouden dan bij vrije concurrentie zou kunnen worden bereikt. De Commissie is de overtuiging toegedaan, dat bij de heerschende wereldconjunctuur overheidsingrij pen in ons Nederlandsch bedrijfs leven niet gemist kan worden; zij ziet deze overheidstaak echter niet als blijvend. Zij heeft daarom nagegaan, wat er verder moet gebeuren om aan passing aan de gewijzigde tijdsom standigheden te bevorderen. Daarbij heeft zij bijzondere aandacht ge wijd aan de rationalisatie der bedrijven, de loonen, de vaste lasten en de productierege lingen. Verplaatsing van alle crisisheffingen en -toeslagen naar de grens (systeem „Landbouw en Maatschappij") De vervanging van het bestaande stelsel van heffingen en toeslagen door dat van heffingen en toeslagen aan de grens heeft een belangrijk onderdeel van het onderzoek der Commissie uitgemaakt. De Commissie is in overgroote meerderheid van oordeel, dat een stelsel van hooge heffingen aan de grens niet kan worden aanbevolen, omdat dit voor den landbouw geen voordeel biedt, en evenmin een eenvoudiger systeem van uitvoering brengt, terwijl het daarentegen wel geeft een hooger worden van het levens peil met daarmede gepaard gaande vermin derde consumptie. De heer J. Smid, adviseur van „Landbouw en Maatschappij" geeft in een aan het rapport toegevoegde minderheidsnota van een andere meening blijk. Hervorming van den vigeerenden landbouw-crisisdienst en het stelsel der landbouwcrisiswet. De Commissie is van meening, dat het bestaande systeem, zij het ook door wetswij ziging, zoodanig kan worden hervormd, dat gegronde bezwaren tot een minimum kunnen worden teruggebracht. Zij ziet deze bezwaren in hoofdzaak in het huidige systeem der landbouw-crisiswet, waarbij de Minister het eenig wettelijk uitvoerend orgaan is en de volle verantwoordelijkheid draagt. Dit brengt mede, dat alle crisisorganisaties ambtelijk uitvoeringsorganen zijn zonder wettelijke be voegdheden, wier taak slechts adviseerend kan zijn. De Commissie is tot de overtuiging gekomen, dat de voorkeur moet worden gegeven aan een systeem, waarbij de Oentrales 'n verordenende bevoegdheid wordt verleend, als mede het recht om binnen bepaalde grenzen de voorschriften der land bouw-crisismaatregelen zelfstandig uit te voeren, ook omdat slechts langs dezen weg de mogelijkheid be staat, op den duur alle producenten van crisisproducten onder controle der Overheid de mogelijkheid te ver schaffen, zelfstandig hun eigen be langen te regelen. Slechts op deze wijze acht de Commissie het op den duur mogelijk, het aantal admi nistratieve maatregelen belangrijk te be perken. In een afzonderlijk hoofdstuk heeft de Commissie deze beginselen nader uitgewerkt. De Directie van den Landbouw en den Crisisdienst. De vraag, of in de bestaande bemoeiingen van de Directie van den landbouw met de uitvoering der landbouwcrisismaatregelen thans wijziging gebracht moet worden, be antwoordt de Commissie ontkennend. Zij meent echter, dat in de toekomst een over gang naar de Directie van den landbouw van de uit crisismaatregelen voortvloeiende werkzaamheden, die een permanent karak ter gaan vertoonen, noodzakelijk is te achten. Bedrijfssteun of individueele steun? Ten aanzien van dit vraagpunt blijkt de Commissie in groote meerderheid van gevoe len te zijn, dat het door de Regeering gekozen stelsel van bedrijfssteun het beste is geweest HILVERSUM H Orkest-concerten Concert - Ochtend. Middag. Nieuwsberichten A.N.P. Gramofoonmuztek VARA VARA VARA 8.00 10.35 11.20 Lichte Muze Kovacs Lajos AVRO Flierefluiters VARA I 12.45 4.05 Godsdienstige Uitz. Morgenwijding VPRO Avondwijding VPRO 10.00 Dansmuziek Dansmuziek AVRO Melody Circle VARA 12.00 5.30 Lezingen Voordracht VARA Voordracht VARA Lezing VPRO Lezing VARA 10.15 11.00 Voor de jeugd Kinderuur VARA 5.00 Solisten-concerten Omroeporest met solist AVRO Zang en Orgel VARA 2.30 Diversen Kniples AVRO Politiek Radio Jour naal VARA Causerie Plan v. d. Arbeid VARA. Jeugd en Godsdienst AVRO 2.10 7.20 6.30 7.00 9.00 Uw bijzondere aandacht vraagt: Hilversum I. 9 15 u n m. Farkas Jenö en zijn Hongaarsch "orkest ■o O O <1 8.30 7.50 11.00 10.30 11.30 10.40 805 U.05 HILVERSUM I Orkest-concerten KRO-Orkest KRO-Orkest Nieuwsberichten A.N.P. Gramofoonmuziek Lichte Muze KRO-Melodisten KRO-Melodisten Zigeunermuziek Godsdienstige Uitz. Bijbelsche causeru KRO Musica Cathol'ca KRO Dansmuziek Paul Godwin KR& KRO-Boys Lezingen Verkeerspraaije KRO Land- en tuinbouw- causerie KRO Lezing over Lvberia KRO Solisten-cc ncert Zang en piano KRO Zang en piano KRO T3 a O cd s ■o O O 5 12.15 8.00 3.00 10.00 4.05 4.30 5.00 5.45 11.30 5.30 6.00 4.15 4.45 •a a o <1 8.10 8.00 10.30 10.15 11.30 6.20 9.45 7.35 9.00 10.35 7.15 en in het belang van den land- en tuinbouw èn ln het belang van de arbeidsgelegenheid ten plattelande. Het kleinbedrijf. Zeer uitvoerige beschouwingen heeft de Commissie aan dit onderwerp gewijd. Zij spreekt daarbij als haar conclusie uit, dat de toestand van de kleine boeren- en tuin- dersbedrijven bijzondere zorg der Regeering vereischt. De door den Minister van Land bouw en Visscherij in het leven geroepen „dienst voor de kleine boerenbedrijven" zal een verbetering van den economischen toe stand der bedrijven moeten nastreven door intensieve bedrijfsvoorlichting en door het toekennen van een bijzondere bedrijfssteun. Aan het rapport is behalve de reeds ge noemde minderheidsnota van den heer J. Smid, toegevoegd een minderheidsnota van den heer J. Hilgenga, waarin deze blijk geeft zich met het algemeene oeconomische uit gangspunt der overige leden der Commissie niet te hebben kunnen vereenigen. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, heeft de minister van Landbouw en Vis scherij aan de Commissie-Van Loon alsnog de vraag gesteld, of zij onder de gewijzigde monetaire verhoudingen haar opvattingen omtrent Me verplaatsing van alle crisis heffingen en toeslagen naar de grens geformuleerd in het zesde hoofdstuk van haar rapport handhaaft. De commissie is verzocht, den minister hieromtrent voor 1 November a.s. te antwoorden. Ook Piet van Kempen zal rijden Naar wij vernemen zal ook Piet van Kempen, die oorspronkelijk niet door de directie van de Zesdaagsche was geënga geerd, te Rotterdam aan den start verschij nen. Naar men weet was het veld de vori ge week reeds volledig samengesteld, doch zonder Piet van Kempen, een renner, „die ontegenzeggelijk tot den grootsten zesda- genrenners der wereld behoort De onder handelingen met Piet over de startgage vlotten aanvankelijk niet erg, doch ten slotte is men tot overeenstemming gekomen Een andere moeilijkheid was, wie met Piet van Kempen zou moeten rijden. Besloten is nu, dat zijn broer Jan van Kempen met hem een koppel zal vormen. Beiden willen revanche nemen voor Londen, waar zij zich achtcruitgesteld voelden. Door het vormen van het koppel Piet Jan van Kempen is Braspenninx vrij ge komen. Wij vernemen verder, dat Braspen ninx zal rijden met Gerrit van der Ruit, hetgeen voor de Rotterdammers zeker een aantrekkelijk koppel zal blijken te zijn. Van der Ruit had oorspronkelijk den Limburger Willy Vroomen tot koppelgenoot. De laat ste valt nu uit, naar wij hoorden ook, om dat hij nog steeds zijn contract niet had geteekend. Internationale specialiteiten. Droitwitch. 8.20 u. n.m. „The Khentucky Minstreils". De bestuurder om het leven ge komen. Gistermorgen te half vijf heeft een ern stig auto-ongeluk plaats gehad, waarbij een persoon om het leven is gekomen. Dr. de Groot uit Zuidbroek, in de pro vincie Groningen, reed met zijn auto. waar in nog gezeten waren de heeren Broekema, Hoekman en van der Molen, bij het Spoordok in het Muntendammer Diep. De dokter, die zelf chauffeurde, heeft ver moedelijk de bocht, die de weg ter plaatse maakt, door de duisternis niet gauw genoeg opgemerkt en reed in de aangrenzende vaart. De heeren Br., H. en v. d. M. wisten zich te redden. De dokter, die met behulp van inmiddels toegeschoten omwonenden het laatste uit den wagen werd gehaald, was bewusteloos geraakt. Hij werd binnen gedragen bij den garage-houder Robertus, waar geruimen tijd kunstmatige ademhaling werd toegepast. Het mocht echter niet ge lukken de levensgeesten weer op te wek ken. Een inmiddels ontboden geneesheer uit Muntendam kon slechts den dood consta- steeren. UIT ONZE OOST. Een groot succes en alom overwel digende belangstelling. De eerste nachtelijke exprestrein Batavia- Soerabaja, waarin vertegenwoordigers van de pers meereisden, is stip op tijd te Soe- rabaja aangekomen. Tijdens alle tot dusver gehouden proefrit ten bestond langs de geheele route een over weldigende belangstelling van de zijde der Inheemsche bevolking. Te Cheribon en Poerwokerto was deze belangstelling der mate groot dat duizenden Inheemschen door de politie van de rails moesten wor den verwijderd. Voorts posteerde de poli tie zich telkens bij alle stopplaatsen voor de ingangen van de wagons, teneinde een bestorming van den trein door de nieuws gierigen te voorkomen. Ook bij de halten waar niet gestopt werd klonk telkens gejuich op. De geheele rit is ten zeerste geslaagd. Tijdens het diner dat na aankomst van de expres werd gegeven, bood de staats spoor aan alle deelnemers een bronzen presse-papier aan, voorstellend een locomo tief, met inscriptie. De gasten verklaarden allen een uitste kende nachtrust genoten te hebben. Vanwege den Rijkswaterstaat is gister aanbesteed het maken van remmings- werken in de binnenhaven te Kornwerder- zand. Laagste inschrijver was: R. Hielkema te Hoorn, voor f6420. Opnieuw vijf jaar geëischt. In den nacht van 25 op 26 Mei j.1. ver voegden zich bij den garagehouder L., te Leiden twee Duitschers, die verzochten per auto naar Alphen te worden gereden. Al daar aangekomen, werd aan een opgegeven adres gestopt en zou een van de mannen afrekenen. Hij beweerde slechts Duitsch geld bij zich te hebben, doch L. zeide dit niet als betaling te kunnen aannemen. Daarop deed een hunner alsof hij een wo ning binnen ging. Terugkomend liet hij een geldstuk vallen. L. die bukte ontving daarop met een ha mer een slag op het achterhoofd en daarna nog eenige slagen, waarop hij het bewust zijn verloor. De mannen trachtten in de auto te ontkomen, doch daar L. het contact sleuteltje bij zich had gestoken, slaagden zij er niet in. Den volgende dag werden beiden in een weiland aangehouden. Het onderzoek wees uit dat men te doen had met den 22-jarigen monteur E. B., afkomstig uit Selle, die ge durende eenigen tijd te Noordwijk vertoefd had en met diens vriend den 27-jarigen W. S.. eveneens uit Selle afkomstig. Zij bekenden het plan te hebben gehad zich van de auto meester te maken, ten einde hiermede naar Duitschland te kun nen komen. Wegens poging tot diefstal, voorafgegaan door geweld, zijn beiden door de rechtbank veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. In hooger beroep kwam S. op zijn aan vankelijk afgelegde verklaringen terug en beweerde, dat hij den inhoud van het pro ces-verbaal niet goed kende. De tolk, de heer Flaumenhaft verklaarde evenwel, dat de inhoud daarvan in de eerste instantie door hem werd vertaald en dat S. zich daarmede vereenigd had. De advocaat-generaal, die er op wees, dat het slachtoffer, dank zij spoedige en afdoen de geneeskundige hulp, het leven heeft mo gen behouden, vorderde bevestiging van het vonnis. De verdedigers van verdachten pleitten clementie. Uitspraak 11 November. Brandkast met valsche sleutel geopend. Amsterdam, 28 Oct. In den vorigen nacht is bij de firma H. L. Sondaar en Zonen, Keizersgracht 116. de brandkast met een valschen sleutel geopend. Een bedrag van 40 gulden en 30 Duitsche marken is mede genomen. De sleutel is bij het sluiten van de brandkast gebroken. Een gedeelte er van is in het slot blijven zitten. Hoe de dief is binnengekomen, is nog niet opgehelderd. Op de kantoordeur zit een Lips-slot, dat bij onderzoek niet bleek beschadigd. Ook is in het kantoor niets overhoop gehaald. De sleutel, waarmede men de kast ge woonlijk opent en sluit, wordt bewaard in een laadje, dat aan het kantoorpersoneel bekend is. Deze sleutel was daar gister ochtend nog. i A.V.R.O.-studio goed genoeg voor Amerika. Het bezoek van William S. Paley, presi dent van „Columbia broadcasting system", New York, aan de A.V.R.O.-studio te Hil versum heeft tot gevolg jgehad dat de archi tecten van het gebouw zijn uitgenoodigd de zen Amerikaanschen omroep van advies te dienen. Het Columbia broadcasting system is n.1. bezig den bouw voor te bereiden van twee nieuwe studio's, een te New York en een in Canada. De heer Merkelbach is heden met de „Queen Mary" naar New York vertrokken, teneinde den Amerikaanschen architecten, die met den bouw van de studio's belast zijn, de bouwervaringen mede te deelen, die bij de studio te Hilversum zijn opgedaan. Dat wil zeggen: Inhalen, terwijl uit tegengestelde richting ver keer nadert en de weg te smal is voor drie auto's naast elkaar, 'n Manoeuvre, die bijna zeker naar hospitaal of huls-van-be- waring voert!

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 9